Geilman redder Roda JC Vraag: hoe lang houdt Haarlem het vol? Antwoord: 39 minuten Graafschap was niet te intimideren Klasse van PSV voor Excelsior fe groot Zoff behoedde Italië voor groot drama MVV beter op dreef: winst Sparta werkte vroeg doelpunt van NAC weg EREDIVISIE LOTTO TOPSCORERS PROGRAMMA'S SPORTTOTO '^{ExcelsiorPSV 'SpartaNAC mil MVVWageningen flOr.fC Den IlaagTelstar idejAjaxFC Twente atftDe GraafschapFC Amsterdam AZ '67—Roda JC HaarlemFcyenoord 'C UtrechtGo Ahead Eagles duf in<J tp$ Ajax ■elj PSV Ja2!, Feyenoord ,nr FC Den Haag 3°F Roda JC f®»FC Twente ljlfc'De Graafschap zic^ FC Amsterdam ijdtSparta ;rel AZ '67 l 'Excelsior ^.Telstar >"P FC Utrecht eeifMW ïelfrWageningen del NAC Haarlem Go Ahead Eagles 11 De laatste kolom Wflfc week. Wc ctr, 1-3 4-2 2—1 2—0 1—0 3—0 5 5 0 0 5 5 0 0 5 4 0 1 5 2 3 0 5 3 11 5 2 2 1 5 2 2 1 4 12 1 4 12 1 4 12 1 5 12 2 5 12 2 5 12 2 4 112 5 0 2 3 5 0 14 5 0 14 5 0 14 is de stand va 10 14- 3 1) 10 16- 6 2) 8 20- 3 3) 7 7-2(6) 7 9-8(5) 6 7-2(4) 6 5-5(9) 4 6-5(7) 4 7-6 (12) 4 2-2 (11) 4 4-7(8) 4 4-8 (10) 4 5-9 (14) 3 4-6 (15) 2 4-8 (13) 1 5-14 (17) 1 4-15 (16) 1 3-17 (18) n de vorige FC Dordrecht—PEC Zwolle FC Den Bosch—SC Amers HeerenveenSVV Helmond Sport—Volendam Eindhoven—FC VVV HeraclesSC Camhuur FC Vlaardingen—NEC Fortuna SC—H'illem II VitesseFC Groningen Eindhoven NEC PEC Zwolle Fortuna SC Heerenveen Vitesse Volendam SW FC VW FC Den Bosch FC Groningen Heracles SC Cambuur SC Amersfoort Helmond Sport FC Vlaardingen Willem II FC Dordrecht Veendam Eindhoven periodekampioen. De laatste kolom is de stand 8 6 2 0 8 5 3 0 9 6 12 9 5 2 2 8 5 12 9 4 3 2 9 4 3 2 9 5 0 4 8 3 2 3 8 3 2 3 8 4 0 4 9 2 4 3 9 2 4 3 9 2 2 5 9 2 2 5 9 2 16 8 12 5 8 0 3 5 8 0 3 5 4—0 6-2 14 18— 5(1: 13 14— 4 2) 13 15—10 3) 12 16— 9 5) 11 16— 9 7) 11 24—13 8) 11 11—12 (9) 10 16—14 6) 8 12— 9 (10) 8 9—10 (13) 8 10—15 9) 8 12—12 (11) 8 12—16 (12) 6 6—11 (14) 6 5—13 (16) 5 817 (17) 4 7—12 (15) 3 4—14 (18) 3 5—15 (19) ran de vorige Excelsior—PSV2 Sparta—NAC1 MVV - Wageningen1 Den Haag—Telstar1 Ajax—Twente1 Graafschap— Amsteerdam1 AZ'67— Roda JC3 Haarlem—Fcyenoord2 Utrecht—Go Ahead Eagles1 Den Bosch—Amersfoort1 Helmond Sport—Volendam1 Fortuna SC—Willem II1 VitesseGroningen1 Het aantal deelnemers aan toto 5 bedroeg 341.968, die voor een inleg zorgden van 926.176 gulden. Het prijzenbedrag is 439.933,- waar voor de le prijs 175.973,- 2e prijs 109.983,- 3e prijs 153.976,- Er hadden zich gisteravond reeds 60 deelne mers gemeld voor de lc prijs. Eredivisie 1 Edström (PSV) 2. Geels (Ajax) 3. Kreuz (Fcyenoord) 4 Bos (FC Twentcf 5 Jansen (FC Amsterdam) 6. De Jong (Feyenoord) 7 Kristensen (Feyenoord) 8. Schoenmaker (Feyenoord) 9. Rep (Ajax) 10. Nanninga (Veendam) 11 Van Leeuwen (FC Den Haag) 12. v.d. Kuylen (PSV) 13. Vreysen (NAC) 14 Walbeek (Sparta) 15. Veen (De Graafschap) Eerste Divisie 1 Groenendijk (SW) 2. Kreekels (Eindhoven) 3. Polko (Heracles) 4 Bleyenberg (PEC Zwolle) 5. Heskamp (PEC Zwolle) - 6 Toonstra (Heerenveen) 7 Jovanovic (FC VW) 8. Hulshoff (Vitesse) 9. Bloemberg (Eindhoven) 10. Prauser (FSC) 11 Blotenberg (FSC) 12. Bosveld (Vitesse) 13. Billy Bond (Volendam) 14 Ooft (Heerenveen) COMPETITIE EREDIVISIE FC Amsterdam - AZ'67 Sparta - MW Bekercompetitie eerste ronde Hermes DVS - FC Den