I Landbouwprijzen met wel meer dan vier procent omhoog v- Tsjechische delegatie in Rome Britse liberalen willen een doorbraak tweepartijenstelsel FRELIMO WIL VOORZICHTIG HANDELEN MET BUURLANDEN Besprekingen DAF en Volvo afgerond Komtu morgen nog? amro bank g) Hogeschool Heerlen wil heilzaam blijven werken voor kerk en bisdom Korte metten Perscommentaren op troonrede en miljoenennota Meneer Hageman met uw spaarboekje. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 LEiDSE CjUi:A. BRUSSEL Terwijl op de stoe pen van het Brusselse Charle- mangnegebouw Ierse, Belgische en Italiaanse boeren demon streerden om begrip te vragen voor hun problemen; begonnen de Europese landbouwministers gistermiddag aan een beraad dat twee of drie dagen zal du ren en dat moet leiden tot be sluiten over onder meer een tus sentijdse prijsverhoging voor de landbouwprodukten. Tegen de avond was er nog geen erg duidelijke tekening in de standpunten van de verschillen de delegaties. Toch meende men in Brussel dat, als deze landbouwvergadering achter de rug is, de prijzen met meer dan de door de Europese Commissie voorgestelde vier pot. verhoogd zullen zijn. In de nacht van maandag op dinsdag eiste het Europese Parlement een prijs verhoging van zes pet. De Franse delegatie heeft in Brussel al verklaard dat een verhoging met vier pet. een be lediging voor de boeren zou be tekenen. Ook de Belgische be windsman heeft een veel hoger percentage, namelijk 8, ge vraagd. Het Nederlandse stand punt in de landbouwraad is tot dusverre dat een prijsverhoging met vier pet. (het commissie voorstel) voldoende is. Europees commissaris ir. P. Lar- dinois heeft de landbouwraad in Brussel voorgehouden dat het gehele, door hem voorgestelde pakket van maatregelen, in de praktijk het Lnterventieniveau voor een groot aantal landbouw produkten gemiddeld met zeven tot acht pet. omhoog brengt. In dit pakket bevinden zich, zoals bekend, behalve het voorstel voor een prijsverhoging met vier pet, ook een aantal taire maatregelen, structuur- voorstellen en een voorstel om de melk- en rundvleesprijzen voor het komende seizoen al op 1 februari van het volgend jaar te laten ingaan. (Van onze correspondent Roger verkiezingsmanifest daar geen Simons) LONDEN De Britse Liberalen, die in de verkiezingen van 28 fe bruari meer dan zes miljoen of ruim 19 procent van de stem men kregen, maar desondanks slechts 14 van de 635 Lagerhuis zetels veroverden, willen een systeem van evenredige verte genwoordiging tot stand bren gen in de plaats van een kies stelsel dat even onrechtvaardig als ondemocratisch is. Zij ver klaren ditr in een verkiezingsma nifest dat vandaag gepubliceerd werd, ook al blijft de datum van de nieuwe vervroegde ver kiezingen vooralsnog onbekend. Partijleider Jeremy Thorpe her haalt in dit manifest zijn waar schuwing van de laatste weken, dat het voor Groot-Brittan- nië in de aanstaande verkiezin gen erop of eronder is. Alleen de liberale politiek om het Ver enigd Koninkrijk weer eensge zind te maken, zou het land kunnen rediden uit zijn grootste crisis in vredestijd sinds 1931. Thorpe zei gisteren op een pers conferentie: ,,In de komende verkiezingen zullen wij vechten om een einde te maken aan het twee partijen-systeem, waarin de partijen van het kapitaal en de partij van de vakbonden el kaar afwisselen met tegenstrij dige doctrines. In onze verkie zingscampagne zullen wij ijve ren voor een bredere regering dan die welke ons land gehad heeft sinds de oorlog. Wij steu nen op de zes miljoen stemmen, die we vorige keer gekregen hebben en werpen dit maal bij na 100 kandidaten meer in het strijdperk. We zijn beter geor ganiseerd en beter voorbereid. Ons doelwit is een totale door braak". gewag van. Op de vraag of een Britse kiezer, die een coalitiere gering verlangt, liberaal moet stemmen, antwoordde Jeremy Thorpe: „Ja, voor een regering die beantwoordt aan de verlan gens van