Ling werd sensatie van het Zuiderpark Eindhoven onge slagen periode kampioen Barcelona velde leider Gijon Magnifieke solo inleiding eerste treffer Aftakeling van Bayern zet door Dit is geen komische act. Maar pure werkelijkheid. Henk van Leeuwen wordt door doelman Van Meeren op de nek gesprongen. AMSTERDAM Eindhoven is de eerste periodekampioen in het seizoen 1974/75 geworden. De Eindhovenaren bereikten de titel door een doelpuntloos ge- FC DordrechtPEC Zwolle 1—2 wedstrijd tegen FC Vlaardin- gen opnieuw teleurstelde door ook doelpuntloo» gelijk te spe- dankzij desnoerlozePhi'ishave Als je niet altijd weet hoe laat je ergens terecht komt, zou je een Philishave •compact' bij je moeten hebben. In de reisbagage neemt zo'n snoerloos machientje genoegen met weinig ruimte. Altijd goed geschoren, dankzij twee 'verende'scheerhootdenvanhet nieuwste type 'super 90'. 4 Philips batterijen houden het geheel lang draaiende. Met deksel spiegel, vanaf f 44.75 PHILIPS (strafschop). Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 2500. Gele kaart voor doelman Ruts (FC Dordrecht) wegens onder uit halen van een tegenstander. Bolton van FC Dordrecht moest met een diepe vleeswond boven de knie naar het zieken huis worden gebracht. FC Den Bosch—SC Amersfoort 1_0 (1—0). 7. Brok 1—0. Scheid rechter: Beukman. Toeschou wers: 3000. Gele kaarten voor Ramselaar, Peeters en Middel koop (allen SC Amersfoort) we gens het onderuit halen van een tegenstander. HeerenveenSVV 3-2 (2-2). 10. Molendijk 0—1. 20. Toonstra 1—1. 32. Toonstra 2—1. 42. Mul der 2—2. 82. Smit 3—2. Scheids rechter: Jonker. Toeschouwers: 4000. Helmond Sport—Volendam 2—1 (0-0). Billy Bond O-l, 75. Cool- en 1—1, 88. Van der Ven 2—1. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers 3000. EindhovenFC VW 0-0. Scheidsrechter: De Bruin. Toe schouwers: 10.000. HeraclesSC Cambuur 1—1 (O—0): 47. Grobben 1—0. 55. De Groot 11. Scheidsrechter: Booy. Toeschouwers: 2500. Gele- kaart voor Mulderije (Heracles) wegens vasthouden tegenstan der. FC Vlaardlngen—NEC 0-0. Scheidsrechter Van Dijken. Toeschouwers 3000. FSCWillem II 4—0 (0-0). 46. Blotehberg 1—0, 52. Huibregts (eigen doel) 2—0, 62. Bohnen 3—0, 90. Aben 4—0. (straf schop). Scheidsrechter Van Ooyen. Toeschouwers: 3500. Vitesse—FC Groningen 6—2 (3—1). 17. Hods 1—0, 20. Griever 1—1, 40. Bosveld 2—1 (straf schop), 45. Bursac 31, 50. Hulshoff 4-1, 69. Hulshoff 5—1, 72. Jensen 5—2 (straf schop), 86. Van Kerkhof 6—2. Scheidsrechter: Wellinga. Toe schouwers: 6000. Doelman Phil Parkes van Wolverhampton Wanderers houdt Chelsea van een doel punt af door de bal op spec taculaire wijze weer het veld in te stompen. DIOK HAALT UIT Van onze sportredaktie WAGENINGEN - De Leid se rugbyclub Diok heeft in Wage- ningen weer eens van zijn kam- pioensaspiratics blijk gegeven, Tegen de club van die naam werd het een eenzijdige verto ning met als resultaat een 52-3 overwinning voor de Leide- naars. Wageningen ging goed van start, maar na de 2-0 voor sprong bleek hun kruit verscho ten. Diok nam het heft toen stevig in handen en stond de thuisclub geen punt meer toe. Vooral in de scrum heerste Diok. De tries kwamen op naam van Sanders, Altink, Houwaard, Görtz, Neuteboom en Bob del Prado. Madrid - Sporting Gijon, tot giste ren de leider in de Spaanse eerste divisie, moest- met