STUIVERTJE ONDER HOOGSPANNING Alle Franse vliegvelden waren dicht Handgranaten en machine pistolen bleven achter Het leven van alle dag kon zijn gang weer gaan WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - Na 101 uur en 25 minuten kwam er gis- teravond een einde aan de martelende onzekerheid over de afloop van de Haagse gijzeling. De Franse Boeing 707 maakte zich met de Nederlandse gezag voerder Pim Sierks aan de stuurknuppel om half ell los van het schijnbaar lege Schipholbeton en verdween in zuidelijke richting. Aan boord bevonden zich de hoofdrolspelers in het drama: de vier terroristen van het Japanse Rode Leger. Bij zich hadden zij twee een voudige pistolen, een miljoen gulden, en voorts extra water en benodigdheden voor een verblijf in de woes tijn. Voordat de 450 infanteristen echter in hun pantserwa gens, gevechtsvoertuigen en schuttersputjes opgelucht adem konden halen, speelden zich minuten van on draaglijke spanning af. Om vijf over half tien draaide de stoet uit Den Haag het volkomen lamgelegde, in een spookstad veranderde Schiphol op. Tot hun verbijs tering zagen de zeer weinige journalisten die daartoe de kans kregen, dat de uit Parijs overgebrachte terro rist Foeroeja alleen en duidelijk herkenbaar op de al gesproken plaats in het schijnwerperlicht stond - aan het begin van een loopkooi van prikkeldraad, die de Genie eerder op de dag had geconstrueerd. Maar de zes overgebleven gijzelaars werden niet onmiddellijk tegen hem uitgewisseld zoals iedereen had verwacht. In plaats daarvan verdwenen ze in de donkere Boeing die geïsoleerd, alleen een brandend staartlicht, op het vrachtplatform stond. Het tafereel wekte de indruk dat er voor de zoveelste keer iets mis zou gaan en dat ber stuivertje-verwisselen af te spelen - met doodver moeide, hypernerveuze mensen als inzet. Uit het toe stel kwamen drie stram voortschrijdende gijzelaars. Zij liepen de 80 meter naar een bus, terwijl tegelijker tijd een bemanningslid naar het vliegtuig liep. Midden op het platform, met honderden schietklare lopen in het donker in de aanslag, ontmoetten zij elkaar. Daar na kwam er tweemaal één gijzelaar naar buiten die werd geruild voor een bemanningslid en tenslotte kwam de laatste gegijzelde, de Franse ambassadeur, naar buiten toen de Japanner Foeroeja met 300.000 dollar bij de vliegtuigtrap verscheen. Onder het toe ziend oog van de Egyptische ambassadeur controleer de de rijkspolitie of de Japanners Inderdaad niet meer wapens mee het vliegtuig binnen namen dan twee een voudige pistolen, zoals was overeengekomen. Om tien over tien ging de deur van de Boeing dicht en flitsten de boordllchten aan. Om vijf voor half elf taxiede ge zagvoerder Sierks naar de startbaan, waarlangs om de honderd meter een pantserwagen stond. De ex-gegijzelden kregen in de brandweerkazerne van Schiphol kortstondig kans om zich met hun ijlings overgebrachte familieleden te herenigen en verdwenen vervolgens in ambulances voor het ondergaan van een medisch onderzoek. Schiphol, dat tweeëneenhalf uur lang voor alle vormen van verkeer gesloten was ge weest, ging weer leven. De ontruimde, verduisterde gebouwen aan de platformzijde mochten weer in ge bruik worden genomen. De ijzeren ring die reeds 's morgens vroeg rond de luchthaven was gelegd, werd geleidelijk gesloopt. De gegijzelde ambassadeur vierde met premier Den Uyl zijn vrijlating door een glas champagne te heffen. Het drama was voorbij. DEN HAAG De ontknoping van het Haagse gedeelte van het gijzelingsdrama kwam-gisteravond om acht minuten voor negen, toen de drie terroristen met zes gijzelaars in een getraliede politiebus vertrokken en drie, zoals pre mier Den Uyl ze later op een persconferentie noemde, „zieke gijzelaars" in de Franse ambassade achterlieten. Óp een van spanning zinderend Korte Voorhout bestorm den vele tientallen politieagenten direct na het vertrek van de politiebus de Franse ambassade, waar zij behalve de drie gijzelaars, die zich volgens de Haagse politie in een „naar omstandigheden redelijke toestand" bevonden, ook