Weer plunderingen in dorpen in Mozambique Belastingverlaging van 1,5 miljard nodig Boeren weten morgen waar ze aan toe zijn Kardinaal Mindszenty zeer teleurgesteld in Vaticaan Korte metten Bibliotheekwet op 't nippertje aangenomen Vergoeding van kosten voor Nixon besnoeid France nu uit vaart Staat krijgt groter deel gas opbrengst Studentenpastores: ontslag dr. Van Luijk eenzijdig hiërarchisch PONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 PAGINA 7 Tegenbegroting VVD: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een dag nadat minister Duisenberg (Finan ciën) de miljoenennota bij de Tweede Kamer heeft ingediend, is de Tweede Kamerfractie van de VVD met een tegenbegroting gekomen. De VVD is van oor deel dat de plannen van de re gering de economische struc tuur onvoldoende verbeteren. Gemeend wordt daarom dat de belastingen met ongeveer 1,5 miljard gulden moeten worden verlaagd, welke verlaging de particuliere bestedingen zou doen vergroten. De plannen van de regering zijn volgens de VVD te algemeen. De zelfstan digen en met name de kleine zelfstandigen in midden- en kleinbedrijf komen onvoldoende aan hun trekken. Het WD-plan tot belastingverla ging is als volgt: de inflatiecorrectie moet voor 100 procent doorgaan verlaging van de directe belas tingen er moet een vloer in de inves teringsaftrek voor zelfstandigen komen wat de kleine zelfstandi gen ten goede komt (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG De bibliotheek wet van staatssecretaris Meij er van CRM heeft gistermiddag in de Tweede Kamer op 't nip pertje de eindstreep gehaald. De wet, die de rijksoverheid een steviger greep geeft op het bi bliotheekwerk in ons land kreeg niet de stemmen van de KVP en ARP. De oppositiepartijen VVD en DS '70 moesten eraan te pas komen om dit eerste stuk belangrijke welzijnswetgeving van het kabinet-Den Uyl „er door" te slepen. ARP, alsook de CHU en de rechtse splinterpartijen ble ven het als een onoverkomelijk bezwaar zien dat de wet de ge meentelijke zelfstandigheid aan tast. Het rijk kan nl. aan de hand van de wet gemeenten verplicht stellen een bibliotheek voorziening tot stand te bren gen. Kort samengevat betekent de wet, dat het rijk nu via snellere we gen dan voorheen de witte plek ken op de „bibliotheekkaart" van Nederland kan opvullen. Een ander belangrijk element is, dat subsidies aan bibliothe ken voortaan niet meer afhan kelijk zijn van het inwonertal van een gemeente, maar van de exploitatiekosten. de fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen dient op het maximum te komen de vermogensbelasting moet worden verlaagd de verhoging van de successie rechten mag niet doorgaan Buiten de inflatiecorrectie kost dit belastingplan van de VVD 635 miljoen gulden. Verder wil de VVD met plannen komen om de rentabiliteit van de bedrijven te verbeteren en de vennootschaps belasting te verlichten. Naar het oordeel van de WD zal de belastingdruk, de druk van de sociale premies en de verhoging van de aardgasprijzen op totaal nul moeten uitkomen. De rege ring zegt wel dat de plannen de werkgelegenheid zullen stimule ren maar wat het kabinet doet is te veel geld in de collectieve sector uitgeven. Beter vindt de VVD het de inkomsten van de particulieren te verbeteren. De regering komt volgens de WD onvoldoende tegemoet aan de noden van de zelfstandigen. Te vens wordt de structurele werk loosheid op onvoldoende wijze bestreden. DENIS DEUX presenteert zijn mode. Hier een tweed cape met lange shawl, waaronder een geruit deux-pièces gedragen wordt (R). Links een patchwork hveed tailleur, waarvan de kraag en zakken van bedrukt fluweel zijn. Landbouwministers bijeen BRUSSEL De Europese landbouwministers hebben gisteren 1 Brussel niet over het prljzenprobleem kunnen spreken omdat d' Duitse minister, Ertl, een onvoldoende politiek mandaat had. Ei was woensdagavond van plan opnieuw naar Duitslnd te reize: maar mist verhinderde zijn vlucht