De „Vliegende Hollander' voelt zich nog kiplekker "VOETBAL-HOTEL" NOORD Wijk Wankelen op de boegspriet Lissenaar een eeuw oud Krachtiger pleidooi voor ontsluiting Bollenstreek Bioscopen Ook tweede deel Kempenaerstraat wordt gerenoveerd Zeldzame kapspelden van Oud-Noordwijk' zijn weer terecht PAGINA 4 DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 Van een onzer verslaggevers LISSE Een Lissenaar maakt geschiedenis. Willem van Ma nen maakt deze maand de eeuw vol. Volgende week don derdag heeft hij er honderd le vensjaren opzitten. De wat ou deren in Lisse zullen ongetwij feld Willem van Manen nog wel herinneren ais „de snelste bakker" van de Bollenstreek. Met zijn broodkar snelde hij destijds in zo'n ijltempo langs zijn klanten, dat hij de bij naam „De Vliegende Hollan der" verwierf. Maar nu is dat al weer heel wat jaartjes gele den. Dertig jaar terug zette Willem van Manen een punt achter zijn bakkersloopbaan. Voor hem kwam er toen een einde aan een erg werkzame periode waarin het altijd hard zwoegen was geweest om de centjes op tafel te krijgen. De geliefde broodkar, kinder loos, deed toen de zaak over aan de heer Paardekooper, die n u in hetzelfde pand nog steeds warme broodjes en het banket over de toonbank laat Als de snl!lste bahker van Je Bollenstreek Manen de naam Vliegende Hollander". Dit uit de jaren twintig. gaan. Willem van Manen, achttien jaar geleden stierf zijn vrouw, bleef eigenoar van het bakkerspand en woont er nu nog steeds. Op de bovenste verdieping, waar hij een eigen Willem van Manen voelt zich nog kiplekker. daarmee gekapt en laat hij zich verwennen door zijn huis genoten. kamertje heeft, kookt hij tot Willem van Manen voelt zich voor kort nog zijn eigen potje. nog kiplekkr. Zijn gezondheid Sinds anderhalf jaar is hij laat nog niets te wensen over. Anderhalf jaar geleden onder ging hij nog wel een zware operatie maar daar is hij weer volledig van opgeknapt. Willem van Manen, honderd Zo rustig op zijn kamertje, uèt- jaar jong, verveelt zich nog kijkend over een oud gedeelte geen dag. Zijn favoriete bezig heden houden hem bijna de gehele dag bezig: lezen en ro- van Lisse en de bollenvelden vlak voor de deur, kan Willem van Manen het zo nog wel ja ren volhouden. Ook voor een honderdjarige kan het leven best aangenaam zijn. NOORDWIJKERHOUT De aansluiting van de Bollenstreek in oos telijke richting op het bestaande net van autosnelwegen is slecht. De mogelijkheden om de autosnelweg Den Haag—Utrecht te berei ken om vandaar in drie windrichtingen te kunnen vervoeren en transporteren zijn onvoldoende. Iedereen ziet dit in, ook de Rijksoverheid. In 1968 werd rijksweg 11 op het rijkswegenplan geplaatst. Die nieuwe autosnelweg is gedacht van Bodegraven naar Leiden met ten zuiden daarvan aansluiting op de twee grote noord-zuid-verbindingen. Niet alleen de Bollenstreek maar ook de Rijnstreek zullen met deze rijksweg 11 nieuwe stijl zeer gebaat zijn. In 1970 voerde de Rijnstreek al actie om de weg getraceerd en uitge voerd te krijgen. Het Overleg Bloembollenstreekgemeenten sloot j zich daarbij aan omdat ook het belang voor de bollenstreek duide lijk was. Onlangs hebben de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en de gemeentebesturen van Alphen aan den Rijn en Leiden de aandacht van de Minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd voor de urgentie van de nieuwe rijksweg 11. 'Uit de daarbij overlegde cijfers spreekt duidelijk het belang van de bollenstreek bij de totstandkoming van de weg. Daarom acht hel dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek hel bijzonder nutt'g om het adres van Alphen en Leiden en het bedrijfs leven te ondersteunen. De lokale overheid van de Bollenstreek, samenwerkend in het SOB, zal zich hierover in de openbare vergadering van 30 september a.s.< die om 20.00 uur in de raadzaal van Ihet gemeentehuis van Noord- wijk begint, beraden. 