LEIDERDORP DOEKT STEM- MACHINES OP "sjwas Boerenkapel in Zoeterwoude Wajangpop voor Leidschendam veilingen HsiP1, Burgemeester in hoogwerker Nieuwe bestemming voor Zoeterwoudse landbouwschool Creatieve cursussen in Warmond 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 24 SEPTEMBER in Nieuwe woonruimte-advies commissie in Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE - De same stelling van de Zoeterwoud woonruimte-adviescommissie zal worden gewijzigd. De her J. H. v. d. Ploeg. A. G. v. 1 en J. Hulsbos stellen zich c nieuw beschikbaar. Als ver genwoordiger van de raad h de heer C. Straver zitting. 1 - stelt zich de nieuwe vertegc woordiger van Progr. Zoete woude, de heer F. G. de Gra^ beschikbaar. In de sinds 1 r vember van het vorig jaar b staande vacature-v. d. Hai wordt voorgedragen de heer Blomsma, ambtenaar ter seci tarie. De benoemingen zulle per 1 oktober ingaan. Zoeterwoude participeert m nog 15 andere gemeenten ine gemeenschappelijke regelii woonwagencentra in het rayi Leiden. In het algemeen t stuur heeft namens de gemet te de heer A. C. Duindam i ting. Dit lidmaatschap eindi reglementair bij het einde vi "j-j de zittingsperiode van de meenteraad. Voorgesteld wor om nu de heer W. Maan, wt houder van sociale zaken, benoemen. T< Hoorzitting over agenda gemeenteraad Warmond Van een onzer verslaggevers fe WARMOND In het gemec tehuis wordt vanavond vs acht tot half negen een hoorzi ting gehouden door de gez menlijke raadsfracties. Bevfl ners krijgen tijdens de zittiri 1 de gelegenheid hun zegje 1 doen over de onderwerpen d in de gemeenteraadsvergadi ring van aanstaande donderdi aan de orde komen. Schansen en dreven wachten nog steeds op antwoord Van onze correspondent LEIDERDORP De Pv- dA-wethouder E. Drenth was tijdens de gister avond gehouden raads vergadering beslist niet sterk in zijn opmerkin gen. Zo vond de zich pro gressief noemende wet houder dat aan de Neder landse Vereniging Be scherming Voetgangers (NVBV) geen subsidie moest worden verstrekt omdat, naar zijn menin gen, Veilig Verkeer Ne derland (WN) hetzelfde werk voor de voetganger doet. Een standpunt waar de fracties van PvdA en PPR/D'66 het beslist niet mee eens waren. Zij stel den dat de voetganger bij de NVBV centraal staat terwijl er bij de WN vanuit de auto aan de voetganger wordt ge dacht. Eerst in tweede in stantie vond de wethou der het juiste argument om de NVBV geen subsi die te verstrekken: deze vereniging heeft geen af deling in Leiderdorp, een door de raad in het alge meen gehanteerde norm voor subsidie-verlening. Op een vraag van de WD- er F. G. E. van Haersma Buma wanneer de flat commissies aan de schan sen en de dreven nu eind elijk eens antwoord kre gen op hun reeds vele maanden geleden inge diende voorstellen voor o.a. groenvoorzieningen wist wethouder Drenth slechts uit te brt het hem ook dat er nog geen reactie van gemeente-zijde was gekomen. En dit terwijl de wethouder twee maan den geleden de flatcom missie nog had toegezegd dat hij een inventarisatie zou laten maken van de verschillende door deze commissie ingediende Overigens maakte het hele college gisteravond geen al te beste beurt doordat in tal van stukken be langrijke elementen ont braken, onjuist waren of zelfs hele voorstellen niet bij de stukken waren ge voegd. Qg@ndci bio/cooen Burgemeester Van der Have u:-t ambtswoning. In Voorschoten: VERENIGINGSMARKT GESLAAGD, SPORTMARKTDAG IS GEWENST Van onze correspondent VOORSCHOTEN Het overleg vormings- en