Liever niet vergelijken met Edström Testcase voor Henk Burgwal Ontdekldng Dick Nanninga van Roda JC: Chelsea ontsloeg manager VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 I.EIDSE COURANT PAGINA 11 KERKRADE Ron Groe- newoud, de trainer van FC Groningen, heeft zichzelf de afgelopen weken al een paar keer voor z'n kop geslagen. En dat zal hij straks nog wel enkele keren moe ten herhalen, want Groenewoud heeft één van de gevaarlijkste centrumspitsen van Ne derland uit Groningen laten vertrekken. Dick Nanninga speelde vijf jaar lang met de eerste klasser Oosterparkers de thuiswedstrijden in het stadion van FC Gro ningen. Al did tijd had de FC haast ongestoord, want Nanninga was al leen bekend in het Noorden, het lange kop- wonder aan zich kunnen binden. „Het leek wel", zegt Nanninga nu, „of Groenewoud mij niet wilde kennen. Op een gegeven moment was ik landelijk topscorer bij de amateurs. Ja, ik mocht een keer een oe fenwedstrijdje spelen, maar toen vonden ze mij niet goed genoeg. Vol gens mij klopt er geen donder van dat scou- tingsysteem bij Gronin gen". Een keihard oordeel van Nannin ga, maar hij heeft wel gelijk. Nu hij zo veel succes heeft bij Roda JC, en met z'n 1.90 m. al de Limburgse Edström wordt genoemd, is ook de Noordelijke sportpers met een lading kri tiek gekomen. Ron Groene woud verdedigt zich nauwelijk- s: „Diverse mensen (hulptrai ners als Bert van Lingen en Jan Mak, hv.) hebben hem verschei dene keren bekeken, maar steeds kreeg ik negatieve rap porten over Nanninga binnen. Hij was te langzaam enz. Zij hebben het verkeerd gezien, dat blijkt nu wel. Zelf heb ik hem één keer bekeken, dat was tij dens VeendamFortuna Vlaar- dingen. Ik kwam niet laaiend enthousiast terug, maar ik zag wel dat hij erg nuttig voor ons kon zijn. Tegen het bestuur zei ik toen: kopen die man. De onderhandelingen zijn later af gesprongen, dus daar weet ik niets van". Nanninga: „Ze kwa men op dezelfde dag als Roda, terwijl ik met die mensep al afspraken had gemaakt Daar bij kon Groningen mij niets bieden omdat ze financieel slecht zitten". Wel attent was de toenmalige trai ner van Veendam, cor van der Gijp. Hij haalde Nanninga weg bij Oosterparkers. „Hij heeft me ontdekt", vertelt Nanninga. „Van die man heb ik ontzettend veel geleerd. In het begin was k bijvoorbeeld veel te statisch. Van der Gijp vertelde me hoe ik moest bewegen, hoe ik moest voetballen. Ook leerde hij me af op scheidsrechters te schel den, want vorig seizoen kostte me dat vijf wedstrijden. Buiten het veld ben ik een vreselijk rustige jongen. Je kan wel zeg gen, een echte Noorderling. Maar eenmaal op het veld kan ik erg opvliegend zijn". Nanninga was al 24 jaar toen hij vorig jaar bij Veendam arri veerde. Hij legt uit: „Op m'n achttiende moest ik trouwen. Op dat moment ging mijn gezin voor en kwam voetbal op de tweede plaats. Ik werkte in die dagen keihard bij een beton- pompbedrijf. Soms maakte ik weken van honderd uur. Nu heb eindelijk de tijd en de kans om me een beetje op het voet hal toe te leggen. Of het een nadeel is dat ik zo laat ben doorgebroken weet ik niet. Dat kun je over een paar jaar mis schien pas zeggen". Met vijftien doelpunten viel Nan ninga toch al op in de eerste divisie. Frits Korbach, trainer van Wageningen en vriend van Bert Jacobs, gaf het talent aan in Kerkrade. Roda aarzelde geen moment en contracteerde hem in alle stilte voor 35.000 gulden. Die clausule had Nan ninga in zijn contract laten op nemen, en Roda profiteerde. Voor een paar centen, want waar koop je voor dat