Baader Meinhof groep betrokken bij gijzeling Franse ambassade "Molenhoek' U ^^nW^HOtï protesteert in fi !l.i lij,**- 1: wè Roermond PROTESTTOCHT NAAR KALKAR OUD-MINISTER SMALLENBROEK OVERLEDEN Bekentenissen door Israel afgedwongen" QeidócQowuwt Amsterdam week lang ruimtevaartcentrum MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT Hormoon in vlees ongevaarlijk NEW YORK (Reuter) Thomas Jukes, een bio chemicus, verbonden aan de universiteit van Cali- fomië, heeft in het blad van het Amerikaanse me disch genootschap ver klaard dat het hormoon „des" (diethylstilbestrol), door veeboeren gebruikt om snel mager vlees te krijgen, waarschijnlijk ongevaarlijk voor de Het vorig jaar verboden de Amerikaanse autoritei ten het gebruik van dit hormoon omdat het mo gelijk kankerverwekkend zou zijn. Jukes zegt nu dat de kaxjs om kanker te- krijgen feitelijk niet be staat gezien de geringe hoeveelheden des die na de slacht in het vee ach terblijven. P L y l.mmm 9 li ROERMOND (ANP) Ruim vierhonderd paro chianen van het rectoraat Molenhoek te Mook hebben gistermiddag in Roermond een protest demonstratie gehouden tegen de beslissing van mgr. Gijsen om pater A. van Dam niet te benoemen tot pastor van hun parochie. Voor het bisschoppelijk paleis werd een bood schap voorgelezen, waarin de parochianen hun teleurstelling, verbijstering, verontwaardiging en onmacht uitspreken. In de boodschap, die in het paleis, door een deputatie ter hand gesteld werd aan vicaris-generaal mgr. A. Castermans, zeggen de parochianen: „Wij zijn niet uit op afscheiding van de kerk, maar uw handelwijze brengt velen van ons in ernstige gewetensnood. Wij willen ook niet een situatie zien ontstaan waarbij u meent te moeten constateren, dat wij ons, de facto, buiten de kerk geplaatst hebben". Mgr. Gijsen, die zelf niet aanwezig was, werd uitgenodigd tot een open gesprek. Benzineprijs met omhoog DEN HAAG Minister Lub bers (Economische Zaken) wacht niet dat de benzineprij zen binnenkort zullen worden verhoogd. Hij zei zaterdagmid dag: „Ik vind het een leuke uitdaging om die prijsverho ging tot zeker 1 januari tegen te houden". Sprekend over het probleem van de werkgelegenheidssituatie zei de minister dat dit probleem moet worden aangepakt als een gezamenlijke verantwoordelijk heid van werkgevers, werkne mers en overheid. Hij pleitte ervoor dat de bedrijven zoveel mogelijk het verdiende geld weer investeren om de werkge legenheid te De energienota (Van onze correspondent) Japanse Rode Leger en de Rode BONN De wapens, die de Japan- leger-fractie van de Baader-Mein- se terroristen tijdens het gijze- hofgroep nauwe contacten bestaan, lingsdrama in Den Haag gebruikt hebben, zijn volgens de Westduitse geheime dienst afkomstig van de anarchistische Baader-Meinhof- I groep. Ook zouden er tussen het Het plan van de overal zou samen in Keulen en Düsseldorf uitgewerkt zijn, terwijl het nu wel vast schijnt te staan, dat de Japanse terroristen vanuit een onderduikadres van de Baader-Meinhofgroep in Aken naar Ne derland gekomen zijn. In Duitsland zijn zij via het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld aangekomen. Westduitse handlangers hiel den hen daarna in woningen in West-Berlijn en Aken verborgen. Hier werden zij ook uitgerust met wapens, die Ulrike Meinhof op de zwarte markt gekocht had en die uit een Amerikaans legerdepot te Butzbach nabij Frankfort gestolen waren. Het marktplein van het Duitse plaatsje Kalkar was zater dag afgeladen vol met tienduizend, merendeels Nederland se betogers tegen de bouw van de kerncentrale bij Kalkar. Hulpgoederen voor Honduras verduisterd NEW YORK (UPI) - Het tijd schrift Newsweek weet te mel den dat het Hondurese leger veel hulpgoederen die het door een orkaan en overstromingen geteisterde Honduras uit alle 1 delen van de wereld bereiken, onderschept en achterhoudt. Mevrouw Ford maakt het goed WASHINGTON, (AP) - President Gerald Ford heeft gisteren ver klaard dat zijn vrouw Betty, bij wie zaterdag een borst is afge zet omdat zich hierin een kan- kergezwel bevond, het redelijk goed maakt. "We hebben geluk gehad dat het gezwel vroeg werd ontdekt, i want ze zou pas over maand of vier, vijf weer i nieuw worden onderzocht" dus Ford. „De omstandigheden in aanmerking genomen is alles goed verlopen," zo voegde de president eraan toe. