GELOOFWAARDIGHEID STRAFRECHTSPLEGING ERNSTIG AANGETAST Nederzettingen in de ruimte voor 200.000 bewoners Plaats Zd-Afrika in V.N. ter discussie 4000 gestraften op wachtlijst Kopen op afbetaling duurder dan via PL Bijna 3,7 miljard munten in omloop Futurisme op astronautencongres: DINSDAG 1 OKTOBER 1974 LE1DSE COURANT PAGINA 7 Rotterdam (ANP) De strafrech ter in Nederland krijgt het steeds moeilijker. Hij kan in volkomen vrijheid die straf of maatregel op leggen, die hem het meest gepast voorkomt, maar hij weet lang niet altijd zeker of die straf ook wordt uitgevoerd. In toenemende mate wordt de opgelegde strafmaatregel niet of op andere wijze ten uitvoer gebracht dan de rechter voor schreef. Hierdoor ontstaat een si tuatie, waarbij de onafhankelijk heid van de strafrechter en zijn verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap in het gedrang komt Dit zei mr J. G. L. Reuder, president van de rechtbank in Rotterdam, gisteren tijdens de installatie van mr. J. M. G. van Loo als rechter. Hij was blij iemand gevonden te hebben, die de uiterst ondankbare taak van strafrechter op zijn schouders wilde nemen. De rechter kan er moeilijk vrede mee heb ben, dat de tenuitvoerlegging van zijn vonnis in belangrijke mate afhankelijk is van de bereidheid van de administratie om daaraan gevolg te geven, zei de heer Reuder. Ook de veroordeelde zelf ontrekt zich steeds meer aan de straf door ontvluchting. De rechter kan hiermee onvoldoende rekeniong houden. Dit verklaart volgens de president waarom het zo moeilijk is strafrechters te De hoofdofficier van justitie, mr J. D. de Jong. meende dat de geloofwaardigheid van de huidige strafrechtspleging in ernstige ma te is aangetast. Dit komt volgens hem, om dat de aandacht bij de straftoemeting te zeer gericht is op persoonlijke omstandigheden van de dader en zijn aanpassing aan de samenleving. Tegelijkertijd wordt er te wei nig aandacht besteed aan de slachtoffers. Vele mensen zijn z.i. terecht ongerust over de te lichte straffen. Ook de politie raakt verbitterd, omdat zij met een onderbezet recherche-apparaat de stijgende criminali teit moet bestrijden. Door de in 1973 beperk te bevoegdheden met betrekking tot de op sporing is een sluitende bewijslevering in bepaalde gevallen niet meer mogelijk. Ook de manier waarop de straffen ten uitvoer worden gelegd maakt de strafrechts pleging minder geloofwaardig. Het duurt thans gemiddeld tien maanden voordat de straf wordt ondergaan. De achterstand is groot. De officier noemde het een bespotte lijke situatie, dat terwijl er 4.000 vonnissen nog moeten worden uitgevoerd een aantal strafinrichtingen als gevolg van bezuiniging leeg staan en gedeelten van andere gestich ten bij gebrek aan personeel niet gebruikt kunnen worden. Een beleid, dat niet uitmunt door vooruitzien, wreekt zich thans, aldus de heer De Jong die wees op het toenemen de aantal ontsnappingen. Wat blijft er van de preventieve werking van de straf over, als de veroordeelde vrijwel zeker weet dat hij kan ontvluchten, omdat de beveiliging van de gevangenissen over het algemeen volstrekt tekort schiet?, zo vroeg hij zich af. Omstanders kijken naar de verwrongen Prats en zijn echtgenote In Buenos Aires resten van de auto waarin generaal Carlos werden vermoord. BUENOS AIRES (AP) Terro- risten hebben gisteren in Bue nos Aires generaal Carlos Prats, een Chileens geestver want van wijlen President Al- lende en diens vrouw ver moord door hun auto te bom barderen. Hiermee is het aantal politieke moorden van de afgelopen twee weken op 27 gekomen. Wie ver antwoordelijk is voor de moord op Prats en zijn vrouw, die een