Vakbeweging dreigt met acties bij uitblijven winst-afromingsregeling Ex-agent verklaart CIA de oorlog VIGGEN ZOU GEEN KANS MEER MAKEN MES VELT VOOR ZIJN LEVEN VECHTENDE FABRIEKSDIRECTEUR Prijsschieten in sterke ondernemingen Voor stilstaande voertuigen ook kenteken nodig VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Als regering en parlement geen uitzicht bieden voor een wettelijke regeling tot afroming van onevenredig hoge winsten in 1975 dan is het in de sterke bedrijfstakken en onderne mingen prijsschieten geblazen wat betreft de looneisen." Dit is de interpretatie van de drie vakcen trales van het woord „sleutelvoor- waarde", waarmee zij in een brief aan de Tweede Kamer hun afro- mingseis karakteriseren. De vakbe weging, zo blijkt uit haar gisteren gepubliceerde arbeidsvoorwaar- dennota, is bereid haar looneisen af te stemmen op de gemiddelde economische mogeiijkheden van de ondernemingen, zelfs als er geen centraal akkoord zou worden afge sloten met de werkgevers. Maar zij accepteert niet, dat er daardoor in de sterke bedrijven ruimte blijft zitten. Die ruimte moet afgeroomd worden. In afwachting van het komende Kamerdebat over de rijksbegroting en daarmee over de belastingplannen en met de eerste onderhan delingen met de werkgevers in het vooruit- ledig zijn, maar dan met een minimum van 175 gulden voor elk procent prijsstijging. De werkgevers hebben al eerder gesteld, dat zij niets willen weten van een herverdeling van de inkomens. De vakcentrales willen voorts over verdere arbeidstijdverkorting praten, nu volgend jaar de laatste fase van een eerdere af spraak (40-urige werkweek en een basisva kantie van 20 dagen) gerealiseerd wordt Overigens komt de inhoud van de nota vrijwel overeen met het ontwerp, dat reeds eerder werd gepubliceerd en dat thans van de afzonderlijke bonden het fiat heeft gekre gen. Deze nota plus een reeks wensen ten aanzien van het regeringsbeleid hebben de drie vak centrales ook aan de 'politici gezonden. In een begeleidende brief wordt nog eens ge steld, dat de aangekondigde maatregelen ten aanzien van de bestrijding van de werkloos heid „volstrekt onvoldoende" zijn. De vakbe weging verlangt in dit verband onder meer een verplicht stellen van het melden van alle vacatures bij de arbeidsbureaus, het beter uitrusten van die bureaus, krachtige bevor dering van her-, bij- en omscholing, het oprichten van regionale ontwikkelingsmaat schappijen in alle zwakke regio's, het stimu leren van de werkgelegenheid in de bouw, en een gericht investerings- en herstructure- ringsbeleid. Bij het gerichte investeringsbe leid, aldus de vakbeweging tot de Tweede Kamer, wordt gedacht aan overheidsmaatre gelen, die ertoe leiden, dat investeringen zicht (beide volgende week) heeft de vakbe- worden verricht, die bijdragen tot e weging in haar nota nog geen percentage voor de beschikbare loonsverhoging aange geven. Wel wil zij deze verhoging half om half, in centen (een voor ieder gelijk bedrag) en procenten. De prijscompensatie moet vol- wichtig gespreide werkgelegenheid. „Het huidige niveau van werkloosheid laat niet langer toe, dat investeringsbeslissingen kun nen warden genomen, die indruisen tegen het te voeren regionale en sectorale beleid. Waar het particulier initiatief tekortschiet zal de-overheid moeten corrigeren." De vak beweging wil voorts de werkloosheidsuitke ringen verhogen en langer laten duren voor 'langdurige werklozen. De bepleite verdergaande maatregelen zou den kunnen worden bekostigd uit een zekere vergroting van het begrotingstekort en uit de aardgaswinsten, waarover wordt gesteld, dat de oliemaatschappijen niet behoeven mee te profiteren van de aardgasprijsverho ging. Eventueel zou ook nog de inflatiecor