Onderscheidingen als afsluiting van gijzelingsdrama We hadden ze zo kunnen pakken Meenemen van wapens door Japanners uitgesloten Moeder Sierks: voor Pim was dit een trekschuitlijntje GEZAGVOERDER PIM SIERKS: m Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Als plezierige afsluiting op het Haagse gijzelingsdrama heeft Konin gin Juliana gistermiddag, tijdens een in formele ontmoeting in de tuin van Huis ten Bosch, onderscheidingen uitgereikt aan alle mensen die zich hebben ingezet De koningin begon met het onder scheiden van de Egyptische am bassador Ezzat met het groot kruis van Oranje Nassau. Twee andere Egyptische diplomaten, gevolmachtigd minister Nabil Hamdi en mevr. dr. Aziza Mo- rad Fahmi werden resp. groot officier en ridder in deze orde, voor hun hulp bij de onderhan delingen. Ridderonderscheidingen waren er ook voor de drie Haagse agen ten die als eersten bij de gijze ling betrokken raakten: de in de arm geschoten agent O. Kos ter, agent P. Springer die terug schoot op de Japanners en een van hen daarbij raakte, en agente J. Remmerswaal, die haar onderscheiding in het zie kenhuis ontving van minister De Gaay Fortman, omdat zij nog niet hersteld is van het op gelopen schot in de borst. Ook drie rijkspolitiornannen wer den geridderd: opper P. Meijers die de bus met de gegijzelden en terroristen naar Schiphol reed, en zijn collega's Helsdin- geti en Piening die bij de ont knoping op Schiphol dienst had den gedaan. De drie beman ningsleden van de Boeing wer den eveneens tot ridder be noemd, waarbij zij zich geruime tijd onderhield met gezagvoer der Pim Sierks. Tot hun grote verrassing werden premier Den Uyl en de minis ters Van Agt, Van der Stoel en De Gaay Fortman, de topfigu ren tijdens de onderhandelingen met de terroristen, de versierse len omgehangen behorend bij de Huisorde van Oranje Nassau. Deze hoogste onderscheiding De agenten Springer en Koster, de laatste met de linkerarm i geluk gewenst, terwijl de ministers Van der Stoel, Den Uyl e Premier Den Uyl krijgt tot zijn groot plezier de eremedaille de koningin omgehangen. voor de goede afloop. Alleen de aanwezi ge Japanse diplomaten hebben elk blijk van waardering geweigerd, omdat zij zich schamen voor wat hun landgenoten hebben aangericht. Desondanks heeft de koningin de Japanse ambassadeur en drie andere Japanse diplomaten persoonlijk bedankt voor hun belangrijke hulp. van het koninklijk huis werd in 1905 ingesteld en tot nu toe slechts aar. acht mensen uitge reikt, onder wie prof. J. Tinber gen en Anthony Fokker. Deze on derscheiding „voor voortvarend heid en vernuft" is tevens de hoogste die Nederland kent. Bij de omhanging van het lint bij minister-president Den Uyl was opperstalmeester Bischoff van Heemskerk toegeschoten. De heer Den Uyl wees diens hulp echter resoluut van de hand met de opmerking: „Dit is vrou wenwerk", waarna de koningin hem het lint kon omhangen. Na afloop van de uitreiking werd een glas champagne gedronken. Het talrijke publiek voor Huis ten Bosch moest nog enige tijd geduld hebben, voor het met name de Transavia-bemanning kon toejuichen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteren in de Tweede Kamer verteld, dat de Nederlandse regering gedurende het hele gijzelingsdrama In de Franse ambassade op het standpunt heeft gestaan, dat de Japanse commando's in geval van een vrije af tocht nooit al hun wapens zouden mogen meenemen. Ook al zou dart dan de dood van de gegijzelden hebben betekend. Want de Nederlandse regering, aldus de premier, kon het zich niet per mitteren dat Japanners dan hun wapens elders zouden kunnen gebruiken om er eventueel een groot aantal slachtoffers mee te maken. Dat geen