Kat-Expo in Groenoordhal trok 16.000 bezoekers Allerlei(ds) Jeugd krijgt eigen keuring in de Waag op Werelddierendag ;INA| MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN „De beste kat, die welke u het liefste vindt". Dit I zei Sjefke van Oekel (van VPRO's discohock) gisteren tij dens de Kat-expo. Met deze woorden vertolkte hij de ge- waa dachte van de ruim 16.000 be zoekers aan de Groenoordhal, die van de jaarlijkse gelegen heid gebruik maakten om eens uitgebreid „poesje te bekij- Ue», Vanuit hun kooien keken bijna 1100 poezen het publiek aan met ^un groene, blauwe, grijze (Ki jol', of oranje ogen. De meeste had- (jen het na een paar uur wel bekeken en legden zich te ruste komn» in de hoek van hun kooi of onder hun zijden dekentjes. Slechts weinig katten gaven van hun ongenoegen over het hele festijn, dat zich rond hen afspeelde, blijk, door te blazen of te slaan. Mevrouw Den Uyl met dochter en twee kattenmeisjes Mini-showt je 2 heer Van Oekel maakte er een li-showtje van. De „Ik word niet goed's", „Waar dat nou nodig's" en „Ik moet bra- lucht. Bijna een half uur had hij nodig om tot het eigenlijke doel van zijn komst het uitrei van de prijzen voor de beste huiskatten, te geraken. Ën toen dan eindelijk de'eerste eigenares van zo'n huiskat, Ib- beltje, de prijs in ontvangst kon nemen, was het dier zo zenu wachtig geworden dat hij bijna uit de armen van zijn bazin sprong. De prijs voor de aller beste huiskat ging naar me vrouw IJ. van Balen uit Wasse naar met haar „Grijsje", een Cyperse kat met groene ogen. Startsein echtgenoot president, Uyl gaf zaterdagochtend het startsein voor het jaar lijks terugkerend festijn in Lei- NCRf den. Samen met haar dochterj- i vergezeld van wethouder I Oosterman, loco-burgemeester I Van Aken en organisator R. Lauwers maakte zij een tochtje I langs de hokjes, waar de poe- J zen toen nog fris en vrolijk in speelden. Sjefke van Oekel kon het met de prijswinnaressen best vinden. lied „Bedankt lieve ouders" en een liedje met ongeveer dezelf de strekking ten gehore had gebracht reikte hij de prijzen ereklasse korthaar en langhaar. Het werden respectievelijk „Re- mus de Bilancia" en „Tabla de Vialla d'Ittre". de minister- Atje KeulenDeelstra was spe- E. J. den ciaal uit Friesland overgeko men om de sportkat van Lei- den'74 te kiezen. De keuze van de schaatsster viel op „Ch. San dra van Inranzo", een bruine Burmee's. Haar collega, de Leidse voetballer Wim Rijsber- gen zocht het meer in de lang harige klasse: „That's why she is Liselotje", een prachtige Per zische'schildpad. waar wekelijks veemarkt en sportevenementen, en jaarlijks- ondermeer een Leidato en een Vebo worden gehouden. Aan het eind van de middag kon de friteskraam melden dat er meer dan duizend kilo patat in de magen van de bezoekers was verdwenen. De koffie, frisdran ken en bier zal hier waarschijn lijk mee in verhouding staan. Temidden van alle drukte was de stand van „Florak" het tuincen trum uit Leidschendam een oa se van rust. Hier plachtte orga-» nisator van het geheel, de heer Lauwers menigmaal zijn toe vlucht te zoeken, tot de onver biddelijke stem in de microfoo- n: „Wil de heer Lauwers naar het podium komen" hem weer voor een bepaald klusje opriep. Voor de derde maal i is de Leiderdorper in touw voor „zijn" katten. Tweemaal werd de Kat-expo in de Stadsgehoor zaal gehouden. Dit jaar Voor de eerste maalin de Groenoordhal. Voor de vele katliefhebbers in Leiden en wijde omgeving is het te hopen dat driemaal voor hem geen scheepsrecht is. Want de belangstelling voor de Expo neemt toe: Het aantal bezoe kers is tweemaal zo groot als vorig jaar in de Stadsgehoor zaal", aldus de heer Lauwers. Liesbeth Vogels r°Rai 1cLter Let grote groene doek, dat de Groenoordhal speciaal voor deze gelegenheid scheidde, be- gon het team van keurmeesters 2 opdracht de poe-' ir een te keuren, teneinde de beste in de show te kunnen aanwijzen. Dit werden: de