MémQoma/ni Extreem rechts wilde aanslag op De Spinola ijmaker Toerisme sterk teruggelopen t£& f* Den Uyl antwoordde brief Mansholt Visserij schap wil fonds voor sanering verdien 'n echte Kort RapenDurg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteur J W C Leune Advertenties (excl. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2.49; kwartaal ƒ32,21; jaar ƒ125,25- losse Woensdag 2 oktober 1974 67e jaargang no. 19930 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Levens gevaarlijk Goed dat er politie is! Deze Belgische vrachtauto, onderweg van de Ardennen naar Duitsland, werd giste ren door de politie bij Til burg van de weg gehaald: de wagen was 20 ton te zwaar beladen; de stam men waren ca. 23 meter lang. zodat de totale lengte van de combinatie 26 me ter bedroeg en bovendien vertoonde de wagen tech nische gebreken... Ask Alice Discussiefilm ..Go ask Alice" op Ned. II om 20.21 uur over drug gebruik. Op Ned. I om 20.31 uur tv-spel „Een dag uit het leven van Frank Bradley." Om 21.25 uur (onopvallend) „Kijken naar kin deren". Vrij koud met buien. Over het algemeen veel bewol king en perioden met regen of buien. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuid en west en maximum temperatu ren ongeveer 12 graden. Morgen zon: G.4318.14. Maan. 18.38—9.09. Schcv. hoogw.: 3.57—16.14 Laagw.: 12.02. minimmmiio C7 iiuiiiiiii!iiiiii!]iujiiii_£ inuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii PARIJS (ANP) - In de meeste ontwikkelde landen is het toe risme dit jaar aanzienlijk ver minderd als gevolg van de oliecrisis en de verslechtering van de economische situatie. Dat staat te lezen in een rap port van de Commissie voor toerisme van de Organisatie voor Economische Samen werking cn Ontwikkeling (OESO). Volgens het rapport is het aan tal passagiers dat een vlucht over de Atlantische Oceaan maakte in de eerste zeven maanden van dit jaar met tien procent verminderd. Dit kwam voornamelijk doordat zestien procent minder Ameri kanen een bezoek aan Europa brachten dun vorig jaar. De forse verhoging van de vliegta- rieven sinds de oliecrisis eind vorig jaar heeft het toeristi sche verkeer tussen de conti nenten voor grote problemen gesteld, zo concludeert het rapport. In negen OESO-landen in Eu ropa verminderde het toeris- den van dit jaar. In zes landen kwamen meer buitenlandse toeristen: In Ier land één procent, in Frankrijk en West-Duitsland twee pro cent, in Nederland zes procent, in Oostenrijk negen procent en in Turkije vijftien procent meer. In het algemeen gingen er meer mensen met vakantie in buurlanden dan in de eerste zeven maanden van 1973. LISSABON (RTR/AFP) - Extreem rechtse Portugezen hebben in het afgelopen week einde president De Spinola willen vermoor den. De aanslag op De Spinola zou een voorwendsel moeten zijn voor een rechtse opstand. Dit heeft een hooggeplaatste rege ringsfunctionaris vanmorgen in Lissabon be kendgemaakt. De Spinola trad maandag af en werd opgevolgd door generaal Francisco Da Costa Gomes. Inmiddels heeft premier Vasco Gongalves een nieuwe regering gevormd. Er zijn nieuwe ministers van voorlichting en defensie be noemd. De namen van de nieuwe bewindslie den zijn nog niet bekendgemaakt. De minister van buitenlandse zaken, de socialistische lei der Mario Soares, is aangebleven evenals de secretaris-generaal van de Communistische partij, Alvarao Cunhal, die minister zonder portefeuille is. Gistermiddag heeft premier Gongalves op een persconferentie dc belofte voor vrije verkie zingen voor het parlement en het president schap, in het komend voorjaar, herhaald. Hij verbond er echter wel de voorwaarde aan dat er niets onverwachts mag gebeuren. Gongal- ves bevestigde dat de dekolonisatie in Afrika zal worden voortgezet. De Portugese pers reageerde overwegend po sitief op de verschuivingen in de leiding van het