gaande man straks verbouwen? zet maandelijks automatisch een komfortabe! bedragje DE SPINOLA: DA COSTA GOMES: komendei man Onderzoek nodig naar ongewenste stoffen in voedsel iw. Ceidóc SouACtnt In jeugd en oecumene kansen voor de kerk Rabobank Bedroevend resultaat „verhuld" gepubliceerd BISSCHOPPENSYNODE Bankemployé verduistert 8 miljoen CONSUMENTENBOND OVER VALHELMENONDERZOEK: DINSDAG 1 OKTOBER 1974 LEI DSE COURANT PAGINA 9 (Reuter ANP) LISSABON Generaal Antonio de Spinola, die gisteren zijn ontslag aankondigde na vier en een halve maand presi dent van Portugal te zijn geweest, is de bekend ste militair in zijn land. Hij kreeg vooral be kendheid do'or zijn boek „Portugal en de toe komst", dat 22 februari 1974 werd gepubliceerd en waarin hij een politieke oplossing van het koloniale probleem van Portugal voorstelde. Dat boek kostte hem de functie van plaatsver vangend stafchef van de strijdkrachten, een functie die speciaal voor hem was gecreëerd als beloning voor zijn werk in de Portugese gebieden in Afrika. De Spinola sprak zich in zijn boek uit voor een federatie van Portugal, Mozambique, Portugees Guinee en Angola. Antonio de Spinola is in 1910 geboren als zoon van een inspecteur-generaal van financiën. Zijn militaire loopbaan begon in 1930 met een oplei ding tot cavalerist aan de militaire academie. Als vrijwilliger nam hij deel aan de Spaanse burgeroorlog. In de tweede wereldoorlog be zocht hij als luitenant de Duitse linie bij Stalin grad, waar hij een waarnemingsmissie moest vervullen. Terug in Portugal kreeg hij in 1943 het bevel over een cavalerie-eenheid in de rang van kapitein. Zijn Afrikaanse jaren begonnen als luitenant kolonel in 1961, toen hij vrijwillig in Angola diende in de strijd tegen de guerrilla. Zijn moed en bekwaamheid vielen op. In 1963 werd hij tot kolonel bevorderd en het jaar daarop, toen hij in Portugal was teruggekeerd, tot brigade generaal. LISSABON (UPI) De nieuwe president van Portugal, generaal Francisco da Costa Gomes, heeft als militair weinig van zich doen spreken en heeft geen duidelijke politieke filosofie. Tot zijn benoeming door de militaire junta was hij hoofd van de chefs van staven. Voordien was hij bevelhebber in de strijd tegen de guerrilla's in Angola en Mozambique, waar hij zich meer als bestuurder onderscheidde dan als comman dant te velde. Hij is bevriend met zijn voorganger De Spinola. Door velen werd hij als diens raadgever gezien. Maar hij was slim genoeg, zo zegt men, politiek, geen kleur te bekennen. Da Costa Gomes is 59 jaar. Hij trad in 1931 in militaire dienst, het jaar waarin de dictatuur van Salazar begon. In 1935, na beëindiging van zijn officiersopleiding, ging hij wiskunde stude ren aan de universiteit van Oporto. In 1944 studeerde hij af. nale garde, de politiemacht van de president, als vertegenwoordiger van het ministerie van binnenlandse zaken. In mozambique was hij plaatsvervangend opperbevelhebber, terug in Portugal hoofdintendant en in Angola opperbe velhebber. In 1972 werd hij tot hoofd van de chefs van staven benoemd. Ongeorganiseerd ONGEVEER EEN MAAND GELEDEN werd uit de keuken van de vakcentrales een nieuw plan bekend om het vraagstuk van de ongeorganiseerde werknemers op te lossen. Deze kwestie is een angel in het vlees van de vakbeweging, omdat steeds meer georganiseerde werknemers erover klagen dat zij, een soms forse, contributie moeten betalen, waarvan ook de ongeorga niseerden vrijblijvend profiteren. In bepaalde bedrijfstakken hebben vakbonden bij C.A.O.