TROS- FILMSERIE MET IN HOOFDROL OUDERE JOHN WAYNE DRIE NIEUWE SERIES VAN AVRO EN TROS TELEVISIE VANAVOND Radio Vrij België mm TELEVISIE ZATERDAG RADIO VANAVOND RADIO ZATERDAG TERUGBLIK LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 19 74 De door de TROS aangekon digde serie speelfilms met John Wayne kan men eigen lijk moeilijk een serie noe men. Verdeeld over het win terseizoen zullen een vijftal films met deze acteur op het scherm gebracht worden, maar de tussenliggende perio den zijn zo groot - een maand en soms meer - dat men beter over 'n aantal Wayne-films kan spreken. Vier van de vijf titels zijn al bekend en de keuze - twee westerns, twee actiefilms op ander terrein - mag representatief genoemd worden voor wat John Wayne gedurende zijn carrière op het filmscherm bracht. Jammer is alleen, dat het allemaal films zijn uit de latere periode tussen 1963 en 1968 en we Wayne dus alleen maar te zien krijgen als al door het leven getekende "dikke" vijftiger. Hoewel hij waarschijnlijk de geschiedenis in zal gaan als de man die de hoofdrol vervulde in enkele van de beste wes terns van de regisseur John Ford, is Wayne's betekenis voor de Amerikaanse film veel groter. "Succes in films heeft niets met acteren te maken", zegt de ster, die tussen 1949 en 1969 steeds tot de „top tien" van Hollywood behoorde. Viermaal stond hij bovenaan de jaarlijkse lijst van sterren, die het meeste geld in het laat je brachten, driemaal was hij tweede en slechts één keer - in 1958 - ontbrak hij op het appèl. Maar dat jaar maakte hij dan ook slechts één film - "The Barbarian and the geis ha" - een geweldig dure flop. "Ik heb me wel eens afge vraagd wat ik voor de camera uitvoer. Ik dacht eigenlijk niet veel. Ik verkoop oprechtheid en dat doe ik met volle over tuiging", analyseert Wayne. In tegerheid zou een beter woord zijn, want Wayne is in al zijn films de verpersoonlijking van de rots van Gibraltar. Nooit slinks of gemeen, zoals Humphrey Bogart soms kon zijn, nooit vervuld van twijfels zoals bijvoorbeeld bij Garry Cooper nog wel eens het geval Marion Mitchell Morrison, zoals Wayne's werkelijke naam luidt, werd in mei 1907 in Winterset, Iowa geboren en veroverde op grond van zijn voetbalcapaciteiten een studie beurs voor de Universiteit van Zuid Californië. Zijn coach bracht hem via een goede ken nis - niemand minder dan de toen onbetwist populairste cowboy-ster Tom Mix - in aan raking met de filmwereld. Aanvankelijk als figurant (o.a. in John Ford's "Mother Maca bre" anno 1928) maar al ras in belangrijker rollen van on belangrijke B-films slaagde Wayne er in van het filmen een broodwinning te maken. Zelf kan hij nog niet bij bena dering zeggen in hoeveel films hij in de jaren dertig optrad. Het kunhen er 200 maar ook 300 of 400 geweest zijn. Zeker is, dat de meesten westerns STAGECOACH John Wayne's grote kans kwam in 1939. Regisseur John Ford had in een decennium geen western gemaakt maar in dat jaar accepteerde hij een aanbod van United Artist om zijn krachten nog eens op dit genre te beproeven. "Stage coach" was het verhaal van een bij elkaar geraapt groepje mensen, dat tezamen angstige avonturen beleeft op een reis per postkoets door een gebied beheerst door bloeddorstige indianen. Een film zonder ster ren van grote naam, alleen maar met typetjes. Voor de rol van Ringo Kid koos Ford