Maximumstraf geëist voor doden agent NIXON WELDRA NAAR ZIEKENHUIS Civiele verdediging 660 min in vier jaar Depressie lokt lange rokken uit Dochter onthult: Kissingers dubbele functie in opspraak Toenemend geweld in Argentinië Akkoord bonden en V. en D. PAGINA 7 Amsterdam, (ANP).- Voor het doodschieten van een 21-jarige agent en opzette lijk zware mishandeling van een 23-jarige mare chaussee heeft de Officier van justitie bij de Amster damse rechtbank tegen een 21-jarige Italiaan 20 jaar gevangenisstrag geëist. Dezelfde maximale straf vor derde hij tegen de 22-jari- ge Franse medeplichtige, die in maart j.l. met twee Italianen uit de gevangenis van Scheveningen was ont snapt. De verdeiger van de Italiaan bepleitte een kor tere vrijheidsstraf; die van de Fransman concludeer.de tot vrijspraak, omdat geen enkele handeling van zijn cliënt tot het schieten heeft geleid. De officier mr. Abspoel zei er zorgvuldig voor te wil len waken dat het medele ven met het slachtoffer niet ontaardt in vergel dingsdrift. In deze zaak is door de daders geweld tot in zijn uiterste vorm ge pleegd. De verdachten zijn, tegen de achtergrond van het grote conflict tus sen beroepsmatige misda digheid en politie, als per sonen niet belangrijk meer, maar slechts als ex- ponenenten van deze crimi naliteit. Het is voor een po litieman, die met levensge vaar een roofovervaller on schadelijk maakt, bijzon der ontmoedigend als zo'n man betrekkelijk korte tijd weer in vrijheid wordt gesteld. En dit temeer als men binnen enekele maan den weer op pad gaat, dat onze gevangenissen zo slecht zijn beveiligd. Hu- manisatie in de gevange nissen voor een levensge vaarlijke crmineel mag niet ten koste van de vei ligheid gaan, aldus mr. Ab spoel. NEW YORK (UPI) Oud-president Nixon zal binnen enke le weken in een ziekenhuis worden opgenomen voor een behandeling van de aderontsteking in zijn bee. Dit heeft zij dochter Julie gisteren meegedeeld nadat zij als gast vrouw in een televisieprogramma was opgetreden. Nixon had eerder het advies van zijn lijfarts Walter .Tkach om zich in een ziekenhuis te laten opnemen geweigerd op te volgen. Julie Eisenhouwer—Nixon sprak berichten tegen dat haar vader onder grote geestelijke spanning zou i staan. Advocaten van Nixon hebben gis teren verklaard dat hun cliënt wegens zijn ziekte geen gehoor kan geven aan de oproep zich persoonlijk bij een rechtbank te melden. Nixon is opgeroepen om op 24 september te worden gehoord in een civiel proces in Santa Ana in Californië, waar het gaat om de vraag of de vei ligheidsmaatregelen voor een bijeenkomst van Nixons vriend, de evangelist Billy Graham, in 1971 terecht waren genomen. Nixon moet volgens de oor spronkelijke oproep de geluids banden en documenten die hier op betrekking hebben meene men naar Santa Ana. Aanklager Jaworski acht het on waarschijnlijk dat zijn eindver slag over Watergate ook een rapport over Nixons rol in de affaire zal bevatten. Acht sena- torgn hadden daarom gevraagd, maar Jaworski heeft geant woord dat hij hiertoe juridisch Julie Eisenhower, dochter van de •- vroegere President Richard M. Nixon, kondigde gisteren aan dat haar vader opgenomen zal worden in het ziekenhuis. WASHINGTON (Reuter) Na het ministerie van buitenlandse zaken heeft ook de perschef van het Witte Huis berichten tegen gesproken dat dr. Henry Kissin- gcr zijn functie van adviseur voor de nationale veiligheid van president Ford zou verliezen. Volgens genoemde berichten had Fords overgangscommissie de aanbeveling gedaan dat aan Kissinger dubbele rol van mi nister van buitenlandse zaken en veiligheids-adviseur binnen de regering een einde zou wor den gemaakt' Perschef John Hushen zei echter dat president Ford de overgangscommissie had opgedragen haar werk zaamheden niet uit te strekken over de samenstelling van de ii staf van het Witte Huis. De Amerikaanse commissie voor buitenlandse betrekkingen heeft eenstemmig besloten een onder zoek in te stellen naar de activi teiten van de geheime dienst CIA in Ghili. Dit heeft senator Frank Church, voorzitter van de subcommissie