Bosch; IJsselmcer- vogels - Limburgia; FC Dordrecht - SW; NEC - FC Groningen; RBC-Veendam; Herenveen - Fortuna SC; Helmond Sport - Elinkwijk; SC Cambuur - Willem II; PEC Zwolle - Spakenburg. FC VW - Vitesse; FC Vlaardingen - Huizen; SC Amersfoort - Eindhoven; Heracles - Quick Nijmegen; Germanicus - Volen- De winnende cijfers van lotto no. 5 zijn: 12 - 13 - 14 - 28 - 30 - 36. Reservegetal: 31. Het aantal deelnemers aan lotto 5 bedroeg 782.011, die voor een inleg zorgden van 2.682.235 gulden. Het prijzenbedrag is: 1.355.165,- De prijzen zijn: le prijs (incl. jackpot) 527.025,- 2e prijs 127.406,-, 3e prijs 191.109,-, 4e prijs 254.812,-, 5e prijs 254.812,-, De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 3 4 6 16 23 46. Reservegetal: 15. Bram Geilman, die door uitstekend doelmanswerk de score voor Roda blank hield, grijpt weer in. ALKMAAR Het doelpuntloze gelijke spel dat Roda JC in Alkmaar behaalde tegen AZ'67, komt in belangrijke mate op rekening van doelman Bram Geilman, die met een aantal uitstekende reddingen zijn ploeg voor een nederlaag heeft behoed. Van dichtbij ingezonden schoten greep hij met groot reactiever mogen, waardoor kansen van Kist, Vosmaer, Nygaard en Goedhart ongedaan werden ge maakt. Roda JC speelde in de eerste helft nog wel open, maar kwam in latere fazen nog wel eens in moeilijkheden, hoewel AZ'67 met drie amateurs (Goedhart, Van Rijnsoever en later Molendijk) in de ploeg speelde. Trainer Joop Brand moest hiertoe besluiten omdat AZ wordt geplaagd door enkele ernstige blessures en de schor sing van Wildbret en Spelbos. Na de rust heeft Roda JC sterk gegroepeerd gespeeld en be reikte dat ook AZ'67 nauwelijks meer speelruimte kreeg. Het duel had een hard, maar geen onsportief karakter, waarbij scheidsrechter Pijper bij enke le onregelmatigheden toch maar besloot de gekleurde kaarten in de zak te houden. Het harde spel leidde wel tot veel onderbrekingen voor bles- Scheidsrechter: Pijper. Toeschou wers: 9000. AZ'67: Vooys; Van Rijnsoever, Meyer, Mol, Vonk; Vosmaer, Suurendonk (De Vrieè), Ny gaard; Goedhart (Molendijk); Kist en Vredenburg. Roda JC: Geilman; Broecks, Pfeiffer (De Wit), Dijkstra, Blat ter; Advocaat, Ziegler, Offer mans; De Goede, Nanninga, Koerver. ROTTERDAM - Sparta heeft zijn eerste competitie-overwinning binnen. NAC, zonder routine en kwaliteit lijkt verder dan ooit weg van herstel. Ondanks een in de zevende minuut door toedoen van Vreijsen opgelo pen achterstand, kon een fu rieus Sparta in ccn tijdsbestek van ruim een half uur een voorsprong van 4-1 bewerkstel ligen door fraaie doelpunten van achtereenvolgens Venne- kcr, Walbeek, Van Staveren en opnieuw Venneker. NAC drukte de Rotterdammers in de beginfase even terug en bracht Jansen, de zich later herstellende Balkenstein en de veel solerende Visser in verwar ring, wat de treffer van Martin Vreijsen tot gevolg had. Sparta vocht terug en begon aan een vinnige omsingeling van het uit kleine spelers bestaande verdedigingsblok van NAC. Bron, Graaumans, Bakker en Krijncn konden al spoedig de gaten niet meer dichten en de schade liep op tot 1-4. Daar lieten de Rotterdammers het bij en in de tweede helft was de fut er uit, vooral door het falen van Heijerman. NAC zag nog mogelijkheden, toen Vreijsen na