LIEF ZIJN Woon- warenhuis OPSPORING - BEHANDELING VAN LEESSTOORNISSEN Medische rubriek de gemeente Valkenburg Z.H. U kunt er dus een donsdeken bestellen en een closetpot, een bank stel en een lamp. Ook terras- of balkonmeube len en een tuinparasol. We kunnen eventjes gaan „meubelen". One-woon- shopping heeft verschil lende ondernemers o.a. Mondileder BV; Tissing- Europameubel B.V., Arti- schouw BV (schouwen, tegels en sanitair, acces soires, plavuizen). Voorts een plantenboetiek uit Aalsmeer en al dit moois aan de oever van de Rijn. Want lieve lezer, door de ramen zie je de koetjes grazen. Met een veiling achter de hand, waar woninginrich ters als ze met de gang van zaken op de hoogte zijn wat gekke dingen kunnen weghalen voor een koopje, kan je met een bezoek aan de nieuwe vestiging een huis best leuk inrichten. Maar de vlooienmarkt of het vei linggebouw hoort erbij: rechttoe, rechtaan alles uit de toonzaal is tpplaat- jesachtig. Als fundament voor het interieur kan „Home-Centre" goede diensten bewijzen, het malle tuinbeeld, de oude koffiemolen, de lamp met een vleugje nostalgie vind je er natuurlijk niet. En ook niet het petroleutn- stel waar fijnproevers naar terugtrekken. Alleen hierop kan vlees en soep lekker trekken. Toekomsthuis v' i er:y Perspectief vooraanzicht van het ludieke huis. x' i -- '-.t, - il SSKSSBMM bevoelen en te kiezen, is een goede prik voor men sen, die geen tijd willen verliezen. Matrasfabri kanten, meubelmakers, keukenstudio's, kortom elk bedrijf dat zijn in breng in uw woonplezier heeft, hebben de krach ten gebundeld ten gerie ve van de consument met deze gloednieuwe vesti ging (12 september van start) op 5000 m2 binnen Het zwembad. Muren en plafond zijn decoratief. Mode en make-up lopen altijd in de pas. Nu de vrouwelijkheid met golvende lijnen, klokkende rokken en swingende stola's zich leeft aangekondigd kan niemand zich verbazen dat de nieuwe tajaars-winter make-up op de zachte, tedere toer gaat. Geniet man, want straks worden de schouders weer vierkant, straks noeten we misschien een helm of een harnas dragen en floep, daar Iiomt de ridder-maquillage, stoer en mannelijk. Het is weer eens leuk om het lieve, begrijpende vrouwtje te zijn. Harriet Hubbard Ayer, een van de toonaangevende huizen in Parijs komt met een ingora-make-up, stijl Russisch ballet met Slavische accenten op oogpartij en jukbeenderen in een potpourri van roze schaduwen en blauw. Dit is wel een exponent van wat ons te wachten staat. Porseleinen teint, langgerekte ogen met zachte blik en golvende wenkbrauwen. Dit ten gerieve van de golvende rokken. Oogscha duw mag dit seizoen de kleur van gentianen benaderen; om het tffect te verhogen blauwe oogmascara gebruiken voor de wimpers. Lancome maakt het ons gemakkelijk. De liner-feutre is een viltstift, ten complete eyeliner, zacht als een penseel en precies als een potlood. Overdreven opgemaakte ogen zijn 'out', inplaats daarvan een verdoezelde kleur, een beetje mistig. Om de ogen geen geweldi ge make-up meer, wel een dun lijntje langs de wimpers en verdere ombres douches of te wel poederogenschaduw, die door verschillen de huizen in verschillende kleuren gebracht wordt. De liner feutre 'iaat samen met een mascararoller Maquicils, die alleen in bruin of zwart te krijgen zal zijn. De eyeliner is er ook in blauw en 'frocn. Nagellakken sluiten zich aan bij de algemene verzachting. Veel crème en paarlmoer, maar ook oranjerode paarlmoerlak bij de vlammende lippen, die bij het donzige teint blikvangers moeten tijn. Denk erom dat we afstemmen op de jaren '30.Met gekrulde baren en gekrulde lippen, fel aangezet. maak moet het als nieuw over komen. Ik sta helemaal achter deze opzet. Die is niet puur com mercieel, ik wilde zoveel moge lijk vrijheid in de keuze van ingrediënten. Het moest geen huis uit een „lab" worden. Wat je ook maakt, je moet met je benen op de grond staan. Ik vind het niet juist, mensen