voor multinatio nale ondernemingen, meege deeld. Church zei dat de commissie na het onderzoek zal besluiten wel ke actie zal worden ondernomen tepen functionarissen die in 1973 ffetmsden dat ae V.S. in Chili niet tussenöelde kwamen tegen de marxistische president Sal vador Allende. De commissie voor buitenlandse betrekkingen besloot een rapport van haar adviseur, Jerome Levinson, ter zijde te leggen waarin deze aan beval acties op grond van mei need te ondernemen tegen Ri chard Helms, oud-directeur van de CIA, en andere hoge functio narissen, aldus Church. Hij zei dat later een besluit zou moeten worden genomen of men zich opnieuw zal bezighouden met de vraag of de minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, de commissie voor buitenlandse betrekkingen heef: bedrogen tijdens hoo-zi*'^ger. President Gerald Ford erkende tijdens zijn persconfo-c" maandag dat de V S. tussenbei de waren gekomen in de Clv- leense politiek tussen 1970 en 1973, maar hij ontkende dat Amerika een rol had gespeeld bii de omverwerping van het bewind van Allende. niet bevoegd is. Suriname Nederlandse militairen veroordeeld PARAMARIBO (ANP) De krijgsraad in Paramaribo heeft dertien Nederlandse dienstplich tige militairen van de troepen macht in Suriname veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De militairen, die gelegerd waren in de grenspost Albina werden ervan beschuldigd na afloop van hun diensttijd geweigerd te heb ben het voorgeschreven uniform te dragen. Volgens een woord voerder van de commandant van de troepenmacht in Surina me zouden ze zich voorts schul dig hebben gemaakt aan „opzet- pleegd door meer dan twee per- telijke ongehoorzaamheid ge- sonen". Drie van de veroordeel de dienstplichtigen ziin be stuursleden van de VVDM. De militairen van het derde pelo ton van de Bravocompagnie werden op 11 juli overgebracht naar Paramaribo, waar ze in voorarrest werden genomen. Negen van hen werden na vier dagen weer op vrije voeten ge steld nadat het onderzoek van de auditeur-militair in Parama ribo was afgerond. Overwinning op het geweld Naast de opluchting en voldoening over de afloop zonderverder bloed vergieten van het gijzelingsdrama bliven de gemengde gevoelens. Premier Den Uyl formuleerde gistereavond op Schiphol kennelijk de gedachten van velen: een paar misdadigers hebben ons land ver laten zonder hun verdiende straf te ondergaan. Toch kan men slchts bewondering hebben voor het wijze beleid dat van Nederlandse zij de is gevoerd en de succesvolle onderhandelingstactiek, die as toege past. Er is geen geweld gebruikt tegen het feitelijk geweld van de drie Ja panse gijzelaars Van Nederlandse zijdeis ook geen geweld uitge lokt door onvoorzichtig of ondoordacht optreden van degende, die buiten de ambassade e operatie tot een goed eind probeerden te brengen. Hoewel menigeen er moeite mee zal hebben: it is een po sitief element in de hele affaier. Immers de bezetters behoren tote en van die vele groepen in onze sa- menlevieng, die zich hebben voorgenomen met geweld datgene ver anderen in die samenleving wat anderen zonder geweld niet lukt. Zij strijden tegen een maatschappij die hun wereldbeeld geweld aandoet, in de letterijke en figuurlijke betekenis van het woord. Dat zij zelf geweld en terreur als middelen zien om hun doel te berieken is de uiterste conseqentie van hun.verkeerdevisie. Zij zouden daar om ook niet verrast zijn met tegengeweld beantwoord te woren, zoals de afgelopen jaren bij verschillende gelegenheden ook gebeurd is. Voor de drie Japannrs moet het toch man of meer een verrassing zijn geweest, dat men hier consequent hun geweld niet met geweld heeft willen beatwoorden. Misschien "is juist daardoor ook van hun zijde het uiterst gedaan om na de eerste schotenwisseling met de Haagse politie verder bovendien:TE VOORKOMEN. 