£&tdae6ouAci/ni BOEING NA ADEN VERDER i I r n Na einde gijzeling zorgen over bemanning Toestand van alle gijzelaars bevredigend KOGELGATEN IN PLAFOND Top van oliefirma Total in handen van terroristen „Vliegers zijn over 48 uur terug" Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur.hoofdredacteurF. i. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen: per week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Het beest ,6e JAARGANG No. 19918 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 KOUDE NACHT. Heldere nacht met weinig wind en minimum temperaturen van 10 graden vlak aan zee tot 4 graden plaatselijk in het binnen land. Kans op nachtvorst en hier en daar mistbanken. Mor gen droog, en zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maxi mum temperaturen omstreeks 19 graden. Morgen: zon 6.20—18.47. Schev.: hoogw. 4.5117.13, laagw. 0.49—13.06. DEN HAAG/SCHIPHOL De Franse Boeing 707, die gisteravond om half elf met aan boord de vier leden van het japanse Rode Leger en gevlogen door een vrijwilli ge Transavia-bemanning onder chef-vlieger bpim Slerks was vertrokken van Schiphol, was vanmorgen ergens in het oosten nog steeds in de lucht. Tegen de verwachting van velen in vertrok het toestel, dat van morgen om 6.09 uur in Aden (Zuid-Jemen) geland was, weer om 8.40 uur. Het vermoe den bestond daarna, dat de Japanners, van wie er drie de Franse ambassade in Den Haag ruim honderd uren bezet gehouden hadden, wellicht naar Noord-Korea zouden willen doorvliegen. De vraag rees toen ook, wat met de bemanning zou gebeuren. Di- rekteur John Block van Transavia had gis teravond laat op Schiphol weliswaar ge zegd, dat hij zijn ploeg binnen 48 uur terug verwachtte, maar velen zetten daarachter toen al een vraagteken. Toch is de wereld opgelucht. De Japanners, die twee gegijzelde meisjes op de Franse ambassade in Den Haag van vrijdagmiddag 4.30 uur tot maan dagmorgen 4 uur vasthielden en negen andere ge gijzelden ruim honderd uren, zijn vertrokken zon der bloedvergieten. De elf gegijzelden maken hei naar omstandigheden goed. De Franse ambassa deur graaf Jacques Senard, die met vijf andere ge gijzelden gisteravond mee moest van Den Haag naar Schiphol, werd als laatste vrijgelaten. Met op geheven hoofd, ogenschijnlijk volkomen fit, daalde hij kort voor het vertrek van de Boeing, de vlieg tuigtrap af... Het drama was ten einde. De drie Japanners hadden hun wapens en explosie ven, behalve twee pistolen, achtergelaten. Maar ir hun bezit kwam wel 300.000 dollar losgeld die Nederland terugkrijgt van Frankrijk de in Frankrijk gearresteerde Japanner Foeroeja en zijr valse dollars en vele documenten van het Japanse Rode Leger. Enkele uren daarvoor had Den Haag, had de gehe le wereld, onder grote spanning de aftocht van de terrositen uit de Franse ambassade gevolgd, had Schiphol en weer de hele wereld onder wellicht nog grotere spanning de uitwisseling van de zes meege nomen gegijzelden tegen de vliegtuigbemanning ge volgd. Men was alleen geschrokken, toen de Japan ners in Den Haag de ruiten van de bus. waarmee zij naar Schiphol vertrokken, lieten inslaan. Het geluid hiervan klonk als een aantal felle pi. stoolschoten. Gisteravond half elf kwam tenslotte een einde aan de martelende spanning, toen diepontroerde en een enkele keer zelfs geschokte gegijzelden hun ever ontroerde en uitgeputte familieleden weer hadder ontmoet. Toen werd ook bekend, dat een van de drie Japan ners vorige week vrijdag bij het begin van de gij zeling inderdaad door het schot van dé Haagse po litieman in zijn rechterarm getroffen werd. Een uiterst vermoeide premier Den Uyl zei kort daarna: „Met bitterheid hebben we deze misdadi gers zien verdwijnen. Misschien hadden we ze mei een krijgslist van de startbaan kunnen vegen maar... dan hadden we het leven van de beman ning geriskeerd, zou het betekend hebben, dat wij bij voorbaat de uitwisseling van gegijzelden in de toekomst en in andere