KENNEDY GEEN KANDIDAAT KRETEN OM HULP UIT HONDURAS Libane- regenng treedt af Rockefeller goed voor 170 miljoen se Ceidoe Souotmt Nixon vermoeid in ziekenhuis Terug in de tijd met Edgar Vos Massagraf °P Cyprus DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT (Reuter/UPI/AP) - Senator Edward Ken nedy heeft op een speciaal daartoe belegde persconferentie bekendge maakt dat hij definitief heeft besloten af te zien van de democratische kandi datuur voor het presidentschap bij de verkiezingen van 1976. Kennedy, die algemeen beschouwd werd als de beste kanshebber voor de demo cratische kandidatuur, gaf "familie re denen" op als reden voor zijn besluit. "Dit besluit is krachtig, definitief en onvoorwaardelijk", aldus de enige overgeblevene van de Kennedy-broers. De 42-jarige senator zei dat hij zich in 1976 wel weer kandidaat wil stellen voor de Senaat. Kennedy zei nog dat het feit dat zijn zoon Ted jr. een been is afgezet wegens kanker en dat zijn vrouw enkele malen in een psychiatri sche inrichting is verpleegd, zwaar had gewogen bij zijn besluit. De leider van de democraten in de Ame rikaanse senaat senator Mike Mans- field heeft, nadat bekend was gewor den dat senator Edward Kennedy zich niet kandidaat zou stellen voor de pre sidentsverkiezingen in 1976, gezegd dat Kennedy de nominatie had kunnen ver krijgen als hij dat gewild had. Mans- field zei dat nu ondermeer senator Henry Jackson, van de staat Washing ton, Walter Mondale uit Minnesota en senator Lloyd Bentsen uit Texas tot de potentiele kandidaten behoorden. MEXICO(Rtr) - Een radiostation in Tegucigalpa in Honduras, het land dat geteisterd is door de orkaan Fifi, heeft de internationale persbureaus gevraagd om alle landen te verzoeken hefschroefvliegtuigen te sturen om bij de redding te helpen "want de toestand is wanhopig". Er zijn slechts vier Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen van de Panamakanaal zone in het verwoeste gebied bezig. Er zijn vermoedelijk 10.000 do den, van wie er nu bijna 6.000 zijn verbrand om epidemieën te voorkomen. De schatting van het dodental is waarschijnlijk te laag, omdat nog niets verno men is van de vele plaatsjes langs de kust. Ooggetuigen heb ben van hefschroefvliegtuigen uit honderden lijken in de rivie ren en daarnaast gezien. Waar zij boven modder vlogen, waar van het water zich al had terug getrokken, vlogen honderden gieren op bij nadering van het toestel. Honderden mensen zaten gisteren nog in bomen of op daken van vernielde huizen in het over stroomde gebied. Zij zijn al vier dagen zonder eten en moeten het water drinken dat door lij ken is besmet Artsen vrezen ondanks de massale lijkver branding dat epidemieën niet tegen te houden zijn omdat de berging te lang duurt. Er zou den vooral al veel kinderen ziek zijn. Im Mexico zijn honderd doden en vermisten opgegeven, als gevolg van de orkaan. Vooruitlopend op officiële verzoe ken om Nederlandse hulp heeft minister Pronk een bedrag van 500.000 ter beschikking ge steld. Long Beach Long Beach (AP) De voormalige Amerikaanse president Richard Nixon is gis teren in een ziekenhuis opgeno men en later is hij beschreven als soms zwaarmoedig en zeer vermoeid. Verwacht wordt dat Nixon minstens een week in het ziekenhuis zal blijven. Hij zal een uitgebreid onderzoek en be handeling ondergaan, zo heeft dr. John C. Lungren, de arts van Nixon, tijdens een perscon ferentie verklaard. Ronald Ziegler, de voormalige perschef van het Witte Huis, heeft gezegd dat de aderontste king en de gebeurtenissen