KARPOV LEIDT NU AL MET 2-0 DUINDIGT STOND BLANK Basketballcoach Sheridan blaakt van optimisme Tiende prof tekende bij Peter Post f Henk van Santen: produkt van Ajax-school. Hermens verliet Quick Schaaksters gelijk tegen Roemenië: 1-1 Wim Suurbier speelt weer ATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT/ Anatoli Karpov zit op fluweel. Door zijn instpartij van gisteren staat hij voor met tosköü -^Anatoli Karpov heeft de zesde tij na 31 zetten gewonnen. Hij heeft met 2-0 de leiding in de tweekamp. )e schaker die het eerst vijf partijen op ijn naam brengt is winnaar van de iveekamp. ;ortsnoj verraste door de Russische ver- ediging te kiezen, waardoor hij nu na ijn derde partij met zwart al even zo iele verschillende verdedigingssystemen leeft beproefd, het verleden heeft een dergelijke tac- k in dit soort matches meestal weinig ucces opgeleverd. Men vond er meestal baat bij een of twee verdedigingen oed te beheersen darl een groter aantal ebrekkig. het vervolg van de partij leek Kortsnoj Vreemde strategie Kortsnoj trouwens door zijn openingskeuze zelf meer verrast dan zijn tegenstander, want na slechts vier nogal voor de hand liggen de zetten nadat de bekende paden verla ten waren had hij bijna al zijn bedenktijd verbruikt. De Russische partij staat be kend als een soliede opening, maar niet in de vorm die Kortsnoj koos. Hij speelde een variant die vroeger favoriet was bij de Amerikaanse aanvalsspeler Marshall, waar zwart een pion moet offeren in ruil voor enige aanvalskansen. Kortsnój zag geen kans compensatie voor de pion te krijgen en toen hij nog slechts 10 minuten op de klok had zag hij zich genoodzaakt op goed geluk er nog meer materiaal tegen aan te gooien om zijn aanval enigszins gaande te houden. Kar pov had weinig moeite een dreiging leek af te 31e zet overschreed Kortsnoj in verloren stelling de kwaliteit Karpov staat nu met 2-0 voor, en met alle respect voor zijn grote bekwaamheden moet toch gezegd worden dat dit meer aan Kortsnoj ligt dan aan hem. In de tweede partij behoef de Karpov, nadat de bekende paden doen om een duidelijk gewonnen stelling te bereiken en in deze 6e partij heeft Kortsnoj werkelijk zelfmoord gepleegd. Na de hoogstaande 5e partij van deze match is dit een anti-climax. De 7e partij wordt maandag gespeeld. De partij verliep als volgt: Karpov (wit): 1. e2-e4; 2. Pgl-f3; 3. Pf3xe5: 4. Pe5-f3; Victor Kornstnoj verbergt zijn gezicht in zijn handen. De teleurstelling wordt hem teveel. alles wat op 5. d2-d4; 6. Lfl-d3; 7. 0-0; 8. Tfl-el; 9. weren en op de c2-c3; 10. Ddl-b3; 11. Pbl-d2; 12. Hï-h3; 13. Db3xb7; 14. Db7-b3; 15. Ld3-e2; 16. Tel-fl; 17. Pd2XF3; 18. Tflxf2; 19. Kglxf2; 20. Pf3-g5; 21. Db3-a3; 22. Lcl-f4; 23. Pg5-f3; 24. Le2-d3; 25. g2-g3; 28. Lf4 xg5; 29. Tal-el; 3:. H/-h4; 31. Telxe6, zwart overschreed de tijd. KORTSNOJ (zwart): 1. e7-e5; 2. Pg8-f6; slechts twee goede zetten te 3. d7-d6; 4. Pf6xe4; 5. d6-d5; 6. Lf8-e7; 7, Pb8-c6; 8.Lc8-g4; 9. f7-f5; 10. 0-0; 11. Kg8-h8; 12. Lg4-h5; 13. Tf8-f6; 14. Tf6-g6; 15. Le7-h4; 16. Lh5xf3; 17. Lh4xf2 schaak; 18. Pe4xf2; 19. Dd8-d6; 20. Ta8-f8; 21. Dd6-d8; 22. H/-h6; 23. Tf8-e8; 24. Te8-e4; 25. Tg6-f6; 26. g7-g5,; 28. Te4-e6; 29. Dd8- tijd. 30. Tf6-g6; 31. Zwart overschreed de uuindigt stond gisteren „blank". Maar niet lang. Vracht auto's met gravel werden voorgereden om de plassen op de baan te doen verdwijnen. Baanpersoneel tot diep in de nacht actief Den Haag Met man en macht was men gisteravond tot diep in de nacht op de Wassenaarse drafpiste Duindigt in de weer om de baan berijdbaar te krijgen. Morgenmiddag is daar de interland Nederland-België voor