Het is uit met de "hoge zijden Pleidooi van kardinaal voor „menselijker" gezag Peru getroffen door aardschok veertig doden CeidócSowumt Politie krijgt nieuwe schietinstructies IRAANSE LEGERS LANDEN IN OMAN Benelux beperkt komst van Russische joden 50 meldingen van mogelijke fouten bij bestraling VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 LF-IPSE COURANT PAGINA 9 Bisschoppensynode (Vanc e correspondent) VATICAANSTAD De kerk kan nooit de leer, die zij van de Heer ontvangen heeft prijsgeven om de mensen ter wille te zijn, maar zij kan die leer wel presen teren op een menselijke manier. De kerk moet zich afvragen hoe zij door haar hiërarchische structuur een obstakel voor de verkondiging kan zijn. Moeten de bisschoppen niet allereerst een gewe tensonderzoek doen over de vraag of de Kardinaal Alfrink bracht dit gisteren naar voren in zijn bijdrage tot het debat in de bisschoppensynode. Hij vroeg zich af of de kerk niet veel meer moet luiste ren naar wat de gelovigen van haar verwachten. Dat is bijvoorbeeld een gro tere vrijheid en medeverantwoordelijk heid waardoor werkelijk een nieuw beeld van de kerk zou kunnen ontstaan. „De gelovigen vragen ons het gezag over de kerk zo uit te oefenen, dat het hun de goedheid van de Heer in herinnering brengt. Een gezagsuitoefening dus waar in zij meer de liefde en de bezorgdheid ervaren dan de autoriteit." Er zijn moderne psychologen, aldus de kardinaal, die ons zouden kunnen leren hoe gezag moet worden uitgeoefend op een manier, die de mensen nie t als een last ervaren en zonder dat de kerk er schade onder hoeft te lijden. Hierdoor wordt de mens niet afgestoten of gehinderd, maar hij wordt er eerder door aangetrokken, in zijn geloof beves tigd en versterkt in zijn goede bedoelin gen om een goed christen te zijn. Deze manier van gezagsuitoefening doet niets af aan het gezag, maar zal het eerder versterken, aldus de kardinaal, die de oude spreuk in herinnering bracht: „In het noodzakelijke eenheid, in twijfel vrijheid, in alles liefde." CONCERTEN VERBODEN ATHENE - De tien concerten die de Griekse componist Mikis Theodorakis vanaf zondag wil de geven zijn verboden. Hel verbod was hem aangezegd door de directeur van het kabi net Karamanlis. Volgens de Griekse componist is hem geen enkele reden voor het verbod gegeven. Bovendien hadden de autoriteiten hem en kele dagen geleden ook reeds verboden concerten te geven voor Cyprische vluchtelingen met de reden, dat de openbare orde er door verstoord zou kun nen worden. Interesse in tempels. René Ma- heu, die dertien jaar directeur- generaal van de Unesco is ge weest, heeft gezegd dat de rijke landen meer geinteresseerd zijn in het behoud van oude tempels dan in de bestrijding van het analfabetisme. LIMA (AFP-DPA) Een aardbe ving heeft gisteren in Peru aan ongeveer veertig mensen het le ven gekost. Het aantal gewon den wordt op duizend geschat. In Lima en omgeving is op tal van plaatsen grote schade aan gericht. Door het uitvallen van alle tele- communicatieverbindingen werd aanvankelijk gedacht aan een herhaling van de zware aardbeving van 30 mei 1970, die aan ongeveer 67.000 leven heeft gekost De eerste schokken werden om kort voor half tien plaatselijke tijd (15.30 uur onze tijd) in de hoofdstad en in het gebied ten zuiden van Lima gevoeld. De aardbeving, die bijna een mi nuut aanhield, had op de schaal van Richter een kracht van bij na 8. Het epicentrum bleek te liggen in de Stille Oceaan op ongeveer 130 kilometer ten zuiden van Lima ter hoogte van Canete. Deze havenstad schijnt ook