Van Gemert verdreef Twente uit kopgroep Eastham niet wijzer van Ajax Uitslag werd door één man bepaald üBÊÊtamm Geen twijfel bii v. Gemert De bandjes van Van der Leek AMSTERDAM Een scheidsrechter is ook maar een mens. Hij kan - en mag - fouten maken. Wanneer die misgrepen echter zo groot in aantal zijn, dat het verloop en de uitslag van een wedstrijd erdoor worden beïnvloed, moet worden gesproken van een bedenkelijke zaak. F.C. Twente deed dat zaterdag avond na afloop van de ontmoeting met Ajax. Begrijpelijk, want een optelsommetje leert, dat de Enschedese ploeg uitsluitend door het optreden van scheidsrechter Arie van Gemert voorlopig werd verdreven uit de kopgroep van de eredivisie. De feiten: Na 14 minuten torpedeert Ruud Geels, de aanvalsleider van Ajax, FC Twente's doel man Volkmar Gross, die uit zijn doel is gekomen om in te grijpen bij een voorzet van Wim Suurbier. Gross krijgt, terwijl hij de bal wegslaat, een vooruitgestoken knie van Geels in zijn maag. De Duitser smakt geblesseerd tegen het gras, Van Gemert heeft de overtreding niet geconstateerd en Piet Keizer kan in de re bound moeiteloos scoren (1-0). In de 38ste minuut wordt Theo Pahlplatz geveld door een vuistslag van Wim Suur bier. De linksbuiten van Twen te heeft twee minuten nodig om volledig tot bewustzijn te komen. Van Gemert heeft niets gezien. Twee minuten voor de rust krijgt Theo Pahlplatz een kans na een pass van Kalle Oranen. Als Ajax-doelman Piet Schrij vers merkt, dat hij de bal niet meer kan bereiken, duwt hij Pahlplatz omver. Dat gebeurt binnen het strafschopgebied maar Van Gemert laat weer doorspelen. In de 51ste minuut krijgt Willem de Vries na een diepte pass van Epi Drost een vrij veld voor zich. Grensrechter Tino Arts uit Den Haag be duidt, dat er geën sprake is van buitenspel. Van Gemert, die er veel minder gunstig voorstaat, fluit echter af. Na 56 minuten een soortge lijke situatie, nu mét René Notten in de hoofdrol. Op nieuw geeft grensrechter Arts aan, dat er kan worden door gespeeld. Van Gemert negeert het advies andermaal en fluit In de 67ste minuut scoort Frans Thijssen na een voorzet van links met de hand. Op het moment dat hij dat doet, wordt hij door de uitlopende Piet Schrijvers compleet grog gy geslagen. Thijssen moet zich laten vervangen door Jan Jetting. Het doelpunt wordt terecht afgekeurd, Schrijvers gaat echter volledig vrij-uit. Na 70 minuten stuurt Wil lem de Vries zijn ploeggenoot Kees van Iersel de diepte in. Grensrechter Arts hecht zijn goedkeuring aan de actie, Van Gemert weer niet: buitenspel. Negen minuten voor het einde mag FC Twente even buiten het strafschopgebied van Ajax een vrije trap ne men. Eddy Achterberg plaatst de bal naar Willem de Vries, die hard inschiet. Via de spe lersmuur caramboleert de bal naar Johan Zuidema, die scoort. Van Gemert annuleert het doelpunt omdat Zuidema, toen hij de bal onder contröle bracht, hands zou hebben ge maakt. Zuidema: „Ik ving de bal op de borst op. Ik heb Van Gemert de afdruk van de bal op mijn shirt nog laten zien, maar daar had hij niets mee te maken". Ook fotografen, die achter het doel van Ajax zitten, zullen later bevestigen, dat er van hands geen sprake is. Ruud Krol, de aanvoerder Van de Amsterdamse ploeg, geeft echter na afloop Van Gemert gelijk. In de 80ste minuut lijkt Kees van Ierssel eindelijk te' kunnen profiteren van het weer niet tijdig dichtklappen van de door Ajax gehanteerde buitenspelval. Voor de vierde keer negeert Van Gemert ech ter het advies van grensrech ter Arts, die dit keer zijn vlag naar beneden heeft gehouden. Tegenover al deze voor FC Twente negatieve beslissingen stond slechts één handeling, waarover Ajax zich kon op winden. Elf minuten voor het einde, bracht Epi Drost de „doorgebroken" Johnny Rep zodanig uit balans, dat een goede scoringskans verloren ging. De situatie leek rijp voor een strafschop, al zei Rep late- r: „Hoe Drost het deed, weet ik niet. Hij ving me op toen ik probeerde hem op snelheid te kloppen. Omdat ik dacht, dat ik desondanks de bal nog kon bereiken, heb