Rudi Lubbers: .Eerste gevecht in lager gewicht te zwaar voor mij WIE ORANJES CHEF d'équipe IS BLIJFT PUNT VAN ONZEKERHEID Harold Carroll van te grote klasse Vrij in twee opzichten uitzondering Finland moet serieus worden genomen DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT €en moment van het gevecht tussen Lubbers en Carroll toen er voor Lubbers nog geen vuiltje aan de lucht was. Rotterdam James Vrij was gisteravond in sportpaleis Ahoy in tweevoudig opzicht een uitzondering. De donkere Amsterdammer prijkte als enige niet-zwaargewicht op het programma dat opgebouwd rond het hoofdgevecht van Rudi Lubbers. Maar James Vrij onderscheidde zich niet alleen op de weegschaal, maar veeleer in de ring. De tegenwoordig besnorde pupil uit de school van Ome Piet Termeulen, die ook zijn haar wat langer draagt, legde opnieuw een proeve van zijn niet geringe bekwaamheden af in zijn vijfde profpartij, waarin hij de Belg Frans Meganck als tegenstander trof. In dit nog voor de derde serie geldende duel toonde Vrij op overtuigende wijze aan spoedig te kunnen doorstoten naar een hogere categorie. zich heen glimlachende Van de nieuwe lichting professio nals heeft James Vrij het eigen lijk als enige in zich ooit nog eens op hoog Europees niveau te kunnen acteren. Hij is op een goede leeftijd overgegaan van de amateurs naar de broodbok sers en beschikt bovendien over onmiskenbare kwaliteiten. Dat ondervond ook Frans Meganck. De Belg was van goede wil, maar omdat dat vrijwel zijn enige voor boksen positie ve eigenschap bleek kon Vrij al in de eerste ronde in de aanval gaan. Met elinkse stopstootjes, gevolgd door lange rechtse hoe ken, werd Meganck onmiddel lijk in het nauw gebracht, maar de eerste ronde overleefde hij. In de tweede editie werd al spoedig duidelijk dat Vrij niet de volle lengte van acht ronden binnen de touwen zou behoeven te staan. De luid snuivende Belg, die al eerder door de knieën was geknikt, moest acht tellen rust nemen na een korte rechtse hoek van Vrij. Het bleek de inleiding tot een vroeg tijdig einde. In de derde ronde ging de Belg niet minder dan drie keer neer tegen de op dat moment oppermachtige Neder lander. Na de laatste maal vond ook scheidsrechter Mercey het welletjes. Hij stuurde Meganck naar zijn hoek, waarmee James Vrij zijn vijfde triomf als prof behaalde. Opvallender Na het technisch vernuft van Ja mes Vrij was het louter op kracht gebaseerde ringwerk van Hennie Thoonen des te op vallender. De Brabander, die niet minder dan 101 kilogram woog, ontmoette de slechts vier pond lichtere oorspronkelijk uit Hongarije komende, maar op Ferenc^Khstofcack.6Deze'voor ™ANK ^RKMAN het begin van de partij vriende- ja'nck (Belg); zwaargewicht: Thoonen l door int. sch. derde ronde van Kri- 'cack (Oost; Verstappen wint door opga- Aerde ronde von Prick (Wdl); Nikkelen .•per w.o.p.v. Belval (Fra); Lubbers verl. Kristofcack bleek tractie voor een kermistent, maar van echte pugilistiek had hij "weinig kaas gegeten. De toch waarlijk niet groots acte rende Thoonen, die weliswaar met iets meer overleg te werk gaat dan in zijn amateurtijd, maar zich toch veel te veel con centreert op zijn eindstoot, had geen kind aan hem. Kristofcack (die in de ring stond met het boksbroekje van Verstappen) salueerde keurig met de hand schoen lang het hoofd als de scheidsrechter hem tot de orde had geroepen, maar dat was zo ongeveer het enige dat hij goed onder de knie had. Nadat