rectie op de inkomstenbelasting verder kun nen worden beperkt Over de sleutelvoorwaarde van de wettelijke afroming van onevenredige winsten nader moet worden bepaald wat onder „onevenre dig" moet worden verstaan en welke tech niek moet worden toegepast wordt ge zegd, dat de baten in een fonds moesten komen, waarvan de vakbeweging de belang rijkste beheerster moet zijn. Het geld zou moeten dienen voor stimulering en behoud van de werkgelegenheid in bedreigde secto ren en regio's. Dit levert weer middelen op, die in de eerste plaats moeten worden be stemd voor pensioenverbeteringen. Het gaat hier dus om een afroming van winsten over 1975. Daarnaast verlangt de vakbeweging op korte termijn voorstellen van de regering over mogelijkheden om met ingang van 1976 in breder verband de werk nemers een aandeel te verschaffen in het nationale produktieve vermogen. De vakbe weging vindt dat het regerinsstreven naar een rechtvaardiger verdeling van inkomen, kennis en macht tot in de vermogenssfeer moet worden doorgetrokken. Wellicht kan de afromingsregeling over 1975 in dat ruime re kader worden ingepast, zo stelt de vakbe weging. De voormalige C.I.A.-agent Philip Agee, hier wandelend in de Londense Fleet Streetn heeft zijn vroegere collega's de oorlog verklaard. Londen (AP) Een oud-agent van de Amerikaanse naar zijn zeggen voor de CIA centrale inlichtingendienst CIA heeft zijn voormali- werken, ge collega's in alle werelddelen de oorlog verklaard. Hij heeft de Mexicaanse regering Twijfel aan capaciteiten bestuurslid t.h. Delft DELFT (ANP) Ongeveer de helft van de docenten van de technische hogeschool in Delft heeft staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen laten weten, de benoeming van drs. H. J. Koenen tot gekozen lid van het college van bestuur te betreuren. De docenten vinden zo'n benoe ming onjuist, omdat de capaci teiten van drs. Koenen ten aan zien van onderwijs en onder zoek niet bewezen, noch geble ken zijn. Een belangrijk deel van de hogeschoolgemeenschap zou geen vertrouwen hebben in de persoon van drs. Koenen, die ook verweten wordt zich op ontoelaatbare wijze te hebben uitgelaten over departementale beslissingen. Dat moet hij dan hebben gedaan als voorzitter van de Hoge- schoolraad, die hem met meer derheid van stemmen koos als lid van het college van bestuur. De fractie van Democratisch Be leid in de Hogeschoolraad ziet in de brief van de docenten geen bijdrage aan de oplossing van moeilijkheden, maar eerder een poging om het klimaat rijp te maken voor een machtsover name door een kleine minder heid van conservatieve docen ten. Philip Agee, een vroegere CIA-agent in Mexico en andere Latijns-Amerikaanse landen, vertelde dat zijn actie een tweeledig doel moet dienen. „In de eerste plaats wil ik de Agee, die in 1969 bij de CIA Cl A-medewerkers en -agenten ontmaskeren en maatregelen nemen om ze te verdrijven uit de landen waar zij werkzaam zijn, ten tweede wil ik binnen de Verenigde Staten een actie ontketenen om de CIA af te schaffen." wegging en sindsdien naar gen zeggen bekeerd is tot een „marxistisch revolutionair" heeft zijn campagne ingeluid door het vrijgeven van de na men en adressen van 37 mede werkers op de Amerikaanse ambassade in Mexico City die Zweedse radio over opvolger Starfighter: YPENBURG De ministers van Defensie van België, Denemarken, Noorwegen en Nederland hebben nog geen keuze gemaakt over de opvolging van de „Starfighter". Dit heeft minister Vredeling van Defensie gisteravond verklaard na aankomst op de vliegbasis Ypenburg van het bezoek dat de vier ministers en leden van de multinationale stuurgroep op uitnodiging van de Zweedse regering aan o.m. de fabriek van SAAB-Scania in Linkoeping hebben