het land". Thorpe schijnt echter nog steeds scherp gekant tegen een accoord met de conservatieven of de socialis ten. ^qr Hij is vijf maanden oud en zijn naam is Little Lion. Hij woont in Vllliersdorp in Zuid-Afrika. En voor de eerste maal in zijn kor te leven maakte hij kennis met de sneeuw. Naar zijn snuit te oordelen vond de Kleine Leeuw Kunstenaars doen beroep op Kremlin MOSKOU (RTR) - Een groep abstracte schilders heeft een be roep op het Kremlin gedaan de onbekende mannen die 'n kunst expositie zondag openbraken, te straffen. Zij vroeg voorts om politiebescherming bij een twee de poging tot het houden van een tentoonstelling in de komen de weken. LOURENCO MARQUES (RTR) De overgangsregering van Mozambique, die dezer dagen zal worden gevormd, wil een te rughoudend beleid van niet-in- menging voeren ten aanzien van de door blanke minderheidsre geringen overheerste buurlan den Zuid-Afrika en Rhodesië. Dit verklaarde een van de Fre- Hieronder volgt een samenvatting van een aantal commentaren van landelijke dagbladen op troonrede en miljoenennota. De plannen van de regering mo gen aldus N.R.C.-HANDELS BLAD gerechtvaardigd zijn, zij kunnen een extra inflatie-im puls opleveren als minister Dui- senberg er niet voor zorgt in de monetaire sfeer beperkende maatregelen te nemen. De rege ring zal er scherp op moeten toezien, dat de bedrijvigheid niet op een gegeven moment weer doorschiet in nieuwe over spanning. HET PAROOL constateert een ge brek aan evenwicht tussen de aanpak van de werkloosheid en de bestrijding van de inflatie. "Nu de machtigingswet aan het einde van dit jaar verdwijnt, hangt de verwezenlijking van het uitgestippelde beleid in feite weer af van wat werknemers en werkgevers er straks aan de on derhandelingstafel van maken. En dat is, gezien de alweer groeiende spanning aan het so ciale front, niet iets om erg op timistisch over te zijn", aldus dit onafhankelijk socialistisch K.V.P. en A.R.P. afhangen of dit collectivisme werkelijkheid zal worden", aldus dit liberaal Volgens het FINANCIEEL DAG BLAD kan het kabinet Den Uyl niet als gevolg van een door haar gevoerd beleid maar door de toevallige uit het buitenland afkomstige verhoging van de aardgasprijzen zich een verho ging van het uitgavenniveau veroorloven. "De extraverho ging zou de regering beter kun nen gebruiken voor een werke lijke verlichting van de lasten op het bedrijfsleven. Daardoor kan ook de werkloosheid doel matiger bestreden worden", zo meent dit blad. He* socialistische VRIJE VOLK juicht: "De bede is uit de Troonrede verdwenen, maar de zegen is niet uitgebleven". Vol gens dit dagblad staat Neder land er uitstekend voor. "Het kan niet op, o.a. dank zij de ge stegen inkomsten van het aard gas. Kom daar in landen als Engeland en Frankrijk eens om". Het blad ziet één zeer sombere wolk: de werkloosheid. En die wordt een doorn in het vlees voor de regering. "Haar te voorbarig optimisme, haar te grote zelfvertrouwen wordt door de feiten gelogenstraft". Het ALGEMEEN DAGBLAD juicht allerminst. "Het is nu wel levensgroot en scherp uitge tekend hoe vadertje Staat met zijn rode pet op uitmaakt hoe ons nationaal inkomen moet worden verdeeld". Het b'ad waarschuwt dat dit zal leiden tot vergroting van de bestaande politieke spanningen en „het zal van het gedogen van de confes sionele regeringspartners He* ECONOMISCH DAGBLAD zet een groot vraagteken achter de oplossing die de regering gevon den heeft voor de strijd tegen de werkloosheid en de inflatie. Dit omdat, aldus het blad, een zo globale maatregel als stimu lering van de vraag op korte termijn niet kan leiden tot een strukturele verbetering van de arbeidsmarkt. En ook omdat de kans op succes tot vermindering van de loonstijging volgend jaar in hoge mate onzeker is.... De VOLKSKRANT noemt het op merkelijk dat troonrede en mil joenennota niet gewagen van belastingverhoging en dat waar behoudender kabinetten