Bewoners Leiden-Noord willen staf De Zevensprong afdanken Rugby: een sport die wil groeien „De Weipoort' heeft 'n eigen kinderboerderij Noordwijkse hotelhouders geven de VVV een draai om de oren Brxrl- en cliibhitiswerk kuoien we zelf beter" DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN „Wij hebben jullie lessen ter harte genomen. Be dankt en ga nou maar weer te rug naar je studie-boeken. Voor taan runnen we onze zaken zelf i wel". Dat is de strekking van een ver haal dat de staf van club- en buurthuis De Zevensprong vori ge week te honen heeft gekre gen va/n eon hand vol geëmanci- I peerde wijkbewoners in Leiden - i Noord. Die vinden dat de gestu deerde bleeikneuzen van de so- cijaie akademie en de be- i stuursiedem uit Oegstgeest nu lang genoeg de dienst hebben i uitgemaakt bij de „ontplooiing" i en „zelfverwerkelijking" van de wijk. „Wij kunnen dat zelf net zo goed ein misschien nog wel l beter", zo vinden zij en daarom I richten ze vanavond een „el- gen" wijkver«|niging op die vol ledig ander controle komt te staan van bewoners van Lei den-Noord. De Zevensprong i dient naar hun mening zo snel mogelijk uit Noord te verdwij nen. De zes ton subsidie die i hiervoor jaarlijks beschikbaar is kan dau voortaan worden v overgeboekt op het banknum mer van de nieuwe vereniging. Voor de staf van de Zevensprong een mooi succes. De hieraan i verbonden opbouw-, culturele en v andere welzijnswerkers doen immers al jaren moeizame po- i gingen olm In de wijk „initiatie- i van los te maken" en de bewo- i ners meer zelfvertrouwen en I zelfbewustzijn te geven. De be- woners die nu In het geweer zijn gekomen blijken deze kwa- liteitan Inmiddels inderdaad te hebben verworven. Zij vormen een groepje dat zijn kern heeft in het wijk-comlté Plan-Noord. Als voorlopig bestuur van de i nieuwe wijkverenlging zijn dan ook drie comité-leden voorge- l steld. Ambitie Zevensprong-directeur Martin van de Velden is met de nieuwe ont wikkeling in het welzijnswerk in het Noorderkwartier, toch niet helemaal in zijn sas. Anders dan Plan-Noord voorziet hij dat de overheid absoluut niet bereid zal blijken met subsidie over de brug te komen en meent dat de plannen daarom weinig kans van slagen maken. Over de motieven waardoor de initiatiefnemers zich hebben la ten leiden oordeelt Van de Vel den ook niet onverdeeld gunstig. ,k Persoonlijke ambitie", zo taxeert hij. „Ze hebben nauwe lijks een achterban". En hij voegt daaraan toe: „Ze zijn ge- frusteerd geraakt toe nbleeek dat ze geen greep konden krij gen op de Zevensprong. Wij hebben ze daartoe bewust niet in de gelegenheid gesteld omdat ze niet de wijk vertegenwoordi gen, althans niet de wijk in al zijn geledingen. En stél dat ze de baas waren geworden. Reken erop dat zij zich dan nog veel dictatprialer hadden opgesteld dan wij ooit in ons hoofd zouden halen". Daartegenover staat dat hij de positieve aspecten van de „onafhankelijkheidsverkla ring", die de bewoners hebben afgelegd ook wel degelijk ziet. „Je kunt niet ontkennen dat al thans dit groepje een zekere graad van emancipatie heeft be reikt. En als ze er werkelijk in zouden slagen een echte goeie wijkvereniging tot stand te brengen met echte inspraak is dat natuurlijk alleen maar toe te juichen. Kijk, wat ze nu aan het doen zijn is de poten onder mijn stoel wegzagen. Als ik op die stoel niet meer nodig ben en de bewoners het allemaal zelf afkunnen, mag dat