ontwikkelings werk Voorschoten kon gisteravond tijdens een vergadering in het gemeentehuis positieve geluiden laten horen over de onlangs gehouden verenigingsraarktdag. Vele verengingen za gen hun ledental vergroten en vooral de sportverenigingen stonden in de gunst van de bezoekers. De voorzitter van de Voorschotense Sportraad, de heer Wassink, wil een dergelijk evenement voor de sportverenigingen jaarlijks houden. Er zullen voorbereidingen getroffen worden voor de maand juni volgend jaar De Voorstraat trok de meeste bezoekers tijdens de vererugings- markt. De verenigingen willen echter ook gebruik blijven maken van het voormalig M. O. C.-terrein. De secretaris van het overleg stelde voor om de verenigingsmarkt voor alle verenigingen een drie-jaarlijks evenement te laten worden. Alle verenigingen krijgen een formulier, waarin men suggesties en kritiek naar voren kan brengen, waardoor de verenigingsmarkt optimaal kan gaan werken. De voorzitter van de openbare bibliotheek, mr. J. Klaasesz, stelde voor om na een verenigingsmarktdag een algemene burger- avond te organiseren, waardoor het onderlinge contact versterkt wordt. De bibliotheek is tevens bereid bepaalde aktiviteiten van het verenigingsleven door middel van de openbare bibliotheek, in samenwerking met 't Nut, te ondersteunen. Het jaar 1975 wordt „Het jaar van de Vrouw". De bibliotheek zal dan een tentoonstelling organiseren. Er werd een werkgroep uit de aanwezigen samengesteld, die het jaar van de vrouw zal voorbereiden. Deze werkgroep bestaat uit vier personen. De opzet is dat in 1975 bijzondere aandacht besteed zal worden aan de permanente educatie van de vrouw. /fönd Van onze correspondent LEIDERDORP Er zullen bij de komende verkiezingen bin nen Leiderdorp geen stemma- chines meer worden gebruikt. Dit besloot de Leiderdorpse raad gisteravond door het ini tiatiefvoorstel van Marietje van der Molen (PvdA) en Riet Uhlenbeck (PPR/D'66) over te nemen. Er waren twee stem men tegen: wethouder D.W. Tichler (VVD) en het VVD- raadslid J.A. Dop. De raad besloot voorts in het sportpark De Bloemerd twee clubhuizen te gaan bouwen: voor de korfbalvereniging Velo- citas en voor de hockeyclub Alecto. Verder werd het 21/2 uur durende openbare deel van de raadsver gadering voornamelijk besteed aan het kiezen van leden in de verschillende gemeenschappe lijke regelingen en in de com missie georganiseerd overleg. Burgemeester M.A. van der Have zal binnenkort zijn ambtswo ning verlaten. Bij Koninklijk t van juli 1972 is de bur ster niet meer verplicht huizen naar een eigen i of „een klein optrekje" zo< burgemeester Van der Have h noemde. Het initiatief-voorstel van Marie tje van der Molen en Riet Uh lenbeck, bij verkiezingen geen stemmachines meer te gebr ken, voorzag in een principii discussie. Daarbij zou het v gens de indiensters vooral m( ten gaan over het voor de bi ger zo toegankelijk maken v zijn mogelijkheid invloed uit oefenen op het bestuurlijk 1 leid. Uit onderzoek door beide dames was namelijk gebleken dat het opkomstpercentage bij de stembureaus die een stern- machine gebruikten, zelfs als rekening werd gehouden met de samenstelling van het stern- district, lager was dan bij bu reaus waar nog op traditionele wijze gestemd kon worden. Wachten. Daarbij was hen gebleken dat het werken met stemmachines een vlotte afwerking van de kiezers zeker niet bevorderde. Vooral in de spitsuren moeten de kie zers in lange rijen, vaak tot buiten toe, lang wachten voor dat