gebracht. Regenwater steeds meer verontreinigd HAARLEM (ANP) - Uit onderzoe kingen van de dienst voor de milieuhygiëne van de provin ciale waterstaat van Noord- Holland, is gebleken, dat het regenwater steeds meer veron treinigd raakt door de uitworp ïn de buitenlucht van os. pro ces- en verbrandingsgassen, het stof door fabrieken, voertui gen, woningen, etc. Een belangrijk deel van het on derzoek was de meting van de zuurconcentratie van het regen water. De neerslag in Europa is de laatste 20 jaar aanmerkelijk zuurder geworden. Een van de voorlopige conclusies is, dat de gemeten zuurconcentratie 10 tot 100 maal hoger ligt dan de van nature in het regenwater aan wezige hoeveelheid. De laagste concentraties werden gemeten in IJmuiden, Beverwijk en de Cocksdorp. De hoogste zuur- concentraties werden op 6 pun ten gemeten: o.a. in Heemstede, Haarlem, Medemblik en Oud- Gewonde pas na 5 uur gevonden AMSTERDAM (ANP) - De 27-ja- rige A. van Zon heeft vijf uur lang met een gebroken been op een braakliggend terrein in Amsterdam gelegen. De was 's morgens omstreeks elf uur bij het „crossen" op het terrein met zijn motor gevallen cn daarbij met een been be kneld geraakt. Pas 's middags om vier uur hoorde een andere motorcrosser zijn hulpgeroep en kon hij in een ziekenhuis worden opgenomen. De minister sprak daarmee be richten uit Zweden, eerder op de avond bekend geworden, te gen als zou de Zweedse Viggen niet meer in aanmerking ko men en zou reeds gekozen zijn voor een Amerikaanse straalja ger. Geleidelijk aan is er een overgang van de technische evaluatie naar de economische, zo zei de heer Vredeling. Hij vond overi gens alle mededelingen die op dit moment worden gedaan ei genlijk voorbarig. Na het be zien van de economische zijden aan het project zal uiteindelijk de politieke kant van de zaak een kwestie zijn die in eerste aanleg de ministers van Buiten landse Zaken van de vier lan den aangaat. De mening die de drie industrie bonden over de opvolging heb ben geuit (vóór de Viggen) zal zeker meetellen bij het Neder landse kabinet. Het is goed dat de vakbeweging met het oog op de werkgelegenheid over deze zaak meedenkt, aldus minister Vredeling Een woordvoerder van Saab, pro ducent van de Viggen, verklaar de, dat 16.000 nieuwe arbeids plaatsen zouden worden ge creëerd, indien de 4 landen voor het Zweedse toestel zou den kiezen. Volgens hem zou bovendien het meeste werk aan de produktie van de toestellen in de vier landen zelf gebeuren. Mevrouw Ford, echtgenote van de president wegens begin van kanker, bekijkt hier in het ziekenhuis met haar man de schriftelijke wensen voor een spoedig algeheel herstel, die alle 100 Amerikaanse senatoren haar deden toekomen. aangespoord foto's van de be trokkenen te publiceren te neinde „het Mexicaanse volk te helpen hen uit het land te ver; drijven." Tijdens een perscon ferentie ontkende Agee desge vraagd dat dit zou inhouden dat hij persoonlijk aanspoort tot gewelddadige acties tegen diplomatieke vertegenwoordi gers. „Het is aan het volk om uit te maken wat het doet" zo verklaarde hij. Agee vertelde dat hij een boek heeft geschreven dat onthullin gen zal bevatten over CIA-acti- viteiten in Mexico, Ecuador en Uruguay. Vanuit Washington wordt gemeld dat de Ameri kaanse regering zich zorgen maakt over de inhoud van boek dat in januari uitkomt. Agee vertelde dat hij in Mexico werd aangewezen als „Olym pisch attaché" en assistent van de toenmalige ambassadeur tij dens de woelige aanloopfase tot de spelen van 1968. Daar en elders bestond zijn voor naamste taak uit het stimuleren van pro-Amerikaanse groepe ringen en het infiltreren in re volutionair getinte gezelschap pen om hen zo veel mogelijk lastig te vallen. Agee is