„Elke wedstrijd aangrijpen om ervaring op te doen" Coleraine had liever niet willen spelen Einde carrière Chris Dekker lijkt in zicht ARDESCH WEER IN DOEL VAN TWENTE SPELER-TRAINER HUMPHRIES VAN ARDS: Evenals vorig jaar in eerste ronde Twist over blessure Rijsbergen Amsterdammer nog steeds zonder contract WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA li Rotterdam De rose gloed op de wangen van de doua nebeambte veranderde in een hoogrode kleur. De an ders verlaten aankomsthal van het vliegveld Zestien hoven stroomde razendsnel vol. In het bonte gezel schap, dat de douaniers overwerk bezorgde, vielen temidden van de vele ge bruinde toeristen (een vliegtuig uit Dubrovnik was van Schiphol uitgewe ken) twee „samenscholin gen" op. Het waren de elf tallen van Coloraine en Ards, haast tegelijkertijd met de toeristenstroom, vanuit Noord Ierland gear riveerd. Ruim een half uur te laat weliswaar, maar dat is voor de Noord-Ieren de gewoonste zaak van de wereld. Billy Humphries, speler-trainer van Ards; „Het reisprobleem is het enige nadeel, dat we onder vinden van de onrust in Noord-Ierland. Op alle mo menten kan het leger je la ten stoppen voor controle, met enorme files als ge volg. We houden daar al rekening mee. Voor een wedstrijd gaan we eerder weg" Humphries was de enige praat grage vertegenwoordiger in het Ierse kamp, dat in de aankomst hal strikt gescheiden bleef. Aan de ene kant Coloraine, waar het commentaar voor de wedstrijd van vanavond tegen Feyenoord beperkt bleef tot opmerkingen in de trant van ,,We kennen geen problemen" en ,,De opstellingen geven we nog niet prijs" en een stuk verder Ards, waar Billy Humphries wat openhartiger was. Hij was dan ook de routi nier die al zo lang meedraait in de voetbalwereld, dat hij het niet meer nodig vindt om ge heimzinnig te doen. „Voetbal is mijn leven, ik zou niet zonder kunnen" Het Is de reden, dat toen Humph ries in zijn Engelse periode vanaf 1959 contracten bij Leeds United en Coventry City in 1969 afsloot en terugkeerde naar Bel fast, onmiddellijk contact opnam met Ards. Hij werd met open armen ontvangen, eerst als speler maar later ook als trai ner. Die functie is in Noord-Ierland, waar profvoetbal nog op ama teuristische leest is geschoeid, ROTTERDAM De Noord-Ierse kampioen Coloraine, vanavond tegenstander van Feyenoord in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen Is gistermiddag In Rotterdam aangekomen. Coloraine, dat met grote interne moeilijkheden kampt, voorzitter, penningmeester, secretaris en manager zijn na eindeloos geruzie vertrokken, arriveerde met zestien spelers op Zestienhoven. Jack Dooherty, de voorzitter, die na enige tijd weg te zijn geweest toch weer terugkwam, vertelde op de Rotterdamse luchthaven: „Wij zouden eigenlijk liever helemaal niet gespeeld hebben. We zitten met grote problemen en die moeten eerste opgelost wor den" In het gezelschap bevond zich ook Bertie Peacock, d vroegere Celtic-speler, die Coloraine tien jaar als manager/trainer heeft gediend. Peacock, die het met de amateuristische aanpak in de club volkomen oneens is en onder het mom van drukke zakelijke beslommeringen hij is eigenaar van een pub vertrok, iis als toeschouwer in Rotterdam. Het elftal van Coloraine weordt getraind door twee spelers, John McCurdy en Ivan Murray, de Ierse voetballer van het jaar. McCurdy, had nog geen idee hoe de ploeg er uit zal zien. „We hebbenn óg al