de be lastingdruk regelmatig opvoer den. Een wonderlijke verande ring met als oorzaak de rijker toevloeiende aardgaswinsten. Het eigen progressieve gezicht van het kabinet komt bovendien tot uiting in een sterke verho ging van de uitgaven voor wel zijn en onderwijs. De Volks krant meent dat, voor de voor standers van het kabinet, de aantrekkelijkheid vooral hierin bestaat dat dit kabinet trouw blijft aan zijn progressieve doel stellingen. limoleiders, Joaquim Alberto Chissano, die naar alle waar schijnlijkheid premier van deze overgangsregering zal worden, gisteren op zijn eerste perscon ferentie in Lourenco Marques. Het Frelimo voert een beleid van niet-inmenging in de zaken van andere landen en heeft niet de pretentie de Messias van de we reld te zijn. „Wij zijn alleen overtuigd van de juistheid van ons beleid voor Mozambique". De economie van Mozambique is op het ogenblik nog sterk afhan kelijk van deze twee buurlan den. De havens Beira en Lou renco Marques zijn belangrijke uitvoerhavens voor respectieve lijk Rhadesië en Zuid-Afrika en veel Mozambikanen werken in de Zuidafrikaanse goud- en ko lenmijnen. Amerikaanse dienstweigeraars op vrije voeten WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse minister van justi tie Saxbe heeft opdracht gege ven ongeveer honderd Amerika nen die nu gevangen zitten we gens ontduiking van de dienst plicht, voorlopig op vrije voeten te stellen. Ze zuLlen onmiddellijk naar huis kunnen gaan, in af wachting van de beslissingen die een speciale presidentiële raad voor gratieverlening in elk individueel geval zal vellen. Het besluit van Saxbe geldt alleen de ongeveer honderd dienstwei geraars in burgergevangenissen, en niet de ongeveer 700 mannen in militaire gevangenissen. Nieuwe VN-leden NEW YORK (AP) De algeme ne vergadering van de Verenig de Naties heeft met algemene stemmen Guinee Bissau toegela ten tot de volkerenorganisatie, evenals Bangladesj en Grenada. hi Zweedse handen (Van onze correspondent) EINDHOVEN De besprekingen van DAF met Volvo zijn rond. Volvo gaat voor 75 procent deel nemen in de DAF-Car BV, de personenautofabriek van DAF. Reeds in 1972 werd een samen werkingsovereenkomst met Vol vo AB in Goteborg gesloten, waarbij Volvo een aandeel van 33 pet. in Van Doorne's perso nenautofabriek verwierf. Inmiddels is dit aandeel dus ver groot tot 75 procent. De reste rende 25 procent zijn in handen j van DSM, de Nederlandse staat dus, met 10 procent, en (15 pro- I cent) in handen van DAF-Hol- ding. Mocht DAF-Holding buiten om ook die 15 procent verko pen, dan is eerste mogelijke ko- per DSM, De geleidelijke groei van de afzet zoals de DAF personenauto's die hebben gekend, resulteerden in een produktie van 100.000 stuks in 1973. Die groei is ech ter vrij abrupt onderbroken. Het jaar 1974 zal voor de DAF- fabrieken, gezien de flinke voor raad, betekenen dat niet meer auto's behoeven te worden ge produceerd dan 70 tot 75.000 stuks. „We hebben reeds voor 58 dagen werktijdsverkorting moeten aan vragen. Hopelijk blijft het daar bij, want we werken weer 5 da gen per week in Born". Dat zei gistermiddag de heer Martin van Doorne, een van de direc teuren van de DAF-fabriek. Hoe groot de verliezen zullen zijn? De heer Van Doorne: „Het valt in de zeven cijfers over de eer ste helft van 1974". De 6300 man die bij DAF-Car BV op het ogenblik werken zijn wat hun toekomst betreft wel verze kerd, zeker nu het contract met de Volvo praktisch rond is in januari van het komend jaar wordt het definitief bekrachtigd. Noch in België noch in Neder land hoeven ontslagen te vallen. Ulrike Meinhof uit rechtszaal verwijderd BERLIJN (DPA) Bij het begin van de derde dag van het pro ces tegen drie leden van de Baader-Meinhofgroep is Ulrike Meinhof gistermorgen op last van de president van de recht bank in West-Berlijn uit de rechtszaal gezet. De 39-jarige anarchiste weigerde een woord te zeggen. Nadat zij