Na eindeloze uitputtingsslag volgens plan verlopen „Je moet niet schrikken; ik ben chauffeur gijzelaarsbus Vermoeide premier Den Uyl: Losgeld van 300.000 dollar Gijzeling van minuut tot minuut WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT De bus, waarmee de drie Japanners en de zes Schiphol werden gereden. DEN HAAG De chauffeur, die gisteren de bus met gijze laars en terroristen van Den Haag naar Schiphol reed, heeft tot het allerlaatste moment ge wacht om zijn vrouw te vertel len wat hij ging doen. Vijf mi nuten voor vertrek belde hij vanuit bodega De Posthoorn aan het Lange Voorhout in Den Haag zijn nietsvermoeden de echtgenote in Apeldoorn met de laconieke mededeling: „Je weet dat ik in Den Haag ben om wat te helpen bij die gijzeling. Maar je moet niet schrikken als je me straks toe vallig op de tv ziet verschijnen als chauffeur van die gijze- Paul Meier (40) uit Apeldoorn was de enige rijkspolitieman, die zich toen het er op aan kwam als vrijwillige bus chauffeur had aangemeld Normaal zit hij achter het stuur van een politie-Porsche. Oorspronkelijk hadden zich nóg drie politiemannen voor dit levensgevaarlijke werk kandidaat gesteld, maar toen zij hoorden dat de terroristen gewapend de bus in zouden gaan, trokken zij zich terug. Paul Meier (door collega's een „felle" genoemd) bedankte in eerste instantie ook, maar kwam later op zijn besluit te rug: „Iemand moet die bus toch besturen". Voordat de bus voorreed voor de ambassade, tikte de klok voor de blonde, in burger ge klede, ongewapende Paul Meier vele tergend langzame minuten weg: Om vijf over half acht rijdt de getraliede bus het Lange Voor hout op, geëscorteerd door tien gemotoriseerde rijkspolitie mannen en zes gloednieuwe Fiat-politieauto's, tot de tan den toe gewapend met gehelm de mariniers. De opdracht luidt' om acht uur met de bus voor de ambassade rijden. Paul Meier brengt de eerste minuten door met luisteren naar opbeurende praatjsv an collega's. Rond kwart voor acht raakt hij zichtbaar ner veus, rookt de ene sigaret na de andere, wrijft voortdurend met een vinger door zijn bak kebaarden en ijsbeert over het Lange Voorhout. Op een gege ven moment loopt hij op de wachtende Fiats af en waar schuwt: Kom straks niet te dicht achter me rijden. Als de Jappen jullie zien is het met ons gebeurd". Een politieman stelt gerust: „Paul, we ver trekken pas vijf minuten na jou". Als er één minuut voor acht nog geen sein is gegeven voor vertrek, roept Paul Meier nerveus tegen de mobilofoon vóór de gedeeltelijk met kogel vrij glas afgeschutte zitplaats in de bus: Verdommeik wou dat ik eens wat hoorde". Met galgenhumor laat hij er op vol gen: „Sorry dat ik zo vloek, maar het is misschien de laat ste keer dat het kan". Op een wenk van een zorgza me politieman komt daarna een ober van de Posthoorn hem een kopje koffie aanbie den. Als hij het lege kopje te rugbrengt, besluit hij na over leg met een collega zijn vrouw te bellen. Zijn vrouw probeert hem nog over te halen niet in de bus te stappen, maar op dat moment krijgt hij een wenk van buiten dat hij kan starten. Enkele minuten later draait de bus langzaam de hoek om naar de ambassade. Premier Den Uyl tijdens de pers conferentie op Schiphol na de 1 gelukkige afloop van de gijzeling op de Franse ambassade. (Van een onzer verslaggevers) Schiphol - Terwijl de vier Japanse ter roristen om half elf gisteravond in de Franse Boeing 707 van Schipholbaan 06-24 vertrokken en terwijl er in de (brandweerkazernes van de luchthaven leen hartroerende hereniging plaats vond tussen de zes overgebleven gijzelaars en hun familieleden, gaf een duidelijk ver moeide premier Den Uyl voor het eerst opening van zaken over het beleid, dat de regering de afgelopen 101 dramati sche uren heeft gevoerd. Daarbij be antwoordde hij een vraag die veel Neder landers op de lippen is gaan branden. Letterlijk: „Met bitterheid hebben we deze misdadigers zien vertrekken. Had hun vlucht niet voorkomen kunnen wor den? Hadden we ze niet met een krijgs list van de startbaan kunnen vegen? Misschien wel - ofschoon we dan nog altijd de levens van de drie Nederlandse bemanningsleden in de cockpit in ge vaar zouden hebben gebracht. Maar vooral heeft de volgende