Ceidóc Soma/rti EH Vakceirtrales komen met dwingende eisen (bl ijmaker Den Uyl ontkent leugens Zorgen over bewaking van gevangenis Brandweer moet kortgeknipt blijven Kandidatuur Andre v.d. Louw voor Rotterdam steeds vager Voorzitter 3-October- Vereeniginor kreeg hartaanval MINISTER VAN AGT: Trio Mc. KAY BEATRIX VERBAASD OVER GEZELLIG HEID OP RAPEN BURG verdien hechte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorgingtelefoon 22244 (18 00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week 2,49, kwartaal 32,21 jaar 125,25 - losse nummers 45 cent. Vrijdag 4 oktober 1974 67e jaargang no. 19932 Katie Elder Ned. I om 20.45 uur „Vader en zoon" (1); om 21.10 uur deel I van „The Brothers". In Televi-' zier om 22.00 uur Portugal, pre mier Den Uyl en de speelfilm Keetje Tippel. Plaatselijk regen Wolkenvelden met voornamelijk in het noorden en westen van het land plaatselijk regen of een bui. Merendeels matige wind, krimpend naar zuid tot zuid oost. Maximumtemperaturen ongeveer 12 gr. Morgen zon: 6.47 - 18.09. Maan: 19.50 - 11-.30. Schev. hoogw: 5.01 - 17.19. Laag- w.: 0.58- 13.08 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De vakcentrales hebben het gisteravond duide lijk laten uitkomen bij het open baar maken van hun nota ar beidsvoorwaarden en hun urgen tieprogram: zo nodig zal het openbaar conflict gekozen wor den, om de sociale en economi sche eisen van C.N.V., N.K.V. en N.VV. te kunnen verwezenlij ken. Het gaat hierbij vooral om de afroming van de onevenredige winsten van onder nemingen en om de middelen waarmee de te grote werkloosheid bestreden moet worden. De eisen, die de drie vakcentrales gister avond gesteld hebben komen op het vol gende neer: afroming van onevenredige bedrijfswin sten via bijvoorbeeld een progressief ta rief vennootschapsbelasting, een centraal fonds van deze opbrengsten voor stimulering en behoud van de werk gelegenheid in bedreigde sectoren en ge bieden, loonsverhoging in 1975 in centen en pro centen, .prijscompensatie met een minimum van 175 gulden per jaar voor iedere procent prijsstijging, een regeling ook voor 17-jarigen voor partiële leerplicht, een betere regeling (sociaal en educatief) voor gedeeltelijk arbeidsongeschikten, een nieuwe discussie over de arbeidsver- korting. De vakcentrales nemen hun eis over de afroming van de onevenredige bedrijfs winsten zeer hoog op. Desnoods gaat de verwezenlijking gepaard met conflicten in bedrijven of bedrijfssectoren, aldus hun toelichting. Rotterdam/Den Haag. Tenzij het kabinet-den Uyl grote moeilijkheden wil riskeren is de kans groot geworden, dat de benoeming van de socialistische partijvoorzitter André van der Louw voorlopig uitgesteld wordt. Naar in politiek Den Haag verluidt voelt ook de A.R.-minister van Binnen landse Zaken professor dr. de Gaay Fortman niet veel (meer) voor de kandidatuur-van der Louw. Hij heeft daarbij de onverminderde steun van de K.V.P. en de A.R. De P.v.d.A-Rotterdam blijft nadrukkelijk de benoeming van André v.d. Louw eisen, hoewel zij er geen kabinetscrisis voor over wil hebben, aldüs het bestuur van deze partij in Rotterdam. K.V.P.-fractieleider Andriessen en zijn collega van de P.v.d.A. drs. Ed van Thijn hebben gisteravond onder vier ogen over deze kwestie gesproken. Van hun gesprek is niets openbaar geworden, maar zeker is wel dat mr. F. Andriessen het ongenoegen van de K.V.P. en van de C.D.A. tot uiting gebracht heeft over de politieke gang van zaken in Rotterdam en Rijnmond. Daar heeft de P.v.d.A. van haar meerderheid gebruik gemaakt, om de C.D.A. buiten spel te zetten, waarbij de positie van Rijnmond-voorzitter Fibbe van de C.D.A. ook al aan het wankelen geraakt is. De C.D.A. neemt de Rotterdamse affaire hoog op, omdat ook enkele voortreffelijke C.D.A.