wat geblesseerde spelers en tijdens de laatste trai ningen zal moeten blijken wie fit is" De zestien spelers van Coloraine zijn: Crossan, McGee, MoCur- dy, McNutty, Campbell, Jackson Hutton, Murray, Coyles, Jen nings, Cochrane, Dickson, Simpson, Guy, Carson en Tweed. gemakkelijk te combineren. Ze ker voor voetbal „gek" Billy Humphries. „Maar als ik toch mocht kiezen, zou ik willen spe len, tot ik voel dat het niet meer goed gaat" Voorlopig gaat het nog steeds goed en neemt de trainer-speler een plaats op et middenveld in. Zijn leeftijd (38) is geen bezwaar. „Ik train er hard voor" Daarbuiten is Billy Humphries ook nog eens personeelsmanager, zoals alle andere spelers van Ards een baan hebben. Drie keer per week zien zij elkaar 's avonds op de training. Zo is het prof voetbal in Noord-Ierland. Het neemt niet weg, dat de Ierse amateurs zich bij voorbaat uit geschakeld zouden achten in het Europacuptoernooi. Humphries: „PSV zal sneller zijn en ster ker. We kunnen alleen maar ho pen op uitbreken en zullen daar ook onze taktiek op enten" De kleine coach vreest vooral de slotfase. Hij denkt dan terug aan de wedstrijden tegen Stan dard Luik, vorig jaar toen eerst thuis met 41 werd gewonnen en uit de ploeg onder de voet werd gelopen. „Gedurende de laatste 20 minuten vielen er vier doelpunten. De conditie ging een rol spelen". Billy Humph ries heeft PSV zaterdag zien spelen tegen Sparta (voor hem een teleurstellende vertoning) en kent de kansen van Ards. Hij hoopt vooral op de kleine Billy MsAvoy, de schutter die met jeugdinternational Ronnie Cromie (17) en Billy Nixon (vroe ger ook spelend in de Engelse League) de gevaarlijkste spelers vormen. „We zullen in elk geval voetbal len. Elke wedstrijd tegen een Europese ploeg moeten we aan grijpen om ervaring op te doen. Zeker als die ploeg komt uit het land dat bijna wereldkampioen is geworden. We horen te verlie zen, maar je weet nooit" KEES KOOMAN Edivard Heath toeschouiver duel Ipsivich Town- FC Tivente Tot de eregasten ln het vanavond vrijwel zeker niet uitverkochte stadion aan Portman Road zal de Britse oppositieleider Edward ieath behoren. Heath heeft aangekondigd dat hij de eerste helft van het duel Ipswich Town-FC Twente zal bijwonen. Daarna moet hij tijdens een congres van de conservatieve partij in Ipswich een spreekbeurt vervullen. Chris Dekker wordt het voor eind december erop of eronder. ROTTERDAM Clubarts Max Abarbanej van Feyenoord heeft de KNVB in een brief laten we ten dat hij zeer verontwaardigd is over de wijze waarop de me dische staf van het Nederlands elftal Wim Rijsbergen heeft be handeld nadat deze in de finale tegen West-Duitsland aan zijn knie geblesseerd was geraakt. Er is volgens de heer Abarba- nel nauwelijks enige serieuze aandacht aan de blessure be steed. Verzorger Pierre van den Akker heeft Rijsbergen alleen een ban dage verstrekt, terwijl dr. Frits Kessel later zelfs niet de moeite heeft genomen de Feyenoorder een therapie voor te schrijven die het genezingsproces had kunnen versnellen. Door de slechte nazorg, zo meent de me dische staf van Feyenoord kan Rijsbergen nog steeds niet spe llen. Op aandrang van manager Guus Brox is deze zaak nu in de publiciteit gekomen. De be schuldigende vinger die de lei ding van de landskampioen naar de KNVB opsteekt komt in een stadium dat enkele spelers van Feyenoord van mening zijn, dat de medische stad van de Rotterdammers geen