naar de Duitse bondsrepubliek. WASHINGTON (Reuter) Een ondercommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft met zeven tegen zes stemmen een voorstel aanvaard om het bedrag dat de regering had gevraagd als kostenvergoe ding voor ex-president Nixon, met ruim de helft te besnoeien. De regering had 850.000 dollar ge vraagd. Het bedrag is nu ver laagd tot 398.000 dollar. Met algemene stemmen besloot de subcommissie voor de toewij zingen voorts het regeringsver- zoek om 110.000 dollar beschik baar te stellen voor de bouw van een speciale kluis voor Nixons documenten en geluids banden, te verwerpen. Vanmiddag hoopten de ministers dan eindelijk zaken te kunnen doen en waarschijnlijk zullen de Europese boeren dan morgen ochtend weten waar zij an toe zijn. De landbouwraad heeft woensdag avond in Brussel in een strikt besloten zitting niet veel anders meer gedaan dan praten over de invoerstop die momenteel geldt voor rundvlees. Europees commissaris Lardinois heeft de raad laten weten dat het hem onmogelijk is de bestaande im portstop op 1 november (de da tum waarop ze zou aflopen) op te heffen. In november is het aanbod van rundvlees in de gemeenschap zelf traditioneel al het grootst. Er wordt nu op gespeculeerd dat de invoerstop snel wordt op geheven, aldus Lardinois. De verwerkende industrie beperkt haar produktie in de hoop dat nu opheffing van de importstop goedkoper (bevroren) vlees aan de markt komt. Britse in DDR veroordeeld BERLIJN (AP) De 24-jarige Engelse Susan Ballantine uit Cheltenham is gisteren door een rechtbank in Frankfort aan de Oder (Oost-Duitsiand) veroor deeld tot vijf jaar gevangen schap omdat zij haar vriend zou hebben geholpen naar het Wes ten te ontsnappen. De Britse ambassade in Oost-Ber- lijn noch de ouders van Susan Ballantine hadden toestemming gekregen het proces, dat een dag heeft geduurd, bij te wonen. LOURENQO MARQUES (Rtr) Een gemeenschappelijke strijdmacht van Portugese en 'okker is in onderhandeling met Egypte over de ankoop van Fokker F-28 Fellowship vliegtuigen. Daartoe was gistermiddag de Egyptische staatssecretaris van luchtvaart, Lt. Gen. M. El Seessy bij de Fokkerfabrieken; op bezoek, om de produktielijn eens te bekijken. Hier poseert hij (vierde van links) voor het toestel, met rechts de Egyptische bemanning, die oorsproiikelijk de Franse Boeing 707 van het Haagse gijzelingsdrama zou bemannen. Volgende week burgemeester Rotterdam bekend ROTTERDAM (ANP) De rege ring beslist in de kabinetsverga dering van 27 september wie de nieuwe burgemeester van Rot terdam zal zijn. De huidige bur- gemester van de Maasstad, W. Thomassen, zei dit gistermid dag. De nieuwe man (vermoe delijk PvdA-voorzitter A. van der Louw) zal zijn ambt half november aanvaarden. Burgemeester Thomassen presen teerde gisteren een boekje over hemzelf, getiteld „Dat was dan dat". De oplage van 1200 exem plaren, door hemzelf bekostigd, verhaalt de levensloop van de heer Thomassen, ooit een van de oprichters van de PvdA. Het laatste hoofdstuk heeft hij zelf geschreven; daarin ontvouwt hij nog eens zijn gedachten over onder meer de gewestvorming („Rijnmond is een misluk king"), en het burgemeesters- am'bte in deze tijd. Frelimo-mllitairen is In allerijl naar het platteland rondom Louren^o Marques gebracht om plundering door Afrikaanse dor pelingen tegen te gaan. Blanken in dit gebied zijn volgens goed- ingelichte kringen in Louren^o Marques op de vlucht geslagen toen negers hun winkels en boerderijen aanvielen. Sinds vrijdag helpen strijders van het Frelimo, het front voor de bevrijding van Mozambique, de Portugese troepen bij het hand haven van de orde in Lourengo Marques. In de meeste grote plaatsen van Mozambique zijn nu voormalige guerrillastrijders gelegerd. De regering van Portugal heeft gisteren voor de eerste maal sinds de staatsgreep van april een politieke partij verboden. Het is de ultra-rechtse Portuge se Nationale Partij. De politie