land. De meeste kranten waren terughou dend met hun kritiek op generaal De Spinola, die ondanks zijn conservatisme ook bij links gezag en populariteit genoot, ook al omdat hij voor de staatsgreep van 25 april in de opposi tie was tegen het regiem van president Caeta- Politieke waarnemers menen dat de gebeurte nissen van de afgelopen dagen een belangrij ke versterking van links tot gevolg zullen hebben. Verwacht wordt dat generaal De Spinola de leiding van een conservatieve par tij op zich zal nemen en mee zal dingen in de presidentsverkiezingen, begin volgend jaar. De Portugese premier Goncalves, tij dens zijn persconferentie van gisteren. Honduras weer bedreigd O TEGUCIGALPA (AP) In Honduras heeft het gisteren zwaar geregend en gevreesd wordt dat dit het voorspel kan zijn van het naderen en toe slaan van een tweede orkaan, die men „Gertrude" noemt. In september werd het land zwaar geteisterd door de orkaan „Fi ll". „Als Gertrude de kant opgaat van Venezuela dan hebben wij niets te vrezen", zei de leider van dc nationale rampencom missie, luitenant-kolonel Eduar- do Andino. „Zo niet dan volgt de orkaan dezelfde weg als Fifi, en dat betekent weer gevaar." Gisteren konden er in Honduras geen vliegtuigen landen en dat leidde meteen tot het uitvallen van de levering van hulpgoede ren voor de 300.000 ft 350.000 vluchtelingen veroorzaakt door „Fifi". Prins Bernhard bezoekt Polen DE^HAAG - Prins Bernhard' zal van maandag 7 tot en met vrijdag 11 oktober 1974, op uit nodiging van de staatsraad van de Volksrepubliek Polen een of ficieel bezoek aan dit land bren- LAATSTE De laatste fabriek van ho ge hoeden ter wereld heeft zijn poorten gesloten. Er worden ook geen minis- terssteken meer gemaakt. Een Amerikaan heeft de machines gekocht.voor goochelaars. Begrafenisondernemers zullen het in de toekomst zonder of met afdankertjes moeten doen. De drie jaar oude David speelt ach ter glas in het medisch centrum van Texas in de stad Houston, vanwege een zeldzaam gebrek, dat hem al sinds zijn geboorte tot een gedwongen afgezonderd ver blijf heeft veroor deeld. Via een trapje klimt hij zijn steriele slaapkamertje in en uit. Op zi|n eentje moet hij zich vermaken op een driewielertje. David lijdt aan een totaal gebrek aan afweerme chanisme, waar door elke be smetting voor hem fataal kan zijn. iiimmiiiiimiiniiiiiiiini Daf en Volvo duurder Beesd De peronenautomer- ken Daf en Volvo zijn duurder geworden. De 44- en 66-serie van Daf zijn gemiddeld met 5 procent in prijs verhoogd en Volvo voerde een prijsaanpas sing door van rond 3 procent. Een woordvoerder van Daf-Vol- vo Personenauto's Nederland bv in Beesd verklaarde, dat de prijsverhogingen het gevolg zijn van de vele veranderingen aan de nieuwe Volvo's 75 en voor wat Daf betreft, te wijten aan tal van kostenstijgingen. j Mevrouw de rechter De in Liverpool geboren Rose Heilbron verlaat hier het Britse Koninklijke Hof van Justitie voor haar gang naar het Hogerhuis, waar zij de eed zal afleggen als rechter van de Hoge Raad. Zij is de tweede vrouw in de Britse geschiedenis die een dergelijke functie be kleedt en zal als mevrouw de rechter Heilbron haar ambt uitoefenen. Haar dochter is advocate. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiminmni^nniiniinnnniiuiniiiiiiiimiiiniiinnrnimniiiiinininiiiiiiimiinmininimiiiiiiiiiinin mmim. iimimnmiiiiin lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIII (Van t parlementaire red.) DEN HAAG - Premier Den Uyl blijkt zijn geruchtmaken de brief over de bouw van kerncentrales geschreven te hebben naar aanleiding van een schrijven van oud-minis ter drs. S. Mansholt. Het was een persoonlijke brief van de minister-president, waarvan overigens VAR A-voorzitter en Eerste-Kamcrlid drs. A. Kloos een afschrift heeft ontvangen. Dit heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtings dienst