gijzelaars mochten worden meegenomen, stond trouwens voorop. De minister-president zegde de Tweede Kamer toe, dat hij een schriftelijk verslag zal sturan over de feitelijke gang van zaken rond de gijzeling. Hij hoopt dat de Tweede Kamer aan de hand van dat verslag zich dan verder over het beleid van het kabinet in deze zaak wil beraden. Hij bracht nadrukkelijk dank uit aan de gegijzelden voor hun moed, waarmee ze hun lot tijdens het hele gijzelingsdrama hebben ondergaan. Deze dank strekte zich ook uit tot de politiemensen die zich met inzet van persoonlijk risico in de zaak hadden begeven en eveneens voor de secreta ris van de Egyptische ambassade en leden van de Japanse am bassade. Intussen is ook duidelijk geworden, dat de vier Japanse terro risten woensdagavond niet aan de Palestijnse commando's overgedragen zijn, maar in handen zijn gesteld van de Syrische veiligheidsinstanties. Japan zal in ieder geval niet onmiddellijk de uitlevering van de vier terroristen vragen. Frankrijk en Nederland hebben bij een dergelijke stap het recht van voorrang, aldus de Japanse rege ring gisteren. Wel zal de Japanse politie een arrestatiebevel uitvaardigen tegen de drie terroristen. Tegen Foeroeja loopt al een arrestatiebevel sinds diens aanhouding in Parijs. Er is de laatste dagen ook veel te doen geweest over de moei te, die Nederland heeft moeten doen om een bemanning voor de Boeing 707 te vinden. Gistermiddag werd op Schiphol be kend, dat ook een Egyptische bemanning op Schiphol gereed stond. Zij was daartoe dinsdag speciaal uit Egypte komen over vliegen met hun staatssecretaris voor Luchtvaart. Agente J. M. Remmerswaal heeft zich door minister' De Gaay Fortman van binnenlandse zaken even moeten laten overreden voor zij erin toestemde zich in een ziekenhuisbed te laten foto graferen. De minister was in ge zelschap van burgemeester Ma- rijnen en hoofdcommissaris Peijster de boordevol bloemen staande kamer van de agentë binnengekomen, om haar te ver tellen dat hij namens de koningin op bezoek kwam. Minister De Gaay vertelde haar dat haar collega's waren onderscheiden, en dat ook zij de onderscheiding tot ridder in de Orde van Oranje Nassau kreeg overhandigd, niet opgespeld. Een omhelzing volg de, waarbij de versierselen even vergeten bleven liggen. (Van onze verslaggever Leo Thurlng) SCHIPHOL, donderdagmiddag. Om tien vóór twee donderdag middag trok Transavia-piloot Pim Sierks de 14 jaar oude „Boeing „ChfUeau de Chaumont" op een hoogte van nauwelijks 150 meter over de wandelpieren van vliegveld Schiphol. Tevoren hadden Trans- aviamedewerkers al voorspéld, dat de besnorde, Iichfgebruinde captain de meest dramatische vlucht van zijn vliegersloopbaan mei deze luidruchtige snoekdulk wenste af te ronden. „Pim Is een Gro ninger", zeiden ze, „een typische practical joker". In de Schiphol-perskamer waren ook de moeder van Pim Sierks („niet éón moment bang geweesten mevr. v. d. Zwaai („ik ben al die dagen niet van de radio geweken") fie en een kroket en aan deze te behalen", versnaperingen ontleende hij de Weggedrukt in het gewoel van de Ondanks de aanwezigheid van de ministers Van der Stoel en Wes terterp hing er op het platform de sfeer van een geslaagde dorps fancy-fair, die dankzij ge meenschappelijke inspanningen bij het Rad van Avontuur een bevredigend bedrag voor zwart jes in Afrika heeft opgeleverd. Tot deze plezierige amirance droeg zeker ook de aanwezig heid b'j van de Hoofddorpse pa- tates-frites bakker en CDA-ge- meenteraadsüd Brouwer, d;e zich voor deze gelegenheid had getooid met de zotskap plus roestbruine veren van het car navalsgezelschap ,,De Meerbon- ken". Toen het gijzelingsdrama in Den Haag zijn hoogtepunt