lek ker te maken met iets dat toch niet te koop is. Het interieur van het huis is samengesteld uit nor maal in de handel zijnde artike len van Nederlands fabrikaat. Het kan uit standaardcollecties geleverd worden." WieWim van Rooyen's fantasiehuis binnen komt ziet veel zachte, ronde vor men. Geen rechte muren. Het materiaal is „Stukanet", aange bracht op een houten regelwerk. Op deze pleisterdrager, een vlechtwerk van karton en ijzer- draad, wordt de JETGIPS ge spoten. Door deze methode is het gewapend. Zulke wanden hebben een grote brandweer- baarheid. Je kunt ze als binnen- cn buitenmuuraanbrengen. Al leen de buitenbuur is duurder omdat je de constructie heel anders moet opzetten. (In Zuid Frankrijk bouwen ze er hele huizen van). Wim: „in een huis is dit een wand die je wat zegt, je kunt er ook alles aan ophan gen, schroeven, haakjes, spij kers, ze gaan er gewoon in". De vloeren van het huis zijn belegd met een langharig tapijt in diep bruin/zwart wat zich - door door de aanwezigheid van verhoogde vloeren meteen laat - gebruiken als zittapijt (alleen de vloeren van hall, badkamer en keuken zijn donkerbruin wit ge- tegeld). Een deel van de vloer in de slaapkamer (te bereiken met een trapje) ligt 30 cm hoger. In een vierkante uitsparing met een (uiteraard tapijtbeklede) rand er omheen ligt een dubbel spiraal Auping comfortabel ver zonken, lekker verstelbaar, zo dat de voetjes omhoog kunnen gaan. „Je rolt zo pats je bed in", zegt van Rooyen „en je kunt hot hele handeltje om je heen zet ten, borreltje, krantje, radio'- tjc". In zijn eigen huis aan de Haagweg, Rijswijk-Z.H. werkt hij met een verzonken ronde eettafel (middellijn m 1.10) waaraan wel twaalf mensen kunnen fonduen. Op de met ta pijt beklede rand er omheen (doorlopend over de vlócr met verschillende niveauverschillen) kunnen schaaltjes met saus en voorraadjes worden gezet." Het droomhuis (gemaakt in me dewerking met de Stichting On derzoek en Voorlichting van het bedrijfsschap van stukadoor- terrazzo- en stelbedrijven) heeft een speels spel van badkamer, sauna en zwembad. „Voor het buitengebeuren moet je zo van je relaxkamer in het water kun nen plonzen" (Wim v. Rooyen). Het „zwembad" is bekleed met kunststoffolie, handelbaar en bruikbaar materiaal. „We heb- bqn het gewoon per meter ge kocht. De fabrikant heeft het „gescaled", d.i. op elkaar beves tigd door versmelting. Zo'n kant-en-klanr unit is aan te brc- gen in elk huis. Er kan ook een verversingsinstallatie in. De keuken ziet Van Rooyen in de toekomst veranderen in een lange muur, waaruit onderdelen getrokken kunnen worden, als grill, spoelbak met hcetwntcr- straal voor voorspoelen, electro- nische oven, die een diepvries maaltijd in een paar minuten verwarmt. Het gezellighoidl&s- peet kan wel eens een knauw krijgen. Hij tipt ook even het toekomstideaal aan van een grof vuilvernietiger, die afval tot kleinepakjes perst, klaar voor de vuilnisman. „Straks worden dat standaardelemen- Het sfeertje kweken in de z.g. v.open keuken" zal wel gaan te rugtrekken. We krijgen het te druk om elke dag werk van het eten te maken. Dat wordt uit zondering als je gasten krijgt. Laatst heb ik een fantastische keuken in België gemaakt. De kookplaat was verzonken in een teakhoutenblad, dat eindigt in een kruidentuin. Daar kun je zo verse dille en kervel knippen. Boven de kookplaat hangt een chromen pijp, waarin de lucht wordt weggezogen door sple ten". Ludiek huisje Opus Do mus zal steeds nieuwe vindin gen tonen, aangepast aan de collecties van Home Centre. Tiny Francis. PAGINA 9 .ISA Spectakelstuk in het Home Cen tre is een woning „Opus Do mus" ongeveer 250 m2 groot, opgetrokken in 22 werkdagen. Ze is gebouwd door interieur-ar chitect Wim van Rooyen, die wil afstappen van het geijkte model „huisje bouwen". „Als ik iets Golvende wenkbrauwen bij een coiffure doet denken. De oogleden zijn ook verlengd met een golvende lijn. 17^ LEIDSE COURANT