vanmorgen desge vraagd medegedeeld. De woordvoerder sprak tegen, dat tussen de premier en mi nister Lubbers van Economi sche Zaken een meningsver schil bestaat over de bouw van kerncentrales. Hij gaf als ver klaring voor de tegenstrijdig heid in de mededelingen van de bewindslieden over het tijd stip waarop met de bouw van deze centrales kan worden be gonnen, dat Lubbers wat opti mistischer is over het afron den van de voorbereidingspro cedure dan Den Uyl. De fractieleider van de WD. Hans Wiegel, wil nu weten waarom de premier vorige week het bestaan van de brief over de kerncentrales heeft ontkend. Hij heeft hierover schriftelijke vragen gesteld. Verder vraagt Wiegel of minis ter Lubbers (die meent dat al in 1976 met de bouw van cen trales kan worden begonnen) zich met de inhoud van de brief kan verenigen. De WD vraagt ook openbaarmaking van de hele brief. Nederlands protest (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Israèl. de heer Jongejans, heeft aan de Israëli sche regering het ongenoegen van Den Haag laten blijken over de wijze waarop Israel de arrestatie heeft behandeld van de drie leidse studenten, die gevangen zitten sinds 13 sep tember op beschuldiging van hulpverlening aan de Palestijn se bevrijdingsorganisaties. De Nederlandse ambassadeur heeft een zg. demarche aan het israelische gouvernement over handigd, waarin mededelingen zijn gedaan die "nuttig en nood zakelijk" waren voor deze kwestie. De contacten tussen de drie in hechtenis genomen Ne-, derlanders (twee meisjes en een jongen) en de Nederlandse di plomaten in Israel, die aanvan kelijk helemaal niet bestonden, verlopen nu normaal. VAN GEMERT WIL STOPPEN Dordrecht Arie van Gemert 1 wil stoppen met scheidsrechter en. De afgelopen dagen stond zijn gezin onder politiebewa king. Dreigementen uit heel Ne derland na afloop van Ajax - FC Twente maakten deze maat- i regelen noodzakelijk. Van Ge mert: "Wanneer er zoveel druk op het gezin komt te staan hoeft het voor mij niet meer." Fabriek hoge hoeden sluit EINDHOVEN (ANP) De Koninklijke Zijden-Hoedenfabriek J. Spoorenberg in Eindhoven heeft de poorten gesloten. De fabriek was de enige in de wereld die nog hoge hoeden maakte. De sluiting is veroorzaakt, doordat de vraag naar de ouderwetse "hoge zije" zo klein is, dat een lonende produktie niet meer mogelijk is. Vijf generaties lang, sinds 1814, heeft de familie Spoorenberg hoge hoeden gemaakt met als bijprodukten ministerssteken en gildchoe- den. De apparatuur was tachtig tot honderd jaar oud. De machine voor het maken van zogenaamde klaphoeden is gekocht door een Amerikaanse zakenman, die hoeden wil gaan maken voor goochelaars. De overige apparatuur is gekocht door een antiquair. Volgens directeur Spoorenberg zullen ministers en ambassadeurs het voortaan moeten doen met een "tweedehands" hoed. DEN HAAG (ANP) Het Visser! Jschap Is voorstander van een ontwikkeling*- cn saneringsfonds voor dc visserij. Zo'n fonds zou dc visserij in staat stellen moeilijke tijden te overbruggen. Het Visserijschap verwacht dat er inderdaad moeilijke Jaren aanbre- Dit voorstel is geopperd op de vergadering van het schap, gisteren in Den Haag. De moeilijkheden in de visserij houden verband met de maximaal toegestane hoeveelheden te vangen haring en, met ingang van januari ook tong en schol. Tevens moet dc overcapaci teit van de vloot verdwijnen. Het Visserijschap betreurt het, dat het bedrag voor steun aan de visserij, dat op de begroting 1975 is uitgetrokken, slechts 8 procent hoger is dan voor 1974. Bijzonder praktisch is deze handige mini-tettertang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen, mappen c d. voorzien van kourige. zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal abonnee is genoeg om in het bezit to komen van'dit apparaatje

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1