SmómOoma/ni AARDGAS MAAKT ONS RIJKER Gijzelingsdrama nadert ontknoping <b\ ijmaker Kabinet: voorrang aan strijd tegen werkloosheid Weg naar Schiphol verkeersvrij m BOEREN DRONGEN STUDIO'S BINNEN VALHELM VERPLICHT OP 1 FEBR. '75 verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteurF J. Plug - Chef-redacteurJ. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.38 per mm. Telefoontjes f3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f 2.49; kwartaal f 32.21jaar f 125.25 - losse nummers 45 cent. 66e JAARGANG No. 19917 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Hang Kong Marlon Brando (en Sophia Loren) in de speelfilm "Een gravin van Hong Kong" op Ned. II om 20.21 uur. Een Colditz verhaal op Ned. I om 20.21 uur. Om 21.40 uur Soy Li bre. film over de Chileense dichter Neruda. MORGEN BETER ZICHT Eerst veel bewolking en plaatselijk regen. Morgen van het westen uit opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Overwegend ma tige wind ruimend van zuid west naar west tot noordwest. Minimumtemperaturen onge veer 12 graden, maxima om streeks 19 graden. Morgen zon: 6.17—18.51. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestrijding van de werk loosheid vormt voor volgend jaar de groot ste opgave van de regering. In de rijksbe- groting-1975 heeft het kabinet-Den Uyl plan nen ontvouwd om de bestedingen sterk op te voeren en daarmee de werkgelegenheid te stimuleren. De belastingen worden ver laagd en een stijging van de sociale pre mies wordt voorkomen. Daardoor wordt de koopkracht aangewakkerd. Dank zij de gunstige opbrengsten uit de export van het aardgas heeft minister Duisenberg (Financiën) een florissante rijksbegroting bij de Tweede Kamer ingediend. De uitgaven stijgen met niet minder dan 23 procent. Een groot deel hiervan is nodig voor hogere lonen en prijzen. De bestrijding van de in flatie heeft in de miljoenennota een minder zwaar accent gekregen. De regering hoopt overigens, dat de stijging van de loonsom volgend jaar tot 13 pro cent beperkt zal blijven. De gemiddelde prijsstij ging zal dan op 8,5 procent liggen. Een extra stijging van de rijksuitgaven laten de posten voor ontwikkelingssamenwerking en wel zijnsbeleid zien. Voor de ontwikkelingssamenwer king wordt 425 miljoen meer (bijna 30 procent) uit getrokken. Het ministerie van CRM kan ook 30 procent meer besteden. Voor het openbaar vervoer komt 300 miljoen meer beschikbaar. Daar staat tegenover dat minder geld voor de wegenaanleg wordt uitgetrokken. Door de uitbreiding van de rijksuitgaven zullen naar schatting zo'n 45.000 man aan werk kunnen worden geholpen. Het kabinet hoopt dat de hard nekkige werkloosheid in de loop van volgend jaar zal kenteren. Belastingen In 1975 wordt de belastingdruk tijdelijk min der zwaar: de inflatiecorrectie gaat voor 80 procent door. de inkomstenbelasting levert voor vrijwel ieder een een verlaging van 150 gulden per jaar op. 600 gulden uit neveninkomsten zijn belastingvrij (was 400). —in de omzetbelasting komen geen wijzigingen. aow/aww-uitkeringen blijven belastingvrij, —zelfstandigen krijgen meer steun en kunnen een groter bedrag voor hun oudedag reserveren. Oudere werklozen Andere opmerkelijke punten uit de rijksbegroting: de steun aan oudere langdurig werklozen wordt uitgebreid. —er komt een nieuw werkgelegenheidsprogram van 600 miljoen. —zelfstandigen die hun bedrijf beëindigen en werk loos blijven, krijgen waarschijnlijk een werkloos heidsuitkering. —de leeftijdsgrens van kinderen die recht op kin derbijslag hebben wordt 18 jaar. —door wettelijke maatregelen wordt de positie van werknemers in de bedrijven verstevigd. Er komt een wet die ondernemingen verplicht het sociale beleid vast te leggen. —het schoolgeld voor kleuters wordt afgeschaft. in kleuter- en basisonderwijs kunnen 390 extra leerkrachten worden aangesteld. —rond de jaarwisseling komt er een plan voor het onderwijs tot 2000. —de omroepbijdrage gaat niet