19.00 tot 21.00 t Aorsweg 10: vergadering advi voor de binnenstad, aanvang ZATERDAG BURCHTSTEEG: Leldse Antlekmaif vanaf 9.00 uur. RIJNLANDS Lyceum,,De dag - BINNENHOF LIDO: Steenstraat 39, Tel. 241 "Mister Majestyk", 18 jr. dag. Ui 19.00 en 21.15 uur. Zondag exil 16.15 uur. STUDIO: Steenstraal 39. tel. 33* „Story Scellerate", 18 Jr. tijden 19.00 en 21.30 uur. Zo uur en 19.00 en 21.30 uur. TRIANON: Breestraat 31. tel. 23 "Ben Hur". 14 jr. dag. 14 00 20.00 uur REX: Haarlemmerstraat 52. 2541-1. "Het Pornobed". 18 jr. d,, Movi 23.30 i Links Leiderdorp: woning speculatie tegen gaan (Van onze correspondent) LEIDERDORP Welke voor waarden met betrekking tot de doorverkoop mogen aan kopers van woningen in Leiderdorp worden gesteld? Dit Is een van de belangrijkste vragen waar door de (nieuwe) commissie be stuurszaken zich in haar verga dering van 19 september a.s. gesteld ziet. Het gaat hier om een zogenaamd „anti-speculatiebeding". Dat wil zeggen dat kopers van nieuw- bouw-huizen hun woning, behal ve natuurlijk in bijzondere ge vallen, niet binnen een bepaalde periode weer mogen verkopen. In de raad bestaat er met name bij de fracties van PvdA en PPR/D'66 de wens deze periode op vier jaar te stellen en bij overtreding eeh boete te eisen van 50% van de oorspronkelijke koopsom 5e vergadering van de in de com missie bestuurszaken samenge voegde vroegere commissies ju ridische zaken en gewestzaken begint om 20 uur in het gemeen tehuis. Mini-markt commissie zal voorts aan b. en w. advies moeten uitbrengen over de mini-markt van Kam steeg aan de Van der Valk Boumanweg. In augustus 1973 besloot de raad over te gaan tot een rechtsgeding tegen Kamsteeg omdat deze, naar de mening van de raad, in de mi ni-markt een te groot assorti ment voerde. De rechtskundigen van beide partijen hebben na uitgebreid overleg een compro mis bereikt waarbij wordt voor gesteld het assortiment te be perken tot frisdranken, kleine versnaperingen en auto-acces soires. De commissie zal nu be kijken of b. en w. kan worden geadviseerd akkoord te gaan met deze minnelijke schikking. (Van onze correspondent) Mevr. E. Pas uit raad van N oo rdtv ij ker h o u t Van onze correspondent OORDWIJKERHOUT Nog vóór de eerste werkvergadering van de gemeenteraad wijzigt zich haar samenstelling. Mevr. E. Pas-Wisker, die zitting heeft in de tweemansfractie van de Politieke Partij Noordwijker- I hout-De Zilk, legt haa*- funrt neer. In ha.r rVf.'r vs Denoemd de heer A. I. van der Lem, ver- i pleegkundig docent, Guldemond- vaart 11. (Van onze correspondent) NOORDWIJK De voetbalvereniging „Noord- wijk" heeft haar nieuwe kantine op het gemeen telijk sportpark officieel In gebruik genomen. Op de plaats van het vroegere houten gebouwtje is een riant pand verrezen, dat qua accommodatie en inrichting met recht de naam „voetbal-hotel" zou mogen dragen. Het bevat onder meer zes kleedkamers, een selec tiekamer, een jeugdkamer, een EHBO-kamer, en andere noodzakelijke vertrekken, alsmede een restaurant, waarin twee bars zijn aangebracht. „Noordwijk" behoeft dus in geen geval op een droogje te zitten. De kantine is geheel met eigen krachten tot stand gebracht, en daardoor zijn de kosten tot rond een ton beperkt gebleven. De meest zelferkzame ,,Noordwijk"-man, de heer F. van Dorp viel de eer te beurt om de openings ceremonie het doorknippen van een lint te mogen verrichten. Dit gebeurde in tegenwoordig heid van een schare genodigden en belangstellen den, Waaronder het voltallige college van burge meester en wethouders. Voorzitter L. Korbee dankte in zijn toespraak al len, die aan het totstandkomen van het gebouw hadden meegewerkt. Drie van de meest ijverigen, de heren F. van Burgemeester mr. J. M. Bonnike bracht in een geestige speech de gelukwensen van het gemeen tebestuur over. „Wij zijn blij en trots op deze zelfwerkzaamheid van „Noordwijk". De burger vader hulde zich in de profetenmantel en kondig de aam dat hij voor de club nog wel een kam pioenschap in het verschiet zag. Namens de aktieve supportersvereniging bood' voorzitter J. Duijndam een cheque aan ter groot te van 7000, in