üMw&owta/nt Felle strijd ontbrandt over Centraal Akkoord Vriie verkiezingen in 1975 ró ijmaker Meningsverschil Den Uyl-Lubbers 2voorfl5,- fiTpl Portugese premier Gongalves: Kerncentrales in het geding i Proef centrale administratie verdien 'n echte Dinsdag 1 oktober 1914 67e jaargang no. 19929 Een das O Een dag uit het leven van Frank Bradley, tv-spel op Ned. I om 20.31 uur. De film „Go ask Alice" in „In formatie op woensdag" op Ned. II om 20.21 uur. Buien, maar ook zon Perioden met zon,maar ook plaatselijk enkele buien, vooral in de kustgebieden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen omstreeks 12 gr. Morgen zon: 6.4218.16. Maan 18.12—7.57. Schev. hoog- w.: 3.27—15.45. Laagw.: 11.32—23.49. Tilburg/Utrecht Tussen werkgevers en werknemers dreigen grote moeilijkheden over het Centraal Akkoord- 1975. Mr. P.M.H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond zei vanmiddag in Til burg, dat de vakbeweging een tijdbom onder dit overleg ge plaatst heeft, door te eisen, dat overheid en vakbeweging greep moeten hebben op de investeringsbeslissingen en ook greep om de bedrijfswin sten af te romen. De kandi daat-voorzitter van de Indus- triebond-N.K.V. de heer P. Spijker liet gisteren weten, dat het Centraal Akkoord alleen maar een „lapmiddel" en een „handenbinder voor het stre ven naar democratisering" is. Mr. P. van Boven zei vanmiddag op de jaarvergadering van de Christelijke Werkgevers, dat ook de regering een constructieve houding van de werkge vers in het Centraal Overleg op de proef stelt door het bedrijfsleven niet dezelfde ruimte voor inkomensverbe tering te geven, die loontrekkenden en zelfstandigen wel hebben gekregen. Hij zei verder, dat de werkgevers „een ongewijzigd blijven van de prijzen'" niet kunnen aanvaarden. En wanneer Nederland de werkloosheid werkelijk goed zal willen bestrijden, dan zal ons land terug moeten naar het scheppen van werkgelegenheid via de partieulie- Het Christelijk Nationaal Vakverbond meent echter, dat de houding van de werkgevers „alleen maar kan leiden tot felle maatschappelijke en politieke strijd, die de onderlinge verhoudingen niet ten goede komt". Volgens het C.N.V. „kan noch de overheid, noch de vakbeweging langer aanvaarden, dat de overgrote meerderheid van de bevolking nauwelijks of geen invloed heeft op beslissingen waarvan de toe komstige ontwikkeling van de werkge legenheid in hoge mate afhankelijk Mr. van Boven echter stelde vast: „Er is geen ander stelsel aanwijsbaar, waarbinnen zoveel welvaart is gescha pen, waardoor zoveel welzijn wordt mogelijk gemaakt en dat ook zoveel vrijheid aan de consument te bieden heeft". iiinnnimiuimmiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zeeuwse boeren dreigen met actie (Van een onzer verslaggevers) GOES/BRUSSEL Zeeuwse en Brabantse boeren, leden van de Zeeuwse Land bouwmaat schappij, hebben gisteravond besloten nog dit najaar over te gaan tot harde acties als de eisen van de georganiseerde landbouw niet op korte ter mijn worden ingewilligd. In Brussel is de rijkswacht er niet in geslaagd een vijftigtal boe ren tegen te houden dat optrok naar de Duitse ambassade. Daar overhandigde men een pe titie als protest tegen het Duitse veto over een prijsverhoging van Europese landbouwprö» dukten. Nederland wil best met Russen naar olie boren (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - Minister Van der Stoel heeft me- teenpositief gereageerd, toen de Russische pre mier Kosigin hem een Russisch-Nederlandse sa menwerking voorstelde bij het opsporen Dit Russische voorstel, overigens van algemene aard, werd de minister gedaan tijdens zijn bezoek aan Moskou in april van dit jaar. Samen met zijn collega Lubbers antwoordt de heer Van der Stoel dit op vragen van de PvdA-Ka- merleden Van der Hek, Ter Beek en De Ruiter. Kosigin stelde voor om eens een delegatie naar Nederland te sturen om te praten over opsporing en winning van gas en olie in de Barendszee, de Oost zee of de Kaspische Zee. Minister Lubbers ontkent, dat hij niet tijdig is inge licht over deze zaak. iC.H.U.