£cid6C (Bowia/nt TWEE GEGIJZELDE MEISJES IN VRIJHEID Tijd kwijt? rö ijmaker FAMILIELEDEN VAN GEGIJZELDEN LANG IN HET ONZEKERE Prinsjesdag zeer sober RODE LEGER DREIGT OPNIEUW voor dezekertijd verdien 'n echte Jr - Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Lelden - Qjrecteur.hoofdredacteurF J. Plug - Chef-redacteurJ. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen: per week f 2.49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent. 6&e JAARGANG No. 19918 MAANDAG 16 SEPTEMBER 1974 1 TIJDELIJK MIST. Op de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en och tend op veel plaatsen mist. Morgen overdag zonnige pe rioden. Vannacht weinig wind, morgen overdag zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen ongeveer 13 gr., maxima rond 19 gr. Morgen: zon 6.1718.51. Televizier Televizier ruimt uitvoerig plaats in voor het gijzelingsdrama op Ned. I om 21.40 uur. Om 20.21 uur Stille kracht deel 2. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee vrouwelijke gegij zelden zijn vanmorgen om tien voor vier onverwacht door de drie Japanse terroristen, die nu nog negen gegijzel den vasthouden in de Franse ambassa de, vrijgelaten. Het zijn Bernadine J. G. Geerling (de 22-jarige telefoniste en Joyce Fleur, de 22-jarige secretaresse, die met de negen anderen sinds vrij dagmiddag 4 uur gegijzeld waren. Zij verkeren naar omstandigheden in rede lijke conditie. Na een kort onderzoek in de naastgelegen Amerikaanse ambassa de zijn de twee meisjes per ambulance naar een geheim gehouden plaats over gebracht. Kort na de vrijlating kregen de terroristen en de negen overgebleven gegijzelden licht voedsel en sigaretten, die met ee ntouw naar boven getakeld werden. De vrijlating van de twee meisjes is het resultaat van langdurige onderhan delingen tussen de Nederlandse rege ring en de drie terroristen. De Neder landse ministers, die in het crisis-cen trum in het ministerie van Justitie ver blijven worden bijgestaan door enkele Japanse tolken en hebben ieder uur contact met de terroristen. Uit het feit, dat vanmorgen voedsel overgebracht is, leidt men af, dat de gijzeling nog lang zal kunnen duren. De twee vrijgelaten meisjes hebben vanmorgen vroeg ver klaard, dat de negen andere gegijzel den het naar omstandigheden goed ma ken. Niemand is mishandeld, de drie Japanners gedragen zich niet agressief. vannacht: de twee vrouwelijke gegijzelden verlaten de Franse Het zich sinds vrijdagmiddag 4 uur voortslepende gijzelings drama heeft geleid tot onenig heid tussen de Nederlandse en Franse regering. De Franse regering liet gistermorgen zelfs een communiqué ver schijnen waarin Den Haag een zekere laksheid werd verweten en vooral de opzet om zich van het gijzelingsdrama te ont doen door het hele probleem naar elders te „exporteren". Na uitvoerig telefonisch con tact tussen beide hoofdsteden kwam het tot een opheldering, die tot gevolg had dat een Franse Boeing 707 zonder Franse bemanning ter beschik king kwam. Dit vliegtuig het type toestel waarom de drie Japanse terroristen in hun eer ste eisen vroegen, staat thans op Schiphol gereed. Frankrijk heeft duidelijk ge maakt, dat het vliegtuig in geen geval door een Franse bemanning gevlogen kan wor den. De bemanning die de Boeihg naar Schiphol vloog is onmiddellijk weer vertrokken naar Parijs. De KLM heeft geen op de Boeing getrainde bemanning. Het is niet ondenk baar dat de chartermaatschap pij Trans Avia, die zelf ook een Boeing heeft, wordt inge schakeld. De gegijzelde Franse ambassadeur graaf Jacques Senard voerde zondagavond een telefoongesprek met de mi nister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk Jean Sauvagna- rues. Over dit gesprek werden Na een kort onderzoek op de Amerikaanse ambassade