,,De Ruigekamp ruig laten" Leerkrachten van Bernardusschool zijn wanhoop nabij Haarlemmerstraatwinkelier kreeg 85 parkeerbonnen ffr=r lil? DINSDAG 1 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent LEIDERDORP In de Ruige- kamp, niet het nieuwe gemeen tehuis; evenmin een rioolberg- vijver. Maar wel De Ruige- kamp ruig laten; met een trap veld en een bouwspeelplaats alsmede een aantal voetpaden. Voor een belangTijk deel daar bij uitbouwen wat er al is. Tot deze conclusie en aanbevelin gen komt de Werkgroep Leef baarheid van het Centrum Mi lieuzorg Leiderdorp in haar vandaag verschenen nota „De Ruigekamp". Deze nota, die als ondertitel meekreeg „Een an dere uitbreiding van De Hout kamp" is aangeboden aan B en W en de raad. Het gaat in de nota om het sinds 1965 braak liggende terrein grenzend aan De Houtkamp en dat gelegen is langs de Laan van Ouder zorg, Van Diepingenlaan en Engelendaal. Binnen het bestuursapparaat be staan er plannen De Houtkamp uit te breiden tot aan de Laan van Ouderzorg zodat ook De Ruigekamp zou verdwijnen. Bovendien wil men een even tueel nieuw gemeentehuis op het huidige terrein van De Rui gekamp bouwen. In de uitge breide Houtkamp zou dan ook een rioolbergvijver komen die tevens dienst zou kunnen doen als recreatievijver en vooral be stemd worden voor het kanoën e.d. „Het Centrum Milieuzorg Leider dorp wil een fraai, ruig terrein in het straks centrale deel van Leiderdorp behouden", zo moti veert het zijn onderzoek. „Mede daartoe", zo schrijft het in zijn nota, „is het idee opgevat een inrichtingsplan voor dit gebied op te stellen mogelijkhederi tot realisering van zo'n plan te be- De nota gaat ook nog in op de gedachte combinatie van riool vijver en recreatievijver. Alleen al op zuiver hygiënische grond en wijst de nota een dergelijke combinatie af. De Ruigekamp was vroeger voor namelijk een landbouw- en wei degebied. Voor een deel is het gelegen aan de rand vah de nu volgebouwde Meyepolder, voor een deel aan de rand van de Munnikepolder. Door de Ruige kamp loopt nog een oude pol derweg: De Munnikenweg. De ze weg is evenwel sterk verval len. Sinds 1965, toen de ontwik keling van het noordelijk deel van Leiderdorp ter hand werd genomen, is het gebied van De Ruigekamp aan haar lot over gelaten zodat het verwilderde. Afgesloten van de wijkafwate- ten gronden zijn er in de laag gelegen delen van De Ruige kamp kleine moerasachtige ge biedjes ontstaan. Mede daardoor is De Ruigekamp anno 1974 geen homogeen ge bied. Men vindt er verschillen de bodemsituaties. Door de hoogteverschillen in het ter rein ontstond er grote variatie in vochtigheidstoestand van het gebied. „Er kon zich daar door", zo melden de rappor teurs, „een relatief groot aan tal soorten hogere planten ont wikkelen. Een rijke flora met plantensoorten die in de omge ving van Leiderdorp nog maar zeer sporadisch worden aange troffen". Bovendien, zo bleek uit het door de werkgroep ter plaatse gehouden onderzoek, vinden nog veel diersoorten in De Ruigekamp hun leefgebied. Het rapport noemt o.m. de riet gors, de torenvalk, de meerkoet en waterhoen. Maar ook de kleine watersalamander, groe ne en bruine kikkers en tal van waterinsecten. Het Centrum Milieuzorg Leider dorp komt tot de conclusie dat: „De Ruigekamp een interessant ruigte-gebied is dat vele plan ten- en diersoorten herbergt. Dat is voornamelijk een gevolg van een grote variatie in feite lijke milieu-omstandigheden. Het situeren van een rioolover- stort (in de vorm van een riool bergvijver) heeft", melden rap porteurs, „op de biologische ontwikkeling en samenstelling van het terrein een remmende en nivellerende werking". De door de gemeente geplande rioolbergvijver in De Ruige kamp dient om, wanneer er buitengewoon veel regen valt in korte tijd (bijvoorbeeld bij