gtumrrrral De „generale" van het Spel was tam, maar vanavond wordt het bloedserieus" Spel zonder grenzen danste over de baren General Motors sponsort op een breed vlak WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Opbouw werkers alleen daar inzetten naar buurtbewoners ook zelf actief zijn" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Opbouwwerkers moeten in beginsel alleen daar worden ingezet waar de bewoners actief bezig zijn met hun eigen situatie en zelf om de aanstelling van een opbouwwerker vragen. Alleen in wijken waar aan algemeen aanvaarde proble men door de bewoners zelf weinig of niets wordt gedaan kan op het gebied van het opbouwwerk „tijdelijke hulp gewenst zijn" Tot deze uitspraak is gister avond een vergadering van de „11 februari beweging ge komen. Dat is een werk groep van welzijnswerkers die in dienst zijn van bij de Leidse Jeugd Aktie aangeslo ten buurt- en clubhuizen. Een formulier waarop de ge formuleerde stelling tot uit drukking wordt gebracht zal ter ondertekening worden aangeboden aan alle organi saties die bij de L.J.A. zijn aangesloten. Alle reacties sa men zullen ter kennisneming worden aangeboden aan de Welzijnsraad. Die kan daar mee dan rekening houden bij het opstellen van een beleids advies aan B en W over de meest wenselijke structuur van het opbouwwerk in Lei den. Het college heeft om een dergelijke nota gevraagd in december 1972. Een ont werp hiervoor is momenteel in bespreking bij aller bij het opbouwwerk in Leiden betrokken organisaties. Een daarvan is de 11-fabruari be weging die speciaal in het le ven is geroepen om te ko men tot een verwoording van reacties op de discussie-nota. Deze geeft in zijn huidige vorm vijf alternatieven vóór de organisatie-structuur van het opbouwwerk. Die varian ten houden alle het midden tussen twee extreme moge lijkheden van organisatie. uiterste behelst de aanstelling van opbouwwer kers door de overheid en daar waar de overheid dat het .meest gewenst acht. Het andere de aanstelling van opbouwwerkers door de be woners zelf. De 11-februari beweging kiest voor een or ganisatie-variant die het dichtst ligt bij het laatste ex- tremum. Werkgever van de aan te trekken opbouwwer ker zou in het laatste geval een op te richten vereniging of stichting van bewoners moeten zijn of .een al be staande instelling in de wijk. De 11 februari beweging kant zich fel tegen de door de welzijnsraad geformuleerde organisatie-variant die be helst dat alle opbouwwerkers in Leiden in dienst komen van een centraal stedelijk orgaan. „Want dan dreigt het gevaar", zo vindt men „dat de aanwezigheid van een opbouwwerker niet aan sluit op de behoeften van de bevolking en dat deze daar om niet zinvol kan werken" De 11 februari beweging ziet de opbouwwerkers in deze door haar gelaakte structuur als een soort inspraakambte naren, die de Inspraak van de bevolking op het over heidsbeleid moeten regule ren. Men stelt dat wellicht anderen, maar in ieder geval niet de opbouwwerkers de bevolking moeten uitnodigen tot het gebruik maken van inspraak-mogelijkheden. De taak van opbouwwerkers, al dus de 11 februari-beweging is assistentie te verlenen daar waar de bewoners zelf initiatieven hebben genomen „om over hun eigen situatie mee te denken, mee te be slissen en mee te handelen", „Als een soort vrijgestelde in de wijk/buurt die met de actieve wijk- of buurtbewo ners een aantal klussen op knapt. Dit narendeert dat de opbouwwerker het werk d"e' waarvan de wijk- of buurtbe woners vinden dat het moet gebeuren. En daar gaat het Het lilllilIM ■iiiiaiiiiiM LEIDEN Het Spel zonder Grenzen heeft zijn spelevaart gehad. Dat was gistermorgen, toen de Avifauna de zoveelste het Galgewater optufte richting De Kaag, met aan boord een jo lig volkje van Spel-teams en be geleiders. Het werd een rond vaart waar muziek in zat. De Kaag werd niet bereikt, de tijd was daarvoor te kort. Maar slechts weinige opvarenden zul len dit hebben bemerkt, want al is Hollands polderlandschap nog zo mooi, al zijn de bruggen er nog zo laag en kunnen ze ge opend worden (zoals een enkele oplettende nuchtere Engelsman bemerkte), het feest op de ba ren was zo hooggestemd dat de Avifauna de zoveelste net zo goed rustig aan de kade had kunnen blijven. De verbroedering was compleet, Farnham het luidruchtigst, op het nenedendek. De Duitsers en Belgen boven hielden zich iets kalmer, maar later hoorden we dat dit de