KVP, ARP en CHU Hazerswoude zetten beleidsvisie op papier „HET MAATSCHAPPELIJK WERK MOET MEER ZOEKEN NAAR OORZAKEN NOOD" Jassen" in Hazerswoude Sportcomplexen in Zoeterwoude worden uitgebreid veilingen Duindigt pro gramma PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 I Van onze correspondent HAZERSWOUDE - De in de raad der gemeente Hazerswoude sa menwerkende fracties van KVP, ARP en CHU hebben bij monde van KVP-fractieleidcr mr L. H. Remmerswaal aan de andere vertegenwoordigde po litieke partijen (VVD, PvdA, PPR en SGP) een discussienota voorgelegd "betreffende uit gangspunten voor een zowel op lange als korte termijn te voe ren gemeentelijk beleid". Uitgangspunten in de discussie nota zijn: O Hazerswoude dient als zelf standige gemeente aan de inwo ners een optimaal leefgenot te bieden. 9 Voorzieningen met een draag wijdte boven gemeentelijk ni veau zullen regionaal getroffen moeten worden (met intensiver ing van de huidige regionale samenwerking). O Handhaving en versteviging van de typische eigenheden van Hazerswoude in ruimtelijke zin: a. Verschillende kernen; b. agrarisch karakter (akkerbouw- veeteelt- en tuinbouw- en sier- teeltgebied); c. recreatief water gebied. De doelstellingen zijn: scheppen van optimaal woon- werkklimaat; verzorgen van een optimaal dienstenpakket (hetzij in eigen gemeente hetzij in groter verband); het schep pen van een sociaal klimaat, waarin eenieder (en met name ook de sociaal zwakkeren) zich veilig en wel kan voelen. Bestuur Onder het hoofdstuk "bestuur" wordt opgemerkt dat in het al gemeen belang gestreefd dient te worden naar een zo groot mogelijke openheid in het be stuur. Middel tot grotere open heid en doorzichtigheid van het bestuur wordt openbaarheid van stukken, vergaderingen, be sluiten enzovoort genoemd. Maar: Waar openbaarheid gro tere belangen schaadt dan dient, moet zij. achterwege wor den gelaten. Recreatie Speelhoeken, speel- en trapveld jes, klim- en speelwerktuigen enzovoort op wijkniveau, al- naargelang de behoeften door de leeftijdsopbouw van de in de wijk wonende kinderen. Inven tarisatie van beschikbare ruim ten en van de recreatieve moge lijkheden en een onderzoek naar behoefte van lokaliteiten, evenals de behoefte van de jeugd aan eigentijdse vrijetijds besteding in een daarop afge stemde omgeving worden in het recreatie-onderdeel van de nota als noodzaak gezien. Openbare groenvoorzieningen moeten dienstbaar worden gemaakt als speel- en loopveld in plaats van dat ze de functie „kijkgroen" hebben. Cultuur Bijwonen van toneel- en muzie kuitvoeringen dient, aldus staat in de discussienota te lezen, ex tra gestimuleerd te worden. De gedachten gaan wat dat betreft uit naar speciale abonnement- series en goede informatie met betrekking tot wat geboden gaat worden. Voorzover moge lijk dienen onder meer vereiste accommodaties tot stand te worden gebracht, waarbij ook een flexibel subsidiebeleid wordt voorgestaan. Ontplooiing van de creatieve mogelijkheden van het kind op de kleuter school moet grote aandacht krijgen, evenals de uitbouw van de culturele vorming bij het .basisonderwijs. Handenarbeid en muziek zouden kunnen die nen als kwantitatieve uitbouw; aansluiting zoeken bij de mu ziekschool, museumbezoek, het aantrekken van consulenten en- Welzij Verdere democratisering van het onderwijs is, aldus staat in de nota, een eerste eis tot een opti male ontplooiing van de mens in groepsverband binnen de sa menleving. Voor een schoolad viesdienst is wat dat betreft een belangrijke taak