Regering wil internationaal terreur ijmaker v.d.wiel df Nixon achter aanslag Wallace Geen uitspraken over opheffen partij Premier bedankt ook krijgsmacht v.d.wiel verdien 'n echte WOON- WINKEL mm ÊildócSou/tcMit 66e JAARGANG No. 19921 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Hartenvrouw Zaterdag Ned. I om 20.21 uur het blijspel .Hartenvrouw". Ned. II om 19.05 uur Swiebertje en om 20.21 uur nieuwe politie serie „Kojak" Zondag Ned. I om 19.05 uur diri gentenportret van Georg Solti en om 21.40 uur Broeder Maas- bach. Ned. II om 20.45 uur De jonge Garibaldi en om 21.40 uur De mens in wording. PLAATSELIJK REGEN Half tot zwaarbewolkt met plaat selijk wat regen en een tot krachtig en aan de kust tot hard toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Nog geen geld voor Transavia bemanning DEN HAAG - De be- manning van Transa via, die deze week de drie Japanse terrois- ten naar Damascus heeft gevlogen, heeft daarvoor behalve de onderscheidingne, ca deaus en bloemstuk ken geen extra gelde lijke beloning gekre gen. Volgens premier den Uyl zal zo'n pre mie of gevarengeld voor de drie ecfiter nog wel overwogen worden. Hoe groot die beloning dan zal zijn is nog onbekend. De maatschappij Transavia zelf heeft de vliegers geen ex tra geldbedrag be loofd. Het Franse dagblad 'Le Monde', meent uit. goede bron te we ten, dat de drie man nen elk 100.000 gulden in het vooruitizcht was gesteld als ze de vlucht met de Japan ners zouden uicvoe- De drie, Sierks, Van der Zwaai en Knight zullen de komende dagen weer aan het werk gaan. Transa- via-direkteur John Block had de drie mannen wat dagen vrijaf gegeven, en ze mochten zelf uitma ken wanneer ze weer de lucht in wilden gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Nederland wil opnieuw met andere landen overleggen over de aanpak van internationale terreurda den. De regering verklaart dit in een verslag aan de -Tweede Kamer over de gijzelingsaffairc in Den Haag. Premier den Uyl en de drie ministers die nauw bij de gij zelingzaak betrokken zijn geweest, zeggen dat zij nog geen afstand hebben kunnen nemen van de gebeurtenis sen. Het drama in de Franse ambassade heeft op hen niet alleen zakelijk maar ook persoonlijk diepe indruk ge maakt. ,,Pas als wij afstand hebben kunnen nemen, zullen we een afgewogen oordeel kunnen vormen", aldus de bewindslie den. Meisje gedood SCHIEDAM (ANP) Tijdens een ruzie in de woning van haar vriend aan de Schiedamse von Leibnltzslraat, is gisteravond het zeventienjarige meisje Ans van der Wel zodanig met een schaar gestoken, dat zij korte tijd later aan de opgelopen ver wonding overleed. Haar vriend, de 20-jarige A. B. D., is door de Schiedamse re cherche gearresteerd. Giscard d'Estaing ontvangt Franse ambassadeur De Franse ambassadeur in Nederland, Jacques Senard, die in zijn ambassade in Den Haag door drie Japanse terroris ten ruim 100 uur werd gegijzeld, is gis teren in Parijs door de Franse president Valery Giscard 'd'Estaing (rechts) ont vangen. Links mevrouw Senard en naast de ambassadeur de Franse minis ter van binnenlandse zaken, Michel Po- niatowski. Van de operationele kanten van het overheidsoptreden zeggen zij echter nu reeds, dat de blauwdruk die voor gebeurtenis sen zoals de gijzeling bestond ■zijn grote waarde heeft bewe zen. „Natuurlijk moest er ook veel worden geïmproviseerd, zo wordt hieraan toegevoegd. Een grondige nabeschouwing over het verloop zal plaatsvinden zo dra alle rapporten en verslagen die nog moeten worden opge steld door verschillende instan ties, gereed zullen zijn. De blauwdruk van de regering moet worden bijgesteld. Op de inhoud daarvan wil de regering niet ingaan. Omdat openbaar heid op dit kwetsbare punt in een onverhoopt toekomstig ge val de terroristen in de kaart zou spelen en levens van gijze laars onnodig gevaar zouden kunnen lopen. De regering blijft het een afschu welijke gedachte vinden, dat mensen die zich niet ontzien om chantage te plegen met inzet van mensenlevens een vrije af tocht kunnen afdwingen. Zij vraagt zich af in welke situaties een dergelijke oplossing de toets der gerechtigheid kan door staan. Volgens de bewindslieden is dit een probleem, waarop niet een eenduidig antwoord kan worden gegeven. „Er laten zich situaties denken, waarin