omhoog. —Suriname en de Antillen krijgen in '75 320 mil joen bijstand. —de begeleiding van Surinamers in Nederland wordt uitgebreid en verbeterd. —de toenemende criminaliteit vergt grotere uitga ven voor politie en justitie. Het gijzelingsdrama ver toont thans, na zo'n negen tig uur, kenmerken van een uitputtingsslag tussen de Japanse terroristen en de wachtende soldaten, politie en journalisten. Om het ang stige wachten te verlichten hadden mariniers gisteren een dart-competitie inge steld. Vrouwelijke politie agenten lazen de krant om de tijd te doden. Voor de ve le journalisten waren de problemen om de tijd te doden mogelijk nog groter. Voor hen zijn immers geen slaapplaatsen ingericht en ook de bevoorrading met eten en drinken verloopt moeilijk. Als slaapplaats gebruikten de meeste buiten landse journalisten hun auto. Nederlandse troepen in '76 weg uit Suriname (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In 1976 zullen er geen Nederlandse troepen meer zijn in Suriname. In principe zal ook geen extrapersoneel vanuit Nederland worden uitge zonden. Wel zal ons land, als I daarom wordt gevraagd, steun verlenen bij de opleiding van een paramilitaire organisatie die na .de onafhankelijkheid van Suriname kan worden uitge bouwd tot een Surinaamse krijgsmacht. Verder is besloten de zgn. Surina- i misering van de troepenmacht 1 in Suriname (de TRIS) onge- j daan te maken. Als gevolg hier van verwacht minister Vrede- I ling dat er in 1975 geen Suri- naamse dienstplichtigen meer I voor dienst bij de TRIS zullen j worden opgeroepen. Over de toekomstige opzet van de verde diging van de Nederlandse An- tillen staat in de defensiebegro ting alleen, dat de mogelijkhe den worden bestudeerd voor de oprichting van een Antilliaanse bijstandsorganisatie, die op treedt onder verantwoordelijk heid van de Antilliaanse rege ring. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Een delegatie van enige tientallen boeren heeft gis teren hun eisen kracht bijgezet door tweemaal een studio te over- j rompelen. Eerst drongen zij door tot de studio waar het radioprogramma „Komt u maar" werd uitgezonden. Later gaf Jaap van Meekren van AVRO's Televizier hun zes minuten gelegenheid om hun stand- i punt uiteen te zetten. Cees van Drongelen liet na deze uitzending echter weten, dat de I AVRO er geen gewoont van zal maken om indringers tot de uitzen- j ding toe te laten. Luisteraars hoos hij Komt u maar HILVERSUM Tal van luisteraars hebben gisteravond zeei verontwaardigd gereageerd op het feit dat in de NOS—radio rubriek 'Komt u maar' de gijzeling in de Franse ambassade In Den Haag aan de orde werd gesteld. Veie luisteraars dron gen aan op onmiddellijke stopzetting van het programma mede ook omdat van regeringszijde op soberheid in de be richtgeving was aangedrongen. Men achtte een voortzetting van het pregramma onverantwoor delijk en gevaarlijk voor de gegijzeldt.i. Ondanks de boze reacties ging het progrtr.j n-. rog bijna een uur door. Toen veranderde 'Komt u ina~.-' v„n onderwerp "Als u met zovelen wilt dat we me. .'.ja zlrr >m de hete brij heendraaien, doen we dat maar', zepre^—ater Gerard var den Berg ter afsluiting. Minister van Justitie Van Agt be zocht vanmorgen om half zes de afzettingen bij de Franse am bassade. Hij stelde zich onder meer kort op de hoogte in het gebouw van de Amerikaanse ambassade. Engelsman uit afgezet gebied na klap met pistool Binnen het afgezette gebied rond de Franse ambassade heeft een gisteravond laat een 59-jarige Engelsman een klap met een dienstpistool gëhad, toen hij weigerde het gebied te verlaten. De man, die wat gedronken had, kreeg van een rechercheur het bevel naar het Plein te lo pen. Toen hij dit weigerde kreeg hij een klap op zijn hoofd. De man, die een kleine verwon ding opliep, is in het Weistein- de-ziekenhuis behandeld en heeft een proces verbaal gekre gen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/SCHIPHOL. Dc