zij hun stem kunnen uit brengen. Bovendien zijn, met name bij de laatste verkiezingen, de stem machines niet betrouwbaar ge bleken. Voor b en w die zoals zij formu leerden „redelijk positief" te genover het voorstel stonden, waren echter de verkoopmoge lijkheden van de huidige ma chines het belangrijkste argu ment om het voorstel in eerste instantie niet onverdeeld te steunen. Het college en een groot deel van de raad draaiden pas bij nadat het voorstel was afgezwakt tot „het niet meer gebruiken van deze (de drie thans in het bezit van de gemeente zijnde red.) machines." Op deze wijze werd de mogelijk heid open gelaten om later, wanneer er volledig betrouwba re machines in de handel zijn, deze aan te schaffen. Marietje. van der Molen en Riet Uhlen beck (en zij niet alleen) geloof den niet zo erg in deze moge lijkheid maar gingen met de wijziging van hun voorstel toch akkoord omdat de raad blijk baar toch niet wilde discussie ren over de principiële uit gangspunten. De raad ging akkoord met het voorstel van b en w ook aan een tweede groep „zelfbou wers" grond in de Voorhof te verkopen. Deze negen „zelfbou wers" verenigd in de zelfbouw- groep Nooitgedacht, mogen op korte termijn aanvangen met hun bouwwerkzaamheden. Zij hoeven niet te wachten tot au gustus 1975 tot de grond in de Voorhof voldoende is ingeklon ken en de offciële bebouwings werkzaamheden starten. Voor de kopers van de grond bestaat, evenals voor die in de zelfbouwgroep De Zeven Dwer gen, de kans dat b en w in hun koopcontract alsnog een boete clausule zullen laten opne men indien zij binnen twee jaar na het gereed komen van hun woning deze, zonder zwaarwichtige reden, weer ver kopen. In haar volgende verga dering zal de raad over de aard en omvang van deze boete-clau sule beslissen. Hoog boven de grond, staande in een hoqg- werker waarmee hij deze nieuwste aanwinst van gemeentewerken meteen officieel in gebruik nam, heeft burgemeester M. A. van der Have een nieuwe tankautospuit overge dragen aan het Leiderdorpse brandweer corps. De 117.000 kostende wagen kan zowel met hoge- als onder lage druk water in de brandhaard brengen. Bovendien kan er een schuimvormend middel met het wa ter worden vermengd waardoor ook bij voorbeeld autobranden met behulp van de ze wagen kunnen worden geblust. „Ik hoop dat er met deze wagen veel geoefend zal worden. Liever dan dat er echt mee moet worden opgetreden", aldus burge meester Van der Have bij de overdracht van de autosleutels. Een eerste proeve van dat oefenen was er daarna te zien op het Voordorpterrein waar een in brand gesto ken auto voor de ogen van de voltallige raad, snel en effectief werd geblust. Van onze correspondent WARMOND Voor Warmonders die de komende maanden crea tief bezig willen zijn, is er een aantal mogelijkheden in het ge bouw De Burcht, zoals: Weef- cursus van mevr. Nooiens-Ka- mer, die op 17 oktober zal star ten, en 12 donderdagavonden zal doorgaan. De tijden van de ze cursus zijn 20.15-22.15. De vorige twee cursussen waren een groot succes. Met een groepje cursisten zal Henk Bis- schops uit Sassenheim de ko mende maanden gaan tekenen. Wat hier zoal te leren zal zijn, is binnenkort te zien op een expositie in Hillegom. Mies Merks houdt het bij textiel- vormen. Zij start op 3 oktober donderdagmorgen 9.30-11.30 uur. De cursus duurt 10 ochten den. Dick van Leeuwen en Clara Sik- king zullen op dinsdagavond 10 oktober starten met hun cursus boetseren. Alles wat op deze cursus van 10 avonden