-wethouders uit het vorige college van B. en W. door de progressieve politiek opzij geschoven werden. Record- prijs bij sotheby Een nieuwe re- cordprijs werd geboekt voor een kurketrek- ker tijdens een veiling bij Sot- hebey's in Lon den. Voor een zeldzame varia tie op Thoma sons vinding uit 1802 - een ver sierde koperen draaier - werd door een onbe kende Italiaanse verzamelaar on geveer duizend gulden betaald. De veiling werd gehouden tij dens de eerste bijeenkomst van de "internationa le vereniging van kurketrek- kerliefhebbers'. In Santo Domin go praat Rada- mes Mendes Vargas (rechts), leider van de terroristen die de Amerikaanse diplomate Bar bara Hutchison en nog zes an deren in gijze ling houdt, met de Amerikaanse ambassadeur Robert Hurwitch die zich achter de muur verbor gen houdt. De terroristen heb ben inmiddels losgeld van een miljoen dol lar laten vallen. luiinnnimninimiimnii iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In de Spaanse stad Algeria zijn de opnamen be gonnen voor de film 'De wind en de leeuw" over de Amerikaanse pre sident Theodore Roosevelt en de berbersultan Mu- lay Hamid El Rai- suli. Brian Keith speelt de rol van Roosevelt, terwijl Sean Connery (Raisuli) hier te genspel krijgt van Candice Bergen. SCHADUW OVER FEEST IN LEIDEN O O Van een onzer verslaggevers Leiden Er is een schaduw go- vallen over de viering van 400 jaar Leidens Ontzet. Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, de voorzit ter van de 3-October Vcrecni- ging is afgelopen nacht in zijn woning getroffen door een har taanval. Hij is in zorgwekkende toestand opgenomen in het Academisch ziekenhuis. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Alle brand weerkorpsen in Nederland zullen binnenkort duidelijke richtlijnen krijgen van de In spectie van het Brandweerwe zen omtrent het dragen van baarden, snorren, bakkebaar den en lang haar in de nek. Door de baarden. bakkebaarden kan de veilig heid van de brandweerman, die met een persluchtmasker op moet werken, niet meer worden gegarandeerd, zo blijkt uit een onderzoek van het T.N.O. De haargroei in het gezicht veroorzaakt lekkages van de rand van het masker waar door rook of gevaarlijke gifti ge gassen toch kunnen worden ingeademd. De Haagse brandweer heeft overigens anderhalf jaar gele den zelf al het dragen van baarden verboden en ook voor snorren en bakkebaarden wer den toen regels gesteld. (Zie ook pagina 3) Nederlander maakt penning van Ford Haierswoude (ANP) - De beeld houwer Willem Vis uit Hazers- woudc heeft van de N.V. Ko ninklijke Begeer in Voorscho ten opdracht gekregen tot ver vaardiging van een penning van de huidige Amerikaanse president Gerald Ford. De voorzijde van de penning zal de beeltenis van de president tonen. Op de keerzijde is het Witte Huis afgebeeld met de tekst "Our long national night mare is over - our constitution works". Deze woorden sprak Ford tijdens zijn eerste officiële speech als president van de Ver enigde Staten. De penningen (doorsnee 38 mm.) worden uitge voerd in goud en zilver. (Van o s parlementaire red.) DEN HAAG - Premier Den Uyl ontkent dat hij leugens heeft opgehapgen rond zijn ophefma kende brief aan dr. Mansholt. In antwoord op vragen van VVD-fraktieleider Wiegel zegt hij dat hij het bestaan van deze brief „op geen enkel tijdstip en tegenover niemand" heeft te gengesproken. Volgens Den Uyl id er onderscheid tussen een rondzendbrief aan partijgeno ten en een persoonlijke reactie op brieven van partijgenoten, zoals zijn schrijven aan Mans- holt. Tegen