Paulus de boskabouter 250 keer op het scherm VEEL OUD EN NIEUW OP WEEKENDSCHERM Ffwmrffl Sport op tv en radio Eucharistie viering op radio TELEVISIE ZATERDAG TELEVISIE ZONDAG TELEVISIE MAANDAG ■SSSSBflH TERUGBLIK LEIDSE COURANT' ZATERDAG 28 SEPTEMBER 19, Met ingang van morgen komt Paulus de boskabouter de avonturen van Brigadier Dog overnemen. Chanowski-pro- ductions heeft de rechten ver worven de avonturen van Pau lus 250 keer op de buis te brengen, gebaseerd op het he le oeuvre van Paulus' geente- lijke vader Jean Dulieu, met inbegrip van de hoorspelen.' Van de 250 afleveringen zijn er nu 130 klaar; de avonturen duren vijf minuten dagelijks en worden gemaakt in de stijl waarop eerder de Fabeltjes krant werd gemaakt. Alle bekende figuren van Du lieu zullen het boskaboutertje omringen. aangevuld met nieuwe creaties, die in de tv- afleveringen zijn bedacht door Leen Valkenier, die ook de tv-teksten schreef. Chanowski: „Het wordt een totaal nieuw programma, met een grote lijn dooralle aflever ingen, maar heel goed ook af zonderlijk te zien, net als de Fabeltjeskrant. De figuren zijn 50 tot 60 cm groot, naar voor beeld van de kleinere poppen van Dulieu." Bijzonder leuk Jean Dulieu die een aantal afleveringen heeft gezien: „Het ziet er bijzonder leuk uit. In het begin had ik alle angst, maar de karakters zijn goed gehandhaafd en men heeft bij zonder veel aandacht besteed aan de figuren. Of ik het niet zelf had willen schrijven Hè nee. Ik heb geen moed voor zo'n ontzaglijke massa tekst". Mocht Dulieu een ogenblik hebben overwogen de tv-afle- veringen zelf te willen schrij ven, heel spoedig kwam de lilustrator/schrijver er achter, dat hij er dan ruim een dag taak bij zou krijgen. „Ik teken zes uur per dag aan de strip, zoals die ook in Het Binnenhof verschijnt, ik begin elke ochtend om acht uur, anders komt er niks van en dan ben ik de vorige avond ook nog zo'n twee uur aan het schetsen geweest. Ik maak per dag twee strips, om voorraad te krijgen. Iedere stripteke- Met ingang van zondag 250 keer Paulus de boska bouter. Hieruit een scène met Eucalypta en Paulus, door Chanowski nauwkeu rig nagemaakt naar de creaties van Jean Dulieu. naar kent de angst geen voor raad te hebben en je moet ziek kunnen worden en met vakan tie kunnen gaan. Trouwens in m'n vakantie teken ik nóg twee uur per dag.^ In november bestaat Paulus de boskabouter precies dertig jaar; Dulieu heeft tekeningen gevonden van toen, gedateerd „november 1944". De tekenaa- r: „Het is heel toevallig dat ik ze vond, tussen oude papieren. Ik kan me zelfs nog herinne ren hoe dat ging. Het was die hongerwinter van 44 en er waren geen repetities van het Concertgebouworkest, waarin ik viool speelde. Om de verveling te verdrijven ben ik kabouters gaan tekenen. Kijk, die daar vond m'n vrouw het leukst. Dat is Paulus gewor den. Man, als ze me toen hadden voorspeld dat ik dertig jaar kabouters zou tekenen, was ik er nooit aan begonnen. Nu nog vragen de mensen, zeg, krijg je niet genoeg van al die ka bouters Maar het is maar één kabouter; al die andere figuren er bij en ik verzin ook Vernieuwing Dulieu geeft Valkenier groot gelijk, dat hij nieuwe figuren erbij heeft verzonnen, voor de tv-serie. „Dat zou ik ook heb ben gedaan; je moet steeds vernieuwen, anders gaat het vervelen. Hier heb ik een blad met Pau lus en bomen: 29 manieren om naar een boom te kijken. Ik ga soms de natuur weer in om naar bomen te kijken, er moe ten steeds nieuwe bomen wor den getekend; anders wordt het automatisme." Óe vernieuwing in de Paulus- strips is niet alleen noodzake lijk, het is ook logisch. Dulieu: „Alles kan van invloed zijn. Niet dat ik dat bewust doe, het gebeurt gewoon. Het weer is van invloed, storm; of als ik ziek