dravers. Het regenwater van de afgelopen dagen kan de afgelopen winter verbeterde baan niet verwerken. Bij droog weer mag de draverspis te dan een van de snelste banen van EUROPA ZIJN, REGEN KAN DE Duindigt-piste moeilijk verwerken. Om de baan nog in een redelijke staat te krijgen heeft het personeel van Duindigt vele vrachten mengstel van gravel en zand verspreid. Afgelopen woens dag zakte de dravers al tot de hielen in de modder. Vanaf donderdagmorgen 10 uur tot gisteravond 7 uur was er op Duindigt 25 mm water gemeten. Hetgeen de laatste vijftien jaar op de baan niet meer het geval is geweest tijdens het drafseizoen. Morgenmid dag ondanks alles om half twee de eerste start van de Nederland- Begië interland. Onze tips: Prijs van Sterrebeek: 1. Maarten D, Luitenant Dixy en Isaca B. Beneluxprijs: Frederique, Feuerglut en Major Suit. Grote prijs der drie jarigen: Monty Buitenzorg, Mistal Nora en Maestro Cavajos. Prijs van Duindigt: Lido Buitenzorg, Lento H en Lady. Prijs van Wareghem: Jojo Buitenzorg, Henri Buitenzorg en For Ever. Prijs van Brussel: Kaper W. Kees Verkerk en Karei Duke. April Jokeprijs: Qucilio, Lady Wiepke en Not So Bad. Prijs van Kuurne: Fideel, Elsie en Ireland. Outsider Ideal Dear. Prijs van Tongeren: King Hollandia. Elaine H en Inyala. Prijs van Oostende: Marko van Echten. Marco IJmuiden en Makoro Du Bois. Ruzie met Nederlands enige topatleet NIJMEGEN De Nijmeegse atleet Jos Hermens heeft be dankt als lid van de atletiek vereniging Quick uit Nijmeben. )orzaak van het besluit is het (eit dat het bestuur hem op het raatje heeft geroepen naar aan leiding van het feit dat Her mens afgelopen zondag verstek iet gaan tijdens de finale voor de competitie van eerste-klasse- verenigingen. Hetbestuur nam het Hermens uiterst kwalijk dat hij zonder opgaaf van reden niet kwam opdagen en liet doorschemeren maatregelen te zullen treffen in dien het verweer van de atleet niet afdoende zou zijn. Nog voor het echter zover zou kunnen komen heeft Jos Hermens met onmiddellijke ingang zijn lid maatschap opgezegd. Hermens ontkent overigens een uitnodi- voor de wedstrijden te heb ben ontvangen, hetgeen door het bestuur van Quick op zijn beurt weer wordt tegengespro ken. Jos Hermens zal de komen de weken overigens niet aan wedstrijden kunnen deelnemen omdat hij volgende week een voetoperatie zal ondergaan.. Wil Hermens echter daarna weer aan wedstrijden deelne men, dan is het noodzakelijk dat hij toch lid zal worden van een vereniging. Hij heeft nog niet aangekondigd bij welke vereni ging hij zich eventueel zal aan sluiten. AMERSFOORT De wielren ner Henny Pecls uit Eindhoven heeft in Amersfoort het Neder lands militair kampioenschap lange afstand gewonnen. Hij won de eindsprint van een kop- groepje van zes man. SOSJI De Rus Lev Poloega- jevski heeft voor de derde maal het internationale Tsjigorin- schaaktoernooi in Sosji gewon nen. Hij behaalde elf punten uit vijftien' partijen. Poloegajevski 'heeft gedurende het gehele toer nooi de leiding gehad. AMSTELVEEN Jan Raas, Nederlands amateurkampioen op de weg, zal op 1 januari als Bejg Ward'sël& prof gaan rijden in de Raleigh- ploeg van Peter Post. Raas is ,de tiende en voorlopig laat ste Nederlander in de ploeg. De zes renners van vorig jaar, Pijnen, Van der Leeuw, Van Beers, Hordijk, Tabak en De Waal, waarmee Post is begon nen, zijn overgebleven. In de afgelopen maanden kwam de ploegleider tot overeenstem ming met Van den Hoek, Schui ten en Pronk. De equipe zal tot vijftien'of zestien renners wor den uitgebreid, met Engelsen, Duitsers en Belgen. Zeker van een contract zijn al de jonge Jan Raas