waren de twee vrijgelaten vrouwen op brancards weggebracht. geen mededelingen gedaan. De Nederlandse overheid beperkt overigens de mededelingen over het drama naar de bui tenwereld tot een minimale hoeveelheid om veiligheidsre denen. De Japanse terroristen hebben sinds het verlopen ultimatum vrijdagnacht om drie uur, hun eisen volgens de Haagse politie tientallen keren gewijzigd. De laatste lijst met eisen ver scheen zondag vin de Japanse regering,- die meldde dat de bezetters van de Franse am bassade een miljoen dollars verlangden van de Franse re gering als „schadevergoeding" voor de arrestatie en het ge vangenzetten van Joetaka Foe- roeja, de sleutelfiguur die vrij dagnacht werd overgevlogen naar Schiphol en daar nog steels onder zware bewaking verblijft. De terroristen eisten voorts dat Foeroeja naar Pa rijs werd teruggevlogen om de hem daar afgenomen vervalste paspoorten en valse dollars te rug te geven. Onder de negen gegijzelden van wie de namen nog geheim gehouden worden, bevinden zich een hart- en een suikerpa tiënt. Voor beiden zijn zater dag en zondag medicamenten naar de ambassade gebracht. De politie heeft zich overigens geheel uit de Franse ambassa de teruggetrokken. Wel zijn scherpschutters aan alle kan ten geposteerd. De politie be waakt inmiddels ook de Japan se ambassade aan de Wasse- naarse Schouwweg. De Franse regering heeft gis teren haar standpunt over de gijzeling bekend gemaakt. Pre mier Chirac zei, dat de uitwis seling van gijzelaars tegen de Japanner Foeroja op Neder lands grondgebied en onder verantwoordelijkheid van de Nederlandse autoriteiten moest plaatsvinden. Ook minister-pre sident Den Uyl heeft gister avond een verklaring afgelegd. ,,De regering wil de ongedeer de vrijlating van alle gegijzel den verkrijgen. Mededelingen over de gijzeling en de bespre kingen met de Franse regering kunnen niet worden gedaan, omdat de medelelingen alle betrokken partijen zouden be reiken", aldus de verklaring. Het contact met de terroristen wordt onderhouden met behulp van tolken van de Japanse ambassade. B&nn DAMASCUS (Rtr) Het Japanse Rode Leger, waarvan drie leden nu nog negen mensen gijzelen in de Franse ambassade in Den Haag, heeft gisteren met nieuwe acties gedreigd als leden van de extreme groep gevangen wor den gezet. In een verklaring die gisteren bij het kantoor van het Britse pers bureau Reuter in de Syrische hoofdstad Damascus werd afge- i leverd, staat dat de bezetting van de Franse ambassade in Den Haag deel uitmaakt.van de „compromisloze revolutionaire strijd" van het Rode Leger. Tot uiterste gespannen (Van onze verslaggevers) DEN HAAG „Nu pas gaat de overheid zich een beetje om ons bekommeren. Ze hebben ons de hele tijd over het hoofd gezien. Niemand lichtte ons in over de gang van zaken in do ambassadeurskamer", vertel den zondagmiddag omstreeks een uur de zoons van de gegij zelde chauffeur van de Franse ambassadeur F. F. Buijtendijk (52). „Hoe zou het daar binnen zijn. Mijn vader is een behoor lijke driftpil, ik hoop dat hij zijn handen thuis kan houden, want anders gebeuren er onge lukken". Tot het uiterste ge spannen wachtte de voltallige familie Buijtendijk vrijdag, za terdag en zondag bij de Ameri kaanse ambassade, wachtend op het verlossende bericht, dat maar niet wilde komen. De familieleden van de gegij zelden werden via de radio ge- i de Franse ambassade vraagd zich om twee uur zon dagmiddag te vervoegen bi) het ministerie van Buitenland se Zaken aan Plein 23 in Den Haag. Voordat men daarheen trok, werden de familieleden om één uur ontvangen op d» residentie van de Franse am bassadeur. Men vertelde ons dat men zeker wist dat er elf gijzelaars binnen waren. Ook zei men, dat de gezondheid van allen goed was", aldus de zoon