weggelegd. Voor de jongeren (16-20 jaar) moet per wijk worden beoor deeld of er een integratie wen selijk, respectievelijk mogelijk is voor activiteitencentrum en wijk/functioneel centrum of dat een "losse" accommodatie ge wenst is. Overwogen zou kun nen worden om, eventueel in regionaal verband, een jeugd werkconsulent aan te trekken. Wijkopbouworganen kunnen een belangrijke plaats innemen in het proces van de sociale wijkopbouw, aldus de samen stellers van de nota. Realisering wordt in de eerste plaats afhan kelijk geacht van de behoeften en de initiatieven van de wijk bewoners zélf. Wat de sociale dienstverlening aangaat wordt opgemerkt dat in Hazerswoude een en ander is gedelegeerd aan de Stichting Midden Rijnland. Volksgezondheid De gemeente moet inventariseren, Onderwijs waarderen en coördineren, nu de openbare gezondheidszorg zich steeds meer zal gaan ont wikkelen naar een gefrf een- schapsgezondheidszorg. De ho ge kosten zullen Hazerswoude voor een zeer groot deel aanwij zen op de regio. Coördinatie van huisartsen, kruisverenigin gen en maatschappelijk werk wordt van node geacht. de belangrijke functie van de Ruimtelijke Ordening commissie milieuhygiëne), de politie en de brandweer (inter lokale samenwerking mag niet leiden tot een onaanvaardbare vermindering van de service aan het publiek). Binnen de re gio moet zo spoedig mogelijk de plaats van de vuilverwerkings installatie worden vastgesteld. Bestemmingsplannen voor het ge- héle grondgebied moeten wor den vastgesteld, aldus de nota samenstellers. Een plan Dorps kern-west en herziening van ou de bestemmingsplannen (het gebied tussen Rijndijk en spoorlijn o.a.) worden noodza kelijk gevonden. Daarnaast wordt de uitbreidingsnoodzaak sierteeltgebied genoemd. Onder het hoofdstuk "Volksge zondheid" wordt verder aan dacht geschonken aan de mi lieuhygiëne (gewezen wordt op Naast de zorg voor voldoende ruimte voor de bestaande scho len moet de gemeente een eigen bijdrage leveren aan de ontwik keling van het vernieu wings- en integratieproces van het onder wijs. Er moet een regeling tot stand komen nu bij wetsont werp op het basisonderwijs een schoolbegeleidingsdienst ver plicht wordt gesteld. In de dis cussienota wordt de creatie van de twee scholenconcentraties (in Rhynenburch en in het doro) genoemd. Rond 1980 zal met een vérdere uitbreiding van Rhynenburch in oostelijke richting moeten worden begonnen. Differentia tie in woningtypen, met de na druk op eengezinswoningen, moet het streven zijn voor het scheppen van een zo gunstig mogelijk woonklimaat. Huizen voor bejaarden en gehandicap ten moeten in voldoende mate worden gebouwd. Doorstro ming van bewoners van goed kope naar duurdere woningen Verkeer In de discussienota gaan de ge dachten wat het verkeer betreft uit naar het autovrij maken van een deel van een wijk en naar de plaatsing van verkeersdrem pels. Wat betreft het doorgaan de interlokale verkeer wordt de behoefte gevoeld in regionaal verband te werken én te plan nen. Gewezen wordt op het ont- werp-verkeersplan voor Rhy nenburch, dat in voorbereiding Financiën Het streven naar een sluitende begroting mag niet te allen tijde en in absolute zin betekenen dat het uitgavenpeil, en dus het verzorgingsniveau, wordt afge steld op het inkomstentotaal. Dat verzorgingsniveau en de L. H. Remmerswa^l .geestelijke vader van de nota ontwikkeling daarvan, zal veel al reden moeten zijn on inkomsten op te voeren. Mr. L. H. Remmerswaal, die de beleidsschets indiende: "Wan neer deze schets, waarin neer