Hans Kraav: .Dp papier is Ajax Stoke City geweldige wedstrijd" Spitz Kohn rekent op fonkelend duel Feyenoord gehandicapt Met nek een ladder op je naar het stadion Niet meer uitstellen! amro bank (Sj Robson: „Verdedigen ligt ons niet" ElsRiemers met je spaarboekje. Supporters maken het steeds bonter DINSDAG 1 OKTOBER 1974 EIDSE COURANT AMSTERDAM Manager Hans Kraay van Ajax zal vadaag de opstelling bekend maken van Ajax voor de returnwedstrijd tegen Stoke City. die morgenavond in het Olympisch Stadion zal worden gespeeld. Voor het vertrek naar het trainingskamp in Wassenaar, waar Ajax de vertrouwde omgeving van hotel Duinoord heeft opgezocht, hulde Kraay zich in eensluier van het geheim. „De opstelling maak ik pas na de ochtendtraining in Wassenaar bekend. Willy Brokamp, die volgens de UEFA-bepalingen niet gerechtigd is te spelen, zal waarschijnlijk door Jan Mulder worden vervangen. We zullen zien hoe lang Mulder het uithoudt. Hij is in ieder geval fit". Over het spel dat Ajax tegen Stoke City zal spelen was Hans Kraay resoluter „Ik durf in Amsterdam geen enkel risico te nemen door met een verdedi gende uitgangsstelling te begin nen. We zullen het spel moeten bepalen. Stoke City mag ons niets opleggen. Daarom zal Ajax met drie spits pelers ope- pilnt dat Brokamp, ook al heeft hij geen enkele bindende wed strijd voor MW gespeeld, pas na 1 januari voor Ajax mag uitkomen in het internationale voetbal. Het lijkt wel of Ajax altijd verliezer is in duels met de voetbalbonden". Tanend? Wij hebben de taak de is belangstelling voor Europa wedstrijd te maken en daarom ben ik zaterdag niet naar Enge land geweest. Het bespioneren van de tegenstander heeft wei nig zin. Manager Eastham van Stoke City is zaterdag bij Ajax- FC Twente geweest. Wat heeft hij daar gezien? Ajax met Bro kamp. En woensdagavond moet hij zijn ploeg laten aantreden tegen Ajax zonder Brokamp", aldus Hans Kraay. De Amsterdamse ploeg heeft nog geprobeerd Willy Brokamp vrij te krijgen voor de wedstrijden in het UEFA-cuptoernooi.„Wij hebben de KNVB. ingeschakeld maar het heeft niet geholpen. Dd UEFA blijft op het stand cupvoetbal tanende? Op deze vraag wilde Hans Kraay gister middag geen antwoord geven. De altijd glimlachende mana ger ontweek de vraag, wanthij had van de directeur van het Olympisch stadion, Otto Roffel, al een antwoord gehad. Hans Kraay moest uiteindelijk toege ven dat er nog geen 10.000 toe- voorï^w^st^d^egen^toke Gisteren kwam op Schiphol het team van Stoke City aan. Gewillig poseerden de spe- City. Hij had daar verklaring lers even voor de bus die hen naar het hotel zal brengen. Hans Kraay: „Het publiek maakt zijn keus pas later. Een paar jaar geleden was er een run op kaarten omdat Europacupvoet bal nieuw voor Nederland was. het publiek is toch niet verza- toeschouwers zaterdagavond in digd, maar wacht eerst het het Olympisch stadion terwijl weer af. De competitiewedstrijd er n06 geen 4.000 kaarten in de tegen FC Twente gaf hetzelfde voorverkoop waren verkocht", beeld te zien. Er waren 35.000 Kraay kon niet begrijpen dat het publiek zo laks was in de voor verkoop. „Voor het echte voet balpubliek moet Stoke City toch een geweldige tegenstan der zijn. Ajax-Stoke City is op papier toch een grandioze wed strijd". „Er heerst misschien een bepaalde onvrede over de prestaties van Ajax. Vooral na- de ontmoeting tegen FC Twen te. Ik kan eerlijk stellen dat we er ook niet gelukkig mee zijn. We hebben weliswaar tien pun ten uit vijf wedstrijden, maar het vertoonde spel is nog niet zoals wij dat bij Ajax gewend zijn. Er spelen veel factoren mee onder andere de aanpas sing van Willy Brokamp en de vele blessures van enkele top- spelerS". Ook voor de ontmoeting tegen Stoke City kampt Ajax met een probleem. Het meespelen van Wim Suurbier is onzeker ge worden door een lichte keelon- steking. Door de komst van Hans Kraay naar Ajax is het wel duidelijk dat er meer aandacht wordt besteed aan de discipline bij de Amsterdamse club. Manager Hans Kraay heeft Piet Keizer, Van Santen en Ruud Krol'op het hart gedrukt dat er