7P En boven dien: Nederland heeft voor alles het leven van de gijzelaars wtillen redden, maar wiet tot elke prijs. Een aantal wisen is resoluut van de hand gewezen: delering van wapens waarmee elders nieuwe ter reurdaden zouen kunnen worden bedreven en het bij het vertrek uit leveren van ook maar eéeén enkele gegijzelde. En premier Den Uyl heeft er a lthans op Schiphol geen twijfel overlaten bestaan, dat Nederland niet terug zou schrikken voor harde maatregelen, in dien de prijs te hoog zou zijn. En danis er nog het zinnige argu ment van DenUyl dat als Nederlandzlch op het allerlaatste mo ment niet aan de gemaakteafspraken zou hebben gehouden en de gijzelaars ,,van de baan zou hebben geveegd", het andere landen onmogelijk zou zijn gemaakt door onderhandeling met terroristen tot een akkoord te komen. Wij kunnen geweld met geweld beantwoorden en terreur met terreur, maar gevreesd moet worden dat we daarmee weinig of niets berie ken. Door te demonstreren dat wij geweld uitsluiten als middel tot oplossing van conflicten lijdenweijnlijk nederlangen, maar boeken we in werkelijkheid de winst die nodig is, om stap voor stap een betere weeld te creeèen. Nood leert bidden VOOR HET VRIJE VOLK bieden troonrede en miljardennota aanlei ding tot een klein grapje: ,,De bede uit de troonrede is verdwenen, mtar de zegen is niet uitgebleven. Het kabinet-Den Uyl heeft de wind mee". Wie even leuk wil zijn, kan Wigbold c.s. wijzen op het Bijbelwoord dat de kinderen van de duisternis nu eenmaal vaak wijzer zijn dan de kinderen vam het licht. Maar bij de zegen welke Het Vrije Volk voélt neerdalen, kan ook i deze waarnemer de ogen niet voor de betrekkelijk kent van dat zc- I gen 1974 sluiten: de werkloosheid welke elfs „een zeer somberen i wolk" wordt genoemd. I Even verder op in het commentaar heet de werkgelegenheid „de I doom in het vlees van de regering", een regering die „haar te gro- i te zelfvertrouwen door de feiten gelogenstraft ziet". Nood leert bidden; wie de feiten gelogenstraft ziet". Nood leert bidden; wie weet liggen Den Uyl en Duisenberg eerdaags stiekem op hun blootje knietjes toch moedig voor hun bed; klaar I voor een bede om de doorn uit hun vlees getrokken te krijgen. I Wie was, toen de bede nog „in" was, ook de patroonheilige bij verlo ren zaken? (Van c moderedactie) AMSTERDAM Men heeft wel eens beweerd, dat de rok- zoom op en neer zou gaan met de conjunctuur. In tijden van voorspoed zouden de rokken kort zijn, bij depressie lang. Als dat uitkomt, is het natuur lijk puur -toeval, maar bij de show van Dick Holthaus heb ik wel eraan moeten denken, want hij geeft vele van zijn kuitbedekkendc modellen een trieste armoe- en crislsallure mee. Dat slaat natuurlijk In geen enkel opzicht op materia len of afwerking, maar enkel op de sfeer en kleur van het ontwerp. Een lang toilet, of het nu een mantel een jurk of een pakje is, krijgt iets droefgeestigs, als de taille wordt verwaarloosd en dat is nu juist wat Holthaus vrij vaak doet. Een lange, ge geerde rok met een lange blou se ziet er eigenlijk alleen leuk uit met een ceintuur. Men moet Holthaus trouwens nage ven, dat hij die ceintuur er vaak wel bij laat dragen. De meeste mantels zijn lichte lijk klokkend van boven af aan. Gaat de sluiting niet tot beneden door, en is het onder ste deel dus dicht zoals een rok, dan hebben we te maken met een hoesjurk, de nieuwste versie van de robe manteau. Er wordt meestal een blouse onder gedragen. Een bloes gaat heel vaak samen met een lange smalle sjaal van dezelf de zijde, die eenmaal om de hals wordt geslagen en met beide einden lang en mismoe dig neerhangt. Hetzelfde geldt voor de gehaakte wollen sjaals, die bij de ronde ge haakte mutsjes horen. Is er een wollen noch een zijden sjaal, dan hangen er toch ten minste een paar vossen om de hals. Gewoonlijk zijn die inge- verfd in de kleur van het kle dingstuk. Een typerende lijn, waarvoor de inspiratie aan St. Laurent is ontleend, heeft een licht klok kende, heel flauwtjes gemodel leerde voorkant, en een rug, waarvan de ruimte even boven de taille an een bovenstuk is gerimpeld. Dat de feestkleding me aan zienlijk beter beviel dan de dagkleding, heeft veel met de warmere, vrolijker kleuren te maken. Bovendien makt het niet zoveel uit als een toilet van transparant chiffon geen taille heeft, want men ziet