Jongens zwommen voor het Spel zonder Grenzen zelfs Rijnsburgcrsingel over Kamerhuren voor veel werkende jongeren onbetaalbaar Kon. Ned. Mij. ter bevordering der Geneeskunst 125 jaar Kon. Juliana bij jubileum congres in Leiden Leiden Van 10 t/m 12 okto ber a.s. wordt in Leiden een jubileumcongres gehouden ter herdenking van het 125- jarig bestaan van de Konink lijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst. De feestelijke opening gebeurt op donderdag 10 oktober te Leiden in aanwezigheid van H. M. de Kongingin. Het his torisch karakter wordt bena drukt in de door de oud-voor zitter, Dr. H. Festen, te hou den feestrede ,,125 jaar Ge neeskunst en Maatschappij" en de uitreiking van het ge denkboek. Voorts door een medisch-histo- rische presentatie „Neder landsche heel - en genees kunde en hare betrekkingen in het jaar 1849" op donder dagmiddag in Kasteel „Oud- Poelgeest" te Oegstgeest (eens de woning van de be roemde hoogleraar Boerhaa- ve). Tenslotte door de ope ning van een medisch-histori- sche tentoonstelling „Arts en Diagnose" op vrijdagavond 11 oktober in het Stedelijk Museum „Het Catharina Gasthuis" te Gouda (welke expositie vervolgens tot ulti mo november voor het pu bliek toegankelijk blijft). Het heden komt aan de orde in een medisch-structureel dis cussieprogramma over de relaties in. om, tot en met het z.g. eerste échelon (de huisartsen) op donderdag middag. Op vrijdag 11 okto ber worden gedurende de ge- hele dag in het medisch-we- tenschappelijke programma de nieuwe medische opleidin gen, nieuwe hulpmidde len, de nieuwe structurerin gen en de nieuwere me- inzich- Tenslotte worden vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober het re cente heden en vooral de na bije toekomst benadrukt in een uitgebreide voordrach ten- en demonstratiereeks met audiovisuele toelichtin gen met betrekking tot het nieuwe gebied van de me- disch-wetenschappelijke en - technische aanwinsten op het gebied der geneeskunde, voortgekomen uit ervarin gen, opgedaan bij de voorbe reiding en uitvoering van de ruimtevaartprojecten. Het bijzondere van ditcon gresgedeelte is, dat een zes tal buitenlandse deskundigen 1 onder .leiding van Dr. Char les A. Berry (voormalig Hoofd Medische Dienst van de NASA) daarvoor naar ons land zal overkomen. Teza men met een aantal Neder landse coryfeeën op dit ge bied wordt dan hier te lande voor het eerst meer algeme ne bekendheid gegeven aan de geweldige ontwikkeling van mogelijkheden, welke voor de toekomst der genees kunde reeds effectief blijken te zijn geopend. Vanzelfsprekend worden de culturele- en gezelligheidse venementen ten behoeve van de deelnemers niet verwaar loosd (zij bewegen zich voor een deel op dezelfde gebie den van verleden, heden en toekomst). illlilllililliillllillllliilillililliBllllilIHlIlilllllillllMIlllllllilIl Van een onzer verslaggevers Leiden „Het lijkt erop dat door de hoge huur die de Stichting moet vragen, vooral werkende jongeren met een hoger opleidingsniveau, hoger inkomen en iets hogere leef tijd bij haar terecht kunnen". Dit schrijft de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren in haar jaarverslag over 1973. Het bestuur komt tot die uit spraak op grond van een enquête die is gehouden op- der de bewoners van stich tingspanden. Daaruit blijkt dat 53% van hen 23 tot 29 jaar oud is, dat de meesten ambtenaar van beroep zijn of een kantoorfunctie hebben bij het bedrijfsleven, dat de op leiding die zij hebben genoten hoger ligt dan die van de ge middelde Leidenaar en dat zij ook meer verdienen dan leeftijdgenoten. Meestal ver dienen