-voorzitter (leidt C.D.A. voorlopig (Van onze pari. redactie) I EINDHOVEN - Prof. Dr. P. Steenkamp, de architect van het Christen Democratisch Ap pel (C.D.A.) is overwerkt. Hij moet enige tijd rust houden, hij mag z'n gewone werk blijven doen, maar het CDA-voorzitter- schap beeft hij tijdelijk overge dragen aan de voorzitter van de CHU, baron mr. Verschuer. Energiecrisis Het aantal ge boorten in het ziekenhuis van Hjoerring in Denemarken is in september negen maanden na het aflopen van de energie crisis in dat land met 33 procent gestegen. KABEL Het telefoonverkeer tussen Zuid Nederland en Utrecht is gestoord geweest. .doordat de PTT bij re paratie-werkzaamheden de verkeerde kabel te pakken I had. ZIEZO I*\r is WEER /v*vl ELKAAR/- /«seiwcnV' Toen men het in de gaten had duurde het nog drie-en- een-half uur voordat de goe de verbinding gerepareerd j was. Een demonstratie van communisten en socialisten in de benedenstad van Lissabon na de terugtrekking van De Spinola als president. LISSABON .(UPI) Premier Vasco dos Santos Gongalves van Portugal heeft vrije verkiezingen in het voorjaar van 1975 aangekondigd. Hij verklaarde dat het aftreden van president De Spinola slechts geringe wijzigingen in de samenstelling van het kabinet tot gevolg zal hebben. Over de verkiezingen zei generaal Gongalves dat het een erezaak van hem en de zijnen was. zich te houden aan de belofte van de strijdkrachten dat vrije verkie zingen gehouden zullen worden. Ten aanzien van de kabinetswijzigingen verklaarde Gongalves dat hij voornemens was twee medestanders van De Spinola, minister van voorlichting majoor Sanches Osorio en minister van voorlich ting Mario Firmino Miguel, te vervangen Gongalves noemde De Spinola's aftreden spijtig. Wat de nieuwe Da Costa Gomes, ook al had gezegd, herhaalde Gonga'ves: Porvgal zal zijn internationale verplichtingen naleven, zijn banden met de NAVO De nieuwe Portugese president FranciSCO da Costa en het verdrag met Amerika over militaire bases, inbegrepen. Gomes met zijn echtgenote, remier Gongalves. na De Spinola's vertrek naar voren gekomen als Portugals sterke man, herhaalde dat de dekolonisatie in Afrika Twee conservatieve generaals die zijn gewipt uit de junta, generaal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Oud-minister en oud-Europees land bouwcommissaris dr. S. Mansholt heeft vanmorgen desgevraagd bevestigd, dat hij vorige week donder dag een brief van premier den Uyl ontvangen heeft over de kernenergiecentrales. Daarin laat de minis ter-president weten, dat pas in 1979 met de bouw van nieuwe kernenergiecentrales in Nederland wordt begonnen. Een dergelijke brief heeft premier den Uyl ook aan andere vooraanstaande leden van de P.v.d.A. geschreven. Met zijn bevestiging bestrijdt dr. Mansholt de beweringen van premier den Uyl, dat hij een dergelijke brief niet ge schreven zou hebben. Het gaat bij dit alles om me ningsverschillen tussen den Uyl en Lubbers over het jaar, waarin de bouw van nieuwe kernenergiecentrales zal kunnen beginnen. Op een bijeenkomst tijdens het verschijnen van de kerne nergienota heeft drs. Lub bers gesteld, dat dit in 1976 zou kunnen zijn na het af sluiten vnn de daarvoor no dige studies. In Brandpunt van de K R O. ontkende de minister echter nadrukke lijk, dat in 1976 inderdaad met de bouw begonnen zou worden. Bekend is, dat bin nen het kabinet grote me