deTijd oen ''li tegen 600 m extra werkloosheid Ilfejfilia S 5S *3 Over gijzeling en miljoenennota Wonen, werk, recreatie binnen één landschap Britten weer naar stembus: 10 oktober Wacht u niet te lang? Eerste nota Boersma Drees wil verplichte terugkeer Surinamers koninklijke schouwburg de venetiaanse tweeling begeerte onder de olmen potverteren de haagse comedie Mevrouw de Winter met uw spaarboekje. amro bank LEIDSE COURANT PAGINA '9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de koerswijziging, die het afgelopen jaar bij de bestrijding van de werkloosheid is ingezet, in versterkte mate doorvoeren. Zij wil nieuwe maatregelen vooral door aansluiten bij de meer structu rele oorzaken, nu is komen vast te staan, dat het structu rele element in de werkloosheid toeneemt. De maatrege len hebben betrekking op een herstructurering en uitbrei ding van de werkgelegenheid, op vergroting van de ar beidsmobiliteit, op verbetering van de arbeidsbemiddeling en op een grotere benutting van het regionale instrumen tarium. Ook zijn er plannen tot aanpassing van het onder wijsbeleid. Minister Boersma van sociale zaken kondigt dit aan in zijn interim-nota inzake de bestrijding van de werkloosheid. Het gaat hier om een tussentijdse nota^ omdat tal varr vraagstuk ken te complex bleken om met een geheel uit te diepen. Er komt dan ook nog een vervolg- nota met voorstellen voor een meer fundamentele aanpak. Uit de nota blijkt, dat de regering het huidige peil van de werk loosheid onaanvaardbaar hoog vindt. In 1971 waren er gemid deld 69.000 werklozen, in 1972 rond 115.000, in 1973 ca. 117.000 en voor 1974 wordt een jaarge middelde verwacht van 14.000 en voor 1975 van 155.000. Van de dezer dagen gepubliceerde mil joenennota gaat een stimuleren de werking op de werkgelegen heid uit: 23.000 arbeidsplaatsen in de particuliere en collectie ve sector. In de nota worden de volgende extra maatregelen aangekon- Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy Waardezegels e extra attractie bij elk De Kuypc Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever i boekencoupon i,—prijsvraag lit Desgewenst rechtstreeks |s aan te vragen bij De Ktiyper B V. I digd, die 600 miljoen kosten, waaronder steun bij herstructu rering van industriële en dienst verlenende bedrijven (kosten 85 miljoen), krachtige stimule ring van om-, her- en bijscho ling (25 miljoen,) bevordering (her)-plaatsing kwetsbare groe pen (50 miljoen), aanvullende werkgelegenheid in de grond-, water- en wegenbouw en bur gerlijke en utiliteitsbouw (250 miljoen) en bevordering van ar beidsintensieve en matig arbeids intensieve objecten (150 mil joen). Door dit pakket wordt tenminste werk geschapen voor 17.500 man gedurende een jaar. In de nota is gesteld, dat thans 120.0000 mensen zonder werk zijn wegens structurele werk loosheid, en 20.000 wegens con juncturele. Er wordt op gewe zen, dat het duur worden van de arbeid en ook de technische ontwikkeling het zoeken naar mogelijkheden om de arbeid uit te schakelen stimuleert. Tegelij kertijd worden aan de werkne mers hogere eisen gesteld, waaraan men niet kan of wil voldoen. Wat leidt tot ziekte en werkloosheid. Het georganiseerde bedrijfsleven heeft een aantal belangrijke mogelijkheden tot vermindering van de werkloosheid in de han den: arbeidstijdverkorting, hu manisering van de arbeid, ver vroegde pensionering en derge lijke. Deze zaken moeten mede .worden bezien op de gevolgen voor de arbeidsmarkt. Voorts wordt gestreefd naar een vergroting van het effect v*n het verstrekken van premies bij industrievestigingen in stimule ringsgebieden. De regering acht het verder nood zakelijk extra aandacht te schenken aan concrete maatre gelen ter bevordering van de werkgelegenheid in de bouwnij verheid, waar het aantal werk lozen onrustbarend is gestegen. Voor dit doel is een bedrag van vierhonderd miljoen uitgetrok ken. Dit bedrag gaat voor een deel naar objecten voor aanvul lende werkgelegenheid en wordt voor een ander deel besteed aan de invoering van nieuwe werk wijzen voor een zo effectief mo gelijk gebruik van de voor bouw opdrachten beschikbare gelden. Het blijkt