met een poot van haar stoel op de grond was begonnen te stam pen, gelastte de president haar verwijdering. Sinds vorige week vrijdag is Ulrike Meinhof in hongerstaking uit protest tegen de „speciale behandeling van politieke gevangenen". ADVERTENTIEI Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op "tnieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 7j%. „Wij gaan door met de oprechte intentie een instituut te zijn, dat heilzaam werk levert voor de kerk, ook die van het bisdom Roermond. Wij moeten de eigen verantwoordelijkheid van de theologie blijven nemen. Wij moeten daarbij de autoriteit van de verschillende instanties, met name die in Rome van het Ne derlandse bisschoppencollege en van de plaatselijke bisschop zo serieus nemen, dat wij nagaan welke objectieve kritiek in hun besluiten ten aanzien van de HTP gelegen is. Dit zei de rector van de Heerlense Hogeschool voor Theologie en sentoren dr. J. Bosch bij de opening van het collegejaar. De situatie van de HTP wordt volgens dr. Boch onduidelijk, „doordat de verhouding tot de bisschop en de verhou ding tot Rome onontwarbaar dooreen gemengd zijn". Vol gens dr Bosch ligt de oor zaak daarvan in twee zaken: allereerst „het betreurens waardige feit van de polari satie en vervolgens,,de zorg, die Rome heeft over de richting waarin de Neder landse kerkprovincie zich ontwikkelde". Dr. Bosch con stateerde hier onder meer, dat „grote verantwoordelijk heid ligt op de schouders van hen, die het schier onmogelijk het schier onmogogelijk ma maken, dat men zich elders 'n meer genuanceerd beeld vormt van wat er in Neder land gebeurt". Overde verhouding tot de ker kelijke overheid na de op richting van het nieuwe grootseminarie te Rolduc zei dr. Bosch „Wie zonder ver der nadenken en zonder te omschrijven, wat hij doet, de onafhankelijkheid procla meert, doet de oriëntatie van de HTP wezenlijk verande ren". Want zo yerklaarde hij, „Ge doelstelling van de HTP is het pastoraat en de opleiding daartoe. „Een instituut als het onze kan zich daarom niet onaf hankelijk opstellen". De HTP aldus dr. Bosch moet „en qua mentaliteit en qua structuur en qua opleidings programma ook een kerke lijk instituut zijn. Slechts in dit perspectief kunnen we praten over nuancering en als verscheidenheid van ver antwoordelijkheid, plurifor miteit enz." Over de toekomstmogelijkheden van de afgestudeerden van de HTP in het bisdom Roer mond, zeri dr Bosch, dat de bisschop van Roermond hen zal behandelen als komende van gelijk welke ttheologi- sche opleiding, zij het wel met 'n bijzonder kritisch oog. Maar de HTP heeft een brede re actieradius dan alleen Limburg. Verschillende afge studeerden vonden reeds in andere diocesen en werkkring en de HTP - aldus dr Bosch -wordt terechtgezien als een instituut dat ook op nationaal niveau betekenis dient te heb ben. Hij merkte hier ook op, dat de participerende re ligieuze congregaties de HTP ook als priesteropleiding blij ven beschouwn. Over de verhouding HTP-Ro- meinse instanties merkte dr. Bosch op, dat de congre gatie voor het onderwijs de concentratie van de theolo gische opleidingen als een goede zaak beschouwt. Deze dienen echter aan een aantal voorwaarden te voldoen en over de vervulling daarvan bestaan twijfels, aldus dr Bosch. Reeds bij het eerste onderhoud van HTP met Rome bleek een grote be- zorgheid over de geestelijke vorming. Er was veel waar dering voor het door ons in gediende rapport. Er was echter grote twijfel over de vrijblijvendheid van het aan bod. Het feit, aldus dr. Bosch d>at de keuze voor het pries terschap veelal eerst op la tere leeftijd plaats heeft kon niet overtuigen. Verder moe ten de statuten voor oplei ding en onderwijs geregeld worden overeenkomstig de Romeinse normen. Voor wat betreft de toekomst van de HTP zegt dr Bosch: „Wie ons waardeert, zal onze hulp op prijs stellen". Wie die hulpverlening door de HTP zou interpreteren