zij een slaris dat schommelt tussen de 840 en 1.670. Ooorzaak van de hoge huren, zo beklemtoont het bestuur nogmaals, is de omstandig heid dat de Stichting niet in aanmerking komt voor over heidssubsidie. Dit in tegen stelling tot bijvoorbeeld de Stichting Studenten Huisves ting. Werkende jongeren draaien als gevolg daarvan helemaal zelf op voor de forse exploitatie-lasten van de SHWJ. Gebleken is dan ook dat de bewoners van stich tingspanden gemiddeld 26% van hun netto-inkomen ver wonen met uitschieters tot 40% en meer. Als een „rede lijke" huur wordt in de mees* te gemeenten beschouwd 20% van het netto-inkomen. De sinds 1973 gevolgde beleids lijn om het woningenbestand vooral uit te breiden met nieuwbouw wil men voorlopig handhaven. Dit om tot een grotere variatie in huur niveaus te komen. Bij nieuw bouw kan namelijk gebruik worden gemaakt van de zg. Rijkspremiebijdrage waar door met een lage huur kan worden gestart die evenwel elk jaar moet worden ver hoogd. Daardoor zal de huur van kamers in de nieuwbouw hoger komen te liggen dan kamers in de oudbouw. Die laatste kunnen stabiel blijven en derhalve jaarlijks relatief dalen. Grole huur schulden hij Stichting Huisvesting Werkende jongeren Van een onzer verslaggevers Leiden Het voortbestaan van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren wordt ernstig bedreigd door de mentaliteit van bewoners van stichtings panden om een grote huur achterstand te laten ontstaan. Dit staat in het jaarverslag van SHWJ over 1973. Grote huur achterstand is overigens slechts bij een relatief klein aantal bewoners geconsta teerd aldus het verslag. Het bestuur van de Stichting heeft zich voorgenomen harde maatregelen te nemen indien de nalatigheid het ge volg is van zuivere onwil bij de bewoner om zijn schuld te voldoen. Leiden Vanzelfsprekend heeft u allemaal de ontknoping van de fina le de tiende van het televisiespel zonder grenzen op het scherm gezien. De enkeling onder u die geen blik heeft gewaagd aan dit gebeuren, dat Leiden een dag of vijf in de ban heeft gehou den, kunnen wij melden, dat (vergeef ons het gebrek aan originali teit de landslieden van wijlen Wilhelm Teil precies in de roos hebben geschoten. Met anderen woorden: Muotathal in Zwitserland is met een neuslengte voorsprong op het Italiaanse Marostica als eerste geëindigd in dit spektakel. Het vergaarde 40 punten en Ma rostica 39. Rond elf uur gisteravond betraden de Zwitserse suppor ters de twee bussen die hen naar hun Hollandse kwartieren zouden voeren. We hebben nog nooit tevoren zo vaak de koebel horen lui den. Een gamelan van koebellen, overhuifd door zwaaiende Zwitser- Een hele prestatie eigenlijk, want volkslied werd ijverig uitgedra- Muotathal is een dorpske van gen. rond 4000 inwoners bij het Vier- Selfsupporting Barend Barendse woudstedenmeer. Dan zijn 75 supportende koebelluiders twee bussen vertegenwoordiging. De Zwit sers stonden op het standpunt, dat het vaderland moest meele ven. De gastvrouw van het Muotathal-team, Elly Dobbinga, moest 660 postzegels kopen in Leiden teneinde de kruisvaar ders in staat te stellen, het thuisfront te informeren asn- en over Leiden. „De meisjes in Tekst het team zijn heel jong", vertel- Ton' Pieters de de gastvrouw, „zo 16, 17, 13 |p||||||||||i|ni||M jaar". Welnu, de kleintjes heb- lllllllllllllli ben zch uitstekend geweerd. Ze konden hun geluk niet op. Brul lend stond ze op een soort ere- schavot, toen burgemeester Vis bijna onopgemerkt de Spel-tro- fee uitreikte. Gemaakte foto's laten dan ook slechts 's burge meesters kalend achterhoofd zien en een geheven