gemaakt wordt zal ge bakken en zonodig geglazuurd worden. Ter afwisseling zal er een gipsafdruk gemaakt wor- De kosten van al deze cursussen bedragen maar 5 per avond c.q. ochtend, te voldoen op de eerste cursus. Van 16 septem ber tot en met 30 september zal er in galerie De Pomp, een expositie worden gehouden van keramiek, textielvormen, we ven, en tekenen die gemaakt zijn door de docenten en enkele cursisten. De openingstijden zijn: dagelijks van 19.00 tot 22.00 en op zondag van 12.00 tot 22.00. De hobbyclub is inmiddels ook weer gestart. Donderdagavond 26 september is er een cursus - van 8- tot 11-jarigen. De groepen worden niet groter dan 15 kinderen daar een bee tje persoonlijke aandacht en hulp van groot belang is. De kosten zijn per avond 75 cent. Diegenen van 12 tot 14 jaar die ook nog zin in een cursus heb ben kunnen bellen naar num mer: 01711-3501. Als er genoeg belangstelling is wordt er als nog gestart. Lezing over leermoeilijkheden Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De school raad organiseert donderdag 26 september een bijeen komst in de grote zaal van de Scheppingskerk. Drs. J. Mojet, wetenschappelijk me dewerker aan de sub-facul teit Paedagogiek zal een le zing houden over taalstoor nissen en leermoeilijkheden bij het kleuter- en basison derwijs. Belangstellenden voor de lezing dienen zich voor 20 september op te ge ven bij mevrouw Lammers, Meeuwenlaan 27, tel. 93114. Zoeterwoude Voor de Lagere landbouwschool aan de Antoniusstraat welke sinds 1 augustus niet meer in gebruik is, heeft zich een gegadigde gemeld. Het is „A.R.O. 73", een adviesbureau voor architectuur, ruimtelijke ordening en organisatie, uit Zoetermeer. Het gebouw bevat twee leslokalen, een directiekamer, toiletten en een opbergkast Het is eigendom van de gemeente Zoeterwoude. Het gemeentebestuur acht geen behoefte aan wezig om de voormalige landbouwschool voor gemeentelijke doeleinden dienstbaar te maken. Een in rekening te brengen huurprijs van 50,- per vierkante meter (gebouwd) per jaar, exclusief verlichting en verwarmipg acht men niet onrede lijk. Bij een bebouwd oppervlak van 190 m2 komt dit neer op een bedrag van 9.500,- per jaar. Voor het ongebouwde gedeelte (tuin) wil men geen extra huurprijs in rekening brengen. Als de raad zijn fiat geeft aan het voorstel zal de verhuur per 1 oktober a.s. ingaan. Een gedeelte van de dependance aan de Laan de Goede Herder is het vorig jaar dank zij de grote zelfwerkzaamheid van een aantal leden van de voetbalvereniging Meerburg omge bouwd tot kleedkamers met douches en ander sanitair. Momenteel is men doende een ander gedeelte in te richten als jeugdhonk. Daar hoopt men op een veel breder vlak de jeugd bezig te kunnen houden en vele neven-activiteiten te ontwikkelen. ZOETERWOUDE Onder aanvoering van de trompettist Gerard Verhagen is onlangs in Zoeterwoude een boerenkapel opgericht. De band telt elf leden, allen lid van de Sint Jans Fanfare. Vier leden bespelen een saxofoon. Er zijn twee trompettisten, evenzo veel trombones. De drums worden bespeeld door Peter de Roden. Er wordt getracht nog een pianist aan de boerenkapel toe te voegen. Hoewel de formatie los staat van de Sint Jans Fanfare is er wel overleg geweest met het bestuur. Er wordt immers gewerkt met instrumenten van de vereniging. Het bestuur heeft zijn toestem ming niet onthouden, maar er wel op aangedrongen dat de fanfare er voor wat betreft verminderd bezoek aan repetities niet de dupe van zal worden. De leden