Breestraat zat boordevol sfeer Allerlei(ds) SteMtjp Doeza-braderie: een stuk straatgezelligheid Oorlogsbodem in Galgewater Muzikale ster toeh unieke opening 3-Octoberfeest TIJDELIJKE KANTOORKRACHTEN Uw horloge loopt gelijk, nietwaar? L2< L_ DINSDAG 1 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGIN A 3 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leiden Ondanks de regen is met veel leut gistermiddag de Lcidse feestweek met het eerste 3 oktober-evenement van stapel gelopen. Onder het goedkeu rend toeziend oog van topfigu ren uit de Leidse 3 October Vereniging hebben de Leidse Hutspotten althans de Raad van Elf met Prins Carnaval en de Boerenkapel - de driedaagse braderie van de Doezastraat tot leven gewekt. Een charmant meisje in Italiaans „wijnkos tuum" bood olijke Prins Carna val een zaag op een rood kus sen aan. Daarmee zaagde de Hutspottenvorst een koord met uien en penen door, dat over de straat was gespannen. De cere monie die wat laterplaats vond dan was gepland - werd bijna bijgewoond door de heer Van Aken in diens hoedanig heid van wethouder Economi sche Zaken of als loco-burge meester (dat loopt nogal eens door elkaar). De wethouder had Als het aan de Doezastraatvereni- ging en de braderie-commissie had gelegen, was deze .jaar markt" in Doezaformaat van een grote „opener" voorzien, maar (aldus de heer De Geus) premier Den Uyl, toen minister Lubbers en daarna Paul van Vliet konden niet komen. Maar de Hutspotten hebben hen fees telijk vervangen. De heer De Geus trok nog even een parallel met 1574, toen de Watergeuzen zaten te springen om veel rege- n: „Die kunnen wij in 1974 mis sen als kiespijn, met onze bra derie". Maar buiten viel het wa ter met bakken uit de hemel, tot misnoegen van de heer De Geus, maar die heeft dan ook nauwelijks iets met een water geus van doen. Mevrouw San ders dankte alle medewerkende winkeliers en hun personeel voor hun inspanningen. Bijna iedereen doet mee, alleen een zaak in de grootwinkel-sector moest op last van „hogerhand" medewerking weigeren. Een commissielid voelde dit aan als een „grof schandaal. Niettemin is het erg aantrekkelijk geworden in de Doezastraat. Allerlei stands tonen uiteenlo pende assortimenten die in deze straat te koop zijn. Extra trek kers zijn een poffertjeskraam. een kaarsenmaker, een heuse schiettent en een gelegenheid waar je touwtje kunt trekken. Het is er gezellig toeven. Als nu de regen maar een beetje wil uitblijven: 1574 is 400 jaar gele den; dat water hóéft echt niet meer. De braderie is vandaag van 4 uur tot vanavond 10 en morgen vanaf 4 uur tot van avond 10 en morgen vanaf 4 uur tot na de Taptoe geopend. TON PIETERS LEIDEN Zo'n ouverture heeft de 3-Octoberviering tot nog toe niet meegemaakt. Wat de 3 October Vereeniging zich van de Muzikale Confetti-kannonade voorstelde is inderdaad helemaal uitgekomen. Vahuit alle delen van de stad trokken gisteravond de Leidse muziekgezelschappen op naar het centrum, het punt van samenkomen: de Breestraat Het waren Concordia, De burcht, Jong K en G, K en G zelf, de St. Franciscusband, Nieuw Leven, Werkmans Wilskracht, de Kath. Leidse Harmoniekapel. Alles bundelde tezamen tijdens een regenloze en stralende herfstavond. Rond half negen ontmoetten 4 eeuwen elkaar in de buurt van het stadhuis, dat daar lag in floodlight, strijklicht zogezegd, met dat oranje en die rood-wit- blauwe kleuren. Het bordes was volgestouwd met volk en nog hogerop, tegen de gevel, was een enkele Leidse jonge ling geklommen om alles daar beneden goed in zich te kunnen opnemen. De grote Leidse Tap toe is een hele belevenis. De opening van 400 jaar Leidens ontzet was een gebeurtenis'op zichzelf. Het front van het stadhuis, badend in het licht, bijna reikend tot 1574, zag hier het gewoel van 1974. Weldoor voede mensen, vele duizenden in getal, maar zo enthousiast als men maar wensen kon. Varken aan spit doordrijven, maar erg feestelijk is het niet. Wat meer kleur zou 400 jaar Leidens Ontzet beter tot uitdrukking hebben doen komen, zoals de tintelende wa terversiering boven Steen- schuur en Galgewater, en de oranje-lichtende guirlandes door het Van der Werfpark. Verbroedering Er geen doorkomen aan. El ke vierkante meter van de Breestraat werd benut voor