ÊeidócSoiiAcmt Meer geld voor politie en onderwijs, minder voor woningwetbouw v.d.wiel Geërgerde Den Uyl: ,,Ze gooien met slijk" Hogere aardgasprijs kost gezin per jaar ƒ175 meer ttf Smog laat meer meisjes geboren worden Ruimer baan voor taxi's v.d.wiel Duisenberg ontvouwt plannen 1975 Gearresteerde Nederlander in Israël vrijgelaten Senaat: Nixon mag bandjes niet houden Overval met briefje Plan van bedrijfs leven voor sport complex in Leiden Melk mag maandag 3 cent duurder Zaterdag 5 oktober 1974 67e jaargang no. 19933 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteur: J. W C. Leune. Advertenties 'axcI. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32.21; jaar 125,25- losse BB-kwis Zaterdag Ned. I 19.25 uur "Q en O" (1); 20 21 uur de BB-kwis en om 22.40 uur presenteerd Orson Welles "De minnaar". Ned. II om 22.20 uur Een groot uur: U. Zondag Ned. I 21.10 uur "De wolvenman" (2). Ned. II deel 1 van "Centraal Station". Ad Langebent praat om 22.05 uur met dr. A. A Terruwe. aanhoudend onbestendig Veel bewolking met plaatselijk regen of een bui. maar ook en kele opklaringen. Overwegend matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit westelijke richtingen. Maximumtemperatu ren rond 12 granden Zondag: zon 6.48—18.07, maan 20.41—12.34. Hoogwater 5.37—17.55, laagwater 1.34-13.47. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een zeer boze minister-presi dent Den Uyl heeft de suggestie als zou hij leugens verkocht hebben ver van zich afge worpen. Met ingehouden woede zei hij gis teravond: „Ik voel me kwalijk behandeld. Het is godvergeten schandalig wat er deze week is gebeurd. Ik heb me kapot geërgerd. Er is met slijk naar me gegooid". Op de persconferentie na de ministerraads vergadering vorige week vrijdag had pre mier Den Uyl met schouderophalen en nee- schuddend geantwoord op de vraag, of hij een brief aan „partijgenoten" had geschre ven. De minister-president had echter een brief aan dr. S. L. Mansholt, met een af schrift aan de VARA-voorzitter A. Kloos, verstuurd over de bouw van kernenergiecen trales. Die brief aan dr. Mansholt was intus sen in de publiciteit gekomen. Gisteravond zei premier Den Uyl: „Ik teken per we^k honderd brieven, ook brieven die anderen hebben opgesteld. Toen de vraag werd gesteld heb ik geen ogenblik gedacht- aan de brief die ik aan dr. Mansholt had gezonden. Ik dacht: heb ik iets getekend, dat anderen voor mij hebben opgesteld? Maar ik kon mij niets herinneren. Als men ge doeld had op mijn briefje aan Mansholt, had ik het meteen bevestigd. Misschien zeggen ze nu: wat een kaffer, maar echt, ik had niets te verbergen". (Zie ook pag. 7) DEN HAAG (ANP) De verboging van de aardgasprijs kost een gezin dat voor ver warming aardgas gebruikt, gemiddeld 175,- per jaar meer. Dit heeft minister Duisenberg van financiën meegedeeld. Minister Duisenberg zei dat bejaarden, die AOW genieten, de aardgasprijsverhoging ge compenseerd krijgen in de indexverhogin gen van uitkering. De overheid ontvdngt volgend jaar aan aardgasopbrengsten: 3.1 miljard niet-be- lastingmiddefen en 2,2 miljard vennoot schapsbelasting. Hiervan is 2,5 miljard extra. Van deze 2,5 miljard komt 1.6 miljard uit het binnenland en 900 miljoen uit de export van aardgas. De verhoging van de premiegrens volksver zekeringen heeft volgens minister Duisen berg tot gevolg dat loontrekkers en zelfstan digen met een inkomen van 40.000 in 1974, in 1975 618 respectievelijk 847 meer aan premies voor volksverzekering moeten beta len. Deze premies zijn aftrekbaar voor de loon- en inkomstenbelasting. Het netto inko- parlementaire redac tie) (Van DEN HAAG Het kabinet wil het taxivervoer stimuleren door o.m. de mogelijkheid te scheppen dat taxi's binnen een gemeente overal standplaats mogen innemen, voor zover dat door een