be reikt had, kwam dit college van lu'm en vertier in spoedzitting bijeen en werd besloten een nieuwe onderscheiding te creë ren voor de drie Transavia-vlie- gers. Als hommage aan vele ge slachten, die in de natte aarde van de Haarlemmermeer voor hun bete broods hebben gewroet, werd dit ordeteken getooid met de naam „de vergulde pieper". Toen hij officieel als Vorst Frans de Eerste naar het inmiddels gelande vliegtuig wilde schrij den, werd hem pas duidelijk, dat zelfs in een democratie car navalskoningen voórrang moe ten verlenen aan wettig gekozen ambtsdragers. De heren Van der Stoel en Westerterp werd geen strobreed 'n de weg gelegd bij hun gang naar de Boeing, maar Vorst Frans de Eerste moest met zijn vergulde p epers op aanwijzingen van de politie achter de dranghekken plaats nemen. Inmiddels had zich in de ont- vangsthal ook Vader Abraham gemeld, toen hij hoorde, dat hij niet de en ge VIP op de luchtha ven was bestelde hij 'n kop kof inspiratie voor de volgende aan grijpende tekst: Bedankt stoere jongens, bedankt voor het leven dat jullie die ellef weer terug hebt gegeven; de daad die je stelde(n) heeft ons diep geraakt, bedankt stoere jongens, 't heeft indruk gemaakt. Het was toch een waagstuk wat jullie daar deden, we hebben voor jullie veel uren gebeden; we zijn' pas gerust nu je safe bent geland, bedankt stoere vliegers een stevige hand. Aan die hand kwam Vader overi gens niet meer toe, omdat hij spontaan onder de voet werd gelopen door tientallen fotogra fen en journalisten. Z'jn gitaar, die hij vast uit de foedraal had gehaald kon hij ternauwernood persconferentie die daarna volg de stond de moeder van Sierks, die tot dan toe nog niet het J voorrecht had mogen smaken SCHIPHOL ..Ben geroerd door Verrast door telegrammen zoveel moed". Dat was de tekst van hel telegram van een van de vrouwelijke gegijzelden Joy ce Fleur (22) aan de beman ning van de Boeing 707, waar mee de vier Japanse terroris ten naar Syrië zijn gevlogen. om haar zoon aan de borst drukken. Nochtans was haar be wondering niet zichtbaar aange tast. „Ik ben ook geen moment echt bang geweest", deelde ze mee, „ik weet namelijk, wat ik aan Pim heb. Als jongen was h j al een stille teruggetrokken f guur, die rustig zijn e gen gang ging. P m is nuchter en romantisch tegelijk. Hij houdt van Mozart en van strandwan delingen en nog onlangs heeft hij zijn hele tuin opgeknapt. Ik geef u de verzeker'ng, dat het een plaatje is geworden. Toen DEN HAAG (ANP) De hoofd- ik naar de radio luisterde heb A"'" Gezocht naar verblijfplaats terroriste ik alleen gedacht: „dat is voor Pim een peuleschil. Voor d e jongen was het gewoon een trekschuitlijntje". redden. „Een zooitje", conclu- Waarmee de dank van gans een deerde hij bitter, „voor een ech- volk opeens weer tot Hollandse te artiest is hier geen eer aan proporties was teruggebracht. Voortvarendheid en Vernuft door dofficier van Justitie in Den Haag, mr, A.W. Rosingh, heeft in het opsporingsblad verzocht bekend te worden gemaakt met de woon- of verblijfplaats van Foesaka Okoedaira, de Japanse vrouw die de leiding zou hebben van het Rode Leger, waarvan ook de terroristen deel uit ma ken die de gijzelaars in de Franse ambassade vasthielden. Volgens een woordvoerder van het parket van de hoofdofficier bestaat er geen direkte aanwij zing dat de vrouw zich in,ons land zou ophouden. (Van onze correspondent Piet Snoeren) SCHIPHOL „Boven de Rode Zee lagen ze alle vier op een stapel kussens te snurken. We hadden ze zo kunnen .pak ken. Maar we hebben het niet gedaan". Voor Transavia-gezagvoerder Pim Sierks (42 jaar, getrouwd, twee kinde ren) was dit het meest onwezenlijke moment tijdens de vlucht