PARIJS (AP) De France, 's werelds grootste passagiers schip dat sedert verleden week donderdag door zijn beman ning buitengaats Le Havre wordt bezet, zal onmiddellijk uit de dienst worden genomen al dus is gisteren door de rederij bekendgemaakt. Dit betekent dat de paar korte reizen, inclusief de .afscheids- reis", niet meer zullen door- Verschrijvende doktersvrouw krijgt 20.000 gulden boete LEEUWARDEN (ANP) De rechtbank in Leeuwarden heeft de vrouw van de Heerenveense arts, die bijna een half miljoen gulden te veel declareerde bij de Friese ziekenfondsen, veroor deeld tot een boete van 20.000 gulden. De officier van justitie had 4 maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een boete van 4.000 gulden. Volgens de Friese ziekenfondsen is er een bedrag van bijna een half miljoen te veel berekend. Ze presenteerden het echtpaar een rekening van 594.170,37. De rente was er ook in gecalcu leerd. Volgens de advocaten van de doktersvrouw zal men slechts 132.255,36 gulden kunnen vorderen. van Oporto is het hoofdkwartier van deze partij binnengevallen en heeft doumenten meegeno men en het kantoor gesloten. Of ook partijleden, waaronder voormalige leden van het Portu gese legioen en age.iten van de geheime politie, zijn gearres teerd is niet bekend. Het para-militaire legioen en de geheime politie behoorden tot de eerste organisaties die na de staatsgreep tegen het rechtse regime werden verboden. Vliegtuig vol militairen neergestort RIO DE JANEIRO (AP) Ee vliegtuig van de Braziliaans luchtmacht is gisteren tijden een vlucht boven de staat Mat G rosso ontploft en neergestort Alle personen aan boord, 24 offl eieren onder wie twee gen« raals. verloren daarbij het 1« ven. Het ongeluk gebeurde kor nadat de machine was opgeste gen van het vliegveld van Ponb Pora, dat niet ver van de gren. met Paraguay ligt. Afgekeurde films vermelden in Staatscourant DEN HAAG Afgekeurd, films voor jongeren onder de 1' jaar moeten worden vermeld ii de Staatscourant, voorzien vai een motivering door de keu ringscommissie. Dit voorste hebben de Tweede Kamerledei Voogd (PvdA) en Goudsmi' (D'66) toegevoegd aan hun inl tiatiefwetsontwerp, dat de film keuring voor volwassenen ge heel wil afschaffen. De twee Kamerleden zijn wel var mening, dat gewelddadige film voorstellingen schadelijker zijr dan erotische scènes, maar me nen dat verbodsbepalingen hier tegen niet helpen, maar juist stimulerend kunnen werken. Het initiatief-ontwerp beoogt, behal ve afschaffing van filmkeuring voor mensen boven 14 jaar, ook het schrappen uit de gemeente wet van de bepaling dat de bur gemeester bevoegdheid heeft een toneel- of filmvoorstelling te verbieden omdat die naar zijn oordeel strijdig zijn met de goe de zeden of de openbare orde. Een van de argumenten van de Kamerleden is, dat voorkomen moet worden, dat een bepaalde film in de ene plaats wel en in de andere niet kan worden ver toond. DEN HAAG De staat krijgt, te rekenen vanaf 1 januari a.s., oen aanzienlijk groter deel van de aardgasopbrengst dan tot nu toe. Minister Lubbers heeft met de olie-maatschappijen een nieuwe overeenkomst gesloten. In de allereerste overeenkomst, toen met de gaswinning werd begonnen, kreeg de staat 70 procent van de netto-opbreng sten en de betrokken maat schappijen kregen 30 procent. In een later stadium werd het contract herzien volgens de for mule 8—15. De nieuwe opbrengstverdeling zal uit drie schijven bestaan. In de eerste schijf (tot een prijsni veau van 5,5 ct per kubieke me ter) is de verdeling 70—30, in de tweede (tot 8,5 ct) is de formule 8515 en de derde wordt 955 voor de opbrengsten boven de 8,5 ct. Deze regeling geldt uitsluitend voor het Groninger gasveld, om dat de uitzonderlijk grote om vang erven een bijzondere over eenkomst rechtvaardigt. Voor de exploitat'e van gasvondsten elders In Nederland of voor onze kust zijn andere overeen komsten van kracht. Mindszenty, voormalig aartsbisschop van Esztergom