Na teleurstelling München kwam voldoening plaats handbalploeg Volkmar Gross wil zich bij FC Twente voor misstap rehabiliteren NOTEER BIJ ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT AMSTERDAM Miep van Beek herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Met oplichtende ogen en toch nog een tikkeltje verbittering in haar stem vertelt zij over één van de grootste teleurstellingen uit haar leven. „Op een vrijdag kreeg ik een telefoontje van Koomen (chef d'equipe van de Olympische atle- tiekploeg voor München; red.). Het eerste wat hij zei was: Ik heb een onplezierige mededeling voor je. Toen wist ik meteen waar ik aan toe was. Het zou niet doorgaan". Op dat moment stortte de wereld voor Miep van Beek als een kaartenhuis in elkaar. Haar hele seizoensopbouw was voor niets geweest. Wat de bekroning van haar atletiekcarriëre had moeten worden eindigde jn een diepe deceptie. Geen deelneming aan de Spelen in München, ondanks het feit dat zij de limiet op de horden had gehaald en de eis voor de vijf kamp slechts op een handvol punten had-gemist. „Er werd toen gesteld", vertelt Miep van Beek, „dat je de limiet moest halen en bovendien blijk moest geven van vormbehoud, de eisen die ook nu gelden. Maar ook toen was men niet konsekwent. Er gingen mensen die de limiet niet tweemaal hadden gehaald. En als er bij iemand sprake was van vormbehoud of zelfs groei van vorm, dan was ik het wel. Ze hebben nog niets geleerd. Kijk maar naar Mieke van Doorn. Die geven ze nog een kans om de limiet voor Rome te halen en als ze die dan bereikt krijgt ze te horen dat ze toch niet mag". Het heeft maanden geduurd voor Miep van Beek over haar teleurstel ling heen was. Toen had ze haar mening gevormd en besloot ze een punt te zetten achter haar carriere die er zo hoopvol had uitgezien. „Eerst had ik nog het gevoel van: ik zal ze laten zien wie ik ben en wat ik kan", vertelt de inmiddels 24-jarige Amsterdamse, „maar daarna kreeg toch de onvrede de overhand. erg verbitterd. Vooral toen ik later zag dat een Oosteurope- se vijfkampster, die vijftiende op de wereldranglijst stond, in München vijfde werd. Ik \vil niet zeggen dat ik ook zo hoog zou zijn geëindigd., Maar de mogelijkheden waren er zeker". twee jaar na de van véle kanten bekritiseerde beslissing van de KNAU ten opzichte van Miep van Beek, beleeft de Amsterdamse kantoorbediende die trieste momenten opnieuw. Terwijl de regen tegen de ruiten van de grote zaal van het Americainhotel op het Leidseplein klettert, waardoor de wat bedompte atmosfeer nog wordt verhevigd, blikt. Miep van Beek wat somber terug op die periode. „Ik was tótaal ongeschikt, kreeg ik te horen. Later pas vernam ik via via dat mijn afwijzing op mentale gronden was gebeurd". Ondanks deze tegenslag incasseer de Miep van Beek enige dagen na de telefonische mededeling nog twee nationale titels tijdens de Nederlandse kampioenschappen. Maar dat waren haar laatste wapenfeiten op de atletiekbaan. Zij van Beek „Ik speelde nota bene bij Niloc in het tweede en ik besloot haar oude liefde, handbal, weer te gaan beoefenen en heb er eigenlijk geen flauw idee van hoe ze bij mij terecht zijn vorige maand vond zij tot haar grote verrassing een invitatie in gekomen. Nadat ik had besloten met atletiek te stoppen ben ik de brievenbus voor de centrale training van de nationale ploeg, eerst weer bij mijn oude club NEA (Nuttig En Aangenaam; red.) „Dit was volgens mij een kwestie van een mazzeltje", verklaart Miep in Ridderkerk gaan spelen. Daar werd helemaal niet getraind en systemen werd geen moment gesproken. Omdat ik toch wel op een wat hoger niveau wilde spelen ben ik naar Niloc gegaan. Ik kwam toen in de D-selectie en vervolens de C-groep. We kregen toen te horen dat wie er in die selectie zat nog wel iets zou horen. Dat mondde dan voor mij uit in een plaats in de Nederlandse A-selectie. Maar het heeft me wel verbaasd". Binnenkort speelt de oud-recordhoudster vijfkamp dus waarschijn lijk in de Nederlandse handbalploeg, waarmee zij dan opnieuw de top heeft bereikt. Miep van Beek blijft er betrekkelijk rustig onder. „Ik heb nou echt niet het gevoel van: zo kijk dat heb ik dan maar weer bereikt. Maar ik heb toch nog wel ambitie genoeg om graag mijn plaats in de handbalselectie