precies een uur spelen een strafschop mocht nemen. De niet sterk leidende Geurens kende de strafschop toe nadat Meutstege Brouwers had neer gelegd. De jonge spits van NAC scoorde inderdaad, maar de treffer ontwrichtte Sparta geenszins. Temeer omdat NAC toch geen vuist bleek te kunnen maken. De laatste kansen wa ren zr'fs weer voor de thuis club. Scorevcrloop 7. Vreijsen 0-1, 13. Venneker 1-1 21. Walbeek 2-1, 29. Van Stave ren 3-1, 33. Venneker 4-1, 60. Vreijsen 4-2 (strafschop). Scheidsrechter: Geurens; toe schouwers: 4600. Sparta: Doesburg; Jansen, Bal kenstein, Visser. Meutstege; Walbeek, Van der Veen, Heijer man; Skipper, Venneker, Van Staveren (Van de Munnik). NAC: De Jong; Bron. Graaumans (Cruijssen), Bakker, Krijnen; Bouwmeester, Vermeulen. Dierckx; Smits, Vreijsen (Mul ler), Brouwers. Haarlem Het was voor Haarlem slechts de vraag: hoe lang kunnen we stand houden. Dat lukte ukte tot zes minuten voor de rust. Toen scoorde Harry Vos. Pal daarop schoot Kreuz raak en was het met Haarlem gebeurd. De angstige, van kwaliteit gespeende ploeg van trainer Barry Hughes kon zich in geen enkel opzicht meten met een ongeïnteresseerd Feyenoord. Op alle punten verloor Haarlem de slag: combineren, vrije posi tie innemen, snelheid, opbou wen, overzicht van situaties, techniek maar vooral taktiek. Zelfs een zwakke ploeg kan nog volgens een concept spelen, in dien de trainer althans daartoe in staat is. Dat bleek Hughes niet te zijn. Haarlem holde maar wat. De spelers deden hun best maar zelfs zij die enigszins boven de middelmaat uitstaken, Wentink en Marijt, konden geen lijn brengen in het team dat in een eivol stadion de aanhang tot het besef moet hebben gebracht dat het een zeer zwaar seizoen zal worden. Hughes somde triest op: „De ploeg zit vol frustraties en angst omdat we onderaan staan met een gemiddelde van drie doelpunten tegen". Feyenoord hield dat gemiddelde in stand maar het kan niet bo gen op een prestatie. Zo zwak was Haarlem dat Feyenoord op zijn sloffen naar de zege voet- Negenendertig minuten slaagde Haarlem erin met stug verdedi gen de nul te handhaven. De opeenhoping voor het doel van Poldervaart, door Hughes ver kozen boven Boersma „omdat hij te weinig ervaring heeft voor zo'n wedstrijd" belette Feyenoord het scoren. Maar vooral in het centrum, waar v. d. Berg als laatste man fungeer de, vielen gaten. Het kunst- en vliegwerk van de technisch te gebrekkige verdedigers moest eens schade opleveren. Dat ge beurde dan ook. Een fraaie ac tie bekroonde Vos, hersteld van zijn blessure zodat Everse niet was opgesteld, met een doel punt van dichtbij. Een pass van Van Hanegem deed Kreuz roos treffen van dichtbij. Hughes: „En als je te gen Feyenoord met 2—0 achter komt, kun je het wel vergeten". Wie hen ik Hij had wel bedenkingen tegen het tweede doelpunt, dat naar zijn mening in buitenspelpositie was gemaakt. Hij stormde dan ook het veld op en scheidsrech ter Corver moest hem kalme ren. De grensrechter had even wel niet gevlagd Hughes: „Ze moeten toch maar eens gauw gaan vergaderen wie nou eigen lijk de baas is, de scheids- of de grensrechter. Ik vond dat doelpunt buitenspel, maar wie ben ik?" Een goede vraag van Hughes die weliswaar zonder cracks moet aantreden maar in elk geval wel enige