NEDERLAAG FIDEEL VERRASSING VAN DRAVERSINTERLAND Juichstemming karafecoach Jozef Cortens voor de race al erg onzeker Tips Duindigt Tips Hilversum Baan ondanks regen nog in topconditie Kuipers scheet tierde plaats (Van onze paardesportmedewer- ker) WASSENAAR - Jozef Cortens, dc oud-edelsteenbewerker, was er ergens toeh bang voor dat zijn topper Fideel het op Duin digt in de interland niet zou redden. Teleurgesteld vertelt hij in de Duindigtsociëteit: „liet paard is pas weer drie weken in training. Het heeft een hoefschcur gehad aan bei de benen en heeft zo'n vijf weken niet zijn normale werk kunnen doen en dan gelijk in zo'ii zware interland is bijna onmogelijk. Maar ik wil nu eenmaal graag starten in een interlandwed strijd en ze hadden Fideel no dig, dachten ze in België. Ik. wist dat bij jullie Henri en Jojo Buitenzorg niet van de partij waren en dat jullie oudere paarden voor ons geen moei lijkheden zouden opleveren en op papier moest Fideel in feite toeh alleen maar afrekenen met onze eigen Elsie. En door haar geklopt te worden is niet erg. De ene keer wint Elsie, de an dere keer is mijn Fideeltje weer de sterkste. We rijden in België veel tegen elkaar. Maar van daag zijn wij Belgen er achter gekomen dat jullie toplaag ook nog andere namen heeft dan die Buitenzorgkinderen. Ik ben er vast van overtuigd, dat al was Fideel in zijn volle vorm geweest het toch voor hem een moeilijke zaak was geworden. Maar we werken met Fideel nu rustig toe tot de Prijs der Gi ganten half oktober op de Hil- versumse baan. Want mijn ze venjarige hengst is echt nog niet aan het eind van zijn la- tijn". Jozef Cortens mocht dan teleur gesteld zijn, NDR-keuzehccr Cees Berg liep in de Duindigt- sociëteit met zijn borst vooruit. En geen wonder. Zijn ploeg, zonder Jojo en Henri Buiten zorg, had de nodige kritiek moeten doorstaan. Immers maar weinigen waren het er mee eens dat deze twee reuzen- uit de koers waren gelaten, om dat ze in mei geen behoefte hadden in Oosteinde aan de. start te'verschijnen. Voordat de oudere paarden aan de start verschenen was de overwinning van de Nederlandse ploeg al' nagenoeg zeker. Alleen als de Belgen met z'n vieren als eerste over de eindstreep in de laatste draverij zouden zijn gegaan, - was de nederlaag voor Neder-' land een feit. De fans hadden op een grotere voorsprong gere kend toen het laatste onderdeel aanbrak. Maar missers van Ka per W en Lido Buitenzorg de-.* den de Nederlandse ploeg pun ten verliezen. Kramer uitblinker (Van onze sportredactie) Den Haag De wielerwedstrij den van de Haagse clubs, did: onder leiding van De Kampioen' op een parcours rond de Frede^ rik Hendriklaan werden gehou den, eindigden met een verras-, sende finish, waarin H. van der Berg de eindstreep als winnaar passeerde. De grootste uitblinker was onget wijfeld Aad Kramer, die op ei-; gen kracht een flinke voor* sprong op het peloton had kun nen nemen. Vele ronden lang- reed deze „vluchteling" vër voor het peloton en pas enkele ronden voor het einde bleken T. Koop, J. Vooys en H. van der Berg in staat deze wegloper tot de orde te roepen. Pechvogel Jac Vooys kreeg een lekke band, waarmee hij zijn, kans op de zege verspeelde. In de spannende eindsprint was H. van der Berg de snelste, 2. A. Kramer, 3. T. Koop, daarna volgden: 4. M. Kalkman, 5. M. Rchorst, 6. F. van der Enden, 7. J. Kettenis, 8. P. van der Meer, 9. H. van Scggelen, 10. W. Hus. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Zeven draverijen, een hordenren en twee vlakke baanrennen staan er woensdag middag op het Duindigtpro- gramma. De eerste start is om half twee. De tips luiden: RIBO NIGIITPRIJS: 1. Wood- feets Jexily, 2. Hillegonda, 3. Wunderbar en outsiders: Melis se en Petillante. GRACIAPRIJS: 1. Royal Hunter, 2. Rock Aldis, 3. Coven Cat en outsiders: Heros en Fanny Bal. ELDER STATESMANPRIJS: 1. Patrick, 2. Red Countess, 3. Jin go en outsiders: Gallantry en Ferrero. IIATTUMPRIJS: 1. Martin Tefka, 2. Mondial, 3. Mary Dakota en outsiders: Mystery Devel en Max Record. IIAASTRECHTPRIJS: 1. Nanda S.. 2. New Pride en 3. Nelly Bloemlust en outsiders: Nieck en Norbert. IIOEVELAKENPRIJS: 1. Leslie Hanover, 2. Lolke 2., 3. Keans Buitenzorg en outsiders: Lud- win S en Lucky Lady. IIARDENWIJKPRIJS: 1 Lady, 2. Kwik Hanover, 3. Isnathan en outsiders: Henry Belwin en Hannibal. HOOGLANDPRIJS: 1. Koncorde, 2. Ida de Mercelle, 3. Jozina Du Bois en outsiders: Karloff B en Karper K. HENGELO PRIJS: 1. Loos Areta, 2. Kid Baker. 3. Joy Lee en outsiders: Libertine en Issue Volann IIEMELUMPRIJS: 1. Laura van Zelda, 2. Liedia Roodnoot, 3. Kadans G en outsiders: Lazuur en Lord Casindra. (Van onze paordesportmedewer- kcr) HILVERSUM Er zijn tien dra verijen morgenavond op do Hil- vorsumse drafpiste De eerste start is om zes uur. De tips: BOOMVALK PRIJS: 1 Likely Careless, 2. Linda Scotch en 3. Mianka. SLECHTVALK PRIJS: 1. Mada- me D, Mister Dillon en 3. My Kid. RODE PATRIJSPRIJS: 1 Lou Spencer B, 2. Larens Trots en 3. Myrly Terraise en outsider: Leo Princes. TORENVALKPRIJS: 1 La Vites- sc, 2. Mila G en 3. Lars Buiten; zorg, outsiders: Krony Z en Le Moulin. VISARENDPRIJS: 1. Iris Volo, 2: Impuls W en 3. Immer Treu. KWARTELPRIJS: 1 Kris Areta; 2. Lantoni H en 3. Kinglet O* PATRIJSPRIJS I: 1. Kamiel, 2, Just in Time en 3. Hovi Lady.-' PATRIJSPRIJS II: 1. Kola T, 2/ litis Hoüandia en 3. Iwun Mac- h RODE PATRIJSPRIJS II: Lola Hollandia, Locus Dp Bois en 3_ Lorrelot. FAZANTPRIJS: 1. King Bakert 2. Lammert en 3. Karina Dear. (Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Ondanks de vele regen had men de baan van Duindigt met vele nachtelijke uren werk van het baanperso- neel voor de Duindigt-twee- daagse toch nog in topconditie gekregen. Zowel de Nederland se als de Belgische pikeurs wa ren best tevreden over de baan! en de tijden waren erg snel. Do' renbaan voor de dravers was. zwaar, maar dat kon niet ver-' hinderen dat Prince Wolter za terdagmiddag in het belangrij-; ke criterium ongeslagen bleef in handen van de Nederlandse' kampioensjockey Henk van der Kraats. Ga voor occasions liever naar de V W-dealer Moment van Grote Prijs der Driejarigen. Geheel, rechts de latere winnaar Orient Express. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Nederland heeft gistermiddag op een druk bezocht Duindigt de interland der dravers tegen de Belgen zeer makkelijk gewonnen met 138 punten tegen België 76 punten. Vooral in de vierde draverij van deze interland zorgde de Oranjeploeg voor een grote verrassing door de favoriete paarden als oud-winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen Fideel en Elsie te verslaan. Ideal Dear met Siem Hartman was de held van de dag met een kilometertijd van 1.18.7. Jaspis Du Bois met Rees van der Lubbe werd fraai tweede voor Leo Schoonhoven met Gudo van Bonni. Elsie moest genoegen nemen met een vierde plaats en Fideel viel zelfs buiten de prijzen. Nederland was met een over winning van start gegaan. Giel van der Togt was gast- pikeur achter de van de lijst van meest winnende paar den van 1974, Mistral Nora. De overwinning van het paard betekende zijn zeven tiende zege. Monty Buiten zorg, de derbywinnaar, kwam met Gre Kleweg alé tweede over de eindstreep voor het Belgische paard Jo- li Bloo. Maestro Cavaljos stelde in handen van Sjeng Hendrikx teleur na als eer ste favoriet van start te zijn gegaan. Marco Cavaljos, het vierde Nederlandse paard, kwam als voorlaatste over de eindstreep. Het paard had in deze draverij niets te zoeken. Maar voor de koers had Jan van Dooyeweerd verklaard: „Ik ben in België met het paard aan de start geweest, dus* heb ik hier ook weer recht van starten, al is het paard niet in vorm. Het paard mag starten en kreeg de voorkeur, omdat hij in België aan de start kwam. „Ik wil bewijzen dat zo'n systeem niet goed is". Een soort tegenzet van Van Dooyeweerd die het schij- baar niet kon verkroppen dat zijn Jojo Buitenzorg bij de oudere paarden niet aan de start mocht verschijnen. De stand na de eerste drave rij was voor Nederland 39 punten voor België 15 pun ten. Stelde Sjeng Hendrikx teleur, met Maestro Cavaljos met Lady zegevierde hij bij de vierjarigen erg verrassend. Lido Buitenzorg sprong als derde aankomende door het stek. Het Belgische paard Ingenue werd tweede voor de verrassend goed lopende Lex Areta met Rees van de Lubbe. Ook Lento H kon geen rol spelen. De stand was toen Nederland 70 pun ten tegen België 37 punten. In de derde afdeling haalden de „Belgen" onverwachts een overwinning uit het vuur. Hoewel Henk njet Gil bert Martens hun eerste kanspaard was, werd de show echter gemaakt door Hematone met Depuydt die zegevierde in de tijd van 1.20 en daarmee zijn record verbeterde. Bij het' laatste onderdeel gin gen Fideel en Elsie als favo rieten van start, beide aan gelijkgeld bij de totalisator. Ideal Dear was aan de start niet best weg. Maar het was een prachtig gezicht toen de drie oranje shirts de laatste meters de Belgen het nakij ken gaven. Lang en erg hard was het applaus van het publiek toen Siem Hartman uit Noord-Holland geheel onverwacht zijn winnaars rondje mocht maken met Ideal Dear. Nederland had in deze afdeling de keuzehe ren van de NDR op het paard geholpen. Voor hen en voor velen een interland om nooit meer te vergeten. ARTHUR VAN RIJSWIJK i Siem Hartman incasseerde na zijn winst een overwinningskus van een schone. ^garontie - ANWB-keuring- ©-sorrópojpoort. THUN De Nederlandse schut ter Wim Kuipers is zaterdag, op de laatste dag van de wereld kampioenschappen in Thun (Zwi), als tiende geëindigd op het onderdeel skeet met 193 punten (maximum 200). De Pool Wieslaw Gawlikowski be naderde dit met 198 het dichtst: hij won de gouden medaille^ Het zilver was voor de Rus Tsoe- ranov, het brons voor de Fin Remes. Beiden schoten 197 keer raak, maar Tsoeranov zegevier de na barrage (25 schoten ex tra). De titel standaard geweer (300 meter) ging naar de Amerikaan David Kimes met 575 