een show. De locomotief Ut Krab- beke wierp ladingen vol confet ti langs de rijen toeschouwers. De haren en kleren zaten vol van dat feestbetoon. Majorettes met hun laat-20e eeuwse char mes boeiden talloze blikken, terwijl het eigentijdse muzikale wereldje voorbij trok: When-the saints go marching in... Tegen de gevel van het stadhuis werd een varken aan het spits gebra den. Een middeleeuws genoe- gen, dat door een bekende fir ma werd aangeboden: tast toe... Hartverwarmend En ae muziek trok maar verder. De motieven vermengden zich met elkaar. Vanuit een steegje zag een opeengestapelde hoe veelheid Leidse brandweerlie den (vrij vap dienst) neer op de menigte die luisterde naar Swannee, how I love you, how I love you... In de schallende Leidse feestouverture waren daar ook Belgische gasten; de Gilles uit St. Josse ten Noode, Brussel, die rinkelend en bibbe rend met belletjes, getooid met 5 kg hoofdveren, een geweldig spektakel op touw zetten, com pleet met heel jeugdige Gilles, bleek van vermoeidheid, maar bereid tot een hartverwarmen de vertoning. Toen het eerste feest teneinde liep, begon het pas goed achter de coulissen. De Gilles pakten „nen pint" in de Stadsgehoor zaal, evenals de boerenkapellen uit het „Leidse". De bolle „men- nekes" met de bellekes en de klumpskes („blokken", zeggen ze zelf) verbroederden zich ge ruime tijd in het foyer-gedeelte van de stadszaal, een beetje Vlaoms, een beetje Frans. Oor spronkelijk komen de Gilles uit het Henegouwse Binche, waar tijdens het carnaval duizenden Gilles-mensen tegelijk een rit misch feest vieren. Gilles zijn een nabootsing van de Peru viaanse Inca's. Ooit schijnt er een Inca in Binche beland te zijn. Door het ritme moet hij de men sen in dat Binche een ritme hebben bijgebracht, een „ge voel" dat er nooit meer is uitge gaan. Zoals „secretaire" Jean Feraille uit Zaventem zegt: de Gilles is geen genootschap met zottekappen, zonder mombak kesen. Het is eeuwenlange bloedserieuze ernst. Een volle dige uitrusting van een Gille kost ongeveer 2000 gulden, al leen de hoofdtooi al is volgens monsieur Feraille 1500 gulden waard. Daarom was hij al blij, dat het tussen half negen en tien uur niet regende in Leiden. In de Stadsgehoorzaal werd het een heel verbroederingsfeest tussen Gilles en boerenkapel len. De kleine Gilles, amper 10 jaar oud, werden door Holland se carnavallen» op de arm ge dragen tijdens het oorverdo vende openingssalvo van 3 ok tober 1974. De Gilles hadden rieten mandjes bij zich. Origi neel horen daarin sinaasappe len (oranje appelen) thuis. Maar volgens contract met Lei den ging dat feest niet door. Er mochten geen sinaasappelen door de Breestraat worden ge gooid. Waarschijnlijk vanwege de typisch Hollandse ruiten en etalages. Na de finale ging het feest gewoon door en hosten uitgelaten Leidenaars tussen de muzikanten door. Hr. Ms. Hefring Leiden - Om extra luister bij te zetten aan de 400e herdenking van Leidens ontzet en de vooruitgang te demonstreren die onze weerbaarheid heeft geboekt sinds burgemeester Vun der Werf, is gisteren de grimmige uorlogsbodem Hr Ms. Hefring opgestoomd naar het Galgewater. Hij is afgemeerd aan de Prinsessekade en biedt met zijn vlijmende mitrail leurs dekking aan zowel de Beestenmarkt als het Rapenburg, terwijl een dieptebom-inrichting de haven vrijwaart van mogelijke attacks onder water De stoor-mannelijke maar niettemin elegante Hefring die afkomstig is van onze vlootba- sis in Den Helder, is van stapel gelopen in 1954. Zijn bruikbaarheid heeft hij inmiddels dubbel en dwars bewezen. Mede dank zij zijn omvang die resulteert in een geringe waterverplaatsing, en zijn intelligente dubbele schroef is de koene subchaser (onderzeebootjager) namelijk uitermate wendbaar. Wat hem voor zijn oorlogstaak, de maritieme havenbewaking, bijzonder geschikt maakt. Anderzijds leent hij zich zeer goed voor het verrichten van werkzaamheden in vredestijd welke door een fregat of kruiser weer minder eenvoudig kunnen worden uitgevoerd vanwege hun zoveel grotere tonnage. De Hr. Ms. Hefring doet momenteel bijvoorbeeld dienst als opleidingsschip voor adelborsten. Het schip wordt ook inge zet bij het vervoer van en naar volle zee van piloten die een dinghy (reddingsvlot)-oefening