van de kapel hadden daar begrip voor. Het is uiteindelijk de bedoeling om tot een „Big Band bezetting" te komen van zeventien achttien man. Iniddels zijn de repetities gestart Er kan vlot gewerkt worden omdat de meeste musici een goede opleiding hebben genoten. De nog naamloze formatie mikt vooral op de carnavalstijd temeer daar steeds meer carnalsleut vanuit het zuiden overwaait naar de Leidse regio. Het eerste contract is overigens al binnen. Als op de elfde van de elfde de voorpret begint zal de Zoeterwoudse boerenkapel present zijn om dit gebeuren luister bij te zetten met haar uitgebreid repertoire. Het correspondentieadres van de kapel s Zonnegaarde 52, tel. 01715 - 1907. Binnen zes weken verkeerslichten op kruispunt in Essesteijn LEIDSCHENDAM Het kruis- punt Mgr. van Steelaan-Hof- zichtlaan-Heuvehveg zal binnen zes weken afgebouwd zijn i voorzien zijn van verkeerslich ten. Het was de bedoeling dat de ver keersregeling tegelijk met het openstellen van de onderdoor gang aan de Mgr. van Steelaan klaar zou zijn, maar de spoor wegen zijn ingelopen op het schema van gereedkoming van ophogen van de spoorbaan waardoor de onderdoorgang eerder kón worden opengesteld. Dit heeft het Voorburgse gemeen tebestuur de Leidschendamse collega's meegedeeld naar leiding van vragen van de Leid schendamse WD-raadsleden D. W. Bergeren en G. M. v. d. Ruit. Voorburg zegt verder dat welis waar toename van het verkeer is te verwachten maar die op korte termijn niet van enig be lang te achten. Dit mede omdat de bewegwijzering van ANWB nog niet is aangepast. Over de overige verbindingen van Voorburg met Leidschen- dam via Essesteijn zegt het Voorburgse gemeentebestuur dat de verbinding via de Prins Bernhardlaan naar verwach ting in mei 1975 gereed zal zijn. Burgemeester E. J. M. Kolfscho ten deelde gisteravond in raad mee dat hiermee tevens de vragen van het Aktiecomité Be houd Leefmilieu zijn beant woord. Chili-avonden Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN Het comité „Vrij Chili libre" organiseert vanavond in het Cultureel Cen trum een bijeenkomst over de toestand in het Zuidamerikaan- se land. De bijeenkomst begint om kwart over acht. In de zaal van de SSR aar Hogewoerd 108 in Leiden wordt morgenavond een Chili-avond georganiseerd. Deze bijei komst begint om acht uur. Als dank voor een geldelijke gift, bijeengebracht ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Leidschendamse afdeling van het Wit-Gele Kruis, heeft het bestuur van het gezond heidscentrum in Bandoeng, dr. P. J. I. M. de Waart, de brenger van het gechenk, een fraaie wa jangpop voor de Leidschen damse bevolking aangeboden. De inzamelingsaktie die onder de naam Operatie Flitslicht in maart is gehouden, bracht 13.000 gulden op. De Nationale Federatie yan het Wit-Gele Kruis heeft daar uit het Dokter Chr. Mol-fonds nog 10.000 gul den bijgevoegd. De fraaie wa jangpop die de heer De Waart in ontvangst mocht nemen is Batara Krishna, het symbool van de medemenselijkheid in Indonesië. Het bestuur heeft de inzamelingsaktie in Nederland daarmee niet als een kortston dig gebeuren, 'n flitslicht, wil len waarderen maar als een uiting van een meer permanent gevoel van medemenselijkheid. Het Nederlandse geschenk het niveau van de aalmoes tot mee wordt het tekenend voor Yayasan Melania Bandung wordt daarmee uitgetild boven dat van de solidariteit en daar- de geestesgesteldheid waarin de haar werk verricht.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4