natuurlijk van mij". ï)e grieven die de initiatiefnemers van de nieuwe vereniging tegen het functioneren van de Zeven sprong hebben zijn erg talrijk In De Zevensprong komt overigens niet alleen de jeugd aan bod. Ook oudere wijkbewoners komen er dikwijls, om te kaarten bijvoorbeeld. en variëren van tamelijk onbe nullige irritaties tot sterk afwij kende beleidsopvattingen. Maar ze hebben alle te maken met het in opbouwwerk ingebakken probleem dat de hulpontvangers de hulpverleners ervaren als een groep pretentieuze buiten staanders; buitenstaanders die denken te weten wat er moet gebeuren, maar die toch niet echt voel hebben met de wijkbewoners. „Vrijwilligers uit de wijk die de staf een handje willen helpen zijn in de Zevensprong niet welkom", al dus de 57-jarige nachtwaker ome Joop Vervoorn van het ac tiecomité Plan Noord. En de heer Chiel v.d. Zwan, 35-jarige opzichter: „Ik heb daar al9 vrijwilliger nog wel eens wat klaar gemaakt, omdat ik zono dig een grote mond teruggeef. Maar als andere vrijwilligers niet doen wat volgens die ge leerde gasten daar eigenlijk zou moeten, staan ze binnen de kortste keren weer op straat. En vergaderingen van de staf mogen we so wie so niet bijwo nen. Volgens mij voelen de staf medewerkers zich door de vrij willigers bedreigd in hun baan. Wij doen tenslotte vaak hetzelf de, maar krijgen er niet voor betaald". Een ander bezwaar dat tegen De Zevensprong wordt ingebracht en waarvan de feitelijke juist heid door directeur v.d. Velden wordt beaamd, is dat de „maat schappelijk meest achtergestel de jeugd", er niet aan bod komt. „Alleen de jeugd die naar de mavo gaat of een andere voortgezette opleiding volgt komt in het clubgebouw, signa leert v.d. Zwan. De andere jon geren in de wijk zetten er nau welijks een voet over de drem pel. Omdat er voor hen niets te doen ls. Ze willen discoën, bil jarten en kaarten maar daar zijn geen voorzieningen voor. En als diejonger en er dan eens per ongeluk toch binnenstappen staan ze zo weer buiten. Omdat ze te veel herrie maken of te ruw zijn in hun woorden. Dan zeggen zij natuurlijk op hun beurt: „Lazerstraal nou gauw op. Hier kom ik niet meer". Wij als vrijwilligers hebben op de manier waarop je die gasten moet behandelen een visie uit de praktijk: wij geven gewoon een trap terug". Wat Vervoorn, v.d. Zwan en hun medestanders ook altijd dwarsi heeft gezeten is dat in het Stich tingsbestuur van de Zeven- spring bijna geen wijkbewoners zijn opgenomen. „Terwijl vol gens de statuten zes bestuursle den in de wijk moeten wonen". Tenslotte zeggen zij dat de staf van het buurtgebouw hen in al lerlei praktische kwesties de voet heeft dwars gezet. „Heel vaak is het voorgekomen dat men zich niet aan gemaakte af spraken hield. Wanneer wij bij voorbeeld een bepaalde ruimte hadden besproken bleek op het laatste moment dat daar ande ren in moesten. Of als er een vergadering was aangekondigd kwamen bepaalde stafleden niet opdagen". Alle betrokkenen zijn het erover eens dat in deze problemen ook j het ruimte-gebrek van de Ze-1 vensprong een rol heeft ge speeld. Maar volgens de twee zegslieden is het meerdere ma len voorgekomen dat hun ruim te werd onthouden die wel be-1 schikbaar was. Brand Directe aanleiding voor de op richting van een nieuwe wijk vereniging was de slui ting van het wijkgebouw be gin augustus. Een aantal jonge ren die er toch in wilden over woog toen het gebouw te kraken en er