bedrag een behoorlijke spits, plukte Roda een gouden hoofd. Moei teloos maakte Nanninga („ik wil hier een bloemenzaak be ginnen") de stap naar de eredi visie. Direkt in de eerste de beste competitiewedstrijd maakte hij al enorm veel in druk in de Kuip tegen Feye- noord. En dat zou hij nog een paar keer herhalen. Zoals tegen Haarlem en AZ'67. De beide trainers Barry Hughes en Joop Brand piekerden zich suf om iets tegen Nanninga („in de eer ste divisie maakten ze meer overtredingen tegen me") te be denken. Hughes kwam er niet uit en riep bewonderend: „Ton Marijt, mijn voorstopper, scha kelt negen van de tien spitsen uit in Nederland, maar tegen Nanninga was hij kansloos. Wat een klassespeler is dat. Als je die wilt afstoppen moet je hem blesseren. Dat is de enige moge lijkheid om dat gevaar af te schermen". Joop Brand dokterde uitvoerig aan de uitschakeling van Nan ninga. „Het heeft geen zin", zo bedacht Brand, „om een voor- stopper achter die jongen te zetten. Dan ben je sowieso kan sloos. Af en toe moet je vóór hem opduiken en de ausputzer afstand laten nemen. Als ie mand vóór hem springt kan hij minder goed timen. Dat zou een oplossing kunnen zijn". In de eerste helft van AZ-Roda gebeurde dat nog niet en Nan ninga sloeg twemaal schitte rend toe, alleen werden beide treffers wegens buitenspel afge keurd. In de tweede helft dook Hans Mol, de voorstopper van AZ inderdaad vóór hem op. Nanninga: „Ik vond het niet slecht bedacht. Het was de eer ste keer dat ze dat bij me de den. Met de timing van de bal wordt het moeilijker, omdat je de bal niet zo gemakkelijk ziet komen. Het is lastiger, dat geef ik toe, maar daarmee schakel je mij niet uit. Ook niet met lange spelers want het blijft een kwestie van timing. Jongens van twee meter en langer gaan naar het basketbal, dus daar hoef ik niet bang voor te zijn. Waarschijnlijk is een kleine voorstopper toch het moeilijk voor me. Die springt in mijn rug, en speler van dezelfde lengte kan dat niet". Is Nanninga („ik ben een constan te speler, je blijft van mij ho ren") uit te schakelen? Bert Ja cobs verspreekt zich: „Je moet gewoon zorgen dat hij niet in het strafschopgebied komt. Dan kan hij ook niet gevaarlijk woe den. Zorgen voor veel ruimte tussen hem en de ausputz.er". En dan lachend: „Ach, laat iede reen dat zelf maar uitzoeken. Nanninga is een pijler in het elftal. Hij maakt vijftig procent van de aanval uit. Alleen moet het tempo nog iets omhoog, maar dat is een kwestie van training. En door z'n lengte is hij wat traag in z'n acties, maar zo heeft iedere voetballer wat. Ik ben erg gescharmeerd van lengte. Dat is nuttig dat heb ik bij FC Utrecht (Jacobs vorige club, hv.) ontdekt met Van Veen en Van Maurik. PSV en Ajax vallen ook aan via de lucht. Met Geels, vroeger Swart, met Edström en Feye- noord met Van Hanegem. Voor zetten moeten kunnen worden verwerkt, dat geeft meer moge lijkheden". Die zijn er voldoen de met Nanninga („als we in de middenmoot eindigen is dat een goeie prestatie"). Met zijn gi gantische sprongkracht komt hij overal bovenuit. Met „maat 47" en „lange pier" wordt hij geliefkoosd bij Roda. „Tot de helft van de competitie zal ik er voordeel van hebben dat ze mij niet zo goed kennen in de eredivisie. Maar aan de andere kant is dat ook betrekkelijk. Want Edström kennen ze nu ook, en toch maakt hij doelpun ten. Of ik te vergelijken ben met Edström? Liever niet, maar als het toch moet. Hij is techni scher dan ik, maar ik ben har der. Over de grond moet ik sterker worden, daar ga ik met Jacobs aan