stille drinkers waren. De meisjes uit Muotathal jodel den niet, maar toonden zich verrassend goed onderlegd in de flamenco. Nancy was charmant, deed graag mee, maar hun ge brek aan luidruchtigheid sierde de Lotharingers. De Zandvoor- ters zag je waar gedanst en ge dronken werd en de Italianen pakten de railing. Alles werd onvermoeid gevoed door het uit stekende trio van oud-wereld kampioen accordeon Eddy Lan- geveld. Geweldig, zoals die jon gens muziek kunnen maken, of schoon hun instrumenten her haaldelijk in het gewoel dreig den onder te gaan. Alleen het puntje van het trommelstokje van de drummer prikte de meest opdringerigen in het gareel. De meisjes van Farnham maak ten furore in het danshoekje. Je zag het direct: daar zit méér in dan alleen maar kanon duwen, tijdens de finale. En dan bedoe len we echt niet alleen die En gelse polonaise op een Spaanse paso doble. En dat allemaal aan boord van Avifauna's kapi tein Pontje. Het ker moment geschenken uitge wisseld. Elk team geeft wat aan het andere team. Zandvoort be gon met klompen, met schnaps. Nancy kwam met kleine spulle tjes in een door Gaulloise ge sponsord pakketje: petjes, pop petjes, aardigheidjes. Italië schonk sierborden, waarvan Farnhams captain vliegende schotels trachtte te maken. Voor de grap, niet echt natuur lijk. De Belgische captain bleek steeds maar zoek, toch deelde hij later balpennen uit. Zwitser land had mappen met briefpa pier of zoiets, stickers, kaarten en zakmesjes. Diep uit Beieren kwamen de bierpullen en Farn ham had succes met onder an dere t-shirts en manchetknopen. Ruim twee uur bière dansante, langs molens, brugwachters, scheepswerven, wilgen, typische Hollandse fietsers, rotzooi in het water. Het Spel was in de wol ken. Een rijkspolitieman te wa ter, die ergens bij de Merenwijk rustig kabbelend een oogje in het zeil hield, kreeg bij het pas seren van de Avifauna nummer zoveel de kriebels: hij danste de rumba, op de voorplecht zijn scheepje. Leiden Badend in een zee van cameralampen, onder de schutse van de prachtige molen De Valk (zelden kwam dit stukje Leidse trots beter tot zijn recht tegen de donkere hemel), is gisteravond de generale repetitie afgedraaid van de tiende finale van het Spel zon der Grenzen. Het was er allemaal, vanaf de Leidse voorfilm Salight Leiden, de K G-fanfare van de Valk-trans tot en met de laatste spetters van een vuurwerkje, dat vanavond echter na de „echte" televisie-uitzending pas goed en groots zal knetteren. Het was toch eigenlijk een vreemde avond. In een hoekje op een van de tri bunes luisterde een stel Leidse toeschouwers naar een transistorra» diootje, dat de laatste berichten over de Haagse gijzeling over bracht. Een paar duizend Leidenaars zat geamuseerd te kijken naar de toestanden op het terrein, maar de echte Spel-stemming was er (nog) niet. Die barst vanavond pas los, als de tribunes ge heel in beslag zullen zijn genomen door het legioen van sujpporters uit zeven verschillende Europese landen. De Lammermarkt lag er wat het verkeer betreft verlaten bij. Ge heel in de stemming van de laatste dagen rond het Haagse drama, dat tijdens deze „gene rale" zijn ontknoping vond. Het verkeer werd omgeleid, het speelterrein lag als een lichte vlek in een stad die zich aan het opmaken is om één van zijn grootste feesten te gaan vieren, het 400-jarige herdenken van zijn ontzet. Aan de vooravond van de bloedserieuze finale was de kermis toch wel compleet. De teams leefden zich uit in de spelletjes, het publiek zat zich achter dranghekken te vergapen aan de verschillende races om de oer, er werd flink wat bier gedronken en de chaos was niet groot maar gezellig. „We heb ben toch weer wat geleerd van avond", zei na afloop Spel-routi- •nier Dick Passchier van de NCRV, die met Dik Bikker voor de presentatie zorgt. Fris Commentator Barend Barendse zat onder een enorme ruiten pet in zijn hokje fris van de lever de zaken uit de doeken te doen en ook de andere commentato ren waren zich aan het inleven. Vanavond zal hun vuur nog worden aangewakkerd, want de prooduktiemensen zullen er voor zorgen, dat op ieders tafeltje een monsterflesje met „jonge" staat. Als we het vanavond net zo droog houden als gisteren, mogen we niet mopperen. Er vielen tijdens de Broodroof een paar losse druppeltjes, maar daar bleef het bij. Broodroof Een schitterend waterballet overi gens, die broodroof. Met dames, glijdend over een