ben. Als ik in bed lig teken ik gewoon door, maar ik teken dan ook Paulus in bed. Altijd gemakkelijk om later te hebben'" Fantasie Hoewel Dulieu fantasie genoeg heeft om tot de laatste snik te blijven tekenen - „ik heb geen pensioen, maar ik doe het graag" - zijn er soms momen ten, dat hij zich leeg voelt. „Dan kan ik helemaal niks bedenken. Vreselijk. Je gaat dan tóch twijfelen aan de ze kerheid, dat er altijd wel wat Maar dan heb ik altijd de teke- lingen nog, die ik bij honder- Jen heb klaarliggen. Er is er dan altijd wel een bij, die me óp een idee brengt. Zoals des tijds Eucalypta, dat malle mens, dit blokken hout op dr .Harsens kreeg. Uit een wille keurige tekening is „het blok- kenplan" ontstaan. Ze zeggen wel eens: nou, je lijkt ook veel op Paulus. Maar dat is niet waar. Alle figuren zijn karakterafsplitsingen van me. Ik ben ook Mol en dat mens Eucalypta en Krakrés Maar op Eucalypta reageer üc me af. Nachtmerries De tijd van de nachtmerries en slaappillen is nu wel gro tendeels voorbij. Wèl hoor ik nog steeds de woorden van de uitever: .Meneer Dulieu, als we nog één Paulus-boek uitge ven, stoppen we geld in een failliete zaak". Nou daar sta je dan. Ik kon gelukkig bij een andere uitgever terecht, maar je voelt dan hoe kwetsbaar je bent." Dulieu maakte na dat verve lende moment nog 18 Paulus- boeken, zag zijn werk terecht komen bij radio en tv en in nu 20 kranten. „Soms komen jongens bij me, willen een strip beginnen, vragen advies. Dan hebben ze zo'n waterig fantasie-ding; ik zeg altijd: het is een rotvak, begin erniet aan, je mist alle zekerheden, je hebt geen been om op te staan als je géén succes hebt. Wie dan tóch aan een strip wil beginnen, moet je een figuur bedenken waarmee hij hon derd jaar vooruit kan, waar mee steeds vernieuwingen mo gelijk zijn." Dulieu heeft wèl succes gehad, met z'n kabouter, al was er dan het vervelende jaar, dat hij aan inkomsten bij de belas ting een bedrag van 0,00 cent kon indienen, na een mislukt filmobject. Maar nu is hij een man die gaat slapen als hij slaap heeft en opstaat als hij wakker wordt. Zónder wek ker. „Maar we staan ook wel eens midden in de nacht op, als éen uil slaat. Wel eens een uil horen slaan Machtig ge luid. F. J. Bromberg Vanavond reeds na de uitzending op 2 februari zendt de KRO opnieuw „Jasperina's grote egotrip" uit, althans elf hoogte punten daarvan. Wie toen niet heeft kunnen kijken kan alsnog ervaren, waarom Jasperina voor haar show in Montreux de persprijs verdiende. Zat Ned. I, 21.10 uur. Landleven Morgen begint, zoals dat in het komende winterseizoen verder steeds het geval zal zijn, het NOS-televisieprogramma „Stu dio Sport" om 19.05 uur. Het duurt tot 20.20 uur. Morgen wordt dit programma nog uit gezonden via Ned. II maar van af zondag 6 oktober via Ned. I. Morgen: Voetbal, de wielerklas sieker Parijs-Tours, basketbal: Transol—Raak in Rotterdam, hockey: Europa—Azië in Bel gië, paardesport: Draversinter land Nederland—België op Duindigt, rugby: Nederland Zambia in Leiden, autosport: SLS-rally, drielandentoernooi moderne ritmische gymnastiek tussen NederlandWest-Duits- land en Frankrijk en karate- toernooi in Barneveld. Vanavond is er een extra uitzen ding van „Studio Sport" (22.35 tot 22.50 uur via Ned II) met voetbalreportages. „Langs de Lijn". In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio morgen om 14.02 uur via Hil versum 3 wordt aandacht be steed aan voetbal, draversinter land Nederland—België op Duindigt, wielerklassieker Tours-Parijs, paardenkoersen, overzichten en uitslagen hoc key, korfbal, handbal, basket bal en tafeltennis. Zondag 29 september verzorgt KRO/RKK via Hilversum 1 om 10.00 uur de uitzending van een Eucharistieviering met grego riaanse gezangen uit de Chris tus Koningkerk in Rotterdam. Celebrant is pastoor P.Riep. De Schola Cantorum van de Christus Koning- en de Paulus- parochie zingt samen met de gemeenschap onder leiding van Ben Odijk. Organist is Herman Funnekotter. 