tenslotte, dat de ver- ■volgnota verschijningsdatum nog onbekend dieper zal gra ven en bredere overheidsmaat regelen zal aankondigen. De re gering wil dan ondermeer in gaan op de bevordering van de werkgelegenheid in het bedrijfs leven in het bijzonder ook de bouwnijverheid waaronder het wegnemen van procedurele knelpunteji, die de voortgang van overheidsinvestering en particuliere investeringen be lemmeren; voorts op de vraag of bepaalde financiële of proce durele knelpunten bij de lagere overheid een belangrijke impuls voor de werkgelegenheid in de weg staan, op onderwerpen als arbeidstijdverkorting, tijdstip van pensionering, verbetering van de arbeidsomstandigheden en humanisering van de arbeid, alsmede op de relatie tussen on derwijsbeleid en arbeidsmarkt beleid, de relatie tussen inko mensstructuur en arbeidsmarkt beleid en het verband tussen de sociale voorzieningen en de werkgelegenheid. Elsevier constateert naar aanlei ding van de Haagse gijzeling: „Ambassades open doel voor terroristen" en „beveiliging in Den Haag schiet volkomen te kort". Een ambassadeurs vrouw: „Ik ben in de loop der jaren fataliste geworden. Als er voortdurend een agent met je mee moet, waarheen je ook gaat, heb je geen leven. Ik heb geleerd er het beste van de ha- pen Over de miljoenennota zegt het blad: „Met deze begroting heeft het kabinet-Den Uyl weinig te vrezen jn het parlement. De grote zorgen van het Catshuis liggen niet op het Binnenhof, maar op de arbeidsmarkt. Het werkloosheidscijfer van in to taal 150.900 ontregelt de econo mie, en niet te vergeten het ge zinslevenvan tienduizenden men sen. De werkloosheid kon wel eens het grote probleem van de jaren zeventig worden". Vanaf de Haagse Post kijkt de Amsterdamse wethouder Lammers u aan bijge naamd „de geweldenaar". Hij kómt uit het omslagartikel te voorschijn als „een kruising van de sociaal-democratische regent met de Amerikaanse po litical boss. Een bekwame, har de stadsbestuurder die regeert uit naam van de arbeidersklas se, en daartoe om zich heen een apparaat van cliënten en knech ten opbouwt, en steeds het oog houdt op de electrorale effecten van zijn openbare gedrag". Bij de miljoenennota dit commen taar: „De enige partij die echt ijn lijdt en een illusie armer moet zijn, is de vakbeweging die anderhalf jaar geleden de baaricades beklom om haar, in middels al lang weer terug ge draaide, inkomens-nivellering te bevechten. Zij zit met lege han den, en kan geen vuist maken. Om twee redenen: de giganti sche werkloosheid plus de ver deeldheid in eigen huis over tal van zaken". De Tijd ziet na de miljoenennota het kabinet-Den Uyl wel zitten. „Het gaat er nu om de irritatie drempel zodanig te verhogen dat in goede verhoudingen kan worden onderzocht of er zoveel overeenstemming over de uit gangspunten van beleid is, dat progressieven en christen-demo craten op langere termijn van dit uit nood geboren kabinet een deugd kunnen maken". Het omslagartikel gaat over D'66. ,,Dat tegen zichzelf blijft vech ten tot de dood". Lof in het blad voor de wijze waarop ge handeld is in de Haagse gijze lingszaak. „Men heeft heel goed begrepen dat op de zeer bewust handelende leden van het Ja panse Rode Leger het vertoon van wapengeweld weinig of geen indruk zou maken. Ook heeft men ingezien hoe belang rijk de factor tijdwinst is. Kort om: dat schieten wel het aller laatste middel is waarnaar je in dit geval had moeten grijpen". Een biografisch verhaal ook over D:ck Cavett. „Mijn redding was mijn typediploma. Zelfs nu is het een plezierige gedachte dat ik mijn brood eerlijk kan ver dienen op de toetsen, als het slecht loopt. Ik heb een getuig schrift van 'n uitzendbureau en ik heb vele zware dagen doorge bracht met het tikken van eti ketten en verkoopstaten voor een tientje per dag". De posthuum gepubliceerde serie van prof. Rogier over het twee de Vaticaans concilie en de ge volgen ervan loopt door. Daarin de uitspraak: „Rome vergeeft dictatruen, wat democratieën kwalijk genomen wordt". Vrij Nederland zegt over de rege ringsbegroting: ,.De gunstige reactie van de vakbeweging op de miljoenennota is althans uit het oogpunt van het