VOOR DE VROUW. Valkenburg bij Leiden) Waar haalt een mens zijn meubelen vandaan Over het alge meen is het een rennen naar antiek- of moder ne meubelzaken, naar curiosa bric brac winkeltjes en, voor wie een heel huis moet inrichten daarna naar toonzalen met tegels, vloerbedekking en gordijnen. Home-Centre-Haagsche Schouw, bereikbaar met de auto en de trein vanaf Leiden (met de bus naar Katwijk), handig qua ontwikkeling en ideeën, brengt een heel wonin ginrichtingpakket onder uw aandacht. Het over eind zetten van een cen trum waar alles wat maar in en om het huis denkbaar is onder een dak valtte bekijken, te Bij eeri vorige gelegenheid heb ben wij het voorkomen en de oorzaken van de leesstoornissen bij kinderen, ook genoemd "dys lexie" besproken. Zulke lees stoornissen komen meestal niet alleen voor, maar vormen een onderdeel van een samengesteld beeld van functionele stoornis sen. Deze komen reeds tot uiting vóór de aanvang van het lager ondeVwijs in de vorm van af wijkingen die wel een voorspel lende waarde kunnen hebben. Hiertoe behoren taalmoeilijkhe den en lichte stoornissen in de bewegingen. Deze waarschuwingsstoornissen- dienen reeds in de kleuterklas geobserveerd te worden. Daar om zou het schoolonderzoek moeten worden beperkt tot het kleuteronderwijs. Op die manier kan men mogelijke gevallen op het spoor komen. Maar ook het' onderwijzend personeel zou de nodige kennis moeten bezitten om vroegtijdig bepaalde moei lijkheden op te sporen. De juiste diagnose blijft het logische uit gangspunt voor iedere behande ling. Daarom is het nodig om na te gaan hoe bevalling en zwanger schap verlopen zijn, terwijl ook de eventuele erfelijke belasting gecontroleerd moet worden. Ook het schoolverloob, het schoolverzuim tijdens het eerste en het tweede trimester van het eerste studiejaar, het gedrag van de kleine ontwikkelings stoornissen van de hersenen die in de vaktaal "minimal brain dysfunction" genoemd worden. Tenslotte moet er ook een gron dige analyse gebeuren van de leesstoornis zelf: de leessnel heid, aard van de fouten en graad van het begrijpen van het gelezene. Op basis van de veelheid van de gegevens die bij deze onderzoe kingen verzameld worden kan dan een actieplan opgemaakt worden. Een goede behandeling is steeds multidisciplinair, d.w.z. dat verschillende specialisten het probleem via hun eigen spe cialiteit benaderen. Zo zal de behandelende geneesheer of de kinderarts eventueel de nodige geneesmiddelen voorschrijven. In dit verband denken we voor al aan amfetamines (ook ge bruikt als doping) en neurolepti- ca bij "minimum brain dysfunc tion". De logopedist (spraakdes- kundige) kan taaloefening ver van de ouders kunnen nuttige inlichtingen verschaffen. Tevens moet het kind onderworpen worden aan een reeks van tes ten en onderzoeken waarbij zo wel intelligentie, het gehoor, het gezicht als de karaktertrekken onder de loep worden genomen. Zeer belangrijk is het opsporen schaffen. De psycholoog kan on dersteuning geven en gunstig in werken op de houding van de ouders. Het ideaal zou dus zijn de be handeling over te laten aan een ploeg specialisten waarvan de kern uitgemaakt wordt door de "remedial teacher" zijnde een pi -1ui' .n .III- een ver dinirgedre- ven opleiding gehad heeft in de methodes om de leesstoornissen op te vangen en weg te werken. Hij stelt een geheel van oefenin gen samen om het leesproces op gang te krijgen. Vanzelfspre kend moet hij de verschillende leesmethodes volledig onder de knie hebben om het kind hot meest geschikte te kunnen aan bieden. Hij of zij moeten daarenboven niet alleen oog hebben voor de leesstoornissen, maar tevens voor de karaktermoeilijkheden die er mee samenhangen hetzij als oorzaak, hetzij als gevolg. Zeer nuttig zijn speciale scholen waar gespecialiseerde onderwij zers, bijgestaan door remidial teachers zich met de behande ling bezighouden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9