bezig met het opstellen van lijsten met de CIA-agenten in andere landen dan Mexico, welke „op send tijdstip" zullen worden ge publiceerd. Dat men de laatste tijd in Ameri ka pleit voor het afschaffen var de ondergrondse CIA-activitei- ten en de dienst wil dwingen zich te beperken tot haar eigen lijke taak het verzamelen van inlichtingen achtte Agee onvoldoende. Deze fraaie kroon is een van de kunst schatten die in de nacht van 23 op 24 septem ber j.l. uit de Stift-kerk in het Limburgse Thorn werden gestolen. De waarde van de totale buit wordt geschat op twee ton. Aangezien het hier om voor werpen gaat die van groot cul tuur-historisch belang zijn, hebben de ei genaars van de kunstschatten een beloning van 14.000 uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot het onbescha digd terugbren gen ervan. DEN HAAG (ANP) Daar vanaf heden ieder motorrijtuig voorzien moet zijn van een geldig kentekenbewijs en geldige kentekenplaten kan de politie nu ook optreden tegen stilstaan de auto's of motorfietsen, waarvan geen kentekenbewijs kan worden overgelegd en die ook geen kentekenplaten hebben. De bepaling, dat thans elk motorvoertuig voorzien moet zijn van een geldig kentekenbewijs en geldige kentekenplaten, is opgenomen in de wijziging van de wegenverkeerswet. Doel van de wetswijziging is te komen tot een zuiverder kentekenregi stratie dan tot nu toe. Voorheen behoefde men alleen in het geval dat de auto of motorfiets op de weg reed een juist kenteken te voeren en een geldig kentekenbewijs te hebben. Voortaan geldt deze verplichting ook voor auto's en motorfietsen, die op de weg geparkeerd staan. Dat betekent dat men geen auto op de weg mag laten staan, waarbij geen geldig kentekenbewijs behoort, of waarvan de kentekenplaten onjuist of verwijderd zijn. Deze regeling is onder andere van belang als het wegslepen van voertuigen bij de wet is geregeld, het wetsontwerp hier voor is bij het parlement ingediend. Een ander wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer in behandeling is cn dat afhankelijk is van een betere kentekenregistratie, is de uitbreiding van de motorrijtuigenbelasting tot stilstaande motorrijtuigen. GORKUM De twee werkloze Griekse metaalarbeiders, die gisteren hebben bekend de Gorkumse industrieel J. Cour- rech Staal te hebben vermoord, blijken aanvankelijk alleen van plan te zijn geweest de man te ontvoeren en voor zijn vrijlating een losgeld te vra gen. Zij hadden daarbij niet gerekend op de tegenstand van de fabrieksdirecteur. Toen de jongste (25 jaar) van het twee tal zag, dat zijn compagnon (38 jaar) het onderspit moest del ven, greep hij een 14 cm lang mes en stak de heer Courrech Staal in zijn zij en hals. De oudste, K. M.. had op 31 au gustus als corveeër ontslag ge nomen bij de scheepswerf en machinefabriek „Holland" in Hardinxveld, waarvan de heer Courrech Staal directeur was, omdat hij lasser wilde worden maar de kans niet kreeg. Ge dreven door geldgebrek be raamde hij plannen om de di recteur, die hij voor een grote kapitalist aanzag, geld afhandig te maken. Tegen de man zelf had hij niets, vooral omdat deze hem eens geholpen had met een lening van 2.500. De aanvankelijk vage plannen be gonnen vaste vorm aan te i voor het idee begon te interes- voeren en voor zijn vrijlating seren. Deze landgenoot en ken- losgeld te eisen. Zij hadden een nis van M. had op 12 september bedrag van ongeveer 20.000 het bedrijf waar hij werkte (De >n gedachte. Vries Robbé) verlaten cn zat Om ha'f vijf 's morgens, dinsdag eveneens krap bij kas. 17 september, lagen de twee Grieken met valse pruiken men, toen zich de 25-jarige T. Men besloot de directeur te ont- dubbele kleding tussen de strui ken in de tuin van het slachtof