gelegd de beleidsvisie, eenmaal is vastgesteld door de raad, zal deze niet vrijblijvend zijn. Aan de andere kant dient de schets voldoende flexibel te zijn om onvoorziene ontwikkelingen ert veranderde inzichten er i kunnen verwerken". Op basis van de uitgangspunten en doel stellingen zal een concrete plan ning van activiteiten kunnen volgen. Dat programma vai tiviteiten zou zich over eer riode van vier jaar kunnen uit strekken. "Maar het college van b. en w. zou aan het begin elk jaar in overleg met de raad het activiteitenprogramma kun nen bijstellen!" Eerste paal voor school in Nieuwveen Van onze correspondente NIEUWVEEN - Toegejuicht door schoolkinderen, heide de heer Pulleman gisteren de eerste paal voor een nieu we drieklassige basis- en een één-klassige kleuterschool in Nieuwveen. Het scholencom plex gaat bijna zes ton kos- ten. Waarschijnlijk zal het het komende schooljaar klaar zijn. In optocht trokken de kinde ren door Nieuwveen gewa pend met ballonnen. Voorop ging een tractor. Op het ter rein zongen de kinderen het lijflied van Farce Majeur „Dat is uit het levengegre- pen", waarop andere woor den, afgestemd op de feeste lijke gebeurtenis, waren ge maakt. Optreden "Hangdog" in Stompwijk Van onze correspondent STOMPWIJK - De Leidse band "Hangdog" treedt mor genavond op in de grote zaal van het dorpshuis voor de jongerensoos "Oase". Tij dens de pauzes wordt ge zorgd voor disco-muziek. Het optreden begint om acht uur. De toegangsprijs be draagt tweeënhalve gulden. Valkenburgse school viert halve eeuwfeest Van onze corresondent VALKENBURG - De christe lijke school bestaat volgend jaar vijftig jaar. Ter gele genheid daarvan wordt er een reünie gehouden met al le oud-leerlingen en oud- leerkrachten. Velen zijn al jaren geleden uit Valkenburg vertrokken. In woners die nog adressen van oud-medescholieren weten, kunnen dit melden bij D. Deldersum, Middenweg 30, Tel.: 01718 - 13695 en D. de Bruin, Mar. Poststraat 70, Tel.: 01718 - 71809. Voorzitter dienstverleningscentrum in Alphen: Minister van Doorn laat de ballonnen op ter gelegenheid van de opening van het nieuwedienstverleningscentrum Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RUN Minister H.W. van Doorn van erm heeft gisteren de nieuwe huisvesting van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning „Midden Rijnland", geo- In zijn openingswoord sprak de minister over de goede begelei ding en communicatie, die de maatschappelijke tak van dienst moet hebben met diverse instanties zoals de gemeentelij ke sociale dienst en andere wel- zijnsinstellingen. „Samenwerk ing is niet alleen overleg maar ook de wil om te zoeken naar beleidspunten, waarmee ge werkt moet worden", aldus mi nister van Doorn, die de ope ningsdaad verrichtte door bal lonnen op te laten vanaf de Avifaunaboot die achter het nieuwe onderkomen lag ge- Ook burgemeester mr. R. M. Gal las hoopte op goede samen werking tussen de maatschap pelijke dienst en de gemeente lijke sociale dienst. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik de aandacht van de minister te vragen voor de nieuwbouw plannen van het sociaal-cultu reel centrum De Kom „dat in wezen ook een stukje welzijn is", zei de burgemeester. De voorzitter van de Stichting, de heer H. M. G. Wishaupt zei in zijn openingswoord: „Ons werk moet een open deur zijn voor al diegenen die ons hulpaanbod willen gebruiken". Volgens de heer Wishaupt zal het maatschappelijk werk steeds meer moeten zoeken naar de oorzaken van de geconstateerde nood en waar nodig