Allerlei(ds) BELu02 BURGEMEESTERS SLAAN HANDEN IN ELKAAR Dr. Vis rekende grondig af met legendevorming Miste u nèt het begin van het Journaal? voorde zekertijd VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 LEIDSECOURANT iiiDiiiiiiiiiiiimiinnnuii Leiden is jumelage aangegaan met Krefeld en Oxford Van een onzer verslaggevers Leiden - In een buitengewone ver gadering van de gemeenteraad zijn door de gemeente Leiden gistermiddag jumelages aange gaan met de Duitse gemeente Krefeld en met de Engelse ge meente Oxford. Dat gebeurde in de stadsgehoorzaal, middels de ondertekening van twee oor konden door vertegenwoordi gers van de drie stadsbesturen. De officiële banden gelden alleen Leiden en Oxford enerzijds en Leiden en Krefeld anderzijds. Tussen Krefeld en Oxford be staat geen speciale relatie. Doel van de jumelage is. zo staat in het ondertekende verdrag, ver sterking van de vriendschaps banden die met Oxford zijn gegroeid sinds 1946 en met Kre feld sinds 1961. Om dat streven gestalte te geven zullen „vriend schappelijke relaties en jumela ge - uitwisselingen worden be vorderd tussen particuliere or ganisaties op sport-, cultureel en ander gebied en tussen die genen die als leden'van de ge meenteraad of als ambtenaar deel hebben aan het bestuur van de respectievelijke steden". De plechtigheid werd bijgewoond door de Engelse ambassadeur Sir John Barnes en door Frau Dr. Scheibe namens de Wcst- duitse ambassade. Voor Kre feld ondertekenden de oorkon de Oberbürgermeister H. Hau- ser en de gemeentesecretaris van die stad. Voor Oxford werd dat gedaan door Revd. A. W. Williamson, M. A. Deputy Lord Mayor en de hoogste ambte naar van Oxford. De aandui ding Deputy Lord Mayor wil zeggen dat Williamson, een do minee, loco-burgemeester van zijn stad is. n een toespraak memoYeerde burgemeester Vis dat de eerste contacten tussen Krefeld en Leiden zijn gelegd door de in onze stad geboren Krefelder bloemenhandelaar Valk. Aan vankelijk bleef de relatie be perkt tot het sportieve en amb telijke vlak. Sinds 1971 hebben ook uitwisselingen op politiek niveau plaats. De burgemeester vergeleek de afgelopen periode met „een verlovingstijd die nu overgaat in een huwelijk als een nieuw begin". Omdat het contact dat Leiden heeft met Oxford al veel langer bestaat karakteriseerde hij deze relatie met de uitspraak; „Het vingstijd die nu in een officieel huwelijk overgaat, maar de ver loofden woonden al enige tijd samen". Uitwisselingen tussen deze twee steden zijn vooral gevoed door initiatieven van de Anglo-Netherlands sports- and cultural Association" uit Ox ford en het Leids ComiU> voor internationale uitwisselingen. i de stadsgehoor zaal, die werd bijgewoond door tal van oud-raadsleden en amb tenaren, eindigde met het hij sen van de vlaggen die de drie Daarbij zong men. op het orgel begeleid door ds. A J Kret oud-wethouder van Leiden en momenteel burgemeester van Sassenheim achtereenvolgens het Engelse en Duitse volkslied. Daarna het Wilhelmus dat door de nieuwe linkse wethouders weliswaar niet uit volle borst ten gehore werd gebracht maar niettemin wel degelijk mot zichtbare beweging van de lip pen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiniinniniiiii LEIDEN De herdenkingsdienst, gistermorgen in de Pieters kerk, is op deze gedenkwaardige derde oktoberdag een zeer bijzondere geworden. Drie koninklijke gasten waren temid den der Leidenaars, burgemeesters van steden (Naarden, Middelburg. Mechelen, Zutfen en Haarlem) die het Spaans geweld binnen en buiten de veste hebben gehad, Engelse en Duitse partners van Leiden, er viel prachtige muziek te beluisteren, met name de twee Coronation Anthems van Handel, voortreffelijk uitgevoerd