ter dege dat de figuur eronder voortreffelijk geproportioneerd is. Dat figuur eronder kan ge huld zijn in een slipje en ver der niets, ofwel in een lichte pantalon met een zilveren ket tingceintuur om het middel. Wie geen mannequinfiguur heeft, hoeft zich daardoor niet te laten afschrikken; tenslotte kiest iedere vrouw haar eigen dessous. De avondrok met prachtig gedessineerde blouse en een sjerp in de taille, of met een jasje met glinsterbor- duursel, is praktischeren n iet minder mooi dan de avondrobe aan én stuk. De hoofdkleuren van de collec tie zijn donker: donkerbruin velours, zwart fluweel of chif fon, bronsgroen loden, bruine, of grijze tweed. Er kan daarbij een blouse komen in wit, ecru, zalmkleur of kobaldblauw, oranjerood blijft gereserveerd voor de avond. Welvaart vaak Premier Den Uyl: gepaard met misdadigheid De acht jaar oude Deidre Conaghan werd wreed aan het geweld in Noordd-Ierland herinnerd, toen haar vader, rechter Roger Cona ghan, voor haar ogen doo scherpschutter van het Ierse Republi keinse Leger doodgeschoten werd. Zij wordt hier begeleid door een onbekend familielid, toen ze haar vader op zijn laatste gang volgde. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG In een tv-lnter- view met Achter het Nieuws (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG.- In de komende vier jaar (1975 t/m 1978) wil de regering ruim 660 miljoen gulder uitgeven voor de civiele verdediging. Dat blijkt uit de nota van minister De Gaay Fortman (bin nenlandse zaken) die gisteravond werd aangebo den aan de tweede kamer. Tegen de achtergrond van mogelijk oorlogsgeweld onderscheidt de nota van de regering drie hoofd gebieden. waar aandacht voor de ciele verdedi ging noodzakelijk is: - Het beschermen van de bevolking., - Het voortzetten van het bestuur., - Het instand houden van het sociaal economisch leven. In de nota gaat de minister er van uit, dat de ci viele verdediging niet alleen gericht moet zijn op het bestrijden van rampen in oorlogstijd, maat evenzeer van calamiteiten in vredestijd, zoals na tuurrampen. en technische of industriële calami teiten. Voor zover er voorbereidingen getroffen moeter worden ter bescherming vam burgers in oorlog somstandigheden, dier.en deze zoveel mogelijk af gestemd te zijn op oorlogshandelingen, waarir conventionele wapens worden gebruikt. Daarnaast moet echter ook rekening gehouder worden met de mogelijkheid van een beperkt fc- bruik van andere wapens. Een civiele verdedi ging echter, die vrijwel geheel is afgestemd op het overleven van atoomaanvailen, acht de mi nister minder zinvoi, omdat tegen dergelijke aam- vallen toch geen kruid gewassen is. heeft premier Den Uyl gister avond gezegd dat welvaartstoe neming vaak gepaard gaat met bepaalde vormen van misdadig heid. Het kabinet wil deze maatschappelijke factoren zo veel mogelijk zien te bestrijden en daarom stelt de reRering het welzijn van de mensen voorop. Hét gaat om veranderingen in de samenleving om mensen aan basis meer verantwoordelijkheid te geven, zodat er minder be hoefte zal ziin aan agressief ge drag, aldus Den Uyl. Hij deed deze uitlating als toelichting op de passage in de troonrede waarin bijzondere aandacht wordt toegezegd voor de verru wing van de maatschappij. Den Uyl zei nadrukkelijk dat hij het toenemende gewe'd een af schuwelijk vraagstuk vindt, Mensen voelen zich onzeker, be dreigd. Dit is in Amerika zo, ook in toenemende mote hier. aldus Den Uyl. Hij voegde h;er aan toe dat je er twee dingen tegen kunt doen: je rust de poli tie beter uit, je versterkt de po litie maar daarnaast legde hij vervolgens nadruk op de maat schappelijke factoren die veran derd moesten worden om dit vraagstuk onder de knie te krij- Veteraan had 58 jaar kogel in borst SUNDERLAND (UPI) Billy Wilson, een vete raan uit de eerste wereld oorlog blijkt 58 jaar te hebben rondgelopen met een kogel in zijn borst. De kogel werd ontdekt dcor röntgenologen tij dens een routine-oner- zoek. De 75-jarige Wilson werd m 1916 aan het front gewond. „Ik dacht toen dat ik maar door een (verwijderde) kogel