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Op 65-jarige leeftijd is zondag in Wassenaar overleden de heer J. Smallen- broek, oud-minister en lid van de Raad van State. De heer Smallenbroek was ernstig ziek. Smallenbroek was in 1929 een van de oprichters van de AR- JA, de jongerenafdeling van de Brug dreigde in te storten AMERSFOORT De brug over de Heiligenbergenbeek in de rondweg om Amersfoort is van zaterdagmiddag tot zondag avond voor alle verkeer geslo ten geweest. De brug dreigde in te storten. Het instortingsge vaar was vermoedelijk ontstaan als gevolg van hoge waterstand in de beek waardoor een deel van het zand van het dijkli- I chaam werd weggespoeld. Het verkeer werd tijdelijk door j Amersfoort geleid. Rijkswater- i staat heeft gedurende het week- einde de rijksweg gedeeltelijk opengebroken om de ernst van I de situatie te onderzoeken. Te- j gen zes uur zondagavond kon de rondweg voor het verkeer weer worden vrijgegeven. Pater Th. van Asten legt functie neer bij Witte Paters ROME Pater Theo van Asten (52), die zeven jaar lang de congregatie der Witte Paters heeft geleid als generaal-over- ste, zal worden opgevolgd door de 46-jarige Fransman Jean Marie Vasseur. pater Van Asten heeft zich niet j herkiesbaar gesteld wegens ge- i zandheidsredenen en omdat hij zijn werk aan jongeren wilde overdragen. Een van de ver strekkende besluiten van Pater j Van Asten is geweest, dat hij I in 1973 de Witte Paters uit Mo- Z zambique heeft teruggetrokken. kracht tot 1942 benoemd tot inspecteur van belasting. In 1947 volgde zijn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Drenthe en in 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer. In het kabinet-Cals dat in 1965 ontstond trad hij op als minis ter van Binnenlandse Zaken. In juli 1966 reed de heer Smallen broek tegen een geparkeerde wagen i de MINISTER LUBBERS' ENERGIENOTA zal niet het stuk zijn, dat in Nederland de scherpste politieke controverse teweeg gaat brengen. Actiegroepen blijven zich roeren tegen alles wat dc verdere ontwikkeling van atoomenergiebronnen betreft, maar in redelijkheid zal hun concrete doel beperkt moeten blijven tot het treffen van zo groot mogelijke veiligheidsmaatregelen. Onze mo derne samenleving kan nu eenmaal niet buiten energie-ontwikke ling op grote schaal en naar het zich laat aanzien zullen omstreeks 2000 olie en aardgas mogelijk niet meer toereikend zijn voor de dan levende behoeften. WETENSCHAP EN TECHNIEK zullen doorgaan met de research naar praktische mogelijkheden om water en zonnewarmte op grote schaal voor energie-ontwikkeling toe te passen. Maar het succes van die pogingen is allesbehalve gegarandeerd. Het energie energiebeleid minister Lubbers is overigens niet alleen gericht op het ontwikkelen van nieuwe energiebronnen; het is hem ook te doen om een zuiniger gebruik van de bestaande bronnen. Dit blijkt ook uit de theorie van het olie- en aardgasprijsbcleid; het verhogen van de gasprijs heeft het nevendoel om de grootgebrui kers tot een zuiniger gebruik te bewegen. MAAR OF DIT LAATSTE behalve een theoretische mogelijkheid ook een praktisch haalbare kaart is? Misschien kan de regering daarover volgend jaar op Prinsjesdag concrete mededelingen doen. Voorlopig lijkt het ons redelijk om niet in een verminderd gebruik van het aardgas te geloven. Wil een regering dèt bereiken, dan is de een of andere vorm van rantsoenering o.i. de aangewezen weg. Voor de westelijke wereld zou ingrijpen in het energiegebruik trouwens diep ingrijpen in diverse belangrijke zaken: de industria lisatie. de