het al ternatief van geweldloosheid niet openstaat of niet aanvaard mag worden." De regering meent echter, dat bij de gijze- ljng in Den Haag toepassing van geweld, zeker in de eerste fasen, tot ernstig bloedvergieten zou hebben geleid. Met het ach terwege laten van geweld hoopt de regering een algemeen men selijk belang te hebben gediend, zo besluit het verslag. Premier den Uyl deelde gisteravond na het kabinetsberaad mee dat de regering Syrië nog niet om uit levering van de vier Japanse terroristen heeft gevraagd. Deze kwestie is nog in overweging. De politie in ons land kijkt nog steeds uit naar een Japanse Vrouw, van wie vermoed wordt dat zij lid is van het Rode Le ger. De officier van jpstitie heeft om haar aanhouding ver zocht. De minister-president gaf aan, dat er aan een eventueel uitle veringsverzoek aan de Syrische regering een aantal lastige as pecten zitten. Het moeilijkste punt is, dat wij de Japanners een vrije aftocht hebben be loofd. Hierbij rijst de vraag, of een verzoek om uitlevering geen verbreking van deze belofte is, aldus Den Uyl. Volgens de pre mier is het met name de vraag, of het met het oog op toekomsti ge terroristenacties doelmatig Is om hiertoe over te gaan. Vrij wel alle telefoongesprekken tus sen het ambassadegebouw en de buitenwacht werden tijdens de honderdurige gijzeling afgeluis terd door de Nederlandse poli tie. Den Uyl zei, dat er onder andere telefoontjes kwamen van Japanners in Parijs. Hij kon of wilde niet zeggen, of er ook te lefoongesprekken met Japan ners binnen Nederland zijn ge voerd. Den Uyl onthulde gister avond ook, dat de Franse rege ring aanvankelijk een geweldda dige oplossog van de gijzeling in de ambassade voorstond. Dat kwam volgens hem omdat Pa rijs zich niet direct de positie van de terroristen en gijzelaars kon voorstellen. Bovendien ge loofde de Franse regering niet dat de gijzelaars er ongedeerd zouden uitkomen. De minister-president zei, dat de waardering van de regering voor Frankrijk nu voor de Ne derlandse oplossing heel erg Den Haag (ANP) Premier Den Uyl heeft donderdag, in zijn korte verklaring in de Tweede Kamer over het gijzelingsdrama, vergeten de krijgsmacht te bedanken. Dat betreur ik, zei hij gis teravond op zijn wekelijkse persconferentie. Daarom noemde hij tegenover de aanwezige journalisten de be trokken krijgsmachtonderdelen bij name. Zij hebben gelukkig niet daadwerkelijk behoeven in te grijpen. Toch staat bulten kijf al was het alleen door hun aanwezigheid dat zij een we zenlijke bijdrage hebben geleverd aan de goede afloop van het drama. Ingezet werden: 71 mariniers, getraind in het vechten van man tegen man. 21 scherpschutters van mariniers, landmacht en marechaussee, 6 helicopters van marine en luchtmacht, en een pantserinfanteriebataljon van 350 man met 35 pantserwielvoer tuigen. groot is. Dit blijkt volgens hem rac. Waarin Den Haag uitbundi- uit brieven van president Gis- ge lof en dank wordt toege- card d'Estaing en premier Chi- zwaaid. kijkt inde poppetjes van uw ogen! Kijkt naar do kleur. Kijkt naar de lichtgevoeligheid. En gaat dén pas naar z'n werkplaats. Om maatwerk te maken. Om u 'n vrolijke kijk op de wereld te gaven, en er goed uit te zienl weel er net nine van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 -Lelden. MARTHA MITCHELL: MONTGOMERY (AP) Gouver neur George Wallace van Ala bama heeft ontkend dat hij ooit tegen Martha Mitchell zou heb ben gezegd dat de voormalige Amerikaanse president Richard Nixon verantwoordelijk zou zijn geweest voor de aanslag die op Wallace werd gepleegd. In een televisie-interview in Lon den met David Frost had Mar- t ADVERTENT IE) I rondo r" draaibare T RUIMTE KEUKEN op 102e DAMESBEURS Internationale meubelexpo kom zondag a.s. geopend van 11-18 uur volop parkeerruimte H0UTRUST DEN HAAG (ADVERTENTIE) tha Mitchell, gisteravond gezegd dat gouverneur George Wallace j van Alabama haar had toever-1 trouwd dat hij gelooft dat ex-1 president Nixon weet had van de moordaanslag die in mei 1972 op hem werd gepleegd. Op Frosts vraag of ze enig bewijs voor die verdenking had, ant woordde mevrouw Mitchell bijgenaamd „Martha, de mond", vanwege haar scherpe tong op alle uren van de dag en vooral de nacht „Tot op ze kere hoogte wel, want u zuit zich