Kri stofcack enige keren op zijn knieën was gaan zitten leek het Mercey beter Thoonen maar tot winnaar uit te roepen. Sjimmy Verstappen behoefde ook niet de hele partijduur uit te staan. De eenzijdig boksende Limbur ger kreeg de overwinning in de schoot geworpen, doordat zijn tegenstander Arno Prick in de vierde ronde wegens een bles sure moest opgeven. Bert Nik kelen Kuyper, die de slotpartij van de avond verzorgde, mocht zich revancheren tegen de Fransman Jean Belval van wie hij in mei dit jaar door een armverwonding had verloren. Ditmaal won de Rotterdammer, want hij plaatste domweg meer treffers in dit clinchrijke duel, waarin Belval een reeds begon nen stoot schielijk inhield zodra Nikkelen Kuyper aanstalten maakte in de counter te gaan. De trage Fransman, die zijn opponent af en toe een ware „Nikkel-shuffle" zag uitvoeren, was echter fysiek te sterk om door het beperkte aanvalswerk van de Rotterdammer neer te gaan. Rotterdam „Ik zal mijn handschoenen niet aan de touwen hangen, zoals zovelen doen na een voor hen teleurstellend verlopen gevecht. Er is niets verloren. Ik ben er van overtuigd, dat ik aan de top kom in het half zwaargewicht". Met klet snatte haren, transpire rend over zijn hele li chaam sprak Rudi Lub bers na zijn op punten verloren duel met de ge renommeerde Ameri kaanse atleet Harold Carroll, die tussen deze twee namen de letters TNT (dinamiet) voert, deze woorden. Hij gaat terug van het zwaarge wicht, waarvoor hij te klein is zodat zijn reach te gering is, en hij steeds te grote tegenstanders moet bestrijden, naar het halfzwaargewicht. Gisteravond legde hij daarvan in „Ahoy" zijn eerste proeve af. Lange tijd, sinds zijn gevecht met Muhammed Ali, is Rudi Lubbers niet in de ring geweest. Meteen kreeg hij een klasseman tegenover zich. Rudi Lubbers haalde het niet. De simpele reden is dat hem de kracht ontbrak. In vier maanden, toen zijn besluit om in een lager gewicht uit te komen, vaststond - overigens is Rudi Lubbers in het verleden altijd als halfzwaargewicht in de ring verschenen - haalde hij veertien kilo van zijn gewicht af, van vierennegentig naar tachtig. Dat gaat ten koste van kracht, die langzaamaan moet worden opgebouwd. En daar voor kreeg Rudi Lubbers niet de kans. Hij moest meteen de buteren tegen een klassevolle, geroutineerde Amerikaan, die drie jaar geleden nog om de wereldtitel bokste tegen Bob Foster (en in de vierde ronde door k.o. verloor), die mannen als Billy Freeman, Mike Quarry en Paul Cordoza ontmoette in het recente verleden en een in drukwekkende palmares heeft opgebouwd. Rudi Lubbers: „Ik heb niet de Lubbers gaandeweg steeds meer in de defensie. Zijn series leverden meer punten op dan de te weinig en te krachteloos stotende Lubbers - „Ik wilde af en toe stoten maar dan miste ik de kracht en bovendien de timing" - die ook moeite had met het hogere tempo dat in het halfzwaargewicht wordt onder houden. IJzersterk Amerikaan Carroll hem grijnzend op en legde hem over tijd gehad me aan te passen. Als ik eerst een knaap van vijfentachtig kilo krijg, dan een van drieëntachtig en vervolgens nog wat van dat slag, kom ik beter geprepareerd tegen Ca- roll te staan. Maar dat neemt het publiek niet, dat tegenstan ders verwacht die net zo goed of beter zijn. Het publiek wil je zien lijden in de ring, het wil zien dat je gevaar loopt". Zo'n vaart liep het niet maar tegen van de wereld ranglijst der