de jongeman, die hij zich nog her innerde als figurant: John Wayne. Niemand verwachtte veel van de film, maar "Stage coach" werd een doorslaand succes en wordt nog steeds beschouwd als een klassiek voorbeeld van de western. Wayne's naam was gemaakt, de aanbiedingen - de een nog aanlokkelijker dan de andere - stroomden binnen. Maar Wayne stond onder contract bij Republic Pictures, een klei ne studio, die zich specialiseer de in het aan de lopende band maken van goedkope B en C-films. Plotseling had Repu blic nu een' acteur onder con tract, wiens naam alleen al geld waard was! Een man, die voor 200 dollar per week op de loonlijst stond en zo voor 1500 dollar per week aan een grote studio kon worden uitge- Zo zwierf John Wayne jaren lang van Paramount naar Me tro Goldwyn Mayer of RKO, zo nu en dan even op het oude nest terugkerend, waar Repu blic dan uit dankbaarheid een voor deze studio "dure" pro ductie om hem heen bouwde. Geen wonder dat Wayne na beëindiging van zijn contract voor zichzelf begon en in mini mum van tijd een der rijkste sterren van Hollywood werd. COWBOYS Hoewel Wayne in de loop der jaren in allerlei soorten actie films te zien is geweest, als zeeman, piloot en legerofficier, bleef hij het wilde westen trouw. Zeker de helft van het aantal films waarin hij speelde was gesitueerd in de prairie met Wayne als de laconieke, onverschrokken held waar geen tuig tegen bestand was. In 1964 scheen er aan zijn carrière een eind te komen. De vijf pakjes sigaretten die hij per dag pleegde te roken had den hun werk gedaan en Way ne leed aan longkanker. Maar na een succesvolle operatie was Wayne weer op de been en aan het werk, verbetener dan ooit. De film "The;sons of Kathie Elder", vier zoons die op de begrafenig van hun moeder wraak zweren, krijgt men van avond op het scherm te zien. Met Dean Martin, Earl Holli- man en Michael Anderson als broers is Wayne onder regie van de veteraan Henry Hatha way weer helemaal de oude, de leider die geen tegenspraak duldt. Op 1 november staat "Hellfighters" uit 1968 met Ka- therine Ross en Vera Miles op het programma, het verhaal van de stoere mannen, die brandende oliebronnen blus sen met wat eenzijdig politiek gemurmel, wat weer de woede van Wayne's tegenstanders op wekte. Want was het niet John Wayne, die openlijk de Viet- nam-oorlog had durven recht vaardigen en de ultra-rechtse oorlogsfilm "The green ba rets" had gemaakt? Wayne heeft zich van al die protesten nooit iets aangetrok ken. Hij komt er openlijk voor uit, dat hij Indianen en lang- harigen haat en zijn fi^ms brengen tóch meer op dan die van zijn collega's. Zelfs een film als "Donovan's reef' an no 1963, op 27 december op het scherm, het verhaal van een preutse jongedame uit Boston, die op een Zuidzee-ei- land haar vader na jaren komt opzoeken. Een vlotte, maar nietszeggende avonturenkoihe- die gemaakt door niemand minder dan John Ford, die op dat moment er een vakantie van maakte. De vierde thans bekende Way- ne-film, die men op het scherm te zien krijgt - maar dat wordt 1975 - is "El Doral- do" een western van de gerou tineerde Howard Hawks waarin Wayne een dronken sheriff (Robert Mitchum) te hulp komt. Zouden we als vijfde nu niet eens "True grit" uit 1969 te zien kunnen krij gen - de western waar Wayne na jaren trouwe Hollywood- dienst dat jaar een Oscar (z'n