HAAGS GIJZELINGSDRAMA ANGSTIG NAAR CLIMAX Ileidato 60.cg0 „Ik hoorde knallen fif v.d.wiel Geesink geen bemiddelaar De negen gijzelaars f bezoekers! DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteurF J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. dvertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen: per week f 2,49; kwartaal f 32,21Jaar f 125,25 - losse 66e JAARGANG No. 19915 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 Paradijs Zaterdag Ned. I om 20.21 uur het blijspel ..Hotel het paradijs". Op Ned. II om 20.50 uur Last night of the proms. Zondag Ned. I om 19.05 uur ,.Het yoghurt-mysterie"; op Ned. II om 21,35 uur ,,De mens in wor ding" en om 22.24 uur „Off off Leidseplein", over experimen teel theater. Zonnige perioden In de vorege morgen plaatselijk wat regen of een bui. Overdag zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Mnirgw tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Max temperaturen rond 18 gr. Zondag: zon: 06.14-18.56; maan: 05.23-18.09 Hoog water Scheven. 02.03, 14,31. Maandag: zon: 06.15-18.54; maan: 06.48-18.31. kgente J. M. Remmerswaal (21) werd in het ambassadegebouw i de borst geschoten, haar col lega O. Koster (22) werd door een terrorist in zijn schouder getroffen. Beiden zijn gisteravond geopereerd en buiten levensge vaar. Vooral de toestand van mejuffrouw Remmerswaal was ernstig. let op't markante van uw kin! [Zakenman. Zelfbewust. Met karakter. I Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig.- 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't i accentueren van 'n kloeke blik. Wie anders weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden, Van onze verslaggevers DEN HAAG Het gijzelingsdrama, dat zich sinds gister middag op de Franse ambassade heeft afgespeeld leek van morgen een gunstige wending te krijgen. Dankzij de inzet van de Egyptische ambassade die haar bemiddeling had aangeboden en via welke de gesprekken met de drie terro risten liepen, was er sprake van „vorderingen" in de po gingen om de negen gijzelaars, onder wie ambassadeur Jacques Senard vrij te krijgen. Het eind was, volgens een RVD-woordvoerder, evenwel nog niet in zicht. De Japanse terroristen willen van hun kant de zekerheid hebben onge hinderd uit Nederland te kunnen vertrekken. Premier Den Uyl heeft de drie een vrijgeleide naar Parijs aangeboden, op voorwaarde dat zij de gegijzelden vrij laten. De door Frankrijk vrijgelaten Japanner Foekoeja, die wei gert aan de terreuractie zijn medewerking te verlenen, verblijft nog op Schiphol. De politiemacht rond het ambas sadegebouw is vanmorgen met nog eens 200 man ver sterkt. verschijnen in de ambassade. De boodschap was ondertekend door het Japanse Rode Lger. Er was inmiddels telefonisch con tact gemaakt met de terroristen via de naburige Amerikaanse ambassade. Een tolk van de Ja panse ambassade onderhield dit contact, de terroristen vrogen om een vrouwelijke arts. De po- llitie stuurde de GGD-arts dr. Chr. H. Vlim, die evenwel de terroristen niets ikon bereiken. Om één uur 's-nachts trokken de terroristen hun verzoek om een arts in. Aanvankelijk werd gedacht aan een gewonde, later bleek dat zich onder de gijze laars een diabeticus bevond, die medicijnen nodig had, die van morgen werden gebracht. Inmiddels werd in de Amerikaan se ambassade door de politie een commandopost ingericht, evenals op het hoofdbureau van politie, waar premier Den Uyl en de ministers Van Agt en Van der Stoel in bespreking bijeen kwamen. In die besprekingen werden de Franse en Japanse regering betrokken. Het Haagse publiek was ondertus sen in grote getale toege stroomd. Bij de ambassade arri veerde ook de pauselijke nun tius, mgr. Felici, als persoonlij ke vreind