ik gepro beerd door te gaan". Trieste zaak De conclusie, dat Arie van Ge- mert tijdens de door 35.000 toeschouwers bijgewoonde topper in het Olympisch sta dion een zeer dubieuze rol speelde, is zonder meer ge rechtvaardigd. Alle gebeurte nissen in aanmerking geno men, kon nauwelijks meer van een echte wedstrijd worden gesproken. Voor FC Twente, dat in René Notten zijn grote uitblinker had, kon dat uite raard niet als troost gelden. De schade, die de Enschedeërs opliepen in de strijd om de topposities, was daarvoor te groot. Het zal immers vele we ker in beslag nemen voordat de achterstand van vier pun ten op Ajax en PSV kan wor den goedgemaakt, vooropge steld dat er nog mogelijkheden komen om die kloof te over bruggen. Het is een erg trieste zaak, dat het competitieverloop dusda nig door de scheidsrechter kan worden beinvloed. Het is een nog triestere zaak dat het tel kens weer dezelfde scheids rechter is die in negatieve zin de aandacht op zich vestiet. Vorig seizoen liet Arie van Ge mert het duel PSV-Sparta vol ledig ontaarden. Vorig seizoen Ruud Geels heeft doelman Volkmar Gross geatta queerd. De nieuwe aan winst van FC Twente ligt ter aarde en Willem de Vries roept om een ver zorger. Van Gemert heeft de dvertre- ding gene geerd. Op dit moment heeft Ajax al de leiding genomen. Piet Keizer (midden ach ter) schiet de bal in het verlaten doel. ook beinvloedde hij het ver loop van de ontmoeting FC Twente-Ajax (0-0), door kort na het begin een puntgaaf doelpunt van Jan Mulder te AMSTERDAM Arie van Gemert kende geen twijfels „Voordat Zuidema scoorde, maakte hij duidelijk hands. Ik stond er zo dicht bij, dat ik geen moment heb geaarzeld om hét doelpunt af te keuren". Of Van Gemert na het zien van de tv-beel- den nog zo zeker van zijn zaak is, mag worden betwijfeld. De vertraagde opnamen van Zuidema's actie toonden duidelijk dat de Twentesspits de bal op de brostopving voordat hij inschoot. Van Gemert schreef de vele °Pen£le, zei Van Gemert: „Ik misverstanden bij de beoorde- heb niets geconstateerd. Het is ling van buitenspel toe aan het hest mogelijk, dat de doelman feit, dat hij niet met zijn vas«e van Twente geblesseerd was, koppel grensrechters had sa- maar dat kon ik zo gauw niet mengewerkt. Dat mocht van- zicn- Fer s,ot van rekening lig- avond niet. Flauwekul natuur- 8°n cr wcl vaker spelers op de lijk, want geloof je echt, dat firond". eenAmsterdamse grensrechter Ajax zou bevoordelen? Nu lie- Van Gemert zei het geen lastige pen er langs de lijn een paar wedstrijd te hebben gevonden, mensen met wie ik nog nooit „De stemming ini het veld was een wedstijd had geleid. Dan ja goed. Er is geen wanklank tus- je automatisch minder direct op sen de spelers van beide ploc- hun tekens reageren. De een gen gevallen. Dat Twente zich steekt zijn vlag nu eenmaal snel beklaagt over intimidatievoetbal omhoog, de ander niet". van Ajax, vind ik overdreven. Over de overtreding van Ruud Als het zelf voorstaat,.speelt het Geels tegen Volkmar Gross, precies zo. Dat is nu eenmaal voordat Piet Keizer de score overal hetzelfde". de FIFA niet meer aangesteld. Bij de KNVB is men er na de vele 'misgrepen van dezelfde man nog niet achter, dat het eenvoudig niet meer kan hem nog langer te belasten met het leiden van duels waarbij grote sportieve en zakelijke belan gen op het spel staan. Johan Zuidema, de hardwerkende spits van FC Twente, sprak zaterdagavond van „broo droof". Daarmee zei hij niets te veel. FC Tente werd door Van Gemert tekort gedaan op een wijze, die in het Neder landse voetbal gerust uniek kan worden genoemd. Dat de Enschedeërs ook ten onder gingen omdat zij nog steeds niet bleken te zijn opgewassen tegen het door Ajax bedreven intimidatievoctbal doet daar bij niet terzake. Dat Ajax zich, zeker toen Twente na de pauze alle mogelijke risico's nam om gelijk te komen, de beste uit gespeelde kansen schiep, was evenmin van belang. De uit slag werd bepaald door één man. NEGEREN Juist omdat aan de integriteit van Arie van Gemert niet be hoeft te worden getwijfeld, moet nu