van de afgelopen 45 dagen er de oorzaak van zijn dat Nixon niet erg opgewekt is en soms zelfs zwaarmoedig. Maar zijn brein is zeer actief. Lungren zei tijdens een perscon ferentie dat hij Nixon na zijn aankomst in het ziekenhuis had onderzocht en hem lichamelijk zeer vermoeid had bevonden. De dokter zei dat hij gebruik van antibloedstollende genees middelen zou voorschrijven in de behandeling voor de ade rontsteking. Lungren zei tevens dat hij een uitgebreid onder zoek had gelast naar de oor zaak van de ziekte. Nixon is het ziekenhuis binnenge gaan vergezeld van zijn echtge note, Pat en zijn jongste doch ter Julie Nixon Eisenhower. Ni xon liep het ziekenhuis binnen via de achteringang. Zijn kamer is op de zesde verdie ping van het ziekenhuis. Een helikopter van de politie vloog bij. het ziekenhuis rond toen Nixon arriveerde. Dollars van Rode Leger in Israël JERUZALEM De poljtie van Jeruzalem heeft drie Israëliërs gearresteerd in verband met het binnensmokkelen van valse dollars in Israël. Daarbij waren verschllende series biljetten die hetzelfde merkteken droegen als die welke men op leden van het Japanse Rode Leger in Eu ropa heeft aangetroffen. Het gaat om een 35-jarige man en een 30-jarige vrouw die in het bezit waren van 48.000 dollar, in coupures van honderd, waar op dezelfde nummers voorkwa men als op de biljetten die men in het bezit van Japanners had aangetroffen. Zoals bekend ver kregen de drie Japanners in de Franse ambassade te Den Haag de vrijlating van hun collega Foeroeya. Deze was door de Parijse politie opgepakt nadat hij in het bezit bleek te zijn van valse dollarbiljetten. BEIROET ri-emier Takieddin Al-Soh van Libanon heeft me degedeeld, dat hij hetontslag van zijn regering zal indienen. (Rtr) WASHINGTON Nelson Rockefeller, kan didaat voor het Ameri kaanse vice-president- schap, heeft gisteren ge gevens bekend gemaakt for tuin. In een verklaring ir de senaatscommis- die zijn benoeming moet goedkeuren, be looft Rockefeller dat hij zijn aandelen zal onder brengen in een zoge naamd 'slapend fonds'. Zolang Rockefeller vice- president is zal dit 'sla pend fonds' ertoe moe ten dienen dat zijn fi nanciële belangen niet conflict komen met zijn verplichtingen als vice-president. zijn verklaring schrijft Rockefeller dat zijn vrouw en hij voor 12.794.376 dollar aande len bezitten in 49 maat schappijen. Zijn totale fortuin bedraagt volgens zijn opgave 62.581.013 dollar (ongeveer 170 mil joen gulden). Ruim de lang het vruchtgebruik heeft. Volgens zijn opga ve bezitten deze twee fondsen een kapitaal van 116.503.758 dollar (ruim 300 miljoen gul- Verwacht wordt dat de senaatscommissie nog meer bijzonderheden zal willen weten voor zij haar goedkeuring geeft aan Rockefellers benoe ming. Commissievoorzit ter Howard Canon zei zondag dat het gevaar van een belangentegen stelling tussen Rockefel lers verplichtingen als vice-president en zijn fi nanciële belangen een van de grootste proble- sie mee zit. Behalve over de financiën gaat Rocke fellers verklaring ook over familiezaken, over zijn liefdadigheid en zijn ambtelijke loopbaan. Hij vertelt nog dat hij tij- no® dens zijn leven tot dus- miljoen dollar be- omvangrijke kunstcol- Rockefeller zijn leven iasting heeft betaald. Groots welkom Soares in VN NEW YORK (RTR) De Portu gese minister van buitenlandse zaken Mario Soares, een van de architecten van Portugals deko lonisatiepolitiek, heeft een groots welkom ontvangen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De zitting werd