verkeersmaatregel niet is verboden. Bij het begin van een taxirit kan de wagen per zitplaats worden gehuurd. Er kunnen samen werkingsverbanden komen tus sen taxibedrijven en tussen ge meenten om meer uniforme re gelingen te krijgen, zodat in ag glomeraties soepeler kan wor den gewerkt Het openbaar vervoer per auto bus kan worden aangevuld met wijktaxi's- lijntaxi's en dergelij ke. Verbetering van de kwaliteit van de -taxibedrijven zullen fr ondernemers voortaan niet al leen een vergunning moeten be zitten, maar ook aan eisen van vakbekwaamheid, kredietwaar digheid en betrouwbaarheid moeten voldoen. De voorgestel de wijzigingen zullen een verbe tering van de situatie in het taxi vervoer mogelijk maken. Er wordt naar gestreefd, het gewij zigde uitvoeringsbesluit dat de nieuwe regeling inhoudt nog dit jaar af te kondigen. Daarna kunnen de gemeentelijke veror deningen hieraan worden aan gepast Weigeraars Kalkarheffing krijgen stroom DEN HAAG (ANP) - Weiee- raars van de Kalkat-heffing, die zijn afgesloten van elektriciteit, krijgen weer stroom. Dit is het resultaat van een brief die mi nister Lubbers van economische zaken heeft geschreven aan de vereniging van exploitanten van electriciteitsbedrijven in Neder land. De vereniging heeft het voorstel van de minister overgenomen en de bedrijven die verbruikers hebben afgesloten, zullen de le vering van elektricteit hervat ten. Overstroming Als gevolg van de zwaarste overstromingen sinds jaren zijn in het zuiden van Soedan ongeveer een kwart 'miljoen mensen dakloos géwor dén, zo is officieel in Kartoen meegedeeld geeft 'n man meer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met "n goed gekozen montuur verdraaid interessant uitzien. En 1 zal niet de eerste keer zijn dat zo'n man in de amoreen maatschappelijk meer suksesging boeken... «reet er het fijne »an ...van briBeni Klem Rijn 62 Ltlden. Kabinet wil PvdA-lid als burgemeester Rotterdam (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond over de benoeming van een burgemees ter van Rotterdam verklaard dat het kabinet er over eens is, dat dit een burgemeester van de PvdA moet zijn. „Ik heb niet beweerd dat deze benoeming mij geen kabinet scrisis waard is", aldus premier Den Uyl. Hij zei voorts dat er „bij zijn weten" nog steeds één kandidaat was. Van de bezwa ren van KVP-voorzitter An- driessen en AR-voorzitter tegen de benoeming van de heer Van der Louw had hij kennis geno men. Beslissingen over deze be noeming en die van commissa rissen der Koningin in Zeeland en Drente zullen waarschijnlijk volgende week zaterdag vallen Luchthaven Israël krijgt in dej Negeb-woestijn zijn tweede in ternationale luchthaven. Dat heeft de Israëlische minister van vervoer, Gad Yaacobi, be kendgemaakt. Het vliegveld wordt aangelegd ten zuidoosten van Bersheba en moet in 1990 in gebruik worden genomen. Ex-president Nixon van de VS bij het verlaten van I is behandeld voor een aderontsteking, die aanleiding het ziekenhuis in Long Beach, waar hij twaalf dagen gaf tot bloedpropvorming^naast hem dochter Tricia. DEN HAAG (ANP) Nieuwe activiteiten en investeringen van de rijksoverheid zul len volgend jaar een bedrag van 2,5 miljard eisen. Daartegenover staat een uit gavenbeperking tot 700 miljoen als ge volg van beleidsherzieningen. Dit heeft minsiter van financiën Duisenberg aan de Tweede Kamer medegedeeld, in antwoord op vragen van de miljoenennota. Tot deze nieuwe activiteiten en investerin gen behoren onder andere: verhoging van salarissen en opleidingscapaciteit van de rijkspolitie en aanschaf van helikopters: instelling van criminele inlichtingendienst en, verhoging sterkte, verbetering salaris sen en opvoeren van materiële uitrusting bij de gemeentepolitie: verbeteringen op het terrein van de exploitatiekosten lager onderwijs en