jaar geleden via het Andcsge- bergte naar Argentinië vlucht ten nadat het bewind van Al- lende omver was geworpen, is Weer moord in Argentinfê nog niet bekend. Zo lang hij in Argentinië woonde had Prats zich niet met de poli tiek ingelaten. Hun auto werd vernield toen Prats en zijn vrouw de garage van hun wo ning inreden. Volgens de politie was een bom onder het voer tuig bevestigd. Intussen heeft het Argentijnse an ti-communistisch bondgenoot schap, een terroristische orga nisatie, laten weten verantwoor delijk te zijn voor de aanslag die vrijdag j.l. werd gepleegd op twee linkse Peronisten. Slechts enkele uren na de moor daanslag op de vroegere opper bevelhebber van het Chileense leger, werd in Buenos Aires de directeur van een van de groot ste industriële ondernemingen van Argentinië ontvoerd. Voor zijn invrijheidstelling wordt een losgeld van 13 miljoen geëist, Volgens het revolutionaire volk sleger is de directeur verant woordelijk voor uitbuiting van landarbeiders door zijn firma. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de geloofsbrieven van de Zuidafrikaanse delegatie geweigerd. Met 98 stemmen voor, 23 tegen en 14 onthoudingen nam de vergadering de aanbeveling van de commissie voor de geloofsbrieven over, om het mandaat van de Zuidafrikaanse delegatie niet te erkennen. Bij de tegenstemmers waren de lidsta ten van de EEG en de Verenigde Staten. Het nog niet duidelijk welke praktische gevolgen dit besluit heeft omdat de voorztter van de algemene vergadering deze uit spraak moet interpreteren. Vo rig jaar besliste de toenmalige voorzitter Leopoldo Benites uit Ecuador dat het spreek- en stemrecht van Zuid-Afrika door dit besluit niet werd aan getast. Maar het is denkbaar dat de huidige voorzitter Boute- flika uit Algerije tot een andere conclusie komt. Voor de stemming had de Zuida frikaanse ambassadeur Botha gezegd dat de algemene verga dering met zo'n besluit een daad van confrontatie zou stel len in een tijdperk van ontspan ning. De algemene vergadering besloot verder met 125 stemmen voor, een tegen en negen onthoudin gen de veiligheidsraad te vra gen de toekomstige betrekking tussen Zuid-Afrika en de Ver enigde Naties nader te bestude ren.Alleen Zuid-Afrika stemde tegen. Theoretisch is het mogelijk een lidstaat die voortdurend de be ginselen van het VN-handvest schendt, uit te stoten of te schorsen. Voor het eerst sinds tien jaar hebben Amerikaanse senatoren weer een be zoek gebracht aan Cuba, waar ij o.a. een onderhoud hadden met premier Fidel Castro. De senatoren Ja- vits (rechts) en Clayborne Peil zeiden bij terugkeer, dat Castro de betrekkin gen tussen de V.S. en Cu-, ba, die in 1961 door Was hington werden verbro ken, wil herstellen. DEN HAAG (ANP) Kopen op afbetaling met huurkoop (afbeta ling via een financieringsmaatschappij) is duurder dan betaling met behulp van een persoonlijke lening. Tot deze conclusie komt de Consumentenbond na een vergelijkend onderzoek. Met name voor kleine kredieten met korte looptijden kunnen de kosten van afbetaling met huurkoop oplopen tot zo'n 35 d 40 procent. De ene maatschappij rekent ook veel meer dan de andere, soms wel een-derde meer. Voor grotere bedragen en langere looptijden liggen de tarieven lager en zijn de onderlinge verschillen kleiner. Met een persoonlijke lening is men echter altijd beter af. Niet alleen omdat dit stukken goedkoper is, maar ook omdat men dan meteen eigenaar wordt van het gekochte. Wel is een persoonlijke lening soms moeilijker te krijgen dan huurkoopkrediet. Is men op huurkoop aangewezen, dat bieden Alfam en Crediet Maatschappij Venlo voor zover het gaat om een