£eidóe(Boina/ni KVR AR wijzen André v.d.Louw in Rotterdam af BELU02 VLIEGVELDEN KRIJGEN GELUIDZONES voordezekertijd. Nederland en Suriname gaan migratie te lijf Vermindering wegverkeer economische zelfmoord Haring en hutspot voor de Koningin Snel accoord bij EEG-beraad over landbouwpolitiek Welke klok loopt echt gelijk? Donderdag 3 oktober 1974 67e jaargang no. 19931 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. PI g - Chef-redacteur J. W. C, Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen: oer week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse Ruime sop „Dokters ter zee". Om 20.21 uur eer» deel Colditz. Ned. II om 22.00 uur Pierre Janssen met Kunstgrepen, MEER BEWOLING Wolkenvelden met voornamelijk in het noorden en noordwesten mogelijk wat regen. Meest mati ge wind tussen west en zuid. Minimum temperaturen van 8 graden in het noordwesten tot ongeveer 2 graden plaatselijk in het binnenland met kans op nachtvorst. Maxima morgen cir ca 12 graden. □E3 Burgemeester Thomassen: op 1 november met pensioen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet riskeert een ernstig conflict met KVP en ARP, als het PvdA-voorzitter André van der Louw tot burgemeester van Rotter dam benoemt. Dit hebben de confes sionele fractieleiders Andriessen en Aantjes te verstaan gegeven aan mi nister de Gaay Fortman van Binnen landse Zaken Noch de KVP, noch de AR zijn tegen de persoon van André van der Louw, zij zijn evenmin tegen de benoeming van een socialist in Rotterdam. Maar zij vinden deze kandidaat ongeschikt voor de functie, omdat hij als voorzitter van de Partij van de Arbeid het vormen van een progressief programcollege in gemeenten en gewesten voort durend gepropageerd heeft. Rotterdam, Schie dam en Rijnmond hebben thans een progressief programcollege, waarin de PvdA de overgrote meerderheid vormt. KVP en AR stellen verder vast, dat André van der Louw een te geringe bestuurservaring heeft, om een gemeente als Rotterdam goed te kunnen besturen. De burgemeesterspost in Rotterdam komt op 1 november vrij, wanneer burgemeester Thomas sen, die vandaag 65 jaar geworden is, met pen sioen gaat. De enige officiële kandidaat is André van der Louw. Hij staat als enige op de voor dracht die de Commissaris van de Koningin mr. M. Vrolijk bij de minister van Binnenlandse Zaken ingediend heeft. André van der Louw: betwiste opvolger Morgen komt deze kwestie (vorige week is zij ook al behandeld) opnieuw in de ministerraad. Men vermoedt, dat ook morgen nog geen benoe ming zal vallen, zeker nu KVP en AR zo duide lijk stelling genomen hebben. In kringen van de KVP en de AR is men uiterst terughoudend over eventuele consequenties, wanneer André van der Louw toch benoemd wordt. Met het oog op de algemene politieke beschouwingen, die volgende week in de Tweede Kamer gehouden worden, is de kwestie politiek gezien spannend geworden. PRIJSVERHOGING GAAT DOOR (Van onze parlementaire red.) LUXEMBURG De bijeenkomst van de EEG-ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw in Luxemburg heeft tot een sneller akkoord geleid, dan de partijen aanvankelijk hadden gehoopt. Het belangrijkste resutaat is dat de minis ters de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de' EEG, de opdracht hebben gegeven voor 1 maart 1975 een zogenaamd inventarisatierapport op te maken over de ge meenschappelijke landbouwmarkt. De verwachting in conferentiekringen in Luxemburg is dat de EEG-Commissie met wijzigingsvoorstellen voor het Euro pese landbouwbeleid in de toekomst zal komen. Een belangrijk ander resultaat is dat de prijsverhoging met 5 procent voor de Europese landbouwprodukten, waartegen West-Duitsland zich had verzet, zal doorgaan. Nu per aan staande maandag 7 oktober. De Westduitse regering had zijn goedkeuring van deze prijs verhoging