houden. Daarnaast voor vlag ertoon op tijden dat zulks gewenst is. Van spiegel tot boeg meet de boot 36 meter en van flank tot flank 6,20. Hij „steekt" zo'n ruwe twee meter. Deze afmetin gen, zijn grote manoeuvrabiliteit en het grote zeemanschap van de bemanning ten spijt, leverde de reis vun Maassluis naar Leiden gisteren toch wel enige moeilijkheden op. In ondiep water schuurde hij enkele malen over de bodem en bij de Rijnzichtbrug moest de zaling zelfs deels worden gedemonteerd omdat de majestueuze, tevens sierlijke tuigage het bovenste deel van de brug dreigde te beschadigen. Da' jaren llangc ervaring van commandant H Wissink (luitenant ter zet- 2e klasse oudste categorie) en van de 25 andere levend geworden helden van K Norel die onder hem varen, stond evenwel garant voor een behouden aankomst. Leidenaars die de zilte sfeer aan boord zelf willen proeven worden daartoe deze week dagelijks in de gelegenheid gesteld. De 31-jarige commandant Wissink, zijn twee mede officieren (26 en 23 jaar oud), de onder-officieren en de manschappen zijn aanwezig om toelichting te geven van half tien 's morgens tot half drie 's middags. Van een speciale screening op bijvoorbeeld film apparatuur of explosieven is afgezien. „Omdat", aldus zeerot Wissink, „Leiden bij de marine bekend staat als een bij uitstek betrouwbare en gezagsgetrouwe stad. In een plaats als Amsterdam zouden we wel maatregelen treffen". In Alkmaar komt de marine volgens Wissink voorlopig hele maal niet meer omdat bij het bezoek van een van de schepen aan deze stad. de Rode Jeugd schermutselingen opende. De toegang tot de Hefring, door een linkse spijkerpad-jongere gisteren al aangeduid uls Hr. Ms. Sportfondsenbad. is gratis. Willem Scheer Carnavalsklanten Een bruisend aandeel hadden de carnavalsklanten in deze over rompelende 3 oktoberopening: De Hutspotten en de Hazers- woudse Blauwkousen, die met boerenkapellen het hele vuur nog eens aanwakkerden. Inmid dels deed een „Italiaanse" ijsco man leuke zaken onder het wel luidend beieren van de grote bourdon in de stadhuistoren. Zolang de muziek actief bleef duurde het feestelijke gebruis op de Breestraat onder de geel groene aanduidingen „Dit ter- wille van de vrijheid". Een stemmige versiering, maar vrij tam. Ook de Haarlemmerstraat en de Morsstraat zijn voorzien van deze „Sleutelachtige" opris pingen, die aanleiding hebben gegeven tot enige disharmonie onder de organisatoren Het Gn|e met een hooW dnTv. "E* <°°i -aarde van zo'n blikken" stroken heeft willen 1500. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 3 oktober notities Nu de Leidse feestweek zich gis teravond met luide muzikale fanfares heeft aangekondigd, nog enkele 3 oktobemotities. Met het oog op het groot aantal belangstellenden (12.800), dat voor de uitreiking van haring en wittebrooed in aanmerking wenst te komen, heeft het be stuur van de 3-October Vereni ging enige maatregelen moeten treffen, die een vlotte uitdeling mogelijk maken. Op de uitge reikte kaarten is duidelijk aan gegeven tussen welke uren (resp. tussen 7-8 uur, 8-9 uur en 9-10 uur) men haring en witte brood bij het Waaggebouw in ontvangst kan nemen. Aan deze uren zal streng de hand worden gehouden. Het is van belang, dat men niet op het laatste moment komt want om tien uur wordt de Waag gesloten. Dit in verband met de herdenkings dienst in de Pieterskerk. Be langstellenden voor deze dienst, die in het bezit moeten zijn van een toegangskaart, dienen ui terlijk om kwart over tien op hun plaats aanwezig te zijn. De kinderattracties, die door de Leidse Studentenvereniging donderdagochtend in de omge ving van de sociëteit Minerva worden georganiseerd, zullen bij slecht weer in de sociëteit worden gehouden. De jeugd kan daar vanaf tien uur te recht. Tijdens de rondrit van antieke auto's - zaterdagochtend van 10.30 tot 12 uur - zal vóór de Hartebrugkerk in de Haarlem merstraat een concours d'ële- gance worden gehouden. Bij de beoordeling zal speciaal gelet worden op de presentatie van auto en berijders en op de com binatie van de kleding der inzit tenden met het bouwjaar van de auto. In de jury hebben zit ting mej. J. Hartman van P C (mode) en de heren W. Helder en F. J. Smits, resp. directeur en bestuurslid van het