verwijzen naar andere instanties. Ook hij sprak van de noodzaak tot sa menwerking op vele terreinen. Tien dagen cel voor IMoordwijker Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG/NOORDWIJK - Een 25-jarige magazijnbediende uit Noordwijk is door de Haag se rechter veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Na een bezoek aan een café, waar hij meer dan acht biertjes tot zich had genomen, was de ma gazijnbediende met zijn auto op enige andere cafébezoekers in gereden. Zonder verlichting en met een snelheid van ongeveer vijfentwintig kilometer reed hij over de stoep. De andere éafe- bezoekers konden maar net een veilig onderkomen vinden. De officier van justitie had tegen verdachte zes weken gevange nisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar gevorderd. KATWIJK - De bejaarden in Katwijk krijgen een grotere sociëteitsruimte. Hiervoor is het pand Noordstraat 19 be schikbaar gesteld. Tot voor kort had de A-Kring Zuid-Holland van de BB in dit pand een vestiging. Om het pand geschikt te maken als sociëteitsruimte zijn eni ge voorzieningen noodzake lijk. B. en W. stellen de raad vanavond voor een krediet van 1.750,- te verlenen voor deze voorzieningen. ZOETERWOUDE Deze week is een begin gemaakt met de aanleg van een drietal sportvelden waarmede de bestaande complexen aan de Hoge Rijndijk, met één, en Haasbroek, met twee, worden uitgebreid. Met deze uitbreiding komt het totaal aantal sportvel den op zeven of wel één duizend inwoners waarmede Zoeterwou de wel een heel goed figuur slaat Wel is er een bepaalde eenzijdigheid, want alle velden zijn bestemd voor het voetballen. Mogelijk komt daarin verandering want er zijn bewoners van Zoeterwoude die willen onderzoeken in hoeverre een hockeyver- cniging een kans van bestaan heeft. Volgens het bestek had het Aannemingsbedrijf Van Kessei uit Buren moeten beginnen aan de Hoge Rijndijk. De hevige regenval van de afgelopen weken heeft echter het programma in de war gestuurd, er is ter plaatse niet te werken. Daaronj zijn de machines nu ingezet bij Haasbroek, waar o.m. een dwarswetering getrokken moet worden i.v.m. grondruil. De twee nieuwe velden komen, in tegenstelling tot de bestaande, parallel te liggen aan de Nieuwe weg tussen het huidige tweede veld en de wetering. Daarvoor zal de bestaande beplanting langs de afscheiding worden "opgeschoven" in westelijke richting. De nieuwe velden zullen circa 15 cm hoger komen te liggen dan de bestaande. Dit omdat het drainagesysteem aangesloten wordt op de pomp welke er reeds is en er een bepaald verval moet zijn. Desondanks komt er nog al wat grond vrij. Voor 'n deel zal dit gebruikt worden aan de Hoge Rijndijk, terwijl de rest wordt opgeslagen om bij andere projekten te gebruiken. Deze veengrond kan niet zonder meer gebruikt worden aan de Hoge Rijndijk omdat daar klei aanwezig is. De veengrond zal benut worden voor het maken van plantstrokcn. Op de plaats hiervan zal de klei worden weggegraven en overgebracht worden naar het eigenlijke speelveld. Zo hoopt men de beste grondstructuur te verkrijgen wat een garantie is voor 'n goede grasmat. Sassenheims koor "De Lofstem" wordt opgeheven Van onze correspondent SASSENHEIM - Het bestuur van het Hervormd gemengd koor "De Lofstem" in- Sassenheim ziet zich genoodzaakt het koor na 51 jaar te hebben bestaan, op te heffen. Oorzaak hiervan is dat dirigent Job C. de Vries geen kans meer zag het koor op peil te houden, daar hij over te weinig mannenstemmen be schikte. Zangers en zangeres sen van het