door Madrigaal en Alma Materkoor en het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland, dat dit keer vlekkeloos op dreef was onder Jan van der Meer en eerder, bij de uitvoering van de 3 October-cantate met Ex Animo onder Herman de Wolff. Theatervoorstelling Er waren nog meer redenen om deze dienst bijzonder te vinden. In „Hervormd Nederland" had een dominee geschre ven, dat hij het geen pas vond geven, voor een 3 oktober-her- denkingsdienst toegangskaarten uit te reiken, alsof het een theatervoorstelling gold. Verder liep de dienst met een half uur uit. Dat kwam door de rede van burgemeester Vis, die zijn toespraak het karakter van een inaugurale redevoering had gegeven: een half uur. Maar wat hij zei was indringend. Legendevorming Dr. Vis rekende grondig af met legendevorming. Het uitzonder lijke van Leidens Ontzet ligt volgens dr. Vis „eensdeels in de dramatiek van de bevrijding op het laatste moment, veroorzaakt, na menselijke voorbereiding in offervaardig heid en doorzettingsvermogen, door een factor die niet in handen van de mens ligt: de wind". Ook beschreef hij Willem van Oranje als de drager van een aureool van geheiligd leiderschap, „dat, zoals vaak, eenmaal verworven, ternau wernood door mislukkingen werd aangetast, maar wel door enkele kleine successen werd versterkt". De burgemeester sprak over de wreedheid aan beide zijden. „Maar de bevolking van een belegerde stad kijkt naar de vrijwel zekere wreedheid van huurlingen die een veroverde stad binnentrekken en heeft dan weinig keus. Bij een kans op behoud tegenover de zekerheid van de dood bij voortzet ting van de strijd kwamen de „glippers" onderhandelingen propageren. Het zou een overgave zijn tegen garantie van lijfsbehoud. Het keiharde argument van de volhouders was: wat is die garantie waard?" Bij alle tekortkomingen en gemaakte fouten in 1574 wilde dr. Vis - en dat is de blijvende kern van 3 oktober met groot respect de weinigen gedenken, „waarvan we weten, dat zij bewust gekozen hebben voor de weg van de meeste weer stand: erop of eronder, volhouden tot het enig-mogelijke einde. Die weinigen hebben kans gezien dit standpunt te doen overheersen. Het is die wonderlijke mengeling van opzet en toeval, van nonchalance en stug volhouden, van tot het laatste moment balanceren op de uiterste rand van de ondergang, en toch worden gered, die het verhaal over het beleg en ontzet van Leiden, met, maar. ook zonder de opsiering van de legendevorming, heeft gemaakt tot een uiterst boeiende geschiedenis". Van der Werff afgezet Burgemeester Vis plaatste zijn „illustere voorganger" Pietei Adriaensz. Vermeer, ook genaamd Van der Werff, bij deze gelegenheid van relativeren in een juist daglicht: „Hij zal toch niet helemaal ten onrechte door Willem van Oranje onmiddellijk na het ontzet uit zijn burgemeestersambt zijr gezet. Hoewel zijn bereidheid om te sterven een lang leven heeft gehad is daarmee nog niet aangetoond, dat hij werke lijk de beroemde woorden heeft gesproken die de latere geschiedschrijvers van elkaar hebben overgeschreven". De toehoorder ging zich werkelijk afvragen, waarom het stand beeld van Van der Werff nog in het park staat. Het ware te wensen, dat de rede van burgemeester Vis al was deze nog zo lang -- vermenigvuldigd werd. Het werkt verhelde rend, van diens zienswijze en nuchter door- en terugdenken kennis te nemen. niet door Leidse fotografen? Brief onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 De Engelsman A. J. C Roche, sportredacteur van de Oxformd Mail. verblijft dezer dagen in het kader van de jumelage in Leiden. Hij schreef ons de vol gende brief, die we U niet wil len onthouden: Jn augustus 1946 - en het lijkt nu of