paal, in de handen een bord vol broden die aan de overkant gebracht moes ten worden. Een tegenstander stond geblinddoekt de meisjes het leven zuur te maken met een zwaaiende zak, die menig maal doel rof. Dat leverde na tuurlijk de grootste pret op voor de kijkers. Alles wat in het wa ter viel was een succes. Dat had je met die Woedende burge ressen net zo goed als bij het Steekspel, waarbij met name de Vilvoordse ridder door Pas schier Lodewijk de Beduimelde genoemd alle weerspannige lansknechten tartte. Erg mooi was het Italiaanse commentaar van Giulio bij de Italiaanse broodroof, want „nostre ragaz- ze", onze meisjes,' deden het best en op de achtergrond steeds maar weer het joelende Oud- Hollandse volk. 65 historisch verantwoord aangeklede dames en heren van Leidens carna- vn'svereniging De Hutspot Ze hadden hun spandoek b'j zich, maar mochten dit niet ontvou wen, Een verbod waar ze zich j overigens geen zier van aan- trokken. Waterpoel U zult het vanavond om 5 over 9 allemaal zelf kunnen proeven voor de beeldbuis. Dan faat het er fiks tegenaan, met de Huts pot (die de Engelse hodge podge en de Italianen II Mine strone di verdura noemen, met Die Wütende Bürgerinnen, La spinta del cannone (gewoon du wen tegen een kanon), de Ton- n en-loop op het hellende gladde vlak, de Vissen (harin gen prikken boven de kartonnen neuzen van hogerende 3 okto- berse Leidenaars), het Steek spel, de Ophaalbrug en de Jubi leumrace. En dat veelal boven Zie zo'n reusachtige taart maar een waterpoel. Want een spel voor staan. aanhangers, het gejuich was gisteravond nog wat zwakjes/ maar oyer een paar uur als u eens ongeschonden onder een poort door te krijgen, een opgave waar de spelers zonder grenzen schien, na door de bloemen meisjes in de fleur te zijn gesto- Tijdens de generale ging het er gisteravond tam aan toe. Toch beleef de het Leidse publiek al veel plezier. Dat belooft wat voor vanavond. dit leest steekt een storm van enthousiasme op langs de arena. Dan zullen de Britten on getwijfeld laten zien, dat zij meer kunnen dan het behalen van de 15 punten die Farnham gisteren bij elkaar sukkelde. Maar ja, het stel had gistermor gen tijdens een boottocht de bloemetjes nogal buiten gezet en ook de enorm gezellige maandagavond in het Warmond- se Meerrust had de prestaties enigzins beïnvloed .Muotathal uit der Schweiz spande de kroon met 46 punten, daarna kwam 1 Vilvoorde (België), toen Maros- tica (Italië), Zandvoort deelde Jt; met Nancy (Frankrijk) de vier- 'M de plaats. De Rosenheimers uit Duitsland bezeten de „vijfde plaats. Maar een „slechte" ge nerale wordt doorgaans gevolgd door een fantastische uitvoe ring. Daar hopen de Zandvoor- ters op. Dan kunnen ze mis- Een inspannend karwei tijdens het Spel zonder Grenzen: kanontrekkea. Film over Leiden vanavond op de tv Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de raadszaal van het Leids stadhuis werd gistermiddag de première voorstelling gegeven van de film „Salich Leyden", die Hans van Oosterom en vader en zoon Pieëte in opdracht van de Lukenhal hebben ge maakt. De 25 minuten durende film behandelt Leidens ontzet en toont het contrast tussen Lei den toen en nu. Een kleine groep van genodigden, onder wie de wethouders, de ma kers en de directeur van de Lakenhal, de heer Wurfbain, waren erg enthousiast. Wet houder Van Aken bood de makers van de film en ook mej. Moerman van de La kenhal, die vaak de helpende hand heeft geboden tijdens de produktie, uit dank een glazen karaf aan. De heer Wurfbain sprak de hoop uit dat de musea zich in de toe komst vaker met het maken van films zullen gaan bezig houden. „Salich Leiden" wordt van avond om half acht, vooraf gaande aan de finale van het „Spel zonder Grenzen" door de NCRV-televisie uitgezon den. Belangstellenden kun nen de film dagelijks in De Lakenhal gaan zien, waar hij in het kader van een herden kingstentoonstelling wordt vertoond. Doorstroming in Leiden „vrij gunstig" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Van de bewoners die vorig Jaar in Leiden een in het prjecl „doorstroming" opgenomen nieuwbouwwo ning hebben betrokken .liet 33,2% een huurwoning achter met een huurwaarde die (bruto) niet boven de 200 uitkwam. Dat betekent dat het „doorstromlngs-percenta- ge" vorig jaar hoger lag dan in 1972. Toen liet slechts 24% van hen die in Leiden een „doorslro- mings nieuwbouwwoning" be trokken in deze gemeente een goedkope