werken". De naam is opnieuw gevallen: Jacobs, de andere nieuwe im puls voor het zo verrassende Roda JC. Hij motiveert knap en heeft bruisend voetbal ge bracht. Nog even, dat staat vast, en heel Kerkrade staat op z'n kop. „Kijk", verklaart Jacobs het suc ces, „we hebben handigheid via De Goede, snelheid met Bish, lengte met Nanninga en karak ter vooral met een knaap als John Pfeiffer, die voetbalt bij na met levensgevaar. Voor Pfeiffer heb ik enorm veel be wondering gekregen. En verder doet Jos Dijkstra het als aus putzer uitstekend, daardoor klopt het geheel een beetje". Jacobs wipt van het een naar het ander. „Ik heb als trainer niet veel te verliezen bij Roda. Dat had ik in mijn achterhoofd toen ik hier kwam", en „ik staar me niet blind op die vijf de plaats die we nu hebben. Dat zegt me weinig. Een vorm van spelen is interessant. Aan vallen is mijn karakter, daar kan ik niet veel aan verande ren. Dat vind je ook terug bij Roda. Ik moet hier recreatie brengen, de penningmeester moet straks kunnen lachen. Nu hebben we voorlopig even vol doende punten om lekker te voetballen, dat is belangrijk. Of we nou zesde worden of tiende, dat maakt verder niets uit. Mis schien zie ik het wel fout, maar zo denk ik over het voetbal". De toekomst: „Roda wordt nu al vergeleken met FC Utrecht. Dat is volledig onjuist. Er zijn enkele overeenkomsten, maar meer ook niet. Bij Utrecht wa ren de meeste spelers aanval lend ingesteld, daar voetbalden we dan ook naar. Hier zijn meer verdedigende spelers met mogelijkheden tot de aanval. Bij Utrecht had ik geen keus, bij Roda heb ik meer kans op suc ces in de uitwedstrijden. Wij kunnen meer georganiseerd voetballen, dat is een voordeel. De wisselvalligheid zou daar door minder kunnen zijn. Maar verder hoor je mij niet juichen. Op dit moment hoeven de jon gens niet te knokken voor lijfs behoud, dat geeft natuurlijk een prettiger gevoel. Maar straks verliezen we een paar keer. dat zit er dik in. En wat dan. Hoe wordt dat opgevan- 8 gen? Dat soort dingen wil ik eerst nog even afwachten. Ik heb wel de nodige routine opge- daan bij Utrecht, maar je weet het maar nooit. Er kan écht van alles gebeuren. Kijk naar MW, daar verdwijnt Brokamp opeens. Nou, daar zit je lekker mee als trainer". Voorlopig zit Roda JC wel lekker met Jacobs en Nanninga. Dick Nanninga, de ontdekking van Roda harry vermeegen Groenewoud door zijn vingers liet glippen. Bert Jacobs: „Zorgen dat Nanninga niet in strafschopge bied komt." Wullems zoekt verdediger BREDA Henk Wullems, de trainer van NAC, is driftig op zoek naar een lange centrale verdediger. Waarschijnlijk reist hij daarvoor het komend weekeinde naar Joegoslavië of Denemarken om enkele tips te gaan bekijken. In Nederland is niemand, dus ik moet wel naar het buitenland toe. Als zo'n speler niet al te duur is kunnen wij met onze beperkte middelen misschien iets doen." Wullems waarschuwde het be stuur aan het begin van het seizoen al voor de kwetsbare verdediging. „Met die kleine Graaumans heb ik in totaliteit te weinig lengte. Dat levert ach ter teveel gevaar op. De man die ik zoek moet dan ook goed met de kop zijn. Het bestuur zag ook wel dat ik gelijk had, maar er was toen geen geld. Nu is de subsidie afgekomen en kunnen me iets doen." Fraaie zege van Okker HEERENVEEN Na de derde ronde van het AMRO-prof-ten- niscircuit, die gisteravond in het Heerenveense ijsstadion Thialf werd gehouden, heeft de 29-jarige Australiër Tonny Ro che nog steeds ongeslagen de leiding. Voor ongeveer 1500 toeschouwers won hij in drie