lede ogen toezien hoe landskam pioen FC Barcelona de club de eerste plaats op de ranglijst ontnam. Door toedoen van Jo- han Cruyff werd het uiteinde lijk in de 75e minuut 1-0 voor het bezoekende Barcelona. Real Madrid werd ondanks het doel puntloze gelijkspel tegen Sala manca de nieuwe leider in de eerste divisie. Espanol, dat Gra nada de baas bleef, (1-0) nestel de zich naast de Koninklijke op de eerste plaats, zij het met een minder gunstig doelgemiddelde. De stand aan de kop: Real Madrid 3-5, Espanol 3-5, Barcelona 3-4, Gijon 3-4, Las Palmas 3-4, Real Sociedad 3-4, Real Zaragoza 3-4. Duitsland De lijdensweg van Bayern Mun- chen duurt voort. Zaterdag, op de zesde competitiedag, zorgde Schalke '04 voor een verdere onttakeling van de landskam pioen, door deze in eigen huis een nederlaag toe te brengen van 2-0. De ruim 65.000 toe schouwers in het Olympisch Stadion van München zagen hiermee de eerste thuis-neder- laag van de Beieren sinds 28 maart 1970, toen VFB Stuttgart zegevierde met 2-1. Op het verlies tegen Schalke valt weinig af te dingen. Bayern kreeg zowel in de eerste als in de tweede helft kansen, maar benutte deze niet. Toen het 0-0 bleef trad Schalke wat brutaler op, kwam enkele keren met succes uit de verdediging en zag kans de overigens goed werkende Sepp Maier twee keer te verslaan. Abramczik en Lütkebohmert namen de goals voor hun rekening. Schalke staat nu op de zesde plaats, Bayern op de elfde. Hamburger SV bleef bovenaan door een magere zege op VFB Stuttgart. Een kwartier voor het einde bracht Volkert door het benutten van een straf schop de winst in zicht. Ein- tracht Braunschweig (2-2 tegen Fortuna Düsseldorf) kreeg op de tweede plaats (twee punten achter Hamburg) gezelschap van Eintracht Frankfurt, dat tegen de verwachting in 'uit' van MSV Duisburg won. De beslissende doelpunten vielen enkele minuten voor het einde. Ook Borussia Mönchen Gladba- ch, dat weinig imponerend won van Rot-Weiss Essen (3-1) heeft na zes wijdstrijden negen pun ten. Onderaan de ranglijst staan de FC Köln, VFB Stuttgart en Tennis Borussia Berlin met elk twee punten. De stand aan de kop is: 1. Hamburger SV 6-11, 2. Eintracht Braunschweig 6-9, 3. Eintracht Frankfurt 6-9, 4. Borussia Mönchen Gladbach 6-9. België Engeland Ipswich Town, tempomaker van de Engelse League, heeft gas terug moeten nemen. De tegen stander van FC Twente verloor zaterdag met 1-0 van Newcast le United. Niettemin blijft Ips wich aan kop met 16 punten uit 10 wedstrijden. De tweede plaats is nu in handen van Manchester City. Opmerkelijl blijft de scorings drift van West Ham United, dat twee weken geleden nog triest onderaan stond. Het werd dit keer een triomf van 5-3 op Burnley. In de tweede divisie verloor Man chester United voor de eerste keer: met 2-0 /an Norwich City. De stand: Ipswich Town 10-16, Man- Van de drie topploegen heeft al leen Llerse SK op de achtste speeldag niet de volle winst kunnen behalen. De formatie van Hans Croon, die vorige week het prestigeduel tegen Anderlecht met 2-0 verloor, kwam gisteren op eigen terrein tegen Cerkel Brugge niet ver der dan een gelijkspel vai Anderlecht en RWD Molenbeek wonnen beide en Club Brugge zorgde voor de hoogste van de dag door debutant Win- terslag op het "Klokkeveld' met 7-0 te verslaan. Standard Luik, de ploeg van Cor van