kans. dat het gijzelingsdrama zich naar een oplossing bewoog was vanmiddag rond het middaguur sterk gestegen. Vanuit het crisiscentrum in het ministerie van Justitie liet men op op dat tijdstip weten, dat men bezig was met het treffen van voorbereidingen om een snel transport van de drie Japanse terroristen mogelijk te maken. Een van de maatregelen was het verkeersvrij maken van rijksweg 4 Den Haag-Schiphol, rijkspolitie zich in samenwerking met de Wegenwacht ANWB plotseling ging belasten. Op Schiphol werd de B-pler, die uitzicht geeft op aankomst van passagiers en het overbrengen ervan naar de gereedstaande Franse Boeing van bezoekers en journalisten vrijgemaakt Een vrijwillige bemanning van Transavia, die gisteravond in dichte mist al een proefvlucht met het toestel gemaakt had, stond nadien voortdurend ge red om direkt te kunnen ver trekken. Rond de Franse am bassade werden de aktiviteiten rond het middaguur eveneens verhoogd. Volgens de Haagse politie zou een van de drie Japanse terroristen vorige vrijdagmiddag, toen het gijzelingsdrama begon, door een gericht schot van een Haagse politieman gewond geraakt zijn. Dit zou vermoedelijk thans bij kunnen dragen aan de oplossing van het drama. In de Grote Kerk te Den Haag hebben vanmorgen regeringsver tegenwoordigers en leden van het Corps Diplomatique (daar aanwezig in verband met Prins jesdag) gebeden voor een goede afloop van het gijzelingsdrama. Nieuwe ministerie Financiën in mei volgend jaar open Het nieuwe gebouw van het m terie van financiën aan het Toernooiveld, waarvan de bouw de laatste dagen stilheeft gele gen in verband met het gijze lingsdrama in de Franse am bassade, zal zeer waarschijnlijk op negen mei van het volgend jaar officieel worden geopend. Dat heeft minister Duisenberg van Financiën in de vandaat verschenen miljoenennota aan gekondigd. Alle beleids-, staf-, uitvoerings- en organisatieafde lingen zullen op dat tijdstip reeds in het nieuwe gebouw zijn gehuisvest Minister Duisenberg noemt dit in zijn hoofdstuk van de rijksbegroting „een groot voordeel voor de communicatie en organisatie van het ministe- Niet op 1 november (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG. Het dragen van de valhelm door bromfietsers wordt niet op 1 november, maar op 1 februari volgend jaar verplicht. Minister Wester terp heeft gisteravond in een rapport bekendge maakt, dat deze verschuiving noodzakelijk is in verband met het verder onderzoek naar de deuge- lijkheid van in de handel zijnde helmen. In zijn begroting van Verkeer en Waterstaat ie vlandaag openbaar gemaakt is, laat hij nog weten „geen redenen te zien om een andere datum dan 1 november vast te stellen. Het gisteravond voor rapport noodzaakte hem echter dit standpunt te herzien. Benoemingen in Wassenaar Wassenaar De Wassenaarse ge meenteraad is gisteravond voor zijn eerste maandelijkse verga- da bestond voor het grootste deel uit benoemingen van ge meentelijke vertegenwoordigers in diverse besturen en organen. Bede niet terug in troonrede (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG.- De bede om Gods zegen over het werk van het staatshoofd, de kabinetsleden en de leden van de Staten- Generaal is niet te ruggekomen in de troonrede. Koningin Juliana heeft evenals vorig jaar het voorle zen van de door het kabinet opgestelde troonrede afgesloten met de hoop uit te spreken dat zij en de politici „de kracht zullen ontvangen" voor de vele arbeid en toewijding die no dig zullen zijn. Bijzonder praktisch is deze handige minl-lettertang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen. mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal abonnee is genoeg om In het bezit te komen van dit apparaatje. als nieuw kwartaal-abonne< Woonplaats Stuur de mmi-lettertang Naam: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar antwoordnummer 349. Leiden LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1