sets (6-4, 6-7 (tiebreak 7-1) en 6-3) van Cliff Drysdale. Tom Okker versloeg in twee sets (7-5 en 7-6, tiebreak 7-5) de altijd onberekenbare Joegoslaaf Nikki Pilic. Halv wege het toernooi is de stand nu. 1. Roche 3-0 (6-2), 2. Okker 2-1 (4-2), 3. Drysdale 1-2 (3-4) 4. Pilic 0-3 (1-6). Het dubbelspel was voor Okker en Roche. Zij versloegen het duo Drysdale-Pilic in de afgesproken set met 8-6. Pele heeft een definitieve punt gezet I nutenlange ovatie. Omringd door suppor- achter zijn carrière als actief voetballer. Na ters verliet Pele tenslotte het veld. Er was twintig minuten in de wedstrijd tegen Ponte een eind gekomen aan een tijdperk van Preta knielde hij op het veld neer en boog zeventien jaar. Voor hem en de voetbal- naar alle kanten. Ruim honderdduizend sport, mensen brachten hem vervolgens een mi- I Grasshoppers ronde verder ATHENE Het Zwitserse Gras shoppers heeft zich fisteren in Athene geplaatst voor de twee de ronde van het toernooi om de UEFA-bcker. Weliswaar verloren de Zwitsers voor 15.000 toeschouwers de uitwedstrijd tegen Panathinai- kos met 2-1, maar door hun thuisoverwinning met 2-0 op de Grieken viel het doelsaldo ten gunste van hen uit (3-2). Anto- niadis scoorde beide doelpun ten voor Panathinaikos in de tweede helft, nadat Sandrac Grasshoppers in de eerste helft een voorsprong van 0-1 had be zorgd. De Zweedse landskampioen At- vidaberg beeft zich door een overwinning van 3-1 op het Roemeense Universitatca Craiova in dc tweede wed strijd, geplaatst voor de twee de ronde van het toernooi om de europese beker voor lands kampioenen. Bij de rust leidden de Zweden, die de eerste wedstrijd met 2-1 hadden verloren, met 2-1. De Zweedse doelpunten werden gemakkt door Andersson (18) en Almqvist (20 en 87). Badin scoorde in de 31e minuut tegen. De wedstrijd werd woensdag avond uitgesteld wegens hevige regenval. Drie spelers Amersfoort geschorst DEN HAAG De tuchtcommis- sie betaald voetbal heeft drie spelers van FC Amersfoort ge schorst. De eerste divisie club zal daardoor in zijn eerstko mende wedstrijd met tenminste drie invallers moeten spelen. De tuchtcommissie legde de vol gende straffen op: FC Amsterdam: L. v. d. Merkt 1 wedstrijd geschorst boete van 200 gulden. FC Amersfoort: G. Middelkoop 1 wedstrijd geschorst boete van 125 gulden. B. Peters 2 wedstrijden geschorst boete van 100 gulden. H. Ramselaar 1 wedstrijd geschorst boete van 100 gulden. FC Dordrecht: A. Ruts 1 wed strijd voorwaardelijk geschorst met proeftijd van een jaar boete van 150 gulden. Fcyenoord: M. Rami jak 200 gul den boete en de mogelijkheid van verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke schor sing in een onvoorwaardelijke van een wedstrjd. Heracles: H. Muldcrij 1 wedstrijd geschorst boete van 125 gul den en de mogelijkheid verweer in te dienen tegen omzetting van een voorwaardelijke schor sing van een wedstrijd in een onvoorwaardelijke. LONDEN Chelsea heeft zijn manager Dave Sexton de laan uitgestuurd. Gistermiddag maakte de leiding van de Lon- dense eerste divisieclub het ontslag bekend, nadat al ver scheidene dagen geruchten daaromtrent gingen in verband met de slechte positie van Chelsea op dc ranglijst. Voorlopig zal Sextons taak wor den overgenomen door assis tent-manager Ron Stuart. Sex ton is de vijfde manager in de Engelse eerste divisie, die Rinds de competitie twee maanden geleden begon ontslag heeft ge kregen. Zeven jaar is Sexton als manager bij Chelsea werk zaam geweest. Benny Fenton had eerder op de dag zijn contract met Miilwall verbroken. Miilwall