eventueel de brand in te steken. Het wljk-comité heeft dat weten te verhinderen en kwam tevens tot de conclusie dat de jongeren een alternatief moest worden geboden. Als dit alternatief inderdaad van de grond komt en de overheid bereid is de nieuwe vereniging te subsidiëren zullen ook enkele beroepskrachten worden aange trokken die evenwel niet meer te zeggen zullen krijgen dan de vrijwilligers. Vooralsnog wil men met louter onbetaalde krachten werken omdat immers zeker de eerste tijd nog geen overheidsteun te verwachten is. Enige ruimte voor het ontplooien van activiteiten is al wel be schikbaar: in clubhuis De Fuik op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en het Anna van Burenhof en in het wijk - en dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat. Of de nieuwe vereniging ook gebruik zou wil len maken van zalen In de Ze vensprong, die binnenkort wordt verbouwd en tweeën half keer zoveel vloeroppervlakte krijgt als momenteel het geval is? „Alleen als we waterdichte ga ranties krijgen dat we volkomen onafhankelijk kunnen opere ren", aldus Vervoorn, die er evenals Van de Velden de na druk oplegt dat hij niet wil „po lariseren" en de andere partij een warm hart toedraagt. ZOETERWOUDE De levende have van Huize „De Weipoort" aan de Vrouwenweg is kort ge leden aanzienlijk uitgebreid met wat klein vee. De bewoners en bewoonsters van dit internaat voor geestelijk gehandicapten waren al enige jaren vertrouwd met dieren die over het terrein liepen, maar nu hebben zij een heuse kinderboerderij. „Al enige jaren bestaan er vooral vanuit het oudercomité plannen een kinderboerderij in te rich ten", vertelt mevrouw Hoff, be heerster van Huize „De Wei poort". Toen de „Kruisheren" het voormalig klooster aan de Vrouwenweg in 1968 verkochten aan de Stichting Gemiva lieten zij enige hokken met duiven en konijnen achter. Dat heeft de ouders op een idee gebracht. De eerste plannen dateren van Kosteloos Geheel kosteloos is door een ar chitect een ontwerp gemaakt voor de boerderij. De ouders hebben het gebouwtje, dat om ringd wordt door een strook groen naar dit plan gemaakt, nadat een aannemer de funde ring voor zijn rekening had ge nomen. Het resultaat van de bemoeienis sen van de ouders van de pupil len is een fleurig gebouwtje waarin de meeste dieren een onderkomen vinden. Doordat het werk dat aan het gebouw besteed werd, vrijetijdsbeste ding was is het allemaal wat langzamer gegaan, maar daar- iiiliillilffili-'ihJ Tekst: Liesbeth Vogels om zijn de pupillen er nu niet minder blij mee. Met name de ezels Karei en Nono zijn al snel de kameraadjes van de kinderen in „De Weipoort" geworden. De ezels zijn van jongsaf aan gewend om met kinderen om te gaan en laten zich alles gezellig aanleunen. „De ezels hebben we van de Hoogovens gekregen, die jaar lijks hier ook het Sinterklaas feest organiseren. Te zijner tijd krijgen we er nog twee hoofd stellen en zadels bij, zodat de kinderen op Karei en Nono kun nen rijden", vertelt mevrouw Hoff enthousiast. De kinderboerderij wordt voorts „bevolkt" door schapen, geiten, konijnen, kippen en een pape gaai. In een speciaal voor hen ingericht schuurtje verblijven enkele varkens. Mevrouw Hoff: „Het is geweldig hoe de bewo ners uit de omgeving ons heb ben geholpen met het inrichten van de boerderij. De meeste dieren hebben we cadeau gekre gen". Zo beschikt huize „De Weipoort" nu ook over een vo lière met