1 Autobus Droef de hond, die vorig seizoen regelmatig optrad in het pro gramma „Voor achten", komt weer op het scherm. Vanmid dag komt hij de kinderen vast vertellen over de Rode Auto bus, een nieuw programma dat de KRO in het winterseizoen uitzendt. In „De rode autobus" beleeft Droef met een aantal vriendjes allerlei avonturen. Vanmiddag komt hij zijn vriendjes voorstellen. Zat. Ned. I, 16.02 uur. De Rijn „Van de Alpen tot de zee", heet het programma waarin per he licopter een historisch reisje langs de Rijn wordt gemaakt. Een bijzondere kijk op de vaak bloedige geschiedenis van Eu ropa. Zat Ned. I, 19.05 uur. De Wrekers Vanavond nemen we afscheid van Emma Peel als de bondge note van John Steed. Haar man Peter is teruggekomen en zij trekt zich terug. Steed krijgt voor haar in de plaats Tara King, een agente in opleiding. We zien nu ook „Moeder", de man in de rolstoel die de lei ding heeft over de geheime agenten. Zat Ned. I, 20.21 uur. Van H.E. Bates is de aflevering „Landleven", waarin Henry Batley het cafeetje koestert dat wordt gedreven door mevrouw Davenport en haar drie doch ters. De aflevering heet: „The four beauties". Zat Ned. II, 20.21 uur U Kroetsjef en Kennedy: In het Grote uur: u. de eerste hoofdpersonen in de aflever- uitzending van dit programma ing van „Als de dag van in het nieuwe seizoen van Koos gisteren" Over ,,De dooi Zet Postema, praat Koos met Karei jn" Appel. Voorts treden op Rinus Ferdinandusse, The Pointer Sisters, Memphis Slim en het Trio Louis van Dijk. a-a- zat. Nod. li. 21.10 uur. NCR V-presentatie In de pauze van „De hond was executeur" wordt het NCRV- winterseizoen gepresenteerd. Aan bod komen Ted de Braak, Kick Stokhuyzen, Farce majeu re, Willy van Hemert, Jan van Hillo, Bob Löwenstein, Hier en nu, Joop Doderer en anderen. Zondag Ned. I, 21.10 uur. Spookhuis Gat in de tijd Filmer Jonne Severijn, van wie de NOS onlangs nog een film over het Haagse Gemeentemu seum uitzond, maakte vorig jaar met steun van het ministe rie van CRM een filmdokument met als titel „Een gat in de tijd", een werkstuk dat bij zijn (pers) première in maart van dit jaar veel aandacht trok. De film gaat over Emilia Boldini- Cardona, weduwe van de be faamde portretschilder en vrou wenliefhebber Giovanni Boldini (1842-1931). Maar omdat me vrouw Boldini in haar Toscaan- se huis vol schilderijen van en herinneringen aan haar man stil is blijven staan bij de schil der. zijn werk en zijn tijd (de „Belle Epoque") gaat deze film uiteindelijk toch voornamelijk over Boldini zelf. Zondag Ned. II, 22.50 uur. Wolvenman De tweede produktie waarmee de NOS zondag een begin maakt, is de serie „De Wolvenman". Hoofdpersoon van deze, uit der tien delen bestaande tv-serie, die wekelijks op zondagavond wordt uitgezonden, is Otto Ats- ma. Als bijnaam heeft hij „De Wolvenman", omdat hij jaren lang oppasser is geweest bij de wolven van Artis. De serie is geschreven door Dick Walda. Zondag Ned. 11.-20.20 uur. Gisteren NOS O 1815 Natuurkunde Teleac (les 3, herh.) O 18.45 Brigadier Dog O 18.55 Journaal VARA O 19.05 Het spookhuis O 20.00 Journaal Journaal. 20.15 (K) De vrolijke dokters. i, politiefeuilleton of The Magician, e. 22.25 (K) Journaal. HILVERSUM III lOS: 18.02 Joost mag niet eten VARA. I (S) Discorama. 20.02 (S) Elpee Pop. 2 Strictly country style. 