van de ambassadeur, terwijl Anton Geesink zijn be middeling aanbood. De in Pairjs verblijvende Japan ner Foeroeja was omstreeks ne gen uur gisteravond in een Mys- tère van de Franse luchtmacht naar Nederland vertrokken, waarmee aan de eerste eis van de terroristen werd voldaan. Over de andere eisen van de terroristen werd per telefoon verder onderhandeld: zij had den een vrijgeleide naar Schip hol gevraagd en een Boeing 707 met volle tank en bemanning. Bij aankomst van Foeroeja op Schiphol, om enkele minuten na middernacht, bleek deze niet bereid om naar de Franse am bassade te gaan en zich met de terroristen in te laten. Het ultimatum van de drie terro risten: om drie uur de aan komst van Foeroeja in Den Haag, op straffe van het dood schieten van de gijzelaars, werd tot grote opluchting van alle be trokkenen niet uitgevoerd. We Iwerden in de loop van de avond en de nacht enkele malen schoten gehoord, maar uit niets blek dat hiervan iemand nhet slachtoffer was geworden. Men noemde de situatie rond drie uur .redelijk rustig'. Tegen het ochtenduur werd het door de politie in de Haagse binnenstad afgezette terrein nog aanmerkelijk uitgebreid tot het Plein. Kneuterdijk, Voorhout en Koninginnegracht. Binnen dit gebied werd een speciale een heid van de randweer een groep mariniers in gevechtsuitrusting en de mobiele eenheid van de Haagse politie samengetrokken. Schiphol hield gedurende de gehe le nacht de Boeing 707 gereed voor een eventueel vertrek van de terroristen met hun gijze laars. Een bestemming kon evenwel niet worden gegeven. Wel bleek het toestel en de spe ciale bewaking vanmorgen al een elangrijke trekpleister voor belangstellenden. Het toeristisch verkeer kon vanmorgen nor maal doorgang vinden. Het gijzelingsdrama in de franse ambassade aan het Korte Voor hout begon omstreeks vier uur. Drie mannen betraden de am bassade. Eén nam de lift naar de vierde verdieping, twee an deren liepen de trappen op. On der bedreiging voerden eij de chauffeur van de Franse am bassadeur naar de vierde ver dieping. aar alle waarschijn- s lijkheid zijn de drie mannen in de stilstaande lift gestapt. Zij dwongen negen gijzelaars ook in de lift te stappen. Op dat moment onving de Haagse politie een verzoek om assisten tie. Vier agenten werden ge stuurd. Eén wachtte beneden in de gang, twee mannen en een vrouwelijke agent liepen de trappen op naar de kamer van de ambassadeur op de vierde verdieping. Toen zij dichtbij de kamer waren vloog plotseling de liftdeur open en werd ge schoten. De 22-jarige O. Koster en 21-jarige mej. J. M. Rem merswaal werden gewond. De derde politiefunctionaris vuurde terug. Beide gewonde agenten werden weggevoerd. Mej. Rem merwaal is gisteravond aan de verwoning in de borst geope reerd en is evenals haar in de arm getroffen mannelijke colle ga thans buiten levensgevaar. De drie terroristen betokken de kamer van de Franse ambassa deur graaf Jacques Senard (54) die ook tot de gijzelaars behoor de. De Haagse politie sloeg groot alarm. Omstreeks zes uur uur was het verkeer rond de ambassade omgeleid, waren drankhekken aangevoerd en 6tonden" tientallen zwaar bewa pende agenten buiten get ge bouw te wachten. Het personeel van de ambassade verliet het pand. Kort na zes uur wierp een van de terroristen een boodschap naar buiten. Inmiddels werd al ver moed dat een of meer terroris ten de Japanse nationaliteit hadden. In de boodschap ston den met rode inkt in het Engels de eisen van de terroristen. De belangrijkste eis daarin was, dat de in Franse gevangenschap verkerende Joetaka Foeroeja vrijgelaten moest worden en voo,r drie uur 's maohts moest De echtgenote van de Franse ambassadeur, mevrouw Senard, verlaat in de nachtelijke bassade is ingelicht. De spanning staat op haar gezicht te lezen. DEN HAAG - Anton Geesink, befaamd judokampioen, arriveer de om kwart voor elf bij de Amerikaanse ambassade. Hij was in gezelschap van Teens Gerritsen, oud-bokser en persoonlijk vriend van prins Bernhard. Anton Geesink bleef ongeveer een kwartier in het ambassadegebouw. Na afloop wilde hij geen commentaar geven. "Men heeft mij verzocht niets te zeggen. Ik heb beloofd daar aan te voldoen", zei Anton Geesink. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie waren de heer Geesink en zijn metgezel onaangekondigd verschenen om hun diensten aan te bieden. Het feit dat Anton Geesink de Japanse taal redelijk machtig is zou daarbij een rol gespeeld hebben. De politie wilde echter geen gebruik maken van de diensten van Anton Geesink. 59 DEN HAAG - "Ik hoorde een knal, maar ik dacht dat het oms intern transport was. Enkele ogenblikken later hoorde ik vijf of zes knallen. Toen besefte ik dat er geschoten werd". Dit vertelde een aan gijzeling ontsnapte employé van de Franse ambassade, die tijdens de inval van de terroristen op de vierde verdieping in een kamer naast de ambassadeurekamer aan- "Ik zag een man met een Japanees uiterlijk bij de lift. Even later zag ik nog een man met eer Japanees uiterlijk. Ik ging terug in m'n kamer. Een collega stond nog op de gang en moest met de kapers de ambassadeurskamer in gaan. Hij weigerde en rende naar mijn kamer. De terro risten schoten op hem, maar misten gelukkig We bleven samen in onze kamer. Toen kort daarna de politie kwam, moesten we de kamer deur op slot doen. Geruime tijd zaten we in de kamer. Toen klopte de politie op de deur en le gitimeerde zich door een identiteitskaart onder de deur door te schuiven. Daarna hebben we de vierde verdieping snel verlaten". "Mijn collega vertelde nog, dat onze ambassa deur naast de terroristen in de deuropening heeft gestaan en andere employé's met gebaren te kennen gaf zo snel mogelijk te verdwijnen. Hij maakte op mijn collega een kalme, zeer kalme indruk", aldus de employé van de Fran se amb.-ss.-ide die zijn naam en functie niet na der wilde noemen. DEN HAAG - De negen men sen die zijn gegijzeld in de Franse ambassade zijn: de Franse ambassadeur Jac ques Senard (54), zijn se cretaresse, de concierge- chauffeur F. Buijtentijd (52), de telefoniste Bernar- dine Geerling (22), een ad ministratrice, de chauffeur van de ambassadeur en drie bezoekers: de direc teur van een Franse olie maatschappij, een nog on bekende man en hun bei der chauffeur. De meeste familieleden van de gegijzelden vernamen via de ra dio, televisie of buren dat hun man zoon of dochter misschien tot de gijzelaars behoorde. De Haagse politie was gisteravond niet in staat iedereen in te lich ten, omdat de adressen van en kele gegijzelden niet bekend wa ren. Een aantal ouders of echt genoten werd op het politiebu reau opgevangen. Enkele familieleden hebben de nacht doorgebracht op het hoofdbureau van politie. De fa milie van de gegijzelde concier ge, de 52-jarige F.F. Buijten- dijk, heeft de nacht doorge bracht is verschrikkelijk bang. Als er nu maar iets gebeurde waardoor mijn vader en de an dere gijzelaars vrijgelaten wor den. In elk geval blijf ik hier wachten. Totdat ik erbij neer val". Ook hij was niet door de politie op de hoogte gebracht, maar vernam het nieuws via de radia ijn vrouw is naar haar schoonmoeder gedaan om deze bij te staan in deze moeilijke uren. Vrijwel gedurende Een wat sinister nachtelijk beeld van de omgeving y kaanse ambassa^-^xmw drommen verslaggever. i de Franse ambassade: vlak voor het Ameri- n politiemensen samen. 1 NU AL X Politiemannen in afwachting van wat te gebeuren staat.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1