halfzwaargewicb- ten, „Dynamite" Carroll, kwam Rudi Lubbers toch te veel te kort. Zijn stoten misten kracht, zijn linkse stopstoten kwamen niet meer aan dan tikjes, zijn rechtse counter kwam te spora disch door. Een lijst van man kementen in Lubbers boksen die de indruk zou kunnen wek ken dat het een eenzijdig en onaantrekkelijk duel is ge- Niets is minder waar. Het werd een prachtig gevecht, waarin Rudi Lubbers in de eerste drie ronden voortreffelijk bokste. Hij plaatste een flitsende links- rechtse combinatie, tweemaal een rechtse counter, blokkeerde de stoten van Caroll goed en slipte geroutineerd weg. Maar hij voelde ook de teisterende series die de Amerikaan in de clinch losliet op zijn flanken, vooral op links. Carroll stootte even gemakkelijk en soepel van ver als van dichtbij. Ineengedo ken, en daardoor moeilijk te bestrijden, kwam hij in de aan val, waarbij elke stoot verge zeld ging van een geluid van ontsnappende lucht, zoals kara- teka's doen om hun hele kracht in de aanval te werpen. In de vierde ronde verhoogde Carroll het tempo. De fraai ge bouwde atleet had totaal geen moeite met zijn conditie, begon aan het veroveren van het ini tiatief te werken en drong de aanvallender dan ooit boksende Niettemin bleef het een boeiend gevecht, met de steeds meer aanvallende Harold Carroll bouwend aan de puntenzege. Vooral in de clinch, als Lubbers zich moest beperken tot het dekken van zijn flanken waar op Carroll onophoudelijk rof fels plaatste. De alsmaar grijn zende Carroll, van beroep plaatwerker - „ik ben niet eens een fullprof maar ik heb vier kinderen en dan wil je af en toe wel eens wat bijverdienen" - bokste een ijzersterke zevende ronde en bezorgde Lubbers moeilijkheden toen hij hem in de hoek en tegen de touwen had gedrongen. Het gevecht knaagde aan Lubbers, die stij ver ging bewegen terwijl' de donkerhuidige Carroll even soepel bleef. Lubbers voeten werk ebde ook weg maar hij bleef kranig partij geven. Lubbers: „Ik ben ervan overtuigd dat ik op ondubbelzinnige wijze terug zal komen. Deze eerste partij in dit gewicht was inder daad te zwaar voor mij. Maar het publiek verwacht dat ik te gen grote jongens sta. Ik weet dat ik veertig tot vijftig procent beter kan boksen maar ook dat ik dit gevecht in de aanlooppe riode redelijk heb gebokst". Ru di Lubbers sprak geen onwaar heid. Het was geen schande te verliezen van een man die elfde staat op een ranglijst waarbij Europa er bij de eerste twintig niet aan te pas komt. Harold TNT Carroll bracht Rudi Lubbers zijn eerste nederlaag in eigen land toe. Hij was er dolgelukkig mee. „Ik heb ten slotte van een vedette gewon nen, want dot is Rudi Lubbers". Losjes dansend trippelde Car roll naar zijn hoek Rudi Lub bers stak hijgend zijn armen omhoog. De uitslag kwam: Ha rold Carroll winnaar op pun ten. Zeer terecht, hoewel er een jurylid (van de vier) was die het presteerde „onbeslist*' op zijn briefje te schrijven. HERMAN VAN BERGEM Helsinki. - De financiële zelfstandigheid van de sektie betaald voetbal van de KNVB blijkt, in tegenstelling tot 3 weken geleden in Stockholm door sektie-bestuurder Ton Zuikstra verstrekte mededelingen, nog geen einde te hebben gemaakt aan de machts strijd inzake de begeleiding van het Nederlands elftal. Werd door Zwikstra onlangs verteld, dat Jan Huybregts, de secreta ris van het betaalde voetbal, voortaan als chef d'équipe van een vast begeleidingsteam van Oranje zou fungeren, Henk Burgwal, de