heeft voorlopig een contract voor een jaar getekend. De bijna 22-jarige Zeeuw had ook contacten met de Franse Peugeotploeg, maar koos voor ie voornamelijk Nederlandse equipe van Raleigh vanwege verwikkelingen bij Peugeot. Raas zal weinig werk doen in ie wintermaanden, Dieter Thu- -au uit het gouden Duitse ach- ervolgingsviertal van Montreal, :al in de wintermaanden al zes- iaagsen rijden als professional, dij begint in Berlijn, als partner /an Sigi Renz. 1 AMSTERDAM De Neder landse kampioen Tempo Team speelt zondag 13 oktober in Am sterdam tegen PSV Dusseldorp voor het toernooi om de Europe se tafeltennisbeker. Tempo Team komt uit met Nico van Slobbe, Carel Deken en Herman Hopman. BONN Voor de Bundesliga zijn vrijdagavond twee wedstrij den gespeeld. In Offenbach won het plaatselijke Kickers met rui me cijfers van Wuppertaler SV: 3—1. In Kaiserslautern versloeg de plaatselijke 1. F.C. Tennis Borussia Berlijn met 4—0. Delft Bill Sheridan leert Nederlands. De 32- jarige Amerikaan heeft het weliswaar niet per se nodig, want in bas ketballkringen wordt over het algemeen een aardig woordje Engels gesproken. Het typeert echter wel de instelling van de coach van Rakk Punch dat hij onze taal zo goed mogelijk onder de knie wil krijgen om deze in ieder geval te kunnen lezen en ver staan. Bill Sheridan, begin dit jaar bij Raak Punch binnen gehaald om het team uit een diepe ma laise te halen en vervol gens naar de vaderland se beker te leiden, is sinds enige dagen tevens coach van het nationale team. „Ik heb er maar twee seconden over hoe ven nadenken", zegt Sheridan, „Het lijkt me een erg aantrekkelijke job." De basketballbond benaderde de coach van Raak Punch, nadat de eerder gecontracteer de Howie Landa zonder be richt bij nader inzien de voor keur had gegeven aan een Ita- „Op 25 en 26 oktober spelen liaans clubteam. we wedstrijden tegen Dene- „Ik vermoed", zegt Sheridan. m Finland", vertelt dat men hier de voorkeur gaf Sheridan. „Ik wil dan eigenlijk kan een Amerikaanse coach ploeg hebben die Vandaar dat men waarschijn- heJ ln "i*1 231 moeten doen. Ik r i, Vvü wrim wil niet de ene keer een speler t.jk b„ mij kwam. bj. h(-bbcn dje Bill Sheridan heeft vaaf begin wedstrijd later afzegt. Het dit jaar de gelegenheid gehad moet een selectie zijn die het de Nederlandse topspelcrs aan liefst niet van samenstelling het werk te zien. „Er zijn hier verandert." voldoende basketballers van uitstekend niveau." meent de Tot de interlandd tegen de De- nieuwe coach. „Het punt is nen en de fin000 zullen er alleen, dat iedereen gemoti- n»et naeer dan twee centrale veerd moei worden om in het trainingen kunnen worden ge- nationale team uit te komen, houden. Vanwege het overla- Ik zal in de komende periode den programma van de toele- de spelers d.e ik al op een 'verende clubs. Levi s Transol lijstje heb gezet, dat zijn er 23, on Raak hebben naast compe- polsen over hun bereidheid titiebelangcn namelijk ook Eu- Want ik heb me afgevraagd ropacupbesognes. „Ik zal in waarom spelers als Koes ieder geval zoveel mogelijk Akerboom, Jan Loorbach en wedstrijden gaan bekijken Bob Heuts dit jaar met in de ^gt SherKJan^Jk moet joch wedstrijden tegen Argentinië de Eurocanen zijn uitgeko men. Op grond van hun kwali teit hadden zij Oefenduels inzicht hebben van kandi daten, ook als ze niet tegen mijn eigen ploeg uitkomen", bij moeten Amerikaan verwacht zijn functie als bondscoach goed te kunnen combineren met de belangen van Raak Punch. „Dat moet mogelijk zijn", Bill Sheridan zal de Neder- meent huj simpelweg. „Landa landse ploeg onder zijn hoede was voorbestemd om naast de hebben in