lijn» in de ploeg zou moeten brengen. Na de rust was het een chagrijni ge wedstrijd, nauwelijks aan te zien. Haarlem bleef onmachtig, hoewel het trachtte meer de aanval te zoeken. Er was toch niets meer te verliezen. Er zou een mogelijkheid zijn geweest als Haarlem getracht had de snelheid van Sadek uit te bui ten. Maar ook dat zagen zijn medespelers niet, noch Hughes die er later wel op wees maar toen was het te laat. „Ik wilde op het middenveld con solideren maar de actie-radius1 van Olson en De Jong is te groot". Zelfs de doorgewinterde Theo van Duivenbodc kon er niet voor zorgen dat zijn mid denveld enigszins een rugge- graat voor de ploeg werd. Feyenoord spande zich niet meer in, wat Feteris, halverwege de tweede helft bijna uitbuitte door na een solo een schot te lossen dat Treytel via zijn vuis ten tot hoekschop verwerkte. Het eerste en enige wapenfeit van Haarlem. Toen het laatste kwartier Schoen maker erin kwam voor de wei nig in het spel betrokken en bovendien zwak spelende Kris tensen, vlamde het vuurtje bij Feyenoord nog even op. Kreuz liep er nog eens warm door, verlakte twee tegenstanders en prikte de bal over de uitlopende Poldervaart in het doel: 30. De punten waren weer binnen maar de wedstrijd was geen bomvol stadion waard. Edoch, de aanhang blijft hopen op het wonder dat Haarlem moet wrochten. Maar hoe? Scorevcrloop: 39. Vos 0—1, 41. Kreuz 0—2, 82. Kreuz 03. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 16.000. Gele kaart: Ramljak voor grof blokkeren. Haarlem: Poldervaart; Van de Borg, Wentink, Marijt, De Haan; Huyg, Van Duivenbode; Sadek, Peys (Feteris); Pot, Hoe ben. Feyenoord: Treytel; Schneider, Jansen, Ramljak, Vos; Olsen, De Jong, Van Hanegem; Ressel, Kreuz, Kristensen (Schoenma ker) HERMAN VAN BERGEM Willy Kreuz is er eerder bij dan doelman Poldervaart en brengt de score op 2—0 voor Feyenoord. DOETINCHEM - FC Amster dam heeft na de rust tegen het karaktervolle De Graafschap energiek en met alle risico's van dien gestreden om een in de eerste helft opgelopen ach terstand uit te wissen. Maar in feite had de equipe van Pim van de Meent het duel reeds voor de rust verloren. Vergeefs hadden de Amsterdam mers gepoogd de Doetinchem- mers met forse middelen te inti mideren. Door een fiks aantal overtredingen kwam het con structieve element nogal eens in het gedrang. Scheidsrechter Boosten toonde in deze periode de Amsterdammer Van der Merkt, die zijn boekje te buiten ging tegenover Overgoor, de ge le kaart. De Graafschap vond, ondanks de talrijke onderbrekingen, toch zijn ritme. Toen Flinkevleugel door Koenders op het verkeer de been werd gezet, waarna diens voorzet door Jongbloed niet kon worden onderschept, liet Nanlohy de bal in het doel verdwijnen. FC Amsterdam diende van repliek toen doel man Van Oosterhout bij een vrije trap de bal voor de voeten van een tegenstander stompte en Van der Lem vervolgens een opening vond. De Graafschap trok daarna alle registers open en via uitblinker Hiddink werd een reeks vloeiende combinaties opgezet. Vijf minuten voor de rust capi tuleerde Jongbloed andermaal. De kopbal van de naar voren- gekomen Van Londen leek Jongbloed te stoppen, maar op het laatste moment veranderde Veen de bal van richting. Behoed Na de rust moest de