arm, be dolven onder juivende lijven en bloemen. Als de heer Vis mis schien een speechje in dat ach- cy naar dit alles te kijken luisteren. Uiteindelijk werd het toch nog derde, het team van deze Fransen. Barend wist ons inmiddels nog te vertellen: „Jongen, van het publiek moet ik het hebben". En dan lachte hij maar weer. Wat zou B.B. zijn zonder die rij blinkende terhoofd gehad mocht hebben, ^"'heeft verder het Spel zelf nou dan kon hu dit wel verse- r eraan zat. Althans voor een groot deel. Wat u niet zag, was de nasleep. In Holiday Inn werd een daverend slotfeest gehou den, waar alle plezier werd aan gewakkerd en elk verdriet ge smoord. Nog even aandacht voor het ongelukkige Engelse Farnham, dat er tijdens de „ge nerale" enigszins met de pet naar gooide. Het begon gister avond met een bliksemoffpnsief om alle slechte indrukken weg te wissen. Farnham zette een jolly joker in, werkte uitstekend met de Hutspot en stond meteen glansrijk bovenaan. Helaas, de opzet mocht niet gelukken. Gaandeweg viel de Engelse glo rie in het water. Ook tegen de groene zeep wa,s het team niet bestand. Pas in Holiday Inn be heerste het weer de golven, zoals het Britannia betaamt. Maar goed, over Zandvoort kun nen we helemaal niet naar huis schrijven. Op de zevende en laatste plaats konden de favo riete Zandvoorters gaan pootje baden. Dus niet achter de mu ziek aan van K. en G., dat ie- dereen toebazuinde Auf Wiede r- in ill nil I in mi i ehn... koren Baaarend. Baaarend. He publieke belangstelling vond hoekje zat doodstil Nan- gisteravond een hoogtepunt was onvermoeibaar. In het hok je kon men hem niet zien, dery- om was hij geruime tijd eerder al bezig met het maken van promotion-wandelingen over het terrein met bossen bloemen in de handen. Beste Barend, aan wie spandoeken waren gewijd: Hup B.B. begeleid door spreek- nou dan kon hij dit wel ten: Muotathsl was Meister en dat moest iedereen weten. De finale-uitzending verschilde geweldig van de generale repeti tie dinsdagavond. Toen was er i nauwelijks sfeer. Maar gisteren I begonnen de spreekkoren al een uur van tevoren van de tribunes te rollen. De eregasten, het nieu- I we Leidse college van B. en W.^ I wat raadsleden en notabelen, lieten het Europese geweld ta melijk onaangedaan over zich heen gaan.'Zo dwaalde het eco nomisch oog van wethouder Ti- nus van zaken kritisch over de aanvankelijke chaos op het mid denterrein. Maar als je denkt dat hij geen plezier heeft, dan heeft hij dat juist wél. „Geen vuurwerk alstublieft achter de j tribunes", klink een luidspreker- stem. Het echte vuurwerk van Kat c.an het einde was formida bel, een spetterend eerbetoon aan 10 jaar Jeux sans Frontiè- res. Joelende Hutspotten, carna vallende Leidenaars in laat-15e eeuwse kostuums wedijverden vóór de uitzending met yellende Zandvoorters: „Oh, wat ben je mooi!". Ook het Hutspotse gezien, met alles wat erop i extra accent in enkele jongelie den, die onder de Valkbrug de Rijnsburgersingel overzwom men, waarbij de kleren hoog en droog boven water werden ge houden. Zo konden ze zich steeds, gratis en voor niemen dal op de hoogte stellen van het Spelverloop. Een kleine politie- Zwaaiend met bloemen maken de winrtars van het Spel zonder grenzen een ere-ronde. Het Leiidse muziekkorps K G gaal voorop, macht lukte het hen tenslotte Dit s jiet team van e obrechtslraatschool (met supporters), dat gisteren het jaarlijkse schoolslagbaltoernooi in Leiden heeft ge- toch nog te snappen. Maar het wonnen. Kernenergie? In het kader van het politiek-ca- fé wordt o pdonderdag 26 sep tember, 's avonds om acht uur, in