die achtergrond heeft de premier, zegt hij, vori ge week op de vraag van een verslaggever, of hij „brieven aan partijgenoten" had gericht over het energiebeleid, ontken nend geantwoord. De bewuste brief wordt ter in zage gelegd bij de griffie van de Tweede Kamer. „Ik heb geen enkele aanleiding om de brief aan Mansholt te bestempelen als een brief aan partijgenoten." De premier zei het te betreuren, dat de conclu sie wordt getrokken, dat hij hal ve waarheden en leugens heeft verteld. Hans Wiegel toonde zich gister avond erg ontevreden over de verklaring van de premier. Vol gens hem is het antwoord van Den Uyl meer handig dan eer lijk. „De minister-president draait er om heen." CHU-fraktievoorzitter Kruisin- ga'laakte gisteren, nog onkun dig van het antwoord van de premier, diens optreden in de brief-affaire. Volgens Kruisinga heeft Den Uyl hiermee ernstig schade toegebracht aan het mi nistersambt. Brief ligt ter inzage Inmiddels blijkt, ook uit het ant woord van minister Lubbers op Kamervragen, dat de regering het tijdstip waarop met de bouw van de drie kerncentrales kan worden begonnen, laat afhan-. gen van de studies naar de risi co's. Lubbers zegt nu. dat, wil het gehele bouwprogramma van drie kerncentrales in 1985 zijn voltooid, met de bouw van de eerste van deze centrales in 1976 zou moeten zijn begonnen. DEN HAAG (ANP) De bewaking van gevangenis sen en de daaraan te stellpn personele en materiële eisen geven minister Van Agt van justitie en zijn staatssecretaris Glastra van Loon veel zorg. Aldus blijkt uit het antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid mr. K. A. Keuning (DS'70) over ontvlucht ingen uit gevangenissen en huizen van bewaring. Volgens de minister liggen de oorzaken van ontvluchtingen zelden in een enkele omstandigheid tor plaatse. „Zij hangen meestal samen met de werkwijze in de inrichtingen in het algemeen, de communi catie tussen de verschillende personeelsleden, met de regimes en de veranderingen daarin en met de vaak tekortschietende huisves ting", aldus minister Van Agt. De beide bewindslieden besteden aan dc mogelijkheden tot structu rele verbetering bijzondere aandacht. Zij zijn bezig met onderzoek en overleg hierover, waarin een ruime kring wordt betrokken. Grote aandacht zal worden geschonken aan de personeelsbezetting en de opleiding en training. Dc bewindsman denkt cr niet over personeel dat binnen de gebouwen werkt van vuurwapens t<- voorzien. Alleen de wacht die met de buitenbewaking is belast heeft vuurwapens. Clerides blijft president NICOSIA (AFP) - President Glafcos Clerides van Cyprus heeft gisteravond verklaard dat hij niet zal aftreden. De afgelo pen dagen doken herhaaldcijk geruchten op dat Clerides over woog af te treden, omdat hij onvoldoende steun kreeg voor zijn beleid. 5 OKTOBER buffet froid 25.- muziek. Prinses Beatrix wist kennelijk gistermid dag niet wat ze zag op het anders zo sta tige Rapenburg, de gracht waaraan zij in haar Leidse studie tijd woonde. Terwijl commissaris M. Vro lijk van Zuid-Holland naast haar zat te smikkelen van de hutspot, keek zij ver baasd om zich heen. Leiden vierde op bij zondere wijze 400 jaar Ontzet. Zie ver der pag. 3 en 5. Voor hot aanbrengon.van oen nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u In samenwerking mol 'Flourop' - Nedorlands grootsto bloo- miston-organisalie (garanlio voor kwaliteit) - een bijzonder geurige "blljmakor" aan: oen Iraai bookot bloemen. Verras uzelf of-een on der ermee. Stuur deze bon in open onvelop. zondor postzogol. nanr: antwoordnummer 349, Leiden. bookot bloomen neer: Neam: Adres: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1