dat in dc tweede divisie uitkomt, zal tot dat een nieuwe manager is aan gesteld, door coach Lawric Les lie geleid worden. lllllllllllltltlllllllIlIltlllIlllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIII Cijfers van toto-lotto DEN HAAG Lotto nummer vijf van afgelopen xondag heeft geen winnaars opgeleverd van de eerste en tweede prijs. De toto van dat weekeinde (no. 5) leverde daarente gen vele duizenden winnaars op. Zo veel dat de derde prijs, elf goed, niet eens wordt uitgekeerd. De win naars van de eerste prijs ontvangen slechts 300 gulden. De uitslag van toto en lotto is: Toto no. 5: Aantal deelnemers: 341.981. Inleg 928.102. Prijzenbedrag: 440.848. Voor de derde prijs zijn meer dan 63.000 winnaars, waardoor de uitkering beneden het reglemen taire minimum van 2,50 komt Het bedrag van de derde prijs wordt dientengevolge toegevoegd in gelijke delen aan de eerste en tweede prijs. Eerste prijs: 825 winnaars die elk 300 ontvangen. Tweede prijs: 13.625 winnaars die elk 13 ontvan gen. Lotto no. 5: Aantal deelnemers 782.011. Inleg 2 682.225. Pnjzenbedrag 1.355.222. Voor d< prijs zijn geen Het bedrag volgens reglement opgedeeld in de resterende prijsklas sen en de jackpot. Derde prijs: 45 winnaars die elk 7.500 ontvangen. Vierde prijs: 3048 winnaars die elk 130 ontvangen. Vijfde prijs: 3501 winnaars die elk 110 ontvangen. Een bedrag van 163.622 gaat naar de jackpot van lotto no. 6. Terwijl de KNVB zich drukt maakt om het wel dan niet meespelen van Cruyff in de interland tegen Zwitserland, was „king soccer" zelf in Parijs om daar de Gouden Bal in ontvangst te nemen. Deze onderscheiding hoort bij zijn verkiezing tot Voetballer van het jaar 1973. DEN HAAG HAAG De onzekerheid over het wel of niet meespelen van Cruyff en Nccskcns in de interland van aanstaande woensdag tegen Zwitserland, heeft ook Henk Burgwal, secretaris- penningmeester van de KNVB, verontrust. Hij is in opdracht van het sectlebestuur betaald voetbal naar Barcelona gevlogen om uit te vinden hoe de verwarde berichten de wereld ingezonden kon den worden. Tot het laatst hield Burgwal vol beide topspelers van Barcelona voor alle wedstrijden van het Ne derlands elftal beschikbaar te krijgen. Dat was na de wereldkampioenschappen in West-Duilsland af gesproken met de meest belangrijke officials in Spanje. De organisatoren van het demonstratieduel, dat Barcelona op woensdag 9 oktober in Parijs tegen de Franse voetbalselectie moet spelen, zeggen niet te voelen voor een verbreding van het in augustus afgesloten contract met de Spaanse Club. Contract is contract, zegt men daar. De bemiddelingspoging die Henk Burgwal de afge lopen week nog deed, schijnt weinig begrip bij de Franse autoriteiten op te wekken. De reis van Burgwal is bedoeld om de stemming bij Barcelona te peilen. De KNVB wil weten of dc club zich aan de eerder gemaakte afspraak houdt. Mocht het niet anders kunnen, dan poogt Burgwal de interland een dag eerder te laten spelen. Het is echter wel kort dag om deze verandering nog te doen plaatsvinden. Voor de KNVB is deze missie van Burgwal een testcase. De secretaris-penningmeester heeft zich er altijd op beroepen dc beste contacten met Barcelona te onderhouden en geen problemen met het vrij krijgen van Cruyff en Nccskens te ver wachten. Maar dat dreigt nu spaak te lopen. Mr. Jacques Hogewoning, voorzitter betaald voet bal KNVB, zegt de kwestie hoog op te nemen wanneer Burgwal onverrichterzake uit de Spaanse stad mocht terugkeren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11