vele acties bijeengebracht, be stemd voor de inrichting van de kantine. Vervolgens speelde „Noordwijk" een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de eredivisieclub AZ '67 waarin de gastheren met 1—8 grandioos ten on der gingen. Tot besluit van deze voetbalavond werd een door de NCRV beschikbaar gestelde tv-film gedraaid, waarin men hoogtepunten kon zien uit door „Noordwijk" gespeelde wedstrijden. De nieuwe kantine van de voetbalvereniging Noord wijk was afgeladen toen ze officieel in gebruik werd genomen. CAMERA: "Cesar en Rosali". dag. 19.00 en 21.15 uur. Tevei vr. ma en di 14.30 uur. Kinderm "Robin Hood", za e 14.30 uur. Zo. 14.00 en 16.15 uu Nachtv.: "Blind Terror", vr 23.30 uur. Kluk Kink in Valkenburg Van i correspondent OEGSTGEEST Het tweede gedeelte van de Kempenaerstraat en de aangrenzende straten zullen binnenkort gerenoveerd worden. Tij dens de gisteren gehouden ledenvergadering van middenstandsver eniging „Ocgstgeest Actief", deelde voorzitter Trijselaar mede dal er door Economische Zaken een bedrag is gereserveerd voor het opknappen van oude winkelcentra, wanneer de levensvatbaarheid vaststaat. Indien dat mogelijk is zal ook de Geverstraat bij deze re novatie worden betrokken. Tevens kwam op de vergadering van de middenstanders de nieuwe winkelpassage in de Kempenaerstraat aam de orde. Het staat inmid dels vast dat er negen verkooppunten in de passage, die van De Kempenaerstraat achter de Rabo-bank om naar de Terweeweg loopt, komen. Een dezer dagen zullen alle punten verhuurd zijn. In het voorjaar zal de passage geopend worden. Voorzitter Trijselaar kondigde een nieuwe regeling aan voor de feest verlichting. Deze zal vanuit een centraal punt worden geregeld. Hetgeen kostenbesparend werkt. „Oegstgeest Actief" gaat wederon* een reizenactie houden. Er zullen zevendaagse reizen tot een be paald bedrag worden aangeboden. Het een en ander zal geschieden in overleg met de plaatselijke reisbureaus. NOORDWIJK De beide zeldza me filigrain-gouden kapspelden, die enkele weken geleden gesto len werden uit de kap van een tentoongestelde pop in Noord- wijkse klederdracht, zijn weer In het bezit van het Genoot schap Oud-Noordwijk. De spelden bleken na de diefstal te zijn doorverkocht aan een koopman in goud- en zilverwerk te Leiden. Een Noordwijkse, die het bericht van de vermissing had gelezen, en de spelden in de winkel zag, attendeerde er op, dat het wel eens de uit de mu seumboerderij gestolen kapspel den konden zijn. De geheel te goeder trouw zijnde Leidse op koper stelde zich daarop in ver binding met de Noordwijkse re- cherche. Via het register van de koopman kwam men achter de naam en het adres van de leve rancier, een 21-jarige Leide- naar. door hem verkochte spelden aan de tand werd gevoeld, vertelde hij een paar weken geleden op een zonnige middag nabij een caféterrasje aan de boulevard te zijn aangesproken door een paar hem onbekende jongelui. Deze hadden hem de spelden la ten zien en gevraagd wat ze hem waard waren. „Alles wat ik bij mij heb", luidde het antwoord van de Leidenaar. Dat was in totaal 45 en over deze prijs werd men het eens. Enkele dagen later had hij de spelden te koop aangeboden aan de handelaar in goud en zilver. De Leidse jongeman verklaarde de spelden niet als bijzonder waardevol te hebben onderkend en min of meer tot zijn verba zing kreeg hij er 200 voor. Ei gener beweging bood hij aan het ontvangen geld terug te ge- Gisteren konden een gelukkige heer en mevrouw Kok namens Oud-Noordwijk de kapspelden weer in ontvangst nemen. Luehtkartering Leidscliendam voor 20.000 gulden T.FiosrHPNDAM —Burgemees ter cn v/cthouders van Leid- •chendam hebben v raad 'n krediet va* ---■ gulden ge- vr -'-j! hic'^ *>r'" ing vnn hc' .,ied dt Schoor- lr. ai, de Viitt en de gemeente- wi"' Destaande kaart is 1 Op 2500 en te onnauwkeurig. De nieuwe kaart van het 33 ha om vattende gebied wordt 1 op 1000. In de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening, die zich overigens met