hetzwaarst te zijn getrof- Den Haag (ANP) Bij de politie worden nieuwe schietinstructies en verbeterde aan houdingsmethoden beproefd. Voorts zijn maatregelen genomen tot bescherming van het politiepersoneel. Dit heeft minister Van Agt van Justitie gisteren geantwoord op vragen van het Kamerlid Keuning (DS'70) over de bestrijding van de criminaliteit De ministers de Gaay Fortman van Binnen landse Zaken en Van Agt zijn van oordeel, dat de huidige bewapening en verdere uitrus ting van de politie in het algemeen wel op een zodanig peil zijn, dat voldoende mogelijk heid aanwezig is tot bestrijding van de ernsti ge criminaliteit. Minister Van Agt deelde mee, dat het perso neelstekort bij de rijkspolitie binnen afzienba re tijd wordt ingelopen. Met ingang van het komend jaar zal het jaarlijks aantal op te leiden adspiranten van de rijkspolitie worden verhoogd tot 750. In de jaren 1975 tot 1978 zullen bovendien telkens 200 man extra wor den opgeleid. Het aantal burgerambtenaren bij het korps rijkspolitie wordt met 50 opge voerd. Bij de gemeentepolitiekorpsen wordt volgend jaar een uitbreiding van in totaal 800 man verwacht, tegen een uitbreiding met 700 in 1974. BEIROET (AP) - Iran is een groot offensief In het Arabische oliestaatje Oman begonnen om te helpen een zes jaar oude Marxistische rebellie in de zuid-westelijke provincie Dhofar neer te slaan. Volgens een woordvoerder van de rebellen van Dhofar in Beiroet heeft Iran 11.000 man gestuurd. Onafhankelijke waarnemers heb ben echter verklaard, dat dit getal overdreven is. De rebellen voeren hun strijd onder de naam „het Front voor de Bevrijding van Oman" (PFLO). ITALIAANSE REGERING TREEDT AF ROME (Reuter) - De Italiaanse coalitieregering van premier Mariano Rumor is gisteravond afgetreden als gevolg van on enigheid onder de coalitiegeno-< In de loop van donderdag had de socialistische partij tegen Ru- mor gezegd dat de val van zijn ploeg „onvermijdelijk" was, vanwege de economische en werkgelegenheidssituatie. Rumors coalitiekabinet werd ge vormd door zijn eigén christen democraten, socialisten en so ciaal-democraten. Het was het 36-ste sinds de val van Mussoli ni's fascisme in 1943. Mariano Rumors kabinet kwam op 14 maart tot stand en is dus nog geen zeven maanden aan het bewind geweest. Het is voortdurend geplaagd door i doelmatigheid, verdeeldheid schandalen. Oud en nieuw Verdediging vraagt Nixon niet te laten getuigen WASHINGTON (AP) - Advoca ten van ex-president Richard Nixon hebben districtsrechtcr John J. Sirica verzocht hun cliënt te ontslaan van de plicht te getuigen in het Watergate- proces. Het verzoek kwam in de vorm van twee aanvragen tot vernie tiging van dagvaardigingen waarin Nixon wordt verzocht te getuigen in het proces door een van de verdachten en de aan- Sirica wilde niet zeggen welke redenen in de aanvragen wer den opgegeven voor het ver zoek om Nixon te ontslaan van zijn plicht te getuigen. Aange nomen wordt echter dat de ad- vocaton naar voren hebben ge bracht dat de ex-president door ziekte niet in staat is om gedu rende tenminste een maand te Plattegrond bondskanselarij in bagagekluis BONN In een bagagckluis van het station van Opladen (Rijn- land-Westfalcn) zijn vorige week gedetailleerde platte gronden gevonden van de nieu we bondskanselarij, die in Bonn wordt gebouwd. In officiële kringen in Bonn wordt de mogelijkheid van een spionagepoging niet uitgesloten. De plattegronden kunnen bij voorbeeld dienen voor het aan brengen van afluisterappara tuur. De nieuwe bondskansela rij moet in 1976 gereed Machthebbers