zachtjes te rugdringen van de inflatie van groot belang". Een artikel over de getrouwde hoogleraar van de theologische hogeschool in Amsterdam, Henk van Luyk die moet verdwijnen, mondt uit in de conclusie: „Het gaat dus niet alleen om Roer mond. Want al doen de kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders om het hardst alsof die meneer Gijsen daarginds in Roermond een soort vreemdeling in hun Jeruzalem is de werkelijk heid is anders. Gijsen geeft de toon aan". Felle kritiek op de KLM. in het blad. „De maatschappij lijdt aan een chronische ziekte, ver oorzaakt door verspilling, het in stand houden van onrendabele lijnen naar uithoeken van de wereld waar niets te zoken is, het zwaaien met overbodig vlagvertoon, en het voeren van een commercieel beleid dat niet gebaseerd is op vraag en aan bod, maar op nationale trots". Ook een gesprek met de werkloze voetbaltrainer Cor van der Gijp. „Kampioen worden doe je met z'n allen, degraderen doe je al leen". DENIEUWELINIE De Nieuwe Linie over de miljoe nennota met de conclusie „dat het er in de onzalige tijd van de Biesheuvels toch bepaald anders aan toe g'ng. Het kabinet-Den Uyl blijft een verademing". Op vallend is een open brief van PPR-kopstuk Jurgens aan bis schop Simonis van Rotterdam. „Telken opnieuw wordt ik ge confronteerd met het feit dat u formele machtsmiddelen ge bruikt om uw visie op de recht zinnigheid door te zetten. Tel kens opnieuw word ik, als lid maat van de kerk, gedwongen te collaboreren met een beleid dat ik als onrecht ervaar". lIlllllllllllllllllllBll ■■■■■■I! Bos i.p.v. oude stadswijken Begeleid door zijn vrouw Mary groet premier Wilson de menig te rond zijn ambtswoning, kort j na de aankondiging van nie verkiezingen. Van onze correspondent UTRECHT Wanneer de keuze valt op de Inrichting van land schap als woongebied, dan zal de opzet zodanig moeten zijn, dat de bij de woonomgeving be horende recreatie-, werk- en verkeersruimten geïntegreerde onderdelen worden van de tota le inrichting. De inrichting van een werkgebied mag niet zoda nig zijn, dat zij, die verplicht zijn er te werken, blij zijn dit gebied zo spoedig mogelijk te kunnen verlaten om elders op verhaal te komen. het congres „Leven met wortel en tak" van Staatsbosbeheer. „Het is de taak van alle bou wers aan een landschap hun werk zo veel mogelijk op de steeds nog gewaardeerde natuur af te stemmen. Er zal dus ge zocht moeten worden naar de natuurlijke mogelijkheden van een landschap en gestreefd moet worden naar het behoud van de daarin aanwezige kwaliteiten. Alleen een sterk en samenhan gend systeem van natuurgebie den, bossen, houtwallen en hagen is in staat om de vele functies die elkaar op ons grondgebied zo zwaar beconcurreren, met el kaar te verzoenen". Aldus ir. J. Vallen van het advies bureau voor landschap en open luchtrecreatie vanmorgen op Prof Bakema, buitengewoon hoog- LONDEN Groot Brittannië's socialistische premier, Harold Wilson, heeft gisteren nieuwe vervroegde verkiezingen uitge schreven, die zullen plaatsvin den op 10 oktober, de datum die algemeen verwacht werd. Het is deze eeuw nog maar één keer gebeurd, in 1910, dat de Britten tweemaal naar de stembus ge roepen werden in hetzelfde ka lenderjaar. De vorige Britse verkiezingen vonden plaats op 28 februari en leverden een onbesliste uitslag op. Wilson's minderheidsrege ring is dus nog maar 7 maan den oud. Na de verkiezingen van 28 februa- voor een muur van doffe apa thie onder de stemgerechtigden, die niet alleen twee verkiezin gen in één jaar overdreven vin den, maar bovendien bijna geen enkele politicus of partij meer vertrouwen. Het wordt dan ook mogelijk geacht, dat de uitslag van 10 oktober even onbeslist zal zijn als die van 28 februari. leraar in Delft, pleitte voor eer zo vervlechten van bomen, par ken, bossen cn gebouwen, dal een niet te scheiden ruimtebele ving mogelijk wordt voor de be woners van een wijk en de da gelijkse omgeving recreatiel wordt. „De samenhang van bo men en gebouwen die nog be- leefbaar is bij de 18e- en 19e- eeuwse buitenplaatsen zou zeker in de moderne woonwijken mo gelijk zijn en zelfs noodzake lijk". Hij zou