-onderhan- delingen werkgevers tot zogenoemde „sociale uitkeringen" weten te bewegen, welke deels de vakbond, deels de georganiseerde werknemers ten goede zijn gekomen. Maar dit zet naar de mening van de vakbeweging te weinig zoden aan de dijk. NVV, NKV en CNV zijn het er min of meer over eens geworden dat de werkgeversbijdragen verplicht in het gehele bedrijfsleven inge voerd zouden moeten worden. Op die manier kan dan voor de vakbeweging ongeveer 300 miljoen gulden bijeengebracht worden; wat neerkomt op een half procent van de totale loonsom. HET ONGENOEGEN VAN DE VAKBEWEGING en haar leden over het „parasiteren" van de ongeorganiseerden is begrijpelijk; de wens dat bij C.A.O.-onderhandelingen rechtstreeks voor georgani- seerden bijzondere voorwaarden bedongen zouden kunnen worden ook. Maar dat stuit op grote juridische en andersoortige bezwaren. De wens om nu 300 miljoen uit het bedrijfsleven over te hevelen naar de vakbeweging, voor gehele of gedeeltelijke besteding onder georganiseerde werknemers, lijkt ons ook een te bestrijden zaak. Van alle kanten wordt op de regering druk uitgeoefend meer geld beschikbaar te stellen voor het bevorderen van de werkgelegen heid. Met die driehonderd miljoen zouden heel wat investeringen met extra werkgelegenheid mogelijk worden, terwijl via uitkerin gen aan georganiseerde werknemers slechts een kleine consumptie ve injectie te verwachten valt. VAN WERKGEVERSZIJDE ZULLEN ongetwijfeld ook andere be zwaren aangevoerd worden, vooral als de vakcentrales proberen de kwestie in een centraal akkoord geregeld te krijgen. Naar onze mening wordt het tijd dat een ernstige studie van werkgevers en werknemers met de overheid als derde belang stellende begint over de vraag op welke andere manier het vraagstuk van georganiseerden-ongeorganiseerden wel opgelost zou kunnenworden. Er zijn trouwens meer instanties dan de vakbeweging die voor een dergelijk probleem staan. Zuid-Afrika Politie opent vuur op mijnwerkers JOHANNESBURG CUPI) De Zuidafrikaanse politie heeft twee Bantoemijnwerkers dood geschoten en vier gewond toen zij het vuur opende op 400 op roerkraaiende werknemers van de Lonrho platinamijn in het westen van Transvaal. De politie had aanvankelijk traangas gebruikt om ruziënde mijnwerkers van verschillende stammen uiteen te drijven, maar toen dat niet hielp maak te ze gebruik van haar Bij een felle brand in Breda is een grote loods van Stoof mammoettransport volledig verwoest. In de loods stond de eerste 280 tons kraan, die onlangs voor 2,5 miljoen gul den was aangekocht en volgens Stoof de enige in Europa was. De totale schade wordt voorlopig op drie a vier miljoen gulden geraamd. VATICAANSTAD De jeugd en de behoefte van veel jongeren aan een verdieping van hun religieuze leven hebben giste ren centraal gestaan in de dis cussies op de eerste echte werkdag van de bisschoppen synode. Woordvoerders van de Franse, Noordamerikaanse, Australi sche en Duitse bisschoppencon ferenties hebben nadrukkelijk- betoogd, dat de evangelisatie zich indringender zal moeten gaan bezig houden met de jeugd. Andere lijnen, die uit de vijftien referaten van gisteren naar vo ren kwamen waren de nood zaak voor de kerk om zich veel meer dan tot nu toe tot God en de mensen te richten en zich minder met interkerkelijke za ken bezig te houden, alsmede de noodzaak tot voortzetting van de oecumenische contac ten. De Amerikaanse kardinaal John Krol sprak zeer positief over de moderne jeugd, die op zoek is naar een geestelijke verdieping van he^ bestaan. Misschien niet altijd