auto. caravan of boot vaak nog de minst dure oplossing. Ook Ennia en De Lage Landen komen in sommige gevallen in aanmerking. Voor bromfietsen, kleuren tv's en huishoudelijke apparaten is men doorgaans het minst duur uit bij Fmata, Groninger Industrieele Crediet Bank, Hollandsche Disconteenngsmij, Mahuko, Mundus, Nederlandsche Middenstands Financieringsbank, gevolgd dóór Crediet Maatschappij Venlo en Welvaert. De Oegandese minister van Buitenlandse Zaken Elisabeth Bagaaya was een van de velen die zich op de algemene vergadering van de V.N. uitsprak tegen erkenning van het mandaat van de Zuidafrikaansedelegatie. DEN HAAG (ANP) Het totale aantal munten dat In Nederland in omloop Is, is in 1973 met 207 miljoen toegenomen voor een waarde van ƒ113 miljoen. Daarmee kwam de totale Nederlandse muntcirculatie op 1 januari 1974 op bijna 3,7 miljard met een nominale waarde van ongeveer ƒ651 miljoen. Dit blijkt uit het muntverslag over 1973 dat staatssecretaris De Goede van Finan ciën gisteren aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. Van de in 1973 ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana geslagen 4.6 miljoen zilveren tientjes werden ruim 4,3 miljoen stuks in 1973 en de rest bijna alle in het eerste halfjaar van 1974 uitgegeven. De aflevering van de 105.750 jubi- leumtientjes in numismatische uitvoering werd in april 1974 vol tooid. Ook waren er in 1973 nog 6 miljoen zilveren tientjes in omloop die in 1970 zijn geslagen bij de 25e herdenking van de bevrijding. Deze tientjes worden in het betalingsverkeer nauwelijks gesignaleerd. Daaruit kan men afleiden dat het publiek deze munten vooral als gedenkmunten beschouwt, zoals ze trouwens ook zijn uitgegeven. In 1973 leidde de vraag naar rijksdaalders tot een belangrijk grotere afgifte dan In 1972, namelijk 6,3 miljoen stuks tegen 1.8 miljoen Gezien de ruime voorraad werden in 1973 geen rijksdaalders gemaakt. Bij de guldens was er een vergelijkbaar patroon. Tegen over een afgifte in 1972 van 1.8 miljoen guldens stond in 1973 een afgifte van maar liefst 36,9 miljoen stuks. In 1973 werden 27 miljoen guldens gemaakt. (Van onze redacteur ruimtevaart) AMSTERDAM Over 75 jaar - zo omstreeks het jaar 2050 - zou de aarde weieens zo overbe volkt en de aardse atmosfeer zo verpest kunnen zijn, dat er in feite nog maar één mogelijk heid overblijft: de vestiging van nederzettingen in de ruim te. Dat behoeven nog niet di rect bases te zijn op andere hemellichamen zoals de maan en de planeet Mars, het kunnen heel goed enorme ruimtesta tions vi.in, ui «i vzito van cilin ders met een lengt* van 25 en een doorsnee van ongeveer 6,5 kilometer. Een zo'n bouwsel zou minstens 200.000 bewoners kunnen bergen, maar ook een complete atmosfeer en een zo aards mogelijke omgeving met bossen, water, vogels en vissen. Enorme zonnespiegels zouden kunnen zorgen voor een dag- en-nacht-effect, en zelfs voor de wisseling van seizoenen. Het idee is afkomstig van de na tuurkundige Gerard K. O'Neil, een geleerde die al heel wat bijzondere vindingen op zijn naam heeft gebracht en die werkzaam is bij de universiteit van Princetovm (V.S.). O'Neil is realistisch genoeg om voor te stellen eerst maar eens te be ginnen met twee „mini cilin ders" van elk 1.000 m lengte en plaatsbiedend aan „slechts" 10.000 mensen. De segmenten van die stations zouden met behulp van pendelvoertuigen en slepers naar hun definitieve plaats in de ruimte moeten wor den gebracht. Pas later zouden dan de definitieve mammoet stations aan bod komen, waar voor naar O'Neils mening even tueel ook materiaal van de maan en van andere planeten zou kunnen worden