koor die graag willen doorgaan met zingen, hebben aan de kerkeraad van de Hervormde gemeente ge vraagd of men akkord kan gaan met het oprichten van een Hervormd kerkkoor. Daarnaast heeft men de organist var hervormde gemeente Hans Nieuwkoop bereid gevonden dit kerkkoor te leiden. Door de kerkeraad werd het initiatief toegejuicht. Noodzakelijk echter om het plan om tot op richten van een kerkkoor te doen slagen, dat er voldoende heren zich aanmelden. Hiervoor doet men een dringend beroep om zich als lid op te geven bij C. v. Goeverden, Hoofdstraat 207, tel. 11314. of bij mevrouw T. v.d. Plas-Kuyt, Narcissen- laan 3, tel. 10633. Jeugdkoor in Nieuwkoop viert eerste lustrum Van c e correspondent NIEUWKOOP - Het jeugdkoor „Flos Campi" viert op 19 okto ber zijn vijfjarig bestaan. Dit gebeuren zal luister worden bij gezet door een koormiddag in de r.k. kerk op zaterdag 19 oktober. Niet minder dan negen zang- en muziekgroepen zullen meedoen: „Flos Campi", „Con Amore", het „Nieuwkoops ge mengd koor", harmonievereni ging „Eensgezind", jeugdkoor Noorden, Kath. Gemengd kerk koor „St. Caecilia" en „Les Sire ne" uit De Lier. Het jeugdkoor werd aanvankelijk opgezet als kinderkoor. Een vijftiental jongens en meisjes gaven zich op. Al heel snel groeide het koor tot een aantal van vijfendertig, veertig. Thans telt „Flos Campi" (veldbloe men) tweeënvijftig meisjes en drie jongens. De veldbloemen beginnen hun feestdag met een eucharistie-viering om tien uur. 's Middags is de koormiddag, en 's avonds is er voor de koor leden en hun ouders een feest- avondje. HAZERSWOUDE - Op zaterdag 12 oktober, vanaf 21.00 uur, treedt in de Hazerswoudse so ciëteit de Crael de zanger Hugo van Riet op. De entree bedraagt 2.50. Van onze correspondent HAZERSWOUDE - De Sportvereniging Bernardus organiseert, evenals in de vorige winterseizoe nen, ook nu weer een klaverjascompetitie op vrijdagavonden in de kantine aan de Hazers woudse Rijndijk. In totaal vijftien wedstrijden staan er gepland en van elke speler tellen de tien wedstrijden, waar in de meeste punten worden gescoord, voor het eindklassement. Aan het einde van de competitie worden tien hoofdprijzen uitgereikt Na afloop van iedere kaartavond wordt eveneens een aantal prijzen toegekend. De eerstvolgende competitie-klaverjaswedstrijd wordt op vrijdag 11 oktober gehouden. De andere wedstrijddata zijn: 25 oktober, 8 no vember, 22 november, 29 november, 13 decem ber, 20 december, 3 januari, 17 januari, 31 januari, 7 februari, 21 februari en 7 maart. Op 21 maart vindt de prijsuitreiking plaats. Rijnsburg, 3 oktober Bloemen: Alstroemeria, aantal aange- voerd 1860, gemidd. prijs 0,261; anemonen 1210, 0,085; anjers Am. 77680, 0.369; anthurium 1800, 1,799; asters 1781, 0.943; chrys. gepl. N.C. 60961, 0.446; chrys. tros n.c. 15335, 1.712; chrys. gepl. jr. C. 400, 0.838; chrys. tros jr. C. 15648, 2.605; dahlia 2530, 0.094; eikeblad 675, 0.601; euphorbia 2540, 0.601; fresia 10463, 1.324; gerbera 4210, 0.381; gladiolen 82020, 0.141; glad. colvill. 1820, 0.221; glad. nanug 7770, 0.153; iris 9761, 2.878; lelie kelk 2690, 0.349; lelie tak 63670, 0.589; lia- tris 96530, 0.134; margriet 77, 1.113; ornithogalum 3050, 0.183; rozen grootbl. 11613, 0.355; ro zen kleinbl. 