als 't zou interpreterenals het "vestigen van een bisdom in het bisdom hoort thuis on der de categorie ideologen", aldus dr Bosch, die erop wijst," dat ten opzichte van ideologische kritiek niets ge daan kan worden. „Daar helpt informatie ook niet meer. Misschien op de lange duur nog wel de kwaliteit van het werk en de inzet". KERK EN WERELD Een delegatie van de Tsjechoslowaakse regering onder leiding van Karl Hruza, hoofd van het regeringsbureau voor kerkelijke zaken voert momenteel in Rome besprekingen met het pauselijk staatssecretariaat, met name met mgr. Casaroll, secretaris van de afdeling openbare zaken van het staatssecretariaat. De besprekingen vormen een voortzetting van de onderhandelin gen, die mgr. Casaroli in maart vorig Jaar in Praag heeft ge voerd. Voorwerp van bespreking is de bezetting van zes bisdom men in Tsjechoslowakije, die reeds geruime tjd geen bisschop meer hebben. Andere onderwerpen van gesprek zullen zijn het godsdienstonderricht, de priesteropleiding en het kloosterleven. Vooral op het terrein der priesteropleiding en het kloosterleven zijn de Ipatste tijd de moeilijkheden toegenomen, onder meer door een numerus clausus voor de theologieopleidlng cn gedwon gen sluiting van kloosters. De gesprekken in maart 1973 leidden de mogelijkheid in vier bisschoppen in Tsjechoslowaklje te be noemen. Op het Internationale con gres van christenen en isla mieten te Cordoba in Spanje hebben islamitische sprskers krachtig aangedrongen op meer samenwerking tu- m beide godsdiensten. Beoleit werd ond^r meer een commissie ter bestudering van de theologische verschillen, en een gezamenlijk front tegen het atheïsme.. Ook werd voor gesteld de studieboeken op de scholen te herzien en In het on derwijs voortaan meer aan dacht te schenken aan die pe rioden in de geschiedenis, waarin er groot contact be stond tussen Islamieten en c^-'stonon op cultureel, ^eten- schappelijk en godsdienstig terrein. Het proces tegen de melchi- tische aartsbisschop Hilarion Capucci wegens wapensmokkel van Libanon naar Arabische guerrillastrijders in het door Is raël bezette deel van Jordanië, begint op 20 september. De aartsbisschop werd op 18 au gustus gearresteerd. Het pro ces zal ziin in h°t kantonge recht van Jeruzalem. Tot opvolger van dr. Donald Coggan, de nieuwe aartsbis schop van Canterbury, is tot aartsbisschop van York be noemd brichon S uari Blanch (sc\ van Liverpool. Dr. P is een ..late roening'. V on zijn s.udie op 28-ia- rig' Iceftüd. Voor de oorlog werkte hij op een verzeke ringskantoor. Van 1940 tot 1946 was hij in dienst van de Royal At Force. De Raad van Kerken in Ne- riorimd heeft besloten de lo- denkerken en de plaatsel'jke raden van kerken aan te spo ren zich in te zetten voor de anti-martelingencampagne van Amnesty International. De raad doet zijn aanbeveling en vergezeld gaan van de sugges tie bekendheid te geven aan de brochure „Martelen - niet te geloven", die is samenge steld door een werkgroep waarin Amnestv International, de Raad van Kerken en het Humanistisch Verbond samen werkten, alsmede gemeenten en parochies op te roepen een groep te vormen, die zich in het materiaal verdiept. De meerderheid van het diocesaan pastoraal overleg in het bisdom Den Bosch heft zich uitgesproken vóör voort zetting van hot Landelijk Pasto raal Overleg. Men sn ak de hoon uit, dat allo h' o In de toekomst nan dit nv-rioi» zullen deelnomen n BW"'», dat de pastorale radon van de parochies en de diocesen hun werk zo goed mogelijk dienen voort te zetten. Paus Paulus is vandaag uit zHn zomerverbliif in Castel- pandolfo teruggekeerd naar het Vat'caan. Ziin verblijf in Ca-'elen-vlolfo hooft de paus he ean her7i"n'l"pn van hel c-claaf, dat voor de keu ze van e«i nieuwe nou* »nl wm-'eo ui -«breid met de pa triarch^ der oosterse kerken en leden van de permanente raad der bisschoppensynode.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9