Perzische particolor „That's why he is Sir Lancelot" van mevrouw Van der Berg uit Den „Dark Jura van As- gars", een siamees van C. Hek- Patat stra uit Rotterdam. Beide eige- rs ontvingen de erepenning de gemeente Leiden uit Of Let kijken Tot perskatten van de Kat-ex- po'74 werden „Klaas" van me vrouw Meier uit Zoetermeer en „Sonseery van Chateau Blanc" van de heer Peters uit Lemmer gekozen. De keuze van de stu denten vielen op „Lynette Don Pedro" van mevrouw Ter Wal uit Den Haag en „Cheetah Chem-Chem" van mevrouw Vo gel uit Den Haag. handen van burgemeester Vis. r katten honge- ^'e^jeS ima vOok vader Abraham (Pierre Kar- sten) viel de eer te beurt enig raskatten te kunnen bekronen. "Nadat hij het alom bekende dorstig maakt is nooit officieel aangetoond. Dat de midden in de grote Groenoord hal opgestelde standjes, het res taurant en de friteskraam op volle toeren draaiden was met het blote oog te zien. „Ik krijg er een sik van", aldus een van de werknemers in de grote hal, Kijken naar katten en soms zelf even vasthouden, en Vbaien. LEIDEN Het is levendiger dar ooit in deze goede stad, dit afgerekend schijnt te hebber met elke negatieve instelling dit Leiden alleen maar kwaad kar berokkenen. Er is radicaal vooi een nieuwe koers gekozen: Lei den is zo beroerd nog niet als men wel eens dacht. Nu kun je voor een dubbeltje (en daar zit het stadsbestuur onverminderd mee te tobben) niet op de eerstt rij zitten, maar met medewerk ing van vele schouders dit eronder kunnen worden gezet valt wel degelijk iets te berei ken. Er blijkt echt wel wat te kunnen in Leiden. Vele tiendui zenden kwamen op de Leidatc af, Leiden praalde in honderd duizend, zelfs miljoenen huiska mers op het t v-scherm toen het Spel zonder Grenzen er een grandioze finale hield. Nog dit weekeinde was er de Kat-Expo 1974 in de Groenoordhal voor vele duizenden bezoekers - vooral van buiten - met een erg succesvolle show en de ko mende week wordt de kroon gezet op een wekenlange Lei- den-Promotion als dubbel en dwars 400 jaar Leiden - promo tion als dubbel en dwars 400 jaar Leiden Ontzet gevierd gaat Zaterdag en zondag hadden we de katten- en poezen-invasie. Temidden van de 3 oktobertoe- standen leven we toe naar We relddierendag op 4 oktober, een dag waarop traditiegetrouw veel Leidenaars een kater heb ben. Dat is overigens een louter toevallige samenloop van om standigheden. Een wat ongeluk kige samenloop misschien, want we zullen die 4e oktober toch wel heel goed ons hoofd bij het dier moeten hebben. En als je het goed wil doen, moet je ten aanzien van de liefde tot het dier bij de jeugd beginnen. Midden in de Leidse feestweek wordt daar ruimschoots aan dacht aan besteed. Na de kat- tenbezetting van de Groenoord hal krijgen we op 4 oktober een diereninval in de Waag. Aller hande huis- en troeteldieren, die samen mot hun baasjes naar de Waag komen om een echte keuring te ondergaan. Vlieland Jet idee is uitgegaan van dieren speciaalzaak Vlieland, die op het verzorgingsgebied van het dier een naam te verliezen heeft. Al een paar maanden geleden zijn de voorbereidingen begonnen. De organisatoren mikken op zeker duizend kinde ren, die met hun eigen dier ter Deze twee medewerkers van de Dierenbescherming zaten afgelopen vrijdagavond wat triest voor zich uit te kijken. Er meldden zich slechts drie collectanten voor een huis- aan-huis- en straatcollecte die deze week wordt gjhouden- Vanavond van 19 tot 20 uur kan men zich echter in Auberge Francaise aan de Kloksteeg 19 alsnog aanmeldden. Voor de straatcollecte kan men er ook vrijdagavond a s. van 19 tot 20 uur terecht en zaterdagmorgen van 9 tot 11 uur. het baasje met zijn of haar dier terug wordt ver wacht voor de eindkeuring, waaruit tenslotte de prijzen te voorschijn moeten komen. Vrijdagmiddag om 1 uur begint het massale keuringsfestijn. De Waag is dan volledig berekend op een grote toeloop. Ook pu bliek kan komen kijken en van achter