zwaar onweer) het rioolstelsel dat deze waterhoeveelheden dan niet aankan, te ontlasten. Doordat het Leiderdorpse riole ringssysteem is uitgevoerd als een gemengd systeem (d.w.z dat zowel huishoudelijk afval water als ook regenwater bin nen één rioolbuizenstelsel wordt afgevoerd) wordt in de rioolbergvijvers (Leiderdorp telt er zo'n 35) met regenwater verdund vuil rioolwater ge loosd. Daardoor worden deze noodstorten iedere keer sterk vervuild. Het Centrum Milieuzorg Leider dorp is van mening dat hygië nisch onbetrouwbaar rioolwa ter geweerd moet worden uit woon- en recreatiegebieden. Zij baseert haar mening op tal van recente publicaties hierover die alle in deze richting wijzen. „Bovendien", zo vermeldt de no ta", „is de grootte van de door de gemeente geplande riool bergvijver gebaseerd op een volledige uitvoering van alle Hoven-plannen. Het is zeer dc vraag of die prognose nog wel overeenkomt met de thans gel dende gedachten hierover". Ais aifcmaiiei voor de riooiberg- vijver in De Ruigekamp noemt de nota het situeren van deze noodstort op het terrein van De Winkelhof. De vijver zou dan echter niet voor recreatiedoe leinden moeten worden be stemd. Steile oevers en een fon tein zouden het recreatief ge bruik moeten verhinderen. Ten zij men daarbij een gegaran deerd nat pak op wil lopen. Deze oplossing is volgens de nota technisch haalbaar en niet bijzonder kostbaar. Centrum Milieuzorg Leiderdorp: „Ook een nieuw gemeentehuis kan ons insziens beter in de Winkelhof worden gebouwd", zo meldt de nota; „Een gemeen tehuis lijkt ons beter te passen in een winkelcentrum dan in een waardevol groengebied. Eerst echter zal bekeken moe ten worden of een oplossing van de ruimtenood mogelijk is waarbij het oude gemeentehuis zijn functie behoudt en panden in de directe omgeving worden ingeschakeld". Het Centrum Milieuzorg Leiderdorp gaat er bij haar voorstel van uit dat het winkelcentrum niet meer zijn oorspronkelijk gedachte omvang krijgt en „dat er dus gedacht moet worden aan an dere bestemmingen binnen het gebied". De grote waarde van De Ruige kamp ontleent het gebied vol gens het Centrum Milieuzorg niet alleen aan haar biologische belangrijkheid op dit moment. Zij merkt over de sociale func tie van De Ruigekamp in haar nota op dat: „De na-oorlogse woonwijken worden geken merkt door fantasieloze recht lijnige en rechthoekige patro nen. Bomen, heesters en plan ten (meestal van uitheemse oor sprong) dienen daarbij als ops muk van straat en woning zon der het rechtlijnige patroon te doorbreken. De laatste jaren daarentegen worden deze ideeën steeds meer verlaten. In heemse planten komen aan bod, terwijl de ingerichte groengebieden een natuurlijker aanblik krijgen. Een ongepolijst groengebied, als De Ruige kamp, kan dan een zeer func tioneel onderdeel uitmaken van De Houtkamp en dienst derhal ve als zodanig behouden te blij- Het gebied van De Ruigekamp wordt momenteel al intensief gebruikt. Wandelen (de Munni kenweg is een geliefde wandel route), avontuurlijke spelletjes worden er gespeeld (kinderen spelen indiaantje, bouwen hut ten en vlotten) en er wordt op het trapveldje vaak gevoetbald. Het Centrum Milieuzorg wil de ze recreatie-functie van De Rui gekamp verder uitbouwen en reguleren ter bescherming van het echt wilde gedeelte van het gebied. Zij stelt in haar nota voor een bouwspeelplaats aan te leggen waarbij bouwmate riaal in voldoende mate aanwe zig moet zijn. Voorts wil zij het begin van de thans aanwezige „natuurlijke" paden in het ge bied verharden met b.v. oude bakstenen of houtstrooisel. De Munnikenweg kan weer in ere worden hersteld (alleen vooi voetgangers). Deze weg zou de verbinding moeten vormen tus sen de bouwspeelplaats en het trapveld. Het grootste deel van het terrein wil zij, zij het dat er