vaststelling administratiekos ten op 25 per kind, salarisverhogingen bij kleuter- en lager onderwijs, uitbreiding aantal vakken bij de nieuwe lerarenoplei ding; herstructurering en versterking hoog waardige industrie en verhoging van uitge ven voor monumentenzorg, muziekscholen, volksontwikkeling, bejaardenzorg en kin derdagverblijven. Uitgaven beperkende beleidsherzieningen in 1975 zijn met name: verlaging woning wetprogramma, verbetering produktiviteit bij de NS en aanpassing treintarieven, verstrekking van minder kapitaal aan de PTT, verlaging van de bijstandsuitkerin gen door onder meer een stringenter opne- mingsbeleid in bjeaardenoorden, een strak ker prijsbeleid ten aanzien van deze oor den en verbetering inkomenspositie lang durige werklozen in de wet werkloosheids voorziening. Minister Duisenberg heeft verder medege deeld, dat de prijzen van industriële grond stoffen blijven dalen en de brandstof - prijzen zich stabiliseren. De prijzen van voedingsmiddelen zijn in augustus weer gaan oplopen als gevolg van lagere oog- stramingen voor de VS van tarwe, mats en sojabonen als gevolg van droogte en minder gunstige oogstvooruitzichten voor suiker. Bij een normaal oogstjaar 1975-76 zullen internationaal de prijzen voor voe dingsmiddelen gaan dalen. Daar staat te genover, dat binnen de EG diverse produk- ten in prijs zullen stijgen. Het effect van de gcmeenschapsmaatregelen op de prijs index van de gezinsconsumptie wordt op een half percent geschat. MILAAN (UPI-DPA) De luchtvervuiling in de grote steden is er verantwoordelijk voor dat meer meisjes dan jongens geboren worden, aldus de Italiaanse professor Carlo Sirtori, op een wetenschappelijk congres in milaan. Op elke 150 baby's van het vrouwelijk geslacht worden volgens de onderzoekingen van zijn stichting, maar 105 jongens gebo ren. Het afnemen van het aantal mannelijke geboorten is het gevolg van het feit dat cellen die verantwoordelijk zijn voor het baby's van het mannelijk geslacht producerende chromo- soon ,y", door elementen in .smog' en luchtvervuilende dampen worden aangetast. UEN HAAG (ANP) De 27-jarige Nederlander Willem Thie- rens die op 20 september in Israël werd gearresteerd, is gisteren vrijgelaten, aldus is meegedeeld door de Israëlische ambassade in Den Haag. Thierens werd vrijgelaten omdat niet bewezen kon worden, dat hij iets te maken heeft met een brief, die gevonden zou zijn op de op 13 september in Israël gearresteerde Nederlandse meisjes Margo Heynsbroek en Paula Witkam, beiden lid van het Nederlands Palestina Komitee". In de brief stonden instructies van Elfatah. Thierens was naar Israël gegaan om zijn Palestijnse vrouw te bezoeken, die bij haar ouders woont op de sinds 1967 door Israël bezette westelijke Jordaan-oever. Van de Israëlische ambassade is verder vernomen, dat de twee Nederlandse meisjes binnenkort terecht zullen staan. WASHINGTON (AP/UPI) De Amerikaanse senaat heeft een wetsontwerp aangenomen waarin wordt bepaald dat de regering het beheer dient te hebben van de officiële bandop namen en documenten van de voormalige president Richard M. Nixon. De senaat nam het wetsontwerp aan met 56 tegen 7 stemmen. Eerder had de senaat drie po gingen van republikeinse leiders verworpen die erop gericht wa ren de maatregel uit te stellen of te verhinderen. Het wetsontwerp heeft ten doel een overeenkomst ongedaan te maken tussen president Ford en Nixon waarbij Nixon het beheer krijgt over de documenten en de bandjes. Ex-president Nixon is gisteren inmiddels ontslagen uit het zie kenhuis in Long Beach, Califor- nië, waar hij was opgenomen wegens phlebitis, een ziekte waarbij klonters in het bloed worden gevormd. Voor zijn ver der herstel gaat hij naar zijn huis in San Clemente. Zijn arts, dr. Lundgren, verklaarde dat na uitvoering onderzoek