Hl Gewonde agent uit ziekenhuis Haagse voorlichters stonden voor vuurdoop Êciddc6ovmmi „Aandacht struikrovers verslapte geen seconde" Feestelijke Damascus-Amsterdam Als u het er écht goed van neemt, laat u een heleboel staan. Eet minder maar lekker. Echte boter. De 55Jan Thijsvan het politiekorps b'Y DONDLRW.G 19 SliPiKluBER 1974 PAGINA 13 DEN HAAG - Hoofdcommissa ris dr. C. N. Peijster van de Haagse politie heeft gister middag gezegd dat de toe stand van de bij de actie in de Franse ambassade in de borst geschoten politieagente Remmerswaal "goed" is. terroristen in de arm werd geschoten. Hij mag binnen kort het ziekenhuis al weer verlaten. De hoofdcommissa ris zei dit op een bijeen komst in het hoofdbureau van politie, voor al het bij de gijzelingsactie ingezette poli tiepersoneel. Ook burgemees ter Marijnen, die tijdens de gijzelingsaffaire zijn zetel naar het hoofdbureau had verplaatst, was hierbij. Mr. Marijnen zei zich bij alle opluchting over de afloop van de zaak toch ernstig ge kwetst te voelen in zijn rechtsgevoel, omdat de ter roristen uit ons land de vrij heid tegemoet hadden kunnen gaan. „Waar halen we de techniek vandaan om beide te doen: de bevrijding van de gegijzelden en de berech ting, het in handen krijgen van de bandieten". Hoofdcommissaris Peijster zei dat bij het Haagse politieper soneel gekozen is voor inte gratie van de vrouwelijke agenten. Die zijn dan ook evenals hun mannelijke col lega's gewapend, en zij lopen dezelfde risico's. „Deze zaak geeft geen enkele grond om dit beleid te veranderen", al dus de heer Peijster. „De vrouwelijke agenten zouden een dergelijke verandering ook niet wensen". in de anse ambassade zijn door je huishoudelijke dienst vai. de Haagse politie aan de op wacht staande agenten 1450 diepvriesmaaltijden. 15.000 koppen koffie, 3.000 flessen frisdrank en 10.000 broodjes uitgereikt. Burge meester Marijnen kreeg van deze dienst een half pond pijptabak. De Franse ambassadeur graaf Jacques Senard met echtge note; de diplomaat in hart en nieren, die tijdens de 100 uren durende gijzeling zelfs zijn kolbertje niet uit deed. Drs. Groskamp na 100 uur gijzeling: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Het waren gentlemen-struikrovers, maar on danks dat heb ik me alle uren van het gijzelingsdrama voort durend door de dood bedreigd gevoeld. Geen seconde verslap te de bewaking van de Japanse terroristen". Met deze woor den schetste gistermiddag drs. W. H. Groskamp (54) de gela den sfeer waarin hij met nog tien gegijzelden en de terroris ten in de kamer van de Franse ambassadeur was opgesloten. Drs. Groskamp vertelde 's middags zijn verhaal en maakte daarbij een opvallend ontspannen indruk. In zijn flat aan de statiigeHaagse Alexander Gogelweg zei di recteur Groskamp van Total Nederland: „Ik stond vrijdag net op het punt om de Franse ambassade na een bespreking met de ambassadeur te verlaten, toen ik in de hal door een Japanner met pistool en handgranaat werd gedwongen weer de kamer van de ambassadeur binnen te gaan. Daar bleken nog tien gegijzelden te zitten. In de kamer moesten we een zware boekenkast voor de deur zetten. Onze papieren werden afgenomen, waarscchijnlijk om te kijken welke nationaliteit we bezaten. Ik begreep eerst niet waarom ze mijn papieren moesten hebben en verstopte voor de zekerheid mijn sigaret tenkoker, waaraan ik zeer gehecht ben. Maar het bleek al gauw dat die Japanners geen gewone struikrovers waren". „Ze hielden ons constant onder schot. We mochten wel met el kaar praten en hebben op een gegeven moment nog overwo gen om te ontsnappen, maar dat was onmogelijk. De terroris ten maakten,ons in gebrekkig Engels duidelijk wat hun be doeling was. Nadat hun eerst gestelde ultimatum was verlo pen, geloofde ik. dat ze ons niet zo gauw zouden neerschieten. Ze waren alleen geïnteresseerd in ons leven, aan een dood lichaam hadden ze niets. Dat gaf ons moed. Wel schoten ze op onregelmatige tijden door de kamer, maar nooit gericht, dus waarschijnlijk alleen bedoeld om ons vrees aan te ja gen". „Van begin af aan hebben we geprobeerd de Japanners duide lijk te maken dat de twee