de aanloopperiode hcrenploeg ook de dames en na en tijdens de Europese de jeugd onder zijn hoede te kampioenschappen b-groep, nemen. Dat kan ik natuurlijk die volgend jaar mei in West- niet. Maar ik geloof dat ik het Duitsland worden gehouden, herenteam goed kan aanpak- Tot dat evenement is een ken." reeks van ocfengelcgenheden. Opgeruimd Bill Sheridan behoefde slechts twee seconden na te denken Toen wist hij hot. Zijn naam zou in het vervolg achter de functie bondscoach van de basketballbond staan. Bill Sheridan, zijn dorst na eon Intensieve training van zijn club bestrijdend met het gelijktijdig bestellen van twee glazen bier, kijkt uiterst opgeruimd tegen zijn nieuwe taak aan. „Veel mensen maken basket ball zo gecompliceerd", zegt hij. „Je moet het gewoon sim pel zien: Ik heb een ploeg van vijf spelers en de tegenstander heeft eenzelfde aantal. In prin cipe ben je dus gelijkwaardig. In de wedstrijd moet het dan gebeuren. Daarom zeg ik ook dat het Nederlandse team voor niemand bang moet zijn. Als wc volgend jaar in Duitsland spelen, moeten we bij de eer ste vier eindigen om ons voor de A-pool te plaatsen, die een maand later in Joegoslavië speelt. Daar moeten we ons op richten. Als je van iets anders uitgaat kun je er beter niet aan beginnen." Het klinkt allcaal wat simplis tisch, maar Bill Sheridan stelt de zaken het liefst zo eenvou dig mogelijk. Het tekent het optimisme waarmee de Ameri kaan aan zijn taak begint. Hij stelt zich vol enthousiasme op en ziet geen problemen tussen belangen van club en bond. „De spelers moeten wel graag willen", deelt hij mede. „Ik ga ze niet smeken. Een prettige omstandigheid is, dat ik kan beschikken over een een aan tal Nederlandse Amerikanen. Het moet mogelijk zijn met zo'n ploeg iets te bereiken. Het is zo eenvoudig: De bal moet door dc basket en de tegen stander moet het scoren wor den belet", besluit hij met een grijns. Het is duidelijk: Bill Sheridan heeft vertrouwen, de spelers moeten de rest doen. Door een profcontract te ondertekenen bezegelde Jan Raas in de toekomst zijn verbondenheid met de Raleigh- ploeg. Geen korfbal DEN HAAG - Het Koninklijk Nederlands Korfbalverbond heeft de wedstrijden, die voor vandaag en zondag waren vast gesteld in de districten Noord- West (1), Zuid-West (2). Oost (3) en Zuid (5) afgelast Een zelfde beslissing is genomen voor de wedstrijden die op het program ma stonden voor de onder deze districten ressorterende afdelin gen. MEDELLIN Nederland heeft in de vierde ronde van het fina- letoernooi van de damesschaa kolympiade te Mcdcllin 1-1 ge speeld tegen Roemenië. Gisteren won mej. Van der Gicssen in 25 zetten van Gertrude Baumstark Mevr. Vreeken verloor na 39 zetten van Elisabeth Polihronia- de De uitslagen van groep A zijn: Nederland-Roemenië 1-1; Hon- garije-Engeland 1 1/2—1/2; West- West Duitsland-Canada 1-0 en een afgebroken partij; Rusland—Tsjecho-Slowakije Slowakije beide partijen afge broken. Bulgarijc-Joegoslavië beide partijen afgebroken. De stand na vier ronden: 1. Roemenië en Hongarije 6 pun ten; 3. Bulgarije en Rusland 4 punten (twee partijen afgebro ken); 5. Tsjecho-Slowakije Slo wakije 3 1/2 punt (twee partijen afgebroken); 6. Nederland 3 1/2 punt; 7. Engeland 3 punten; 8. West-Duitsland 2 1/2 punt (een partij afgebroken); 9.Jocgosla- vië 1 1/2 punt (twee partijen afgebroken); 10. Canada 1 punt (ëén partij afgebroken). Sportwereld RICHMOND - De World Boxinj Association (WBA) zal het ge vecht tussen George Farcmai en Mohammed Ali op 30 okto ber in Kinshasa niet erkennei als titelstrijd. Dezelfde situatk ontstond voor de partij tussei Fortman en Ken