ge troffen was", zei hij. BUENOS AIRES (UPI) Vier mannen hebben uit een snelle auto dinsdag een polltie-arts met automatische wapens ge dood In de voorstad San Isldoro van Buenos Aires. Hot slachtof fer Is Alejandro Bartosj die ook directeur Is van een kliniek in genoemde voorstad. Maandag waren twee linkse politi ci ontvoerd wier lijken later met kogels doorzeefd werden gevonden. De twee, Atllio Lo pez, oud-plv. gouverneur van de provincie Cordoba, on Juan Va- ras, zijn economisch adviseur, waren door hun ontvoerders ge dwongen mee te gaan uit een hotel. Op een eenzaam wegge deelte even buiten Buenos Aires werden zij doodgeschoten. Hun lichamen waren zo verminkt dat er vingerafdrukken moesten worden genomen om hen te kunnen identificeren. President Maria Estela Peron van Argentinië heeft vanwege het toenemende geweld haar kabi net, leiders van het congres, de hoge magistratuur en de opper bevelhebbers bij zich ontboden. Ehrlichman c.s. willen uitstel van proces WASHINGTON (UPI) Advoca ten van drie beklaagden In de Watergate-affaire hebben het Amerikaanse hof van beroep ge vraagd het besluit van rechter John Sirica om hun proces niet verder uit te stellen, nietig te verklaren. Dit proces Is vastge steld op 1 oktober. Zij verklaarden dut de publiciteit rond de gratie van president Ford voor Richard Nixon „een sfeer van opwinding" had ver oorzaakt. Zij zeggen dat de gra tieverlening aan Nixon „zonder twijfel de gemiddelde burger en elk mogelijk jurylid de in druk geeft dat hij (Nixon) schuldig is aan bepaalde onwet tige daden en dat zijn onderge schikten, de beklaagden, even- zeer schuldig zijn". Els: 10 jaar voor roofmoord ROTTERDAM Tegen de hoofd daders In de zaak van de roof moord cp een 72-larlf:e hoer In Moordrecht heeft do officier van justitie in Ro'.t-rdam tien jaar geëist. Pr'de verdnehter, afknmst'g uit het milieu van Hargsé woonwa genbewoners, hadden zich vol gens de officier schuldig ge- maakt aan poging tot diefstal, gepaard gaande met geweldple- ging die de dood ten gevolge i had. De buit was 115.-. UTRECHT (ANP) In dc loon onderhandelingen tussen Vroom en Dreessmann b.v. cn de In Decom samenwerkende vakor ganisaties en de Nederlandse Katholieke bond voor Bouw- cn Houtnijverheid, de Nederlandse Christelijke Bond van Werkne mers In de Hout en Bouwnijver heid ls overeenstemming be reikt over de belangrijkste pun ten van de Collectieve Arbeidso vereenkomst 1974/75. Over de volgende punten hebben de vakbonden en V en D over eenstemming bereikt: Per 1 au gustus van dit jaar zullen met terugwerkende kracht voor alle bijlagen van de CAO nieuwe sa larisschalen gelden, gebaseerd op de vakbondsvoorstellen. Op 10 oktober aanstaande zullen V en D en de bonden beginnen tc onderhandelen over een functie classificatie voor het cao-perso neel. Dit gebeurt op voorstel van V en D. De arbeidstijd zal volgend jaar september worden teruggebracht tot 40 uur per week. Vanaf 1 juni 1975 krijgt elke werknemer bij V en D met een vol Jaar dienstverband 20 dagen vakantie. Weeroverzjcht DE BILT Een krachtig hoge- drukgebied dat vanmorgen bij Ierland is aangekomen trekt naar het oosten en zal vannacht dicht bij ons land liggen. Bij weinig wind en heldere hemel moet op plaatselijk nqchtvorst worden gerekend. Morgen passeert het hoRe drukge- bied ons land en later op de aag kan de bewolking toe gaan ne men op de nadering van een waarschijnlijk niet actief oceaan front. Vannacht passeerde een koufront waardoor de vochtige lucht mei mist uit ons land werd verdre ven. In het zuidoosten bleef hei echter nog lang zwaar bewolkt Daar viel ook de meeste reger\ mede door enkele onweersbuien die aan de frontpassage voorafi gingen. Vooruitzichten voor vrijdag'. Wisselend weer met voor de tij) van het jaar normale tempera luren. I Weersvooruitzichten Ir voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 11 grade. Max. temp.: omstreeks 17 grade* Kans op een droge periode va minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaa. 50 procent. cijfers

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7