Portugal versterken hun positie LISSABON - De nieuwe Portuge se president en de premier heb ben donderdag hun persoonlij ke macht aanzienlijk versterkt door functies op zich te nemen, waardoor zij de strijdkrachten beheersen. Volgens een verklaring van de rëgering neemt de eerste-minis- ter, brigade-generaal Vasco Goncalves, de portefeuille van defensie over die sinds het af treden van president De Spino- Ja vakant was terwijl het nieu we staatshoofd, generaal Fran cisco da Costa Gomes, zijn ou de post van stafchef van het leger behoudt. De premier krijgt voor zijn defen- sietaak de steun van majoor Vitor Alves, een mjnister zon der portefeuille en een belang rijk lid van de linkse beweging voor de strijdkrachten. Kerncentrale Kalkar eind 1979 gereed DUSSELDORF De kerncentrale in Kalkar aan de Rijn waartegen niet alleen in de Duitse Bondsrepubliek maar ook in Nederland felle opposi tie bestaat, zal volgens het huidige tijdschema eind 1979 elektriciteit gaan le veren. Naar medewerkers van Interatom gisteren mee deelden zal de „snellc- kweekreactor" begin 1979 kritisch worden. Volgens de autoriteiten in Bonn is nooit gedacht aan een stil legging van de bouw. Een kostenstijging van de ge raamde 7 miljard mark tot 10 miljard mark, zoals tegenstanders zeggen, is onmogelijk. Gevangenen in Chili De afge lopen 23 dagen zijn in Chili 386 politieke gevangenen vrijgela ten. Er zitten nu nog 748 men sen om politieke redenen in Chileense gevangenissen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiinmiiiiiiHiimuiiimiiuuiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De 71-jarige oud-direkteur J. Spoorenberg: „Het gaat me aan mijn hart. maar ik kan niet anders meer. De fabriek moet dicht. Rechts de jonge direkteur Mark Spoorenberg; die nu in sanitair gaat en links achter de oudste werknemer de 67-jarige W. van Vliet. Met een extra centje van de baas bij zijn pensioen, gaat hij het thuis nog even proberen. 9? IN DE KRITISCHE KANTTEKENINGEN welke Andriessen in zijn partijblad Politiek Nieuws bij de nieuwe begroting maakt, ont breekt natuurlijk kritiek op het hoge peil van de uitgavenstijgingen niet. Kennelijk vraagt Andriessen zich af, of het extra geld uit de aardgasverkoop wel voor urgente zaken gereserveerd wordt. „Veel nieuw geld uit de extra-aardgasopbrengst wordt bestemd voor verhoging van oude uitgavensoorten", aldus de K.V.P.-politi- cus. Meer op de toekomst gerichte uitgaven krijgen te weinig aandacht"; daarbij worden energieresearch en versterking van de structuur van ons produktie-apparaat als voorbeelden van de verwaarloosde taken genoemd. ANDRIESSEN NOEMT IN ZIJN ARTIKEL geen voorbeelden van de „oude uitgavensoorten „die gerust wat minder zouden mogen krijgen dan Den Uyl en zijn ministers in de miljardennota voorstel len. Bewaart hij die voorbeelden voor de algemene beschouwingen en de afzonderlijke begrotingsbehandelingen? Politieke vriend en tegenstander zullen benieuwd naar die voorbeelden zijn. Het zou best eens kunnen, dat op de keper beschouwd Andriessen minstens evenveel bezwaar heeft tegen sommige nieuwe uitgaven soorten als tegen „oude koeien". Hij schuifelt zelf een beetje in die richting met zijn opmerking, dat ook de meer-jaren-afspraken van het kabinet tot een zeer hoge uitgavenstijging kunnen leiden. Wij delen die vrees en dan niet alleen op het punt dat de eerstkomende drie jaren weer een belastingdrukstijging van 1.3 procent beloven. IN DE TOEKOMST zal een kritische herwaardering van overheids uitgaven waarom de K.V.P.