tientallen vogels die door de technische school Don Bosco uit de opbrengsten van een fancy-fair is bekostigd. „Behalve dat de kinderen naar de dieren kunnen kijken en er mee spelen, willen wij de kinder boerderij ook gebruiken voor de therapie. Voor onze pupillen is het van het grootste belang dat zij zien wat zij moeten leren. Het duurt bij hun allemaal wat langer maar doordat zij mt dieren omgaan en ze kunnen vasthouden, leren ze eerder wel ke naam bij welk dier hoort, dan wanneer het voor hun al leen een abstract iets blijft", zegt mevrouw Hoff. Te zijner tijd zullen de pupillen van de Weipoort, die tussen de vijf er zesenvijftig jaar zijn ook de ver zorging over de dieren krijgen „Natuurlijk wel altijd met be hulp van de heer Van Stijn, die de speciale zorg over de dieren heeft. Onze pupillen zijn meest al niet in staat geheel zelfstan dig een taak te vervullen." Op de foto: de heer Van Stijn met enkele pupillen bij de twee gei ten die op de boerderij verblij ven. Joop Droogh, directeur van badhotel Zeerust en woordvoerder van de verontruste Noordwijkse hoteliers: „We hebben niets tegen VVV-directeur Rovers. Waar het ons om gaat is dat het Noord- wijkse VVV te gesloten is". „Zo kan het niet langer doorgaan NOORDWIJK Achter gesloten deuren, voor niemand bereik baar, hebben gistermiddag in de vergaderzaal van hotel Huis ter Duin, acht Noordwijkse horeca-ondernemers een voorlopig plan de campagne opgesteld waarin zij aangeven wat er in Noordwijk moet gaan gebeuren wil de badplaats in de toekomst een woord- Je blijven meespreken ln het internationale toeristencircus. De manier waarop de belangen van de Noordwijkse horeca-onderne mers de laatste jaren worden behartigd vinden ze ver onder de maat, zo zeggen zij. Deze week stelden ze daarom een daad door het lidmaatschap op te zeggen van de vereniging Horeca Noordwijk, die instantie die ten dele het beleid bepaalt ten aanzien van de Noordwijkse ho- telpromotie in binnen en buitenland. Een van de consequentie van deze daad kan zijn dat met ingang van 1 januari 1975 de betrokken hotels, waaronder Huis ter Duiin, Palace, Zeerust, De Beurs en De Nachtegaal, niet meer voor zullen komen in de toe ristische folders die jaarlijks vanuit Noordwijk over de aardbol Tekst: Herman van Amsterdam worden gestrooid. Het lidmaatschap van Horeca Noordwijk is namelijk onlosmakelijk verbonden met het lidmaatschap van de Stichting VVV Noordwijk. Wie geen lid van Horeca-Noordwijk is kan geen aanspraak maken op de diensten van het VVV. Een van de belangrijkste grieven van de „afvalligen" is dat de ac tiviteiten vain het WV ln binnen- en buitenland niet meer vol doen aan de hedendaagse wervingseisen. In het plan de campag ne van Noordwijks belangrijkste hoteliers, zal ook het beleid van VVV-directeur Rovers aan de kaak worden gesteld, zonder ech ter dat men eist dat deze van het toneel zal moeten verdwijnen. Joop Droogh. directeur van badhotel Zeerust en woordvoerder van de verontruste hoteliers: „We hebben niets tegen Rovers. Waar het ons om gaat is dat het Noordwijkse VVV te gesloten is. We zien niet of nauwelijks wat er achter de schennen wordt klaar gemaakt. In de structuur van het VVV zal er heel walt* moeten veranderen. De promotie van de Noordwijkse hotels is ruim onvoldoende. We zijn er beslist niet op uit om een soort machtspositie te gaan innemen. Maar zoals de VVV-zaken nu worden behartigd moet er nodig worden