rustig zal moeten worden gespeeld. Het trio heeft namelijk al een gele kaart, bij een mogelijke herhaling in de wedstrijd tegen Stoke Sity betekent de volgen de gele kaart uitsluiting van een UEF A-cupwedstrijd. En dat kan Ajax zich nietpermitte- ren, want de Amsterdammers rekenen op de volgende ronde. WIL VANDEN PLAS Barry Hulshof ...rentree.. Rentree Hulshof AMSTERDAM - Barry Hulshof, die door een knieblessure al geruime tijd op non-actief staat, zal naar alle waarschijn lijkheid op zondag 20 oktober in de wedstrijd tegen Roda JC zijn rentree maken. Manager Hans Kraay: „de knie van Barry Hulshof geneest langzamer dan de medische staf had verwacht. Er is nu zo veel verbetering in het gene zingsproces dat we hem in de ontmoeting tegen Roda JC wil len opstellen. We kunnen nog niet voorspellen of Barry'Hulshof een volledige wedstrijd zal kunnen spelen. Dr. Rolink heeft het laatste woord". MANILA Half zwaargewicht David Rigert uit Rusland is maandag in Manila gekozen tot de beste gcwichtheffer van het toernooi om de Wereldtitels dat daar de afgelopen dagen is ge houden. ENSCHEDE Zestien spelers heeft Ipswich-manager Bobby Rob son gisteren meegebracht naar Nederland. Uit deze selectie zou het elftal worden samengesteld, dat morgenavond in het Diek- manstadion te Enschede de return tegen FC Twente in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-cup zal spelen. Van de vaste kern bleek gisteren bij aankomst op het vliegveld Twente naast de door de UEFA geschorste Mick Mills de door een spierblessure in het dijbeen geplaagde Mick Lambert te ontbreken. Robson: „De kans dat Lambert zou kunnen spelen was zo klein, dat ik hem maar heb thuis gelaten". zelfvertrouwen van de spelers, ieder geval een verarming van Ze weten, dat het kan. Daarom het toernooi", geloof ik ook niet. dat we al zijn Spitz. Kohn. de trainer van FC uitgeschakeld. Mijn ploeg is Twente, houdt er soortgelijke toch wel zo sterk, dat iedere gedachten op na. Hij vindt het uitwedstrijd kan worden ge- eveneens erg jammer, dat of wonnen. Het ritme van het be- FC Twente of Ipswich de vlag de laatste vroegtijdig zal moeten strijken, aar ir^foj6 ^°^n: meteen na de loting 'l>~ heb ik gezegd, dat ik Ipswich Ipswich zal vrijwel zeker uitko men met hetzelfde elftal, dat ook twee weken geleden tijdens de eerste ontmoeting met FC Twente in het veld stond. Rob son: „Alle spelers, die hier zijn, kunnen spelen". De opstelling was toen: Sivell, Burley, Hun- ter, Beattie, Harper, Hamilton, Viljon, Talbot, Johnson, Why- mark en Woods. De selectie wordt gecompleteerd door Paul Cooper (doelman), John Ped- delty, Ian Collard, Roger Os borne én Eric Gates. Over zijn verwachtingen voor de tweede wedstrijd zei Robson: „Het zal voor ons erg moeilijk worden de volgende ronde te bereiken. Vorig jaar gingen we hier met een voorsprong van start en mdest Twente, omdat het in Ipswich niet had ges coord, met een verschil van twee doelpunten winnen. Daar door konden wij een afwach tende houding aannemen en loeren op kansen om te counte ren. De zaken liggen nu wel even anders. Door die 22 in de eerste wedstrijd kan Twente nu afwachten wat er gaat ge beuren. Het heeft immers aan 00 of 1—1 voldoende. Wij zul len daarentegen moeten aanval len omdat we alleen bij een overwinning gebaat zijn. Ik ge loof echter dat de druk van het moeten winnen voor ons niet zoveel uitmaakt. Wij zijn nu eenmaal toch een aanvallend ingesteld team. Verdedigen ligt ons niet. Zelfs als we hier met een voorsprong naar toe had den kunnen komen, zouden we niet in de verdediging zijn ge gaan. Het feit dat we vorig jaar in Enschede hebben gewonnen is alleen maar gunstig voor het weken weliswaar minder geworden, ropacup-wedstrijden beslist de vorm van de dag. En wat ook erg belangrijk is: Twente kan het zich nauwelijks permitteren uitsluitend op een gelijkspel te spelen. Dat zou te riskant zijn, want dan kun je in de laatste Ook Kohn verwacht een fonke- minuut nog worden uitgescha- lend duel: „Natuurlijk zal Ips- liever in een later stadium had getroffen. Het is toch doodzon de