punten (maximum 600). Hij versloeg in de barrage dank zij een maxi mum score van 100 punten vzijn landgenoot Lones Wigger (97), die aanvankelijk eveneens tot 575 punten was gekomen. Bei den verbeterden met dit totaal het wereldrecord. Het ploegenklassement leverde een zege op voor de Verenigde Staten met 2280 punten (we reldrecord). Rusland werd tweede met 2237 punten. (Van onze sportredactie) VOORBURG „Ik durf gerust te stellen dat we de sterkste nationale ploeg hebben van Europa". Deze uitspraak kwam uit de mond van coach van de Nederlandse karateploeg, na dat in sporthal De Vliegermo- lcn in Voorburg de interland wedstrijd tegen de Belgen met 124 was gewonnen. Nederland won van een Belgische nationale ploeg, waarvan echter alleen Gre Lemmers tot de A-selectie behoorde en de rest bestond uit tweede keus. Rob Zwartjes (41) uit Amsterdam is de coach van de nationale ploe- g: „Dis is voor de Nederlandse ploeg gewoon een relex-wed- strijdje. De jongens hebben nu niet de grote internationale spanning gehad en konden daardoor hun techniek beter uitvoeren. En dat bleek maar al te duidelijk, vanavond is de techniek bij mijn jongens enorm toegenomen. Natuurlijk hadden we liever tegen een Bel gische ploeg op oorlogssterkte gestaan, maar ook daarvan hadden we makkelijk gewon nen. Daarvoor is onze klasse op het ogenblik te groot. Frankrijk mag dan op papier het sterkste karatejand in Europa zijn. Ik wil ze graag ontmoeten met de ze oranjeselectie en ik geloof dat we daar echt niet bang voor behoeven te zijn. Ik wil het nog sterker vertellen: op een we reldkampioenschap het eer ste is in de maak behoeven onze jongens geen onderge schikte rol te spelen. Vergeet niet dat een Jan Kallenbach, de Europese kampioen alle catego rieën, in Jépan gewoon aan de top 'zou kunnen meedraaien". Twee jaar geleden is de Amster damse vierde dan karate-leraar Rob Zwartjes trainer-coach van de Nederlandse ploeg geworden als opvolger van karate-koning John Bluming. Hij heeft zijn hele opleiding van Japanse leermeesters zowel in Neder land als Japan gehad. Is hij de man die het Nederlandse kara te op een nog hoger peil kan brengen: „Ik hoef de jongens niet aan de hand te nemén. Ze weten genoeg van hun sport af. Een Jan Kallenbach, die ook in Japan heeft geleerd, hoef ik niet veel over karate te vertel len. Maar we hebben respekt voor elkaar en leren beide nog elke dag. Een sterk punt van onze ploeg is ook dat we karak ter-karate brengen. Eens per veertien dagen hebben we een centrale training. De jongens van de vijftien man sterke se lectie krijgen dan huiswerk mee en kunnen dat in hun ei gen sportschool rustig uitwer ken. Er is, en dat is ook een sterke kracht van onze ploeg, een enorme teamgeest. Het is heerlijk met de jongens wer ken. Ik zou het niet graag wil len missen en bij de Budobond gaat men karate steeds meer. aanvaarden". Karate is niet een sport van dak pannen en stukken hout door middenslaan. Volgens Rob Zwartjes heeft deze sport zo'n ruim tien jaar geleden gewoon een verkeerde intro gehad.. „De mensen dachten dat het een sport was van uitsmijters en onderwereldfiguren".Zo'n klei ne duizend mensen waren ge tuigen van de interland tussen Nederland en België. Na de pauze deed, en dat was goed te zien, de Nederlandse ploeg het erg rustig aan. De eerste tien