overweging bij ons geleefd: als we de misdadigers op deze wijze hadden uitgeschakeld, zou het betekend hebben dat we bij voorbaat de uitwisseling van gijzelaars in de toe komst en in andere landen onmogelijk zouden hebben gemaakt. Het was een verantwoordelijkheid die we niet heb ben willen nemen". In zijn chronologische relaas over het verloop van het gijzelingsdr- drama zei premier Den Uyl, die tijdens de persconferentie gese- cundeerd werd door de bewinds lieden Van der Stoel en Van Agt, dat men had gestaan te genover een terreurorganisatie van ongemeen extremistisch ka rakter met een reputatie van gewelddadigheid. Het ultimatum j dat ze vrijdagavond uit de Franse ambassade naar bene den wierpen, kwam neer op het volgende. I. Uitlevering van hun strijdmak- ker Foeroeja, die in Parijs ge- 1 vangen zat. j 2. Teruggave van alle op hem ge- j vonden documenten en bezittin- I gen. j 3. Een vliegtuig met een groot vliegbereik. i 4. Een bedrag van een miljoen I gulden. j 5. Als om drie uur 's nachts deze I eisen niet waren ingewilligd, I zou om het kwartier een gijze- I laar geëxecuteerd worden. I Later werd duidelijk dat de actie niet tegen Nederland gericht I was, maar tegen Frankrijk. Be- I halve Foeroeja wilden de Ja- panners een Frans vliegtuig i hebben met een Franse beman- ning met losgeld, bedoeld om j zware wapens voor verdere ter- j reur te kunnen aanschaffen. Dit bedrag moest door de Franse i regering worden betaald. Parijs stond van meet af aan op j het standpunt dat Foeroeja naar j Schiphol kon worden gebracht, maar dat hij niet naar de am- bassade in Den Haag mocht gaan omdat hij een gevangene van Frankrijk moest blijven tot dat hij tegen de gijzelaars kon worden uitgewisseld. Premier Den Uyl noemde deze houding terecht. „Maar het gaf de eer ste nacht veel spanning", zei hij, „we vreesden dat de terro risten hun gevangenen zouden gaan liquideren. We namen ech ter een beslissing die later ge handhaafd zou blijven. De eis dat er gijzelaars mee zouden gaan in het vluchtvliegtuig, beantwoordden we, ondanks alle pressie van de terroristen, met een onvoorwaardelijk nee. We hebben veel moeilijke beslissin gen moeten nemen, maar dit stond vast: geen gijzelaars mee, wat de gevolgen ook zouden zijn. We aanvaardden met ande re woorden de mogelijkheid dat er onder onze verantwoordelijk heid doden zouden vallen. We stelden het lijfsbehoud van de gevangenen voorop, maar niet tot elke prijs. het begrijpelijk dat de Franse autoriteiten maatregelen namen om een landing van het toestel in hun eigen land te voorkomen. Er was sprake van een dubbele verantwoordelijkheid. De Fran sen lieten het aan Nederland over hoe te handelen, terwijl de terroristen niet alleen Foeroeja vrij wilden hebben, maar het met hun andere voorwaarden duidelijk ook tegen Frankrijk zelf gemunt hadden. Het was een gespleten situatie die in tal loze telefoontjes met leden van de Franse regering doorgespro ken is, terwijl ik zelf zaterdag persoonlijk contact had met de Franse president. Ik ga niet in op de verhalen over spanningen en tegenstellingen. Dat komt la ter wel aan de orde. Ik consta teer alleen dat er een reeks be sprekingen is geweest die ertoe hebben geleid, dat Parijs een Boeing 707 stuurde en de beta ling van de geëiste een miljoen gulden mogelijk maakte". Centraal in alle onderhandelingen met de terroristen stond de voorwaarde dat ze niet alleen de gijzelaars zouden vrijlaten maar ook hun wapens zouden afleveren. Den Uyl: „Ze hadden handgranaten, automatische pi stolen en explosieven. Het was voor ons onaanvaardbaar dat ze daarmee elders een bloedbad konden gaan aanrichten. Dat hebben we ze tijdens moeilijke gesprekken duidelijk gemaakt alweer in de wetenschap dat dit doden kon kosten". De taktiek van de Nederlandse regering was erop gericht tijd te winnen om bij de terroristen uitputtingsverschijnselen op te wekken. Daarom was Den Haag, volgens premier Den Uyl zo karig met berichten. Men wilde de desperado's niet wijzer maken dan ze waren. Daarbij kreeg de regering de onvoor waardelijke steun van de Ja panse ambassade. Met name de diplomaat Kondo speelde als vertaler en onderhandelaar een beslissende rol. „Na veel kritie ke momenten", aldus