de zwaardere wapens van de terroristen aantroffen. Dat waren ondermeer handgranaten en machinepistolen. De spanning op het Korte Voor hout steeg na het toen bijna honderd uur durende gijzelings drama ten top toen om zeven uur een woordvoerder van de Haagse politie aankondigde dat de affaire in Den Haag binnen Franse premier: 'Ambassadeur opmerkelijk <2 waardig' PARIJS (Rtr) -- Franse rege- I ringsleiders hebben vanmorgen de Franse ambassadeur Jacques Eenard en de Franse politie ge prezen voor hun inspanningen om te verzekeren dat het gijze lingsdrama in Den Haag zonder bloedvergieten eindigde. Premier Jacques Chirac belde de ambassadeur vanmorgen op en zei: „Ondanks moeheid, ondanks uw rote beproving toonde u een opmerklijke waardigheid en ik bied u mijn gelukwensen aan". De minister van Binnenlandse Za ken, Michel Poniatowski, die vier nachten op een divan in zijn kan toor sliep tijdens het drama, zei „deze beproeving en vreselijke zaak heeft een gelukkige af loop. De onderhandelingen met de Japanse terroristen waren zeer delicaat. Zij werden met grote bekwaamheid gevoerd. De heer Louis eVrger, directeur- generaal van de Franse politie, deed ter plaatse bewonderens waardig werk". Het Franse conservatieve blad Le Figaro denkt er echter anders over. Het blad doet een beroep op de westelijke regeringen een vastberaden standpunt in te ne men bij guerilla-acties, zelfs als de levens van gegijzelden risico lopen. Het blad schrijft: „Aan de vaste wil van het collectieve bewust zijn van elke natie gen duim- breed toe te geven aan de afper sing en listen van geweld mag niet getornd worden. Israël be greep dit. Oostelijke landen eveneens. Vindt men dan alleen in het westen dit schouwspel van J krankzinnige verwarring en het j bewijs van de zwakheid van een abstract pseudo-humanisme dat zichzelf een nederlaag toe brengt? Men kan niet langer dulden dat de verantwoordelijk heid voor de dood van onschul dige mensen als een gedeelde verantwoordelijkheid wordt be schouwd. De verantwoordelijk heid berust volledig bij degenen die met voorbedachten rade kin- I deren doden l ken" afzienbare tijd ten einde zou lo pen. Direct hierop werd door een kraanwagen van de brand weer een klein aantal auto's, dat al sinds vrijdag vlak voor de ambassade geparkeerd stond, weggesleept. Andere wa gens werden normaal door poli tiemensen weggereden, omdat de politie de sleuteltjes had ge kregen van de eigenaars, die door de belegering van het Voorhout vrijdag hun auto had den moeten achterlaten. De ter roristen hadden verwijdering van de wagens geëist om daar mee de mogelijkheid van erach ter verborgen scherpschutters uit te schakelen. Om acht uur, het moment waarop het vertrek van de terroristen en gijzelaars volgens de politie zou plaatsvinden, gebeurde er niets. Alleen minister De Gaay Fortman kwam op het Voorhout aan en haastte zich de Ameri kaanse ambassade binnen. Om kwart over acht kwam er eni ge beweging. Een politieman begaf zich midden over het Voorhout naar de ingang van de ambassade, met een grote witte brief zeer opvallend in de hand. Hij legde die neer in de hal van het ambassadegebouw. Even la ter keerde dezelfde man, die ongewapend was en dat demon streerde door tevoren zijn jasje Een van de gijzelaars komt uit te trekken, weer terug naar de Franse ambassade en haalde de brief weer uit de hal weg. Deze werd daarna via een touw naar de bovenste verdieping van het gebouw gehesen. De brief was afkomstig van het mi nisterie van Justitie, gesteld in het Japans en bevatte de schrif telijke bevestiging van de tus sen de Nederlandse autoriteiten en de terroristen gesloten over eenkomsten over het vertrek. Bijna een half uur later kwam er pas weer enige activiteit. Drie zwarte wagens reden het Voor hout op, waarvan er twee met grote snelheid doorreden en één wachtte tegenover de Franse ambassade. Meteen hierop reed de gepantserde politiebus tot voor de ingang van de ambas sade. Vijf minuten later kwa men de eerste drie personen uit het ambassadegebouw. Vlak daarna kwam er weer twee de bus te stappen die heit gezelschap naar Schiphol zal brengen. groepjes van drie mensen waar bij duidelijk waar te nemen viel dat de achterste mensen van deze groepjes een pistool in de hand hadden. 