voor een half uur ge schorst, terwijl de gedelegeer den hem omstuwden nadat hij zijn toespraak had gehouden. Ze kwamen vanuit alle hoeken van de grote zaal om hem schouderklopjes te geven of de hand te schudden. Soares noemde zichzelf een „vroegere vrijheidsstrijder". Hij werd door de regering Salazar verbannen en deed een be roep op de wereld zijn „herstel de" land onvoorwaardelijk te accepteren. Foeroeja's naam luidt Jamada TOKIO (AFP) De Japanse politie heeft ontdekt dat Foeroe- ja, de Japanner die via de gijze ling in de Franse ambassade in Den Haag op vrije voeten is gekomen, in werkelijkheid de 25-jarige Josjiaki Jamada is. af komstig uit Tojama op 200 km ten noordwesten van Tokio. Ja mada die deel uitmaakt van het „Rode leger", was op het Parijse vliegveld Orly aangehouden we gens het bezit van valse papie ren en valse dollars. Commando terechtgesteld BEIROET (AP) De Palestijn Gafoer die dc slachtpartij op het vliegveld van Rome, in de cember 1974 had voorbereid, is volgens berichten in de Bei- roetse pers van maandag 11 dagen geleden in de Libanese hoofdstad terechtgesteld. Ga foer had zich afgescheiden van El Fatah. Sachalow geopereerd MOSKOU (AP) De Russische natuurkundige Andrej Sacha- row, een van de meest uitge sproken voorvechters van de beweging voor de burgerrech ten in de Sovjet-Unie, heeft een blindedarmoperatie ondergaan. Zijn toestand wordt bevredi gend genoemd. Fulbright weigert functie ambassadeur WASHINGTON (Reuter) - Sena tor William Fulbright heeft om persoonlijke redenen een aan bod van de Amerikaanse presi dent Ford afgeslagen hem tot ambassadeur in Engeland te benoemen. In een verklaring zegt de senator dat hij meende dat het niet praktisch was de functie aan te nemen. Hoewel hij niet uitweidt doelt hij hier mee waarschijnlijk op het feit dat zijn vrouw eerder dit jaar aan een is geopereerd. Ful bright is voorzitter Oan de se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen. Kroonprins Ethiopië wil terug GENEVE (AP) Kroonprins Asfa Wossen van Ethiopië die door het militaire bewind in zijn land is aangewezen als toekom stig koning, heeft aangekondigd dat hij bereid is terug te keren en zijn nieuwe taak op zich te Ambtenaren van het Ethiopische ministerie van financiën heb ben bezwaar gemaakt tegen het militaire bewind in Ethiopië en zich daarmee aangesloten bij het verzet van studenten, on derwijzers en vakbonden. De ambtenaren dringen in een ver klaring aan op de installatie van een burger-regering en ver wijten de huidige machtheb bers dat ze een voorlopig mili taire e regering hebben 'geïn stalleerd. Nicosia (Reuter) De Grieks-Cy priotische regering heeft de V.N. en het internationale Rode Kruis verzocht een onderzoek in te stellen maar een massa graf dat gisteren door leden van de Grieks-Cypriotische na tionale NATIONALE garde zou zijn ontdekt nabij de door de Turken bezette stad Famagus- ta. Ineen verklaring van de regering wordt gezegd dat de Gardisten het graf niet werden ontdekt. Basken gearresteerd MADRID De Spaanse politie heeft bekendgemaakt dat zij acht Basken heeft gearresteerd die lid zouden zijn van de sepa ratistische organisatie ETA en die verdacht worden van mede plichtigheid aan de aanslag in het centrum van Madrid tien dagen geleden. C.P. Griekenland geëgaliseerd ATHENE In de Griekse staats courant is een decreet opgeno men waarbij de Griekse com munistische partij als legale or ganisatie wordt erkend. D'66 nog niet dood. NA ZIJN CHAOTISCHE PARTIJCONGRES van zaterdag lijkt D-'66 nog het