22.30 (S) Jazzt 23 02 (S) Sportshow II n .2 <S) Late Date. 2.02" (S) Be: ||j|j| aar nog? 6 02 (S) Morgenstemming. .00 (S) Zondagmorgen: gcwijdemuziekr Wanneer Jane, John on Mike van een leegstaand buitenhuis een gezellig jeugdhuis willen ma ken, worden zij geplaagd door een hebberige makelaar. Maar gelukkig zijn er spoken! Zat. Ned. II, 19.05 uur. Gastoptreden De NOS zendt zondag de tweede en laatste samenvatting uit van een feestelijk programma dat in mei werd georganiseerd door de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers in Rotter dam. Op het feest traden ama teurs en beroepsartiesten op voor landgenoten in Nederland, komend uit Griekenland, Tur kije en Marokko. Het Neder landse gezelschap Radostan be sluit het programma met zang en dans uit Macedonië. Zondag Ned. I, 16.10 uur. Scèneuit de thriller „De hond was executeur" met Cor Witschge, hond Centho. Arne Postma en Jan Postma. In de serie „Als de dag van giste ren" wordt uitgezonden deel 7: „De dooi zet in". De serie om vat documentaires over de we reldgeschiedenis sinds 1945. Zondag Ned. I, 19.35 uur. Executeur Hans Keuls bewerkte de ro „De hond was executeur" tot een gelijknamig televisiespel, waarin een hond de hoofdrol speelt. Want die hond is nauw betrokken bij de dood van één van de twee broers, die de eige naars van dehond waren. Is er sprake van een hartinfarct of van moord? Zondag Ned. I, 20.30 uur. Mens in wording Jacob Bronowski behandelt ir deel 12 van „Mens in wording' onder het kopje „Generatie n; generatie" de revolutie op het gebied van de biologie. Vooral wordt aandacht besteed aan Gregorius Mendel, die werk zaam was op het gebied van de erfelijkheidsleer. Zondag Ned. II, 22.00 uur. NEDERLAND 1 14.30 Natuurkunde 15.00 Sluiting 15.15 Journaal 15.17 Mighty Mouse - voor de kleintjes 15.23 The Partridge Family - af levering: De verliefde twee ling 15.47 De ongerepte natuur - afle vering: Het oerwoud 16.10 Gastoptreden (slot) - repor tage van het feestelijke pro gramme voo-- L-.-.-alandse werknemers 16.55 Voetbal- en Toto-uitslagen 17.00 Vesper - vanuit de Domkerk te Utrecht 17.32 Sluiting 18.55 Paulus de Boskabouter kleu ter serie naar de oorspronke lijke ver halen van Jean Du lieu 19.00 Journaal 19.05 Kom nu met zang - geeste lijke liederen 19.35 Als de dag van gisteren - aflevering: De dooi zet in 2C.30 De hond was executeu:.- - tv- spel van Hans Keuls naar de gelijknamige roman van K. Abma. 22.20 SSST, de dominee komt er- 22.45 journaal NEDERLAND II 20.55 De jonge Garibaldi (slot) aflevering: De vrijheid of de dood 22.00 De mens in wording - afleve ring: Generatie na generatie 22.50 Een gat in de tijd - recon structie van een speurtocht, centraal staat portretschilder Baldinl 23.30 Journaal Viertel, film. 17.25 (K) Sam. 10 (K) Buitenlandse reportages. 1! Reportage. 22.40 (K) Journaal e 12.00 Krui rondinformatie over kerk en sam 12.30 Nieuws. 12.40 Echo. 12.50 ands commentaar NOS: 13.00 <S> muziek. CVK: 17.00 Gereformeerde k IKOR/CVK: 18.00 Nairobi - 1975 (va m, i—rvrawBaaBB— 9.45 (K) Programmaoveracht. 10.15 (K) ZAV) Amusementsprogramma. 11.00 <K> Natuur serie. 11.30 (K) Weekkronick. 12.00 (K) Zon- dagconcert. 12.50 (K) Wetenschappelijke kommentaren. 13 00 (K) Aktualiteiten en blokprogri sum II) I) 19.00 (S) Zond: 18.58 W t NCRV Kop 9.15 Meeluister ezing. 19.30 Nie !eprogramma11 A VRO? °20°3I 2?3QCNieuw8. Tf^Radtoj ury wond 1: !3.55-j !r BELGIE NEDERLANDS bijbel- J8.15 De Gemeenteraad 18.47 Vooraf 18.50 Woord voor woord vertelling 18.55 Paulus de Boskabouter 19.00 Journaal 19.05 Studio Sport - met om 20.00 lotto-getallen 20.20 De Wolvenman - eerste af levering 10.30-11.30 (Z/W) Heilige Mis. 14 30 (K) Land ouwmagazine. 15.00 (K) Korte Duitse ïugdfilm. 15.10 (K) Gevarieerd zondagmid- agprogramma. 17.15-18.00 (Z/W) Tenuto. 8.15 (K) Kin de clown. 18 20 (K) Magazine, oor vrijetijdsbesteding. 18.50 (K) Onbe- end Australië, tv-serie 19.15 (K) Het meis- van de tv. tv-feuilleton. 