gebruikt. Gisteren, op de openingszitting van het 25ste congres van de Internationale Astronautische Federatie in Amsterdam, werd Prins Bernhard, die gisteren het interna- kaanseastronaut brigade-generaal Thomas tionale ruimtevaartcongres in Amsterdam P. Stafford (links) en de Russische kosmo- opende, hier feflankeerd door de Ameri- naut kolonel Alexis Leonov. ook uitvoerig gesproken over ruimtestations en ruimtelabora toria. Maar die gesprekken ble ven toch hoofdzakelijk beperkt tot de bouwsels, die we al ken nen uit de praktijk: het Ameri kaanse Skylab. de Russische Saljoet en het West Europese lid van die familie, het Space lab, dat in 1980 voor het eerst de ruimte in gaat. De Russen hebben wel plannen voor grote re stations, die tenslotte zelfs meer dan 100 mensen kunnen herbergen, maar uit niets bleek dat deverwezenlijking van die plannen al binnen een jaar een feit zal zijn. Vermoedelijk - maar zoals bekend noemen de Russen bij voorkeur geen data - zullen dergelijke projecten pas tussen 1990 en 2000 aan bod komen. Op het I A.F.-congres werd voor namelijk gesproken over de toepassing van ruimtestations voor praktische doeleinden (niet als middel om de ergste overbevolking op aarde op te heffen, of op zijn minst te be strijden), dat wil zeggen voor weersvoorspellingen, voor de ontwikkeling van bepaalde fa bricageprocessen, voor activi teiten op het gebied van het milieubeheer en voor medisch- biologische doeleinden, om maar enkele voorbeelden te Over het feit dat de Russen hun huidige Saljoet-ruimtelaborato- ria ook voor spionageactivitei- ten gebruiken, werd met geen woord gerept. Op een congres als dat in Amsterdam geldt in feite maar één parool. Dat luid- t: Lief zijn voor elkaar. Het congres van de I.A F. werd gistermorgen geopend door Prins Bernhard. die met enige trots gewag maakte van de voortreffelijke verrichtingen van Nederlands eersteling in de ruimte, de astronomische satel liet ANS-1. Ook de prins sprak over de grote mogelijkheden van ruimtestations en andere kunstmanen voor praktische doeleinden, onder andere de ontwikkelingslanden, sprak de hoop uit dat bij de wetenschapsmensen aan boord van het eerste Space-lab dat 1980 omhoog gaat. ook een Ne derlander zou zijn. .Als ik wat jonger was, zou ik graag die man zijn geweest. Maar de leef tijd laat het helaas niet meer toe." Grote belangstelling was er ook voor de lezing van dr. Krafft Ehricke over de toekomst ruimtestations. Door de ruimte vaart, aldus dr. Krafft Ehricke, heeft de aarde er een nie onbegrensde dimensie bij ge kregen, die grote mogelijkhe den biedt. Zonder die toekomst zou het er in feite maar somber uitzien. Op een gegeven ment schetste hij - niet hele maal serieus de mogelijkheid om koeien in vrijwel gewicht- sloze toestand te laten groeien aan boord van ruimtestations. „Dat zou een goed exportartikel naar de aarde zijn", meende hij. In het op zijn causerie vol gende forum werd die veron derstelling overigens aange vochten door de Russische kos monaut dr. Vitali Sevastjanov. „Een koe zou in de ruimte mis schien wel vier staarten krij gen, maar niet meer vier poten hebben. Een koe moet werken om goed vlees te ontwikkele- n was het opvallend dot Sevastjanov in zijninleiding bij het forum geen enkel concreet aspect over de Russische r testations aanroerde, terwjl zijn forumcollega's daarentegen wel degelijk concrete opmerkingen maakten over zowel het Ameri kaanse Skylab als het Westeu- ropese Spacelab. Eerste 3 kwartalen: Reeds 94 doden door geweld DEN HAAG (ANP) - Het aantal doden door geweldmisdrijven In de drie kwartalen die thans van 1974 zijn verstreken, is het Jaarcijfer