Karstens benutte rivaliteit Belgen I Zware straffen Poolse renners Van Gerwen winnaar na diskwalificatie van Maas Bergsftein en Belemans verstevigden positie in raBS^kam-pioenschap Na negen jaar weer zege in Tours Parijs Tijdrit Trophé Micheiin'Peugeot Rus tilde er zwaar aan Enith Brigötha won driemaal Een knipoog van Gerben Karstens (nog in het shirt van BIC) aan zijn supporters na het winnen WARSCHAU Drie Poolse topwielrcnncrs, Ryszard Szurkowski, Stanislaw Szozda en Ta- deusz Mytnik, mogen van hun bond tot het einde van het jaar niet, uitkomen in buiten landse wedstrijden. De reden is, dat de drie tijdens de Ronde van Polen alleen op eigen prestaties uit waren en niet de belangen van het Poolse team hebben gediend. Dit had tot resultaat, dat de eerste en tweede plaats in het eindklassement voor Bel gen waren. De Poolse wielerbond is van me ning, dat met een goede samenwerking betere prestaties waren geleverd. De straf geldt tot het einde v&n het jaar, maar als de renners zich weer onsportief opstellen zal de straf met twee jaar worden verlengd. Vorig jaar was Szurkowski nog een gevierd man nadat hij in San Sebastian de wereldtitel bij de amateurs had ver overd (foto), nu is hij wegens onvoldoen de inzet door de Poolse bond geschorst. VERSAILLES - De najaarsklas- sieker Tours-Parijs is opnieuw een markant punt geworden in de wielercarrière van Gerben Karstens,. Zijn tweede overwin ning, op de laatste zondag van september 1974, valt vrijwel sa men met het einde van zijn con tract bij BIC en zijn nieuwe overeenkomst met Jean Sta- blinski, die Karstens zal inlijven bij zijn nieuwe ploeg. De eerste triomf van Karstens, negen jaar geleden, toen van Parijs naar Tours werd gereden was in het eerste jaar van zijn loopbaan als professional Gerben Karstens behaalde zijn succes op de brede boulevard van Versaillés, waar hij de ruim twaalf jaar jongere Italiaan Francesco Moser in het laatste gevecht van de klassieker over 254 kilometer versloeg. Op dezelfde brede laan, vlak bij het beroemde kasteel, won Karstens, ook negen jaar geleden, zijn eerste etappe in de Ronde van Frankrijk. - Deze klassieker is, uit Franse ogen be zien, de laatste zeventien jaar beheerst door buitenlanders. Met het lange vlakke stuk aan het slot waren het vooral de Belgische sprinters (twaalf overwinnin gen), die de erelijst van de klassieker beïnvloeden. De andere vijf overwinningen waren voor Jo de Roo (2), Jo de Haan, Gerben Karstens en Jürgen Tschan. Om de in vloed van de sprinters te verkleinen, hadden de organisatoren dit keer de koers omgedraaid. De start in Toürs, de zware vallei van Chevreuse, met de hel ling van Dourdan aan het slot om een massale aankomst te vermijden en de kansen van de sprinters te verkleinen. Ruim zeventig renners kwamen aan de finish, het verschil tussen nummer een en nummer laatst bedroeg 3 1/2 minuut en weer werd een sprinter winnaar. Maar Karstens heeft zich niet naar de eindstreep laten brengen. Hij heeft zelf zijn plaats voor in het veld bevochten voor hij Moser diens illusie ontnam. Zelfs zonder deze tweede eerste plaats zou Karstens met Moser en de weer volijveri ge Thevenet een van de groten van de editie 1974 van Tours-Parijs zijn geweest. De aanloop van de klassieker was letter lijk en figuurlijk vlak. De rugwind zórgde ervoor dat het tempo hoog bleef (bijna 47 kilometer werd afgelegd in het vierde uur van de wedstrijd) en het veld bij elkaar. Bij de ravitaillering van Bonne- val, na 137 kilometer was het complete veld van 150 renners nog één peloton. Kortstondige aanvallen van Genet, Es- classan, De Cauwer, Tena en Verstraeten hadden niets opgeleverd. Mede door een aantal valpartijen werd het peloton teruggebracht tot minder dan de helft van het aantal gestarte renners, maar de werkelijke strijd werd uitgesteld tot de verkleinde karavaan de vallei van Chevreuse