huurwoning achter. In 1971 lag dit per centage rond de 40. Van de vorig jaur in de nieuwbouw geplaatste woningzoekenden was 25,9% bij het bureau huisvesting ingeschreven als „urgent" categorie A. En 14,6% als woningzoekend ca tegorie B. Dat betekent dat de drie het meest in aanmer king komende categorieën in totaal 73,7% van de bewo ning uitmaukten. In een ver slag dat de gemeente Leiden over „doorstroming" heeft uitgebracht, wordt dat „een vrij gunstig resultaat" ge noemd. (Van onze sportredactie) LEIDEN De dealersvereniging van General Motors gaat haar steun aan de autosport verleg gen naar een ander terrein. Dat betekent dat niet langer inciden tele rijders of teams steun van G.M. zullen krijgen, maar spon soring zal plaats vinden op een ander breed vlak. „De priveé rijder van een General Motor product staat in het middelpunt, alle vormen van autosport daar omheen", aldus G.M. sportadvl- seur Bob de Jong. Of dit het einde betekent van het dutch national racing team kon De Jong niet zeggen. „Dat zul len we eerst nog eens moeten bezien" .lichtte hij toe. Aanleiding tot de gewijzigde op stelling van de dealersvereni ging ten opzichte van de sponso ring was de benzinecrisis van eind 1973. De activiteiten van hun sportcommissie moesten aangepast worden en daartoe werd Bob de Jong (Rally kam pioen van Nederland en ge schoold in p.r.-aangelegenhe den) aangetroken om als advi seur op te treden. Uit deze sa menwerking vloeide een pro gramma voort gericht op de priveé-rijders van G.M.-produc ten. Bob de Jong: „Wij willen de autosport op een hoger plan brengen en denken dit te kun nen realiseren door daar juist onderaan mee te beginnen, Bij de jongere garde dus. En niet alleen met geld of onderdelen, maar ook via cursussen en voorlichtingsavonden. Uiteraard is de materiële en technische hulp een belangrijk facet van onze t'otale steun. hoopt op te wekken van even tuele andere sponsors (olie-ban den). Om daarmee samen te werken. Ook weer met de be doeling om de autosport verde rop te helpen. Zowel wat betreft de racerij als de raillysport als de cross," aldus De Jong. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Rijlessen Het Groenoordhalterrein zal over een maand gebruikt gaan wor den voor autorijlessen. Op initia tief van de autorijschoolhouders vanden Bos. H. Oechies en Kees Sleeuwen wordt een vereniging van autorijscholen, die hiervan geb'u k zti' when, op 25 september opgericht. Het startsein voor de rijlessen word t gegeven op 16 oktober. Dan geeft de heer J. Dorland van de afdeling opvoeding en vorming van Veilig Verkeer Ne derland een uiteenzetting over het gebruik van afgesloten oefen terreinen. Voorts geven enige in structeurs met hun leerlingen een demonstratie. Prenatal jo jo gro \>~st<g:ng van Prenolnl is verhuisd van de Hoogstraat naar de Haarlemmerstraat. In het voormalige kleuterhuis Is vanmiddag, na een maandenlan ge verbouwing, de nieuwe win kel voor baby, kleuter en posi tiekleding geopend. Afscheid Morgen wordt van v'jf tot zeven uur in de Stadsgehoorzaal ren receptie georganiseerd ter gele genheid van het afscheid van de hr,S. Otterspeer. De he Ot terspeer is een groot aantal ja ren als huismeester in de stads gehoorzaal werkzaam geweest. Vrienden Pech-cursus Het eerste concert van de afde ling Leiden-Oegstgeest van de vereniging Vrienden van Het Lied" wordt komende donder dag gegeven hij de fam. Ekker, I.r Vot: H O -•■■een. tl •- voerenden zijn Ruud van der Meer (has) en George van Re- nesse (piano) Het concert be gint om kwart over acht. Bij een bezoek gaarne een telefoon tje vooraf (51474). Op maandag 20 september, don derdag 31 oktober en op dinsdag 26 november organiseert de ANWB opnieuw een cursus ,,pech onderweg". De cursus hooft plaats in het gebouw van de technische school aan de Vijf M"ilaan 13'. De lesson, die twee en een half uur duren worden al'-> i' re r we genwachten en technochefs van de ANWB. De kosten bedragen f 42.50 voor leden en voor niet- leden f 52.50.. Opgave voora| bij het ANWB-kantoor (Bree straat 142/144) is gewenst. T elefooncentrale Do telefooncentrale aan de Willem de Zw'igerlaan wordt op vrijdag II oktober in gebruil gei omen. T /reis het offeële gedeelte van de opening zal d> r' octfitr van het telefoondls- ron lira:, ir. .1W. Spoek spreken over de heteke nis van deze nieuwe centrah voor de Leidse regio.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3