der Hart, zegevierde thuis met 4-0 over FC Diest Anderlecht speelde een vlekkelo ze wedstrijd en vergat niet te scoren. Voor de rust zorgden Ladinsky en Vanderelst binnen twee minuten voor 2-0 en na de pauze vergrootten Vanderelst (uit en strafschop) en Van Himst (2) de score tot 0-5. RWD Molenbeek had in Brussel grote moeite met Mechelen. De bezoekers namen een voor sprong door Stevens, maar RWD Molenbeek maakte gelijk door Wellens. Kort voor het einde van de eerste helft maak te Polleunis er 2-1 van. Na de rust trok Mechelen de stand weer recht dankzij Ste vens. Het pressiespel va thuisclub leverde toch nog de winnende treffer op. De doel man van Mechelen kreeg een schot van Koens niet onder controle en de oud PSV-speler Bjerre kon de terugspringende bal gemakkelijk inschieten. Dc stand aan de kop: Anderlecht 8-12, RWDM 8-12. Licrse SK 8-10. Club Brugge 8-9. Triest EF De basketbalbond hee| zaterdagavond een kaï^"® op improvisatie gemiL,v^ en daarmee enige hoipc derden belangstellende, Aja» letterlijk in de kou latere 1 staan. Normaal gesprcAZ ken zou het topdu<T£a' Transol-Raak Punq zonder meer in sportpiAja? leis Ahoy zijn gespeel^ psv ware het niet dat daa-Fcy' zaterdagavond een pon^d concert werd gegever F£ De verantwoordelijk pc officials hebben zie; FC niet van hun beste zijd. Spa laten zien door dit trejAZ fen niet te verplaatsen^ naar een ander tijdstip Fc waardoor er wel in eeirMV accommodatie gespeeliVWaj had kunnen wordeiNA' waar de toeschouwen "aa capaciteit voldoende ij D° Sporthal De Enk wakwee dat niet, want daar wï ren zelfs niet eens extr tribunes aangebrach;. Het gevolg was dat eei^ fors aantal basketbal.* liefhebbers hun wachtei, in de rij niet gehono. j reerd zag. En dat wa voor hen en het baskel bal een trieste zaak. Lastig De secretaris-generaal van de Vereniging var Oefenmeesters in Neder land, Jaap van der Leek staat bekend als eer "lastig man". Dat wi| zeggen: hij neemt geer blad voor de mond, ii uiterst strijdbaar er schroomt niet over ti gaan tot daden, als bij voorbeeld de rechter in schakelen, die menigeer niet welgevallig zijn, o.ai de KNVB. Hij heeft ziel! echter vergaloppeerd door gesprekken mei bondsofficials op de band op te nemen er daarvan, zoals de KNVB zegt, "op ongepaste wij 3 ze gebruik te maken", I Het behoort tot de onge- schreven wet dat ban dopnamen slechts wor den gebruikt nadat de betrokkene erop op; merkzaam is gemaakt dat zulks het geval za zijn. Van der Leek heef! dat nagelaten en de KNVB heeft onmiddelj lijk toegeslagen. De ban den met de lastige secre, taris-generaal zijn ver broken. Maar indien de WON niet besluit hem van zijn functie te ont heffen en waaroni zou de WON dat doen zal het voor de KNVB toch moeilijk zijn Vaq der Leek blijvend te ne-; i geren. Hij is tenslotte de woordvoerder van de WON, een niet onbej langrijke en onaanzien lijke groepering in de vaderlandse voetbalwe reld. Orde op zaken Voor de badmintonbond is weer een adempauze ingetreden. De leder houden overigens de adem in als er weer een nieuw of een interimbe- stuur optreedt. De laat ste jaren mag de bad mintonbond op dit punt tot de rumoerige bonden worden gerekend, het woord chaotisch niet te gebruiken. Helaas moet ook hier worden geconstateerd dat per soonlijke belangen en controversen ten grond slag liggen