secretaris-penningmeester van de KNVB, deed gisteren tijdens de reis van het Nederlands elftal naar Finland alsof er in de reeds jaren bestaande situatie vrijwel niets is veranderd. Schön blijft BONN De Westduitse bond- strainer Helmut Schön heeft de Westduitse voetbalbond toege zegd aan te zullen blijven tot na de wereldkampioenschappen van 1978 in Argentinië. Dit heeft de vice-voorzitter van die bond, Herman Neuberger, mee gedeeld. Op de bijeenkomst heeft de presi dent van de Bondsrepubliek, Walter Scheel, de bondscoach en Neuberger als voorzitter van het organisatiecomité van de wereldkampioenschappen voet bal onderscheiden met het grootkruis van verdienste, één van de hoogste onderscheidin gen in de Bondsrepubliek. De spelers van het Westduitse elf tal kregen van de president sportonderscheidingen. „Van een vaste chef d'équipe heb ik nooit iets gehoord", aldus Burgwal. „En dat voorzitter Meuleman en ik een standing invitation (blijvende uitnodi ging - red.) hebben om de bui tenlandse reizen van het Neder landse elftal mee te maken is voor mij ook volslagen nieuw. Standing-invitation, dat is een te moeilijke uitdrukking voor een Nederlander Uit alles blijkt, dat Burgwal zijn greep op de nationale ploeg niet wenst te verminderen. Hij er kent weliswaar, dat het vlagge- schip van het Nederlandse voet bal voortaan onder de sektie betaald voetbal ressorteert, maar dat impliceert niet, dat zijn rol is uitgespeeld. In Hel sinki fungeren hij en bonds voorzitter Wim Meuleman weer als belangijkste begeleiders van het gezelschap. De sektie-be- stuurders mr. Jacques Hogewo- ning en mr. Wim Kernkamp zouden pas in de loop van van- Relaties Enkele weken geleden stelde Ton Zwikstra het voor alsof Henk Burgwal zou hebben toegezegd Jan Huybregts in contact te brengen met de in de loop der jaren door hem opgebouwde kring van relaties. In de afge lopen dagen echter bleek, dat daarvan nog niet veel is te rechtgekomen. Terwijl Huybregts zondag nog uitriep, dat de afwezigheid van Johan Cruyff en Johan Nees- kens in de op 9 oktober te Rotterdam te spelen vriend schappelijke interland tegen Zwitserland de KNVB minstens anderhalve ton aan recette zou kosten wist Burgwal al enkele dagen lang vrijwel zeker, dat het bij Barcelona voetballende duo wel beschikbaar zou zijn. Vrijdag belde de manager van Vlak voor het vertrek van Schiphol maakte de selectie van het Nederlands elftal niet de indruk aan een al te zwaar karwei te beginnen. Zo te zien tenminste. Barcelona, Caraben, hem op met het verzoek diens Franse relaties in te schakelen om een voor de 9e oktober vastgelegde ontmoeting tussen Stade Reims en Barcelona in Parijs uitge steld te krijgen omdat op die dag ook Spanje een interland zou moeten spelen, clubgenoten van Cruyff en Neeskens niet vrijgesteld zou den kunnen worden. Burgwal: „Barcelona wilde van het con- Bevestiffin" tract voor die 9e oktober af. Ik o b heb daarin kunnen bemiddelen Gistermiddag, kort voor het ver en dat hield tevens in, dat wij trek naar Finland, kreeg Burg voor de wedstrijd tegen Zwit- wal van Caraben vla de tele- serland de beschikking zouden foon de bevestiging, dat de bel de Johannen op 9 oktober In Rotterdam aanwezig zullen zijn. Dat persoonlijke succes van de KNVB, het zoveelste sinds Cruyff naar Spanje ver-, trok, betekent uiteraard een bevestiging van Burgwal's machtspositie Immers, niemand bij de KNVB heeft zo'n uitstekend contact met Barcelona, de