en primaat van de r.k. kerk in Hongarije, is bitter teleurgesteld in het Va- tikaan. Toen het Vatikaan hem in het begin 1974 officieel ont hief van zijn aartsbisdom, twee en een half jaar nadat hij Hon garije had moeten verlaten, toen pas voelde hij zich„algehee! en absoluut verbannen". Dit schrijft hij in zijn memoi res, die bij verschillende uit geverijen tegelijk worde en- waarvan een reeks dagbla den de rechten heeft verwor ven om er nu reeds gedeel ten uit te publiceren. De 82-jarige kardinaal die momenteel in de buurt van Wenen woont, werd in 1945 aartsbisschop van Eszter gom. In 1947 volgde zijn ar restatie en in 1949zijn ver oordeling tot levenslag. Tij dens de Hongaarse opstand in 1956 was hijenige dagen vrij, maar moest toen zijn toevlucht zoeken tot het ge bouw van de Amerikaanse ambassade in Boedapest. Hier bleef hij to 1971 Indat jaar gaf de Hongaarse rege ring toestemming, onder aandrangvan het Vatikaan, kardinaal Mindszenty het land te verlaten. Een van de voorwaarden voor zijn vrijlating uit Hongarije was zo deelt kardinaal Mindszenty in zijn memoires mee-dat hij geen memoires zou publiceren. Hij zou zijn papieren overmake aan het Vatikaan, dat dan op een ge schikt ogenblik tot publikatie zou overgaan. Mar hij achtte zich niet meer gebonden aan deze voorwaarde, toen paus Paulus hem in 1971 onthief van zijn aartsbisschoppelijke zetel. Kardinaal Mindszenty behan delt in zijn memoires slechts kort het begin van zijn le ven, zijn eerstejaren als priester en daarnaals bis schop, eerst van Verszprem en toen vanEsztergom. De- voornaamste aandacht be steedt hij aan de geleidelijke afbraak van de lerk onder het communistische bewind, aan zijn eigenarrestatei, het proces tegen hem en zijn ge- vangisperiode. Het waren allmaal bittere er varingen, zo schrijft hij maar ergernog werd hij ger- roffen door een publikatie in de Ossevaatore Ronano van 28 september 1971, waarin over zijn vertrek uit de an- bassade naar Oostenrijk werd geschriven als of een obstakel werd opgeruimd voor de regeling der betrek kingen tussen kerk en staat in hogarije. Zijn tweede gro te teleurstelling was, dat het Vatikaande excommunicatie ophief van de zogenoemde vredespriesters in Hongarije, nauwelijks twee weken na zijn vertrek. Het boek van kardinaal Minds zenty, een samenvatting van 2000pagina's manuscript wordt uitgegev n bi j Mac- millan Publishing Company in New York en bij de uitge verij Ullstein-Proplaeen in Frankfort /Berlijn, terwij- leeen groot aantal bladen de rechtenhebben verworven de len eruit te publiceren Het is de bedoeling, dat de me- moies van de Hongaarse kardinaal in zeventren talen zullen woren gepubliceerd. KERK EN WERELD Volgens het Italiaanse pers bureau Ansa zullen twee Zuid- Amerkaanse bisschoppen deel nemen aan de viering van de vijfentwintigste verjaardag van de stichting van de Chine se Volksrepubliek. Het zou gaan om mgr. Sergio Mendez Arcco van Cuernevaca in Mexico en Don Helder Cama- ra. De uitnodiging zou privé zijn. Beide bisschoppen zouden zijn uitgenodigd, omdat zij zich tot vertolkers hebben gemaakt van het streven der latljns- amerikaanse volkeren naar po litieke en economische emanci patie. Volgens de anglicaanse gees telijke Frederick Griffiths, die met zijn gezin een pastorie be woont op het landgoed Bolton Abbey van de hertog van De vonshire dwaalt er een geest verschijning door het huis: een augustijnermonnik in zwart ha bijt, het hoofd bedekt door een kap. „Wij hebben hem dikwijls gezien en zijn het er helemaal mee eens dat hij hier rond dwaalt", aldus de 61-jarige pastor. „Bij tijd en wijle ver spreidt zich wierookgeur door het huis". De Amerikaanse priester Ro bert Plackers heeft van de Chileense regering opdracht gekregen Chili te verlaten, om dat hij zich zou hebben bezig gehouden met zaken die niet in het belang van de natie zijn. Plackers, die werkte voor de hulporganisatie Caritas Inter- nationalis, decoreerde voor heen aan de st.