aan de wan kele wijze waarop de dertigduizend leden worden bestuurd. Wisse len van bestuur op zo frequente wijze als de badmintonbond de laat ste jaren overkomt, is nooit gunstig voor het klimaat in een bond. Ook naar buiten wekt het een indruk waar door zulk een bond niet meer serieus wordt ge nomen. Dat is een be denkelijke maar bovenal vervelende image voor een bond die zich erop mag beroemen de rela tief snelst groeiende in ons land te zijn. De com missie van goede dienst en, waarin vier oud- voorzitters zitting heb ben, zal orde op zaken moeten stellen, voor lan ge duur. Een weinig be nijdenswaardige opgave want zo rijk zullen de bestuurders die voor een ieder acceptabel zijn niet gezaaid ziin. Den Haag -— Tenslotte gunde Fred Bischot zijn glorieuze overwinnaar Ling geen compliment. „Die knaap", meesmuil de de totaal weggespeel de, toch behoorlijk erva ren verdediger van Tel star, „is nu nog gevaar lijk. Maar over een week of drie is hij bekend bij iedere verdediger in Ne derland en hoor je niks meer van hem. In feite is zijn passeerbeweging zeer simpel". De tragiek van een voetballer kwam tot uitdrukking in dit antwoord. Totaal vernederd door. Ling wist Bischot tenslotte haast niet meer dat hij op zijn benen stond en kwamen van alle kanten bereidwillige collega's (Zwaan en Driessen) as sisteren. Ling, de artiest, de kunstenaar, die steeds beter op dreef raakt, perste zijn longen telkens leeg om het Haagse publiek voor het eerst kennis te laten maken met de voetballer die hij kan zijn. Ongrijpbaar vaak, vanwege zijn toch al heel bijzondere pas- seertechniek en stralend van plezier als het weer eens lukt wat niemand verwacht. Ling in volle glorie. De dag van giste ren zal daarom lang in het ge heugen van FC Den Haag, met 2-0 winnaar van Telstar en nu toch aardig op weg de geschon den reputatie van het vorige seizoen te herstellen, gegrift blijven. Want zoals Ling met name het eerste doelpunt voor bereidde komt helaas zelden meer voor op de Nederlandse voetbalvelden. Fred Bischot, tot dan ontgoocheld door enkele solo-acties, wist niet meer waar hij het had toen de ontdekking van FC Den Haag in de zeven tiende minuut absoluut glo rieerde. Bischot werd voorbij gelopen alsof het de gewoonste zaak van de wereld was en André en Zwaan snelden toe om hun collega uit de proble men te helpen. Ling grijnsde, dolde eerst wat en nam ze toen beiden in de maling. Het Zuid erpark juichte. Er zat theater in dit voetbal. Maar zie, Ling, de artiest was nog niet tevreden. Hij draaide om zijn as, wachtte tot André en Zwaan opgekrab beld waren en trapte weer op hun staart door nogmaals te versnellen met die verdraaide kap-beweging. Opnieuw schoof hij met groot' gemak langs het Henk van Leeuwen, de toch iets te weinig scorende spits, dacht zijn gebrek aan doeltreffend heid te compenseren door listig heden. Twee keer dook hij net op het goede moment de ruimte in en leek scoren niet moeilijk meer. Maar zodra hem een voet werd dwarsgezet duikelde hij potsierlijk over zijn tegenstan der in de hoop een strafschop te krijgen. Scheidsrechter Ber- revoets trapte er terecht niet in. Ook niet, toen Perazic een vrij veld voor zich ontwaarde en onderuit ging, al zat deze over treding dichter tegen een straf schop aan. Toch vergat FC Den Haag het misnoegen erover, toen Van Leeuwen net na de laatste overtreding tegen Pera zic (het publiek zong nóg de bekende scheldnaam voor een arbiter) door André onderuil werd gehaald en Berrevoets toch naar de elfmeterstip wees Een kwartier voor het einde werd het duel beslist door eer door Mansveld goed ingescho ten strafschop: 2-0. SS '•M: vrr X'-" vVllV - tv.'