wel duidelijk zijn, dat het de hoogste tijd wordt dat de scheidsrechterscommissie van de KNVB ingrijpt. Temeer omdat Van Gemert de voor het begin van dit seizoen uitge vaardigde richtlijnen volko men blijkt te negeren. In het midden latend of het al dan niet verstandig is de beslissin gen inzake buitenspel-situaties zoveel mogelijk aan de grens rechters over te laten, ligt het feit er, dat de beoordeling van de assistenten langs de lijn bij het nemen van een beslissing moet meetellen. De ene scheidsrechter houdt zich daaraan wel - bijvoorbeeld Leo van der Kroft, die in de wedstrijd Utrecht-FC Twente een door Frans Thijssen ges coord doelpunt annuleerde omdat de grensrechter van mening was dat Johan Zuide ma hinderlijk buitenspel stond - de ander niet (van Gemert) met als gevolg dat de chaos niet meer te overzien is. De spelers weten niet waar ze aan toe zijn. Hoe geprikkeld een elftal daardoor kan raken, bleek za terdagavond nadat Van Ge mert het doelpunt van Johan Zuidema had geannuleerd. De spelers van FC Twente rea geerden daarop zo ongecontro leerd, dat cr even een comple te vechtpartij dreigde. Een paar gele en/of rode kaarten zouden niet misplaatst zijn ge weest. Van Gemert deed ech ter niets, waarmee hij voor de zoveelste keer demonstreerde totaal niet opgewassen te zijn tegen het hem door de scheids- rcchterscommiesie van de !KNVË opgedragen karwei. SCOREVERLOOP: 14. Kclif-r 1-0. Van der Leek: uit de gratie bij de KNVB ZEIST —Het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft zaterdag op zijn vergadering in Zeist besloten alle contacten met Jaap van der Leek, secretaris-generaal van de Vereniging van Oefcnmeesters in Nederland (WON) te verbre ken. Het is het bondsbestuur gebleken dat de heer Van der Leek telefoongesprekken met onder meer officials door middel van bandopname-apparatuur heeft vastgelegd, om deze „naar eigen inzicht", aldus de formulering van de KNVB, te gebruiken. Het bondsbestuur, de secretaris-penningmeester (de heer Burgwal) en zijn naaste medewerkers achten dit in strijd met de in het normale maatschappelijke verkeer geldende normen, omdat het opnemen van gesprekken is geschied zonder medeweten van de betrokkenen. De secretaris-generaal van de WON is door deze handelwijze voor het bondsbestuur als gesprekspartner niet meer aanvaardbaar. De heer Jan Rab, voorzitter van de WON, is van hot besluit van de KNVB op de hoogte gesteld. AMSTERDAM George Eastham, Stoke City's assistent-manager, is zaterdagavond weinig wijzer geworden van Ajax tijdens het bezoek dat hij met Gordon Banks aan het Olympisch stadion bracht. „Ik heb hetzelfde Ajax gezien als twee weken gele den tegen Wageningen en als bij ons in Stoke. Een ploeg met vergelijkbare kwaliteiten en dezelfde pro blemen na een goede eerste helft." AJAX: SchnJ annuleren. Eerder tijdens deze nooi in West Duitsland werd competitie gebeurden er bij de scheidsrechter uit Dubbel- Tclstar-A.Z. '67 tal van onfris- dam al na één wedstrijd (Bra- së dingen onder Van Gemerts zilië-Schotland) door de leiding. Tijdens het w.k.-toer- scheidsrechterscommissie van TON VAN DALEN Eastham voorspelde min of meer dat Ajax woensdagavond een enigszins ander Stoke zal zien. „We zijn gedwongen in Amsterdam doelpunten te ma ken en daarom zullen wij waar schijnlijk met meer dan twee spitsen spelen, zoals wij de eer ste wedstrijd zijn begonnen. Ajax blijft niet zonder moeilijk heden als de andere partij aan valt. Wij zullen vanaf het begii) meer aanvallers gebruiken dan we in de eerste wedstrijd heb ben gedaan". De rechterhand van coach Tony Waddington meende niet dat de beenbreuk die Ritchie vorige week heeft opgelopen tegen Ips wich, van invloed zal zijn op de ploeg. „Ten eerste hadden we hem hier toch niet kunnen ge bruiken en ten tweede is hij een man die te vervangen is. Indien hij de speler zou zijn om wie het hele elftal draait, had de zeker heid dat hij voor een lange pe riode afwezig is de andere spe lers ernstig kunnen raken. Nu niet, denk ik".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13