6700, 0.149; scabio- sa 360, 0.090; snijgroen 800, 1.065; statice 426, 0.747; tulpen 255, 4.388; anjers tros 6600, 0.313; div. snijbloemen 9103, 1.462; div. snijbloemen 3701, 0.359; orchideeën imp. 14280, 0.058; div. snijbloemen imp. 1565, 1.159; begonia 563, 1.337; st. paulea 704, 0.947; div. pot planten 1801, 1.497. Katwijk 3 oktober: groent e: waspeen per kist: A I 350-410; A II 260-490; B I 280-860; B II 200-320; C I 470-720; C II 270- 460. Bloemkool: 6 I 132-147; 6 II 22-103; 8 I 81-130; 8 II 23-77; 10 I 60; 12 I 37-101; andijvie 16-32; bospeen II 28-70; groene kool 29; spitskool 9-23; prinses- sebonen 80-120, krulpeterselie 36-41, selderie 16-20, sla 6-8, snijbonen 140-170, uien per kist 310-980; breekpeen p. kist 180- 820. Aanvoer: 165.000 kg was peen; 5000 bloemkolen; 3800 bosjes peen. DEN HAAG Duindigt heeft zaterdagmiddag (13.30 uur) een zeer matig en slecht bezet pro gramma. Het best zijn de drie rennen nog bezet. De amatrices en amateurs komen in het za del in het Korthals Van Schouten Memoriaal. Kam- £ioenskandidaten Annet Visser omt niet aan de start, zodat Marianne Ooms het Coaldi en Loes Zima met Lavendel na erg kansrijk zijn. De tips voor zaterdag: MOORTJEPRIJS: 1. Mountain Track, 2. Gallantry, 3. Offspring en outsi ders: Woodfeet's Omega en Hippy Star. OURAGANPRIJS: 1. Riki Lash, 2. Su sy A, 3. Merrygo en outsiders: Ophe- KORTHALS VAN SCHOOTEN ME MORIAAL: 1. Coaldi, 2. Lavendel, 3. Qucilio en outsiders: Melisse en Cleeve Hill. WIERDENPRIJS: 1. Majoor Voorne, Mai Regina en 3. Mazurka, outsiders: Lassie en Lana Rodney. WIESELPRIJS: 1. Max Record, 2. Maybe Maaldrift, 3. Maybe en outsi ders: Milady Baker en Minnie Bird. WILPR.IJS: 1. Le Cup Areta, 2. Marco IJmuiden, 3. Jefferson en outsiders: Lyrana en Justissiman. TVILNÏSPRIJS: 1. Luitenant Dixy, 2. Marcel' Regina, 3. Kalida W, Lance Areta en outsider: Katinka van Wi- sch. WIRDUMPRIJS: 1. Marinus Carlos, 2. Massel T, 3. Loes Areta en outsiders: Kora Marijke en Issue Volarvn. WILSUMPRIJS: 1. Jaspis Du Bois, 2. Joke en 3. Henrv Belwjn. WINDESHEIMPRDs- r. KSmel Hag- heweyde, 2. Iron ei. 3. Kitty H. Zon dagmiddag half '.wee besluit Alk maar met een uitstekend program ma het drafseizoen op de kleine en meestal gezellige Noord-Hollandse baan. Hoofdnummer de bijna 4500 meter lange draverij, waarin Inyala een belangrijke rol kan spelen. De tips: WILLEM VAN ORANJE- PRIJS: 1. Larina T, 2. Kol ia Besk, 3. Luuk K. ALKMAARS ONTZET- PRIJS: 1. Masja, 2. Mientje en 3. Louis de Leede. GEUZENPRIJS: 1. Larens Trots, 2. Jade en 3. Kris Areta. ALVAPRIJS: 1. Leonis Care- les, Leone Be en 3. Karina Darnley. VICTORIEPRIJS: 1. Kid D, 2. Ica- rus en 3. Iwan Mac H. 4500 METER Jimmy Bov, 2. Ico R en 3. Hilma. DE GOUDEN SPELD: 1. Linda Hol-' landia, Janneke D en 3. Ineke. LEO UYTENDAALPRIJS: 1. Kwik Han over, 2. Impuls W en 3. Junibus B. SLUITINGSPRIJS (tweede afdelin- Alphenaar veroordeeld wegens poging winkeldiefstal DEN HAAG/ALPHEN - Een 26- jarige bouwvakker uit Alphen is door de Haagse politie-rech- ter een boete van tweehonderd vijftig gulden en een week voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd. De man had geprobeerd enige goederen uit een zelfbedie ningszaak te stelen. Eerst stond hij braaf in de rij voor de kassa met onder zijn arm een panta lon, een overhemd, sokken en dassen. Na enkele ogenblikken verliet hij de rij en trachtte ongemerkt langs de kassa te komen. Deze manoeuvre werd bijtijds ontdekt en de bou\yvak- ker werd aangehouden. De rechter veroordeelde hem con form de eis van de officier van justitie. Oud-papier-actie in Zevenhoven Van onze correspondent ZEVENHOVEN - Oudervereni ging „Noordeinde" houdt aan staande zaterdag weer een oud papier actie. Ook lompen kun nen aan de deur worden afge geven.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4