meteen herkenbaar chris telijk, maar wel zoekend naar het bovennatuurlijke. Evenals hij zag kardinaal Marty van Parijs, behalve in de oecu menische beweging, in de jeugd positieve mogelijkheden voor een aangepaste evangelisatie. In Frankrijk, zei de kardinaal, leeft ook onder de arbeiders en de arbeidersjeugd nog een sterk geloof in de paasbood- schap van het evangelie. Telefoonstoring door vergissing UTRECHT (ANP) Een vergissing bij het herstel van een kabel heeft het telefoonverkeer tussen zuid-Nederland en Ut recht gisteren voor een groot deel van de dag onmogelijk gemaakt. De vergissing ontstond, toen werklieden een ver keerde kabel onder han den namen, inplaats van de ernaast liggende ka bel, die reeds eerder bui ten gebruik gesteld was. De routinezaak waaruit dit werk zou moeten be staan, werd echter door de vergissing een langdu rige geschiedenis met alle moeilijkheden voor de te lefoonabonnees eraan vertxmden. DEN HAAG (ANP) Er zijn nog enkele brandende vragen te beantwoorden voor wat betreft de aanwezigheid van ongewenste stoffen in ons voedsel en het wordt tijd, dat de volksgezondheids- autoriteiten zich hier eens in gaan verdiepen. Dit zegt de Consu mentenbond, die samen met de consumentenbonden van Fran krijk en België heeft nagegaan in welke mate wij kwik, lood, cadmium en DDT via het voedsel in ons lichaam krijgen. Weeroverzicht Dit onderzoek, waarbij 22 gang bare voedingsmiddelen op hun gehalte aan kwik, lood, cad mium en DDT werden bekeken, leverde geen direct verontrus tende resultaten op. De gehal ten bleven, zeker voor mensen die hun menu behoorlijk vdrie- ren, onder de grens van wat de deskundigen op dit moment toelaatbaar achten. Anderzijds bevatte vis een vrij hoog gehalte aan kwik en ont braken lood en cadmium zelden in de onderzochte voedingsmid delen. In ons land lag dat on gunstiger dan in België en Frankrijk. (ADVERTENTIE FRANKFORT (AFP) - De procu ratiehouder van de „Commerz Bank" in Frankfort heeft meer dan 8 miljoen mark verduisterd sinds juni 1973, zo heeft het parket van Frankfort bekend gemaakt. De betrokken procuratiehouder, Karl Wilhelm Edler, bevindt zich sedert 7 september in ver zekerde bewaring. De verduisterde gelden werden door middel van een andere bank in Frankfort overgemaakt op een Zwitserse rekening. Het parket van Frankfort onder zoekt thans of Edler medeplich tigen had aangezien het over maken der verduisterde gelden zonder hulp van derden nage noeg onmogelijk wordt geacht. Een jonge soldaat in Cambodja heeft zijn helm omwonden met munitiebanden voor zijn automatisch wa pen. Visueel een aardig grapje, met een trieste achtergrond. De Consumentenbond wijst erop, dat nog niet bekend is, wat de gecombineerde uitwerking van de ongewenste metalen in het voedsel op de organen en het zenuwstelsel is. De drie bonden hebben de hoeveelheden van deze drie metalen en DDT ge toetst aan de maxima die de voedsel- en landbouworganisa tie van de VN en de Wereldge zondheidsorganisatie hebben gesteld. Van kwik en lood is echter be kend, dat ze op dezelfde orga nen inwerken. Het zou dus voor de hand liggen, meent de Con sumentenbond, dat er ook een maximum zou gelden voor wat we aan beide samen naar bin nen mogen krijgen. Onderzoek over het gezamenlijk effect is echter nog niet verricht Daar door is bijvoorbeeld onbekend, hoe de nieren op kwik en lood samen reageren. Onbekend is ook, hoeveel kinderen en zwan gere vrouwen kunnen hebben. DE BILT Boven de Noordzee handhaaft zich ook morgen een noordelijke stroming. Deze wordt in