afhankelijk gesteld van de nu genomen beslissing om tot een inventarisatierapport te komen. Verder is besloten, dat nationale steunmatregelen tevoren moeten worden aangemeld bij de Europese Commissie. Deze maatregelen zullen pas uitgevoerd mogen worden na toestem ming van de Commissie. De leeuw zal liggen naast het lam... Nu we aandacht hebben gekregen voor Het Milieu, krijgt Werelddieren dag morgen er een afmeting bij. Was het voorheen zó, dat de mens goed voor dieren moest wezen, omdat dit zonder meer mense lijk was, nu begin nen we te begrijpen dat het ook nog ei genbelang kan zijn en dat i6 altijd een sterke stimulans om goed te wezen. Mis schien dat daarom eens Werelddieren dag overbodig zal worden. De, foto speelt daarop al in met een zich oefe nend geitje en een mini-mens, die dui delijk wat beduusd tot de ontdekking komt, dat werelddie rendag, van het dier uit gezien, óók we- reldmensendag is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als het parlement er mee accoord gaat, zal rond de meeste vliegvelden in ons land een „geluidszone" worden ingericht. In die gebieden zullen geluidwerende voor zieningen worden aangebracht in de bebouwing, of, als dat onvoldoende helpt, zal bebouwing kunnen worden afgebro ken. Nieuwe bebouwing zal in deze gebieden worden tegenge gaan, terwijl er een nieuwe bestemming voor gezocht moet worden. Bij militaire vliegvelden komen de kosten voor het rijk, bij burgervliegvelden kunnen de kosten op de luchtvaartmaat schappijen worden verhaald, volgens het principe „de ver vuiler betaalt". Aldus een wetsontwerp dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. Bontdieven in Rotterdam aangehouden Van een onzer verslaggevers LEIDEN/ROTTERDAM De kostbare bontmantels van win kelier Van Egmond aan de Breestraat te Leiden zijn voor het overgrote deel terecht. Gis teren zijn bij een routinecontro le door de Rotterdamse politie aangehouden een 47-jarige on dernemer uit Rotterdam en een 45-jarige ondernemer uit Rot terdam en een 45-jarige aanne mer uit Rozendaal. Beide man nen werden aangetroffen met een hoeveelheid bontmantels ter waarde van ongeveer 150.000 gulden. Bij nader on derzoek bleken de mantels af komstig te zijn van de diefstal te Leiden, die plaats vond in de nacht van 22 op 23 september j.l. De bontdieven zijn overge bracht naar het politiebureau te Leiden, waar zij nader aan de tand zullen worden gevoeld. Of de mannen iets te maken heb ben gehad met de bontdiefstal bij Lampe, is nog niet bekend. Mevrouw Ford De toestand van de vrouw van de Amerikaanse president, van wie zaterdag de rechterborst was weggenomen wegens kan ker, blijft vooruitgaan. Zij mag weer normaal eten en nu haar rechterarm weer nagenoeg ge woon bewegen. ADVERTENTIE Minister-president J. den Uyl en de Surinaamse premier H. Arron tijdens hun nachtelijke persconferentie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Nederland enSuriname gaan proberen de trek van Surinamers naar ons land te beperken. Als belang rijkste maatregel hiertoe zullen de woon-, werk-, en leefomstandigheden in Suriname op korte termijn worden verbeterd. Ook is er tijdens het drie daagse overleg tussen premier Den Uyl en de Surinaamse minister-presi dent Arron overeenstemming bereikt over een reeks maatregelen om de opvang en spreiding van Surinamers in Nederland te verbeteren. Voor het verbeteren van het leefklimaat in Suri name zal de Nederlandse regering voor een aantal projecten op het gebied van de volkswo ningbouw, landbouw en herbebossing, financiële middelen ter beschikking stellen. Verder zal Ne derland een startkapitaal beschikbaar stellen om nvoering van een ziektekostenverzeke ring in Suriname te realiseren. Om de opvang en spreiding van Surinamers in Nederland te bevorderen zal in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo een instituut voor migru- tiezaken worden opgericht. Dit instituut zal on der meer op basis van vrijwilligheid informaties verzamelen over de plannen van toekomstige Surinaamse migranten in Nederland. Het instituut zal ook de mogelijkheden van terug keer van Surinamers naar hun geboorteland onderzoeken. Buitenlands succes Dusseldorp Het vierdelig to neelwerk „The Family" van de Nederlander Lodewijk de Boer blijft succes hebben in het bui tenland. Thans wordt het in Dusseldorp gespeeld. Het zal door verschillende gezelschap pen worden uitgebracht in Hamburg, Berlijn, Ulm, Mun- chen en Kopenhagen terwijl medio september volgend jaar een Westduits toerneegezel- schap het speelt tot maart 1976. In België is The Family door de theatercritici uitgeroepen tot het grootste toneelsucces van het afgelopen seizoen. In Belgie werd de hele serie in het frans gspeeld door het nationaal ex perimenteel theater. „Theatre de poche" in de regie van De- rek Gold by. Kissinger Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gaat eind dit jaar of begin volgend jaar naar Peking. Mogelijk doet hij dat van Tokio uit, waar hij van ÏO tot 22 november met presi dent Ford is. Botsing Bij een botsing tus sen een autobus en een vracht wagen in de buurt van de stad La Coruna in noordwest Spanje zijn gisteren zeven mensen om het leven gekomen en vijfen veertig gewond. Een paar ge- wonden zijn er ernstig aan toe. Sjeik Jamani De minister van oliezaken van Saoedi-Arabic, Sjeik Zaki Jamani, heeft in Washington in een toespraak ge zegd dat er in de komende zes maanden een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten kon uitbre ken als de Verenigde Staten Is raël niet dwingen de bezette ge bieden te verlaten en zich terug te trekken tot hun grens zoals die was voor 1967. Delftse hoogleraar in „feestrede": Delft (ANP) „Het zou economische zelfmoord zijn, als we het wegverkeer willen verminderen. Het is „Don Quichotterie" om te verkondigen dat wij personen- en goederenvervoer ook later over water of rail zouden kunnen leiden, zonder een enorme ontwrich ting van de economie en ons gevestigde leefpatroon." Aldus prof. ir. G. J. van der Burgt, hoogleraar werktuigbouwkunde aan de TH in Delft vanmiddag bij de opening van de uitbreiding van het laboratorium voor voertuigtechniek. In zijn „feestrede" over auto's noemde de hoogleraar het inzicht van de Haagse politici in autoverkeer en verkeersbelangen „frag mentarisch". „Tijdens de oliecrisis bleek hoe weinig de overheid bekend is met de achtergronden. Men heeft meer oog voor parkeer- zorgen dan voor de enorme ggleverde en onvervangbare transport- prestaties. Het is of Den Haag het wegverkeer niet als een serieuze factor in het patroon van ons bestaan erkent en men het autoge bruik als een soort „rage" ziet", aldus de hoogleraar. „Als de prijs van ruwe olie nu nog zou verviervoudigen behoefde de automobilist daarvan niets te merken mits de staat de accijns dienovereenkomstig zou verlichten". Prof. Van der Burgt noemde tevens de mogelijkheid om de W-A.-verzekering te verwerken in de benzineprijs. „De benzinepomphouder is toch al onbezoldigd ambtenaar van de accijnsheffing, hij kan ook zoiets doen voor het autoverzekeringswezen". Koningin Juliana, prins Bern- hard en prinses Beatrix vieren vandaag met de bevolking van Leiden het ontzet van de Sleu telstad 400 jaar geleden. Om half tien kwamen de koninklij ke gasten bij de Waag aan, waar de vorstin van geuzenaan- voerder admiraal Louis Boisot een vaatje haring kreeg aange boden. Eerder op de morgen waren aan bijna 13.000 Leidena- ren gratis haring en wittebrood uitgereikt. De Koningin en prinses Beatrix aten tegen het middaguur met duizenden an deren hutspot op het Rapen-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1