het Praethuys (V rouwenkerk- koorsteeg 9) een discussie-avond gehouden over het energiebe leid. Centraal op deze avond staat de vraag of door moet worden gegaan met het ontwik kelen van kernenergie en het fi nancieren van de snelle kweek reactor in Kalkar. Zowel de motieven van voor- als van te genhangers zullen op deze avond aan bod komen. Het woord zal, voorafgaande aan de discussie onder andere gevoerd worden door ir. Brand, reactor fysicus bij de KEMA, de heer Zoutendijk, van de stroomgroep „Stop Kalkar" en de heer Rei- ding, chemicus en woordvoerder van het anti-Kalkar commité Leiden. Tijdens de bijeenkomst zijn ook kaarten verkrijgbaar voor de protesttocht naar Kal kar, die op 28 september gehou den wordt. VEBO De jaarlijkse VEBO-tentoonstel- j?en ieam van de Obrechtstraatschool (op de foto met supporters) heeft gisteren op het sportterrein aan de Zoeterwoudessingel het hing (fokvee-vee-mest- en zuivel- expositie) wordt op donderdag 26 september door de heer Knottnerus voorzitter van het Landbouwschap geopend. Basketbal Basketbalvereniging Luba heeft in de bekerronde de wedstrijd to gen Smith Dyncr -> '70 (Middel burg) met 61 ruststand was 2F- ex-jeugdinterland speler Blont bleek een waardige partij voor de Luba-spelers. Topscorers in deze wedstrijd waren: Van der schoolslagbaltoernooi gewonnen door in de finale de Pr. Margrietschool te verslaan. De Willem de Zwijgerschool eindigde op de derde en de St. Jozefschool op de vierde plaats. In totaal deden vijftien Leidse scholen aan het toernooi r Zee 26, Van Rooyen 22, Verbeek 15 en Slingerland 14. De return wordt dinsdag 25 september om zeven uur in de Vijf Meihal ge- Aangehouden Schiet-avond onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Afscheid Prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, buitengewoon hoogleraar in dt zendingswetenschap en ontwilt keling van het Christendom ir de nieuwste tijd, tevens dirco teur van de afdeling Missiologii van het Interuniversitair Insti tuut voor Missiologie en Oecu- menica, zal op vrijdag 20 sep tember, om 16.15 uur, zijn af scheidscollege houden in hei Groot Auditorium van het Aca demiegebouw van de Leidst Universiteit, Rapenburg 73, Lei den. Belangstellenden kunner dit afscheidscollege bijwonen. BURGERLIJKE STAND -N - CiEBORF.N Dcnr I vim Urcukolen, Rotwrlu* Hendrl kus ;n v. E BooUmu <;.i H. C Kru morn. Robert Phlilppe zn v. J t C. Rijnder* en C, J. Roljer*; OVERLEDEN: T. Xeb 13 uug. 101, n der BIJ', gob. 20 no Geslaagd Betrapt Do Een 36-jarige zendamateur werd Alleen de giste'ren cp zijn verjaardag in zijn huis aan de Toussaintkade tijdens het zenden betrapt. Zijn apparatuur ter waarde van 700 werd in beslag genomen. Een 24-jarige Leidenaar is gister- Op vrijdag 27 september organi- Aan de avondscholengemeenschap morgen aangehouden in ver band met de diefstal van een portefeuille uit het huisje var, een 24-jarige student in de Sal- vatorshof. In de portefeuille be vonden zich een paspoort, eer, betaalpas en cheques ter waar ,de van vierduizend gulden. seert de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van Het Mobilisatiekruisvoor haar leden een schiet-avond. Aanvang acht uur in het ge bouw van het MilitairTehuis op de hoek Korte Mare-Oude Sin- Boerhaave hebben de volgende leerlingen het eind-examen be paald: J. Fontifn, E. de Vries MAVO-WH. Buck, C. Goilo, J. Pietersz-de Haset, R. Vink (HAVO), L. van Bellen. G. Brinks, A. Doove. C. Lut-Mooij- man en C. Punt (Atheneum A). A Voldor*. gcb. jcjb 17 t v. pub 'j ;m Zijp. K GEHUWD: S T,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3