ingegrepen." Het gaat de acht er niet om, zo stelt Droogh uitdrukkelijk, het VW de das om te doen. Waar het wel om gaat wilde hij giste ren nog niet vertellen omdat het plan de campagne allereerst uit de doeken moot worden gedaan bij enkele officiële instanties t.w. Horeca Noordwijk, het gemeentebestuur en de stichting VVV Noordwijk. De acht hotelhouders nemen deze kwestie zeer hoog op. Ze hebben contacten gelegd met vaktechnische en juridische adviseurs om zo goed mogelijk beslagen ten Ijs te komen. Tijdens de komende besprekingen met de officiële instanties zal ook ter discussie worden gesteld of het lidmaatschap van Horeca-Noordwijk zo nauw verbonden moet zijn met de VW-activlteiten. Bij alle onenigheid binnen Horeca Noordwijk hebben tot nu toe al leen de acht verontruste hoteliers duidelijk stelling genomen. De overige leden van Horeca-Noordwijk, ongeveer tachtig, houden zich erg op de vlakte over de moeilijkheden binnen hun vereni ging. Hun secretaris, de heer Th. Admiraal, heeft verklaard dat Horeca-Noordwijk altijd nuar beste weten de belangen van de verschillende groeperingen in de vereniging heeft behartigd. In de Noordwijkse horeca is de bom dus gebarsten. Al lang stond het projectiel op scherp, maar het slaghoedje is deze week met kracht ingedrukt. Er zullen de komende maanden harde woorden gaan vallen bij het bepalen van het toekomstig beleid voor de promotie en begeleiding van de Noordwijkse horeca. Wat voor eventuele nieuwe taken de WV dan zal moeten gaan vervullen is nog niet te overzien. Evenmin als zeker is of VVV-directeur Rovers, die gisteren voor commentaar niet te bereiken was, zich gewillig zal schikken naar een eventueel moderne werving van toeristen. ',e rugby-boys achter de tafel. Van links n Van der Ploeg, DIOKbestuurder Goddijn e lands team Van Dalen. nullumii iniii H i w—inm i wi—mr LEIDEN De gretigheid om hun verhaal te doen is typerend voor hun streven. Daartoe laat Henk Goddijn zijn broodjesbar voor wat het is; Poel van der Ploeg zijn studieboeken, terwijl Ad van Dalen zelfs helemaal uit Huizen komt rijden, na zijn baas een vrije middag te hebben afgedwon gen. Het gaat hen om de popularisering van hun sport, het rugby. De aanleiding is de volgende week in Leiden te spelen Interland Nederland Zambia. Een unieke gebeurtenis, die door de Club van 101 plus naar Lelden werd gehaald en door de Leidse rugbyclubs én de NRB aangegre pen wordt om het rugby weer wat in een ruimer daglicht te stellen. Het hoe en waarom willen de drie afgevaardigden gaarne toelichten. Ad van Dalen (30) is de teammanager van het Ne derlands vijftiental. Een pure enthousiasteling 111!! die zijn sport bij -onder hoog aanslaat. „Rugby", zo vindt hij „is bij uitstek geschikt voor Neder land. In een tijd van toenemende verruwing op de voetbalvelden, kan ik vergenoegd constateren, dat het rugby hier tot nu toe van gevrijwaard is gebleven. E ndat zal menig toeschouwer en spe ler toch kunnen waarderen lijkt mij. „Poel van der Ploeg weet de reden voor dit „clean-zijn" trouwens wel aan te geven. „Dat komt omdat het rugby nog een zuiver amateuristische aangele genheid is", zegt de voorzitter van LSRG. En DIOK-man Goddijn vult aan: „Jammer is alleen, dat rugby zo'n vervelend image heeft. In de ogen van het grote publiek zijn juist wij de ruwe door douwers en keiharde binken. Maar het tegendeel is waar. Er geen sportierver sport dan rugby". En Van