gegijzelde meisjes weg moesten. De rest van de gegijzelden bestond uit mannen van allemaal boven de 50 jaar. Tegenover de meisjes gedroegen de Japan ners zich wel enigszins galant. Als iemand naar de aangren zende kamer van de secretaresse moest, die met ijzeren prul- lemanden als toiletruimte dienst deed, werd hij gefouilleerd. Gekeken werd of hij geen briefjes meenam voor buiten. De meisjes werden niet gefouilleerd". Ex-gegijzelde Groskamp bracht evenals de andere gegijzelden de gijzel ingsdagen door in een toestand, die het midden hield tussen slapen en wakker zijn. Het enig contact met de buiten wereld al die dagen was voor de gegijzelden het geluld van de telefoon en de voedselpakketten, die pas na 60 uur geac cepteerd mochten worden. Drs. Groskamp was aangewezen om de pakketten op te hijsen. Het pak vlees, dat op een gege ven moment uit het raam werd gegooid, was overigens niet afkomstig van zo'n voedselpakket. Het was vlees, dat de ge gijzelde secretaresse vrijdagmiddag nog niets vermoedend had gekocht voor het avondeten. Het vlees was bedorven en gaan stinken. DOODGESCHOTEN De Franse ambassadeur, Jacques Senard, heeft verklaard, de sterke indruk te hebben dat de leden van het Japanse com mando de gegijzelden zouden hebben doodgeschoten „indien zij geen bevredigende garanties zouden hebben gekregen over de terugkeer van Foeroeja in hun rijen". De ambassadeur gaf gistermiddag grif toe angst te hebben gehad. „Wat vooral indruk op mij heeft gemaakt, is dat de commando's niet slecht simpele moordenaars waren, maar mensen die onder handelingen konden voeren". Ambassadeur Senard verklaarde tevens „vooral lof te willen brengen aan de Nederlandse autoriteiten, die werkelijk alles hebben gedaan met name voor mijn vrouw op het morele vlak". De ambassadeur heeft zelf vrijwel geen rol gespeeld in de on derhandelingen. „Ik was object". Hi jhad tweemaal gecontro leerd door leden van het commando, contact opgenomen met Parijs. Een keerpunt in de onderhandelingen was dinsdag om half ne gen gekomen. Er was ook „even" onderhandeld over de vraag of de gijzelaar® met hun handen in de hoogte de am bassade zouden verlaten. De Nederlandse directeur van de Franse oliemaatschappij „Total Holland" had voorgesteld de ambassadeur dit te besparen, hetgeen de Japanners toeston den. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het werd gisteren bepaald niet de rustige dag die ie dereen de Haagse politle-voorlichters gegund had na vier dagen gij zelingsdrama met veel spannigen en nauwelijks slaap. Vier dagen ook die voor de voorlichters tevens als een vuurdoop gezien moch ten worden: nog nooit in de geschiedenis hadden zij of hun collega's In andere Nederlandse steden te maken gehad met gebeurtenissen zoals die zich vanaf vrijdagmiddag tot dinsdagavond op het Haagse Korte Voorhout in en rond de Franse ambassade hebben afgespeeld. Nico Laterveer en Hans Cazemier die tijdens het drama het leeu wendeel van het voorlichtende werk op zich genomen hebben, beurtelings optredend in de rol van de „Jan Thijs" van de Haagse politie „can we have it in English please?" „auf Deutsch bitte" „la meme chose en Francais s'il vous plait", -^vinden achteraf, dat ze die vuurdoop redelijk doorge komen zijn. „Als zich een der gelijk geval in de toekomst nog eens mocht voordoen zouden we de voorlichting weer op dezelfde manier organiseren als nu ge beurd is", stellen ze onomwon den. Die organisatie betekende niet alleen zorgen dat de pers geregeld op de hoogte werd ge houden van alle zaken die gepu bliceerd konden worden, maar ook de ontelbare telefoontjes van de internationale pers die op het hoofdbureau binnenkwa men zo goed mogelijk verwer ken, een karwei waarmee hoofd inspecteur J. T. de Haan vrij wel onafgebroken bezig is ge weest. De toch al intensieve werkzaam heden werden er niet lichter op doordat over de gang van zaken bij het overleg met de terroris ten geen woord werd losgelaten buiten de deuren van het minis terie van justitie. „Dat gebrek aan informatie van regerings wege heeft de druk op ons on noemelijk doen toenemen", al dus de heer Laterveer. „Vat dit overigens niet