Graafschap wel gas terugnemen r schiep zich toch nog enkele kansen. De actieve spits De Jonge verscheen enkele malen voor Jongbloed die zijn ploeg voor een grotere achterstand behoedde. FC Amsterdam kon bij vlagen druk op de Doetin- chemse veste uitoefenenen, maar doelman Van Oosterhout werd slechts zelden in verlegen- heid gebracht Scoreverloop: 25. Nanlohy 10, 37. Van der Lem 1-1, 40. Veen 2-1. Scheidsrechter: Boosten. Toe schouwers: 10.000. Gele kaart voor Van der Merkt (FC Am sterdam). De Graafschap: Van Oosterhout; Schoenaker, Van Londen, Zaayer, Overgoor (Jansen); Poulus (Schreuer;, Hiddink, Koenders; Veen, De Jonge, Nanlohy. FC Amsterdam: Jongbloed; Flin kevleugel, Bianchi (Visser), Fransz, Karte; Van der Merkt, Koopman, Dekker; Husers, Jansen, Van der Lem (Meyer). MAASTRICHT MVV heeft zijn eerste overwinning be haald, maar het heeft ontzet tend veel moeite gekost. Wage-; ningen was een taaie tegen stander, die net als in de voor gaande duels voor elke meter grond vocht. De eredivisicdcbutant begon in het met 7500 toeschouwers ma tig bezette Geusselstadion over rompelend. De handige dribbe laar Van Vijfeyken scoorde al in de derde minuut: 01. MW schrok van dit doelpunt zo geweldig dat het meer dan een' half uur nodig had om zich te herstellen. In de 33e minuut bracht routinier Bonfrcre de ommekeer. In een machtige so lo omspeelde hij drie Wagenin- gers en schoot vervolgens het leer tussen de benen van dc uitstekende doelman Van Gef- fen door: 1—1. Vandi dat mo ment heeft MW. dat aanmer kelijk beter speelde dan in de eerste wedstrijden va n dc i petitie, Wageningen zwaar der druk gezet. De thuisclub kreeg ook kansen maar kon niet benutten. De koppende Leo Kerstges bracht MVV vijf nutcn voor tijd toch nog de verdiende overwinning: 2—1. Seoreverloop: 3. Van Vijfeyken 0-1. 33. Bonfrerc 1-1, 85. Kerstges 2-1. Scheids rechter: Hoppenbrouwer. Toe schouwers: 7500. MVV: Muthijssen; Braam, Dijk stra, Lacroix, Colombain; Gray (Van Vlodrop), Streaer, Kerst ges; Gcysclaers (Smeets), Bon- frere, Kleton, Wageningen: Van Geffcn; Ver meer (Block), Wcllerdicck, Tol lenaar, Tomas; Van Osonbrug gen, Broecks, Ooms; Hamberg (Ponsen), Groenendijk, Van Vij feyken. AMSTERDAM De twintigjari ge Brabander Christ van der Smissen uit Sint Willebrord, die het in de kaderspclen, het libre en het bandstoten al tot natio nale en internationale finales had gebracht, zal nu ook debu teren in de eindstrijd van het toernooi om het Nederlandse kampioenschap driebanden. Dit toernooi wordt van 17 tot en met 20 oktober in Bergeijk ge houden. ZAGREB Een Joegoslavisch elftal-nleuwe-stljl heeft zaterdag in Zagreb voor 40.000 toeschouwers met 10 gewonnen van Italië. Een ongcflattcerde zege, die zeker hoger uitgevallen zou zijn als niet doelman Gino Zoff weer in een ongenaakbare vorm had gestoken. Joegosalvië, dat kort na het toernooi om het wereldkampioenschap zeven prominente spelers naar het buitenland zag vertrekken en dat het ook nog zonder Dzajic en Bajevic (blessures) moest doen, had vrijwel voortdurend een overwicht en het was een wonder dat de eerste treffer pas viel in de 41ste minuut. De lange linksbuiten Ivica Surjak was de maker. Een beste kans was tevoren verprutst door middenvelder Popivoda, die van vijf meter gebiologeerd