op een aantal plaatsen wat aanvullende werkzaamhedëh zullen moeten worden verricht, volledig intact laten. Het gebied in de hoek Laan van Ouder zorg-Van Diepingenlaan zou kunnen worden bestemd voor de aanleg van tuintjes. Het Centrum Milieuzorg ver wacht op deze wijze een voor de Leiderdorpse bevolking zeer aantrekkelijk gebied te behou den en waar nodig nog aantrek kelijker te maken. Zij doet daarom in haar nota een be roep op de gemeenteraad voor lopig te wachten met het nemen van besluiten die haar plannen met De Ruigekamp definitief onmogelijk zouden maken. Hoewel in de nota wordt gesteld dat de voorziene aanleg en het noodzakelijke onderhoud niet School verkeert al jaren in erbarmelijke staat ZOETERWOUDE De leer krachten van de Bernardus school aan de Laan De Goede Herder zijn de wanhoop nabij. Vorige week kregen zij bericht dat de plannen voor een nieuwe school aan de Oranjelaan (naast de kleuterschool) op be zwaren stuitten bij Gedeputeer de Staten. Het wordt nu kort dag, aangezien in januari de urgentieverklaring voor een nieuwe school afloopt Tijdens de onlangs gehouden raadsvergadering, deelde bur gemeester Detmers op vragen van het raadslid De Winter mee dat het doen van nieuwe aan vrage en het indienen van het veranderde ontwerp nog wel vijf maanden zou kunnen du ren. De erbarmelijke staat waarin de school nu verkeert, verdraagt echter nauwelijks Vocht 'Het is gewoon ondoenlijk hier nog verantwoord les te geven", aldus de heer J. de Vette, hoofd van de zesklassige Bernardus school. „Speciale leermiddelen durven we nauwelijks te kopen. Binnen de kortste keren wor den die door het vocht dat langs de buitenmuren naar bin nenkomt, aangetast." Een docu mentatiecentrum dat in de gang is opgesteld en een met roest uitgeslagen stencilapparaat vor men de trieste illustratie van zijn woorden. ,Wij hoeven hier niet met onze leerlingen naar buiten om te laten zien wat zwammen en paddestoelen zijn", vertelt de heer De Vette. „Ze groeien hier gewoon naar binnen." Vooral in deze regenachtige tijd vertonen alle buitenmuren van de loka len grote vochtplekken. In de gymzaal heeft zich zelfs een grote muurzwam gevormd. i Zo zien de plafonds in de Bernardusschool er uit. In deze ongezonde situatie moe ten honderdvijfenzestig kinde ren dagelijks verblijven. Maar dat is nog niet alles: Hier en daar zijn delen van het plafond naar beneden gekomen. „Je moet er niet aandenken dat er net een kind staat wanneer er weer een stuk plafond naar beneden zal komen. Laatst is er in de tweede klas een tl-bak los komen te hangen. Aan een paar draadjes bleef hij nog net hangen. Voor het zelfde geld was hij keihard naar beneden gevallen", aldus een van de onderwijzers. Dan is er nog niet eens gesproken over de levensgevaarlijke lig ging van de school. Wanneer er brand uit breekt, hebben leer lingen en leerkrachten de be schikking over maar één noo duitgang. Bovendien leidt de weg naar de school vanaf de Laan de Goede Herder over een zo smal bruggetje dat er niet eens een brandweerauto over heen zal kunnen. Fundering Aanleiding tot het verlenen van de urgentie-verklaring voor een nieuwe school, die januari 1975 afloopt, was een rapport over de bouwkundige staat van de Bernardusschool. Hierin worden alle gebreken van de school systematisch op ge noemd. Volgens de samenstel ler van het rapport de heer T. Mulder staat de fundering van het gebouw op een kleiplaat die is gaan inklinken. Hierdoor zijn de lokaalvloeren gaan opbollen en zijn de muren gaan scheu- Ook de speelplaats vertoont ver schillende kuilen. De heer De Vette: „Dat er nog niet ver schillende kinderen hun been hebben gebroken, is mij een raadsel". Het rapport van de heer Mulder heeft overigens tot nu toe wei nig uitwerking gehad. De Ber nardusschool zit nog steeds met