landen onmogelijk hadder IM gemaakt..." Van jjet begin af stond bij de Nederlandse regering de redding van de gegijzelden voorop. Dat zij daar voor een juiste onderhandelingsprocedure had ge volgd daarvan getuigde de grote dank van e Ja- Twee achtergebleven gegijzelden schuiven de gordijen opzij. Het drama is ten einde, panse en de Franse regering, die dit gisteravond Het dramatische hoogtepunt gisteravond in Den Haag ambassadeur graaf Jaques Senard komt. met Zij zijn vrij. direkt na afloop van het drama liet weten. de handen geboeid op de rug, naar builen. Achter hem een Japanner met het pistool in de hand. achtergeble- (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van da zes gegij zelden die gisteren op Schiphol werden vrijgelaten behoorden vier tot de Franse oliemaat schappij Total. Het zijn Jacques Desize, hoofd externe handels betrekkingen, Roux Buisson di recteur-generaal van de Total raffinaderij in Vlissingen, Wil lem Hendrik Grosskampf, direc teur-generaal Total Nederland en Decock, administratief direc teur van Total-Nederland. De vier waren kort voor de Japan se commando-overval op de Franse ambassade voor een za kelijke bespreking in het ge bouw aangekomen. Op Schiphol werden voorts vrijge laten de Franse ambassadeur Jacques Senard, en de ambas sade chauffeur F. F. Buitendijk. De gegijzelden die door de Japan ners in de Franse ambassade waren achtergelaten zijn: H. Meertens, directie-chauffeur, E. G. M. Driebeek, cargadoor, en R. A. Perrin, administratief employee bij de Franse ambas sade. Maandagochtend werden door de terroristen vrijgelaten de vrou welijke gegijzelden Bernadine Geerlings en Joyce Fleur. Bei den werken op de Franse am bassade. De spanning, die ons allen ruim honderd uren beheerst heeft is ten einde. De laatste uren van het gijzelingsdrama vindt U be halve op deze pagina ook be schreven op de pagina's 13 en 15. LE HAVRE (AP) Het beleg door de regering van het passa giersschip de France gaat door maar de bemanning Is van oor deel dat er zoveel voedsel aar boord is dat zij het nog we maanden kan volhouden. WMIHIIIH li NIET MISHANDELD DEN HAAG De lichamelijke en geestelijke toestand van de gijzelaars die tot gisteravond door de Japanse terroristen in de Franse ambassade gevan gen werden gehouden is vol gens een arts van de Haagse G.G.D. die enkelen van hen di rect na hun vrijlating in Den Haag heeft opgevangen, boven alle verwachtingen goed uitge vallen. De gijzelaars zijn tij dens hun gevangenschap niet mishandeld. Zij zijn naar onbe kende plaatsen overgebracht. Terwijl voor hun zes medegij zelaars de spanning nog ruim een uur voortduurde wisten drie mannen zich gisteravond iets na negen uur verlost uit een gevangenschap van ruim 100 uur op de vierde étage van de Franse ambassade. Voordat de terroristen zich in een poli tiebus met stukgeslagen ruiten naar Schiphol begaven, lieten zij de 55-jarige Rotterdamse bedrijf E. G. M. Driebeek, de 65-jarige directie-chaffuer H. Meertens, eveneens uit Rotter dam en de 56-jarige Franse administratief employé R. A. Perrin, die in Den Haag woont, vrij. Na een kort me disch en psychiatrisch onder zoek, dat uitwees dat de ge zondheidstoestand van alle drie de mannen redelijk genoemd kon worden, werden zij per ambulance van het Korte Voorhout weggereden om el ders „te kunnen bijkomen van alle ellende", zoals politievoor- lichter N. Laterveer het uit drukte. Over het lot van de al in Den Haag vrijgelaten drie mannen heeft sinds het begin van de gijzeling vrijdagmiddag nog grotere zorg geheerst dan over dat van de aanvankelijk acht, later zes anderen. Eén van hen is namelijk diabeticus - voor hem zijn ook enkele ma len speciale medicijnen via bouw binnengehesen - één een hartpatiënt en de derde heeft slechts één long. Premier Den Uyl maakte gisteravond tij dens een persconferentie be kend, dat er bi] het overleg tussen de Nederlandse rege ring en de terroristen was overeengekomen, dat twee van de