ningsverschillen bestaan over dergelijke centrales. Intussen hebben vier Tweede Kamerleden vragen gesteld over deze materie. Het gaat er hen om, of Nederland in de ministerraad van de E.E.G. inderdaad akkoord gegaan is met het plan meer kerncentrales te bouwen. Minimum-prijs melk mag niet hoger RIJSWIJK (ANP) De verorde ning van het produktschap voor Zuivel, waarbij de mini mum-prijs voor verpakte volle melk met zeven cent per liter wordt verhoogd, zal de vereiste duktschap heeft dit informeel goedkeuring van de ministers vernomen. Een formele mede- van economische zaken en van deling van het ministerie van landbouw niet krijgen. Het pro- landbouw zal nog volgen. DEN HAAG (ANP) De bevolkings boekhoudingen van Leidschendam en Zoetermeer worden binnenkort ingescha keld bij een proef met een eventueel te ontwikkelen centrale personenadmini- stratie. Onderzocht gaat worden welke werkwijze de best mogelijke bescherming en beveiliging van persoonlijke gegevens biedt. Op 15 oktober wordt gestart met de gegevens van de gemeente Leidschen dam. Dordrecht volgt op 1 november. Zoetermeer op 1 december en begin 1975 ook Amersfoort. In totaal draaien de gegevens van 225.000 burgers in de proef mee. Gedurende de gehele proef zal op het punt waar de gegevens bijeen zijn een beveiligingsambtenaar van binnen landse zaken voortdurend „de vinger aan de pols houden". Het einde van de proef verwacht men na anderhalf jaar, Men denkt dan ervaring te hebben opgedaan met het verwerken van zo'n 100.000 wijzigingen. de Beweging van de Strijdkrachten, waarvan het programma doorgaan. Hierbij is de toestand in Angola uitzonderlijk hij het hoofd ingewikkeld. Maar hij kan worden geklaard door eerbiediging van Twee conserva 0- H«*HnHmarht en oeneraal de wil van alle Angolezen. blanken en zwarten, aldus Gongalves Jaime Siver.o Marques, chefstaf van de landmacht, en generaal Politieke waarnemers in Lissabon verwachten dot de nieuwe presi- Manuel Diogy Neto, ney dent, Da Costa Gomes, zal aanblijven zolang hij zich houdt i de luchtmachtstaf, zijn ook ontheven i hun militaire functies. Reisverbod Richard Ni xon, die hier voor een onder zoek uit zijn ka mer op de zes de verdieping van het zieken huis in Long Beach wordt gereden, krijgt een handdruk van een mede patiënte. De art sen hebben hem, ongeacht zijn vermoede lijk aanstaande ontslag, verbo den te reizen. Burgemeester loopt weg van concert HAARLEM (ANP) Het niet spelen van het Wilhelmus op het openingsconcert van het Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest, is gisteravond voor de burgemeester van Haarlem, mr. dr. L de Gou en zijn echtgenote aanleiding ge weest het concert na het eerste nummer te verlaten. Na de ouverture vernam mr. dr. De Gou dat het bestuur van de stichting Noord-Hollands Phil- harmonisch Orkest besloten had het Wilhelmus niet meer te spelen bij de opening van het stichtingsconcert. Dit achtte de burgemeester niet ju.st en hij vertrok met zijn echtgenote. rondst Kikvorsmannen heb ben in de bedding van de stroom de Sele op welker oe vers in de oudheid Poseidonia, op een vijftigtal kilometers be zuiden Napels, lag, een fraaie bronzen kop van de zee- en watergod Poseidon gevonden. Acryl jersey blouses in de modekleuren. At: :U!4H Nvtw mantelspecialist Leiden Haatlommerjtfaal 163» Een wel bijzondere 'blijmakor' die u kunt verdienen door het aan brengen van een mouw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoinl. Noteer m.l.vRON als nieuw kwartaal-«bonneo: BVIJ Stuur deze bon in opon envelop. Naam: zonder postzegol. naar. Adres: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats. Stuur een 4-kleuranballpoint naar: ^£|Q£|T SS COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1