partijen waren afgesloten met een voorsprong van 51. Na vijftien partijen had Nederland de score opgevoerd naar 8—1. De Belgen mochten in de laat ste tien partijen wat terug ko men. Zelfs Europees kampioen Jan Kallenbach verloor toen van de beste Belg Lemmens. Zijn overige partijen won Kal lenbach echter wel. De uitlslagen: Jan Kallenbach (Am sterdam)-W. Robbijn 1-0, Wim van Mooy (Gouda)-M. Soil 0-0, Reeberg (Rotterdam)-W. Mampari 1-0, Roe thof (Groningen)-Lemmens 0-1, Lob man (Rotterdam)-D. Soti 10. Twee- "MES Een van de partijen van de interland Nederland-België karate die door onze landgenoten werd gewonnen. de ronde: Kallenbach-Soll 1-0, Mooy- Mampari 0-0, Reeberg-Lemmcns 0-0, Roethof-Soti 1-0, Lobman-Robbijn 0-0. Derde ronde: Kallenbach-Mam- pari 1-0, Van Mooy-Lcmmcns 0-0, Rceberg-Soti 1-0, Roethof-Robbijn 1-0 en Lohman-Soll 0-0. Vjerde ron de: Kallcnbach-Lemmens 0-1, Van Mooy-Soti 0-0, Ree Roc*thof-Soli 0-1, Van 0-0, Reoberg-Soll pari 1-0 en Lohman-Lemmcrs 0-0. teeberg-Robbijn 0-1. Van Mooy-Robbijn I 1-0, Roethof Mam- KERKDRIEL - Op de Maas bij Kerkdriel zijn gisteren de laat ste wedstrijden gehouden van de Nederlandse kampioen schappen snelskiën. J. Betton- villc, J. De Wijs en Els Koedijk werden eerste bij respectieve lijk de formule III en III. LONDEN. De Engelsman Ray Middleton heeft gisteren drie wereldrecords snelwandelen verbeterd op incourante r mors. In acht uur legde hij 85,617 kilometer af. HELSINKI - Nederland spcell volgend jaar in de derde ronde van het Davis Cuptoernooi te gen Hongarije. Dit land zege vierde in Helsinki met 4-1 over de Finse nationale ploeg. Mona co won in Monte Carlo met 4-1 van Nigeria, waardoor dc ploeg volgend jaar tegen Egypte uit komt. ANTWERPEN - Zowel het Neder landse dames als herenbridge team heeft dc tweedaagse inter land tegen België gewonnen. De wedstrijd werd gespeeld ter voorbereiding van de Europese kampioenschappen die van 2 tot 16 november in Israël wor den gehouden. Er werden drie wedstrijden van 24 spellen ge speeld. APELDOORN - Een Nederlands b-honkbalteam heeft met 8-0 van België gewonnen. De eind stand werd al in de zesde in nings bereikt. Zaterdag hadden de Nederlanders al met 5-2 ge- LONDEN - De Britse tcnnisploeg won in Londen de Davis Cup wedstrijd tegen Iran met 5-0. John Lloyd versloeg in het en kelspel Bahrami in drie sets. Roger Taylor'boekte hetzelfde resultaat tegen Madani. Willy Staehle steelt show Pretoria Willy Staehle, is dit weekeinde tijdens de waterski- kampioenschappen van Euro pa, Az^ en Afrika in Pretoria (Zuid Afrika) als eerste'geëind igd in het algemeen klassement dames. Haar puntentotaal was 2169. Tweede werd de Frangaise Chan- tal Escot met 1940 punten, der de de. Britse Karen Morse met één punt minder. Het duo werd op korte afstand gevolgd door Marlon van Dijck (Ned), die 1923 punten verzamelde. Els Roerade eindigde als dertiende (1450 punten). Willy Staehle werd bij het sprin- I gen vierde, in de slalom derde en bij de figuren vijfde. Winnaar bij de heren was de Brit Seaton, die de Zweed Bjork en de Italiaan Hoffer ruim voor bleef. Jan Kallgnbach en John Reeberg (eerste, tweede, en vierde van o De begroetingsceremonie in beeld. Rob Zwarties, rechts) waren toen al optimistisch over hun kansen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11