drie mannen al maanda gochtend zouden worden vrij gelaten, tezamen met de meis jes Joyce Fleur en Bernadine Jacqueline Geerling. De terro risten zijn die afspraak echter niet nagekomen. Op Schiphol, waar met de uit levering van de uit de Franse gevangenis Santé overgekomen terrorist Foeroeja, om wie het gijzelingsdrama was begonnen, werd gewacht totdat alle gijze laars veilig waren, bleek ook de gezondheidstoestand van de overige zes naar omstandighe den bevredigend. Onder deze laatste zes was de Franse am- baccadeur Jacques Senard. Transavia-directeur John Block: Gezagvoerder Pim Sierks, die eerst met de drie Japanners in het ambassadegebouw de vluchtplannen besprak en 's avonds met hen koers zette npnr het onden. SCHIPHOL Een zichtbaar Acht minuten voordat de vermoeide Transavia-directeur John Block toonde zich van morgen zeer opgelucht over de tot dan toe verlopen vlucht van de Air France Boeing 707 met aan boord vier Japanse Boeing gisteravond om even over half elf vertrok had John Block nog via de boordtelefoon een laatste gesprek met de ge zagvoerder Pim Sierks. Deze deelde mee dat de toestand in terroristen en drie Transavia vliegers. In de uren daarvoor was in de afdeling operation van het Transavia hoofdkan het vliegtuig rustig -was. De Japanners bevonden rich in de cockpit en gaven in het Engels instructies, over het te volgen toor op Schiphol wel enige twijfal ontstaan over een mo- vluchtplan. Een vluchtplan, dat overigens dinsdag geduren- dat het toestel van uur tot uur via-mensen uitvoerig bespro- slotte met vrijwel lege tanks door de lucht doolde. Aanvan kelijk namen we aan dat Da mascus het einddoel van de merkwaardig ontspannen in druk- aldus Block. Block is er overigens nog steeds van overtuigd dat zijn terroristen zou worden", aldus Block. Maar later doken er steeds weer andere namen op. Ik ben blij dat mijn mannen de kist tenslotte toch veilig in Aden aan de grond hebben ge- drie vliegers Pim Sierks, Ruud van der Zwaai en Berry Knight binnen 48 uur weer in Nederland terug zullen zijn. "Ik durf deze voorspelling te doen en daar zal ik m'n hoed onder verwedden" zei hij gister hen geen tussenstation is, maar het einde betekent van de afschuwelijkste luchtreis van hun leven. hebben namelijk hun beslissing pas genomen, nadat de risico factoren aan alle kanten be sproken waren. In Ambassadekamer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Japanse terro risten blijken tien schoten te hebben afgevuurd in de kamer van de Franse ambassadeur. De schoten werden zondagmid dag in paniek gelost, toen een sportvliegtuigje enkele malen rakelings overvloog. De kogels kwamnen terecht inhet plufond, de vloer en in een bureau. Eén van de terroristen zou daarbij een collega hebben verwond. De L-vormige kamer bood gister avond na de vrijlating volgens ooggetugigen wel een rommeli ge aanblik, maar van een enor me chaos was geen sprake. Dé gegijzelden brachten de tijd door op stoelen, waarop ze ook op sliepen. Ze mochten op de grond liggen. Van het toilet, dat aan de kamer van de ambassa deur grensde mocht geen ge bruik worden gemaakt, omdat deze een toegangsdeur naar de gang heeft. Prullemanden moes ten worden gebruikt als wc. De inhoud ervan werd naar bene den gegooid. De kamer van de ambassadeur krijgt in ieder ge val een nieuw tapitj. Kamer vraagt wellicht verslag over gijzelilig DEN HAAG Zowel in kringen van de WD-fractlc als CHU wordt overlegd of het wenselijk zou zijn premier Den Uyl te vragen een brief aan de Kamer te sturen over de gang van za ken rond de gelukkige afloop van het gijzelingsdrama rond de Franse ambassade. Beide oppositiepartijen overwegen ook om de gijzeling niet nu aan de orde te stellen, maar daarmee te wachten op de Algemene Beschouwingen van 8 oktober a.s. Een andere mogelijkheid is e zaak ter sprake te brengen bij de b» grotingsbehandellng van justitie veertien dagen kiter.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1