Ccicbc (Sowuwt HM Allerwege ergernis over Duitse veto 9 in landbouw ijmaker lijd kwijt? Wethouder Leiden kreeg ontslag NVV GEEFT VOORKEUR AAN ZWEEDS VLIEGTUIG STUDENTEN UIT LEIDEN IN ISRAEL GEVANGEN Nixon lijdt aan longembolie NIET TERUG NAAR NKF 12 gevallen van schade bestraling verdien 'n echte voor dezekertijd Melk duurder NU EXTRA KORTINGEN 0P ALLE MATRASSEN! Het Tapijtcentrum DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 66E JAARGANG NO. 19925 Directeur.hoofdredacteurF. I. Plug - Chef-redacteurJ. W. C. Leune. 5t 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32.21jaar f 125,25 - losse Trotsky Ned. I om 21.40 uur de speelfilm van Losey: „De moord op Trots ky" Ned. II om 20.21 uur „Muziek - motief", eerste in een serie lich te muziekprogramma's met Ca- rel Heinsius. Wisselend bewolkt met enkele buien, maar vooral in de nacht cn ochtend ook opklaringen en hier en daar nachtvorst. Meest matige wind in hoofdzaak tus sen west en zuid. Minimumtem peraturen van 10 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima om streeks 12 graden. Morgen zon: 6.33—18.28. Maan: 1G.38—2.17, Schev, hoogw: 0.18—12.55 laagw. 8.16-20.33. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Brussel Het besluit van de Westduitse regering om niet akkoord te gaan met het in Brussel met zoveel pijn en moeite bereikte landbouwakkoord (een tussentijdse verho ging met vijf. procent van de gemeenschappelijke landbouw prijzen) is allerwege in Europa met teleurstelling en ergernis ontvangen. Het Westduitse kabinet heeft hiermee de ernstigste crisis sinds het bestaan van de Europese landbouwmarkt veroorzaakt. Erzullen beraadslagingen op hoog politiek niveau nodig zijn om aan deze crisis een einde te maken, want in feite wordt door de Duitse beslissing de gehele besluitvormingsproce dure in de Gemeenschap op de helling gezet. Als er een nieu we raad van landbouwminis ters komt dan zullen zeker ook de ministers van buitenlandse zaken daarbij aanwezig moe ten zijn, zo zeggen deskundi gen. Vooral ook de toon van het communiqué waarin het Duit se kabinetsbesluit bekend werd gemaakt heeft in Europa veel kwaad bloed gezet. -Zo eist Duitsland eveneens, dat de overige lidstaten hun subsidies aan de boeren opschorten, om dat deze tegen de regels van het E.G.-verdrag indruisen en de concurrentiepositie tussen de diverse landen vervalsen. Met haar weigering is de Bondsrepubliek die harde po litieke koers gaan varen, die velen bij de vorming van het kabinet van Helmut Schmidt vier maanden geleden al voor speld hadden. Deze verwach ting vloeide voort uit de om standigheid dat in Bonn nieu we en jonge mannen, die door de Tweede Wereldoorlog vol komen onbelast zijn, het heft in handen genomen, genomen. Zij behoren tot de generatie die het niet meer nodig acht voor het Duitse image in het buitenland onnodige conces sies te doen. De kritische woorden over de "Brusselse bureaucratie" doen verwachten dat Bonn nog meer harde noten in zijn Euro pese zangboek heeft staan. Met Duitse besluit moet ook gezien worden in het licht van de binnenlandse verhoudin gen. De Duitse anti-infaltie-po- litiek begint zijn vruchten af te werpen en Bonn is niet bereid de inflatie weer te ver ergeren door een stijging van de landbouwprijzen, waar an dere landen meer voordeel aan zullen behalen. Drs. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan van de drie centrale landbouworganisaties zei dat het Duitse veto ook in Landbouwminister Lar- dinois gaf in Bonn een persconferentie over de crisis in de landbouw-poli- tiek in de EEG. De minis ters op de stijgende kos ten en de dalende prijzen voor de Europese boeren. Nederland als een bom is inge slagen. Hij hoopt dat de E.G.- ministerraad in staat is de Duitse besluitvormigg alsnog om te buigen. Het actiecomité "De boze boer" uit de Gelderse Achter hoek heeft al laten weten niet te zullen accepteren dat tegen stelling binnen de E.G. over de ruggen van de boeren worden uitgevochten. Mattlingly uit Za- nesville heeft er genoeg van om alsmaar zijn wa gen te wassen. Hij heeft nu zijn Dod ge met groen ka merbreed tapijt bekleed. Het dak is zelfs voorzien van een hip streepje. Als de auto vuil is ge worden gebruikt Mattingly een stofzuiger. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinii (Van een oi Utrecht Het bestuur van het academisch ziekenhuis in Ut recht heeft gisteren officieel be kend gemaakt dat in de jaren 1969 t/m 1972 in totaal 154 men sen in het ziekenhuis zijn be straald en dat daarbij 12 men sen schade hebben opgelopen. De bestraling had in hoofdzaak plaats ter genezing van de ziek te van Hodgkin, een kanker van het lymphestelsel. Vier patiënten hebben een aan sprakelijkheidsstelling inge diend, de acht overige zijn door het ziekenhuis zelf aangemeld bij de inspectie voor de volksge zondheid, die, zoals gemeld in samenwerking met de justitie momenteel een onderzoek .in stelt. Een patient is inmiddels overleden. Sinds 1972 wordt in het zieken huis een andere wijze van be straling toegepast, die minder risico's inhoudt voor de patient Voor een interview met enkele deskundigen zie pagina 7/11. (Van onze pari. redactie) NUNSPEET Voorzitter Arie Groenevelt van de Industrie bond NW heeft vanmorgen van zijn voorkeur voor het Zweedse vliegtuig Saab-Viggen laten blij ken als opvolger van de Star- fighter. „De Amerikanen en Fransen (die eveneens offertes hebben gemaakt - red.) zullen nog met verrassende dingen op de proppen moeten komen, wil len wij naar eer en geweten voor hun produkten kiezen". Zo zei hij in een toespraak tot zijn bondsraad. Uitgaande van de veronderstel ling, dat er geen wezenlijk tech nisch verschil is tussen de aan geboden toestellen, meende de heer Groenevelt dat de sche belangen op dit ogenblik sterker op de keus van de Euro pese leverancier wijzen dan op een Amerikaanse. En als het om een politieke keus zou gaan, zou hij de Verenigde Staten even min de voorkeur geven. Bij een Europese keus zag hij weinig heil in de versterking van een industriëel centralisme onder leiding van Frankrijk, Engeland en Duitsland. ,De eco nomische belangen die wij als klein land hebben, komen beter tot z'n recht in samenwerking met andere kleine landen, die er ook belang bij hebben zich te verdedigen tegen de groten en die bovendien politiek ongeveer net als wij denken". ronde draaibare1 1 RUIMTE REUKEN op 102e DAMESBEURS internationale menbelezpo mei meer dan 100 model(slaap)kamers kom vanavond naar HOUTRUST DEN HAAG VEENHUIZENis grote onrust ontstaan, omdat per 30 septem ber de inrichting „Nieuw-Berg- veen" zal dienen als open in- richting voor zogenaamde zelf- melders (mensen met lopende vonnissen) met straffen van twee maanden en langer. Het personeel vreest dat dat cri minelen van allerlei slag zullen en vrezen voor de veiligheid van hun gezinnen. Zij willen in de inrichting alleen verkeers- overtreders die tot twee weken zijn veroordeeld. Wordt deze eis niet ingewilligd, dan wordt maandag tot actie overgegaan. Gisteravond vond een bijeen komst plaats van het betrokken personeel en hun gezinnen, waar de verontrusting tot een hoogtepunt kwam. Opgemerkt werd, dat in de open inrichting overdag door twee bewaarders en 's nachts door één bewaarder toezicht zal worden gehouden. Verder zal er alleen een krijt streep rond het gebouw staan. Bijzonder praktisch is deze handige mini-lettertang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen, mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal- abonnee is genoeg om in het bezit te komen van dit apparaatje. Noteer m.i.vDflH als nieuw kwartaal-abonnee: '—.'DUIw- Stuur deze bón in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar Adros: antwoordnummer 349, beiden. Woonplaats: Stuur de mini-lettertang naar: Naam: LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens: uiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii RIJSWIJK De minimumprijs voor Mn liter verpakte volle melk gaat binnenkort met zeven cent omhoog, van 77 tot 84 cent Het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel heeft hiertoe gisteren besloten. De ministers van Economische zaken en van Landbouw moeten het besluit nog goedkeuren. Door dit besluit wil het produkt- schap de concurrentiepositie van de melkslijters en melkwin- keliers tegenover supermarkten en grootwinkelbedrijven verbe teren. De regering heeft zich onlangs bereid verklaard mee te werken, dat de minimumprijs wordt verhoogd bij een gelijktij dige verhoging van de melkprijs iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniininiiiinmiii LONG BEACH (AP-RETJTER) - De voorma lige president van de Verenigde Staten Ri chard M. Nixon heeft een bloedprop in zijn rechterlong, „hetgeen potentieel een gevaar lijke situatie is", zo heeft zijn arts gisteren verklaard. Nixon werd maandag in het ziekenhuis van Long Beach opgenomen voor een aderont steking in zijn linkerbeen. Aanvankelijk rea geerde hij goed op de behandeling met