niet goedgekeurde plan nen, terwijl met de jaren de gebreken zijn toegenomen. „Dan hebben we het nog niet eens over de vele verstoppin gen in de afvoer, die wc tel kens zelf moeten repareren". Actie ouders Niet alleen de leerkrachten wor den er moedeloos van. Ook dc ouders dreigden vorige week na het bericht over het uitblijven ven de goedkeuring in actie te komen. „We hebben de zaak nog een beetje kunnen sussen. Maar ik kan de ouders geen ongelijk geven. Wie wil zijn kin deren nou in een krot op school doen?" De heer De Vette ge looft dat wanneer de goedkeu ring niet gauw opnieuw afkomt, de ouders daadwerkelijk gaan protesteren. De Bernardus school is immers de enige lage re school aan de Rijndijk. Het alternatief voor de ouders is hun kinderen naar Leiderdorp of Leiden toe te sturen. Wat betekent dat zij dagelijks de drukke Hoge Rijndijk over moeten. Hoofdonderwijzer De Vette wijst op de schimmelp op de muren van de klaslokalen. Liesbeth Vogels Constructie-fout De erbarmelijke staat waarin de Bernardusschool, die in 1909 werd gebouwd, verkeert, is deels te wijten aan de ouder dom, deels aan constructiefou ten. De heer De Vette: „In de tijd dat de school er kwam moest alles gefinancieerd wor den door particulieren. Er is waarschijnlijk gestreefd naar de goedkoopste bouwmethode om nog genoeg geld voor leer middelen over te houden." In 1962 kwamen er al plannen voor een nieuw gebouw gereed. „De inspecteur van het onder wijs vond het toen niet zo nodig om een nieuwe school neer te zetten", is het commentaar van de heer De Winter, raadslid in Zoeterwoude, tevens v enkele oud-leerlingen school. De huidige insj wel enigszins van de i doordrongen, maar hei toe weinig actie voor nardusschool ondernor Schoolbestuur „De bezwaren 1 ge inspectie op het la: keurd zijn dc ligging lokaal voor de eerste klas en de planning van een lichtkoepel in het dak van de school. Burge meester Detmers heeft belooft dat wanneer de school de ge wijzigde plannen indient, het gelijk de komende raadsverga dering aan de orde komt" zegt de heer De Winter. Het schoolbestuur van de Bernar dusschool deelde bij monde van mevrouw Lohman mee dat het „liever geen" publicatie over de situatie van de school wilde. Onbegrijpelijk, want men mag toch aannemen dat ook het schoolbestuur de zaak ter harte gaat. Weerwoord voor secretaris, Produktschap Siergewassen HAARLEM - De hoofdredacteur van het weekblad „Kwekerij en handel" van de coöperatieve Bloemenbollenveiling te Lisse, de heer T. Lodewijk, hoeft geen weerwoord op te nemen van de oud-secretaris van het productschap voor siergewassen, dr. ir. P. Miedcma uit Bloemeiidaal, zoals deze in een kort geding voor dc president van de rechtbank in Haarlem had geëist. In een artikel had de hoofdredacteur geschreven, dat ir. dr. Miedema een afspraak had verbroken door in een dagblad te spreken over zijn ontslag als secretaris. Volgens dr. Miedema bestond er geen afspraak en daarom voelde hij zich gekwetst. Hij vroeg de hoofdredacteur een weerwoord op te nemen. De hoofdredacteur weigerde dat, omdat in het weerwoord een aangelegenheid werd besproken, die niets met de zaak had te maken. Wel wilde hij aannemen dat er geen afspraak bestond en verklaarde hij zich bereid een rectificatie op te nemen, ongeacht de uitspraak in het kort geding. De president achtte een onrechtmatige daad wel bewezen, maar dat hield volgens hem niet in dat de eis ingewilligd hoeft te worden, omdat een rectificatie geplaatst zal worden. Optrekje voor burgemeester LEIDERDORP - „Een kle trekje" noemde Burgem M. A. van der Have onla de raadsvergadering de n woning die hij gaat bctr Daartoe zal hij dc ami ning gaan verlaten die ni dc gemeente verkocht ka den. Hopelijk, voor de gc schapskas, gebeurt dat dan dat bij de vorige aral ning het geval was. De i woning van dc burgcm een bungalow, komt in h nikkepark. Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN Verdachte V. had ze gisteren meege? bracht: een dikgevulde envelop met 85 gekeurin gen wegensparkeerovertredingen in de Haarlem merstraat waar hij een tv.-handel drijft Tegen over de Leidse kantonrechter betoogde hij „al scheve schoenen gelopen te hebben om op het stadhuis een ontheffng los te krijgen". Vijf auto's telt zijn bedrijf, maar je loopt tegen een muur aan; ze willen er niet een geven", aldus de geërgerde man. Hoewel hij al bij een vorige gelegenheid met de rechterlijke macht was over eengekomen alle volgende dagvaardingen retour te sturen naar het ministerie van justitie, vond ae oiticier van justitie deze zaak toch wel wat ongunstig voor de heer V., omdat hij tot 12.00 uur van de Haarlemmerstraat gebruik mag ma ken voor laden en lossen en op een later tijdstip toch wel uit kon wijken naar de naburige Stille Rijn. Verdachte voerde daartegenover aan dat hij vijf auto's in bedrijf had en dat hijzoveel mogelijk met de wensen van zijn klanten reke ning wilde houden door de T.V.'s op de door hen gewenste tijden te bezorgen. Uitwijken naar de Stille Rijn kan dan ook niet altijd, stelde hij. En zo viel hij al vele malen tenprooi aan de parkeerwachters. De kantonrechter vond een nader onderzoek toch,wel op zijn plaats en hield de zaak nog even aan. Drukte Verder vond er gisteren in het kantongerecht nog een soort familie-reünie plaats van bewoners uit het woonwagenkamp. Verdachte M. diemomen- teel het Huis van Bewaring als woonplaats heeft, moest zich namelijk verantwoorden voor een parkeerovertreding met een Chevrolet, die hij beweerde nooit te hebben gehad. Later bleek dat hij hem aan onbekenden had verkocht. Zijn vrienden en familieleden hadden deze gelegen heid aangegrepen om hem buiten de bezoekuren te zien en waren in kolonne naar het Rapenburg getogen. De rechtszaal werd zodoende ongekend helemaal niet zo veilig, die 100 km", lu: verweer. Principieel was hij het er niet n en hij had er behoefte aan een daad te Kennelijk maakte hij een botrouwnare i is het normale tarief voor een dergelijke o ding 90,—, de Officier eiste slechts 6i Mr. Van Dijke maakte er tenslotte 30,- ondanks het feit dat verdachte niet kon t niet weer te zullen zondigen. En dat is to een merkwaardige zaak. veei noeven ie Kosten (Het Cen trum Milieuzorg wil daartoe in overleg met gemeentewerken graag een actieplan opstellen: ontbreekt in deze nota helaai iedere kostenindicatie. Een dei- gelijke indicatie had de overtui gingskracht van de overigen.4 goede nota stellig vergroot. Dc nota „De Ruigekamp" is dege lijk van opzet ook al ontbreken in feite de argumenten voor dt gedane voorstellen m.b.t het U bouwen gemeentehuis. Het Centrum Milieuzorg Leider dorp beseft daarbij dat het be houd van De Ruigekamp niet alleen een zaak van de gemeen telijke overheid kan en mag zijn. Al zal de raad de beslis sing moeten nemen over de ui teindelijke bestemming van het gebied. De plaatselijke bevol king zal, volgens de nota ir sterke mate betrokken moetor worden bij de aanleg en het onderhoud van De Ruigekamp Maar ook dat in de geest var de hele nota: In onderling over leg en in wederzijds vertrou Het Centrum Milieuzorg wil daar toe onder andere in de loop var oktober een openbare vergade ring over De Ruigekamp beleg gen. De, ook voor de niet deskundige in «eer begrijpelijke taal ge schreven nota is voor 1,50 t« verkrijgen bij het secretariaat van het Centrum Milicuzori Leiderdorp, Sternstraat 9. Feestpro gramma !ÏÏU*VK sz&s: iaïr voor de Bejaarden In de S ÏÏIffiÜJtïïtiSriuiii iktiuö 7.:-,:,"r.:rw.,.„ imCi Tr.tnr- n'iri-gïTEÏL. v„„.„ Vrijdog 100.. „O. *0.1» Vol„

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5