^ IX' - - Alom grote blijdschap bii FC Den Haag. Swanenburg, Van Leeuwen,Korevaar' en Jol zijn in de wolken omdat de eerste treffer gemaakt is. Telstar-duo. Toen was de accu leeg en Ling liet met het inzicht van een veldheer, die de slag gewonnen heeft, het afmaken van de door hem gecreëerde kans over aan Jol, die trapvast wist wat hem te doen stond: 1-0. De blijheid straalde van FC Den Haag af. De ontdekking van een artiest, die theater kan ma ken zoals Moulijn en Keizer het in hun beste tijden deden, kreeg voor het eerst in een thuiswedstrijd gestalte. Ling: „Het eerste wat na zo'n prach tig moment in een wedstrijd tot je doordringt, is mijn gevoel voor rechtvaardiging. Ik heb toch gelijk, denk ik dan. Zij verwijten me wel eens dat ik te veel pingel, te egocentrisch speel. Ik zeg op mijn beurt altijd: Dat is niet waar, je moet als aanvaller pingelen, kansen creëeren. Daar geniet het pu bliek van en betalen ze hun dure geld voor". En over de schampere taal van de gevloer de Bischot: „Ik trek me er niets van aan. Boskov zei onlangs op de training tegen me: In vorm ben je door geen verdediger in Nederland af te stoppen Dat telt voor mij zwaarder dan wat ene Bischot zegt". Het publiek anticipeerde op het meest opvallende moment uit deze later steeds sfeervoller wordende wedstrijd. Met de in druk van „Hier gebeurt iets en dit is pure attractie" raakten de toeschouwers steeds duide lijker betrokken bij wat zich zoal op bet veld afspeelde. FC Den Haag haakte daarop in door een van de meest aanval lende patronen uit te spreiden en ervoer daarbij dat zodra de bal vanuit de verdediging werd opgebracht steeds weer om Ling werd geroepen. Deze bede werd verhoord en het gevaar bleef groot Waarmee echter niets ten ongunste van de "rest" is bedoeld. Niet alleen Ling vocht hard tegen de kri tiek, ook de anderen (vooral Swanenburg) waren een en al iiver. De wedstrijd kenmerkte zich dan ook veelal door een richtingsverkeer. De verdedi ging van Telstar, met voorstop per André als uitblinker, moes; werkelijk alle zeilen bijzetten Toen gebeurde het onverwachte: Ling werd naar de zijlijn geroe pen. De Geer nam zijn plaats over. Boskov zei: „Omdat hij vermoeid was", maar het zal niemand verbazen, dat de Joe goslaaf, het gevoel kennend v een artiest, Ling verving om hem het applaus van het pu bliek te gunnen. Dat bereikte dan ook een ovationele hoogte. Boskov, glunderend: „Als FC Den Haag zó blijft spelen, komt het voetbal van hoge kwaliteit in Den Haag terug. Vast en zeker. Vooral over het spel i het eerste half uur ben ik erg te spreken". HANS DE BRUYN. Scoreverloop: 18 Jol (1-0), 78 Mansveld (Strafschop, 2-0), Scheidsrechter: Berrevoets, Toeschouwers: 8.000. FC DEN HAAG: Thie. De Caluw Korevaar. Mansveld en Landers, Pe razic, Jol en Bres (Van Vliet), Ling (De Geer), Van Leeuwen e TELSTAR: Van der Meeren, Driessen, André. Zwaan en Bischot, Bijl, Jon- Helling, Stout, Couperus

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14