op als kritiek, ik weet van deze zaken onvoldoen de af om te kunnen zeggen of informatie vanuit die hoek mo gelijk geweest was". Zeker voor de twee voorlichters Is in elk geval, dat toen de infor matiestroom stopte, de pers op grote schaal ging speculeren. Dat was niet ongevaarlijk, om dat de terroristen die specula ties via de BBC ook te horen kon krijgen. Voorbarig Zwaarder nog dan aan speculaties hebben de Haagse voorlichters getild aan de uitspraken van een zegsman van Schiphol, die dinsdagmiddag vroeg al bekend maalde dat het einde van het gijzelingsdrama elk ogenblik verwacht mocht worden. „Op dat moment was die publikatie zeer voorbarig. Bovendien werd er zo'n sfeer van koortsachtige activiteit geschapen die ook via de radio doorklonk. Terwijl er juist een bepaalde verhouding moest groeien die onder geen voorwaarde verstoord mocht worden", aldus de heer Later veer. „In dergelijke gevallen zal het in de toekomst duidelijk moeten zijn dat er maar één punt kan ijn waar voorlichting gegeven wordt, en dat is bij AMSTERDAM/DAMASCUS - Pim Sierks, chef-vlieger van Transavia en gezagvoerder van de Franse Boeing 707, zijn tweede vlieger Ruud van der ZwaaJ en de Engelse boordwerktuigkundige Barry Knight hebben aan hun op dracht voldaan. Zij hebben de vier Japanse terroristen in het Midden-Oosten in Da mascus afgezet. Maar er is meer: zij hebben tijdens een rustige vlucht weten te bereiken, dat de Ja panners het losgeld van 300.000 dollars in het toestel hebben achtergelaten, en ook twee pistolen, die deze uit Den Haag hadden meegeno men. „We hebben de hele wereld moeten afzoeken naar een bemanning", zei premier Den Uyl gisteravond, „maar we vonden ze in eigen land. Deze mannen verdienen alle lof". Ieder kwartier hebben zij zich tijdens de vlucht Amster dam-Aden-Damascus aan Amsterdam gemeld. Daarbij hebben ze ook verteld, dat de Japanners, toen ze niet in Aden mochten blijven, zeer terneergeslagen waren. Van die stemming heeft de be manning gebruik gemaakt, om rustig met ze te praten en daarmee schiepen ze wel licht de sfeer, waardoor de terroristen afzagen van het losgeld. De bemanning stond erop, de Boeing zelf naar Amsterdam terug te vliegen. Vanmorgen stapten ze weer fit in het toestel, na in Damascus te hebben gerust. In Amster dam zou hen een waardige thuiskomst bereid worden, dat stond bij voorbaat al vast. Alles is betrekkelijk KRANTENKOPPEN en korte nieuwsberichten uit Hilversum hebben door hun beknoptheid soms het euvel, dat mensen zich blij gemaakt zien (achteraf!met een dooie mus. Neem de headline van Prinsjesdag 1974 „Iedere Nederlander behoeft 150 gulden minder belasting te betalen". Ook op dit leuke bericht zal van toepassing blijken, dat alles op dit ondermaanse betrekke lijk is. Wamt als-mede ten gevolge van de aardgasprijs strak® lonen en prijzen omhoog gaan, betaalt de burger automatisch meer loonbe lasting en B.T.W. Als alcohol, tabak, benzine en andere weelde-arti- kelen wat meer aan de accijns-kassa van minister Duisenberg moe ten afdragen, is dat indirect ook een belastingverzwaring. Over het directe gevolg van een hogere aardgasprijs zwijgen we dan nog maar liever. WAAR BLIJFT dat door een milde beslissing inzake het schrijventa- rief bij loon- en inkomstenbelasting het percentage van die belas ting wat omlaag gaat. Maar: men zou de slagzin van de miljardennota beter als volgt kun nen vertalen: „Iedere Nederlander behoeft 150 gulden minder te be talen dan het door andere oorzaken toch hoger wordende fiscale of fer totaal-generaal zou zijn, wanneer over de eerste drieduizend gul den van het schijventarief niet 20 maar 25 procent zou zijn gehe ven". WEDDEN DAT VOLGEND JAAR menigeen denkt: „Minister Duisen berg lijkt wel een restaurant-directie die aankondigt: Bij ons goed koper dineren; want hoewel het vleesgerecht duurder is, hebben we de prijs van de soep verlaagd. We hadden voor het menuutje dat vorig jaar 12,75 kostte, 14,- kunnen rekenen en we maken er maar dertien-en-een-halve gulden van". Ergens een kwestie van verkoop-techniek! Een belangrijk voorbehoud MINISTER BOERSMA LAAT in de memorie van toelichting op de