ik het over een ander leven heb - bezocht ik Leiden tijdens de eerste Oxford-Leiden uitwisseling. Als men mij toen had gevraagd hoe lang de uit wisseling stand zou houden, had ik vermoedelijk geantwoor- d: niet meer dan tien jaar. En dan had ik mijzelf nog aan de optimistische kant gevonden. Zo vele van dergelijke uitwisse lingen floreerden en hielden dan ineens op te bestaan. Het doet me een groot genoegen dat ik er wat dat betreft zo ver naast heb gezeten, en dat van daag, meer dan 25 jaar later, (en dat klinkt verbazingwek kend) de band tussen onze bei de steden nog zo krachtig is. De uitwisseling begon zuiver op een sportieve basis en dat is zo gebleven - kleine aanvullingen wat het culturele betreft daar gelaten. En zo is het ook goed, want het betekent dat het con tact voornamelijk tussen jonge mensen tot stand is gekomen. En het is daar dat het van de grootste betekenis en invloed is. Bij die eerste uitwisseling bevond zich onder de Oxford-atletes ook Maureen Cardner. Twee jaar later, in 1948, vocht zij tijdens de Olympische Spelen een geweldig duel uit met Neer- lands grootste atlete, Fanny Blankers-Koen, op de 80 meter horden. Maureen werd met maar enkele centimeters ver schil verslagen, maar kreeg evenals Fanny het wereldre cord toegewezen met een tijd van 11.2 sec. Het stemt triest te weten dat Maureen een maand geleden stierf op de nog zo jonge leeftijd van 45 jaar. Ik verbleef zelf in 1946 in Leiden bij de heer Zonderop, toen sportredacteur van de Leidse Courant Geen moeite was hem te veel om het mij naar de zin te maJcen in Nederland, dat toen al bezig was zich op een grootse wijze te herstellen van de ravage die de oorlog had teweeggebracht En waf de ja- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIU iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiui ren '40-'45 ook hadden aange richt, de Nederlandse gastvrij heid was er beslist niet door aangetastDe heer Zonderop nam zelfs het risico mij m de Leidse Courant te laten schrij- Aan hem cn zijn familie zo zij nog in Leiden wonen - cn aan alle andere die de eerste uitwisseling meemaakten en de "return" in Oxford,, zend ik mijn allerbeste wensen. Ik hoop van harte dat de uitwisseling Leiden - Oxford de tand des tijdi zal doorstaan Noot redactie L.C: Wat de heer Roche niet kon weten, is dat de heer Zonderop in 1973 is overle den. Vernielingen Wederom vijf telefooncellen zijn de afgelopen dagen in Leiden vernield. Hierbij zijn de gcld- bakjes opengebroken en is voor ongeveer 550 gulden buitge maakt. Daarnaast heeft men voor ongeveer 750 gulden scha de aangericht De telefooncel len bevinden zich aan de Tous- saintkade. Zoeterwoudsesingel, Rustig Voor zover bekend hebben zich tijdens de 3-October viering gis teren, nergens moeilijkheden voorgedaan. Het aantal geval len van dronkenschap lug niet hoger dun vorig jaar cn van buitensporige baldadigheid wus nergens sprake. Ernstige onge lukken deden zich evenmin voor. „Het is hartstikke rustig geweest", zo concludeerde een woordvoerder van de politie. Handwerken In het speeltuingebouw "Ons Ei land" aan de Kortcnaerstroat, start op donderdag 10 oktober een cursus handwerken, onder leiding van mevr. Van Riems dijk. De lessen worden georga niseerd door het dienstencen trum Zeehelden wijk. Opgave is elke woensdag mogelijk door een telefoontje naar nummer 43503. Het cursusgeld bedraagt twee gulden per maand. Koningin Juliana, mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt en burgemeester A. J. Vis (rechts) aten gisteren op het Rapenburg flink door. Ze hadden kennelijk trek. De jeugd van Leiden, zittend op de stoep, liet het zich ook goed smaken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3