stand gehouden door een in betekenis toenemend ho- gedrukgebied. dat zich van de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden verplaatst. De aangevoerde lucht is nog be hoorlijk onstabiel, zodat zich boven het relatief warme zee water buien kunnen vormen, die voornamelijk boven de kustprovincies uitregenen. In de nacht is het boven het bin nenland vrijwel onbewolkt, waardoor de temperaturen flink kunnen dalen. Op de vliegbasis Soesterbcrg werd vanmorgen een minimumtem peratuur van nul graden waar genomen, terwijl op 10 cm hoogte de thermometer min 2 graden aanwees. Ook vannacht moet in het binnenland weer op nachtvorst gerekend worden. Vooruitzichten voor donderdag; Afnemend buiig en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers: Voordonderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp: om streeks 5 graden. Max. temp: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. Honden bijten jongen dood HERNE, (Reuter) - Op de oever van het Herncr kanaal in Heme in West-Duitsland is gisteren het ernstige verminkte lijk van een elfjarige jongen gevonden. Bij het lijk zaten de twee herders honden waarmee de jongen zondag was gaan wandelen. Er moest een deskundige aan te pas komen om de honden te grijpen. Een van de dieren, ei gendom van de vader van de jongen, is afgemaakt Het ande re dier, waarvoor de familie sinds twee weken zorgde, quarantaine geplaatst. DEN HAAG (ANP) In een nabeschouwing over het valhelmenonderzoek noemt de Consumentenbond de resultaten van het onderzoek door het ministerie van Verkeer en Waterstaat „bedroevend", ook al is dit „uitermate verhullend" gepubliceerd. Volgens de bond zijn in het rapport van de minister heel wat toezeggingen te vinden voor een verbetering van de huidige voorschriften en vooral van de wijze, waar op er naar gestreefd moet worden dat de helmen met een goedkeuringsmerk ook werkelijk aan de eisen voldoen. Het onderzoek van de minister, waarin veel meer helmen vol doende werden bevonden dan in het onderzoek van Consu mentenbond en ANWB. ver toont volgens de bond diverse lacunes. De test heeft zich be perkt tot de schokdemping; de beproeving van penetratiekans en kinband bleef achterwege. Overigens vindt de bond de af wijking tussen de beide meetin stituten (voor de bond een En gels instituut en voor de minis ter TNO) een duistere zaak. Uit beide onderzoeken is geble ken, dat de kwaliteit van de vele helmen gespreid is. Hel men die door de bond werden goedgekeurd, werden soms door het rijksonderzoek afge keurd. Andersom gebeurde dat ook. De bond beperkt een koop advies tot de in het eigen onder zoek goedgekeurde helmen. Wel concludeert men: „Als men een helm heeft, draag hem dan, ook al is de helm niet zo goed beoordeeld. Koop pas een nieu we helm als er een betere waar borg is." Olielanden niet bij financieel beraad WASHINGTON (AP) - Drprnl- dent van dc Wereldbank, Ro bert McNamara, heeft een be roep op de olieproducerende landen en dc industrielanden gedaan om in dc komende vijf Jaar 36 miljard dollar bijeen te brengen voor hulp aan de arme landen. Hij zei dit bij dc ope ning van de Jaarvergadering van de Wereldbank en het In ternationale Monetaire Fonds. Eerder had de Amerikaanse president Ford verklaard dat de economische situatie ernstig en ingewikkeld is. De organisatie van olieproduce rende landen heeft een uitnodi ging om dc jaarvergadering bij te wonen afgeslagen. De afzon derlijke lidstaten hebben wel hun eigen delegaties gezonden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9