begroting van Sociale Zaken blijken voorstander ervan te zijn, dat ook in 1975 de loonvorming gericht wordt op onderlinge toenadering van de hoge en lage inkomens. Een soortgelijk geluid viel trouwens te beluisteren in onderdelen van troonrede en miljardnota. Wat het benutten van de ruimte voor reële loonsverbeteringen betreft, valt tegen de wens van minister Boersmn weinig in te brengen; de sociaal-economische ongelijkheid is binnen het raam van een gezon de welzijnspoliitiek te groot. Dus ldgt voor de hand dat van reële ruimte de minder-bedeelden een wat groter aandeel krijgen. Wel mag van de overheid dan verwacht worden, dat ze ook naar mid delen gaat zoeken om de welvaarstverschillen voor werknemers en 6terke en de zwakke bedrijfssectoren tot redelijker proporties pro beert terug te brengen. Per slot van rekening kan niet iedereen bij Philips, Shell en de Hoogovens werken. BIJ LOONCOMPENSATIE vanwege prijsverhogingen ligt het al wat moeilijker. Door de vloer voor het compensatie-bedrag wat te ver hogen, kan de overheid ervoor zorgen dat vooral de kleinste inko mentrekkers niet de dupe van prijsverhogingen (soms veroorzaakt door hogere lonen voor andere werknemers!!) worden. Dubieuzer wordt de eis, dat er voor dit soort loonsverhogingen ook een duide lijk plafond wordt voorgeschreven. Dan zou het middel van de prijs compensatie voor andere doelen worden gebruikt. In het verleden hebben wij diverse malen erop gewezen, dat bij de prijscompensatie voor middengroepers fiscus en sociale premies soms zoveel van de compensatie opeisen, dat het netto-resultaat ver onder de reële doorsnee-compensamitie komt te liggen. DE OVERHEID ZIET DIT KENNELIJK IN; want ook minister Boersma maakt nu het voorbehoud dat bij het systeem van centen en-procenten, van vloeren en plafonds, de xonsequenties van ons fis caal systeem en van de sociale verzekeringspremies niet over het hoofd mogen worden gezien. Hoe ingrijpend die consequenties kunnen zijn, hebben „gewone" werknemers kunnen ontdekken, toen ze zagen wat er netto van bij zondere uitkeringen (vakantietoelage) of overwerkgeld overbleef. Ki,y zonno c~; opklaringen bewolking mot ^sneeuw 7yü onweer 19 temperaturen ■w-w warmtetront -r~r kou-front -► windrichting ion luchtdruk in minibaren H hoge-drukgebied L lage-drii<gebiod verpiaatsingsrichting DE BILT Het hogedrukgebied, dat gisteren en vandaag het weer bij ons gunstig beïnvloed de, verplaatst zich naar de Golf van Biscaje. Tussen dit hoge drukgebied en een boven het midden van de oceaan trekt over de Britse eilanden een front naar het zuidoosten. Dit front zal ons land in de nacht en ochtend met geen of nauwe lijks regen passeren. In de loop van vrijdag wordt de gunstige invloed van het volgende hoge drukgebied merkbaar. In Mid den- en Zuid-Frankrijk en het Alpengebied is het deze dagen minder mooi weer. Veel bewol king en plaatselijk is veel regen gevallen. Maar in die streken zal het weer de komende dagen verbeteren. Vooruitzichten voor zaterdag: Zonnige perioden, ook korte tijd regen en maximumtemperatu ren omstreeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0-7 Min.temp.: omstreeks 11 graden. Max.temp.: omstreeks 17 graden. Kans op'een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEIM Amsterdam Da Bilt Deelen Eeldo Eindhoven Den Helder Luchth. Rld. Twente VllssInRcn Zd.-Limburg Abordoon Brussel Frunkfort fieh. bcw. Parijs Spilt tslanbocl New York TclAvlv Timmerfabriek in Leiden sluit: ontslag voor 30 man Lelden De directie van Ha- wa-hou'l chnick tlmne ,a- briek te Leiden heeft beslo ten het bedrijf te sluiten. De 30 werknemers is ontslag aangezegd. De ongunstige fl- rpr„Hntpn h'-hbon volgens de directie tot het sluitlngsbeslult geleld Aan het merendeel van de werknemers is vervangende werkgelegenheid aangebo den. Met de ondernemings raad en de vakorganisaties is overeenstemming bereikt over een sociaal-p'an. De be trokken werknemers zijn op de hoogte geslld. Getracht t zal worden de Hawa-paten- J ten bij een ander bedrijf on- I der te brengen, aldus een communiqué van de directie.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13