eerste) voor kreeg? Of liever nog een film van veel oudere datum. Want die missen we toch wel in deze TROS-serie OTTO MILO Minister overweegt optreden tegen Mi Amigo Hilversum - Nederland heeft contact met België over dc mogelijkheden van optreden tegen pira tenzenders. Minister Van Agt van Justitie heeft dit geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Sandcn (KVP) over de voortzetting van dc uitzendingen van Mi Amigo (radio Caroline). De bewindsman ontkende de vraag of het waar is dat voorshands van de zij de van het openbaar mi nisterie niet tot vervolging van„Radio Caroline" wordt overgegaan. Indien een redelijk vermoeden bestaat van overtreding van de Nederlandse straf wet in Nederland of door Nederlanders elders ge pleegd, zal het openbaar ministerie de nodige maatregelen treffen, al dus minister Van Agt Peter van Straaten, schrijver van de serie "Vader en zoon". De zoons Hammond en secretaresse Jennifer om de tafel, in de eerste aflevering van "The Brothers". Lokale omroep in Goirle GOIRLE - In het Brabantse Goirle zijn lokale radio- en tele visieprogramma's begonnen in het kader van experimentele kabelomroep. Deze is door het ministerie van CRM toegestaan in zes Nederlandse gemeenten. Al eerder startte een lokale om roep in Melick Herkenbosch in Limburg. De programma's in Goirle ko men van de lokale omroep Goir le (LOG) elke donderdag en zon dag drie kwartier radio en elke dinsdag om de veertien dagen drie kwartier televisie. De studioruimte is door mede werkers van de LOG in eigen beheer uitgevoerd. De kosten bedroegen ongeveer 100.000. De LOG krijgt subsidie van het ministerie van CRM. Drie eerste delen van nieuwe series worden op het scherm gebracht door AVRO en TROS. De eerst genoemde omroep brengt "Vader en zoon" en "The Brothers", de TROS zet een John Wayne-serio in. "Vader en zoon" wordt gebracht op tekst van de tekenaar Peter van Stra ten en in de regie van John v.d. Rest (zie ook ons blad van gis teren). In deze aflevering be sluiten vader (Guus Ilermus) en zoon (Gees Linnebank) een zit- kuil in dc huiskamer aan te brengen. Zij roepen er een bin nenhuisarchitect bij, een schit terend type van Frans Halsema, waardoor vader en zoon helaas op de achtergrond raken. Ned. 1,20.45 uur. The Brothers In tien delen wordt de feuilleton "The Brothers" gebracht, drie broers, zoons van Robert Ham mond die op 70-jarige leeftijd komt te overlijden en eigenaar- oprichter was van een tran sportbedrijf. Van groot belang is natuurlijk de erfenis; een van de zoons verwacht directeur te worden. Maar vader heeft zijn testament ingewikkeld in elkaar gezet en de broers komen, geza menlijk, in een moeilijke situa tie. Ned. 1, 21.20 uur. Geen werk "Hakuna Kazi" is Swahili voor "Geen werk", een gedramati seerde documentaire over een Selena Jones in "Music-all-in". Kcnyaanse jongen, David Nbu- ru, die zijn dorp verlaat om in de hoofdstad van Kenya, Nairo bi, werk te zoeken. Maar dit gaat zo maar niet; waar hij ook komt krijgt hij te horen: "Haku na Kazi", geen werk. Ned. 1, 22.50 uur. Music all in In het nieuwe seizoen wordt Mu- sic-all-in voortgezet. Dit pro gramma voor luisteraars, onder leiding van het trio Ralph Inbar, Pim Jacobs en Rogier van Ot- terloo, brengt eigentijdse mu ziek als kunstvorm. Eerder werkten al mee Michel Legrand, Juliette Greco, Ben Webster, Thoots