bereikte. Daar viel Bernard Thevenet aan. Gerben Karstens en Ludo Delcroix, de meesterknecht van Merckx, die zelf twintig kilometer voor de finish afstapte na zijn tweede lekke band, slo ten snel aan bij de Franse oud-kampioen. Ruim een half uur reden de drie man samen op kop, hun grootste voorsprong was driekwart minuut. Achter het trio werd gejaagd door twee groepen, die bij elkaar leken te komen, omdat Merckx de tweede groep indrukwekkend aanvoerde. Het gebeurde net niet, maar het eerste vijftiental achterhaalde wel de drie ont snapten. Bal en Dierickx sloten als eer sten aan, Knetemann, Moser, Danguillau- me en Verbeeck behoorden ook tot de groep. Het laatste viertal sprong, samen met Karstens onmiddellijk weer weg, maar het was opnieuw niet de goede vluchtpoging, want de groep kwam nog een keer terug. Op het aankomstcircuit van Versailles, waar drie ronden van iets meer dan twee kilometer moesten wor den afgelegd, verraste de twintig-jarige Francesco Moser zijn vluchtmakkers. Gerben Karstens reageerde het eerst en kon net als Moser een nuttig gebruik maken van de rivaliteit van de Belgen, die voor elkaar het vuile werk niet wilden opknappen. Danguillaume probeerde de sprong van Karstens te imiteren, maar bleef "hangen" op een kleine 200 meter. Karstens versloeg Moser gemakkelijk in de eindsprint, de Belgen kwantitatief en kwalitatief toch sterk in de eerste groep vertegenwoordigd, streden tenslotte om de troostprijzen. Na Karstens, Moser en Danquillaume was Leman de eerste ver tegenwoordiger van de Belgische sprinte lite, voor Maertens, Verbeeck, De Vlae- minck en Van Linden. Gerrie van Gerwen (archieffoto) werd de winnaar van de tijdrit voor amateurs de Trophee Michelin Peugeot nadat Jo Maas werd gediskwalificeerd. Motorrenner verongelukt tijdens race ENGELBERG De wereldkam pioenschappen touwtrekken, die dit weekeinde In de Zwit serse plaats Engelberg zijn ge houden, zijn een groot succes geworden voor Engeland, dat zegevierde in de belde divisies: tot 640 kg en tot 720 kg. Neder land eindigde in de „lichte" categorie als vijfde, in de zwa re als achtste. Uitslagen: tot 640 kg: 1 Engeland 27 punten; 2. Zwitserland 21; 3. Wales 20; 4. Zweden 19; 5. Ne derland 16; 6. Jersey 14; 7. Zuid-Afrika 7. Tot 720 kg: 1 Engeland 27; 2. Wales 24; 3. Zweden 18; 4. Zuid- Afrika 17; 8. Nederland 9. MUNCHEN - Bij de Duitse mo- torkampioenschappen op gras- banen, die in Pfarrkirchen (Beieren) werden gehouden is de 27-jurige Gerhard Kamm uit Buxtchude om het leven geko men. Kamm werd bij het uitko men van een bocht „verblind" door de modder die de motor van de voor hem rijdende Josef Angermilller opwierp. Vnn zijn zicht beroofd, botste Kamm frontaal tegen de houten afzet ting en overleed op de plaats van het ongeval. MANILLA De Russische gewichtheffer Valeri Oest- joezjin heeft tijdens de we reldkampioenschappen ge wichtheffen in Manilla (Philippijnen) beslag ge legd op de titel in het zwaargewicht (klasse tot 110 kilogram. Hij kwam tot een totaal van 380 kilogram, 167,5 kg trekken en 212,5 kg stoten. Op het eerste onderdeel won hij de gouden medail le, op het tweede moest hij wegens een hoger li chaamsgewicht de Oost duitser Ciezki (eveneens 212,5 kg) laten voorgaan. Ciezki werd in totaal twee de met 377,5 kg. De derde plaats was voor de Rus Joeri Zaitsev met 367,5 kg. Er deden 13 zwaargewich- 110 kilogram) was volgens de verwachting voor Vassili Aleksejev. De 32-jarige Rus, die in zijn afdeling sinds 1970 domineert, bracht een totaal van 425 kilogram omhoog (185 kg trekken en 240 kg stoten), waarmee hij zijn eigen we reldrecord met 2,5 kilo gram verbeterde. In een ex tra poging verbeterde Alek sejev ook zijn eigen top prestatie stoten van 241 tot 241,5 kg. De tweede plaats in het su perzwaargewicht was voor de Belg Reding met 390 kg, de derde voor de Oostduit ser Jürgen Heuser met 382,5 