van de heer Buijtendijk. Om twee uur waren ongeveer vijfentwintig familieleden van de gegijzelden in het ministe rie aanwezig in een speciaal tot „Opvangruimte" gepromo veerde kamer op de eerste verdieping. De familieleden klampten zich hier aan elkaar vast en luisterden en keken naar ijlings aangevoerde radio- en televisietoestellen. De echt genote van de burgemeester mr. V. G. M. Marijnen van Den Haag kwam om kwart over vier de aanwezigen moed inspreken. Diplomaten van het ministerie liepen af en aan naar het aan de overzijde gelegen ministerie van Justitie waar vele minis ters aanwezig waren in het cri siscentrum, dat in direct telefo nisch contact stond met de ter roristen in de ambassadeurs- kamer aan het Korte Voor hout. De diplomaten stelden de nerveus wachtende familiele den telkens van de laatste om wikkelingen op de hoogte. De families werden voorzien van koffie en broodjes. In de hal van het ministerie stonden stretchers opgesteld om de mensen te kunnen laten sla pen. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat de sfeer onder de wpchtenden „hoewel nerveus gespannen redelijk rustig was. Ook zij beseffen dat niets meer kan worden ge daan dan wachten". I Vier pagina's s over gijzeling Het gijzelingsdrama in de Franse ambassade In Den Haag heeft sinds vrijdag avond zoveel facetten ge kregen, dat zij nauwelijks te verwerken zijn. In dit verband kan men behalve het actuele nieuws over het drama op de voorpagina ook op andere pagina s al- kogelvrije lerlei artikelen hierover Ie- Ambassades onder extra toezicht DEN HAAG De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat het Japanse Rolde Leger nog meer akties in Nederland wil uitvoeren. In Den Haag staan in ieder geval de ambas sades, die mogelijk gevaar lo pen. onder extra toezicht. Het afgelopen weekend zijn op een aantal plaatsen, onder andere In de omgeving van de Egyptische ambassade, hekken geplaatst. Zoals bekend heeft de Egypti sche ambassadeur aangeboden de aktie naar zijn ambassade te verplaatsen, hetgeen door de drie Japanners werd afgewezen. 1111 (Van parlementaire redacteur) DEN HAAG Prinsjesdag zal morgen een uiterst sobere plechtigheid zUn. Kr zal geen enkel vertoon z(jn, aldus Minister-president Den Uul. Het geheel gewijzigde karakter van Prinsjesdag is nodig omdat het ondenkbaar zal z(jn dat met de doodsdreiging voor triegen gegijzelde mensen voor ogen, feestelijkheden in de onmiddellijke nabijheid van de Franse ambassade zouden plaatshebben. De minister-president zei vanmorgen dat hij uiterst terughoudend moest zijn in zijn uitlatingen over de gijzeling van de negen mensen. Er zijn regelmatig besprekingen met de Japanse terroristen in de ambassade. De terroristen, aldus de minister-president, hebben de beschikking over een radio en luisteren constant naar de Engelse uitzendingen van de BBC. Het Nederlands nieuws wordt regelmatig door de BBC uitgezonden. Elke mededeling betekent informatie aar. de gijzelaars, aldus de minister-president. Daarom moet ik mij tot het uiterste in deze beperken. Premier Den Uijl zei verder dat de besprekingen met de terroristen uitzonderlijk moeilijk verlopen. Er valt op dit moment absoluut niets te zeggen over de afloop van het gijzelingsdrama. BH SPORTTRIBLHME Vandaag in de tien pagina's tellende SPORTTRIBUNE o.a. Van Leeuwen opgelucht Toch medaille voor Scharn? Cees van Oosterhout blijft bi| besluit Gaat UVS het dan toch maken? Pappas lijkt BS' ideale vader. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.l.vRAM als nieuw kwartaal-abonnee: D U n M„_. Stuur deze bon in open envelop. «wtonwiwr Woonplaat-. .ntwoordnomn... M«, L.id.n, Stuur de "Schotse iam" naar. n-: LEIDSE woo"»..,, COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1