-fractievoorzitter terecht vraagt, niet alleen de sector „oud" moeten betreffen, maar eveneens de sector „nieuw". De meer-jaren-planning is een planning; niet een garantie dat men koste wat het kost bepaalde beloften in de verkiezingspro gramma's waar zal maken. Welzijnspolitiek, onderwijsexpansie, ruimtelijke ordening, indus trialisatie, ontwikkelingshulp, defensie, ze zijn allemaal in een nationale begroting slechts relatief urgent Wat men wil gaan doen, moet gepland worden binnen de mogelijk heden van een goed totaal-beleid. Wat betekent, dat een regering evenzeer bereid moet zijn om te schrappen in nieuwe, als in oude plannen. zonnr, rrast 10 terpentuen k*o luchtdruk in rmflibaran opfclarngcn ^.hoget w-w warmtdrent H hoge-crikgctoéd ^■bcwAiifl sneeuw ▼-r kou-Iront L lagc-dnkgcbed TjZ onweer wndnchlng «rplaatsxgsnchtno DE BILT - De kern van een depressie die gisterochtend bo ven Zuid-Zweden lag volgde een iets zuidelijker koers dan verwacht was en kwam van morgen boven de Waddencilan- De depressie ging vergezeld van een vrij intensieve regenzone, die gisteravond de noordelijke provincies bereikte. Vanmorgen werden met uitzon dering van het zuiden van het land al flinke neerslaghoeveel heden afgetapt De Bilt meldde 22 millimeter, het vliegveld Valkenburg 28 mm. Verwacht wordt dat het regen- gebied in dc loop van de avond het gehele land gepasseerd zal Morgen wordt drogere lucht aan gevoerd, waarin opklaringen zullen voorkomen, daarbij zal er nog wel een enkele bui val len. De temperaturen blijven aan de lage kant Vooruitzichten voor zondag: Wisselvallig en vrij koud Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp: omstreeks 5 graden Max. temp.: omstreeks 13 graden Amsterdam Dc Bilt Doelen Eclde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Gent-ve Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Madrid Mallorca Mucnchcn Nice Oslo Parijs Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Nog even wach ten en het is uit met de sier. De Belgische rijkswacht kan dan niet meer in gala-tenue uitrukken, de palfreniers van de gouden koets komen "on gekleed" aan de ministers is dan een "steekje" los en am bassadeurs moeten hun ge loofsbrieven blootshoofds gaan aanbieden. Nog erger, trouwen en begraven zal zon der hoge hoed moeten gebeu ren. Reden van al deze smar ten: de Koninklijke zijden hoeden fabriek. J. Spooren berg Hofleverancier, heeft moeten sluiten. De enige fa briek in dit deel van het conti nent, die nog echte "hoge zij- en" maakte en daarnaast nog talloze andere hoofddeksels, die de hoofden van vele half- of hoogwaardigheidsbekle ders min of meer passend dekten. Een lonende produktie'was niet meer mogelijk. De 24 perso neelsleden zijn afgevloeid, op twee na, dc 53-jarige Toon Kooijman, al 25 jaar in het bedrijf en de 67-jarige W. van Vliet, die zijn hele leven ge wijd heeft aan de hoed van standing. "Hoe 't me ook aan m'n hart gaat, ik kan niet anders", ver telde ons gisteren de oud-di recteur (71) J. Spoorenberg, die het bedrijf, dat al in 1814 werd gesticht, in 1949 na een heleboel wederwaardigheden weer groot opzette. "De kos ten zijn zo hoog geworden, steeds groter, er moeten hoge jeugdlonen worden betaald. Als ik een hoed opstuur kost dat vijf gulden vracht plus negen gulden voor de doos. Dat is toch niet meer op te brengen?" De huidige directeur Mark Spoorenberg (31) valt gretig in. "Weet u dat alleen de Winst van de winkelier al 70 procent bedraagt. Maar nu hebben we noodgedwongen nieuwe or- persen in weer een hoed meer naar het einde toe, bekijken we ze: de trotse modellen van