Ig. Het landenkla^sement bij deze wereldkampioen schappen in Manilla lever de een verrassende zege op voor Bulgarije met 78 pun ten. Tweede was Rusland met 74, derde Polen met 50 punten. UTRECHT Zelfs de verschrikkelijke krachtpatser uit Koewacht, tie bijna twee meter lange en 97 kilo zware Peter Gödde boog deemoedig het hoofd toen de tijd van Gerry van Gerwen bekend werd. De import-Zeeuw die in de slopende tijdrit over 40 kilomter om de Trophé Michelin-Peugeot de beste tussentijd had laten noteren, was er niet in geslaagd zijn zo sterke benen tijdens de laatste twintig kilometer eveneens snel te laten rondgaan. schappon opvallend omhoog schoot, bleef op het schitteren de niveau. Na 'de Ster van Zwolle, de Vier-stromenlan- dronde werd hij ook de beste tijdrijder op de weg. Maar terwijl Gerry van Gerwen stralend alle huldeblijken in ontvangst nam, zat een eind verder in dezelfde hal een ande re renner zijn tranen te verbij ten. De 19-jarige Jo Maas uit Maastricht die vriend en vijand had verrast en veruit de beste tijd had gemaakt, word name lijk gedeklusscerd. Op het in dustrieterrein Lage Weide waar de aankomst was gepland, ver zuimde hij de laatste ronde af te loggen zoals was aangegeven. Zonder zich ervan bewust te zijn, sneed hij een stuk van 1200 meter af en zag daardoor een prachtige eindklassering verloren gaan. Jo Maas die overigens beslist geen winnaar zou zijn gewor den van deze individuele tii- De formule 2-race van Hockenheim werd gewonnen door de Fransman Patrick Depailler. Jean Pierre Beltoise met zijn Matra Simca op weg naar de overwinning in de 1000 kilometer van Brands Hatch. AKEN - Na oen vakantie in Span je heeft Enith Brigitha zich dit weekeinde weer in het wed strijdbadpak gestoken. Ze kwam uit fcjij wedstrijden in het 25-meterbad van Aken, waar zij drie onderdelen won: de 100 meter vrije slag in 57.7 secon den. de 100 meter rugslag in 1.08.0 seconden en de 400 meter DEN HAAG - De Limburgse Opel Ascona-equipe Bergstein-Bemelmans het afgelopen weekeinde voorlopig winnaar geworden van de 22e Schevenin- gen-Luxemburg-Scheveningenrit, tellend voor het Nederlandse rallykampioenschap. Door deze zege heelt Bergstein zijn leidende positie in de composi tie om de titel versterkt. Wim Luybregts, die vierde werd met Bruno van Traa, heeft een protest ingediend waardoor de uitslag van de rit nog niet offi cieel is. Het protest is in handen van de KNAC gesteld die op korte termijn uitspraak moet doen. Luybregts reed met zijn Morris Marina de eerste proef verkeerd. Hij is echter van me ning dat de extra lus die moest worden gereden niet in een der gelijke snelheidsproef thuis hoort en vindt voorts dat niet alle rijders van het juiste tra ject op de hoogte konden zijn omdat bij de verkenning veer tig deelnemers werden begeleid door een official waardoor de vrije slag in 4.24.5. De pos van een lichte chloorvergiftiging herstelde Europese kampioene Christel Justen zegevierde op de 100 meter schoolslag in 1.14.2 voor de Belgische Colette Crabbe. Wilma Boon zorgde met een tijd van 1.17.10 voor een nieuw Nederlands jeugdre- cord. wagens die het laatst aan de verkenning begonnen geen juist beeld hebben kunnen krijgen. In het reglement staat echter dat bij een proef de pijlen prevale ren en vast staat dat deze pijlen het traject duidelijk hebben aangegeven. Hierdoor maakt Luybregts niet veel kans dat zijn bezwaar wordt erkend. Van de 98 équipes die zaterdag morgen 'in Schimmert startten voor de rit naar Luxemburg en terug, hebben er ongeveer veer tig de finish in Den Haag ge haald. De uitslagen zijn: algemeen eind klassement superklasse; 1. Bergstein-Bemelmans met Opel Ascona 2. Van de Marei-Berk hof met Opel Ascona, 3. Guli- ker-Van de Brink met BMW, 4. Luybregts, Van Traa met Mor ris Marina. Algemeen eindklassement sport- klasse: 1. Luiken-Polke met Al fa Romeo 178 punten, 