werd door de als altijd in het zwart uitgemonsterde Zoff. Deze stopte voorts miraculeus een kopbal van Oblak. De nieuwe Italiaanse coach Bcrnadini had na het desastreus verlo pen WK-toernooi Rivera en Mazzola uit de ploeg gelaten. In plaats kreeg nu de immer rebellerende Lazio-vedette Cecconi zijn kans. Hij kon nog niet imponeren. Van de oude garde waren nog present Zoff, Facchetti en Boningsegna. ROTTERDAM - De elfduizend toeschouwers op het bijna uit verkochte Woudenstcin, die misschien gehoopt hadden dat Excelsior legen PSV voor een verrassing zou kunnrn zorgen, zijn bedrogen uitgekomen. De klasse van de overigens niet voluit spelende Einühovense formatie was voor de eredivi sicdcbutant te groot. Toch was het treffen in Rotter dam een aantrekkelijk kijkspel. Excelsior begon onbevangen en creëerde in de openingsfase drie aantrekkelijke kansen, die echter niets opleverden. Aan de andere kant was het bij de eerste echte kans van PSV wel raak. Willy v.d. Kuylen, die zijn twee wedstrijden schorsing heeft "uitgezeten", schoot een fraaie voorzet van Deykers hoog en hard achter v.d. Roer. De Rotterdamse doelman redde even later uitstekend bij een vrije trap, die door v.d. Kuylen door de "muur" werd gescho ten. Dat de achterhoede van PSV het zwakste deel van de ploeg is, w.erd door de Rotterdammers verscheidene malen aange toond. Vooral Strik maakte in de eerste helft geen sterke in druk. Van Gerven, die de ge blesseerde Van Bevcren ver ving, moest enkele malen in actie komen. Hij deed dut voor treffelijk bij een vrije trap van Gcrrit den Butter. Een ongeluk kig moment in de Rotterdamse defensie bracht PSV na bijna een half uur op 2-0. Na een solo van Rcné v.d. Kerkhof kreeg- Wickel de bal verkeerd op de schoen en v.d. Roer was kan sloos. bleef hangen. In de tweede helft begon Excelsior goed maar het beter en vooral ge makkelijker combinerende PSV had toch het beste vbn het spel. Door v.d. Kuylen, die di kwijls volkomen vrij werd gela ten. kwam PSV op 3-0. Toch wilde Excelsior zich niet zo maar bij de nederlaag neerleg gen. Vooral de uitblinkende middenvelder Aad den Butler stuwde zijn ploeg goed. Het le verde in de 76e minuut een doelpunt op dat door de weinig overtuigend leidende scheids rechter Beek - overigens terecht - wegens duwen - tegen Van Gerven werd afgekeurd. Tien minuten voor tijd kreeg Ex celsior toch zijn beloning. Na dat Van Gerven een kopbal van Aad den Butter tot hoekschop had kunnen verwerken leverde deze wel resultaat op. Dc kop bal van Den Butter was do Eindhovense doelman nu te machtig. 1-3. Met'ccn slotoffen- siefje probeerde de thuisclub er nog wat meer uit te halen maar dat lukte niet. Scoreverloop: 12. v.d. Kuylen 0-1, 28. Wickel 0-2 (eigen doel), 66. v.d. Kuylen 0-3, 80. Aad den Butter 1-3. Scheids rechter: Beek, Toeschouwers: 11.000. Excelsior: v.d. Roer; Tabbcrnee, Wickel, Israel, G. den Butter; v.d. Berg, A. den Butter, v.d. Heide, Bassant (v. Diggelc), Kwakkcrnaat, Roggeveen. Gemakkelijker PSV speefte daarna PSV: Gerven; Krijgh, Van Kraay, Nordqvist, Deykers; W. v.d. gewon- Kerkhof, Strik, Lubse (Dahlq- wedstrijd, temeer daar Ex- vist); R. v.d. Kerkhof, v.d. Kuy- cclsior te veel op eigen helft len, Edström.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15