herinneren dat iemand in het Witte Huis vóór de aanslag Bremer opzocht". Arthur Bremer was de man die voor het plegen van de aanslag op Wallace 53 jaar gevangenis straf kreeg. Proces Capucci Gisteren is in Jeruza lem het proces be gonnen tegen de 49- jarige Grieks-katho lieke aartsbisschop van Jeruzalem, Hila- rion Capucci, die wordt bescnulöigd van hulpverlening aan Arabische teiro- risten. Capucci was op 18 augustus bij te rugkeer van een sy node in Libanon aan gehouden met wapens in zijn auto. De lartsbisschop (links) betoogde dat de rechtbank geen be voegdheid heeft over overtredingen van de wet in Oost-Jeruza- lem waar de prelaat werd aangehouden. Dinsdag zal de recht bank hierover uit spraak doen. Het ge rechtsgebouw werd tijdens de korte zit ting zwaar bewaakt door militairen. Personeels stop ziekenhuizen opgeheven Den Haag (anp) Met ingang van gisteren is de personeels stop in ziekenhuizen en andere inrichtingen voor gezondheids zorg opgeheven. Hiertoe heeft staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid besloten na overleg met een aantal organi saties, die betrokken zijn bij de gevolgen van de personeelsstop in ziekenhuizen en andere ge- zondheidsinrchtngen. Bij het overleg dat staatssecreta ris Hendriks op 28 augustus met genoemde instellingen had i$ de afspraak gemuakt dat het cen traal orgaan Zekenhuistarieven (COZ) binnen enige weken voorstellen zou doen in verband met een opheffing van de perso neelsstop. De staatssecretaris heeft deze voorstellen aanvaard on beslo ten een eind aan de personeels stop te maken. >e nationale ziekenhuisraad (NZR), overkoepelend orgaan van ziekenhuisdirecties, meent dat er geen reden tot groto vreugde is ook al is de zieken huisstop opgeheven. Duarmee is de personeelssituatie nog niet van de ene op de ander dag te verbeteren. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte 3et hoerlljke Schotse jam. Een teestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement llilli!illllKllllilllll!illi!lll!liillililIliniODil NOG SLECHTS DAN OPENT LEIDENS GROOTSTE VOORZITTER D 66 AMSTERDAM „Ik hoop het congres straks te kunnen besluiten met het uit zicht op een ander, maar nog steeds le vend D'66. Met deze woorden beëindigde D'66-partijvoorzitler Jan ten Brink van ochtend in het Amsterdamse Marcanti zijn toespraak, wat in de politieke wan delgangen wordt genoemd „het ophef- fings-congres van D'66". Ten Brink blijkt het niet eens te zijn met de strekking van een motie, die al door de ruime meerderheid van het hoofdbe stuur is ingediend en die erop neerkomt. dat D'66 van het politieke toneel moet verdwijnen, zij het niet meteen maar op termijn. De partij moet niet meer mee doen aan volgende verkiezingen, zo luidt een van de punten uit die motie. Jan ten Brink vindt, blijkens zijn congres rede, een uitspraak over het al dan niet meedoen aan de volgende algemene ver kiezingen op dit moment te vroeg. „De volgende algemene verkiezingen zijn pas ,n mei'77 als het kabinet tertminste zijn hoop piet verliest en KVP en ARP niet opeens wroeging krijgen. Dat is nog ruim twee-en-een-half Jaar, in de Nederlandse politiek iets minder dan een eeuw". Ten Brink zegt dat geen enkele partij zich voelt geroepen om nu al uitspraken te doen over die verkiezingen. Waarom zou D'66 dat wel doen, ongevraagd, en in deze benarde situatie? Volgens Ten Brink zou het kabinet-Den Uyl er niet hebben gezeten zonder het be staan van D'66. Letterlijk zei hij: D'66 heeft dit kabinet mogelijk gemaakt. De malaise waarin de partij nu verkeert, is volgens Ten Brink te wijten aan het losla ten door de progressieve partners PvdA Jan ten Brink constateerde dat D'66 niet eensgezind genoeg is geweest over de te volgen koers. Dit geldt met name voor wat het pact met de PvdA betreft in 1971. „D'66 heeft moeten leren leven met het socialisme en veel leden zijn daar le vensmoe van geworden", Hij noemde de PvdA een schaap met vijf poten en lokaal niet progressief: „Veel PvdA-ers vooral op het niveau van plaatselijke besturen zijn conservatief en belust op macht". Stuur deze bon In open envelop, zonder postzegel, naar. antwoordnummer 349, Leiden. Stuur de "Schotse |t Naam: Woonplaats: LEIDSE COURANT llilill Hflllll

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1