2. O'Hcr- ne-Bax met Datsun Cherrv IVo.o punten, 3. Wientjes-Corne- lissen met Alfa Romeo Super 176 punten. De Franse Matra-Simca renstal heeft gisteren een dubbele overwinning behaald in de 1000 kilometer van Brands Hatch', tellend voor het we reldkampioenschap merken. De zege was voor de Franse com binatie Jean Pierre Beltoise- Jean Pierre Jarrier, de équipe Henri Pesacolo-Gerard Larous- se werd als tweede afgevlagd. De Matra's hadden elf ronden voorsprong op de Gulf Ford van de Britten Derek Bell en David Hobbs. De beide Franse wagens hebben felle strijd gele verd om de zege. Orders uit de pit maakten echter een einde aan het gevecht ten gunste van Beltoise en Jarrier. Matra was overigens al zeker van de titel. Gijs van Lennep, die samen met de Zwitser Muller reed, werd met zijn Porsche vijfde. De uitslag is: (235 ronden van 4.26 km) 1. Beltoise-Jaricr (Fr) met Matra Simca MS 67 OC 5 uur 47 min 33 sec (gem. 173,02 km por uur), 2. Pescarolo-Larousse (Fr) met Matra Simca MS 67 OC op elf ronden: 3. Bell-Hobbs (GB) met Gulf Ford GR 7, 4. Gethin-Redman (GB) met Che vron Hart B 26 op zestien ron den, 5. Van Lennep-Mullcr (Ne- d/Zwi) met Porsche Carrera Turbo. De Fransman Patrick Depailler heeft gisteren met zijn March BUM op het circuit van Hoc kenheim de achtste wedstrijd tellend voor het Europese kam pioenschap formule 2-renwa- gens gewonnen. De Westduitser Hans Joachim Stuck, die in de eerste manche door een lekke band ver werd teruggeworpen, werd tweede in de eindrangschikking. In de strijd om het Europese kampioenschap leidt Depailler met 45 punten. De tweede plaats is voor Stuck met 37 en de derde voor de Fransman Jacques Lafittc derde met 27 punten. De uitslag is: 1. Depailler (Fra) met March BRM 1.23.26,4; 2. Stuck (W. Did) met March BRM 1,23.34.7; 3. Jabouille (Fra) met March BRJVÏ 1.23.52.5; 4. Tam- bay (Fra) met Elf-BRM 1.34.38.5. Eerste manche (20 ronden, 135,36 km); 1. Jabouille 40.59,9 (198,69 km/u) 2. Depailler 41.00,2. Tweede manche (20 ronden) 1. Stuck 42.23,4 (gom. 192,2 km/u), 2. Depailler 42.26,2. drlt, had reden om teleurge steld te zijn. Ilij was min or meer het slachtoffer van het feit dat er te weinig motorrij ders waren om de renners te begeleiden. Zelfs kon het voor komen, dat er coureurs zonder een motorordonnancc moesten vertrekken. Een levensgevaar lijke situatie, vooral ook om dat dc wegen niet volledig wa ren afgesloten. Dc renners moesten soms langs tegenlig gers laveren op een manier die dc volgers hartkloppingen be zorgde. Het zou evenwel onjuist zijn te suggereren, dat Van Gerwen geen beste prestattie had gele verd. Hij dankt zijn triomfen aan de laatste weken van zijn intensieve voorbereiding voor de wereldkampioenschappen. „Ik geloof dat het ook een kwestie is van niet te veel koer sen rijden in één seizoen. Vijf tig is meer dan genoeg. Maar de wedstrijden waaraan je wel deelneemt, daarin moet je alles geven. Je moet mijns inziens een wedstrijd nooit als een trai ning beschouwen". Gödde die als een geweldenaar van start ging, ondanks de har de wind en soms wat minder gemakkelijk gebaanbare wegen rónd Utrecht kwam zijn snel heid nooit beneden de 40 kilo meter, moest later dc tol van die inspanningen betalen. Hij bleef voor in het klassement maar reikte niet verder dan edn eervolle tweede plaats. De verslagen Jo Maas: „Het mag dan een troost zijn dat ook Snndbrink verkeerd is gereden, maar het is toch eigenlijk te gek. Nou heb ik eens de kans om me met de echte top te meten en nu gebeurt dit. Ik vraag mij af waarvoor ik mij heb ingespannen. Had ik ook manr een motorbegeleider ge had". Herman Ponstcen, als laatste man en als grote favoriet ge start, kwam in deze tijdrit niet in de voorste gelederen. De cou reur uit Nijverdal had geen en kel excuus en moest met een figurantenrol tevreden zijn. PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17