Thielemans, Cleo Laine, Ramsey Lewis, The Pointer Sis ters, Catherine Sauvage. In de eerste aflevering van dit seizoen kan men onder anderen horen en zien de Franse zangeres, Ju les de Corte, Salena Jones, het Nederlands Saxofoon Kwartet, de New Single Singers en het TROS-televisie orkest onder lei ding van Rogier van Otterloo. Ned. II, 22.20 uu. NOS 11.10 School-t.v. O 18.45 Paulus de boskabouter O 18.55 Journaal. AVRO 19.05 Toppop 20.00 Journaal 20.21 Wie van de drie 20.45 Vader en zoon (1), kome die-serie O 21.10 The brothers (1) feuille ton O 22.00 Televizier-m azine O 22.35 AVRO's spo panorama IKOR 22.50 Hakuna Kazi, doe. 23.40 Journaal tv-film. 21.45 (K) Tips van de rechorchi 21.50 (K) Reportage uit Bonn. 22.15 (K Journaal en weerbericht. 22.30 (K) Endst; tion, tv-spel. 23.50 (KJ JournoaL 1) 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Zorro 19.30 Boter, kaas en eieren O 20.00 Journaal 20.21 John Wayne in „The sons of Katie Elder" inLVERSUM Vanavond om 19.30 uur Hilversum 2 vindt de. eerste uitzending plaats van het nieuwe VPRO-programma "RADIO VRIJ BELGIë". De eerste uitzending zal plaatsvin den vanuit de Belgische encla ve Baarle Nassau. Te Baarle- Nassau zal in verband met dit programma onder meer aanwe zig zijn dr. Herman Lecompte, die de inhuldigingsrede zal uit spreken. In deze rede zal hij aandacht besteden aan het Bel gische gevangeniswezen en de relatie tussen de pers en de justitie in België. Het herkenninslied van "Radio Vrij België" zal ten gehore wor den gebracht door de Vlaamse zanger Ivan Heylen, die gedu rende de laatste tijd vooral be kendheid geniet vanwege zijn vertolking van het lied "De Wil de Boerendochter". Ivan Heylen zal bij zijn optreden worden on dersteund door de Fanfare uit Baarle-Nassau. Daarnaast zal een medewerker van het alternatieve Belgische persbureau "Agence de Presse Liberation" een verklaring afleggen over het verzwegen nieuws in België. Tot slot is ook de heer Louis Luypaerts aanwezig, die vrij re centelijk het wereldrecord "on dergronds leven" op zijn naam heeft gebracht. De heer Luy paerts zal vergezeld zijn vaneen groep Belgische Indianen, die hem onlangs na 100 dagen uit zijn graf hebben opgedolven. Rudi Schokker erg gewild in buitenland (Van onze radio- en tv-redactie) FLORENCE Het televisiespel "Rudi Schokker huilt niet meer" van Gerben Hellinga, onder re gie van Pieter Verhoef voor de VPRO uitgezonden, heeft op de grote markt voor televisiepro ducties in Florence, veel waar dering geoogst. Van de officiële inzendingen van de 25 deelne mende landen kwam de Neder landse op de vierde plaats. "Rudi Schokker huilt niet meer" geeft beelden van een baby, die giert als een straaljager. Het spel is een gedramatiseerde do cumentaire over geluidshinder. Het spel werd al in België uitge zonden. In Florence bleek er grote belangstelling voor deze uitzending te bestaan bij de BBC en het ZDF uit West-Duits- land. n. 21.15 (K) Journaal. I n. 22.00 (K) Die Hocha a. 23.40 (K) Journaal. animatiefilm. 18.15 (K) Instructief gramma. 18.55 (K) Prógramma-overz 19.08 (K) K.T.R.C. 19.38 (K) Mcdedelii en weerbericht. 19.45 (K) Journaal. I (K) De familie Ashton, tv-feuilleton. 21.05,= (K) Confrontatie. 21.55 (K) Kortweg. 22.00 (K) Journaal. 