Voor Feyenoord viel weinig eer te behalen Pahlplatz rechtvaardigde vertrouwen van Spitz kolm Engelsen uitten afschuw over spelwijze van Ajax Colei (line onder voet gelopen Redelijk Europa Cup debuut Dusbaba Twente speelde beste Europacup wedstrijd Barcelona kwam niet verder dan gelijkspel -üi-i; lb'/4 STOKE ON TRENT - Uitgaand van een duidelijk verdedigend principe heeft Ajax het gewen ste doel bereikt tegen Stoke City. De voorsprong van 1-0 bij rust, verkregen door een schit terend afstandschot van Ruud Krol na een aanval die letter lijk en figuurlijk gemaakt weerd door Piet Keizer, was wel niet voldoende voor de overwinning, maar wel voor een gelijk spel dat voor deze gehandicapte ploeg uiterst waardevol was. De ruim 40.000 Engelse toeschouwers uitten herhaaldelijk hun afschuw over de manier waarop Ajax speelde, maar het Amsterdam se elftal was niet in staat tot voetbal dat Nederland en de club zelf groot heeft gemaakt op de internationale voetbal- markt. Het ontbreken van Suurbier dwong tot een geïm proviseerde ploeg met drie de butanten in Europa Cup voet bal: Van Dord, Van Santen en Dusbaba. De Hagenaar, die tot taak had aanvoerder Jimmy Greenhoff af te stoppen leverde het beste werk van de nieuwelingen. Van Santen paste zich goed aan, Van Dord haalde ook een duidelijke voldoende. Rond het drietal stond de uitgelezen schare ervaren krachten van wie Blankenburg, Krol en vooral Piet Keizer in koninklij ke vorm het gezicht van Ajax bepaalden. Dat gezicht was nogal grimmig. Ajax maakte 26 overtredingen tegen Stoke City 16. Het merendeel van de overtredingen kwam op naam van John Dusbaba, die op alle mogeliike manieren Jimmy Greenhoff tegen hield. De gele kaart die de koele scheidsrech ter Michelotti hem voorhield, twintig minuten voor rust, was een eerlijke straf voor een lan ge reeks overtredingen. Dezelf de gele kaart, al na enkele mi nuten in de wedstrijd aan Piet Keizer uitgereikt, was op z'n zachtst gezegd enigszins voor barig. Even terecht echter was de waarschuwing die Van San ten in de slotfase van de strijd verdiende. N'iet moeilijk Stoke, begonnen met slechts twee aanvallers /Greenhoff en Conroy) maakte het Ajax niet bijzonder moeilijk. De ploeg voelde niet aan dat op de lin kerflank van het verdedigings- blok een zwakkere man stond. Stoke verzuimde in de eerste helft Hazelgrave een meer aanvallende positie te laten in nemen, waardoor Van Dord lang van ernstige problemen verschoond bleef. Ajax dat van Stoke de tijd kreeg in de verdediging elkaar de bal langdurig toe te schui ven, gebruikte die mogelijk heid en de kansen om steeds weer de bal naar Piet Schrij vers terug te spelen naar har telust. Het was on-Brits, maar even zeer doelmatig voetbal, dat Stoke niet aankon. De Engel sen vonden geen middel de langzame opbouw te breken, zij verwaarloosden ook teveel de dekking van Piet Keizer. De lange middenvelder kon steeds vrije posities innemen terwijl de bal achter hem werd rondgestuurd. Keizer maakte in wezen de actie die de ope ningstreffer inleidde. Hij vond Rep vrij op rechts, kreeg de bal terug, speelde hem door liet. Het was een score die mis schien strijdig was met 45 mi nuten spelbeeld; maar bepaald niet met de werkelijke kansen. Stoke immers, aan banden ge legd, kreeg er een - Pijic schoot naast - doordat de spitsen Greenhoff en Conroy waren ge bonden. Ajax had er drie. Een na een solo door Keizer zelf, de tweede na een pass van Keizer op Geels en de derde die weer dankzij Keizer het doelpunt van Krol opleverde. Aanvalskraeht Na rust koos Stoke voor meer aanvalskracht door Hazelgrave