vast te willen houden". Met haar 24 jaar is de Amsterdamse oud-atlete overigens nog één van de oudste speelsters in het door Hennenberg en Van Noessel getrainde team. Maar gezien het feit dut zij binnen twee jaar doorstootte naar de A-selectie mag worden aangenomen dat zij spoedig op een vaste plaats mag rekenen. „Ik ben cirkelloopster en heb op die positie concurrentie van twee andere speelsters. Maar ik vind het al fijn dat ik erbij ben". Nu Miep van Beek kennis heeft gemaakt met handbal op niveau is zij tot de overtuiging gekomen dat zij de forse portie trainingsar- beid die zij voor atletiek moest verrichten niet meer op zou kunnen brengen. „Je beseft achteraf pas wat je hebt moeten doen om op die vijf kamp tot goede resultaten te kunnen komen. Ik heb het altijd met plezier gedaan, maar nu zou ik het niet meer willen. Ik heb overigens grote bewondering voor Ciska Janssen die op haar leeftijd nog tot zulke prestaties in staat isL Dat is erg knap". Tijdens het wereldkampioenschap voetbal liet Miep van Beek zich door haar vijftienjarige zusje overhalen weer «-ens mee te gaan naar de sintolbaan. „Het was zondag en ik had toch weinig te doen", vertelt de Amsterdamse. „Ik heb toen wat ver- en hoogge- sprongen. Het ging niet eens zo slecht. Maar het heeft me er toch niet toe kunnen brengen weer te gaan trainen. Mijn club heeft me ook gevraagd voor de competitie uit te komen, maar ik heb het niet gedaan. Ze dachten waarschijnlijk dat ik wel i beginnen als ik eenmaal de sfeer zou proeven. Ik ben wel op de baan geweest, maar alleen toen het handbalseizoen stil stond. Ik deed het louter om conditie te krijgen. Ik vond het wel leuk om weer wat te doen, maar mijn besluit om geen wedstrijden meer te doen staat vast. Vooral nu ik in die handbulselectie zit. Ik heb definitief voor handbal gekozen. Er wordt nog wel eens tegen me gezegd: meid ga toch alleen de horden weer doen. Dan zit je zo weer in de nationale ploeg. Maar ik hoef niet zo nodig voor de reisjes. Ik heb het wel gezien". Van onze sportredactie) ENSCHEDE Van de bravour waarmee Volkmar Gross een jaar of vier geleden door het leven stapte, is niet veel meer over. De (geverfde) stroblonde haren hebben plaats gemaakt voor een keurig kort geknipt kapsel met een natuurlijke kleur. Ook zijn optreden doet niet vermoeden dat hij ooit de held was van vooral het vrouwelijk gedeelte van het Westberlijnse voetbalvolk. Volk mar Gross, als doelman voor tenminste twee seizoenen gecontrac teerd door FC Twente, maakt een nogal schuwe indruk. De heksenjacht, waarmee de Westduitse boulevardpers hem confron teerde nadat in 1971 was gebleken dat ook hij betrokken was bij het geruchtmakende Bundesligaschandaal, lijkt het gedragspa troon van Gross nog steeds te beïnvloeden. Hij stelt geen prijs op een interview. „Publiciteit doet me niets zegt Rujm 0en half jaar later leek de hij. „Dat was ook al zo voor het schandaal. Ik ben geen type dat graag in de belangstelling staat. Misschien ben ik een uitzonder ing in de voetbalwereld, maar ik vind alleen de prestaties op het veld belangrijk". Als Volkmar Gross tenslotte toch bereid blikt om te praten,wordt meteen duidelijk dat het geen enkele zin heeft het onderwerp Bundesligaschandaal aan te snijden. „Het verloop van mijn carrière is genoegzaam bekend. Ik hoef daar niet verder over uit te wijden". Volkmar Gross begon zijn loop baan bij Hertha Zehlendorf, een Berlijnse club, die vrijwel steeds in de schaduw van Hert- ha BSC het betaald voetbal moest bedrijven. Hij was amper achttien jaar toen het grote Hertha, waar ook zijn broer Lothar als linksbuiten speelde, hem een contract aanbood. Volkmar Gross bedacht zich geen moment en waagde de stap die hem al spoedig een vaste plaats in de hoofdmacht garandeerde. Hij had toen al enige malen gespeeld in het UEFA-elftal en het logische ge volg was een plaats in de Duit se ploeg voor spelers onder de 23 jaar. De jonge doelman bleef gnjge maanden geleden de Duitse voetbalbond had hem carrière van Duitslands meest- belovende doelman verniettigd. Horst Gregorio Canellas, de toenmalige voorzitter van Kic kers Offenbach, bracht het Bundesligaschandaal aan het rollen, waarbij het gehele elftal van Hertha BSC betrokken was. Gross werd twee jaar ge