dat we al in de eerste ronde met zo'n tegenstander worden geconfronteerd." keld. Nee, ik zie voor ons nog reële kansen. We zijn pas hal verwege. Ik geloof wel. dat het een schitterend gevecht kan worden. De speltypes van Twente en Ipswich staan daar wel borg voor. De voorgaande drie wedstrijden stonden ook op een hoog peil. Ik heb het al vaker gezegd en herhaal op nieuw, dat het een schande is, dat van twee zulke fijne ploe gen er al in de eerste ronde een moet afvallen. Of Twente er nu uit gaat of wij, het betekent in wich er alles aan doen der te komen. Engelsen geven nu eenmaal nooit iets cadeau. Ik besef me terdege, dat wij het erg moeilijk krijgen. Er is nog niets beslist. We hebben de zaak nu echter meer in eigen hand dan vorig jaar. Het uit gangspunt is gewoon een stuk aantrekkelijker. Er zal dan ook uiteraard alles aan worden ge daan om het voordeel dat we hebben, niet uit handen te ge ven, maar moeilijk wordt het ongetwijfeld. Dat zijn de spe lers zich ook bewust." Kohn is niet bang. dat het Am sterdamse avontuur op zijn spe lers negatief zal doorwerken. Dat is ook niet nodig. De weten schap, dat er bij een normale gang van zaken voor FC Twen te meer dan een nederlaag had ingezeten, zou zelfs stimulerend moeten werken. Ook de En- schedcërs, die gisteren door het dagelijks bestuur van hun club voor de wedstrijd tegen Ajax alsnog de premie voor een ge lijkspel toegezegd kregen, zul len vrijwel zeker in dezelfde formatie als twee weken gele den beginnen. Frans Thijssen heeft niet meer last van zijn buikblessure dan voor de con frontatie met Ajax en Hennie Ardesch kon gisteravond na een langdurige behandeling door het medische team van FC Twente melden, dat het met zijn geblesseerde linker schou der de goede kant uit gaat. Kohn: „Voor zover ik het nu kan bekijken, zullen de spelers, die er in Ipswich bij waren, weer beschikbaar zijn" Dat zou betekenen, dat hij uit de vol gende groep kan kiezen: Arde sch, Pasveer, Van Ierssel, Drost, De Vries, Bruggink, Ora- nen, Overweg, Achterberg, Thijssen, Van der Vall, Nottcn, Bosch, Jeuring, Zuidema en Pahlplatz. TON VAN DALEN Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe SpaarPlusBoekje. Ofwel 7{%. Spitz Kohn betreurt het dat een, van beide ploegen uitgeschakeld zal worden. „Deze teams zijn te sterk". i Van Hanegem bleef liever thuis ROTTERDAM - Zonder de Denen Jörgrn Krlstensen en John Steen Olsen en met een aantal geblesseerden vertrok Feyenoord van middag naar C'olcraine. Kristensen en Olsen hebben van de medische staf van Feyenoord voor de tweede wedstrijd uit de eerste ronde van liet toernooi om de Europese beker voor landskampioenen vrijaf gekregen, omdat hun blessures zo ernstig zijn, dat ze onmogelijk kunnen spelen. Hoewel ook Ressel (knie blessure), De Jong (pijnlijke buikspieren) en Van Hanegem (enkel) niet fit zijn zal Feyenoord het morgenmiddag niet zo moeilijk krijgen. Na de overwinning viin 7—0 van twee weken geleden, lijkt de Rotterdammers nauwelijks iets te kunnen gebeuren. Wim in Hanegem had de reis Noord Ierland ook liever meegemaakt. Feyenoords tien probeerde maan dagmiddag manager Brox nog over te halen hem thuis te la ten. „Ik kan onmogelijk spe len", klaagde Van Hanegem. Manager Brox bleef echter on vermurwbaar. „Jij gaat gewoon mee naar Coleraine". Trainer Wiel Coerver zal zijn ge blesseerde spelers woensdag uitsluitend inzetten, wanneer dat echt noodzukolijk is. „Na de wedstrijd van morgen krijgen alle spelers vrijaf tot maandag middag. Buitenlanders gaan al lemaal naar huis. Het is de laatste keer dit seizoen dat de spelers een paar dagen vrij kunnen krijgen. Al zullen ze in die dagen wel aan hun conditie moeten blijven werken. Maar dat is, dacht ik geen probleem. Die paar dagen rust kunnen erg veel goed doen". Vooral voor Kristensen, die nog steeds erg veel last ondervindt van een tijdens een toernooi in Spanje opgelopen voetblessure en Olsen, die kampt met vocht de knie, is de „vakantie" erg 'elkoi Doei Kristensen moest vanwege een blessure thuis blijven. de blessures kan Coerver pas vandaag