naar voren te schuiven. Het betekende op slag een stuk meer druk op de verdedi ging van Ajax. Die pressie moest twee keer worden gecor rigeerd door de spitsen Rep en Geels, maar zij waren ter plaatse. Het leverde ook twee kopballen op van spil Smith op voorzetten van linksachter Pi jic. Schrijvers greep de eerste, de tweede ging naast. Het wa ren duidelijke tekenen van de groeiende moeilijkheden waar mee Ajax werd geconfron teerd. Ajax overleefde die eerste dreiging door Krol, Blanken burg en de middenvelders MUh- ren, Van Santen en Haan, van wie de laatste een onvergelijk bare hoeveelheid werk verzet te. Ajax kwam na dat eerste stormachtige kwartier slechts incidentieel uit de gevarenzo ne. De vervanging van Sal mons door de echte rechtsbui ten Robertson was een nieuwe aanduiding dat Stoke zijn aan- tail spitsen wilde uitbreiden. Na goed een half uur, Robert son was net enkele minuten in het veld, mankte de Schotse international zijn aanwijzing waar. Hij stond aan de basis van de actie waaruit Greenhoff tegen de paal schoot. Smith, geregeld meekomend uit de verdediging, waar weinig werk meer voor hem te doen was voltooide de actie met een klein tikje. STOKE CITY: Farmer; Marsh, Doct-d, Smith, PIJIc; Mahoney. Hudson, Salmon»; Hazelgrave, Conroy, Greenhof. A.IAX: Schrijvers; Krol, Blanken burg, Dusbaba, Van Dord Wim Suurbier STOKE Ajax, dat zijn eer ste UEFA-cup wedstrijd tegen Stoke City zonder Willem Suur bier speelde, vreest zijn flank- verdediger voor bijna drie maanden kwijt te zijn. Ploegarts John Rolink uitte woensdag tegenover Suurbier de veronderstelling dat een operatie aan de buitenmenis cus van dezelfde knie nodig zou zijn, waaruit drie jaar ge leden de blnnenmeniscus is verwijderd. Vandaag zullen vnn de geblesseerde knie, die Suurbier nog steeds tot hinken dwingt, in het Amsterdamse Lucasziekenhuis foto's worden gemaakt. ..Die operatie is niet het ergste", vertelde Suurbier in wandelkostuum gister avond voor de wedstrijd. ,,Het ergste is dat ie er zo lange tijd buitenstaat. Bij de vorige ope ratie heb ik bijna drie maan den stil gelegen en toen zei ie dereen nog dat ik zo verschrik kelijk snel was teruggeko men". schaarse momenten van een uitval de rust en koelbloedig heid te bewaren om gevaarlijk te worden. Dat leverde een voor iedereen onbevredigende situatie op. Voor Feyenoord, na een half uur reeds 0p 3—0, was er ei genlijk geen eer meer aan te behalen. En voor Coleraine werd de angst groter een dra matische afstraff-ng niet meer te kunnen ontlopen. Het technische kunnen van Feyenoord werd almaar over tuigender en dat gaf de 25.000 toeschouwers het vertrouwen nog getuige te zijn van iets Spannends. Zou een monsteruitslag haal baar zijn? Deze verwachting is, gez'en de spelverhouding, er n'et helemaal uitgekomen. Want tot kort voor het einde volhardde Feyenoord in het missen van de meest eenvoudi ge mogelijkheden, meestal door het bre'n Van Hanegem uitgebroed. Toen ineens lukte het wel. Feyenoord liep van 40 'n de laa'ste vier minuten uit tot 7—0 en Let de dodelijk vermoe'de Ieren met hun tong op de schoenen achter. Trainer Murray; ,,We zijn hier volled'g van de kaart geveegd, maar toch heb ik genoten. Dit is droomvoetbal voor mij". Voor Feyenoord niet. Door doelpunten van Schoenmaker, Kreuz en Hutton (eigen doel) was de spanning voor rust al weggeëbd. Door de zekerheid al veilig te ziijn, leek de ver wachting van een gave show in de tweede helft te verwezen lijken. Feyenoord kwam ook wel toe aan het creëren van kansen (met Peter Ressel a's uitblin ker), maar het m'ste het ver mogen om doel