premier Den Uyl, „kwamen we gister morgen om tien uur tot het ak koord. De gijzelaars zouden al len worden vrijgelaten en de terroristen zouden al hun wa pens afgeven op twee pistolen van klein kaliber na. die ze wil den behouden om zelfmoord te Een functionaris van de Haagse politie brengt een brief voor de Japanners tn de Franse ambassade. Hiegti uig ''el viel te praten over de eis dat er een Fra.is vliegtj.g met een Franse bemanning zou komen, waarvan de tc.»oristen kenne lijk geo.uik wi'iuen maken om de rege. ir.g in Parijs verder te chanteren. In dit licht bezien is fwee gegijzelden trekken kunnen plegen. Bij dit laatste verlangen speelden duidelijk ideologische motieven mee. We stonden het toe. Ook zouden ze de gevraagde een miljoen gul den krijgen. Het op papier u ;- werken en vertalen van een sluitende overeenkomst kostte nog velé uren van koortsachtige activiteit, want het was een in gewikkelde zaak. Zo moest ge stipuleerd worden dat de Neder landse bemanning van de Fran se Boeing die de machine ging vliegen niet als gijzelaars zou worden behandeld. Maar geluk kig is na een eindeloze uitput tingsslag de overdracht van de gevangenen geheel volgens plan verlopen". Behandeling Gevraagd naar de wijze waarop de Japanners hun gijzelaars be handeld hadden, zei premier Den Uyl met duidelijke wal ging: „Ze hebben ze niet gesla gen. Maar ze hebben ze wel dertig uur lang water en zestig uur lang voedsel geweigerd. Er waren alleen een paar suiker klontjes in de ambassade. Een correcte behandeling? Ja, in zo verre je uithongering een cor recte behandeling kunt noemen. We moeten bedenken dat er on der de gijzelaars een man met slechts een long was. een man met een hartkwaal en een man met suikerziekte". Premier Den Uyl deelde ook mede dat men vanaf het eerste telefonisch contact me. de terro risten, waarvan er maar twee aan de lijn zijn geweest, ge vraagd had de twee vrouwelijke gegijzelden en de dr'e zieke mannen in vrijheid te stellen. Maandagmorgen vroeg kwamen de meisjes vrij, de mannen, in tegenstelling met de afspraak, krat met voedsel omhoog, niet. Het de regering gebleken dat de Japanners van alle aktivitei- ten op de hoogte waren. „Zij luisterden constant naar de BBC-radio. Twee van hen spra ken Engels. Overigens hebben wij uit de afgetapte telefoonge sprekken geconstateerd dat de Japanners ook met anderen hebben gebe'.d", aldus de pre mier. Zij belden meer mensen, maar meer informatie wilde hij hierover niet geven. Voorts zal de regering nagaan hoe de drie Japanners ons land zijn binnen gekomen en wat voor papieren zij hadden. Over een mogelijke liquidatie van Foeroeja was volgens premier Den Uyl niets bekend. Dat geldt ook voor het bericht dat Foeroe ja op Schiphol tegengestribbeld zou hebben omdat hij niet naar Den Haag zou willen gaan. De vertraging gisteravond bij het vertrek van de bus bij de Fran se ambassade werd veroorzaakt door de angst, die de Japanners hadden voor een vergassing in de bus. Daarom vroegen zij of ze de ruiten van de bus stuk mochten slaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - De drie Japanse terroristen zijn gis teravond vertrokken In de Boeing 707 met behal ve hun kameraad Foeroeja, diens door de Fran sen in beslag genomen documenten, vier valse paspoorten, documentatie over het Rode leger 300.000 dollar losgeld aan boord. Dit deelde minis ter van Justitie Van Agt gisteravond mede vlak, nadat de Boeing was vertrokken. Foeroeja had bij zijn uitwisseling met de gijze laars twee witte kussenslopen en een koffer bij z.dt, waarin zich de gevraagde documenten het geld bevonden. Twee pistolen waren door de Nederlandse regering toegestaan. Verder geen wapens; dat voorwaarden was een van de twee van de Nederlandse regering, die golden op het platform van Schiphol op het moment van de uit wisseling. De andere voorwaarde was. dat geen enkele gijzelaar meegenomen mocht worden in de Boeing. Het grondpatroon voor de uitwisseling was vol gens minister Van Agt, dat de eis van de terro risten, (Foeroeja, met zijn documenten en hei geld), pas kon worden ingwilligd als eerst alle gijzelaars in vrijheid waren. Foeroeja werd daar toe pas op het allerlaatst moment naar het ge reedstaande vliegtuig gebracht en uitgewissels te gen de Franse ambassadeur. Minister Van Agt liet nog weten, „dat het geld uiteraard gemerkt was". „We zijn wel goed maar niet gek", voegde premier Den Uyl daaif nog aan toe. Min ster Duisenberg van F nanc'ën bezocht g ster middag het NOS-centrum tegenover de Franse ambassade. Hij moest via een ladder aan de achierz'jde omhoog omdat gezien de situate d. toegang door de hoofdingang onmogelijk was. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het angstige avontuur is voorbij. Einde lijk, na uren van steeds groter wordende spanning, kwamen om tien voor negen gisteravond de gegijzelden uit de Franse ambassade tevoorschijn. In chronologische volgorde wa ren de belangrijkse gebeurte nissen van de laatste dag van dit drama: 11.00 uur rijkspolitie en ANWB 'reffen voorbereidingen om rijksweg 4 tussen Den Haag en Schiphol verkeersvrij te maken 11.30 uur militairen bezet ten strategische punten op Schiphol. 12.30 uur de Franse Boeing 707 wordt op Schiphol uit de hangar gerold, vliegklaar ge maakt en getankt. De beman ning houdt zich gereed. 14.25 uur twee kratjes met etenswaren worden vanuit het raam van de ambassade om hoog gehesen. 15.00 uur bij de Amerikaan se ambassade arriveren twee leden van de explosieven-op- ruimingsdlenst. 16.10 uur Transavia-gezag- voerder Pim Sierks bespreekt in de ambassade met de Ja panners de vliegroute. 17,45 uur op Schiphol wor den de drie pieren en de ver trekhal ontruimd. Het vliegver keer wordt stilgelegd. 18.15 uur de pieren op Schiphol worden weer openge steld voor de reizigers en vliegverkeer wordt weer toege staan. 19.15 uur rijkspolitie zet rijksweg Den Haag-Schiphol af. 19.40 uur de politie deelt mee, dat niet alle gegijzelden mee zullen gaan naar Schiphol. 19.45 uur aan het Lange Voorhout worden een getralie de bus, twee ambulances en zes particuliere auto's gereed ge zet. Minister De Gaay Fort man (Binnenlandse Zaken) gaat de Amerikaanse ambas sade binnen, waar ook al een grote groep politiemannen aan wezig is. 20.08 uur een politieman loopt met een brief de hal van de Franse ambassade binnen en komt zonder brief weer naar buiten. 20.15 uur de politieman gaat weer de ambassade bin nen en bevestigt de brief bui ten aan een touw, dat wordt opgehaald. 20.40 uur de getraliede bus wopit voorgereden voor de Franse ambassade. 20.50 uur in dn'e groepen verschijnen de Japanners met zes gegijzelden in de hal van de ambassade en nemen plaats in de bus, waarvan de ruiten worden stukgeslagen. 20.56 uur de bus vertrekt 20.58 uur GGD-meraen gaan de ambassade binnen, om de achtergebleven gegijzel den te verzorgen. Politie en mariniers omsingelen het ge bouw. 21.10 uur de drie overge bleven gegijzelden komen naar buiten. 21.35 uur de bus komt aan op Schiphol 21.51 uur gegijzelden en Ja panners stappen in het vlieg tuig. 22.00 uur de gegijzelden stappen uit en de bemanning stapt in. 22.10 uur Foeroeja stapt in het vliegtuig en de Franse am bassadeur stapt als laatste gegijzelde uit. 22.30 uur het vliegtuig Is opgestegen. 23.00 uur: De Verkeerstoren van Frankfort meldt dat de Boeing is waargenomen bo ven de Duits-Oostenrijkse grens. Het vliegtuig koerst in de richting van de Middel- lanse zee. 00.15 uur: Libanon weigert een landingsvergunning te geven. 00.30 uur: Het vliegveld van Athene deelt mee dat de Boeing het Griekse luch truim is binnengevlogen, het eiland Korfoe achter zi9h heeft gelaten en koers zet over Kreta in de richting van Cairo. Egypte geeft lan dingsvergunning. 3.15 lur: Vliegtuig bevindt zich boven Luxor in Egyote en koerst in de richting van Port Soedan aan de Rode Zee. 4.00 Bouing wijzigt koers en vliegt in de richting van Dar-cs-Snlaam en Tanzanië. 6.00 uur: Berichten over lan ding van de Boeing blijven uit. Een woordvoerder van Transavia zegt bezorgd te zijn over het uitblijven van een landlngsbericht. Het vliegtuig kan 7.5 uur in de lucht blijven en zou dus rond zes uur ergens hebben moe ten alnden. 6.09 uur: Boeing met terroris ten geland in Aden, Zuid-Je- men, aan de ingang van de Rode Zee. 8,40 uur: Na getankt te hebben vertrekt de Boeing uit Aden richting Dar es Salaam (Tan zania).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15