optimale aandacht schenkt aan blessures die naar het oordeel van de Fey- enoorders veel sneller te gene zen zijn. Het Is vooral manager Brox een doorn in het oog dat de Feyenoorders zich voor hun blessures tot andere medici, masseurs en fysiotherapeuten wenden. Feyenoord zal zich bin nenkort intern over deze situa tie beraden. AMSTERDAM Een simpel stuk papier in FC Amsterdams kleed kamer dient als oppepper. Op de achterkant van een aanplakbiljet van de wedstrijd tegen Hibernian uit Malta staan een reeks vroege re Europacup-uitslagen die de lieverdjes de ogen moet openen. Het debuut in het Europese toernooi, ook al is het dan maar de UEFA- cup, moet FC Amsterdam succes opleveren. Na de vijfde plaats in het voorbije seizoen wil FC Amsterdam laten zien dat het geen een dagsvlieg is ook al is de voorbereiding uiterst simpel. Maar dat is typisch de FC Am- 'leuk om het eens mee te ma- sterdam, waar alles en iedereen ken". in alle eenvoud naar het duel Chris Dekker lijkt zich erop te Het elftal van FC Twente voor hel vliegtuig dat hen naar Engeland bracht. toeleeft. Geen officieel trai ningskamp maar gezellig sa menzijn op en rond het Olym pisch Stadion waar oranje-doel man Jan Jongbloed op de trai ningen ontbrak omdat de dins dag nu eenmaal zijn vaste vis dag is. Maar de honger naar succes dn het UEFA-cuptreffen is er niet minder om. Zegt Chris Dekker, een van Amster dams steunpilaren: „Elke wed strijd is moeilijk. Zo is het toch ook in de competitie, maar ze zeggen dat de Europacup iets anders is en daarom vind ik het IPSWICH FC Twente verkeert voor de eerste ontmoeting met Ipswich Town bijna in dezelfde situatie als een jaar geleden, toen in de openingsronde van het Uefacuptoernooi het Schotse Dundee FC moest worden bestre den. Terwijl de Enschedese club opnieuw de beschikking heeft over een doelman van in ternationale klasse, zal tweede man Henny Ardesch als sluitpost moeten fungeren. Moest vorig jaar een beroep worden gedaan op de „eeuwige reserve" omdat Piet Schrij vers was geschorst door de UEFA, dit keer moet Volkmar Gross toekijken omdat hij pas na de vijftiende augustus de datum, waar op spelers bij een club onder contract moe ten staan om voor de kwartfinales in een Europees bekertournooi te mogen uitkomen werd aangetrokken. Henny Ardesch wordt er, ogenschijnlijk, niet warm of koud van, dat hem opnieuw een uiterst verantwoordelij ke taak is toebedeeld. .,Ik besef dat het waarschijnlijk erg moeilijk wordt, maar ik ga echt niet met knikkende knieën het veld op", aldus de Twente doel man die overigens niet gelooft dat de komst van Gross voor hem automatisch een terug keer naar het tweede plan zal betekenen. Ardesch: „Toen Piet Schrijvers wegging, re kende ik nergens op. Er is namelijk steeds gesteld, dat er eenn leuwe doelman zou wor den aangetrokken en' dat die ook eerste man zou worden. Bij mezelf heb ik wel gedacht: i.Dan zal die knaap zich wel eerst waai moeten maken, maar er was voor mij na tuurlijk geen enkele zekerheid. De weten schap dat ik geen eerste keus zou zijn, heeft mijn zelfvertrouwen nooit beinvloed. Uitein delijk 'heb ik bij Den Haag wat dat betreft een harde leerschool gehad. Maar nu Gross is gecontracteerd, geloof ik toch, dat ik een goede kans heb om een plaats te behouden. Van mij is altijd gezegd, dat ik weinig erva ring heb. Volgens mij geldt dat echter ook voor Gross, die eveneens een tijdje van top voetbal