minister en boer, gardist en kermisklant, ambassadeur en bruidegom. Talloze mallen lig gen als onttroonde halve sche dels in rekken. "Het zal wel w.w. worden meneer", zegt van Vliet, "want ik ben al te oud voor omscholing denk ik. Maar gelukkig krijg ik er van de bazen een centje bij. Mijn "Zo'n hoed moet 150 gulden kosten, dat betaalt toch niemand meer" dat hoge hoeden te duur moe ten worden. Honderdvijftig gulden moeten ze in óe winkel gaan kosten willen wij ervan kunnen leven. Dan koopt toch niemand ze meer. Maar wat, wilt u, de lonen gaan steeds maar omhoog, de arbeiders hebben drie weken vakantie, het ziekteverzuim worat ders tegen de oude prijs moe ten afzeggen. We moesten de knoop doorhakken. Het is ont zettend moeilijk geweest, maar het was het enig goede besluit". Dwalend door het stille fabriekje, waar het ge reedschap ongebruikt ligt op de werkbanken en alleen van Vliet somber model tracht te gereedschap neem ik mee naar huis. Als thuiswerker kan ik misschien nog door gaan met hoeden maken. Het is hard om zo van je vak te moeten scheiden." Scheiden moet ook Mark Spoorenberg. Na 1G jaar hoodcnfabrick gaat hij doe-het-zelf winkels op sanitair gebied inrichten. in dienst van een technische groothandel. Bijna liefkozend strijkt hij over de palmhouten instrumenten met de mooie Franse namen. Sommige zijn meer dan honderd jaar oud, de Lisoir, de Bombard, de Collotte, om maar te zwijgen van de Chocq, de Galcttc, de Chase, de Cloche. De instrumenten gaan naar an tiekopkopers, want er wordt nu definitief een tijdperk af gesloten. Het spijkerpak heeft dc staatsie verdrongen. In een tijd dat de nostalgie hoogtij viert kon de hoge hoed het niet redden. Aan de muur hangt een kranteknipsel van 4 september 1951: hoge hoe den niet uit de mode. En Spoorenberg Sr: "Meneer, als ik u nu vertel dat zelfs de dragers op begrafenissen een slappe zwarte hoed dragen, dat zegt toch wel iets he? Bij ons in Eindhoven zeggen ze: ze zien er uit als sigarenma kers" Hij poseert gewillig nog ëën keer voor zijn fabriek. "Siga renmakers", bromt hij nog een keer. DEN HAAG (ANP) Dc Beneluxlanden hebben gezamenlijk maatregelen genomen om de toegang te beperken van Russische joden die zijn teleurgesteld In Israël en naar Noord-Amerika willen emigreren. Deze emigranten, die van de Israëlische autori teiten geen paspoort maar een laissez-passer krijgen, dienen thans over een visum voor de Beneluxlanden te beschikken. In 1071 was dc Benelux overeengekomen, dat houders van een laissez-passer geen visum hoofden aan te vragen.'Deze vrijstelling is nu opgeschort. In België zijn de laatste tijd problemen ontstaan door de komst van veel Russische joden die niet in Israël willen, blijven maar naar Noord-Amerika willen. In Nederland zijn geen teleurgestelde Russische joden die naar Amerika willen. UTRECHT (ANP) BIJ de Inspectie voor de volksgezond heid in de provincie Utrecht zijn tot nog toe tussen de 40 en 50 meldingen binnengekomen over mogelijke schade na bestraling in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Dit naar aanleiding van vier gevallen waarbij kankoffcatien- ten gedeeltelijk verlamd zijn geraakt na bestraling, en waar bij het ziekenhuis aansprakelijk is gesteld. Volgens de inspec teur van de volksgezondheid, dr. Oostendorp, zijn van 40 tot 50 meldingen enkele gevallen mogelijk het gevolg van bestralingsfouten; ook zijn er enkele twijfelgevallen. Alle gevallen worden zorgvuldig afgestudeerd, maar dat onder zoek kan nog wel enige tijd duren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9