-Georgeschool in Santiago. De militaire rege ring heeft de leraren van deze school beschuldigd van invoe ring van het marxisme in het leerplan. Tot dusver hebben achten veertig kerken van de Refor matie aan de Wereldraad van Kerken in Genève gemeld, dat zij instemmen met de zg. Leuenberger Konkordie. Dit is een leerovereenkomst van re formatorische kerken van lu therse en calvijnse herkomst I en uitgangspunt voor verdere samenwerking. Per 1 oktober Is in stemming met deze over eenkomst voorwaarde voor vol ledige altaar- en kanselge- 'meenschap tussen de kerken der Reformatie. Het was de bedoeling, dat de ongeveer ne gentig kerken der Reformatie zich voor 30 september voor de Konkordie zouden uitspreken. Vele kerken hebben de termijn niet gehaald, maar Instem ming of afwijzing wordt alsnog verwacht. In Zweden werken momen teel verschillende commissies aan een eigentijdse vertéllng van de bijbel, die naar wordt verwacht rond 1977 gereed zal zijn. De eerste bijbel in het Zweeds verscheen in 1526. In 1541 kwam de Gustav-WasablJ- bel uit, die in 1703 werd her zien. De komende nieuwe ver taling volgt de Zweedse bijbeel- uitgave op. die in 1917 gereed kwam na honderdveertig jaar voorbereiding. De eenentwintig rooms-katho- lieke en reformatorische stu dentenpastores te Delft, Leiden en Rotterdam hebben in een verklaring hun verontwaardi ging geuit over de beweegre den en de methode, die geleid hebben tot het aangekondigde ontslag van prof. dr. H. van Luijk van de Katholieke Theo logische Hogeschool Amster dam (KTHA). In hun verklaring schrijven de pastores: „Dit aan de KTHA opgedrongen ontslag alsmede het dreigen van bisschop Simo- nis met desavouering van de KTHA schijnen ons de nieuyv- ste wapenfeiten van een eenzij dige hiërarchische bemoeienis, waarin dialoog het veld ruimt voor ultimata. Als studentenpastores wijzen wij erop dat deze gang van za ken in flagrante strijd de democratische die de laatste jaren versitaire klimaat verworven zijn. Onze pogingen om in deze tijd aan de studen'en nog icrs te laten zien van een geloofwaar dige kerk worden door deze en dergelijke bisschoppelijke ma noeuvres ondermijnd", aldus de eenentwintig studentenpas- Ook mgr. Zwartkruis, bisschop van Haarlem en als zodanig direct betrokken bij het ont slag dat overigens berust op een unaniem beleidsadvies van èlle bisschoppen heeft naar arnlefding van de affa re-Van Luijk gereageerd. Hij deed dit in een epiloog voor de t.v., waarin hij onder meer zei: „Afgezien van de normen die Rome in januari 1971 stelde, is het in volle vrijheid gekozen celibaat van de priester voor mij nog steeds een uiterst be langrijk ideaal; en gelukkig nog voor velen". „Een aantal jonge manpen aan onze Theologische Hoge scholen, die uit eenzelfde inspi ratie het ceiibataire leven zoe ken, vragen terecht om een sfeer waarin hun verlangen naar dat ideaal groeien kan. Al wil ik duidelijk zelf mijn fundamenteel vertrouwen uit spreken in onze Katholieke Theologische Hogeschool in Amsterdam, door velerlei om- stapd;gheden kan daar iets aan die sfeer gaan ontbreken. Priesterstudenten moeten zich aan een redelijk groot aantal van hun docenten kunnen oriënteren, precies ook op het punt van het celibaat. Zelf heb ik mijn priesterschap voor een groot deel te danken aan die mannen in mijn opleiding die het ceiibataire priesterschap mij hebben voorgeleefd". Mgr. Zwarthuis zei verder: „Wie de dienst van de leiding uitoefent, zoals een bisschop, moet soms met veel pijn en na eindeloze besprekingen, een besluit netnen, dat de een hard valt en de ander helpt. Zulke keuzen zijn onontkoombaar". „Wilt u van mij aannemen dat ook het onderhavige pijnlijke besluit in grote zorg en na veel overleg genomen is. hoewel het de schijn van liefdeloos heid kon dragen. Uit lipfde voor de Kerk en voor het celi baat wil ik die schijn dan dra gen", aldus mgr. Zwartkruis.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7