of morgen de op stelling van Feyenoord bekend maken voor het duel met Cole raine. Feyenoord ging met de volgende spelers naar Noord Ierland: Treytcl, Reitsma, Ever- se, Van Daele, Van Hanegem, Jansen, Theo de Jong, René de Jong, Kreuz. Ramljak, Ressel, Schneider, Schoenmaker, Van Til en Vos ROME „Alsjeblieft mijn seizoens kaart". De kaartjescontroleur aan een van de ingangen van het bijna beruchte San Paolo-stadion in Napels krijgt een dubbelgevouwen, blanco stuk papier on der zijn neus geduwd. Het blinkende lemmet van een vlijmscherp mes steekt er duidelijk zichtbaar tussenuit De con troleur wuift de grijnzende supporter door. Geen moeilijkheden maken als ze er nog nietzijn.... Zo gaat dat in Napels. Zo gaat het in tal van andere, vooral zuiditaliaanse voet balstadions. waar duizenden supporters er aan „sport" van maken om voor niks binnen te komen. En de politie? Wel, dit soort gebeurtenis sen speelt zich uren voor de aanvang van een wedstrijd af. De politie komt pas ruim een uur van tc voren. Hooguit vierhonderd man: De helftmoct binnen de zaak in de gaten houden, de andere helft assisteert buiten en vooral bij de ingangen. „Meer manschappen kunnen we niet le veren. anders krijgt het vrolijke gespuis in Napels zelf een lekkere vrije middag", aldus het commentaar van de politie. Napels, maar vooral het bestuur van de plaatselijke eredivisieclub Napoli ziet het komend voetbalseizoen met schrik in het hart tegemoet. Een weck of wat geleden bezweek een stadionhek onder de druk van de uitgela ten supporters. Tal van gewonden, van wie een jongen zeer ernstig. Het eerste teken van verval? In Napoli- kringen vreest men van wel. Het voetbalstadion eigendom van de gemeente werd vijftien jaar geleden inderhaast gebouwd. Het is maar langs twee wegen bereikbaar zodat elke thuis wedstrijd een complete chaos oplevert. Het is bovendien slecht gebouwd, zelfs met muren zonder funderingen, en als het Napolitaanse publiek zo hartstochte lijk tekeer blijft gaan is de kans op meer en grotere ongelukken zeer reëel. „Portugezen" Bovendien zijn de Zuiditaliaanse voetbal supporters niet bepaald het meest gedis ciplineerde volkje ter wereld. Een mes om vrije toegang te forceren is heel gewoon. Net zo gewoon als het doorknip pen van afrasteringen of het aanleggen van mini-springladingen om zodoende kruip-door-sluip-door-gaten te maken. Het is ook heel gewoon als je zondags naar het voetballen gaat met een ladder op je nek. Zoals vroeger forten en kaste len bestormd werden, zo worden tegen woordig nog altijd voetbalstadions be stormd. Je neemt met een paar man een ladder mee, zet die op een rustig plekje tegen de muur, nieuwsgierige suppoosten knij pen (onder bedreiging) graag een oogje dicht en de zaak is geklaard. Merkwaardig genoeg worden de suppor ters die op deze vandalenmanier de sta dions binnen willen komen „Portugezen" genoemd. Hun leeftijd varieert van 10 tot pakweg 50 jaar. Vaak gaat het louter „om de sport", soms ook omdat deze suppor ters de jaarlijks stijgende toegangsprij zen voor de voetbalwedstrijden niet meer kunnen betalen. „En geef ze eensongelijk'", zo daagde onlangs een grote krant de verantwoor delijke overheid uit. In een land waar topambtenaren zonder gewetenswroeging vrij wonen,gratis tele foon hebben en dienstauto's gebruiken voor hun privë-uitstapjes en dat alles op kosten van de staat moet je niet moeilijk doen over een stel jongelui dat ook wel eens wil profiteren. In Napels eist de gemeente per wedstrijd 2000 vrij kaarten. Voor wie en waarom? In rome wordt elke zondag het tienvoudi ge aan „invalidenkaarten" uitgeschreven dan er liefhebbers bij de invalidenbond geregistreerd staan. In datzelfde Rome zijn zo'n 150 soorten vrijkaarten en uitnodigingen in omloop. De suppoosten moeten cursussen volgen om ze te herkennen. Men schat dat elke wedstrijdzondag in Italië twintig procent van de kijkers „op z'n Portugees" is bmnen gekomen. Afgeziert van de lieden die „legaal" binnenwandelen met een vals kaartje FRANS WIJNANDS

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11