werkgelegenheid, de wclvaartspolitiek enz. Het nadenken over de samenhang van deze objecten is amper begonnen; ook de nota van minister Lubbers licht nauwelijks een tip van de sluier over dit probleem op. ARP. Zijn ambtelijke loopbaan begon bij de Registratie en Do meinen. In 1939 werd hij raad slid van Elburg en later wet houder. In de oorlog werkte hij in het verzet in januari 1945 werd hij gearresteerd en als „Todeskandidat" in Amster dam opgesloten. Hij overleefde echter de oorlog en kreeg zit- kernreactor, die er nu al staan, te bewaren als een monument van een mislukt en ondoordacht plan". Henk Langerakker, secreta-1 ris van de landelijke anti-Kalkar-groep, kreeg met deze opmerking de handen op elkaar van de zeker 10.000 demonstranten die zaterdag het marktplein van het Duitse plaatsje Kalkar vulden. Op de fiets, met eigen auto's en met 130 bussen waren de Nederlan ders versterkt door enkele Belgen en Duitsers, naar Kalkar I getrokken om te protesteren tegen de bouw van de kernreactor. Geëist werd: afzien van verder Nederlandse deelname aan het projekt, stopzetting van de bouw en intrekking van de financie ringswet. nogal wat Op het plein heerste een kermisachtige sfeer met spandoeken, zorgde, omdat bleek spreekkoren en de zang van ondermeer „Het is de schuld van het kapitaal. „Een van de sprekers. PvdA-Kamerlid Konings, riep zijn Duitse zusterpartij spd op zich achter de eis tot stopzetting van het Kalkarprojekt te stellen. De demonstratie verliep verder ordelijk. Er waren 150 duitse politiemannen op de been. Een deel van hen bewaakte de reactor-in-aanbouw. De Consumentenbond heeft minister Lubbers gevraagd de heffing van Kalkar-weigeraars te besteden voor ontwikkeling van alterna tieve energiebronnen. ZCmq nr«st to tempcrahren m LchtcriA n mdtoaren opMarngon W-W warmte* rwt H hoge-drviujebied bcwotojnq «f» sneeuw T-r tou-fron» L tagc-dri*gobiod fl?r>rcgen onweer wndricMing wrpUatsingsncftino dat hij was doorgereden, hoe wel hij de volgende morgen contact opnam met de eigenaar van de aangereden auto. Deze affaire was voor de heer Smal lenbroek aanleiding zich als mi nister terug te trekken. In 1967 volgde de benoeming van de heer Smallenbroek tot lid van de Raad van State. AMSTERDAM Met een pleidooi voor het beschikbaar stellen van de verworvenheden van de ruimtevaart voor het oplossen van „aardse" problemen, vooral in ontwikkelingslanden, heeft prins Bernhard gisteren in de Amster damse RAI het 25ste ruimtecongres geopend. Aan het congres, dat een week duurt, nemen ruim 500 wetenschaps mensen uit de hele we reld deel, waaronder de raketdeskundige Werner von Braun en de astro nauten Leonov en Staf ford. Op de agenda staan on derwerpen als de bouw van grote ruimtesta tions, de verkenning van planeten door middel van robots, de mogelijk heden in contact te ko men met beschavingen elders in het heelal, en de Russisch-Amerikaan- se samenwerking op ruimtevaargebied. Een belangrijk punt is voorts het creëren van een ruimterecht. Er zijn juridische maatregelen nodig om te voorkomen dat regeringen in de toe komst via satellieten per radio en televisie propa- ganda-boodschappen kunnen uitzenden in lan den die daar niet op ge steld zijn. Tenslotte komt het onderwerp ruimtemisdaden aan de orde. De prins noemde ook het space-lab-projekt, waarin Europese landen en Amerika deelnemen. „Als ik jonger was, zou ik proberen de eerste Nederlandse astronaut te worden," zei hij. Bezorgers VNU maken front (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een grote groep weekbladenbezorgers heeft za terdag tijdens een protestver gadering één front gevormd te gen hun werkgeefster de VNU, uitgeverij van onder meer Pa norama, Margriet, Story, Libel- le en zo'n 20 andere bladen. De VNU wil door integratie van bezorgwijken 500 bezorgers, af voeren. De overblijvende bezor gers moeten 25 procent meer produktie maken om hetzelfde loon te behouden. Zaterdag for muleerden de bezorgers drie