werkgever van twee van de belangrijkste spelers van het Nederlands elf tal. De ambitieuze Burgwal zal dat contact ongetwijfeld niet uit handen willen geven met als gevolg, dat hij op het eveneens ambitieuze sektie-bcsluur be taald voetbal nog steeds een aanzienlijke voorsprong heeft. Overigens is in Helsinki wel het 3 weken geleden door Zwikstra voorgestelde vaste begeleiding steam aanwezig. In de nabij heid van zijn baas Burgwal wekt de als chef d'équipe aan gewezen Huybregts echter niet de indruk de man te zijn, die de verantwoordelijkheid voor de hele gang van zaken draagt. VAN DALEN 99 (Van onze sportredactie) HELSINKI George Knobel zal het Nederlands elftal, dat morgen met de uitwedstrijd tegen Finland begint aan het toernooi om het Europees kampioenschap, in de loop van van daag bekendmaken. Van de 16 spe lers, die naar Helsinki reisden Ruud Geels completeerde het gezel schap nadat Rob Rensenbrink zich wegens een enkelblessure afmeldde is iedereen fit. De selectie bekeek gisteravond de tv-registratie van het op 1 september gespeelde EK-duel Finland—Polen (1—2). George Knobel zag die wedstrijd aan het begin van deze maand met eigen ogen en concludeer de toen dat de Finnen in eigen omgeving uiterst lastige tegenstanders zijn. „Ze hebben echt een goede ploeg, die modern voetbal speelt", bena drukte Knobel gisteren nog eens. „Het is be paald geen tegenstander om niet serieus te nemen. Vooral Tolsa en Laine maakten een uitstekende indruk. Ik weet wel, dat het vroege doelpunt (Finland nam al na 3 minuten een voorsprong - red.) erg stimulerend werkte en de zaak voor Polen moeilijker maakte, maar zoiets kan ook ons overkomen. Tri ben van mening, dat je het je niet kunt permit teren ook maar één wedstrijd gemakkelijk op te vatten. Die 51 tegen Zweden was natuurlijk een fraai resultaat, maar als het om de knik kers gaat ligt de zaak wel anders". Op de vraag waarom er opnieuw geen PSV-ers in de selectie zijn opgenomen, hoewel de spe lers van de Eindhovense club zich na hun bedanken voor de vriendschappelijke ontmoe ting met Zweden weer beschikbaar hebben gesteld, ging Knobel slechts summier in. „Ik vind het normaal, dat ik weer voor de groep heb gekozen, die naar Zweden is geweest. Wim Suurbicr en Rob Rensenbrink heb ik wegens blessures moeten vervangen -en Wim Jansen, die toen geblesseerd was, is hersteld. De hele zaak door elkaar gooien omdat de PSV-ers er nu weer wel bij' willen zijn zou onzinnig zijn geweest. Ik heb al vaker gezegd, dat ik van het Nederlands elftal geen duiventil wil maken. Voorlopig ga ik van deze kern uit en zal ik van interland tot interland bekijken of er aan leiding is om wijzigingen aan te brengen. Voor het overige onthoud ik me van commentaar over deze affaire. Ik bemoei me alleen met het technische gedeelte. Het is mijn taak een zo goed mogelijk Nederlands elftal in het veld te brengen en daaraan probeer ik te voldoen". AZ'67 vulde Jong Oranje aan met Van Rijnsoever en Vosmaer DEN HAAG Johnny Oude Wesseling van Go Ahead Eag les, die zaterdagavond in de wedstrijd tegen PSV gebles seerd raakte (gescheurde enkel banden) en zich moest laten vervangen, heeft zich terugge trokken uit de selectie van Jong Oranje voor de woensdag a.s. te spelen wedstrijd tegen Jong Finland te Deventer. Aan de selectie zijn alsnog toegevoegd twee spelers van AZ'67, t.w. Bob Vosmaer en Henk van Rijnsoever.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11