anti-bloedstollingsmiddelen. De longembolie werd dinsdag door een van de behandelende artsen geconstateerd. Dr. Lungren zei dat de bloedprop klein is en op het moment geen kritieke situatie ople vert. De eerste aanwijzingen dat Nixon een aderontsteking had kwamen aan het licht kort voor zijn reis naar het Midden-Oosten. Zijn artsen adviseerden hem toen zich onder behandeling te stellen maar Nixon was van mening dat de reis naar het Midden-Oosten op dat moment belangrijker was. In antwoord op vragen zei dr. Lungren dat het verblijf van Nixon in het ziekenhuis vermoedelijk tot de helft of het einde van de volgende week zal duren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Klompen dans Nederlandse kaas meisjes werden in Düsseldorf be trokken bij de ver- kiezingskampag- ne in Noordrljn- Westfalen. Pre mier Heinz Kühn van Noordrijn- Westfalen liet zich tijdens zijn verkie- zingstoernoe de kans op een, uite raard geïmprovi seerde klompen dans niet ont gaan. l|[|||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllll!llllllHIIIIIIIIIII!lll!lllllllllll]!l|]illIIIIHIII!lllllllllllll!l!llllllllli!IIIIII!l!l Brievenbus puilt uit BRUSSEL (ANP) De brievenbus van de Belgische eerste minister, Leo Tindemans, puilt uit. Maandagavond sprak de Belgische premier bet Belgische volk toe in een televisie-uit zending. Hij vroeg de Belgen toen onder meer hem te helpen in de strijd tegen de inflatie, onder meer door hem te schrijven hoe er in het land bezuinigd zou kunnen worden. Gisteravond had Tindemans al 360 reakties op zijn bureau. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Sinds enige tijd worden in Israël drie Nederlanders vastgehouden, die ervan worden verdacht de vciligheidsbcpalin- gen van het land te hebben overtreden. Het gaat om twee vrouwelijke Leldse studenten: Paula Witkan en Mrogo Hcyns- broek, cn de heer W. Thierens die in Beiroet woont. Alle drie zijn 27 jaar oud.Dc Nederlandse ambassadeur Jongcjans heeft hen gisteren in hun cel opgezocht. Do twee meisjes zijn op 13 september via de Alleby-brug vanuit Jordanië Israël binnengekomen, na in een aantal Arabische landen de toestand te hebben opgenomen ten behoeve van het Palestina Comité waarvan zij lid zijn. Zij worden beschuldigd van lidmaat schap van een vijandelijke organisatie, een beschuldiging waarte gen door het Palestina Comité fel wordt geprotesteerd. De heer Thierens is op 21 september gearresteerd, beschuldigd van sabota gedaden. Hij is in Beiroet getrouwd met een Arabische. De drie Nederlanders worden vastgehouden in de Russian Com pound gevangenis in Jeruzalem. Hun belangen worden behartigd door de bekende Israëlische advocate Felicia Langer. LEIDEN - De Leidse wethouder A. Verboom (54) krijgt van rijn voor malige werkgever, de NKF Kabel B.V. in Delft, geen garantie dat hij na afloop van zijn ambtstermijn bij het be drijf kan terugkeren. Het aanvaarden van het wethouderschap per 1 november is door de NKF, dochter van Phiips, als beëndiging van de arbeidsovereen komst beschouwd. De wethouder heeft zijn ar beidscontract zelf niet opgezegd. De heer Verboom wil nu de hulp van zijn vakbond inroe pen. Hij vindt het een beden kelijke zaak dat zo'n groot be drijf zijn werknemers op een- dergelijke manier behandelt De heer Verboom heeft 21 jaar bij NKF gewerkt: „Het is een stuk van mijn leven gewor den". De ondernemingsraad van de NKF, die de zaak in stemming heeft gehad, wilde in grote meerderheid de garantie tot terugkeer wel geven. Directeur Goed bloed, die een vetorecht heeft, stemde echter tegen, al dus de heer Verboom, die ver moed dat rancunes wegens zijn vakbondswerk en lidmaat schap van de ondernemings raad een rol spelen. De wethouder vindt het vooral grievend dat een ambtsgenoot in Delft enkele jaren terug wel een garantie kreeg voor terug keer bij de NKF. Volgens de chef personeelsza ken van de NKF, de heer M. H. van der Loo is die garantie toen inderdaad gegeven. „Wij erkennen wel degelijk onze verantwoordelijkheid tegen over de gemeenschap, maar onze werknemers wonen in een 50 gemeenten. Daarom hebben we de verantwoorde lijkheid in dit opzicht beperkt tot Delft, Delfland en Wad- dinxveen". De wethouder heeft in een brief van de NKF te verstaan gekregen dat hij na afloop van zijn ambtstermijn uiteraard bij het bedrijf kan solliciteren. „Er kan dan worden onder zocht of een passende vacatu re aanwezig is", aldus de brief. HOGE RIJNDIJK 90 LEVENDAAL 157-161 LEIDEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1