ei sen: Wel integratie, maar be houd van de 23 procent bonus per kwartaal, een winst in een vast centenbedrag en inspraak voor wat betreft de leverings voorwaarden. Pro Makarios demonstratie een dode LIMASSOL (AP) Een bejaarde Griekse Cyprioot is gisteren neergeschoten en dodelijk ge wond toen tienduizenden Griekse Cyprioten zich verza meld hadden voor een demon stratie ten gunste van presi dent aartsbisschop Makarios. Het was de eerste pro Makarios demonstratie op het eiland sinds 15 juli toen de voormalige militaire junta in Griekenland en de Grieks-Cypriotische EO- KA-B ondergrondse een staats greep ondernamen, waardoor Makarios werd gedwongen naar het buitenland te vluchten. Kunst te kijk Nadat onlangs een ten toonstelling van moderne abstracte kunst in Moskou letterlijk weggespoten werd, hebben de Russi sche autoriteiten tenslotte toestemming gegeven voor een dergelijke ten toonstelling in het Ismai- lovskipark te Moskou. Dui zenden Moscovieten kwa men een kijkje nemen. Hier verklaart een van de schilders zijn werk aan de toeschouwers. Nederlandse zaden naar Bangla Desj SCHIPHOL Ecu zending Ne derlands saai- en pootgoed ter waarde van 230.000 gulden, is gisteravond van Schiphol naar Bangla Desj overgevlogen. Het geld voor de sending van veer tien ton Nederlandse saden is bijeengebracht door de inter kerkelijke aetle Bangla Desj. In het door zware overstromingen getroffen Bangla Desj bestaat grote behoefte aan dit soort hulpgoederen. Omdat de oog sten grotendeels door het water zijn vernietigd, trekken vele in woners naar de hoofdstad Dac ca in de hoop daar wat voedsel te krijgen. Het Nederlandse zaaigoed is be stemd voor de teelt van worte len. tomaten, bieten en kool. Universitair Nieuws ingenieur: Cultuurtechniek: H. an Alderwegen, Den Haag, B. J. v.d. Berg, Den Haag, J. B. A. A. Taks, Terheijdcn, W. F. C. Vermei). Ocgstgeest. Tuinbouwplantcnteelt Mevr. C. Mast-Kruiniger. Bcnncko m/Delft Plantenveredeling: J. Son- neveld, Naaldwijk. Landbouwwerk- tuigkunde: P. Scherpenisse, Sche- vcningen. Levensmiddelentechnolo gie: Mcj. E. S. J. Scheps, Rijswijk. museologie. Dr. P. H. Pott is directeur van het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden, het exa- Dr. T. E. Vetter is benoemd tot e Wager gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en in de centra le interfaculteit aan de rijksuni versiteit te Leiden. Hij zal on derwijs gaan geven in de boeddhologie, indische wijsbe geerte en het Tibetaans. Dr. T. E. Vetter is thans wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Leiden Dr. M. R. Spindler is benoemd tot Dr.ir. B. F. Galjart is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de gewoon hoogleraar in de facul- faculteit der godgeleerdheid teit der sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Lei- de rijksuniversiteit te Lei- den. Hij zal onderwijs gaan ge- den. Hij zal onderwijs gaan ge ven in de algemene sociologie der niet-westerse volken. Dr. ir. B. F. Galjart is thans weten schappelijk hoofdmedewerker aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Dr. M. C. Colenbrander is eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de rijksuniver siteit in Leiden. Dr. P. H. Pott is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij zal onderwijs gaan geven in de i de missiologie en oecu- ROCKEFELLER Een commissie van de Ameri kaanse Senaat heeft besloten haar aanbeveling aan de Senaat betreffende de bevestiging van Nelson Rockefeller in het ambt van vice-president uit te stellen tot na de Congresverkiezingen $an november. Drie Duitsers wurgden Muidenaar MUIDEN (ANP) Drie Duitsers, die vrijdag in Amsterdam zijn aangehouden, hebben bekend de 54-jarige Karei Andriessen in zijn woning in Muiden om het, leven te hebben gebracht Het zijn inwoners van Hennen, Schwemmingen en Bochum van resp. 26, 22 en 22 jaar. Zij waren de woning van de heer Andriessen donderdagavond binnengedrongen, hadden hun slachtoffer eerst