1 Op het doodstille Voorhout klon ken direct hierop harde slagen en glasgerinkel. De terroristen hadden alle ramen van de poli tiebus kapot geslagen. Vlak voor negen uur vertrok de poli tiebus van het Voorhout, voor afgegaan door de zwarte wagen, die nog steeds aan de overkant wachtte. Meteen flitste het licht aan op de hoogste verdieping van de ambassade, aangestoken door de drie achtergebleven gij zelaars. Enkele seconden daar op werd de ambassade door een legertje politiemensen be stormd, gevolgd door artsen van de GG en GD. De drie gij zelaars werden naar de naast gelegen Amerikaanse ambassa de overgebracht, vanwaar enke- Situatie bij de ambassade weer normaal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het leven rond het Franse ambassadegebouw op het Haagse Korte Voorhout was vanmorgen weer normaal. De geladen stilte die hier vier da gen lang heeft geheerst Is ver vangen door het geraas van het gemotoriseerde verkeer, de be drijven die maandag en giste ren gesloten waren draaiden weer. Meteen toen gisteravond de bus met de Japanse terroristen en hun zes gijzelaar# naar Schiphol was vertrokken, haalde de Haagse politie een gedeelte van de dranghekken, waarmee een groot gebied rond de ambassade tot dan toe hermetisch afgeslo ten was geweest, weg. Meteen ook werd begonnen met het op breken van het kampement Araar mariniers sinds vrijdag avond een provisorisch onderko men hadden gevonden. Toen ook de zeer grote politie macht in de loop van de avond het Korte Voorhout grotendeels verliet was alles weer als van ouds- len van hen per ambulance voor onderzoek naar het ziekenhuis werden vervoerd. Vlak hierop vertrok een touringcar vanaf het ministerie van buitenlandse zake vol met familieleden van de gijzelaars naar Schiphol. De familieleden van de in de am bassade achtergelaten gijzelaars werden in een Volkswagenbusje naar de Amerikaanse ambassa de gebracht. Even later werden de wachtenden op het Voorhout nog opgeschrikt door een twintigtal tot de tan den gewapende mariniers, die in vijf burgerauto's ook in de richting van Schiphol vertrok ken. De rustige middag voorafgaande aan de ontknoping van het gij zelingsdrama werd alleen door broken door het bezoek van de gezagvoerder van het vliegtuig, de 44-jarige Pim Sierks, die met een wijde boog goed zichtbaar voor de terroristen volkomen rustig naar de ambassade ging om met de terroristen het vlieg- plan door te nemen. Met de handen omhoog komen twee gegijzelden de deur van de Franse ambassade uit, onder schot gehouden door een van de Japanners. Links, ook met de handen in de lucht, staat de chauffeur van de bus. Dank van president Giscard (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Franse president Giscard d'Estalng was gister avond een van de eersten die premier Den Uyl feliciteerde met de succesvolle afhandeling van de gijzeling. Maar intussen bleek Frankrijk nog steeds beducht dat het vliegtuig met de terroristen In Frankrijk zou landen: alle vliegvelden waren gesloten. President Giscard stuurde, zodra de Boeing in de lucht was, een telegram met als tekst: „Me- I neer de premier, ik hecht er aan u te danken namens mijn ji medewerkers en namens de Franse regering en ik verzoek u aan de Nederlandse autoriteiten onze dankbaarheid over te bren gen voor de pogingen die zijn ondernomen om de waardige en veilige vrijlating te verkrijgen van de ambassadeur van Frankrijk en de overige gijze laars". Op alle Franse vliegvelden waar een Boeing 707 kan landen wa ren gisteravond uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen. Gendarmerie, oproerpolitie plaatselijke politie werden over al In staat van paraatheid bracht. Toen de Boeing opsteeg gaf de minister van Binnenland se Zaken Michel Poniatowski op dracht alls vliegvelden te slui- Ondersteund door een politieman ten, om te voorkomen dat het cn een GGD-man wordt een vrij- toestel In Frankrijk zou landen. nclatm gi/zelnor (derde van links) weggeleid. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Voordat het verlossende vertrek van de bus met de terro risten en zes gegijzelden een feit was, is de dag van gisteren er voor de aanwe zigen rond de Franse am bassade een geweest, waarin de groeiende span ning naar een naderende ontknoping het duidelijkst voelbaar is geweest. Uren lang werden de wildste speculaties op touw gezet en gonsde het van de ge ruchten. Alleen tii de mariniers en po litiemensen heerste een betrek kelijke rust. Net als in de vori ge dagen bleven zij onverstoor baar op hun post, was de kan tine-wagen van de politie een fel begeerd object, werden rond de tenten heel wat kaar tjes gelegd en keken ze naar de verdorde bruine kastanje bladeren die ze al vier dagen en nachten lang geruisloos hadden zien neervallen. Uit verveling verzamelde een en keling van hen langs de stoep liggende lege bierflesjes. Ver der heerste er nog steeds die matte en doodse stilte waaraan men bijna gewend zou zijn ge raakt. Tot omstreeks zeven uur het bericht bekend werd dat de ontknoping „binnen afzienbare tijd" zou plaats vinden. Toen sloeg even de vlam in de pan en was er voor iedereen alleen nog gespannen aandacht voor die ene kamer op de vierde etage van de Franse ambassa de. Nauwelijks een half uur nadat heel Nederland via de t.v. of de radio het vertrek van de donkerblauwe bus met de ka potgeslagen ruiten vanuit Den Haag had kunnen volgen, wer den op het Voorhout en het Toernooiveld in Den Haag al weer voorbereidingen getroffen om het leven van alle dag zijn gang te laten gaan. Langs de Hofvijver naderden twee met oranje zwaailichten knipperen de veegwagens van de H.T.M. die de tramrails van neerge- dwarrelde bladeren begonnen schoon te maken. Tegelijker tijd arriveerden bij het Lange Voorhout ook twee ijs-venters die onder het langs de verlaten dranghekken toegestroomde publiek en de achtergebleven persmensen nog goede zaken probeerden te doen. Daartussen drentelden talloze politiemannen zenuwachtig door elkaar. Op zoek naar een van de manschappenwagens die hen naar het Haagse hoofdbureau zou terug voeren. Fotografen en filmploegen zochten In het gedrang hun spulletjes bij elkaar en waren plotseling ook de vrolijke ker- misklanken weer te horen en baadde de Schouwburg weer in een zee van licht. In het mili taire kampement tegenover het Koninklijk Paleis aan het Voorhout was alles rustig. De stem van een televisie-com mentator leek er het enige te ken van leven. De stilte, rust en duisternis daar vormden een schril con trast met de door helle lantaarns verlichte wrieme lende mensenmassa op het Korte Voorhout waar iedereen zijn eigen weg zocht. En daar mee was ew einde gekomen aan vier dagen angstige span ning, slopende onzekerheid, ter gend langzaam doordringende berichten en een bijna einde loos wachten en heen en weer slenteren. Ambassadeur bedacht spelletjes SCHIPHOL Minister Van der Stoel sprak gisteravond tijdens de persconferentie op Schiphol zijn bewondering uit over het gedrag van de gegijzelden tij dens hun gevangenschap. Voor al de Franse ambassadeur, graaf Jacques Senard, heeft zich volgens hem bewonderens waardig gedragen. «,,De ambas sadeur bedacht zelfs bridge spelletjes om zijn lotgenoten t' amuseren." Van der Stoel: Geen drama maken van conflict met Frankrijk (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Er waren ver schillen in taktiek en aanpak van de gijzelingsaffaire, maar er waren ook momenten van prettige samenwerking met do Franse regering". Aldus minis ter Van der Stoel van Buiten landse Zaken gisteravond tij' dens een persconferentie na af loop van het drama op de lucht haven Schiphol „Ongetwijfeld waren er verschillen in tak tiek", voegde de minister daar aan toe, „maar wc moeten er niet dramatisch over doen. De diplomatieke verhoudingen tus sen ons land en Frank:ijk zijn er zeker niet door ges-haad".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13