verstoken is geweest. Die knaap zal er echt voor moeten knokken om mij ex weer uit te spelen." De ambities van Ardesch zijn opmerkelijk. Immers, jarenlang leek hij tevreden met de rol van wisselspeler. De kansen om bij min dere eredivisieclubs dan FC Den Haag eer ste keus te worden, liet hij onbenut omdat hij een goede maatschappelijke carrière hel belangrijkste vond. „Dat doe ik nu ook nog", aldus Ardesch, „maar mijn eerzucht heeft daaronder niet geleden. Een loopbaan als fullprof heeft me nooit zo aangetrokken. Toen ik in 1966 van FC Twente naar. Den Haag ging, heb ik vier maanden zonder werk ge/eten. Dat was eer afschuwelijke tijd. Ik smg r.r bijna kapot aan en nam me voor het nooit mor- zo ver te laten komen. Daarom geef ik <1 /oorleur aan een bestaan als semiprof. U..sluitend voetballen is mij te cnzekoi. En ik wil ook niet de hele week aan dc eerstvolgende wed strijd denken. Dan ctucr.p je af en raak je overgeconcentreerd, wat nooit bevorderlijk kan zijn voor je vorm. Dut ik er zó oveij denk wil echter niet zeggen dat ik niet graag aan de top speel. Zou ik het voetballen heb ben laten prevaleren, dan had ik het mis schien op dat gebied verder gebracht ,maar dan had ik niet de baan gehad die ik nu heb en dat brokje zekerheid vmd ik toch wel erg plezierig." Ardesch weet, dat er in het Twente elftal spelers lopen die in hem geen onbegrensd vertrouwen hebben en met smart wachten op de entree van Volkmar Gross Hij kan zich daarover nogal opwinden. „Ik vind", zegt hij, „dat ik meer vertrouwen verdien. Vorig seizoen heb ik een paar goede wedstrijden gespeeld en de laatste weken is het ook ze ker niet slecht gegaan. Daarom begrijp ik niet dat er jongens zijn die koste wat het kost een ander in het doel willen zien. Ik blijf in ieder geval knokken voor een vaste plaats. Die wedstrijd tegen Ipswich is een mooie gelegenheid om te laten zien wat ik kan. Lukt het me hier een goede indruk K maken, dan zou ik niet weten op wedk motiei Gross onmiddellijk mijn plaats kan innemen Ik heb lang. op deze kans gewacht en ber niet van plan me zo maar weer te laten ver dringen. Ofschoon ik echt wel aan sportieve tegenslagen gewend ben, zou het een ver schrikkelijke teleurstelling voor me zijn, wanneer ik weer een stap terug moet doer) als daar geen aanleiding toe is. TON VAN DALEN HENNY ARDESCH verheugen al is zijn situatie bij de FC Amsterdam niet zo roos kleurig. Dekker, ooit geselec teerd bij de 40 voor de W.K. wacht nog steeds op een over eenkomst met de FC. Evenals vorig seizoen heeft hij geen con tract gelekend omdat de voor waarden voor hem niet gunstig waren. Na maanden van onder handelen vorig jaar zette hij tenslotte een handtekening. Die verwijdering tussen hem en de Amsterdamse fusieclub is er nu opnieuw. „Ik heb nog geen con tract, ik heb ook nog geen geld gehad", aldus Dekker, die wel door de FC Amsterdam is ver zekerd. „Maar ik blijf niet voor niets spelen en het eind van de maand wil ik weten waar ik aan toe ben. Dan wil ik zeker heid hebben. Dan is het de keus tussen voetballen of stoppen. Dat zit er dik in. Volgens mij houden ze er al een beetje reke ning mee want Abe van der Ban is weer begonnen met trai nen. Hij heeft pas weer een ge sprek gehad". Voor Chris Dekker, in december wordt hij 29, lijkt het einde van zijn voetbalcanrière in ziioht Kan Chris Dekker er zo makkelijk afstand van nemen? „Het moet wel als er geen accoord komt. Dan ga