te treffen. Be halve een keer, toen Wim van Hanegem laag en hard inkop te. Die stand van 40 bleef langer dan een half uur in tact, ter wijl Coleraine niet één keer over de middellijn kwam. Dat zegt in feite al genoeg. De be zoekers kregen niettemin loon voor het wachten door drie doelpunten binnen de laatste m'nuten van Kreuz, Ressel en weer Kreuz. Tenslotte nog één ding, Coer- ver had voor één speler grote bewonderng.dat was voor Everse die met Sohne der het centrum van Feyenoord had d'chtgehouden. Hj deed zelfs meer dan dat. H'j was ook een dankbare aanw'nst in de op bouw van de aanval. HANS DE BRUYN Feyenoord: Traytel; Jansen, Ever- se, Schneider, Vos, Steln, Olsen, De Jor.R, Van Hanegem; Schoen maker, Kreuz, Ressel. Coleraine: Crossan; McNutt, Jack son, Campbell, Lamon; Murray, Jennings, Simpson, Cochrane. Dickson, Hutton. ROTTERDAM Twee Engelse ponden restten de „amateurs" van het Noord- ierse clubje Coleraine tenslotte als tastbare her innering aan het getructe Feyenoord, dat gister avond in de Rotterdamse kuip genadeloos uithaalde. De saaie eenrichtingswed- strijd, die in hetkader van de Europacup I stond, stopte bij 70 en de meeste vreugde moet on getwijfeld Willy Kreuz daaraan beleefd hebben. De in totaal drie treffers, die van zijn voet kwamen, illustreerden duidelijk dat de Oostenrijker zich beter thuis gaat voelen in dit team. Voor Lex Schoen maker, die zich nog niet verloren waant in de pres- tigeslag om de spitsposi- tie, een harde klap in het gezicht. Hij scoorde slechts eenmaal. Trainer S:el Coerver, die niet eens de moeite had genomen Coleraine in Ierland door te lichten, kreeg het grootste ge lijk van de wereld. Hoewel Feyenoord Van Daele, Kristen- sen en Rijsbergen door blessu res miste, en Ramljak niet werd opgesteld, heeft hij zich geen zorgen behoeven te ma ker. Deze op een laag Neder lands amateurpeil staande ploeg, werd letterlijk en fi guurlijk onder de voet gelopen. Daarnaast miste Coleraine ook nog het overzicht om in de Het derde doelpunt van Feyenoord. Wim van Hanegem kopt hoger dan doelman Crossan terwijl Kreuz daarvan getuige is. IPSWICH Voor het begin van de eerste confrontatie tussen Ipswich Town en F.C. Twente in de openingsronde van het toer- i om de UEFA-cup, moest een groot vraagteken worden geplaatst achter de naam Theo Pahlplatz. Wat hij, het zelden tot ontplooiing gekomen toptalent, eigen lijk te zoeken hud in 'n duel tegen de kop loper va nde Engelse eerste divisie? Waar- handhaafde trainer Spitz Kohn de door zo'n gigantisch gebrek aan zelfver trouwen in de nationale competitie tel kens als figurant acterende Pahlplatz ter wijl hij karaktervoetballers ais Niels, Overweg, Eddy Achterberg en Jan Jeu- ring achter de hand hield. Het antwoord op deze vragen werd dooi Theo Pahlplatz zelf gegeven. Het vertrou- dat Spitz Kohn in de 27-jarige links buiten stelde, bleek volkomen gerecht vaardigd. Tegen Ipswich Town liet Pahl platz eindelijk weer eens zien waarom hij ™'e jaren lang als een grote belofte wort- beschouwd. Juist op het moment, dat t s. Twente hem het dringendst no dig ha>->, in een wedstrijd waarvan vooraf wen' iangenomen dat de Enschedese club -«en stevige nederlaag niet zou kun nen ontlopen, stond de ware Theo Pahl platz op. Keihard werkend, sterk in de persqönlijke duels en eindelijk ook niet angstig voetballend groeide het twijfelge- uit tot een van de sleutelfiguren ir een Twemeploeg, die onherkenbaar was in vergelijking tot de in de tot dusverre ge speelde competitieduels nogal teleurstel lende formatie. Zes minuten voor het einde van het fon kelende