meest op een man, die na een langdurig ziekbed wel.' gestorven is, maar om diverse redenen nog niet officieel dood verklaard kan worden. Een meerderheid van de parijleden wil ermee kappen maar die!; meerderheid is niet groot genoeg om de partij statutair te kunnen opheffen. In aansluiting daarop vindt een kleine meerderheid dat; je dan ook niet kunt besluiten in geen geval aan de volgende i Kamerverkiezingen als „eigen partij" deel te nemen. Door deze beslissingen - misschien worden die door een volgend partijcongres in 1975 weer achterhaald - komen de ministers en staatssecretarissen die D-'66 aan het kabinet-Den Uyl heeft afge staan formeel niet in het luchtledige te hangen. Bovendien houdt ook het kleine groepje Kamerleden nu een „eigen gezicht". - WIE VRIENDELIJK WIL DENKEN, kan nu stellen, dat er tijd. gewonnen is om na te gaan of D-'66 - bijvoorbeeld door problemen binnen de P.v.d.A. of het C.D.A. - nieuwe kansen krijgt; of Van Mierlo's opvolgers kans zien een passend kunstmestmiddel uit te- vinden. Wie minder vriendelijk denkt, kan beweren dat voor bewindslieden,; Kamerleden en partijbestuurders nu een nette overgangstermijn geschapen is om aan te kloppen bij de Partij van de Arbeid; of., al ze dat beslist niet willen, om uit te zien naar een ander politiek onderdak. Op het jongste partijcongres is in geen geval duidelijk geworden dat D-'66 al in staat is sterk materiaal aan te dragen voor een. nieuwe progressieve links-liberale middenpartij. Voorlopig kan; Wiegel wat dit betreft dus gerust zijn. VOOR DEGENEN DIE BEREID ZIJN hard te werken voor het voortbestaan van D-'66 zelf of het transformeren van de Van; Mierlo-ideologie in een aangepaste nieuwe politieke confessie, wordt van groot belang wat er op korte termijn binnen de Partij van de Arbeid en het Christen-Democratisch Appël gaat gebeuren.' Een beetje ook. hoe het kabinet-Den Uyl zich verder gedraagt. Gebeurt er op korte termijn in politiek Nederland niets spectaculairs, dan kan de doodverklaring van D-'66 niet lang meer uitblijven, blijven. De P.v.d.A. mag dan haar kassa open zetten en het restant innen van de winst welke Gruijters en Van Mierlo voor haar mogelijk hebben gemaakt. het kleine restant kunnen dan andere gegadigden vechten, Hoewel... wij achten het bijna uitgesloten dat na het verdwijnen van D-'66 nieuwe splinterpartijen achterwege zullen blijven. Weeroverzicht DE BILT Een levendige de pressieactiviteit op het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan zorgt ervoor dat het weer bij ons zijn onbestendig karakter behoudt. Aan de ach terzijde van een depressie, die vandaag van het zuidwesten uit over ons land trok wezen forse drukstijgingen op het snel na derbij komen van een rug van hoge luchtdruk. De weersverbe- tering die met deze rug samen hangt zal echter maar van kor te duur zijn. Een volgende oceaandepressie zal morgen in de loop van de dag alweer vat krijgen op ons weer, zodat de bewolking snel zal toenemen en er op veel plaatsen opnieuw regen zal vallen. Vooruitzichten voor donderdag: Vrij koud met af en toe buien Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7 Min temp: omstreeks 8 graden Max temp: omstreeks 14 graden Kans op een droge periode vaö minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog ctmaak 50 procent AMSTERDAM Edgar Vos geeft zijn eigen interpreta tie van de huidige modelijn en dat wil in feite zeggen, dat hij een flinke scheut twintiger jaren in zijn col lectie doet, heel vroege twintiger jaren, wel te ver staan, toen