schorst en kreeg 15.000 Mark boete. Hij nam de wijk naar Zuid-Afrika waar hij wel zou kunnen voetballen. Hij werd in gelijfd door Hellenic Kaapstad, dat twee seizoenen profiteerde van zijn grote capaciteiten. Gross trouwde met een Zuida- frikaanse maar in zijn achter hoofd speelde nog steeds de gedachte ooit weer in Europa te kunnen spelen. Nu zegt hij: „Zuid-Afrika is een heerlijk land om te leven. Ik heb me nergens zo thuis gevoeld als daar. Ik zal me er, als ik niet meer voetbal dan ook wel blij vend vestigen. Maar voorlopig moet ik met voetballen nog de kost verdienen en dat doe ik liever op topniveau dan ergens waar het voetbal internationaal gezien niet zo veel voorstelt". Verrassing Twente's trainer Spitz Kohn neemt Volkmar Gross specialiteiten snelle reactie h vangkunst stevig onder handen om de conditionele achterstand weg te werken. zich zo nadrukkelijk manifeste ren dat bondscoach Helmut Schön hem op 22 november 1970, toen Gross 22 jaar was, in de Duitse nationale ploeg liet debuteren in de in Athene van Griekenland gewonnen inter land. Sepp Maier had een con current gekregen. inmiddels, evenals de meeste van de tweeënvijftig bij het schandaal betrokken profs, gra tie verleend leek ook voor Gross de tijd 'gekomen om de koffers te pakken. Kickers Of fenbach, uitgerekend die club, toonde belangstelling voor hem. „Kickers kon mijn financiële eisen niet inwilligen en het ging niet door", aldus Gross, die het verblijf in Offenbach wel aan greep om het toernooi om de wereldtitel te volgen. Hij raakte onder de indruk van het Nederlandse elftal en toen FC Twente zich als werkgever meldde, was hij meteen geïnte resseerd. Gross: „Het Neder landse clubvoetbal behoort tot het beste in Europa. Als je de kans krijgt bij een topclub on derdak te krijgen en het zit goed met de financiën, is het aantrekkelijk om de stap te wa gen. Het was wel een verrassing voor me dat Twente belangstel ling had. Ik kende de club nau welijks, van Ajax en Feyenoord wist ik meer omdat ik wel eens tegen die clubs heb gespeeld". Voor FC Twente betekent de komst van Volkmar Gross een verlichting van de problemen die ontstonden na het vertrek van Piet Schrijvers naar Ajax en nadat de in juni aangetrok ken Belg Mare de Clerck tij dens de eerste oefenwedstrijd tegen FC Groningen een nog niet herstelde knieblessure op liep. Gross wordt, zodra hij zeer binnenkort spelgerechtigd is, vrijwel zeker eerste doelman. Henny Ardesch voldoet welis waar maar een doelman van het kaliber Gross wordt niet aangetrokken om op de reser vebank plaats te nemen. Gross zal zijn conditie nog moeten opvoeren. „In Zuid-Afrika staat het voetbal op het peil van de Duitse Regionalliga. Er wordt weliswaar, evenals bij FC Twente, eens per dag getraind, maar dat gaat veel minder in tensief dan wat ik bij Twente heb meegemaakt. Dat wil niet zeggen dat het voetbal in Zuid- Afrika niet serieus bedreven wordt. Elke zomer komt een groot aantal Engelse profs over om aan de competitie deel te nemen. Vrijwel iedere club heeft zomers wel een paar spe lers met klinkende namen, Moore, Gilzean e.d. ter beschik king. Het is daarom toch wel aantrekkelijk om in Zuid-Afri ka te voetballen. Technisch ben ik zeker niet achteruitgegaan om conditioneel wordt toch minder van je gevergd. Ik zal er daarom hard tegenaan moe ten gaan bij Twente maar daar zie ik niet tegenop". Volkmar Gross vindt dat hij lang genoeg heeft gepraat. Hij hijst zijn 1.92 m. lange lichaam uit de stoel. De doelman die in West-Duitsland befaamd was om zijn reactievermogen en kunst de bal te vangen, wil zich rehabiliteren voor de misstap die zijn carrière aan do top ruim twee jaar onderbrak. Technisch ging ik niet achteruit, conditioneel wel n AV\|A Do wedstrijden, aangeduid UC nAl/lv niet een komen voor op het totoformulier. Eredivisie Excelsior PSV Sparta NAC (28/9) MVV Wageningen FC Den Haag Telstar Ajax FC Twente (28/9) De Graafschap FC Am sterdam A2"67 Roda JC-.» Haarlem Feyenoord FC Utrecht Go Ahead Eagles Eerste divisie FC Dordrecht PEC Zwolle FC Den Bosch SC Amersfoort Heerenveen SVV Helmond Sport Volen- dam Eindhoven FC VVV Heracles SC Cambuur FC Vlaardingen NEC ."'"""Z Fortuna SC Willem II Vitesse FC Groningen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11