fer. wachtend tot hij het huis zou verlaten. Tegen zeven uur kwam echter mevrouw Cour rech Staal naar buiten om de hond uit te laten. Het tweetal ging daarop naar binnen en ontmoette het slachtoffer in de hal. Zonder een woord te zeggn ging de heer Courrech Staal tot de aanval over. Aanvankelijk leek het erop, dat hij als naar uit de vechtpartij te v schijn zou komen. Totdat de jongste van het tweetal met een mes. dodelijk toestak. Het ge vecht ging nog even door, maar door bloedverlies verloor het slachtoffer zijn kracht Even la ter was hij dood. Op hun vlucht lieten de twee Grieken hun dubbele kleding achter. Daarin trof de politie een stukje uit een Griekse krant, een kledingstuk met Grieks etiket en een lijstje met telefoonnummers, waarop dat van De Vries Robbé met rood potlood omlijnd was. Met deze aanwijzingen zocht de politie de daders onder de 600 leden tel lende Griekse bevolking in Gor- kum. Een zwarte handschoen, waarvan twee vingers waren opgevuld, wees tenslotte i T., die een gedeelte van duim en wijsvinger mist. Onderzoek tegen arts na dood patfènt (van een onzer verslaggevers) DEN HELDER - Tegen een Hel- derse huisarts en een apothe kers-assistente wordt een ge rechtelijk vooronderzoek inge steld. Hieruit zat moeten blijken of zij verantwoordelijk gesteld kun nen worden voor de dood van de gemeenteambtenaar J. Plan ken. Eind juhi van dit Jaar overleed de heer Planken, nadat hij me dicijnen had ingenomen tegen gordelroos. Het recept was hem voorgeschreven door bedoelde huisarts. Deze week is bij de Alkmaarse rechtbank een toxi cologisch rapport binnengeko men als aanvulling bij het sec tierapport. Hieruit blijkt, dat de heer Planken de voorgeschre ven dosis binnengekregen heeft die op het recept vermeld staat. De toegediende dosis is volgens het rapport de doodsoorzaak. EG over de brug met geld voor arme landen Luxemburg (ANP) - De Europese ministerraad heeft gisteren in Luxemburg na maanden van moeizaam onderhandelen een principe-akkoord bereikt over het ter beschikking stellen van een bedrag van 150 miljoen dollar voor de armste landen In de wereld, die het meeste te lijden hebben van de gestegen energie- en grondstoffenpri>- zen. 120 miljoen dollar daarvan zal door de EG rechtstreeks gege ven worden aan do landen die het hard nodig hebben. Dertig miljoen ervan gaat naar het zogeheten noodfonds van de Verenigde Naties. Do minister raad gaat er nu verder over praten aan welke landen de directe hulp van de EG ver strekt moet worden en hoe de gift in de EG gefinancierd dient te worden. Het besluit viel nadat de voor naamste „aarzelaars" Duitsland cn Frankrijk, hun verzet had den opgeven. Russische raketten overbruggen 8000 km Washington (AFP) - De Russen hebben twee nieuwe lange-af- standsraketten afgeschoten van een onderzeeboot die in dc Barentszzee was ondergedoken. Zij kwamen ongeveer 8.000 km verder terecht in het midden van de Stille oceaan, op 925 km ten noorden van het eiland Midway. Dit is gisteren van officiële zijde in Washington vernomen. Waarschijnlijk waren hot raket- ton van het type SS-N-8. De reikwijdte hiervan is ruim tweemaal zo groot als de raket ten die tot dusver van onderge doken Sowjet-onderzceërs zijn afgeschoten. De beproefde raketten hadden volgens kringen van het Penta gon enkelvoudige kernkoppen. Zij zouden zijn afgeschoten vun oen onderzeeboot van de Qelta- klasse, een nieuw type waarvan er een tiental is gebouwd. Meerderheid zomertijd Meer dan de helft Nederlanders voor invoering van zomertijd AMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders (56 procent) is voor invoering van zomertijd. Dit is gebleken bij een enquête die het Neder-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7