Leger- gr., H. Ooijendijk 2680 gr., Ligt- voet 2370 gr., Helverstijn 1780 gr., Van Bohemen 1660 gr., Beekman 1330 gr., Gen Donke laar 1120 gr.. Vlasveld 970 GR., Van der Holst 940 gr. en Loge- Expositie Ongevallen De tentoonstelline van het werk C7 De tentoonstelling van het werk van stadsschilder Ettinger, die vorige week in het gebouw van Ars Aemula Natura aan de Pie terskerkgracht is geopend, zal tijdens de feestweek ook 's avonds te bekijken zijn. Belang stellenden kunnen dan tot ne gen uur, gratis bij Ars terecht. stak. Een bestuurder van een vrachtauto kon haar niet meer ontwijken en kwam met het meisje in botsing. Een 50-jarige Leids automobilist raakte zaterdagavond met zijn auto in de berm van het Lam- meschansplein en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. In het Academisch Ziekenhuis werd een hersenschudding ge constateerd. 't Breehuys Om ook een steentje tot de feest vreugde bij te dragen, organi seert vormingscentrum '"t Breehuys" (Breestraat 19) op donderdag 3 oktober een open huis. Tussen elf uu 's ochtends en zes uur 's avonds kan iede reen met de activiteiten van 't Breehuys komen kennismaken. Dienst De leden van de Interkerkelijke Evangelisatie Samenwerking organiseren op zondag 6 okto ber een speciale evangelisatie- dienst naar aanleiding van Lei dens Ontzet. De bijeenkomst, die muzikaal wordt opgeluis terd door het koor „The Trom pets Of The Lord", begint 's avonds om zeven uur. Dominee Van der Berg behandelt tijdens de dienst het thema Jlaring en Wittebrood"? Hengelsport Het viscollege H.S.V. viste het afgelopen weekeinde in de ring vaart. De uitslagen zijn als volgt: Laterveer, 4180 gr., Does burg 3130, Wondergem, 2635 gr Laterveer sr., 2575 gr., Ar- noldus 2475 gr.. Van Der Lin den, 2205 gr.. Bontje 975 gr. Laterveer 925 gr., Merbis 655 gr., en Boot 600 gr. Oo hengelsportvereniging „De Forel" organiseerde zaterdag een wedstrijd in de ringvaart. Hier werden de volgende uitsla gen geboekt: A. Ooijendijk 3810 Bij een ongeluk, afgelopen zater- dag omstreeks kwart over vijf op het kruispunt Beethoven- laan/Kennedylaan, is een 14-ja- rig meisje uit Voorschoten aan haar hoofd verwond. Zij zat achter op een bromfiets, die werd bestuurd door een 17-jari ge Voorschotense. De bestuur ster reed op de Beethovenlaan en verleende geen voorrang aan een op de Kennedylaan rijden de personenauto. Het gewonde meisje werd door de Eerste Hulpdienst naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Wat later werd in hetzelfde zie kenhuis een 3-jarig meisje uit Katwijk binnengebracht, die te gen een vrachtwagen was aan gelopen en daardoor een hoofd wond kreeg. Het peutertje raak te in V D haar ouders kwijt en liep naar de Apothekersdijk, waar zij plotseling de weg Mauritskade 51, Den Haag, Tel. 070 - 63 29 60 Enkabe-Leiden wordt gesloten Leiden/Den Haag Dc coöperatie ve in- en verkoopvereniging van levensmiddelendetaillisten Enkabe-Leiden heeft een fusie aangegaan met de C.I.V. „Door Eendracht Sterk" u.a. te 's-Gra- venhage (DES). Het Leidse bedrijf wordt midden oktober gesloten en de detaillis ten zullen dan vanuit Den Haag worden bevoorraad. Het over leg met de vakbonden over de positie van het personeel - 16 personen - heeft tot volledige overeenstemming geleid. Te verwachten is, dat de fusie voor de werkgelegenheid geen gevol gen zal hebben. DES-Den Haag zal na de fusie 115 man personeel tellen en verwacht in het boekjaar 1974/1975 een groothandelsomzet van onge veer 60 miljoen te bereiken. De 290 aangesloten detaillisten zijn goed voor een verkoop aan con sumenten tot een bedrag van ongeveer 140 miljoen per Ing. C. Smits adviseur Charcon HILLEGOM Ins C Smit» i, w». gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afge treden als lid van de raad van bestuur van Charcon-Ringvaart BV te Hillegom en per 1 okto ber benoemd tot adviseur. De heer Smits die in 1934 samen met de heer P. C. Zanen dc Ringvaart oprichtte was 40 jaar als directeur aan dit bedrijf verbonden. Charcon Ringsvaart behoort tot de in de internatio nale bouwwereld bekende Charcon-groep, waarin met het Nederlandse bedrijf 13 Engelse en een Canadese fabriek van gespecialiseerde betonproduk- ten samenwerken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3