gevecb'. in het sfeervolle stadior tóp k-y-*d zette Pahlplatz de u atis werk door na een gave «wr.vvtoJk. mc» Johan Zuidema de Engel- te doelman Laurie Sivell te omspelen er 1 feheerst te scoren. Beter resultaat Dat doelpunt bracht de eindstand op 2—2. En dat was een beter resultaat dan zelfs de meest optimistische twentenaar voorat had kunnen dromen. Immers, Ipswich Town was de grote favoriet. De Engelse titelpretendent had in zeven competitiewedstrijden zo overtuigend ge speeld, dat er voor Twente nauwelijks iets scheen te halen, temeer omdat de Enschedeërs nog niet veel acceptabels hadden laten zien. In een schitterende krachtmeting stelde de brigade van trai ner Spitz Kohn alle sceptici echter in hel ongelijk. De start was uiterst nerveus, maar nadal de twentenaren waren geacclimatiseerd kregen zij de zaken volledig onder contro le. Ipswich joeg, hartstochtelijk aange moedigd door 28.155 toeschouwers, wel verbeten op succes, maar het onvoorstel bare tempo bleek voor Twente geen pro bleem. Met René Notten en vooral de weer on grijpbare Frans Thijssen als uitblinkende middenvelder, met Theo Pahlplatz er Jaap Bos als sterk meeverdedigende aan vallers en Epi Drost als een spectaculair maar uiterst betrouwbare vrije verdedi ger, werden de Engelsen al gauw met de neus op de feiten gedrukt. Dit was eer ander Twente dan de ploeg, die Bobby Robson afgelopen zondag tegen AZ'67 aan het werk had gezien. Dit was ook een an der Twente dan de tegenstander in de derde ronde van het vorige Europacup, loernooi. Dit was een Twente dat welis waar nog steeds uitstekend op balbezit kon spelen, maar da; ook begrijpt wat het woord vechten betekent. De bewonderenswaardige inzet leidde er toe, dr.t Ipswich nimmer het juiste ritme kon vinden. De in de Engelse league schijnbaar niet te stuiten formatie raakte steeds meer un verlegenheid. Er ontstonden wel kanser voor Trevor Whymark, David Johnson er Brian Hamilton die van de overigens goed leidende scheidsrechter Weyland in buitanspelpositie mocht doorgaan, maai telkens was er wel weer een Twentenaar, die voor opluchting kon zorgen. Het pleit voor de Enschedeërs, dat zij zich niet uitsluitend tot verdedigen be perkten. De wetenschap, dat het niet sco ren van een doelpunt vorig jaar funeste gevolgen had tegen dezelfde tegenstander was aanleiding tot het ondernemen van een reeks tegenstoten, die niet van ge vaar ontbloot waren. Allan Hunter slaag de er in de openingsfase ternauwernood in Theo Pahlplatz van een doelpunt af te houden, maar na 21 minuten was het toch raak. Een oogverblindende combinatie waaraan werd deelgenomen door Frans Thijssen, Theo Pahlplatz, Kick van der Vall, René Notten, Johan Zuidema, Jaap Bos mondde uit in een 1—2 tussen Pahl platz en Zuidema, die schitterend tusser de centrale verdedigers Allan Hunter en Kevin Beattie doorglipte en vervolgens doelman Laurie Sivell met een briljant schot geen kans gaf: 01. Dat fantastische doelpunt leek Ipswich even te verlammen op de tribunes was het op slag ongekend rustig en de Engel se spelers reageerden niet begrijpend Het was dan ook een ongebruikelijke si tuatie voor de thuisclub. Tijdens het vort ex o"n v :e He 1 M. drid Lazio Rome, FC Twente en Lokomotiv? Leipzig er niet in gesl :agd aan Portman Road te scoren en in de afgelopen weker hadden ook Arsenal, Everton en Burnley tevergeefs getracht in Ipswich tot eer doeltreffende actie te komen. De schok werd echter snel verwerkt. Er vanaf de 25ste minuut rolden de aanval len weer in een moordend tempo in de richting van het Twentedoel. Na 33 minu ten zond Colin Harper, de