het nog heel pi kant was een kuit te laten zien. In die modellen is de taille verdwenen, de wijd gcplisscerde rok is op de heupen aangezet. Soms zijn er twee rokken, de onderste van plat plisse, de bovenste, half zo lang, van uitsprin gend plisse. Dezelfde lijn, alleen zonder die overrok, vinden we in een overgooier, met of zonder blouse te dragen, waarvan de rok gemaakt is van Tai- lands borduurwerk, van heel fijne kruisjes in geometri sche en toch zeer levendige stijl. De stijl van ruim 50 jaar her vinden we ook te rug in een rechte prince de galle mantel zonder kraag of mouwen, die gedragen wordt op een pakje van bij- apssend donigal tweed. Gaat de jas open, dan komt het sterk getailleerde pakje met ceintuur en klokrok tevoor schijn. Pakjes in die getailleerde en klokkende lijn zijn er heel wat maar meestal in een combinatie van tweed met jersey of wollen mousseline in mooie warme tinten. Daarbij komt het ook wel eens voor, dat onder het tu niekjasje niet alleen de blou se, maar ook de rok van mousseline is gemaakt. Een enkel jasje was niet getail leerd, doch recht met een ceintuurtje dat was ook niet van tweed, doch van effen zwart materiaal en de wijde klokrok had langs de zoom grote appliques van het im- prime van de blouse. De mantel kan natuurlijk een reddingote zijn, maar ook een van bovenaf klokkende jas, die naar believen met een ceintuur bij elkaar ge houden kan worden. Een erg mooi exemplaar was een flu welen regenmantel met een imprime van mat getinte bloemen op een zwart fond. Vrij veel modellen mantels, japonnen, overgooiers hebben de ruimte aangerim- peld aan een borststuk of schouderpas. Ze vallen heel flauw en lang recht naar beneden. Bij al wat straatkleding is, ver schijnen mutsen en lange sjaals of vossen. Het avond toilet gaat vaak vergezeld van een stola, waarin soms zakken zitten aan de uiteind en. Alle warme rode, gele, bruine en groene tinten van herfstbladeren zijn in de col lectie aanwezig, plus ecru en veel zwart in de uitgaanskle- ding. Jeanette Teengs Treinbotsing in Amsterdam AMSTERDAM Tussen de sta tions Muidcrpoort en Amstel in Amsterdam zijn gistermid- Jag twee treinen met elkaar In - - otsing gekomen. Een reiziger werd licht gewond, enkele an deren liepen builen en schram men op. Het ongeval gebeurde om kwart voor twaalf. Om half drie kon het trcinvcrkcerbelde sporen weer gebruiken. De botsing ontstond, doordat dc trein Amsterdam-Rotterdam een mankement aan de remin- stallatie kreeg en op de spoor baan plotseling stil bleef staan. 1 De intercitytrein kon op het stilstaande treinstel inrijden door een fout van een sein- wachter, die aannam dat de eerste trein al het station Am- stel was binnengelopen. De - botsing gebeurde met een snel heid van ongeveer dertig kilo meter. De materiële schade viel mee. Afvloeiing vezorgers weekbladen Haarlem (ANP) Het VNU-con cern (verenigde Nederlandse Uitgeverijen) heeft verklaard dat in de loop van ongeveer twee jaar ca. vijfhonderd week bladbezorgers geen nieuw le veringscontract zullen krijgen. Het bedrijf gaat compactere verkoopwijken in het leven roe pen voor professionele weder verkopers, voor wie deze activi teit hoofdberoep is. De weekbaldbezorgers zijn geen werknemers van het uitgevers bedrijf, maar wederverkopers, dat wil zeggen zelfstandige han delaren, aluds de VNU ver- koopgroep. De ca. 500 man waarom het gaat krijgen met inachtneming van een sprei dingstermijn geen nieuw lever ingscontract aangeboden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9