Norton in Ca racas. Toen werden de contrac ten nog op het laatste r gewijzigd. AMSTERDAM Wat goed is komt snel. Een uitdrukking die nog steeds van toe passing kan zijn. Op Henk van Santen bijv., het jongste talent uit de Ajax- school. Vanuit het „niets" dook hij dit seizoen plotseling op in het keurkorps van de drievoudig Europacupwinnaar. Henk van Santen: „Ik speel al vanaf de pupillen bij Ajax. Vorig seizoen heb ik tien wedstrijden in het c-elftal gespeeld en voor de rest in het juniorenelftal. Dat was zo afgesproken, want de junioren konden kampioen worden en als je elf wedstrijden in het c-team hebt gespeeld mag je niet meer terug. Vandaar." Het feit dat Henk van Santen (19) zijn voetbaljeugd in „De Meer"- heeft doorge bracht had grote voordelen. Tien jaar lang is hij geconfronteerd met de ijzeren discipline, die inherent is aan het vak van voetballer. Hij: „Ik geloof dat het er de oorzaak van is, dat ik weinig of geen aanpassingspro blemen heb gehad. Ook bij de pupillen van Ajax worden strenge maatregelen genomen als je te laat op een training komt of zo. Een uur voor de wedstrijd aanwdezig is één uur voor de wedstrijd aanwezig cn geen 3 kwartier, want dan sta je onherroepelijke reserve. Je moet dus gewoon hard voor jezelf zijn". OVERWOGEN Henk van Santen, sinds een maandjefull- prof, is echter niet alleen hard voor zichzelf maar ook voor anderen. Niet voor niets werd hij direct al vergeleken met Johan Nceskens, de man wiens plaats hij zal moeten gaan Innemen. Toen de penalty-koning van Oranje van de arbitragecommissie toestemming kreeg het grote geld te gaan zoeken aan de Costa Brava en de onderhandelingen tussen Ajax cn René Notten bij diezelfde commissie schipbreuk leden, werd hem bliksemsnel een A-contract onder de neus geschoven. Hoewel Henk van San ten die verbintenis snel ondertekende heeft hij de gevolgen goed overwogen. ADVIES „Ik moest uiteraard mijn baan als verko per van Perzische tapijten laten schieten. En dat ging me toch wel aan hot hart. Mijn baas was zo'n beetje een tweede vader voor mij en ik had het er enorm naar mijn zin. Ik heb dan ook alles met hem doorgepraat en die heeft mij aange raden om naar Ajax tegaan. En voor zover ik het nu kan bekijken is het een juiste keus geweest. Toen ik nog werkte moest ik me altijd naar de training haas ten. Dat is nu voorbij". Henk van Santen heeft tot nu toe bijna alle wedstrijden van Ajax meegemaakt. Tegen Telstar stond hij rechtsachter, de plaats van de geblesseerde Wim Suur bier. Die plaats zal hij waarschijnlijk ook bezetten in het eerste competitie-topduel tegen de FC Twente. Zijn tegenstander: Theo Pahlplatz. Hij: „Het maakt me wci-< nig uit tegen wie ik speel. Het is bij Ajax elke wedstrijd erop of eronder. Als ik tegen Twente faal sta ik er volgende week naast. Ik zorg er echter voor dat ik mezelf niets kan verwijten en dat betekent gewoon honderd procent inzet". JAN VAN DER NAT AMSTERDAM Willem Suurbier zal vanavond in het Olympisch stadion weer met Ajax meespelen tegen Twente. Dc medische staf van Ajax heeft de flankverdediger, van wie werd gevreesd dat hij weer een meniscus-operatie moest ondergaan fit verklaard. Het is waarschijnlijk dat een ander probleem van Ajax en de coach van het Nederlands elftal George Knobel binnen afzienbare tijd zal zijn opgelost, namelijk de bezetting van dc spilplaats in beide ploegen. Volgens Ajax' manager Hans Kraay is de vooruitgang van Barry Hulshoff zodanig dat mag worden aangenomen dat de rijzige verdediger op 20 oktober, in de wedstrijd tegen Roda JC, zal terugkeren in de ploeg.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9