Dalen nogeens: „Het is een kwestie van regels. Die zijn er maar in tegenstelling tot wat er bij 'het voetbal gebeurd, worden ze bij ons niet met voeten getreden. Er wordt bij rugby niet geschcopt of geslagen. Omdat het niet mag. En iedereen houdt zich daaraan. Het respect voor de scheidsrecher is trouwens bijzonder groot. Wat hij zegt, gebeurt ook". Hoe populair is rugby ln Nederland? „Lange tijd werd het rugby in ons land uitsluitend gespeeld door studenten" beantwoordt Van der Ploeg deze vraag. „Die periode is nu voorbij en gelukkig maar ook, want het stond de ontwikke ling van het rugby eigenlijk wel in de weg. Die mensen stoppen immers als ze afgestudeerd zijn, terwijl ze toch ai te laat begonnen waren. Mo menteel is het zo, dat de ene burgerclub na de andere wordt opgericht en dat is bijzonder fijn, want die hebben jeugdafdelingen en dèèr moet je het van hebben. Wil je tenminste met het rugby op een hoger plan komen". Van Dalen wil graag wat cijfers noemen. „We zit ten momenteel geweldig in de lift", glundert hij. „Verleden jaar kon de Bond maar liefst 32 nieu we verenigingen inschrijven, zodat het totaal op 67 kwam. Drie jaar terug hadden we er slechts 15. Een enorme groei dus. Maar wat nog belang rijker is: reeds 22 clubs hebben een jeugdafde ling. Ons volgende vijf-Jarenplan zal zeer zeker juist op hen gericht zijn". Een nog vrij kleine Bond toch? „In vergelijking met het voetbal stelt Rugby inder daad nog niet veel", zegt Van Dalen. „Maar je je moet niet vergeten, dat we paS 'n luttel aantal jaren gericht bezig zijn. De steen is nog maar net In beweging. Maar dat hij gaat rollen, staat voor ons vast", bij elke uitspraak de anderen heftig ja-knikken. Het Nederlandse team komt ter sprake en Van Da leen en Van der Ploeg gaan er eens even voor zit ten. „Evenredig aan de groei zit er een sterke stijging in de kwaliteit van ons rugby en vanzelf sprekend den ook in die van het nationale team. Elk jaar wordt er p«sneeld om de FIRA-cup (Con then tale Pueby Federate) en dit Jaar zijn we gepromoveerd risr de B-proep". Van der Ploeg, zelf international, vult de team-manager aan: „We verwachten eigenlijk wel dit seizoen meteen door te lopen naar de A-groep en dar gaat het echte spel pas beginnen. Dan kom j« rugby^grootheden als Frankrijk en Italië teg!^. En dan wordt het leuk", zegt de speler. Fin d« manager; „Uit propagandistisch oogpunt is hel natuurlijk van het allergrootste belang, dat w< ons zo snel mogelijk bij de Europese top voegen. Want dan kom je in d ebelangstelllng en dan ka« je gaan groeien", verklaart hij. Dat laatste zit et bij Van Dalen duidelijk ingeworteld. „Maar hd is ook zo'n mooie sport", benadrukt hij nog eens NederlandZambia volgende weeek: Wat kan hel Leidse publiek op 28 september verwachten? Poel van der Ploeg: „Dat Is moeilijk te zeggen want we zijn nauwelijks geïnformeerd over d| kracht van Zambia. Op het spelersformulier ka men een aantal Engelse namen voor en dat zeg* op zich al vpel. Men heeft mij verteld, dat d< ploeg een goede partij rugby kan spelen, dus ho km een interessant duel worden" Henk Goddijn: „Jammer dat er geen Jongens val DIOK meespelen. Bob Delprado heeft bedankt ei Wil Rljsdam is deze keer niet geselecteerd voa het Nederlandse team. En Ad van Dalen tenslotte: „Ik hoop uiteraarcj dat het Leidse publiek in grote getale» naar ha Piet Palen pad komt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5