dranghekken het bonte wereldje van kind en dier aan schouwen Dat zullen kostelijke toneeltjes kunnen worden. De keuring is volkomen „sluitend" opgezet: er is een deelnemers- controle, een kado-tafel, EHBO. een schoonmaakdienst en ge luidsinstallatie. Vlieland heeft zo'n 28 mensen beschikbaar ge steld om het geheel tot een waar feest voor kind en dier te doen maken. Dat het geen ratjetoe wordt is wel de toezegging van dierenarts dr. F. Muurling uit Leiden, die er streng op zal toezien, dat geen zieke dieren worden bin nengebracht. Hij zit direct ach ter de declnemerscontrole. De 4 oktoberkeuring (die elk jaar herhaald za! worden als ze een succes blijkt te zijn) lijkt ons een prachtgelegenheid voor de jeugdige verzorgers van dieren om erachter te komen hoe hun dier er voor staat en om de puntjes op de verzorgings-„i" te zetten. De jongelui die rn<-e wil len doen (inschrijving deelne men kost geen cent - kan ge beuren bij Vlieland, Nieuwe Rijn 50) zullen er voor moeten zorgen, dut hun lievelingsdier er erg goed uitziet. Het wordt vrijdag een echte dieredag voor het jonge volkje, als de voorte kenen niet bedriegen Ton Pieters keuring zullen komen. AI hon derden kinderen hebben zich laten inschrijven en tijdens de Kat-Expo kwam daar nog eens een stevig portie deelnemortjes (tot 16 jaar) bij. En dat zal de komende dagen nog wel zo doorgaan. heeft nu al een bont assorti ment kunnen inschrijven. „Dat worden niet alleen honden en katten", aldus de heer Van Zeg veld, „maar ook zijn er kinde ren die met pluimvee, marmot- aanzetten. Ze mogen van ons best met een paard of een koe komen. Er is trouwens ook een wandelende tak bij, verder zul len zeker één pony (met wagen) en een geit de serieuze keuring passeren. Een jongetje vroeg me of-ie een regenworm mocht meenemen. Natuurlijk (zei ik) je doet maar, elk dier is wel kom in de Waag". Prij: zen De dieren worden uitsluitend ge keurd op de verzorging. Ieder kind krijgt een kans om in de mooie prijzen te vallen. Het ras van een deelnemend dier speelt geen rol: een rakker van een „vullusbakkenstum" kan net zo goed voor de dag komen (of wellicht nog beter) als een prachtige ras-cocker. De best verzorgde dieren krijgen dus een prijs en elk dier (hoe klein, hoe groot of hoe vreemd ook) krijgt een conditiecertificaat, waarop de keurmeester - een stuk of 16 - zijn beoordelingzet met raadgevingen op het gebied van verzorging. Als het dier er erg goed uitziet, zet hij er ook onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Kali [var In alle vroegte vertrokken zater dagmorgen vanaf het Schut tersveld vier bussen vol Leidse anti-Kalkar-demonstranten naar het rustieke oude Hanzes- tadje even over de Duitse grens. De laatste dagen had de telefoon bij het Leidse anti-Kal- kar-comité werkelijk rood gloeiend gestaan: veel mensen wilden op het laatste moment nog een kaart reserveren. Daar naast werden in korte tijd zo'n 1800 protesthandtekeningen verzameld Naar Kalkar dus. maar eerst ging de tocht naar Nijmegen, waar de Leidenaren zich bij hun mededemonstran ten uit den lande zouden voe gen. Daar zocht een Amster damse bus verkering met een van de andere 145 bussen, zo dat beide de strijd moesten sta ken. De inzittenden kwamen met de schrik vrij en zetten de tocht in andere vervoermidde len voort Even later begaf een bus het helemaal en moest door een andere vervangen worden. En of dat allemaal nog niet genoeg was, ontstond er bij de Duitse grens een langdurig oponthoud, omdat de Duitse douane eiste dat alle leuzen te gen de Kalkar-centrale van de bus- en autoramen werden ver wijderd: de Duitsers mochten kennelijk niet weten wat al die Hollanders kwamen doen. Ver ontwaardiging alom. Ieder die zich niet aan de eis van de douane wenste te houden, zou worden teruggestuurd, zo zei men. En bij dreigen bleef het niet: een Leidenaar die het waagde een lange neus te trek ken tegen het gezag werd uit de bus gehaald en naar