ik bij mijn broer op de markt werken en zal ik probe ren met dispensatie toegelaten te worden tot de trainerscursus voor het D-diploma". Dan ventileert Chris Dekker dat hij, zoals hij zegt, de laatste tifi met de pest in zijn donder voetbalde. „Maar afgelopen zon dag heb ik me er overheen ge zet. Dat scheelt de jongens ook in hun geld. Maar ik was niet gemotiveerd meer. Tegen Utrecht speelde ik ook slecht. Mijn vader zei dat kun je niet doen en toen heb ik ingezien dat het beter was". En dat was voor Chris Dekker aanleiding er weer ouderwets tegenaan te gaan. Maar hij blijft bij zijn financiële eisen. Zegt: „Als je bij de selectie voor de W.K. hebt gezeten heb je toch een redelijk seizoen ge maakt. Ik vind dat je dan in ie der geval niet op salaris achter uit moet gaan. En een gelijk sa laris is voor mij ook achteruit gang". Vorig jaar verkeerde Chris Dek ker, ful! prof., in een identieke situatie bij FC Amsterdam, dat hem een jaar daarvoor van NEC had overgenomen. De club van Stoop heette toen ook DWS. Stoop en Dekker Kwamen toch rond en stelden meteen de ver koopprijs van do middenvelder vast. Voor 175.000 gulden mocht Dekker van werkgever verande ren, maar er kwam geen ande re club. Over de kans op toch een nieuwe verbintenis zegt Chris Dekker: „Je weet het niet bij Stoop. Hij probeert je uit te spelen. Tot hoe ver je kunt gaan. Dat zie je aan Abe. Nou die gaat toch ook niet voor min der spelen". Weigering En dat is precies de Idee van Dekker, die al bijna zeker weet dat bij een weigering zijn betaalde voetbalcarrière voorbij is. De spoeling voor middenvel ders is nu cenmaul dun. Dek ker: „Dat weet Ik, Ik kom niet meer in het betaalde voetbal te rug, maar wat conditie en kracht betreft ben Ik nog altijd een van de sterksten van het elftal.Ik kan misschien nog wel vier of vijf jaar mee. Bij een elftal. Ik kan misschien nog wel test bleek dat Ik met Nico Jan sen een van de sterksten was". jrhris Dekker vindt ook dat de verhouding tussen hem en trai ner van de Meent niet zo goed meer is. Ik vind 'diat het nu an ders is. Ik wil niet zeggen dat er ruzie is maar het is niet meer zoals het was. Misschien komt het omdat hij geen zeker heid heeft over mij. Je raakt geïrriteerd door kleine dingen, ik heb niet met Van de Meent gesproken, het is niet mijn ge val. Hij is als het ware de be drijfsleider. Ik ben de prof. Hij moet de oorzaken inzien. BIJ hem moet een lichtje gaan branden. Ik trainde altijd met ambltiie maar de laatste tijd niet meer. Van de jongens heb Ik geen commentaar gehad, ze wisrten wel dat er wat aan de hand was. Het kon ook niet zo doorgaan, want je pakt ze met geld. Daarom heb ik er afgelo pen zondag tegen Haarlem weer voor geknokt. FC Amsterdam heeft kwaliteit genoeg om het weer ver te brengen dit «el- zoen". Of Chris Dekker het hele jaar er bij zal zijn moet worden afge wacht. Vader Dekker onderhan delt met Stoop over een ac coord. „Wij hebben snel ruzie en mijn vader kan het redelijk goed vinden met hem. Ik hoef me dan niet kwaad te maken, als het niet doorgaat zal het niet meevallen het betaalde voetbal te vergeten. Want het Is gewoon geweldig als je In de eredivisie voetballen kan tegen Ajax en Feyenoord. Die entou rage zal ik missen, want als je het niet met zin doet dan kun je beter stoppen". Chris Dekker lijkt op weg naar een kort Europacup avontuur. TON DE WIT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11