mishandeld en vervolgens naar de slaapkamer gesleept en daar vastgebonden. Toen de heer Andriessen zich bleef verzetten, werd hij door het drietal met behulp van een das en een riem gewurgd. Het motief van de drie duitsers was volgens de recherche van dc rijkspolitie roof. Zij stalen uit de woning kostbare geluidsap paratuur, een filmprojector en een aantal antieke voorwerpen. Ook zouden zij de auto van de heer Andriessen hebben meege nomen Er komt morgen niet veel verandering in het weer in ons land. De temperaturen blij ven ver beneden normaal voor de tijd van het jaar en er zullen plaatselijk buien vallen. Het weei blijft dan ook nog onder invloed staan van een depres sie, waarvan de kern zich bo ven Scandinavië bevindt. Ai- leen in de nacht komen flinke, opklaringen voor, waardoor dc temperaturen tot even boven het vriespunt kunnen dalen. Amsterdam De Bilt Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Gen Cve Innsbruck Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorcu Muenchcr. In de nacht van zondag op maan dag werd op het vliegveld Vol- kel een minimumtemperatuur van 2 graden gemeten. In de ons omringende landen is het weerbeeld al niet veel beter. Oslo Men moet naar Zuid-Italië, Joe- Parijs goslavië of Griekenland gaan ?°[TÏ0 om middagtemperaturen van 25 Stockholm graden of hoger te treffen. Het Wenen is daar tevens zonnig. Tunnel onder Suezkanaal CAIRO, (AP) - Egypte heeft 100 Met de bouw van de tunnels zal miljoen dollar uitgetrokken voor de bouw van drie tunnels voor het vervoer van water, automobielen en treinen onder het Suezkanaal naar het schier eiland Sinai, aldus heeft de mi nister voor wederopbouw Os man Achmed Isman verklaard. volgend Jaar een begin worden gemaakt Zij zullen in totaal 300 miljoen dollar kosten. De "wa- tertunnel" zal dienen voor het transport van water uit dc irri gatiekanalen langs de Nijl naar Sinai. PALESTINA-COMITE: DEN HAAG - Het Nederlands Palestina Comité vermoedt, dat de bekentenissen van de drie in Israël gevangen Nederlanders onder intimidatie zijn afgedwongen. Het comité spreekt over „zoge naamde bekentenissen". De Nederlandse organi satie noemt de Juridische behandeling van de drie inwoners van Leiden slecht, ook de hygiënische verzorging zou te wensen over laten. De twee meisjes bevinden zich vanaf 13 september in hechtenis. De Nederlandse jongen werd op 21 september gearresteerd. Op 27 september werd advocaat tot hen toegelaten. In de tussenlig gende periode zijn ze al vaak langdurig gehoord en enkele malen voor een rechter geleid. Aldus het Nederlands Palestina Comité, waarvan de drie gevangenen lid zijn. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Zionisten bond hoeft in een open brief aan enkele kamerle den er zijn verbazing over uitgesproken, dat deze kamerleden vragen aan minister Van der Stoel hebben gesteld over de arrestatie van de drie Nederlanders. „Eenvoudige navraag in Israël zou voldoende zijn geweest om de ongerustheid weg te nemen". Volgens het bestuur is het niet nodig de rechtsbedeling in Israël te waarborgen door druk van een buitenlandse mogendheid. Geen actie personeel Veenhuizen stichten in Veenhuizen is te ruggekeerd. De personeelsle den zijn vanmorgen niet tot* actie overgegaan om het opne men van gedetineerden in de inrichting Nieuw Bcrgveen te verhinderen. „Wc hebben van de minister onze zin gekregen". stige bezwaren tegen de plan nen van de minister. Deze wilde in dc inrichting Nieuw Bcrg veen gedetineerden met vonnis sen van twee maanden of lan ger plaatsen. De inrichting, die niet op de gebruikelijke manier is beveiligd, ligt echter temid den van de dienstwoningen van het personeel. Dit personeel cis- te, dat er alleen gedetineerden worden ondergebracht zonder crimineel verleden voor slechts maximaal twee weken. Na overleg met de minister is be sloten aan de eisen van de per soneelsleden tegemoet te ko men.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7