22.10 (K) De andere filmilf NOS 11.00 Computerkunde Teleac (les 26 herhj O 16.00 Journaal VARA 16.02 Jong geleerd, oud ge daan 17.00 De film van Ome Willem NOS O 18.45 Paulus de boskabouter O 18.55 Journaal KRO 19.05 De nieuwe avonturen van Peppi en Kokki 19.25 Q en Q (1) jeugdserie O 20.00 Journaal 20.21 Berend Boudewijnkwis 21.55 Brandpunt 22.40 Great Mysteries, serie tv-spelen O 23.05 Journaal 21.20 De kommissaris 22.20 Een groot uur: U 23.20 Journaal NCRV-IKOR 23.25 Lied van de week (K) Trekking d lIKKiill NOS Q 18.15 Natuurkunde Teleac (les 4 herh.) 18.45 Paulus de boskabouter O 18.55 Journaal VARA 19.05 Nederpopzien O 20.00 Journaal 20.21 VARA:zaterdagavond- festival 10 30 (KI H, Elfmeter!, b 21.50 (K) Rep y, tv-film. 19.00 (K) Journaal, iparade. 20.15 (K) Elfmeter! ijspel. 21.45 (K) Journaal (Z/W) M eine Sladt sucht r, Duitse speelfilm. 0.40 (K) IJJMIJllj.UslWII.1 tick. 7.20 (S) Z.O.: voor alle kinderen di op zijn. 8.00 Nieuws. 8,11 Dingen van d dag. 8.23 (S) Z O. gaat verder voor iedi reen. me, om 9 35-4 n 10.30 Nieuws. H.CKIHartjc „coerlanQ en turooa tv mensen meningen-muziek. dcn *n slechtzienden 17 55 IV en. 12.26 7.11 Ochlendgymni Het is er sinds gisteravond voor de Stratemaker op zee-show niet gemakkelijker op gewor den. Leergierige kinderen zul je altijd blijven houden,die ziil je zelfs soms bij de boeken moe ten wegslaan en die zullen wel op zee blijven zwalken met Aart, Wieteke en Joost op de deining van gespeelde lessen. Gisteravond ging het over „eer lijk en vals", maar daarvoor kon je praktischer terecht op het andere net, waar kinderen in een stedencompetitie om de eer streden in allerhand bal spel. Enith Brigitha en Freddy Maertens beoordeelden het spel op eerlijk en vals, Ad Visser kleeddehet gespring in een soort van Toppop-presentatie met kreten al „Go" la Eddy, en bovendien was het geheel doortrokken van een rommeli ge georganiseerdheid. De ballen vlogen je om de oren en iede reen rende zich rot. Of de speel se ideologie van de stratemaker opgewassen zal zijn tegen deze vorm van brood en balspelen zal de toekomst moeten leren. Terug van jaren weg, compleet met semi-fondsbril, zat Pierre Janssen er gisteren weer alsof- ie slechts veertien dagen met vakantie is geweest. Minder ge spannen, merkbaar rustiger gaf hij opnieuw van zijn persoonlij ke gevoelens blijk jegens din gen die hij geen kunst wilde noemen, maar er alleen maar van kon zeggen, dat ze door mensen zijn gemaakt. Vroeger bij de opnamen in de studio, zonder houvast aan de kille wanden, liep hij wat verloren in de verlatenheid rond, vaak op zoek naar zichzelf en naar woorden. Als achtergrond kreeg hij nu zijn eigen museum mee, met batterijen vitrines waarin hij vrijelijk kunstgrepen kon plegen. De taal van zijn handen komt ons nog even wel sprekend voor als die van zijn tong en voor het overige zorgt een romantisch muziekje voor het sfeertje waarin die dingen kunnen worden genoten die mensen gemaakt hebben en waartussen Pierre tastend zijn weg zoekt Geheel anders manifesteert dr. Ferry Hoogendijk zich, die het voortaan ook zonder Hilterman af kan. Van de AVRO krijgt hij gelegenheid tot vijf minuten- praatjes, waarvan gisteravond de eerste. Alle problemen waar het huidige kabinet een oplos sing voor zoekt, loste hij binnen de kortste keren op, met als zichtbare echo zijn trefwoorden aan- en uitflitsend op het scherm geprojecteerd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2