van vorig jaar dicht genaderd. Tot en met septem ber van dit Jaar zijn 94 mensen door het toedoen van anderen om het leven gekomen (ver keersongelukken buiten be schouwing gelaten). In het hele vorige Jaar waren dit er onge veer honderd. Het aantal gewonden door geweld was in 1974 tot dusverre 260. Van de 94 doden door misdrijf waren er 65 mannen en 29 vrouwen. De stijging van het aantal delic ten tegen het leven zal als de trend zich in het laatste kwartaal van 1974 voortzet een toeneming ten opzichte van 1973 betekenen van rond 20 procent. Tot en met september zijn ruim 380 personen aangehouden we gens het plegen van een ge weldmisdrijf. Van hen waren er 120 niet uit Nederland afkom stig. Man blaast zichzelf en drie anderen op ROCIIEFORT (AP) Een 40-ja- rigo Fransman heeft gisteren zelfmoord gepleegd door zich met dynamiet op te blasen. Twee agenten die de zelfmoord hadden willen beletten hebben hun reddingspoging met de dood moeten bekopen. Ook zij werden opgeblaaen evenals een passerende vrouw. De man die in de war was omdat een poging tot verzoening met zijn vrouw was mislukt, stapte gistermorgen naar het kantoor van de officier van justitie en kondigde aan dat hij zelfmoord zou gaan plegen. Hij liet daar bij enkele ladingen dynamiet zien Na zijn vertrek werd de politie gewaarschuwd. Bij het naderen van de politie deed de man de dynamiet-gordel om en blies zichzelf en twee agenten op. Belgische autowegen voortaan onverlicht BRUSSEL (ANP) De Belgische autowegen zullen niet langer verlicht zijn. Die maatregel is genomen in het kader van be zuinigingsacties die de Belgi sche regering onderneemt in het raam van de strijd tegen de inflatie. De maatregel levert oen jaarlijkse besparing op van naar schat ting bijna drie tot ruim vier miljoen gulden. De nu getroffen maatregel is nog heel wat strenger dan die eind vorig jaar, ten tijde van de oliecrisis, genomen werd. Toen werd ook het licht langs de autowegen gedoofd, maar op kruisingen en op- en afritten e.d. bleef het branden. Nu zul len alleen verlichtingen bij wer ken in uitvoer gehandhaafd blijven. Beroep tegen vrijlating lt. Calley WASHINGTON (R*ut.r> De Amerikaanse regering zal be roep aantekenen tegen het nie tig verklaren van het vonnis tegen de gewezen luitenant - William Calley op heschuldl- gingen, die voortvloeien uit de slachting van My Lai. De veroordeling van Calley werd vorige weck tenietgedaan door de Amerikaanse arrondisse- mentsrcchtcr J. Robert Elliott Elliott verklaarde, dat Calley geen eerlijk proces kreeg. Dit was te wijten aan te veel publi citeit in zijn nadeel en aan be lemmering van zijn pogingen hoge leger-officieren en functio narissen van het ministerie van Defensie te laten getuigen. Het Amerikaanse ministerie van Justitie zal het hof van appel in New Orleans ook verzoeken, te gelasten dat Calley in de Amerikaanse militaire gevange- nis in Leavenworth (Kansas) opgesloten blijft Calley werd aanvankelijk veroor- deeld tot levenslange gevange nisstraf wegens moord op min stens 22 burgers te May Lai in Zuid-Vletnam. Dit gebeurde in 1968. Op 18 april van dit jaar werd de straf verminderd tot tien jaar. Te veel oud papier DEN IIAAG (ANP) - De Inzanvs lingsactiviteit van oud papier en karton is zo groot geweest, dat de opslagruimten van han del en industrie in Nederland vol zijn. De papierfabrieken krijgen momenteel meer oud papier aangeboden dan ae kun nen verwerken. Het te grote aanbod is een gevolg van de zeer hoge prijzen die voor oud papier worden be taald. Nu de vraag echter min der wordt, zaJ dc prijs weer dalen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7