met de Fran se Boeing 707, die de Japanse terroristen een enkele reis bezorgde van het Haag se gijzelingsdrama naar Damascus. Terwijl Sierks. gistermiddag behouden en veilig op Schiphol terug keerd van zijn avontuur, het relaas deed, kwam op de luchthaven eindelijk een stukje waa-heid los. Zo bleken deskundigen opeens verbijsterd over de machine die de Franse regering naar Nederland Ii3d dur.en sturen. De Boeing 707, die zo'n grote rol heeft gespeeld, had niet alleen twee'ondvugdelijke wielen, maar ook di verse olielekkages in het hydraulisch systeem. Letterlijke uitspraken: „Een schande dat ze zo'n kist gestuurd heb ben". En: „Het vliegtuig was veertien jaar oud en had in vier jaar geen pas sagiers meer mogen vervoeren. Het was gevaarlijker dan de Japanse despe rado's zelf". Bovendien, zo verluidde het In goed ingelichte kringen, had de Air France het toestel vlak voordat het naar Schiphol werd gestuurd, nog over- verzekerd ook. De prijs die de regering voor het leven van de drie Nederlandse bemanningsleden heeft over gehad, werd eveneens bekend. Een miljoen gulden per stuk, zo luidde de overeen komst die tegen een onbekende premie met Lloyds overeen gekomen was. Twaalf minuten voor twee was het gister middag op Schiphol, toen de Boeing 707 opeens op 150 meter hoogte boven de b-picr raasde, en een triomfantelijke rol naar links maakte een manoeuvre die normaal streng verboden is, maar die de verkeerstoren gezagvoerder Sierks bij uitzonder ng toestond. Om drie uur kwam de machine op het plit- form tot stilstand. De ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken), en Wes terterp (verkeer en waterstaat) gingen aan boord, samen met adjudant Vosseberg van de rijkspolitie. Deze laatste nam de twee pistolen in beslag die de terroristen in Damascus aan ge zagvoerder Sierks hadden overgedra gen. Minister Van der Stoel kreeg een ontvangstbewijs voor de 300.000 dollar, het door de Japanse terroristen afge perste losgeld dat Sierks in Damascus aan de Franse ambassadeur had moe ten afstaan. Er volgde een chaotische persconferentie, waarbij gezagvoerder Sierks plus de an dere bemanningsleden, tweede bestuur der Ruud van der Zwaai (28) en boord werktuigkundige Barry Knight (42), en de samengestroomde familie het meest ontspannen waren. Veel kwam echter niet los, omdat de twee ministers hun tijdens het tien minuten durende opont houd aan boord van de Boeing zwijg plicht over bepaalde details hadden np- gelegd. Wel wilde gezagvoerder Sierks kwijt dat er volgens hem geen reële mogelijkheid was geweest óm de terra-, risten via een list te overrompelen. Let terlijke-„Zoiets moet Je ni^t doen. Er zijn zeven mensen aan boord. Je zit tien kilometer hoog, de deur is dicht. Als je grapjes uithaalt, heb Je het gehad. De Japanners waren geen kleine jon gens maak je niets wijs en bove;- dien was er een gentleman's agree ment". Dit laatste schijnt een grote rol te hebben gespeeld tijdens de vlucht. Gezagvoer der Sierks beschreef het gedrag van de terroristen als over-correct. „Bij het af scheid in Damascus hadden ze welis waar kussenslopen over het hoofd ge trokken om niet herkenbaar gefotogra feerd te kunnen worden, maar we kre gen allemaal een hartelijke handdruk. Gezagvoerder Sierks kreeg van de terro risten een zwaar zakmes als souvenler cadeau. Boordwerktuigkundige Barry Knight liet zich. bij'het afscheid van de misdadigers in: Damascus zelfs ontval len: ",,!k hoop u npoit meer terug te z en, maar het ga u goed". Anderzijds het aanbod van de vier despe rado's aan dc Transavabemanrdng: „Mocht u ooit nog in moeilijkheden ko men, dan zullen wij U'beBchermeoKJ'

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7