vervanger var de geschorste Mick Mills, de bal boog in de richting van Henny Ardesch. Ongeveei op de penaltystip stond Trevor Whymark met Allan Hunter de meest opvallende speler aan Engelse kant, en die kopte de bal feilloos door naar de vrij staande Brian Hamilton, wiens ziedende schol voor Henny Ardesch volmaakt onhoud baar was: 1—1. Dat succes gaf Ipswich vleugels en even dreigde Twente in de verdrukking te ko men. Vier minuten na de gelijkmakei sloeg Ipswich opnieuw toe. Willem de Vries verzuimde andermaal Whymark a te schermen met als gevolg dat deze na een schitterende pass van George Burle; voor de vrijstaande Br an Talbot een niel te missen kans kon creëren: 2—1. Theo Pahlplatz, na rust opvallend sterk zette op links de naar voren stormende Kalle Oranen aan het werk. Precies op tijd kreeg Pahlplatz de bal terug, waarna hij een knappe 1—2 met Johan Zuidema opzette. Voor de uit zijn doel komende Laurie Sivell was er vervolgens geen hou den meer aan. Dank zij die schitteren* uitgespeelde treffer was de sensatie com pleet. FC Twente had getoond op het juis te moment zichzelf weer te zijn. In he' duel, dat de geschiedenis zal ingaan als een van de beste, die de Enschedesf ploeg op Europees niveau speelde. Df vreugde na afloop was daarom begrijpe lijk- TON VAN DALEN Ipswich Town: Sivell. Birley, Hmter, Beattie, Harper, Talbot. Hamilton. Vil- joen, Johnson, Whymark, Woods. FC Twente: Ardesch, Van lerssel. Drost, De Vries, Oranen. Thijssen, Van de- Vall, Notten, Bos, Zuidema, Pahlplatz. i (midden) brengt FC Twente op winst. DEN HAAG - De eerste wed strijden In de eerste ronde van het toernooi om de Europa cup voor Landskampioenen hebben weinig sensaties opgeleverd. Van de „favorieteh" kwamen Celtic en CF Barcelona niet verder dan een gelijkspel, met het verschil dat de Spaanse kampioen dat op vreemde boj dem bewerkstelligde. Bij Celtic Olympiakos Piraeus werd de grlek Vicra, die voor zijn club het doelpunt had gemaakt, twintig minuten voor het einde door de Belgische scheidsrech ter Loreaux van hel veld ge stuurd. Celtic kwam pas tien minuten voor het einde op ge lijke hoop*". Parcelona gi" het rikse Vërt L'nz m 0-0 houden en zag 'ops- rer Marcial door de sche dr.rechter van het ve'd gezonden. Cruyff en Neeskens speelden in deze wedstrijd een onopvallende rol. Wel had Cruyff grote moeite zich t.o.v. de scheidsrechter te beheer sen. Het Hongaarse Ujpest Dozsa behaalde een verrassende zege in Bulgarije op Levski Sparlak Sofia: 3-0. Leeds United- dat het in de Engelse competitie slecht doet, won voor eigen pu bliek ruim van FC Zürich: 4-1. Allan Clarke was met twee doelpunten de grote man. Anderlecht leek in Tsjechoslo- wakije legen S'ovan Brat's'ava een forse n'der'aag teeemoet te gaan. Bij de pauze ha-L'en de Belgen reeds een a er- stand van 3-0, maar in de tweede helft slaagde de ploeg van Rensenbrink er in twee treffers te maken. De Tsjechen scoorden na de rust nog één maal. Saint Etlenne won op eigen terrein van Sporting Lissabon met 2-0 en Rich Chorzov hield in het Noorse Slavanger het plaatselijke Viking op 0-0, Het duel tussen ,,dc kleintjes ,,Lu Valetta en HJK Helsinki eindigde in een zege van 2-0 voor de Maltezers. 'De hoogste score van woens dag in de strijd om de be langrijkste Europa Cup werd door Feyenoord op het bord gezet. Het Noord-Ierse Colerai ne verloor in Rotterdam kans loos met 0—7. Bekerhouder Bayern MUnchen en de winnaar van de Europa cup voor hekerwinnaars, het Oostduitse FC Magdeburg zijn vrijgesteld voor de eerste ron de.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15