Holland Duitse autoriteitenTwee uur stonden ze daar: al die bcwogén en bezorgde mensen Daarna zetie de massa zich weer in beweging en slingerde het kleurrijk bussenlint door het fraaie zonovergoten Duitse land weer terug naar huis. Mis schien nog niet tevreden, maui in elk geval in de wetenschap dat zij nooit zouden kunnen zeggen „Wir haben es nicht gewusst Huurschuld w moeten het bestuur vai de Leidse Woningstichting dui delijk maken dat huurschulo geen reden mag zijn om bewo ners te weren uit de bewoners kontaktcommissie of andere or ganen van de LWS. op handen zijnde renovatie is het volgens mevrouw Van de Zande waarschijnlijk dat het ministerie de ontheffing inder daad zou hebben toegekend „Is het college bereid te verklaren dat de LWS in deze in gebreke is gebleven en wil het college er bij het bestuur van de LWS op aandringen deze ontheffing alsnog aan te vragen?", zo in formeert zij in huar brief. En tenslotte: „Mocht er niet vóór de door het ministerie gestelde termijn kunnen worden begon nen met de renovatie, moet dan niet toch ontheffing van de huurverhoging van 1 april jl. worden aangevraagd in ver band met de slechte staat van onderhoud van de huizen?" Troef Dit is het schilderij „Laatste kermis op het Schutterveld", van de Leidse kunstena res Lucia Steinbach. De 3-October Vereen ging is momenteel met haar in onderhande ling óm het werk, dat min ot meer uniek is omdat het kermisterrein is verplaatst, aan te kopen. aiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiuiiiiin terug gestuurd. In een van de volgbussen vond hij gelukkig nog een lege zitplaats. Verder ging de tocht. Al spoedig ver schenen alle leuzen weer op de ramen en na een busreis van vijf uren arriveerde men ten slotte in Kalkar. Welk een merkwaardig welkom wachtte ons hier: de Amsterdamse boe- renkapel verraste ons met vro lijke karnavalsnummers tot de aanvang van de werkelijke de monstratie. Al deze vrolijkheid werd echter bittere ernst toen de eerste spreker voor het grote met leuzen beschilderde decor verscheen: aandachtig luisterde de geweldige mensenmassa die zich op het eeuwenoude pleintje voor het Rathaus verzameld had. Herhaaldelijk klonk een instemmend applaus. Dit alles onder het oog van een klein aantal omwonende Duitsers, die al bijna even nors en on geïnteresseerd schenen als de Hierop heeft het gemeenteraad slid Anne van de Zandt (PPR/PSP/D'66) bij het college aangedrongen naar aanleiding van de moeilijkheden die hier dver zijn ontstaan in het Haag wegkwartier. Onenigheid tus sen de LWS en de bewoners kontaktcommissie over d< vraag of bewoners met huui schuld als leden van deze com missie acceptabel zijn, heeft ei hier toe geleid dat de bespre kingen over renovatie-plannen zijn gestaakt. „Hoewel", aldus mevrouw Van de Zande in een brief aan b. en w „de bewoners graag hun woningen gereno veerd zouden zien en de LWS de plannen hiervoor klaar heeft liggen". Het raadslid wijst er in zijn schrijven verder op dat de LWS heeft verzuimd voor de woningen in het Haagwegkwar tier ontheffing aan te vragen van de huurverhoging van april vun dit jaar. In verband met de fef vormingscentrumvoor wer kende jongeren „Troef' heefi het afgelopen weekeinde zijr. introductieperiode afgesloten Tot nu toe hebben 60 jongeren zich voor de, in totaal tiep werkgroepen ingeschreven. Mei name de kennisma k mgsgroep en de filmgroep bleken erg ir. trek De naald- en draad- en di handarbeid groep daarentegen zullen waarschijnlijk, wegen* gebrek aan belangstelling, niei vun de grond komen. De Troef medewerkers hopen vooi maandag 7 oktober, de dap waarop de werkgroepen gaar draaien, de twintig open plaat sen in verschillende werkgroe* pen nog bezet te krijgen. Eer. ieder die meer inlichtinger rond het werk van het vor mingscentrum wil krijgen, kar. hiervoor terecht op Hogewoerc 57. telefoon 30494 (van 10.00 tol 24.00 uur).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3