van de bloedklonters is gebleken dat de gezondheid van de ex-president wel toelaat dat hij naar huis gaat, maar dat Nixon te ziek ia om in Washington te kunnen getuigen in het Watergate-pro- DEN BOSCH - Een jonge vrouw heeft gisteren bij een overval op een hulppostkantoor in Den Bosch enkele pakjes met bankbiljetten van honderd gul den buit gemaakt Zij gaf de man aan het loket een papiertje, waarop stond: „Geef onmiddel lijk alle briefjes van honderd, want ik houd een pistool op u gericht en zal dat ook gebrui ken. De man in het hulppostkantoor, deed wat er van hem werd ver langd: hij gaf de pakjes van honderd die in zijn bereik lagen. De vrouw ging weg en toen men ging kijken waar ze was geble ven, was er geen spoor meer van haar te vinden. Tussen Holliday Inn en Haagsche Schouw Van een onxcr verslaggever» LEIDEN Door een groepje zakenlieden worden mo menteel plannen ontwik keld voor de boaw van een groot sport-complex op het terrein tussen Holliday Inn en de Haagsche Schouw. Het initiatief hiertoe is geno men door de heer Ton Men ken, directeur van Menken Landbouw b.v. De andere partners zijn Holliday Inn Leiden, die het bewuste ter rein in erfpacht heeft van de gemeente en Sporting b.v. Deze laatste firma zal, indien de plannen door gaan, de bouw van het com plex voor zijn rekening ne men en wel volgens een pre- fabrication systeem, in li centie van een grote Duitse onderneming. De financie ring van het project is nog niet rond. Overwogen wordt momenteel de uitgifte van aandelen. Ijshal De zakenlieden hebben inmiddels contact gezocht met het ge meentebestuur. Als de raad aan het plan zijn medewerking ver leent zou het complex septem ber 1975 in gebruik kunnen worden genomen. Volgens het huidige schets ontwerp bestaat het gebouw uit twee hallen met daartussen een café-reetaurant De lengte van dit geheel be draagt ongeveer 135 meter en de breedte circa 30 meter. In de ene hal is een ijsbaan geprojec teerd en in de andere een acht tal tennisbanen. De ijshal be schikt over een beweegbare vloer die over de ijsbaan heen kan worden geschoven. Zo doende wordt ruimte gescha pen voor bijvoorbeeld basket en volleybal. Evenementen De belangrijkste bestemming van het complex zien Menken en de zijnen in grote sportevenemen ten. Daarnaast in veel ruimte vergende andere manifestaties en in sportbeoefening op lager niveau. Het aantal zit-plaatsen waarin het plan voorziet be loopt de 5000. Gevraagd naar de inbreng van zijn bedrijf in de realisering van de plannen verklaart directeur Menken uit drukkelijk dat tot deelname aan de financiering door Men ken Landbouw b.v., vooralsnog niet Is besloten. Zijn initiatief wil hij geplaatst zien in het licht van zijn medeleven met de sportbeoefening en het tekort aan sport-accommodatie in Lei den. Ook Holliday Inn is op dit mo ment niet voornemens geld te steken in het project. Het mo tief van dit horeca-bedrijf om de grond beschikbaar te stellen ligt in de verwachting dat de aanwezigheid van het sport complex het bezoek aan HoU>- day-Inn zal stimuleren. Daar naast m de omstandigheid dat Holliday-Inn zal optreden als exploitant van het céfe-restau- runt tussen de twee sporthallen. Kosten De geraamde investeringskosten kon directeur Menken gister avond niet exact noemen. Hij schatte ze op „iets minder dan 5 miljoen". DEN HAAG (ANP) - De con- sum ptieme lk-ondernemingen mogen per 7 oktober de zgn. franc o-detailhandels prijs voor consumptiemelk en melkpro- d uk ten met drie cent per liter (incl. btw) verhogen. De indus trie en de detailhandel zijn vrij om de prijsverhoging door te berekenen. Dit heeft het minis terie van economische zaken meegedeeld. Weersverwachting van het KN MI tot zaterdagavond, opge maakt vrijdagavond 23.15 uur:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1