19 40 (K) Mede dingen. 19.45 (K) Journaal. 20.00 (K) portweekend. 20.40 (K) Leraar, leraar. rengen. IKOR: 10.00 Nai Muzikaal Onthaal. 13.00 Niei •13.30 (S) Delia: informatie en muziek. (S) Pianorecital: klassieke muziek. 14.30 Programma voor de buitenl: werknemers. VARA: 1700 (S) Cc NOS 11.10 School-t.v. O 18.45 Paulus de boskabouter O 18.55 Journaal AVRO O 19.05 Julie en Dick in Covent Garden O 20.00 Journaal 20.21 Kies uw gouden plaat, show O 21.15 AVRO-rally O 21.15 Cannon O 22.15 Tussen droom en daad O 23.10 Journaal DUITSLAND II NOS O 18.15 Gemeenteraad Teleac (les 7) O 18.45 Paulus de boskabouter O 18.55 Journaal TROS O 19.05 Arpad de zigeuner (1), avonturenfcuilleton O 19.25 Het zal je kind maar wezen (1), komische serie O 20.00 Journaal 20.21 Alles of niets Q 21.20 De liefdes van Napoleon (1) HILVERSUM I 18.00 (K) Kiri dc clown. 18.05 (K> De familie Partridge, jeugdfeuilleton. 18.30 (K) Teken film. 18.45 (K) Instructief programma. 19.15 (K) Sporttribune. 19.38 (K) Mededelingen en weerbericht 19.45 (K) Journaal. 20.15 (ZAV) De aanduidcr, politiefilm. 21.55 (K) Kortweg. 22.00 (K) Aktuele documentaire. De TROS functioneerde gister avond voor het laast als B-om roep. Aanleiding om in het ka der van „Op losse groeven" breedvoerig vooruit te blikken naar het seizoen dat a.s. maan dag begint, het seizoen waarin de TROS zich tot de „Grote Vijf" mag rekenen. Dat vooruitblikken had zo zijn positieve en negatieve kanten. De TROS gaat het licht houden. Sluit daarmee aan op het ver langen van de meeste kijkers die moeiteloze ontspanning wen- sen na een lange werkdag. Daar kan redelijkerwijs geen bezwaar tegen bestaan. Dat „licht" door de TROS zal wor den vertaald in „smakeloos" is een vrees die door de Jannen Boezeroen en de Peters Koele- wijn wellicht wordt gewekt, maar misschien valt het alle maal best mee. Dat „drama" bij de TROS voor namelijk „klucht" zal zijn vin den we ook niet onheilspellend. Klucht is een voortreffelijke to neelvorm die bij smaakvolle aanpak louter plezierig is. Bovendien beloofde men gister avond ook wat zwaardertillen- de programma's: kunst en docu mentaire. Mei name wat de „klassieke muziek" betreft heb ben we verwachtingen. TROS- radio heeft wat dit betreft inte ressante initiatieven ontwik keld. Blijft het bieden van nieuwsach- tergronden. Dat gaat Wibo van der Linden doen. Man met een heel eigen visie op presentatie mogelijkheden. Het voorproefje gisteravond: Wibo en zijn mede werkers zaten „zogenaamd di rect" vanuit een zonnig Maduro- dam Murodam te praten in een avond-programma. Wat later za gen we Wibo als presentator van een forumgesprek over hart en vaat-ziekten. Wibo's fout in beide gevallen was dat de suggestie van „di rectheid" een programma le vendiger en dus aantrekkelijker maakt. Dat is gewoon niet waar. Madu- rodam maakte de Actua-intro erg onwezenlijk. Het van A tot Z ingestudeerde gesprek over „Uw hart. .uw leven" miste el ke spontaniteit. Jammer spe ciaal voor dit laatste program ma, vervolg van een TROS-uit- zending die destijds als immens- boeiend op ons overkwam. Vg. HILVERSUM II VARA TOO Nici bek. 7.20 (Sj^S 7.11 Ochtendgymrj jr. <8.00 Nieuws; I I 9.00 (S) VARA-D) IS: 9.50 (S) Muzi< Meer over rrurider: Dc slem van de s[ T kende minderheid met om 11.00 Nlev 11.40 R.V.U.: Weten wij veel. program J over pcrmoncnle edukatic. 12.00 Den H deze week. 12.15 (S) Promenai 12.50 Recht en slecht, pra; NieuWs. VARA: 13.11 Dingen v 13.20 Ombudsman. NOS: 13.30 i der de as: Nederlandse volksvi volksgebruiken. 13.50 (S) EurolighL lj Onderweg: een gezellig muzikaal ma. 17 40 Overheidsvoorlichting: gan de lijn. 17.55 Mededelingen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2