het voor stel kon verenigen, werd vorige week, onder gelach van enkele commissieleden door het WD- lid J. C. de Waard gevraagd of de luehtkartering „soms nodig is omdat de firma van der Laan weer 'n stuk grond voor uitbrei ding van de fabriek nodig heeft". Wethouder Van Dongen haastte zich om uit te leggen dat het (wat afgelegen red.) gebied niet goed genoeg in kaart is ge bracht en dat de gemeente nu wel 'ns precies wil weten hoe het er uit ziet. De wethouder ontkende niet dat de vleeswarenfabriek misschien nog 'n stuk grond nodig heeft. Vele natte pakken waren het ge volg van het boegsprietlopen dat gisteren in Sassenheim werd gehouden in het kader van ie najaarsfeesten. Vijfenvijftig deelnemers hadden zich aange meld. Trlx de Bruin werd eerste bij de meisjes en Marjan van der Zwet tweede. Bij de jongens haalde René Zijerveld de eerste en Wllbert Bontje de tweede prijs. Met 278 deelnemers ging gisteravond de wielertocht van start over de Lisserdijk tot Roe- lofarendsveen. Bij de stuiter/cek- kwedstrijd was Eelco Nijhof eerste en Henk Slootweg twee de. Peter Bergman en zijn echt genote kwamen voor de derde maal in het bezit van de wissel beker vlj de auto-puzzeltocht. Het echtpaar Drees eindigde als tweede en het duo Arents- horst/Bergman als derde. Dries van Drongeien ving de grootste vis tijdens de viswedstrijden, waaraan honderdeenendertig li-T-gplnnrs deelnemen. VALKENBURG De jeugd va Valkenburg heeft gistermiddai genoten van een bijeenkomst het dorpshuis, die georganiseer! was door het bestuur van d Rabo-bank ter gelegenheid va het 60-jarig bestaan van de in stelling. Herbert Joeks (Klul kluk op televisie) hield, bijge staan door Tante Emmy, Bei Ali Ko een Oosterse Maharadja goochelaar, de kinderei urenlang in zijn ban. Morgen avond wordt door de Rabo-ban een algemene vergadering het Trefpunt gehouden. LTV-dames van N oordw ij kerhou l voorgelicht over diepvriezen Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT RuiJ 100 dames van de dames-sociël teit Noordwijkerhout, een afdej ling van LTV, kwamen dinsdag avond in de zaal van Brami bijeen om te luisteren naai mevr. De Ridder uit Den Bosch demonstratrice van Friki es Bon Serva diepvriesprodukten Het was een leerzame avom waarbij de behandeling zowe als de verschillende soorten ei smaken ter sprake kwamen. Za ken als ontdooitijden, houdbaar heid en verwerking werden uit gebreid behandeld. Aan het ein de van de avond werd doi middel van een quiz de parati kennis getoetst. De winnaressen mochten een keu maken uit de produkten die o[ deze avond werden behandeld De slanke lijn werd voor eer avondje vergeten want behalve bitterballen en kuikenrollades werden puddinkjes naar harte lust geproefd. Veel applaus was er voor mevr. De Ridder voor de wijze waar op zij 3 uur land de dames wisl te boeien. Mevr. v.d. Burg, voorzitster van de afdeling Noordwijkerhout, sprak waarde rende woorden en liet haar dank vergezeld gaan van boeket bloemen. Creatief Zoeterwoude start nieuwe cursussen Van onze correspondent. Zoeterwoude Deze maand staai Creatief Zoeterwoude met nieuwe serie cursussen, vrouw Nooyens en Ineko Mole naar verzorgen ieder een cursus weven. In Hoeve Bijdorp aan d« Dorpsstraat zal o.l.v. Lolita Schaepman een vervolgcursus pottenbakken gegeven worden, terwijl Liesbeth van Esveld een cursus voor beginners gaat ge ven. Henk Votel, bekend toneel- speelr e»i inwoner van Zoeter woude, wil met een groepmen- sen kreatief toneel gaan doen. Meer inlichtingen over de cursus sen zijn te krijgen bij: Doriec Bergman tel. 1859. Tijdens dt expositie van het afgelopen cur susjaar opperde mevrouw Ottc het idee om een groep te vor men van mensen die in vrije tijd schilderstukjes of k"n:ngen maken. Men kan zich aansluiten door contact op te nemen met Agnes van Gent, tel 1587. In januari a.s. komen er weer nieuwe activiteiten. Wie daarvöor interesse heeft of een goed idee kan bellen naar 1587 of 2291 (Elly v d. Ploeg).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4