ook oude stadswij ken in sommige gevallen ver vangen willen zien door bomen en bos. Zoals een boom mag groeien, sterven en verdwijnen, zal men dit ook van onze ge bouwde omgeving moeten aan vaarden, vond hij. Ver lichting auto s onjuist afgesteld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een controle-on derzoek van de ANWB ter af stelling van de autoverlichting heeft het afgelopen jaar als re sultaat gehad dat bij 90 procent van de wagens één of twee kop lampen moesten worden bijge steld. Tijdens verlichtingsacties en tech- npkeuringen heeft de ANWB in tien jaar tijd één miljoen auto's gecontroleerd. i zag de zetelverdeling er voor DEN HAAG Surinamers die in jegens Europese Nederlanders. de grootste partijen als volgt uit: Labour (socialisten): 301, Conservatieven: 296, Liberalen: 14, Verenigde Unionisten van Ulster: 11, en Schotse Nationa listische Partij: 7, op een totaal van 635 zetels. De kandidaten voor het parlement hebben nu 3 weken de tijd om het Britse volk te bewerken met aanlokkelijke propaganda. Alle partijen zijn goed voorbereid en strijdvaardig. Zij staan echter j Nederland drie maanden van de Hoewel Drees uitdrukkelijk toe- Magere oogst aan verboden wurgstokjes DEN HAAG (ANP) Op de Ne derlandse politiebureaus zijn slechts zeer weinig bezitters van zogenaamde wurgstokes (.Nunchaku's') wapens komen I inleveren. Tot en met gisteren j kon dat tegen vergoeding van een gulden per stokjespaar. i Mensen die voortaan met de stukjes worden aangetroffen, j zulle n een proces-verbaal krij gen. In Den Haag :s niemand zijn ver boden handwapen komen inleve- i ren eveals i nUtrecht. ïn Am- sterdam heeft de politie 6 gul den moeten uitbetalen, in Rot terdam 5 gulden. do 19, za 21, do 26 sept, 20.15,uur blijspel van Goldoni, regie Jules Royaards vr 20. za 28. zo 29 sept., 20.15 uur van Eugene O'Neill, regie Wim van Rooij v. zo 22 sept., 20.15 uur blijspel van Labiche. regie Guido de Moor i - - bijstand hebben getrokken, je moeten verplichten naar hun land terug te keren. Een derge lijke regeling geldt thans voor alle vreemdelingen hier, dus waarom zou je die niet, zodra Suriname onafhankelijk is, op Surinamers van toepassing ver klaren. Aldus de DS'70--leider W. Drees gisteravond bij de presentatie van een plan van zijn fractie in de tweede kamer om het vraagstuk van de Suri naamse migratie naar ons land op te lossen. Het plan, dat als titel meekreeg „Nederland mag geen immigra tieland worden", omvat vier on derdelen die nauw met elkaar samenhangen: een toelatingsre geling, een eigen nationaliteit voor alle Surinamers, Een te- rugkeerregeling en de financie ring door Nederland van sociale voorzieningen in Suriname en het verbeteren van de ontwikke lingshulp aan dat land. Een toelatingsregeling kan vol gens Drees binnen enkele maan den met wettelijke basis en al tot stand worden gebracht. Be zwaren van juridische en more le aard, zoals minister De Gaay Fortman die bij herhaling naar voren brengt, ziet hij niet. Drees wijst er daarentegen op, dat Suriname en de Antillen zelf toelatingsregelingen hanteren Een huis met o.a. drie slaapka mers maakt hier een tochtje over de Theems. De komende tijd zal het in het hartje van Londen te bezichtigen zijn, daar na, afgemeerd op andere plaat sen langs de rivier, de bezoe kers ontvangen. Het is een stunt van een huizenbouwer, die op een betrekkelijk simpele manier zijn r riïiiSTl produkt aan de man wil brengen. voegt, dat DS'70 de Surinamers hier niet het recht wil ontnemen om zich te laten naturaliseren, meent hij dat terugkeer zoveel mogelijk verplicht moet worden gesteld. Een dergelijke regeling zou gekoppeld moeten worden aan het „overbrengen" van aantal sociale voorzieningen naar Suriname. Ronald Brown is de eerste deser teur die onder de amnestie van president Ford uit de gevange nis van Chicago is ontslagen. Na drie jaar gevagenis wordt hij hier omheld door zijn moe der. Op korte termijn zal wor de den beslist of hij vervangen de dienstplicht moet vervullen. Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 'tnieuwe Spaar-PlusBoekje. Ofwel 7}%.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9